HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 09:06.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Duolingo
PostPostano: 23 lip 2019, 06:22 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
Koje jezike ste radili na Duolingo? Dokle ste dogurali?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 23 lip 2019, 06:31 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
Odlicna i (uglavnom) besplatna aplikacija za ucenje jezika. Meni nema bolje i efikasnije stvari za dovesti me do levela A2 ili B1, jer s obzirom na ADHD mi se ne isplati ulagati u kurseve jezika koji imaju fiksno vrijeme poduke (moja koncentracija i volja za radom se brzo promijeni) dok ne dodjem do nekog levela veceg od pocetnickog ne isplati mi se bacati pare na skupe kurseve. Do A2/B1 levela mogu i sam sebe dovesti, koristeci razne resurse.

Naravno Duolingo nije ni blizu dovoljno, valja paralelno koristiti raznovrsnost resursa (druge aplikacije, pricanje s izvornim govornicima, gledanje filmova, citanje knjiga, učiti tablice gramatike, poneki udzbenik...). Svaka aktivnost se racuna i sve je korisno…
Ali daje super i dosta jaku osnovu, i sto je najvaznije do te osnove se dosta brzo dolazi, puno brze nego alternativnim nacinima ucenja.

Proglasen je najefikasnijom aplikacijom i metodom za brzo samostalno ucenje jezika, po meni s pravom, jer kroz udzbenike (prastara metoda) bi mi trebalo 100 godina do A2 ili B1 levela.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 26 lip 2019, 21:07 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35609
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Neki dan sam naletio na zanimljivu mapu vezanu za duolingo koja pokazuje koji se jezik najviše uči u kojoj zemlji.

Većina Europe uči engleski i njemački a u Švedskoj se najviše uči švedski :smijeh

slika

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 26 lip 2019, 21:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Vidi šugavog Balkana, švapske kolonije... pljuc.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 26 lip 2019, 22:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2016, 15:19
Postovi: 285
Bobovac je napisao/la:
Vidi šugavog Balkana, švapske kolonije... pljuc.


Bobovac, malo lakše s tim auto-šovinizmom.

Objašnjenje zašto se ove države zelene tj. uče njemački, a skandinavske se žute tj. uče španjolski (osim švedske :ucelo ) je zapravo vrlo jednostavno. Na Duolingu nakon što odabereš koji jezik želiš učiti pita te koji jezik ti pričaš, odnosno na kojem ćeš odgovarati i na koji ćeš prevoditi.

Od crvenog dijela na mapi, kao jezik kojim pričaš nisu pokrivene sljedeće zemlje - Bjelorusija, Litva, Latvija, Estonija (pretpostavljam da oni svi redom uče preko ruskog), Moldavija (opet, preko ruskog ili rumunjskog) i Slovačka (a tu pretpostavljam da dobro znaju Češki). Od ovih zelenih zemalja nemaš ni slovenski, ni hrvatsko-srpski, ni albanski, preko kojih bi se učio engleski. Pa s obzirom da većina ljudi na ovim područjima od stranih jezika najbolje priča engleski, njega koriste da bi odradili tečaj iz nekog trećeg jezika. Što je i logično, najveća je vjerojatnost da će ti u jednom trenutku u životu od svih stranih jezika (ne uključujući engleski) zatrebati upravo njemački, pa makar se ne iselio tamo.

Što se tiče skandinavskih, isto objašnjenje, nijedan jezik nije podržan kao jezik preko kojeg se uči tj. na koji se prevodi. Iz tog razloga opet, pošto ljudi iz Skandinavskih zemalja solidno barataju engleskim, preko njega uče treći jezik, u njihovom slučaju Španjolski, jer pretpostavljam da tamo idu na ljetovanje :neznam . Što se tiče toga da je u Švedskoj najpopularnije učenje švedskog jezika, na samom Duolingu piše da je to zbog izbjeglica u Švedskoj, koji preko aplikacije hvataju osnove.

_________________
Ori svoju njivu najbolje što možeš!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 26 lip 2019, 22:53 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Ja sam još prije par godina prešao sve lekcije za učenje njemačkog. Sad povremeno ponavljam, ali rijetko.

Inače, ovo za švedski nije čudno jer oni tako ustvari uče engleski ili neki drugi jezik ako ima u ponudi za učenje švedskog. Oni to zovu "reverse tree".

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 28 lip 2019, 08:50 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
Duolingo se naravno mora kombinirati s drugim metodama.

Od ovoga što spada pod samostalni rad, super metoda učenja su isto frekventne liste nekoga jezika.

100 najfrekventnijih riječi
500 najfrekventnijih riječi
1000 najfrekventnijih riječi
5000 najfrekventnijih riječi


One omogućavaju maksimalnu efikasnost utroška vremena i što brže postizanje praktične fluentnosti. Ove liste su odlične za otkrivanje rupa.
Nije isto je li znaš 1000 najčešćih rjieči ili 1000 riječi iz neke botaničke enciklopedije.
Ako znaš 1000 najčešćih riječi, onda možeš već natucati jezik i uhvatiti ponešto značenja iz razgovora, otprilike si level A2.
No ako znaš 1000 riječi a među njime nazive 100 različitih ptica i 100 vrsta biljaka, onda nisi ni A1. :zubati

Evo recimo lista 5000 najčešćih riječi engleskog:

https://www.englishwithexperts.com/blog ... nWords.pdf

Ako ste fluentni trebali bi znati praktički sve.

Nisam siguran, ali pretpostavljam da je i Duolingo napravljen uzimajući bar donekle u obzir frekventne liste. Neki ljudi koji već donekle pričaju jezik (recimo B1 ili napredno natucanje), prođu kroz Duolingo da popune neke strateške rupe u rječniku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 28 lip 2019, 09:48 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Leonardo Da Vinci je napisao/la:

Evo recimo lista 5000 najčešćih riječi engleskog:

https://www.englishwithexperts.com/blog ... nWords.pdf

Ako ste fluentni trebali bi znati praktički sve.

Nisam siguran, ali pretpostavljam da je i Duolingo napravljen uzimajući bar donekle u obzir frekventne liste. Neki ljudi koji već donekle pričaju jezik (recimo B1 ili napredno natucanje), prođu kroz Duolingo da popune neke strateške rupe u rječniku.


Detaljno išao po redu i 3.067. riječ - porch. Iako sam kasnije se sjetio da sam je nekad gledao na translatoru i sjetio sam je se (onaj uzvik - ah znao sam) - ali kad sam je pročitao, nisam se sjetio što znači bez GT.
Također i poslije nje znam cijeli niz od barem stotinjak riječi - a dalje nisam ni gledao

Zanimljivo da sam ja znao riječ frown.
Ta se riječ spominje u Dylanovoj pjesmi "Like A Rolling Stone", a kako mi je metoda učenje preko dragih pjesama - vjerojatno odatle.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 28 lip 2019, 10:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Bobovac je napisao/la:
Vidi šugavog Balkana, švapske kolonije... pljuc.


Ovo učenje njemačkog, gdje danas skoro svatko pokušava naučiti njemački, daje sliku kako je to izgledalo kad je Austro-Ugarska drmala ovim prostorima, tada je čak zagrebačko plemstvo pričalo međusobno njemački.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 28 lip 2019, 13:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Bobovac je napisao/la:
Vidi šugavog Balkana, švapske kolonije... pljuc.

Tačno me sramota koji smo aboridžini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 29 lip 2019, 18:56 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Nemam pojma što je šabanizam učiti njemački, a taj fetiš na engleski nije konjušarstvo, samo nekog drugog predznaka.

I vaj anglo utjeaj na sve jezike svijeta je isto kompleks inferiornosti.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 29 lip 2019, 20:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
lider30 je napisao/la:
Nemam pojma što je šabanizam učiti njemački, a taj fetiš na engleski nije konjušarstvo, samo nekog drugog predznaka.

I vaj anglo utjeaj na sve jezike svijeta je isto kompleks inferiornosti.


E jbg kume, engleski jezik je jezik svjetske komunikacije a njemački jezik guzopera i bauštelaca.


P.S. I ja pomalo učim njemački za nedaj Bože. :zubati

Das, Die, Der... p. im materina tko to izmisli.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 29 lip 2019, 20:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
sramota je učiti strane jezike. šta će vam to, ionako svijeta vidite samo na tv-u. a i tamo imate titlove.

:001_rolleyes

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 29 lip 2019, 21:30 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Bobovac je napisao/la:
lider30 je napisao/la:
Nemam pojma što je šabanizam učiti njemački, a taj fetiš na engleski nije konjušarstvo, samo nekog drugog predznaka.

I vaj anglo utjeaj na sve jezike svijeta je isto kompleks inferiornosti.


E jbg kume, engleski jezik je jezik svjetske komunikacije a njemački jezik guzopera i bauštelaca.


P.S. I ja pomalo učim njemački za nedaj Bože. :zubati

Das, Die, Der... p. im materina tko to izmisli.


počeo sam pisat nekidan komentar pa odustao. sramota me bila.
sad mi je malo lakše kad je bobovac priznao. pa evo priznajem i ja. nabadam njemački na duolingu.

šuldigung

:sega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 29 lip 2019, 21:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Bobovac je napisao/la:
lider30 je napisao/la:
Nemam pojma što je šabanizam učiti njemački, a taj fetiš na engleski nije konjušarstvo, samo nekog drugog predznaka.

I vaj anglo utjeaj na sve jezike svijeta je isto kompleks inferiornosti.


E jbg kume, engleski jezik je jezik svjetske komunikacije a njemački jezik guzopera i bauštelaca.


P.S. I ja pomalo učim njemački za nedaj Bože. :zubati

Das, Die, Der... p. im materina tko to izmisli.


Pa preterit, pa perfekt, konjuktiv ovaj, konjuktiv onaj, glagoli jaki slabi poluslabi, pravilni nepravilni... A je, meni to kadgod išlo lakše kad sam bio mlađi. A pisat tri slova za jedan glas je ubi bože. Kad su već odjebali goticu mogli su i na tom malo poradit.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 30 lip 2019, 16:55 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Koliko mislite da vam treba za svršit cijelo njemačko stablo na Duolingo, da bude zlatno?

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 01 srp 2019, 07:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
buenos aires je napisao/la:
A pisat tri slova za jedan glas je ubi bože.


ti nikad nisi učio francuski? :D

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 01 srp 2019, 08:37 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Jel ima uopće opcija hrvatski ili srpski kao prvi jezik na duolingo? Ja instalirao aplikaciju pa vidim nema tih opcija. OK ako želim vježbati njemački pa koristim engleski kao prvi jezik ali što ako želim probati engleski? Uzeti ruski? :)

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 01 srp 2019, 21:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Bobovac je napisao/la:
Jel ima uopće opcija hrvatski ili srpski kao prvi jezik na duolingo? Ja instalirao aplikaciju pa vidim nema tih opcija. OK ako želim vježbati njemački pa koristim engleski kao prvi jezik ali što ako želim probati engleski? Uzeti ruski? :)


Mali smo mi za njih. Mada ni havajski nije neka marka...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 02 srp 2019, 15:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
ova aplikacija je bolja, ali nisu sve lekcije besplatne. Ima i hr jezik.

https://apps.apple.com/us/app/mondly-le ... d883116399

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 04 ruj 2019, 10:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Duolingo je za početak odlična stvar, puno bolja od učenja preko knjige i snimke (kao što je LdV već spomenuo)
Meni je čak bolja od resette stone.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 07 ruj 2019, 10:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Goethe Institut ima dobru gratis aplikaciju Deutschtrainer A1. Odeš na Google Play i nađeš.

Koristim je po čekaonicama, dok mi razne babetine (kneginje u penziji) uleću u ordinacije i kancelarije preko reda. Takođe i na autobuskim stanicama, dok čekam zarđalu 16-ku i nadrndane saputnike koji nemaju gde da sednu a platili su kartu.
Pa tako ti je to pobro moj, oćeš da živiš ko čovek a ne uči ti se švapski, e pa jedi ladna *** onda i vozaj se po novoj ceni od 90 dinara. Klate se trudbenici serbski od semafora do semafora kao morske sase... Čim Miško prikoči imaš trenutno čitav špalir zgrčenih faca koje se hvataju za šta stignu, samo da ostanu na nogama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 08 srp 2020, 14:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5701
Lokacija: planina
Upalio malo ove slavenske jezike na Duolingu, ukrajinski daleko najmilozvučniji i najlakši zbog ikavice. Samo jebada sa ovim hijeroglifima od slova... Da je latinica mislim da bi bio fluentan sa ukrajinskim jako brzo.

Češki i Poljski su mi fuj, baš iritantni jezici sve nešto šč žš, pregadno zvuči naspram ukrajinske ikavice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 11 lip 2021, 05:38 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Random Google odgovori

How many words do you learn with Duolingo?
Citat:
An average Duolingo tree introduces you to about 2,000 words.


Can you become fluent using duolingo?
Citat:
Right now Duolingo can get you pretty far: a 2020 study found that learners in Duolingo's Spanish and French courses performed as well on reading and listening tests as students who took four semesters of university classes — and in about half the time.


How fast can you learn a language with duolingo?
Citat:
Duolingo is said to take you to about Level A2, and that should take about 200 hours. That's enough of a language to navigate around on a visit, but not enough to read the literature or hold deep discussions with anyone.


Is duolingo a waste of time? (odgovara konkurencija Optilingo, propali startup gdje navodno možeš i govoriti jezik, a ne samo slušati i čitati)
Citat:
It's a waste of time. In fact, it's just as bad as the education system Von Ahn criticizes. Duolingo outsources its translation services, allowing for awkward sentences to slip in undetected. And translation (the core of its platform) is already widely known to be an ineffective way to learn a language.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Duolingo
PostPostano: 09 pro 2021, 00:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2017, 18:23
Postovi: 3443
Dobar, pogotovo što je džaba. :zubati
Ja malo francuski počeo...

_________________
Hrvatska Hrvatom!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 18 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO