HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 03:08.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 305 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 11 stu 2020, 19:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69259
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
BBC je napisao/la:
Naletim na video sa zanimljivom teorijom.

Ako se život ne bazira na carbon kao na Zemlji već na silikonu inteligentan život je moguć na tako ludim i negostoljubivim planetima. Čak i onim najluđim.
Ali ne očekujte ništa slično sa prstima da kuca Tweets na smartphones.


Silicij poslije ugljika ima najraznovrsniju kemiju. Kemijski su slični, nalazi se odmah ispod ugljika u periodnom sustavu, a elementi u istom stupcu imaju vrlo slična kemijska svojstva. Npr. ovi u zadnjem stupcu su plemeniti plinovi, u prvom stupcu su Litij i Natrij mekani metali koji gore u dodiru s vodom itd
slika

Bogata i raznovrsnija kombinatorika kemije je bitna ako hoćeš da praviš komplicirane i kompleksne stvari.

Mada, ugljik je teško nadjebiv sa lakim stvaranjem onih dugih organskih molekula i lanaca. Makromolekule sa stotinama ili tisućama atoma su bitne za život.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 25 stu 2020, 21:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Psihodelija žestoka. Naš mozak ovo ne može razumjeti ni kad bi se razvijao 2 milijuna godina.
Kad ovo gledam postanem vjernik i mislim da iza svega toga stoji Tvorac.


_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 21 ožu 2021, 16:54 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Najveći ovogodišnji asteroid prolazi pokraj Zemlje

https://vijesti.hrt.hr/hrvatska/najveci ... je-1153295


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 02 svi 2021, 15:59 
Offline

Pridružen/a: 11 vel 2019, 12:17
Postovi: 766
Naša Kvačica je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Pitanje iz fizike koje znam da si čuo, jer si ga pominjao u raspravi o nečem skroz trećem. Ako su dve identične kugle same u svemiru bez ikakvog orjentira, i jedna rotira oko druge, kako bi koja kugla "znala" da li je ona ta koja rotira ili ne rotira? E sad, moje pitanje je, zašto je odgovor na to pitanje bitan i koji filozofski (da ne pričam o praktičnom) doprinos daje fizici. Zdravoseljački rečeno, za koji moj je bitno da li "zna" da rotira, i ako "zna", kako "zna". Koja je poenta pitanja i eventualnog odgovora?


Eh, skoro sam zaboravio na tu temu. :zubati :palacgore1

Dakle, dragi Carmello, zašto je to bitno... Pa nećeš vjerovati ali bitno je jer dokazuje da postoji apsolutni koordinatni sustav u svemiru.

Drugim riječima, ispada da kretanje nije relativno!!! Možeš li vjerovat?? Evo i sam još uvijek varim ovo i pokušavam si objasniti. :zubati


Naravno da postoji koordinatni sustav. Imas nekakvo polje postojanja nepoznatih svojstava, a u kojem se nalazi nas Svemir i moguce drugi svemiri. To polje ima svoj prostor i vrijeme koji se onda prozimaju i kroz sve sto se u njemu nalazi, ukljucno i nas Svemir. Zato su prostor i vrijeme vandimenzionalne velicine, ili kako neki (pogresno) kazu dodatne dimenzije.

Uglavnom, prostor postoji, to nije samo matematicka konstrukcija, i taj prostor ima svoje koordinate. Dokaz za to je kretanje tijela u tom prostoru. Isto kao sto je dokaz za vrijeme kronologija dogadja. Kretanje tijela u prostoru u skladu sa kronologijom razlicitih polozaja tijela u prostoru nam daje prostorvremenski kontinium.

_________________
Osjecaj me prati da sam fiju...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 05 svi 2021, 07:35 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2011, 07:41
Postovi: 270
Mapa Solarnog sustava 1846. Vidite li nešto neobično

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 20 svi 2021, 12:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Prelijepo.


_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 24 svi 2021, 23:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Napokon glas razuma. "Samo glupa civilizacija bi uopće pokušala intergalaktička putovanja".
Oni koji takva putovanja porede sa bacanjem u ambis, entuzijazmom Columba i indijanaca preko oceana su fanatici jer pojma nemaju o čemu pričaju.


_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 08 lip 2021, 14:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ljudi se pale na svakakve podvale i laži. Nije za ove teme ali nije vrijedno otvaranja nove.
Pitanje za nagradu od 0.3 € (jer je za glupane). Zašto je video prekinut na tom mjestu gdje je prekinut ?


_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 08 lip 2021, 19:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 15:33
Postovi: 9437
Naša Kvačica je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Pitanje iz fizike koje znam da si čuo, jer si ga pominjao u raspravi o nečem skroz trećem. Ako su dve identične kugle same u svemiru bez ikakvog orjentira, i jedna rotira oko druge, kako bi koja kugla "znala" da li je ona ta koja rotira ili ne rotira? E sad, moje pitanje je, zašto je odgovor na to pitanje bitan i koji filozofski (da ne pričam o praktičnom) doprinos daje fizici. Zdravoseljački rečeno, za koji moj je bitno da li "zna" da rotira, i ako "zna", kako "zna". Koja je poenta pitanja i eventualnog odgovora?


Eh, skoro sam zaboravio na tu temu. :zubati :palacgore1

Dakle, dragi Carmello, zašto je to bitno... Pa nećeš vjerovati ali bitno je jer dokazuje da postoji apsolutni koordinatni sustav u svemiru.

Drugim riječima, ispada da kretanje nije relativno!!! Možeš li vjerovat?? Evo i sam još uvijek varim ovo i pokušavam si objasniti. :zubati

Naravno da ne postoji apsolutni koordinatni sistem.
Moja analogija:
Nacrtas koordinatni sistem na listu papira. Svakoj tački na tom papiru si dao apsolutne koordinate u odnosu na taj koordinatni sistem. Ali ti sjedis u autu i drzis taj list, umjesto u ruci, stavis ga na sjediste pored sebe. Tacka na listu je ostala ista u odnosu na KS sa lista, ali se pomjerila u prostoru. Slazes se? Sad pomjeri auto naprijed 10 m. Tačku si pomjerio 10 m u odnosu na zamisljeni koordinatni sistem čija je osa y recimo osa zemlje. Slažeš se da je ovaj zadnji KS mjerodavniji od ovih predhodnih, jer oni ne mogu uticati na njega dok on utice na njih. Sad mozemo nastaviti analogiju, zaustavio si auto ali zemlja se pomjerila 100 km u odnosu na koordinatni sistem cija osa y prolazi recimo kroz srediste sunca. Sad kad smo utvrdili analogiju, ako zelis da dokazes da kretanje nije relativno odnosno da postoji apsolutni koordinatni sistem, moraš dokazati da svemir nije beskonačan. Sretno!

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 09:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna



_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 10:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30479
Karabaja je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Eh, skoro sam zaboravio na tu temu. :zubati :palacgore1

Dakle, dragi Carmello, zašto je to bitno... Pa nećeš vjerovati ali bitno je jer dokazuje da postoji apsolutni koordinatni sustav u svemiru.

Drugim riječima, ispada da kretanje nije relativno!!! Možeš li vjerovat?? Evo i sam još uvijek varim ovo i pokušavam si objasniti. :zubati

Naravno da ne postoji apsolutni koordinatni sistem.
Moja analogija:
Nacrtas koordinatni sistem na listu papira. Svakoj tački na tom papiru si dao apsolutne koordinate u odnosu na taj koordinatni sistem. Ali ti sjedis u autu i drzis taj list, umjesto u ruci, stavis ga na sjediste pored sebe. Tacka na listu je ostala ista u odnosu na KS sa lista, ali se pomjerila u prostoru. Slazes se? Sad pomjeri auto naprijed 10 m. Tačku si pomjerio 10 m u odnosu na zamisljeni koordinatni sistem čija je osa y recimo osa zemlje. Slažeš se da je ovaj zadnji KS mjerodavniji od ovih predhodnih, jer oni ne mogu uticati na njega dok on utice na njih. Sad mozemo nastaviti analogiju, zaustavio si auto ali zemlja se pomjerila 100 km u odnosu na koordinatni sistem cija osa y prolazi recimo kroz srediste sunca. Sad kad smo utvrdili analogiju, ako zelis da dokazes da kretanje nije relativno odnosno da postoji apsolutni koordinatni sistem, moraš dokazati da svemir nije beskonačan. Sretno!


Eh ovo sam tek sad vidio, ispričavam se.

Dakle, ne, i u tome i jest čudo.

Taj relativni koordinatni sustav koji si nacrtao na papiru postoji samo u tvojoj percepciji. Možeš ga naravno koristiti za svoje potrebe da nešto lakše izračunaš, pojednostaviš kalkulaciju itd. Ali što se svemira tiče postoji samo apsolutni koordinatni sustav.

Tijelo koje je samo u svemiru, nema okolo zvijezda, ne možemo usporediti ni sa čim, ZNA kreće li se ili ne. Ako zna kreće li se, onda se postavlja pitanje u odnosu na što se kreće kad nema ničega okolo? Pa kreće se u odnosu na taj apsolutni koordinatni sustav. Nema drugog objašnjenja, barem ga ja još uvijek ne vidim.

Ukratko, postojanje inercije je mogli bismo reći dokaz apsolutnog koordinatnog sustava.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 10:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 15:33
Postovi: 9437
Naša Kvačica je napisao/la:
Karabaja je napisao/la:
Naravno da ne postoji apsolutni koordinatni sistem.
Moja analogija:
Nacrtas koordinatni sistem na listu papira. Svakoj tački na tom papiru si dao apsolutne koordinate u odnosu na taj koordinatni sistem. Ali ti sjedis u autu i drzis taj list, umjesto u ruci, stavis ga na sjediste pored sebe. Tacka na listu je ostala ista u odnosu na KS sa lista, ali se pomjerila u prostoru. Slazes se? Sad pomjeri auto naprijed 10 m. Tačku si pomjerio 10 m u odnosu na zamisljeni koordinatni sistem čija je osa y recimo osa zemlje. Slažeš se da je ovaj zadnji KS mjerodavniji od ovih predhodnih, jer oni ne mogu uticati na njega dok on utice na njih. Sad mozemo nastaviti analogiju, zaustavio si auto ali zemlja se pomjerila 100 km u odnosu na koordinatni sistem cija osa y prolazi recimo kroz srediste sunca. Sad kad smo utvrdili analogiju, ako zelis da dokazes da kretanje nije relativno odnosno da postoji apsolutni koordinatni sistem, moraš dokazati da svemir nije beskonačan. Sretno!


Eh ovo sam tek sad vidio, ispričavam se.

Dakle, ne, i u tome i jest čudo.

Taj relativni koordinatni sustav koji si nacrtao na papiru postoji samo u tvojoj percepciji. Možeš ga naravno koristiti za svoje potrebe da nešto lakše izračunaš, pojednostaviš kalkulaciju itd. Ali što se svemira tiče postoji samo apsolutni koordinatni sustav.

Tijelo koje je samo u svemiru, nema okolo zvijezda, ne možemo usporediti ni sa čim, ZNA kreće li se ili ne. Ako zna kreće li se, onda se postavlja pitanje u odnosu na što se kreće kad nema ničega okolo? Pa kreće se u odnosu na taj apsolutni koordinatni sustav. Nema drugog objašnjenja, barem ga ja još uvijek ne vidim.

Ukratko, postojanje inercije je mogli bismo reći dokaz apsolutnog koordinatnog sustava.

Ne, NE ZNA i ne može znati kreće li se.
Nema se s čim uporediti. Zamisli sebe u takvoj sutuaciji, mozes pomj|ati ruku ili nogu, ali to je i dalje relativno pomjeranje u odnosu na recimo tvoje teziste. Ali kako ces znati da se stvarno kreces, nemas vjetar u kosi ili musicu u oku da ti to kaze. Nemas ni treceg posmatraca da ti to kaze. Jednostavno ne znaš.
I neces osjetiti inerciju sve dok se neko ne umjesa, tako da u tom scenariju inercija za tebe ne postoji.

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 10:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30479
Karabaja je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Eh ovo sam tek sad vidio, ispričavam se.

Dakle, ne, i u tome i jest čudo.

Taj relativni koordinatni sustav koji si nacrtao na papiru postoji samo u tvojoj percepciji. Možeš ga naravno koristiti za svoje potrebe da nešto lakše izračunaš, pojednostaviš kalkulaciju itd. Ali što se svemira tiče postoji samo apsolutni koordinatni sustav.

Tijelo koje je samo u svemiru, nema okolo zvijezda, ne možemo usporediti ni sa čim, ZNA kreće li se ili ne. Ako zna kreće li se, onda se postavlja pitanje u odnosu na što se kreće kad nema ničega okolo? Pa kreće se u odnosu na taj apsolutni koordinatni sustav. Nema drugog objašnjenja, barem ga ja još uvijek ne vidim.

Ukratko, postojanje inercije je mogli bismo reći dokaz apsolutnog koordinatnog sustava.

Ne, NE ZNA i ne može znati kreće li se.
Nema se s čim uporediti. Zamisli sebe u takvoj sutuaciji, mozes pomj|ati ruku ili nogu, ali to je i dalje relativno pomjeranje u odnosu na recimo tvoje teziste. Ali kako ces znati da se stvarno kreces, nemas vjetar u kosi ili musicu u oku da ti to kaze. Nemas ni treceg posmatraca da ti to kaze. Jednostavno ne znaš.
I neces osjetiti inerciju sve dok se neko ne umjesa, tako da u tom scenariju inercija za tebe ne postoji.


Naravno da hoćeš osjetiti inerciju bez obzira na referentnu točku. Kad svemirski brod ubrza ili skrene, osjetit ćeš svaku promjenu kretanja, ne treba nikakav referentni sustav da osjetiš ubrzanje.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 12:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 15:33
Postovi: 9437
Naša Kvačica je napisao/la:
Karabaja je napisao/la:
Ne, NE ZNA i ne može znati kreće li se.
Nema se s čim uporediti. Zamisli sebe u takvoj sutuaciji, mozes pomj|ati ruku ili nogu, ali to je i dalje relativno pomjeranje u odnosu na recimo tvoje teziste. Ali kako ces znati da se stvarno kreces, nemas vjetar u kosi ili musicu u oku da ti to kaze. Nemas ni treceg posmatraca da ti to kaze. Jednostavno ne znaš.
I neces osjetiti inerciju sve dok se neko ne umjesa, tako da u tom scenariju inercija za tebe ne postoji.


Naravno da hoćeš osjetiti inerciju bez obzira na referentnu točku. Kad svemirski brod ubrza ili skrene, osjetit ćeš svaku promjenu kretanja, ne treba nikakav referentni sustav da osjetiš ubrzanje.

Ako osjetis ubrzanje ili inerciju unutar svemirskog broda, tvoj referentni sustav je onda taj brod.
Svemirski brod ubrzaje po principu akcije i reakcije, tako sto ispusta gas iza i on se krece naprijed(kao da stajis na ledu i bacis loptu od sebe, ti ces se poceti kretati u drugom smjeru).
Dakle kad svemirski brod ubrza, gas koji je ozbacio i ostaje iza njega je referent koji pokazuje da se on krece, nista drugo.
Ti koji osjecas tu inerciju si u koordinatnom sistemu tog broda.

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 12:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Raspravljate o gravitaciji?

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 14:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30479
Karabaja je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Naravno da hoćeš osjetiti inerciju bez obzira na referentnu točku. Kad svemirski brod ubrza ili skrene, osjetit ćeš svaku promjenu kretanja, ne treba nikakav referentni sustav da osjetiš ubrzanje.

Ako osjetis ubrzanje ili inerciju unutar svemirskog broda, tvoj referentni sustav je onda taj brod.
Svemirski brod ubrzaje po principu akcije i reakcije, tako sto ispusta gas iza i on se krece naprijed(kao da stajis na ledu i bacis loptu od sebe, ti ces se poceti kretati u drugom smjeru).
Dakle kad svemirski brod ubrza, gas koji je ozbacio i ostaje iza njega je referent koji pokazuje da se on krece, nista drugo.
Ti koji osjecas tu inerciju si u koordinatnom sistemu tog broda.


To bi bilo očekivano i onda ne bi bilo uopće zanimljivo za diskusiju. To je opće prihvaćena znanost. I sam sam tako mislio donedavno. :zubati

Dakle, odgovorno tvrdim, relativno kretanje je samo naša interpretacija tj. pojednostavljeno inženjersko objašnjenje nekog sustava da bi smo ga lakše izračunali.

Sve kretanje u prirodi je apsolutno, sa referentnim apsolutnim koordinatnim sustavom.

Raketa je samo primjer i inercija nema veze sa izbacivanjem plinova, nego sa promjenom kretanja rakete. Kada bi teoretski svemirski brod promijenio putanju bez ikakvog ispuštanja plinova i bez ikakve interakcije sa ostatkom svemira, opet bi posada to osjetila. A ono što osjeća posada je vezano uz apsolutni koordinatnim sustav.

Konkretno, kada Galileo ili Einstein kažu da pravolinijsko kretanje ima smisla samo ako se posmatra u odnosu na drugo tijelo, obojica debelo griješe, i to je razlog zašto je ovo saznanje spektakularno. :zivili

Opet osjećam ushićenje kao kada sam prvi put spoznao.

Dakle:

1. Tijelo osjeća inerciju kada mijenja brzinu (npr putnici u svemirskom brodu)
2. Istina je da jednolično pravolinijsko kretanje ne možemo detektirati jer nema inercije, ali matematički gledajući nema nikakve razlike. Jednolična brzina samo znači da je ubrzanje = 0. Ako je već tijelo ubrzavalo ili usporavalo u odnosu na apsolutni koordinatni sustav, nema razloga pomisliti da to isto ne radi za a = 0.

Gorivo rakete nema nikakvog učinka na inerciju. Dokaz tome je kružno kretanje tj. slučaj dvije kugle u mračnom svemiru od kojih se samo jedna okreće. Znamo točno koja kugla se okreće a koja stoji iako nema nikakve potrošnje goriva i nikave referentne točke (zvijezde) na osnovu koje bismo mjerili kretanje. Ali to jednostavno znamo zbog centripetalnog ubrzanja koje razotkriva inerciju. Kod kružnog kretanja imamo ubrzanje bez utroška goriva izbacivanja plinova i slično, i to dokazuje da za inerciju nije potrebno posmatrati neki sustav, nego da ovisi o kretanju objekta kroz apsolutni svemir. Ha! :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 14:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30479
Ali da se ogradim, jednolično pravolinijsko kretanje se zaista ne može izmjeriti bez referentne točke, a obzirom da ne možemo (još uvijek) odrediti početnu točku apsolutnog koordinatnog sustava onda to znači da se jednolično pravolinijsko kretanje zaista ne može izmjeriti bez drugog tijela.

Tako da u tom smislu stvari ostaju iste, jedino je moguće (trenutno) izmjeriti brzinu u odnosu na drugo tijelo, znači relativno. Ali to ne znači da apsolutna brzina ne postoji. Apsolutna brzina sigurno postoji, ali mi nemamo način izmjeriti je.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 15:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 15:33
Postovi: 9437
Naša Kvačica je napisao/la:
Ali da se ogradim, jednolično pravolinijsko kretanje se zaista ne može izmjeriti bez referentne točke, a obzirom da ne možemo (još uvijek) odrediti početnu točku apsolutnog koordinatnog sustava onda to znači da se jednolično pravolinijsko kretanje zaista ne može izmjeriti bez drugog tijela.

Tako da u tom smislu stvari ostaju iste, jedino je moguće (trenutno) izmjeriti brzinu u odnosu na drugo tijelo, znači relativno. Ali to ne znači da apsolutna brzina ne postoji. Apsolutna brzina sigurno postoji, ali mi nemamo način izmjeriti je.

Znas kako zamisljam ovu raspravu. Ti meni kazes da zivimo na Balkanu, ja tebi da zivimo u Europi. Obojica smo u pravu zar ne? :D
Ali evo pitanje za tebe, ubacit cemo inerciju.
Stojis na skejtbordu i vozis se kroz svemir, bez igdje icega, ijedne referentne tacke, samo ti i skejt. Najednom, nekim cudom skejt stane i ti logicno po inerciji prokližes i nastaviš dalje.
Dokaži mi da je skejt stao a ti nastavio, a ne da si ti stao a skejt krenuo unazad.

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 18:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3315
Karabaja je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
Ali da se ogradim, jednolično pravolinijsko kretanje se zaista ne može izmjeriti bez referentne točke, a obzirom da ne možemo (još uvijek) odrediti početnu točku apsolutnog koordinatnog sustava onda to znači da se jednolično pravolinijsko kretanje zaista ne može izmjeriti bez drugog tijela.

Tako da u tom smislu stvari ostaju iste, jedino je moguće (trenutno) izmjeriti brzinu u odnosu na drugo tijelo, znači relativno. Ali to ne znači da apsolutna brzina ne postoji. Apsolutna brzina sigurno postoji, ali mi nemamo način izmjeriti je.

Znas kako zamisljam ovu raspravu. Ti meni kazes da zivimo na Balkanu, ja tebi da zivimo u Europi. Obojica smo u pravu zar ne? :D
Ali evo pitanje za tebe, ubacit cemo inerciju.
Stojis na skejtbordu i vozis se kroz svemir, bez igdje icega, ijedne referentne tacke, samo ti i skejt. Najednom, nekim cudom skejt stane i ti logicno po inerciji prokližes i nastaviš dalje.
Dokaži mi da je skejt stao a ti nastavio, a ne da si ti stao a skejt krenuo unazad.

Pošto bi to kretanje/vožnja kroz svemir podrazumijevalo određenu konstantnu brzinu, ti/tijelo koje bi osjetilo naglu promjenu brzine bi znalo da je nastavilo naprijed. Mada je samo pitanje postavljeno kao i sve teorije koje nam služe u praksi jer šta je naprijed, a šta nazad za skejbort ili bilo koje tijelo, samo termini kojim mi definirano događaje iz naše vizure.

_________________
Dudu "HDZ će pomesti izbore, veća pobjeda nego prije 4 godine." 61>>>>66


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 19:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 15:33
Postovi: 9437
Gazda je napisao/la:
Karabaja je napisao/la:
Znas kako zamisljam ovu raspravu. Ti meni kazes da zivimo na Balkanu, ja tebi da zivimo u Europi. Obojica smo u pravu zar ne? :D
Ali evo pitanje za tebe, ubacit cemo inerciju.
Stojis na skejtbordu i vozis se kroz svemir, bez igdje icega, ijedne referentne tacke, samo ti i skejt. Najednom, nekim cudom skejt stane i ti logicno po inerciji prokližes i nastaviš dalje.
Dokaži mi da je skejt stao a ti nastavio, a ne da si ti stao a skejt krenuo unazad.

Pošto bi to kretanje/vožnja kroz svemir podrazumijevalo određenu konstantnu brzinu, ti/tijelo koje bi osjetilo naglu promjenu brzine bi znalo da je nastavilo naprijed. Mada je samo pitanje postavljeno kao i sve teorije koje nam služe u praksi jer šta je naprijed, a šta nazad za skejbort ili bilo koje tijelo, samo termini kojim mi definirano događaje iz naše vizure.

Pa o tome se i raspravljamo. Kvačica pokušava da mi dokaže da ne postoji naša vizura već neka konačna i absolutna.

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 19:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3315
Karabaja je napisao/la:
Pa o tome se i raspravljamo. Kvačica pokušava da mi dokaže da ne postoji naša vizura već neka konačna i absolutna.

Naravno da to ne želi dokazati, to bi bilo suludo, jer bi to samo po sebi bilo relativno, odnosno u sukobu.

_________________
Dudu "HDZ će pomesti izbore, veća pobjeda nego prije 4 godine." 61>>>>66


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3315
Tek sam sad pročitao cijelu raspravu i po meni je tu stvar vrlo jasna, pošto ne možemo odrediti apsolutno mirovanje, odnosno postojanje tijela koje apsolutno miruje, naravno da ne možemo odrediti ni apsolutno gibanje. Ali to ne znači da ono ne postoji, mi smo ga samo u znanstvenu svrhu koja se bavi dokazivanje stvari proglasili nepostojećim, a onda vas dvojica želite kroz znanost dokazati da ona postoji, odnosno u slučaju karabaje da ne postoji.

_________________
Dudu "HDZ će pomesti izbore, veća pobjeda nego prije 4 godine." 61>>>>66


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 19:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3315
Ti karabaja kao vjernik si mi dosta lak na zastupanjo dokazivih stvari, po tebi sve što je ČOVJEKU nedokazivao ne postoji?

_________________
Dudu "HDZ će pomesti izbore, veća pobjeda nego prije 4 godine." 61>>>>66


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 19:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30479
Gazda je napisao/la:
Tek sam sad pročitao cijelu raspravu i po meni je tu stvar vrlo jasna, pošto ne možemo odrediti apsolutno mirovanje, odnosno postojanje tijela koje apsolutno miruje, naravno da ne možemo odrediti ni apsolutno gibanje. Ali to ne znači da ono ne postoji, mi smo ga samo u znanstvenu svrhu koja se bavi dokazivanje stvari proglasili nepostojećim, a onda vas dvojica želite kroz znanost dokazati da ona postoji, odnosno u slučaju karabaje da ne postoji.


Paa, mislim kako sam uspješno dokazao da postoji. :zubati

Istina mi ne možemo dokazati apsolutno mirovanje to je točno, ali to je samo jedan specijalni slučaj ubrzanja gdje je a = 0. Obzirom kako ipak možemo dokazati apsolutno gibanje za sve ostale vrijednosti ubrzanja tj. kada je ubrzanje veće ili manje od nula (na dva načina, preko centripetalne sile slučaja sa dvije kugle ili preko inercije) onda je izvjesno da apsolutno gibanje postoji.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 16 pro 2021, 19:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3315
Naša Kvačica je napisao/la:

Paa, mislim kako sam uspješno dokazao da postoji. :zubati

Istina mi ne možemo dokazati apsolutno mirovanje to je točno, ali to je samo jedan specijalni slučaj ubrzanja gdje je a = 0. Obzirom kako ipak možemo dokazati apsolutno gibanje za sve ostale vrijednosti ubrzanja tj. kada je ubrzanje veće ili manje od nula (na dva načina, preko centripetalne sile slučaja sa dvije kugle ili preko inercije) onda je izvjesno da apsolutno gibanje postoji.

Da, ima smisla, ali opet time ne dokazuješ postojanje apsolutnog koordinatnog sustava, što opet po meni nije spektakularno, jer nijedan znanstvenik(barem tako mislim) nije isključivao apsolutno gibanje već ga je zbog nepostojanja apsolutnog referentno sustava smatrao irelevantnim za proučavanje i definiranje.

_________________
Dudu "HDZ će pomesti izbore, veća pobjeda nego prije 4 godine." 61>>>>66


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 305 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 23 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO