HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 12:55.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 vel 2020, 14:47 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20460
Po internetu i youtube se danas nalazi mnoštvo starih pjesama iz doba 90-ih s ratnom tematikom. Ništa novo i iznenađujuće, međutim ono što je zanimljivo jest fasciniranost zapadnjaka s istima. Ljudi iz raznih krajeva svijeta komentiraju i slušaju pjesme na jeziku kojeg ne poznaju s tematikom koja im nije bliska. Ono što je još zanimljivije je kako se ti ljudi rugaju i rade memove na tu tematiku. Najpoznatiji od svih je naravno već zloglasni remove kebab nakon događaja u Novom Zelandu. Stranci imaju čudan odnos prema tome svemu, ono što je nama bilo ratno ludilo njima je danas smiješno i zanimljivo. Evo nekolicina primjera:

1. Takozvani "remove Kebab" song



Nakon postavljanja na youtube ova se pjesma proširila kao požar i danas je poznata kao kvazi himna antimigrantskih pokreta.
Srbi su prikazani kao borci protiv islama. Pjesma na neki način slavi etničko čišćenje 90-ih.
Primjer memova:
slika

2. Čavoglave :zubati



Stranci na Hrvate gledaju kao nacionaliste i zaštitnike tradicionalnih vjernosti, pravih slavena koji "mrze zapad".

3. Crni bombarder
Pjesma koja se također polako pretvara u meme. Izrugivanje s Amerikancima i orušenim "nevidljivim" F-117.
Jednom amerikancu se pjesma toliko svidjela da je napravio tehno obradu.



Osim pjesama postoji i hrpa drugih memova, najnoviji primjer je vezan uz generala Praljka. Zapadu je očito sve smiješno, ismijava se bez uljuđenih granica.

slika
Ratovi i kolaps Jugoslavije te međuetnička mržnja predstavljaju ogroman izvor inspiracije.

slika

slika

Postoji čak video gdje se netko potrudio sažeti najzanimljivje primjere pjesama gdje komentira njihov tekst i značenje.


_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 vel 2020, 15:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Realno samo Srbi su se probili na zapadu kao opštepoznat meme za antiislamizam.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 vel 2020, 15:04 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20460
novovrijeme je napisao/la:
Realno samo Srbi su se probili na zapadu kao opštepoznat meme za antiislamizam.

Da se Jugoslavija raspada danas taj isti zapad (koji vas je bombardirao i sankcionirao) bi vas tapšao po ramenu u smislu job well done. Sve ono čemu su se generacije iz 90-ih zgražale, danas se tomu ruga i ismijava. Na neki čudan način ste pobrali njihove simpatije.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 vel 2020, 15:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
weasel je napisao/la:
novovrijeme je napisao/la:
Realno samo Srbi su se probili na zapadu kao opštepoznat meme za antiislamizam.

Da se Jugoslavija raspada danas taj isti zapad (koji vas je bombardirao i sankcionirao) bi vas tapšao po ramenu u smislu job well done. Sve ono čemu su se generacije iz 90-ih zgražale, danas se tomu ruga i ismijava. Na neki čudan način ste pobrali njihove simpatije.


Pa zato što smo normalni.
Liberalizam nije normalan.
Nije normalno da se Islamisti sire po Evropi kao što ne bi bilo normalno da se hrišćanstvo siri po pustinjama.
Ono što je nenormalno je kratkog daha.
Liberalizam nazalost jos nije mrtav al nece jos dugo.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 vel 2020, 15:28 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Od srpskih kanala na YT je poznat kultni Kocayine, iako baniran, koji je svojevremeno imao na stotine tisuća pretplatnika. Od pjesama su bile poznate Panteri, Mauzer, Ne volim te Alija, Oj Alija Aljo i druge koje su imale milijune pregleda. Sad je ostala čini mi se Naša Srpska Arhiva. Od Bošnjačkih je najpoznitiji kanal Beautiful Bosnia, popularne pjesme su bile Bosnian Empire Strikes Back, ne znam kako se zvala pjesma orginalno, pa neka Slatko li je četnika ubiti, Defend Kebab, Artiljerija Bosanac sam bekrija itd., isto milijuni pregleda. Od Hrvatskih jedino Thompsonove Čavoglave iliti Croatian Turbo folk kako su to prozvali i Vucina Vukovi sa Svilaje, odnosno Mirlovčani idu u gardiste. Od hrvatskih se nedavno pojavilo puno pjesama s engleskim titlovima ne nekoliko kanala, ali izgleda da su tek u začetku. Ima neki mix zove se nešto Croatian Patriotic War Song, hrvatske domoljubne ratne pjesme, ima 15ak tisuća pregleda. Po tim kanalima se većinom vrte Thompsonove pjesme, neke Vucine, dosta posavskih (Drale, Tigrovi tame) i brigadne od HVO-a.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 vel 2020, 17:40 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
slika

Na ovom linku (na engleskom) je objašnjena povijest svih tih meme-ova: https://knowyourmeme.com/memes/serbia-s ... move-kebab

Dosta ovih pjesama imaju brda stranih komentatora koji u polusprdnji daju podršku ovom muzičkom žanru.



Aljo u synthwave napravili.



Mauzer preko 3,5 milijuna pregleda, mahom strani komentari.







Napravili i neku aestetičnu verziju ovog spota gore.





Muslimanske













Bosnian Empire isto skinuta pa re-uploadana više puta.



Hrvatske









Anica je prije imala dosta pregleda pa su je maknuli







101. pukovnija, krivo piše, za vrijeme orginalnog Kocayine imala više pregleda



Od HVO-a se valjda sve brigadne pjesme mogu naći i ugl. su prevedeni tekstovi na engleski.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 vel 2020, 19:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Engleski komentari na ove pesme su zlato, ni posle više od dve decenije nemaju elementarno jasnu sliku ko je tu koga i zašto.

Mada ni u Prnjavoru bitka za Alamo nije top tema.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 vel 2020, 20:50 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20460
podrinje je napisao/la:
Engleski komentari na ove pesme su zlato, ni posle više od dve decenije nemaju elementarno jasnu sliku ko je tu koga i zašto.

Mada ni u Prnjavoru bitka za Alamo nije top tema.

Mi barem znamo neke elementarne stvari o Alamu i da pitaš prosječnog Srbina ili Hrvata isti bi ti znao odgovoriti. Većina tih komentara stvarno ne razumije tko je tu šta i zašto koga napadao. Zanimljiva im je ta naša "balkanska" kultura ili način ophođenja ne znam kako bi to opisao. Kad bi napravili obrnutu situaciju gdje bi se mi zajebavali s njima našli bi se uvrijeđeni. Ti komentari samo dokazuju da je razlika između zapada i istoka ogromna. Oni nas sve promatraju s dozom čuđenja, Rusi su tu najbolji primjer ali nismo ni mi daleko. Rusa se barem boje dok se nama samo smiju.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 vel 2020, 21:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
weasel je napisao/la:
podrinje je napisao/la:
Engleski komentari na ove pesme su zlato, ni posle više od dve decenije nemaju elementarno jasnu sliku ko je tu koga i zašto.

Mada ni u Prnjavoru bitka za Alamo nije top tema.

Mi barem znamo neke elementarne stvari o Alamu i da pitaš prosječnog Srbina ili Hrvata isti bi ti znao odgovoriti. Većina tih komentara stvarno ne razumije tko je tu šta i zašto koga napadao. Zanimljiva im je ta naša "balkanska" kultura ili način ophođenja ne znam kako bi to opisao. Kad bi napravili obrnutu situaciju gdje bi se mi zajebavali s njima našli bi se uvrijeđeni. Ti komentari samo dokazuju da je razlika između zapada i istoka ogromna. Oni nas sve promatraju s dozom čuđenja, Rusi su tu najbolji primjer ali nismo ni mi daleko. Rusa se barem boje dok se nama samo smiju.


Nismo bitna stavka u očima velikih nacija, i uoglavnom ih naše razlike (pa i problemi) ne interesuje previše. Mada mi je zanimljivo kad u svojim predrasudama i neznanju lupetaju nešto o Srbima i Hrvatima, uvek se slatko ismejem.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 vel 2020, 21:29 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Ma oni nas generalno vole i nemaju negativno mišljenje o nama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 vel 2020, 21:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Purger111 je napisao/la:
Ma oni nas generalno vole i nemaju negativno mišljenje o nama.


Sudeći po ovoj Top 10 listi ne bi se moglo zaključiti.

https://www.thetoptens.com/stupidest-countries/

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 vel 2020, 22:44 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Kakva je to goveđa stranica? To sigurno nije mišljenje većine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 vel 2020, 22:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:56
Postovi: 5403
Purger111 je napisao/la:
slika

Na ovom linku (na engleskom) je objašnjena povijest svih tih meme-ova: https://knowyourmeme.com/memes/serbia-s ... move-kebab

Dosta ovih pjesama imaju brda stranih komentatora koji u polusprdnji daju podršku ovom muzičkom žanru.



Aljo u synthwave napravili.



Mauzer preko 3,5 milijuna pregleda, mahom strani komentari.







Napravili i neku aestetičnu verziju ovog spota gore.





Muslimanske













Bosnian Empire isto skinuta pa re-uploadana više puta.



Hrvatske









Anica je prije imala dosta pregleda pa su je maknuli







101. pukovnija, krivo piše, za vrijeme orginalnog Kocayine imala više pregleda



Od HVO-a se valjda sve brigadne pjesme mogu naći i ugl. su prevedeni tekstovi na engleski.


Purger111, lijepa zbirka ratnih pjesama i momenata, kao i u '90-tim, samo se bojim, kako mi izgleda, neki "pjevači" su zaboravil kako se sve to završilo?

_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 09 tra 2020, 12:53 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546






















Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 09 tra 2020, 13:01 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
Remove kebab dolazi iz emisije što je nekada vodila Vesna Kljajić na OTV. Tamo sam prvi put vidio taj klip još davno prije nego što je postojalo YouTube.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 09 tra 2020, 23:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
Pjesma od minđušara "armija srpska" prevedena na engleski i turski. Ispod komentari na turskom,i njima se sviđa pjesma. :zubati
https://youtu.be/OicdYHZIBic

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 tra 2020, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Pa ovde ima tonskog materijala za najmanje 20 permabanova. =))

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 11 tra 2020, 00:50 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
podrinje je napisao/la:
Pa ovde ima tonskog materijala za najmanje 20 permabanova. =))


Samo da napomenem da je ovo tema za ljubitelje glazbe i internetskih meme-ova, a ne za "promovisanje destrukcije" što bi rekli :zubati .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 25 svi 2020, 11:59 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Doris Dragović ima pjesmu Hej Jugosloveni, a Tereza Kesovija pjesme Jugoslavijo, volim te i Herceg-Novi, lijepi grade. O Jugoslaviji su pjevali i Bora Drljača, Era Ojdanić, Gvozden Radičević, Mladen Petrović Kosmajac, Lepa Brena, Miroslav Ilić, Zorica Brunclik itd. Primjer pjevača prevrtljivca je Borislav Zorić Ličanin. Prije rata je snimio pjesme Druže Tito, legendo najveća, Titova me slika sjeti, Naše bratstvo i jedinstvo itd. U ratu srpske nacionalističke pjesme.





Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 14 kol 2020, 00:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2019, 16:49
Postovi: 107
Po meni najbolje su pjesme Roki Vulovica.
Sve i jedna pjesma o junastvu, izazovu, vodjama, podvigu i odbrani bez da ikada iskaze ruznu rijec prema drugima. Kao da citas romanticne zapise nekog proslog pisca koji je svjedocio kako rat tece.
A tu su i izvrsni filmski materijal te zarazujuci ritmovi.

Ja mislim da ce jugoslavenske ratne pjesme jednoga dana biti priznate kao kulturno dobro.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 22 ruj 2020, 22:12 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
weasel je napisao/la:
podrinje je napisao/la:
Engleski komentari na ove pesme su zlato, ni posle više od dve decenije nemaju elementarno jasnu sliku ko je tu koga i zašto.

Mada ni u Prnjavoru bitka za Alamo nije top tema.

Mi barem znamo neke elementarne stvari o Alamu i da pitaš prosječnog Srbina ili Hrvata isti bi ti znao odgovoriti. Većina tih komentara stvarno ne razumije tko je tu šta i zašto koga napadao. Zanimljiva im je ta naša "balkanska" kultura ili način ophođenja ne znam kako bi to opisao. Kad bi napravili obrnutu situaciju gdje bi se mi zajebavali s njima našli bi se uvrijeđeni. Ti komentari samo dokazuju da je razlika između zapada i istoka ogromna. Oni nas sve promatraju s dozom čuđenja, Rusi su tu najbolji primjer ali nismo ni mi daleko. Rusa se barem boje dok se nama samo smiju.


Čini mi se da 90% ljudi misli da su se u Alamu branili Amerikanci i da je David Crockett bio njihov.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 24 lis 2022, 23:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
ljeto-jesen 93, u predahu između dvije ture na prvoj crti, hvatamo na onom lampašu radiju, radio luxemburg. Malo prije dodje u glavu par pjesama nakon toliko godina, i evo nadjoh jednu. ostale ne mogu, ne znam nazive...



_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne EX-YU pjesme kao dio internet kulture
PostPostano: 28 lis 2022, 11:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
novovrijeme je napisao/la:
Realno samo Srbi su se probili na zapadu kao opštepoznat meme za antiislamizam.


Specijalna vojna operacija vam je uništila sav višegodišnji trud.

Pun Telegram ustaških memova i gifova od strane Zapadnjaka. Čak i naš Ante P odlično stoji u anketama, negdje se probije i do srebra što je s obzirom na konkurenciju i nedodirljivost prvog mjesta odličan rezultat. :zubati

Orci ruskog sveta su vam uništili imidž.

Hrvati opet ni krivi ni dužni, a ni zaslužni posredno dobili imidž based zemlje.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 81 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO