HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 06:02.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 55 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Neuralne mreže - Dublje tehnikalije oko umjetne inteligencije (AI)
PostPostano: 15 stu 2019, 15:19 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
useless je napisao/la:
Oćeš radit kakav svoj projekt? Mislim da su konvolucijske mreže dosta zanimljiviji dio jer su posebno namjenjene prepoznavanju slika. Meni je uvik bila privlačna ideja prepoznavanja biljaka, bolesti na njima, korova i slično. Robot poljoprivrednik.


A da, otprilika dva različita projekta imam u vidu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Neuralne mreže - Dublje tehnikalije oko umjetne inteligencije (AI)
PostPostano: 01 tra 2020, 02:12 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
useless je napisao/la:
Oćeš radit kakav svoj projekt? Mislim da su konvolucijske mreže dosta zanimljiviji dio jer su posebno namjenjene prepoznavanju slika. Meni je uvik bila privlačna ideja prepoznavanja biljaka, bolesti na njima, korova i slično. Robot poljoprivrednik.


Prošao sam i konvolucijske mreže. Jednostavna ideja, a vrlo moćna. Uglavnom, to su obične neuralne mreže u koje se umetne i par slojeva matematičkih filtera za raspoznavanje rubova npr.
Filteri pomažu mreži da "shvati" koncept apstraktnijih vizualnih pojmova, dijelova nečega, i polako ih gradi u veću cjelinu sa smislom.

Također potvrđujem i ponavljam svoju preporuku online kurseva od Andrew Ng.

Takožer korištenjem programskih jezika kao što je TensorFlow, neuralne mreže su pristupačne i ljudima koje ne interesiraju matematički detalji iza neuralnih mreža. Doslovce se u 5 linija koda u TensorFlow može isprogramirati neka aplikacija.

Ja ću vjerojatno koristiit TensorFlow za otprilike testirati što radi, a onda ako nanjušim da se nešto može poboljšati, onda se mogu okrenuti custom made implementacijama koje imaju po više stotina linija koda. Ni tu ne moraš sve napisati from the scratch, ima na Github hrpa kodova, uzmeš nešto što je najbliže onome što trebaš i to koristiš kao početni kostur, modificiraš.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Neuralne mreže - Dublje tehnikalije oko umjetne inteligencije (AI)
PostPostano: 01 tra 2020, 02:31 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
useless je napisao/la:
Meni je uvik bila privlačna ideja prepoznavanja biljaka, bolesti na njima, korova i slično. Robot poljoprivrednik.


Da bi robot radio i prepoznavao ne samo vrste biljaka nego i dijelove, i identificirao gdje su ti dijelovi, morao bi prvo rekonstruirati realni 3D input snimku biljke i prostora okolo. Robotika je ionako 3D stvar.

3D input bi bio količinom informacija daleko veći od 2D slika, tako da ti to garantira potrebu za puno većim NN a za njihovo treniranje puno veći computational power.

Naravno, problem se pojednostavljuje ako taj svoj stroj stavljaš više manje u predvidljive situacije, u kojima se mogu vrlo ograničene stvari događati i u kojima praktički postoji samo dominantna biljka koja je posađena i korov koji je vizualno očit. To onda znači daleko manje treniranja i manju mrežu, samim time dostupnije u smislu computational power.

Ipak, dobra vijest je da mrežu trebaš utrenirat samo jednom (zakupiti neki superkompjuter npr. na akademskim institucijama na kojem bi istrenirao mrežu), i ubaciti istu tu mrežu u mozak svakog robota.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Neuralne mreže - Dublje tehnikalije oko umjetne inteligencije (AI)
PostPostano: 27 srp 2021, 20:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Ajmo podignut ovu temu.

Ima li tko ideju gdje koristiti AI u HB, kako i zašto?

Ova ideja o korovu nije loša.

Zapravo, prva ideja je samo skupljanje podataka. Što uopće skupljat?

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Neuralne mreže - Dublje tehnikalije oko umjetne inteligencije (AI)
PostPostano: 25 lip 2023, 05:41 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
Transformeri, jedna specijalna dosjetljiva arhitektura neuralnih mreža, su do sada po meni najveći izum u AI.

Temelje se na ideji self-attention.

Glavna karakteristika transformera je da su vrlo primjenjivi i generalni, na neki način ta općenitost, generalizibilnost, i jest odsjaj, začetak generalne inteligencije čije će tragove kasnije po prvi puta eksplicitno pokazati GPT4 (srce GPT je golemi transformer).


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 55 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO