HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 08:16.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Hrvat koji je dao život za Srbiju - Heroj sa Košara
PostPostano: 20 kol 2020, 09:16 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2013, 00:51
Postovi: 1877
dudu je napisao/la:
novovrijeme je napisao/la:
A zanemario si da je u to vrijeme trajala NATO agresija i bombardovanje?


kakve veze ima bombardiranje Beograda s kopnenim sukobom UCK s VJ, slučajno naletio na tu bitku koju Srbi veličaju, rekoh idem vidjeti kako su razbili Albance kad ono napadač ima manje poginulih.

stvarno ste klasa optimist kad pričate sa šprdnjom o Albancima.

ne mogu ni zamisliti koliko biste slavili i likovali da imate Oluju.


Cilj Albanaca je bio da uz pomoć NATO avijacije probiju Košare i Paštrik i upadnu u Metohiju. To se nije desilo i pored pomoći NATO i zato se na te bitke gleda kao na pobedu. U najgorem slučaju se može govoriti da nije bilo pobednika, a o pobedi Albanaca u tim bitkama nema govora.

Što se gubitaka tiče, ovi za našu vojsku su zvanični, zna se ime i prezime svakog poginulog vojnika. Sa druge strane kod Albanaca se ne zna pouzdano. Postoje razne procene, ove na engleskoj wikipediji su najniže procene. Inače su muslimani poznati kao neko ko ne manipuliše koje brojkama...

Nisu dobili nijednu bitku ni uz pomoć NATO, a pre NATO intervencije da ne pominjem.

https://en.wikipedia.org/wiki/Attack_on_Orahovac
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Junik
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Podujevo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvat koji je dao život za Srbiju - Heroj sa Košara
PostPostano: 20 kol 2020, 09:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58677
Lokacija: DAZP HQ
UCK je daleko najslabija vojska ili vojna formacija koja je postojala na prostoru bivše Jugoslavije, skoro gerila u pravom smislu riječi, ne znam jesu li uopće imali kakvog oklopa i topništva, o tenkovima da i ne govorim.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvat koji je dao život za Srbiju - Heroj sa Košara
PostPostano: 20 kol 2020, 09:26 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2013, 00:51
Postovi: 1877
Niko to ne spori, zato i nije bilo potrebe za ozblijnijim angažovanjem vojske do NATO intervencije. Većinu stvari je do tada rešavala policija.
Ipak se nisu proslavili ni nakon pomoći NATO. Da su probili Košare ili Paštrik pa i da se kaže nešto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvat koji je dao život za Srbiju - Heroj sa Košara
PostPostano: 28 kol 2020, 14:50 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4368
Malo si se zaletio Dudu, jer ovde je VJ ratovala sa vojskom Albanije. Ne moze se to racunat kao bitka izmedu VJ i UCK, a potpora NATO aviona nije mala stvar tu.
A bilo je tu dosta strani dobrovoljaca od kozojebaca sa bliskog istoka preko placenika sa zapada do NATO oficira koji su vodili shiptare na terenu.
Bas sam jednom dvojicu svaba slusao koji su bili dole kao placeni snajpristi na strani shiptara, sam NATO je priznao da su im tu poginula dva (neda mi se trazit jel 2 ili 3) vojnika, ako me pamcenje sluzi jedan je bio amer.

Druga stvar je da su te Kosare napravljene na nepovoljnoj tocki, i cudi mi ko i zasto je to tu postavio, valjda nije bilo druge mogucnosti.
Albanija je u tom slucaju visocije i uvjek je lakse od gore napadat.
Kosare su napravljene u dolini, dok je albanska strana gore na brdu a iza ti se pruza jedna duga ravnica, koja je korisna za grupiranje i organiziranje napada.
Srbi su ti tako prilicno osjeceni bili sa malim izgledima za neku vecu pomoc od strane VJ, dok su Shiptari mogli dovodit i odvodit vojsku, artileriju i vozila kako im je volja bila.

A to da je vise od pola shiptara ubila NATO avijacija, da sam neko i nesto u NATO savezu, stid bi me bilo spominjat cak i da je istina.
Pobjednika je tu malo teze nac, mislim da ga nema.
Cilj Shiptara je bio zauzet sve to i uc dublje u teritoriju Kosova sto im nije uspjelo i kao tako oni sigurno nisu pobjedili.
Samo nebi rekao ni da su Srbi pobjedili jer su imali velike gubitke a vaznije od toga, izgubili su kasarnu. Koliko god da je izturena i u losem polozaju, ona je izgubljena i zato se ne mozes nazvat pobjednikom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvat koji je dao život za Srbiju - Heroj sa Košara
PostPostano: 28 kol 2020, 15:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
OptimisticniVeSeljak je napisao/la:
dudu je napisao/la:

baš ovako kako sam napisao. radi se o tome da se u srpskom narativu jako podcjenjuju Albanci, puno više nego muslimani, a da se Srbijanci pušu u nebesa. e sad ti meni nađi primjer gdje je VRS u defanzivi prema ABIH ovako loš omjer imala. možda u bitku za Vozuću jedino, ali to je bio znatno nepovoljniji trenutak za VRS nego 1999. za VJ.

Slažem se, Albanci su bili daleko žilaviji od Bošnji, baš kao što je VRS bila ozbiljnija od VJ.
Protiv UCK nije im pomogao ni ovaj naš dragovoljac, a zna se koliko jedan Hrvat vrijedi :tank


Jedan ko ni jedan, to si hteo da kažeš? :kava

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvat koji je dao život za Srbiju - Heroj sa Košara
PostPostano: 28 kol 2020, 15:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8150
VUKsaJUGA je napisao/la:

A to da je vise od pola shiptara ubila NATO avijacija, da sam neko i nesto u NATO savezu, stid bi me bilo spominjat cak i da je istina.


To se uglavnom događa kod vojski koje su lake na okidaču, NATO raspali po nekim pozicijama bez previše razmišljanja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvat koji je dao život za Srbiju - Heroj sa Košara
PostPostano: 28 kol 2020, 16:05 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3886
Teoretski je moguće imati više poginulih u svakoj bitci i dobiti rat. Recimo SSSR - Finska pa SSSR-Njemačka na istočnom frontu. Amerikanci u Vijetnamu 50 000 mrtvih a Sjeverni Vijetnam preko 800 000. U ratu su u prednosti su one države gdje život ništa ne vrijedi.

Da su Srbi bili neki luđaci i fanatici koji su spremni žrtvovati 2 milijuna ljudi , vjerojatno da bi se I NATO povukao i zadržali bi Kosovo. NATO bi zaključio da nema smisla rasipati resurse.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvat koji je dao život za Srbiju - Heroj sa Košara
PostPostano: 28 kol 2020, 16:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Kaftanzoglio je napisao/la:
Teoretski je moguće imati više poginulih u svakoj bitci i dobiti rat. Recimo SSSR - Finska pa SSSR-Njemačka na istočnom frontu. Amerikanci u Vijetnamu 50 000 mrtvih a Sjeverni Vijetnam preko 800 000. U ratu su u prednosti su one države gdje život ništa ne vrijedi.

Da su Srbi bili neki luđaci i fanatici koji su spremni žrtvovati 2 milijuna ljudi , vjerojatno da bi se I NATO povukao i zadržali bi Kosovo. NATO bi zaključio da nema smisla rasipati resurse.


Zato su sovjetska i NATO vojska slomile zube u Avganistanu, sirotinja su do bola, ali u ratu imaju cohones kao malo koji narod. Ne zovu ih bez razloga grobljem imperija. :klanjam

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 74 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO