HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 11:28.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 18 lis 2020, 11:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ja sam totalni analfabet, pa preporučite, ako čak može nešto novijeg datuma kako bi podržali suvremene književnike/ce u teško doba za knjige općenito.

Čak ne bih znao nabrojati suvremenike osim Mlakića i Jergovića (Jerga se tek ove godine vratio u bh. hrvatsku orbitu, barem po meni).

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 18 lis 2020, 12:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 ruj 2020, 14:04
Postovi: 234
Zadnje što sam čitao od domaćih je bio Aralica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 18 lis 2020, 13:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Aralica nije bh. Hrvat iako ima je pisao o tematici ovih prostora. Pa evo da ja krenem, možda samo zato jer sam nedavno čuo za i prvo i drugo:

1. Mlakić najavio neki novi distopijski roman, gdje je radja u 2084. BiH podijeljena na tri dijela, od kojih je svaki nalik današnjoj sjevernoj Koreji.

2. Magdalena Blažević - "Svetkovina". 25 ženskih priča (mislim starijih žena) od kojih su sve bazirane na pravim događajima s područja Žepča. Ako je kako je najavljeno, onda me zanima kao prozor u prošlost, želim znati više o međuljudskim odnosima iz tog perioda kojeg često idealiziramo iz današnje vizure. Pa da vidimo koliko je u to pobožno doba bilo preljuba, svađa, oko čega su se ljudi trvili.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 18 lis 2020, 13:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
2048. Nije to baš tako daleko. Možda to i doživimo.

Sad opet imam jedan roman od njega koji nisam pročitao. :D

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 18 lis 2020, 13:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
2084.

https://strane.ba/josip-mlakic-2084-odlomak-iz-romana/

Mada možda misli na 2048, jer je u intervjuu spomenuo da je Orwell u svojoj 1984. mislio baš na 1948.

Evo, pronašao sam, izašla je: https://fraktura.hr/o-zlatu-ljudima-i-psima.html

A evo i Magdalene: https://fraktura.hr/svetkovina.html

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 18 lis 2020, 13:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Jest stvarno. Daj upucaj ovog što na HMS-u piše naslove.

https://hms.ba/predstavljena-nova-knjig ... osni-2048/

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 18 lis 2020, 14:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 ruj 2020, 14:04
Postovi: 234
Sviđa mi se njegov naziv za Srebrenicu - Ratkovo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 07 kol 2021, 21:09 
Offline

Pridružen/a: 07 kol 2021, 21:06
Postovi: 10
Evo još pokojeg hrvatskog pisca iz BiH za one koje zanima:

https://fraktura.hr/autori/mirko-marjanovic

https://fraktura.hr/autori/zeljko-ivankovic

http://www.sandorf.hr/blogitem.php?item ... %87&type=4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 08 kol 2021, 16:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Čitajte sve što će vam omogućiti da se razvijate kao osoba, manite se krvnih zrnaca kao preporuke.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 08 kol 2021, 17:01 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24534
Lokacija: Heartbreak Hotel
buenos aires je napisao/la:
Čitajte sve što će vam omogućiti da se razvijate kao osoba, manite se krvnih zrnaca kao preporuke.


Mali ne kenjaj.

Razlog ove teme je upoznavanje sa literaturom hrvatskih književnika iz BiH s obzirom da su oni relativno nepoznati i samim BiH Hrvatima.

Dakle to ima obilježja upoznavanja sa nacionalnom književnosti što ne isključuje upoznavanje sa drugim vrstama književnosti.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 08 kol 2021, 17:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Una_una je napisao/la:


Gospođice Una, zadnji hrvatski pisci iz BiH koje sam pročitao su Jergović i Andrić.

Zar ima nešto novije a da je i izbliza te kvalitete ?

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 08 kol 2021, 18:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Bobovac je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:
Čitajte sve što će vam omogućiti da se razvijate kao osoba, manite se krvnih zrnaca kao preporuke.


Mali ne kenjaj.

Razlog ove teme je upoznavanje sa literaturom hrvatskih književnika iz BiH s obzirom da su oni relativno nepoznati i samim BiH Hrvatima.

Dakle to ima obilježja upoznavanja sa nacionalnom književnosti što ne isključuje upoznavanje sa drugim vrstama književnosti.


Ispričavam se Elvisu. Nisam znao da bosansko može biti i domaće...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 08 kol 2021, 18:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Robbie MO je napisao/la:
Una_una je napisao/la:


Gospođice Una, zadnji hrvatski pisci iz BiH koje sam pročitao su Jergović i Andrić.

Zar ima nešto novije a da je i izbliza te kvalitete ?


Isto. I'm all ears, ako je kvaliteta literarne vještine na istoj ili bar približnoj razini... Čitam stalno nešto, rado ću ih uvrstiti na listu čekanja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 08 kol 2021, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 srp 2016, 13:12
Postovi: 605
što se tiče kulture i umjetnosti BH Hrvata, tu smo na očajnoj razini. ni ne pada mi napamet nijedan knjizevnik poznatiji od recimo mlinarevic sopte... ako se uopce moze ubrojati ona u hrvate i u knjizevnike.

i nije samo da smo tanki u književnosti. ista stvar je i sa slikarima, pjevačima (ne znam ijednog pjevača da bi mogao preživjeti od glazbe da ga ne slušaju isključivo BH Hrvati, eventualno Mate Bulić)... od glumaca, tu je bar Goran Bogdan.

Jedino su sportaši na zadovoljavajućoj razini gdje imamo par imena na svjetskoj razini (Čilić, Dodig, Zubac, Bogdanović...), ali i tu može puno bolje. u zadnjih 30 godina ne pada mi napamet nijedna nogometna zvijezda veća od Nikice Jelavića (čak ni približno razine Jelavića), ne računam one koji nisu bar prvih 10-15 godina zivjeli u BiH.

kulturni događaji i manifestacije praktički ne prelaze lokalnu razinu, a muzeje i kazališta ne vrijedi ni komentirati...

Prostora za napredak ima mnogo, ali takav smo narod kojeg umjetnost i kultura ne zanimaju, pa ne vjerujem da će i budućnost donijeti neke promjene.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 08 kol 2021, 19:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Velocidad je napisao/la:
što se tiče kulture i umjetnosti BH Hrvata, tu smo na očajnoj razini. ni ne pada mi napamet nijedan knjizevnik poznatiji od recimo mlinarevic sopte... ako se uopce moze ubrojati ona u hrvate i u knjizevnike.

i nije samo da smo tanki u književnosti. ista stvar je i sa slikarima, pjevačima (ne znam ijednog pjevača da bi mogao preživjeti od glazbe da ga ne slušaju isključivo BH Hrvati, eventualno Mate Bulić)... od glumaca, tu je bar Goran Bogdan.

Jedino su sportaši na zadovoljavajućoj razini gdje imamo par imena na svjetskoj razini (Čilić, Dodig, Zubac, Bogdanović...), ali i tu može puno bolje. u zadnjih 30 godina ne pada mi napamet nijedna nogometna zvijezda veća od Nikice Jelavića (čak ni približno razine Jelavića), ne računam one koji nisu bar prvih 10-15 godina zivjeli u BiH.

kulturni događaji i manifestacije praktički ne prelaze lokalnu razinu, a muzeje i kazališta ne vrijedi ni komentirati...

Prostora za napredak ima mnogo, ali takav smo narod kojeg umjetnost i kultura ne zanimaju, pa ne vjerujem da će i budućnost donijeti neke promjene.


U Vojvodini isto, tiskaju se netalentirani dupelisci pri HNS-u.

I hate to say it, but I said it...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 08 kol 2021, 19:53 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24534
Lokacija: Heartbreak Hotel
Postoje kvalitetni hrvatski književnici u BiH. Jedan Željko Ivanković je odličan. Tu je Josip Mlakić. Veselko Koroman. Jedan genijalni Anđelko Vuletić. Spomenuti Mirko Marijanović. Ni Mile Pešorda nije za baciti. Samo da spomenemo neke od živućih.

To je sve kvalitetna književnost. Ne neka provincijalna i manje vrijedna nego ona koje se ne bi sramili ni veći i brojniji narodi od našega.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 09 kol 2021, 01:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Pa eto, neka @una (koja se čini da poznaje rad dotičnih pisaca) na forumu pokrene književni klub i da pročitamo svi jedno poglavlje (10ak stranica) jednog izabranog od ovih književnika, pa da se uvjerimo u kvalitetu i prokomentiramo. :neznam

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 09 kol 2021, 01:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Što se tiče slikara, to je sve relativno, ima 1000 000 podjednako talentiranih slikara danas u svijetu.

I neki članovi moje obitelji bi se mogli podvesti pod slikare, ali im je to samo jedan od sporednih skillova ili hobija.

Marin Topić ne može biti bolji slikar realist nego što je

slika

slika

slika

slika



A to što nije svjetski poznat, pa odgovor je u ovom videu


Ne živi u New Yorku ili Parizu, i ne igra igru sa mafijaškim galerijama.


Danas je uspjeh u umjetnosti velikim dijelom random, biznis i plivanje uz razne agende. Tako da se može možda prigovoriti da nemamo dovoljno ljudi u umjetnosti koji su otvoreni prema svijetu. Tko u HB išta radi za svjetsku publiku? Je li ijedan film napravljen za natjecati se na stranim festivalima?

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 09 kol 2021, 02:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ja sam tražio knjige Mlakića i Blažević za naručiti, ali problem za inozemstvo je taj što knjiga košta 20 maraka, a poštarina 50 maraka. Nije sad da su to veliki iznosi, ali mi je to neopisivo glupo, plaćati 2-3x više za poštarinu nego za sami proizvod. Nema ih na Amazonu, niti na Kindle.

Međutim, ugodno sam iznenađen da na Apple Books ima čak 6 Mlakićevih djela na hrvatskom. Žao mi samo što nema ove nove, 2084.

https://books.apple.com/gb/author/josip-mlaki%C4%87/id877607814

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 09 kol 2021, 10:52 
Offline

Pridružen/a: 07 kol 2021, 21:06
Postovi: 10
Bobovac je napisao/la:
Postoje kvalitetni hrvatski književnici u BiH. Jedan Željko Ivanković je odličan. Tu je Josip Mlakić. Veselko Koroman. Jedan genijalni Anđelko Vuletić. Spomenuti Mirko Marijanović. Ni Mile Pešorda nije za baciti. Samo da spomenemo neke od živućih.

To je sve kvalitetna književnost. Ne neka provincijalna i manje vrijedna nego ona koje se ne bi sramili ni veći i brojniji narodi od našega.



Anđelko Vuletić jest genijalan. Jako je bolestan, umire svaki dan pomalo u Zagrebu. Ostavštinu mu čuvaju braća. On da se rodio u nekom većem jeziku od našeg, bio bi faca. Ima još imena, recimo, Marko Martinović Car, Travničanin, živio i umro u Vitezu nakon rata, jedan od najboljih autora kratke priče na ovim prostorima uopće. Ivo Totić, veliki pjesnik. Ima na netu nekoliko njihovih uradaka i tekstova o njima. Jergović je pisao o Totiću prije nekoliko godina za Subotnju matineju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 09 kol 2021, 10:54 
Offline

Pridružen/a: 07 kol 2021, 21:06
Postovi: 10
Ministry of Sound je napisao/la:
Ja sam tražio knjige Mlakića i Blažević za naručiti, ali problem za inozemstvo je taj što knjiga košta 20 maraka, a poštarina 50 maraka. Nije sad da su to veliki iznosi, ali mi je to neopisivo glupo, plaćati 2-3x više za poštarinu nego za sami proizvod. Nema ih na Amazonu, niti na Kindle.

Međutim, ugodno sam iznenađen da na Apple Books ima čak 6 Mlakićevih djela na hrvatskom. Žao mi samo što nema ove nove, 2084.

https://books.apple.com/gb/author/josip-mlaki%C4%87/id877607814



Poštarina je skupa, a i knjige su, barem ove što ih se po RH objavljuje, jako skupe. Autori nažalost ne dobivaju ni blizu velike honorare za rukopis kao što se misli. Ali recimo, moguće je čitati ulomke novog Mlakićevog romana 'Na Vrbasu tekija' kod jergovic.com, tu je objavljeno nešto, u nastavcima. https://www.jergovic.com/ajfelov-most/7 ... ubo-hrgic/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 09 kol 2021, 10:58 
Offline

Pridružen/a: 07 kol 2021, 21:06
Postovi: 10
Robbie MO je napisao/la:
Una_una je napisao/la:


Gospođice Una, zadnji hrvatski pisci iz BiH koje sam pročitao su Jergović i Andrić.

Zar ima nešto novije a da je i izbliza te kvalitete ?


Pa, ima. Mlakić je sjajan, posebno su važne, možda za nas kao narod, činjenice da Skica u ledu, njegov najobimniji roman, tematizira zločine i logore za Hrvate i Srbe u Bugojnu. Potom, Grad, zlato psi, o BiH 2084. kao zajednicu triju totalitarnih državica koje su omeđene žicom. Sjeverna Koreja za siromašne. Iako, to već sada, pomalo živimo. Posljednjim romanom "Na Vrbasu tekija" Mlakić je dokazao da je dostojan stajati uz bok Andriću jer je napisao roman njegovim jezikom i stilom. Meni nije bilo neke razlike, u jeziku, a ni temi, dok sam čitala, između Mlakića i Andrića. Inače mislim da je u ovom trenutku Josip Mlakić najveći intelektualac kojeg bh. Hrvati imaju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 09 kol 2021, 11:38 
Offline

Pridružen/a: 07 kol 2021, 21:06
Postovi: 10
Budući da sam nova i gubim se u ovim silnim tehničkim situacijama, kome sam odgovorila, a kome ne, evo u jednom postu:

1. Što se književnog kluba tiče, sjajno, podržavam. Uvijek mogu rado preporučiti, a čak i neke stvari eventualno postaviti i podijeliti, ulomke iz dijela. Inače, mislim da bh. Hrvati jako malo ulažu u kulturu i njome se bave. Jer, kultura je ono po čemu nas svijet prepoznaje i poznaje, ono po čemu smo ozbiljan narod koji ima ime, prezime, povijest, kontinuitet, tradiciju. Čini mi se da sve što smo stoljećima gradili, sada polako nestaje. Nažalost, kako HDZ BiH, jedna seljačko-kriminalna stranka, što se mene tiče, drži sve poluge vlasti, tako ima monopol i nad kulturom, u smislu financiranja, drže recimo federalno Ministarstvo kulture koje se bavi jedino time da Bošnjacima oduzme novac, što je sasvim pogrešno, umjesto da se trude, dati Hrvatima za visoko kvalitetne sadržaje kakvih se nećemo zastidjeti ni u Zagrebu ni Berlinu. Financiraju mahom folklorna društva i sve što ima veze sa kulturom bh. Hrvata svodi se 'na foklor'. Kao da se još nikada nismo pomjerili iz vremena opanaka koje su svi naši pretci nosili i držali prste pod znojnim i smrdljivim pazusima. Očajno. Jedan sjajan intelektualac, ljevičar i katolik iz Irske, Terry Eagelton je rekao da se zbog 'onog što svira u kasetofonu, vodio rat u Bosni' što je nesumnjivo točno. Dakle, ratovalo se, ne zbog teritorija kao takvog, nego i onog što on sa sobom nosi, a to su kultura, umjetnost, način življenja. Matica hrvatska u Sarajevu je imala sjajan projekt, početkom dvije tisućitih godina koji je opstao zahvaljujući Jelavićevom HDZ-u koji je financirao objavljivanje 100 godina hrvatske književnosti u 100 knjiga.Riječ o pjesnicima, putopiscima, esejistima, prozaistima hrvatske nacionalnosti koji su kroz stoljeće objavili značajna djela. Od poezije Nikole Šopa, proze i eseja Ante Neimarevića koji je nekad 1920-ih pisao za zabranjeni list, djela Štefe Jurkić, proze Hrvoje Bora alias fra Ljube Hrgića i drugih. Vodili su to Mirko Marijanović uz asistenciju Ivana Lovrenovića.
Matica hrvatska je, primjerice, ranih dvijetisucitih, bila ozbiljna institucija kulture, objavljivala visoko kvalitetnu, umjetnicki i estetsku, dobru knjizevnost.

2. Što se tiče likovne umjetnosti. Uz Gabrijela Jurkića, ponajboljeg bh. impresioniste koji ide uz rang onih europskih, u potezu za sekundu boljeg i od samog Claudea Moneta, imamo veliku svjetsku facu - Virgilija Nevjestića, duvanjskog sina, grafičara i slikara kojem je Nicolas Sarkozy još dok je bio gradonačelnik Pariza rekao da iziđe na Montmart i bira mjesto gdje želi imati svoj atelje. Čovjek čijem su se likovnom geniju divili Mitteran kod kojeg je u ratu lobirao za međunarodno priznanje Hrvatske. Virgilije Nevjestić je veliki slikar, a i neloš pjesnik.


3. Uz Mlakića, rado bih preporučila na čitanje i Nebojšu Lujanovića, rodom Novotravničanina, i posebno njegov roman Oblak boje kože koji tematizira genocid nad Romima za vrijeme NDH, a za ljetne situacije i plažu, roman Južina, naravno, o Splitu u kojem on danas živi, ali postoji veza sa Bosnom, u smislu likova, radnje i sl. Uvijek se možemo vratiti 'provjerenim imenima' - Predragu Matvejeviću i Goranu Babiću koji su zbog 'ideoloških stavova' postali omraženi u većem dijelu hrvatskog korpusa u BiH što je dokaz koliko smo jadni, plitki i maleni, a veliki u mržnji, otpisivanju naših jer ne misle da je Tuđman svetac, a Tito najveća sotona koja je hodila ovom zemljom ikad. Mediteranski brevijar i pjesme Gorana Babića koji od rata živi u Beogradu meni su sjajna umjetnička djela.

Ivica Đikić, eh, veliki Ivica Đikića. Romanopisac, scenarist, dokumentarist. Mala je ova zemlja za njegove silne talente. Ima novu zbirku priča kod Frakture "Štapići za pričanje", ali je i on od Hrvata, otpisan. Zato je, valjda, i uspio.


4. Književnost 'novijeg datuma', izuzev ovih nekoliko koliko sam spomenula i koji su ranije u postovima spomenuti, gotovo pa i ne postoji. Mlakić, Nebojša Lujanović, Ivanković, Marijanović, Lovrenović, Jergović, evo sada i Magdalena Blažević koja piše priče o ženama u žepačkom kraju, poprilično dark i hororistično. U ovom trenutku mi drugi nitko ne pada na pamet. Pjesnikinja Marija Dejanović je iz Prijedora, jako dobra. Monika Herceg, nova zvijezda hrvatske kulture u Zagrebu, je podrijetlom iz Jajca, ali se rodila u Petrinji. U HNK Zagreb je izvedena predstava prema njenoj drami nedavno, a osvojila je i nagradu u HNK Mostar kao drugoplasirana. Prvoplasirana je na tom natječaju Ružica Aščić, njena drama će biti izvedena na jesen, inače djevojka koja se rodila u Dobretićima. Brat joj je Miro Aščić, reporter HTV-a.

5. Svašta sam 'nešto' navaljala, ali i dalje mi je žao što generalno umjetnost i kultura nemaju dovoljno mjesta u medijima na hrvatskom jeziku i što, nažalost, takav je svijet, to zanima jedan vrlo mali krug ljudi.

U znak pozdrava ostavljam pjesmu Ive Totića iz zbirke Crna fizika objavljene 95. u nakladi Napretka, iz vremena kada se Napredak zaista bavio kulturom, a ne biznisom i ničim, kao danas.


U Zagrebu
listopad 1994.

Susret s tobom ispunja mi srce
predubokom tugom

Gledam te a ne vidim te…

Duša leti doli
uskrsavaju davno sanjani snovi

Svi sanjasmo jedno
o kad jednom prestane ovo…

Grade svih Hrvata najiskrenije žalim
gledam te očima koje ne mogu vidjeti

Gledam te očima mojih mrtvih…


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 09 kol 2021, 14:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Razlog zašto se meni Andrić najviše sviđa je njegova hiper-opservabilnost i originalan način opisa scenarija i likova, doslovce materijalizacija stvarnosti pred tvojim očima upotrebom samo riječi (to je teško i u filmu s upotrebom svih mogućih vizualnih efekata), i to ne previše riječi i opisa da te s time udavi, nego baci neki karakteristički detalj i onda ti to maštom popuniš, i to je ono po čemu je meni njegov stil karakterističan i zanimljiv za čitati. Mislim da i Jergović ima donekle slične kvalitete, baca na tebe kratke simbole, hintove i karakterističke detalje situacije i na taj način stvara sliku bez da te davi kvantitetom, mada iskreno davno sam ga čitao pa sam i stil najvećim dijelom zaboravio.

Pravi pisci te odvode kroz vrijeme i prostor i emocionalno stanje, što je preciznija lokacija na te tri osi, gdje te uspiju navigirati, to je pisac po meni bolji. Barem ovi koji su ekvivalenti realista u slikarstvu. Apstraktna umjetnost u koju se tipično uloži malo truda i vremena i gdje tobože svatko može vidjeti što hoće mi se ne sviđa toliko.

Taj zadnji primjer poezije, u takvim emocijama se ne pronalazim. Također općenito poeziju ne volim, eventualno epovi (tipa Ilijada i Odiseja). Više informacija (pogotovo povijesnih), manje emocija (pogotovo nije lijepo kad pisac mentalna stanja kojih se i sam želi riješiti, prenosi na čitatelja).

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čitajmo domaće - Preporučite djela bh. hrvatskih književnika/ca
PostPostano: 12 kol 2021, 13:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Citat:
slika

U srijedu 11. kolovoza u Centru za kulturu u Odžaku održat će se promocija romana „Ćudljive vode“ autora Matiasa Zečevića. Roman će publici predstaviti Mihaela Meljanac, Samra Šakanović-Prgić te autor Matias Zečević. Za glazbeni ugođaj pobrinut će se Širokobriježanka Jelena Skoko

Roman „Ćudljive vode“ inspiriran je poplavama koje su 2014. godine pogodile Bosansku Posavinu. Za vrijeme tih svibanjskih poplava samo je u općini Odžak bilo evakuirano oko 4 tisuće stanovnika. Ovim romanom autor je želio trajno ostaviti podsjetnik na te nemile događaje.

Drugi je ovo roman mladog mostarskog studenta, a prvi roman „Iščekujući zoru“ koji je objavljen 2019. godine predstavljen je u oko dvadeset gradova širom BiH i Hrvatske te drugih zemalja i dosada je distribuiran u oko pet tisuća primjeraka. Prvi roman također je bio inspiriran životom ljudi u Bosanskoj Posavini, a zanimljivo je da je autora samo nakon tri mjeseca od objavljivanja tog romana u svoj ured pozvala bivša predsjednica Republike Hrvatske.

Mnoštvo poduzeća, organizacija, udruga i gradova priteklo je u pomoć ovom mladom književniku prilikom tiskanja novog romana, a generalni pokrovitelj je grad Široki Brijeg.

Prilikom promocija i medijskih nastupa Matias Zečević uvijek bi spomenuo Posavinu i svoj Odžak ukazujući na prirodne ljepote tog kraja, ali i probleme s kojima se nosi ta sredina od kojih je glavni iseljavanje stanovništva.

Autor je najavio kao će nakon promocije u Odžaku uslijediti predstavljanje romana i u drugim gradovima u BiH.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO