HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 17 lis 2024, 05:23.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Hitno potreban savet: kako pregovarati sa američkim kompanijama?
PostPostano: 21 lip 2020, 21:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 15:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Ne znam gde da postavim Temu, ne vidim odeljak "Posao"...

Vidim da mnogi imaju iskustva sa strancima. Treba da imam neke pregovore oko saradnje i/ili partnerstva sa američkom kompanijom a ne znam kako se postaviti u pregovorima:

- da li biti tvrd pregovarač ili opušteni ugovore bolje uslove?
- da li je uopšte moguće Amerima izvući fer deal?
- da li otkiti sve karte odmah ili bacati mrvice polako do kraja?
- da li postaviti ultimatum ili ne?
- da li se upustiti u "Cehašenje" (maksimalističko ludilo) ili krenuti od niske ponude pa podizati?
- neki univerzalni saveti za poslovanje sa Amerukancima kao ljudima?
- da li ih tretirati kao jedine ili nagovestiti da imate i jake alternative?

Bilo šta će pomoći. Unapred zahvalan! :smajl016


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hitno potreban savet: kako pregovarati sa američkim kompanijama?
PostPostano: 21 lip 2020, 21:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 32706
Vrlo rado kolega, samo naprijed.

Ovo je znači samo moje osobno mišljenje.

1. Bolje je biti opušten. Želiš ostvariti dobre odnose. Želiš postati prijatelj sa business partnerom, tako reći da postanete kumovi. To naravno i dalje znači da moraš prvo ostvariti dva uvjeta: trebaš se pokazati kao stručan, sposoban za uraditi posao, i druga stvar trebaju ti vjerovati, znači trebaš biti osoba od povjerenja, imati reputaciju.

2. Naravno, Amerikanaca ima svakakvih. S nekima je moguće imati pošten dogovor, s drugima nije. Želiš raditi sa poštenim ljudima. Ovi korektni partneri neće ni pristati na dogovor ako nije win-win.

3. Ne znam, ovisi mislim od slučaja do slučaja. Osobno uvijek otvorim karte. Mislim da to pomaže onome iz pitanja 1), otvorenost stvara povjerenje. Ništa ne krijem, sve je tu, transparentno. To opušta klijenta.

4. Ultimatum je uvijek prisutan. Imaš svoje granice. Ako partner traži dogovor koji se tebi ne isplati onda mu uljudno kažeš da u tom slučaju ne možeš pristati na dogovor. Moraš pokazati čvrstinu, ako želiš poštovanje.

5. Ne bih ni jedno ni drugo. Dogovor ovisi o okolnostima, a okolnosti obično nisu poznate unaprijed. Moj savjet je razgovarati sa klijentom i pitati pitanja o njegovom problemu koji ti rješavaš, ali i šire o tome što želi postići. Kad imaš dovoljno informacija, onda je lakše dati ponudu. Ali i tada ponuda treba biti poštena. Ne bih išao ni maksimalna bezobrazna ni minimalna sirotinjska, nego ono što misliš da je korektno. Ako ne znaš što je korektno onda istraži tržište, nađi slične poslove itd.

6. Amerikanci su ljudi isti kao i mi. Kao da pričaš sa Jozom iz Čitluka. Jedna razlika je veća ljubaznost u odnosu na Balkance. Amerikanci se nastoje ponašati prijateljski, ali to ne znači da ste prijatelji. To samo znači da Amerikanac pokušava biti kulturan.

7. Pa možeš nagovjestiti da imaš alternative, ali nemoj to prikazati kao prijetnju. Više u smislu želiš da se dogovorite, volio bi to, ali ako se ne dogovorite nije propao svijet, radit ćeš s nekim drugim. U smislu no big deal, imaš svoj biznis koji ne ovisi o jednom klijentu.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

986 of 2558 - 38.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hitno potreban savet: kako pregovarati sa američkim kompanijama?
PostPostano: 21 lip 2020, 21:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109214
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Zar ne vidite da je tip troller. Kako vam se da gubiti vrijeme.
Izmišlja još jednu temu za dizati je na vrh kad se zagužva sa muslimanima.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hitno potreban savet: kako pregovarati sa američkim kompanijama?
PostPostano: 21 lip 2020, 21:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 32706
Uvijek zelim pomoci novim poduzetnicima, nema veze ako je i trolao, vidjet ce netko drugi tko zaista zeli pokrenuti biznis.

I što si živčan, i meni je sutra ponedjeljak pa ne kukam.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

986 of 2558 - 38.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hitno potreban savet: kako pregovarati sa američkim kompanijama?
PostPostano: 21 lip 2020, 21:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 15:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Wow, :w00t odlični saveti, Kvaki! :palacgore2

Fazon je što ja nemam reputaciju a oni su već prisutni sa proizvodom na tržištu-doduše lošim proizvodom koji bi im ja znatno unapredio i videima demonstracije uzdigao na potpuno novi nivo-te stoga mogu da me zezaju i zavlače "ok, nudiš ti bolje ali mi već imamo kakvo-takvo i ti nam praktično ne trebaš tako da ti nudimo siću pa 'oćeš-nećeš?"

Imao sam ja tokom studija predmet u kome je bilo poređenje mentaliteta naroda sveta i pristupa pregovorima na osnovu toga ali - sve sam zaboravio... :sad davno sam ga položio, 2004. čini mi se...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hitno potreban savet: kako pregovarati sa američkim kompanijama?
PostPostano: 21 lip 2020, 21:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 32706
Je li se taj loš proizvod dobro prodaje? Ako se prodaje onda možda nije loš proizvod.

Moguće je da si pristran, teško je biti objektivan. Možeš li zaista opipljivo poboljšati njihov biznis? Može li se to izmjeriti i koliko?

Ako može onda će htjeti tvoje usluge i platit će dobro. Ako je promjena kozmetička, onda vrijedi malo.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

986 of 2558 - 38.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hitno potreban savet: kako pregovarati sa američkim kompanijama?
PostPostano: 21 lip 2020, 22:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 15:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Naša Kvačica je napisao/la:
Je li se taj loš proizvod dobro prodaje? Ako se prodaje onda možda nije loš proizvod.

Moguće je da si pristran, teško je biti objektivan. Možeš li zaista opipljivo poboljšati njihov biznis? Može li se to izmjeriti i koliko?

Ako može onda će htjeti tvoje usluge i platit će dobro. Ako je promjena kozmetička, onda vrijedi malo.


Ne znam kako se taj njihov prodaje... :neznam a ne znam ni kako se to saznaje... :sad

Promena ne može biti kozmetička ako ti tvojim radiš sa > 10 X većim kapacitetom... i to sa daljim rastom povećanja...

Ja nemam kapital da započnem, iskustvo u preduzetništvu, inženjera da dovrši dizajn, proizvodne kapacitete - a bolji mi proizvod > 10 X; oni imaju Kompaniju, tržište, Proizvod (slab ali možda ide)... sve mi se čini da će me iskoristiti jer oni meni trebaju više... :placipicka


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hitno potreban savet: kako pregovarati sa američkim kompanijama?
PostPostano: 22 lip 2020, 05:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44060
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Najvažnije je na samom početku probiti led s gorućim i polarizirajućim političkim temama u SAD i svijetu, gdje je vrlo važno energično nametnuti svoj stav. Ovim se osigura dominantna pozicija u nastavku komercijalnih pregovora.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hitno potreban savet: kako pregovarati sa američkim kompanijama?
PostPostano: 22 lip 2020, 07:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74431
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Ministry of Sound je napisao/la:
Najvažnije je na samom početku probiti led s gorućim i polarizirajućim političkim temama u SAD i svijetu, gdje je vrlo važno energično nametnuti svoj stav. Ovim se osigura dominantna pozicija u nastavku komercijalnih pregovora.


hahahah

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hitno potreban savet: kako pregovarati sa američkim kompanijama?
PostPostano: 22 lip 2020, 07:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44060
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Eto mi prilike da vratim ovu temu:

https://hercegbosna.org/forum/ex-yu/srpska-kultura-obicaji-komunikacija-i-interakcija-prirucnik-za-strance-t9509.html

Citat:
Culture: communication

Communication patterns

Serbs can be charismatic to an extraordinary degree and present themselves well to foreigners. They are renowned for efficient lobbying, especially in the UK and USA.

Social or business discussions are preceded by extensive small talk. Politics is a favourite subject. Serbs are an outspoken people, unafraid to voice their strong opinions in politics or business. In order to support their arguments, it is not unknown for them to exaggerate facts and invent some others. It is advisable to take what they say with a pinch of salt. Boasting is common (Serbs do not see anything wrong with it). However they accompany their boasts with charming anecdotes. They are good at speedy repartee, but often make contradictory statements. When an opponent pounces on these, they invariably have a good excuse. If they haven’t, it is wise to find one for them as they must not lose face.


Citat:
General behaviour at meetings

Serbs turn up late for meetings and wish to carry on small talk for some time (30-60 mins) before getting down to business. During this preamble they are getting to know you and assess your strengths and weaknesses. Their initial proposals will be reasonable, optimistic and hint at expansiveness and generosity. On meeting resistance, they exhibit less cordiality and will continue to press their proposals until they see an impasse. When finally blocked they will seek the other side’s opinions and listen carefully to them. Haggling is part of the process. They will also throw in new ideas which are not part of the original agenda. These ideas have been planned in advance, but they may present them as spontaneous. They are mainly proud, but are not averse to asking for sympathy and help (especially from Westerners) if their resources appear inadequate for them to carry out their side of the bargain. Considerable formality is exercised at the outset of meetings, but they become more informal when heated or upset. They often feign righteous indignation. One has to be patient with them and resist many of their ploys. If you show that they cannot pull wool over your eyes, they descend into reality and in the process become friendly, even generous.


Citat:
Body language and non-verbal communication

Explicit, demonstrative, often fiery. Eye contact is among the strongest in Europe. Gestures with hands and shoulders typically Slav. Mobile facial expressions.


:laugh

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hitno potreban savet: kako pregovarati sa američkim kompanijama?
PostPostano: 22 lip 2020, 11:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 15:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Ministry of Sound je napisao/la:
Najvažnije je na samom početku probiti led s gorućim i polarizirajućim političkim temama u SAD i svijetu, gdje je vrlo važno energično nametnuti svoj stav. Ovim se osigura dominantna pozicija u nastavku komercijalnih pregovora.


:smijeh

Nemam MAGA kačket... :sad

Predlažeš BLM majicu na Skype pozivu? :w00t

Moj neki Plan je da tim ovejanim kapitalistima predočim mogućnosti velikog profita:

slika

slika

"Serbian strong eye contact"... =)) Blue steel, baby:

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hitno potreban savet: kako pregovarati sa američkim kompanijama?
PostPostano: 29 ruj 2020, 21:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 15:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Za one radoznale koji se pitaju šta je bilo sa pregovorima: ništa.

Nisu Ameri bili spremni da mi daju mesto u bordu ("jer bi naglo remećenje strukture imalo negativne bla, bla, bla...") niti da potpuno menjaju putanju firme ("Utvrđenu za narednih 18 meseci unapred") a ni da ulože ("zbog trenutnih negativnih efekata Covid")... doduše taj je hteo ali veli da je Cofounder uložio veto...

Jeb'o im pas mater! :mad Posle sa nekim Švabama pregovarao ali izgleda ova kriza baš, ono baš uzima danak na kompanijama... kukaju k'o hajdučka majka...

Ima li ko da preporuči neki pouzdan Angel investor fund, iole valjanog Investitora ili kompaniju koja je spremna na Partnerstvo, ulaganje, zajednički razvoj Projekta?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hitno potreban savet: kako pregovarati sa američkim kompanijama?
PostPostano: 29 ruj 2020, 21:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 32706
Bojim se da ti ne valja projekt. Ako bi oni očekivali zaradu ne bi problem bio novac, nego misle nema tu profita pa pričaju priče ubi nas korona.

Novca uvijek ima.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

986 of 2558 - 38.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hitno potreban savet: kako pregovarati sa američkim kompanijama?
PostPostano: 29 ruj 2020, 21:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 15:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Naša Kvačica je napisao/la:
Bojim se da ti ne valja projekt. Ako bi oni očekivali zaradu ne bi problem bio novac, nego misle nema tu profita pa pričaju priče ubi nas korona.

Novca uvijek ima.


Postoji i ta verovatnoća. Ali s obzirom da je 50 M Amerikanaca ostalo bez posla i da se firme gase kao na traci (par njih kojima sam ja hteo da se obratim potpuno nestalo u roku od nekoliko dana a mnoge "zamrzavaju poslovanje do daljnjeg")...

Ponudio mi je on saradnju, nisam vam rekao sve - ali na nivou koji mi je uvredljivo prenizak. Zato nisam hteo ni da pomenem to jer je po mom mišljenju slabo.

Tako da očigledno da vidi potencijal u Projektu, čim nudi nekakvu saradnju uprkos partneru Cofounderu koji ne bi da rizikuje ikakva ulaganja već miruje i ne talasa dok kriza ne prođe... naravno, Dinarac u meni je proradio pa sam, iznerviran - odbio odmah i proglasio ih za "kukavice", "vi Zapadnjaci stvarno smekšaste skroz", "odo' ja sa Kinezima da vas uništim i eliminišem sa tržišta", itd, ...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO