HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 13:21.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 48 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 06 pro 2021, 14:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 22:54
Postovi: 5154
Lokacija: Memorandum 2.0
https://www.youtube.com/c/K%C3%A1rolyZsolnai

Madjar, ima dobar kanal o umjetnoj inteligenciji.

Ima zanimljivih stvari. Jednom su pravili program koji simulira covjeka kako skace u vis. Nakon dovoljno miliona pokusaja AI je otkrio da je najbolje skakati na ledja! Tako i rade vrhunski atleticari, ali to uopste nije ocigledno. Tek su na Olimpijadi u Meksiku 1986 po prvi put ljudi skontali da tako treba skakati.

Zadnji videi su mu oko grafike. Izgleda da ce grafika na igricama uskoro biti zamijenjena AI grafikom.

_________________
PuTiN jE mIsLiO uZeTi KiJeV za TrI dAnA!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 06 pro 2021, 19:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ovo mi inače tako dosadna tema osim ako nije filozofska kao u tom dokumentarcu. Šta radi taj AI da bih bio impresioniran ? Kitu Marjanovu kad malo dublje zagrebeš.
Kažu preveslao nas u umnim kapacitetima. Pa i Pentium II je.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 06 pro 2021, 22:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 22:54
Postovi: 5154
Lokacija: Memorandum 2.0
Razlika među AI i klasičnog algoritma je da klasični algoritam je već napisan radi to tad i tad. Dok AI ima određene parametre, a onda random se sam programira. Princip evolucije: one sa lošijim rezultatima (lošijim “genetskim kodom”) uništi i nastavi raditi samo sa onima što daju bolje rezultate.

Npr. Hoćeš da napišeš program da vozi auto. Klasično ćeš napisati idi, stani na semaforu, itd. Dok AIu ćeš dati parametre kao što je udaljenost od drugih objekata u svakom trenutku, pa onda on slučajno nek odabere šta da radi. Nek onda pamti one poteze koji su dobri, a uništava one koji su loši. Prednost je sto su praksa i teorija dvije stvari, da bi napisao klasični algoritam, moraš poznati sve situacije u vožnji, što je često nemoguće. Dok kod AI ništa ne moraš poznavati.

_________________
PuTiN jE mIsLiO uZeTi KiJeV za TrI dAnA!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 06 pro 2021, 23:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ne funkcionira to tako. Program za upravljanje vozilima je primitivan. Nema tu ništa "inteligentno".

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 06 pro 2021, 23:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Previše je tu reklame zbog zarade. Moj program "sam sebe uči" i "donosi autonomne odluke". Pa lijepo, pokaži čitav source code ********.
U čemu se tvoj AI program razlikuje od običnog programa za šah kojeg ja nikad pobijediti ne mogu. Moram tim budaletinama vjerovati na riječ.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 06 pro 2021, 23:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 22:54
Postovi: 5154
Lokacija: Memorandum 2.0
Razlika je da ćeš ti napisati program i sam moraš predvidjeti sve moguće poteze. A AI uči kako igrati šah. Igra random, ali pamti šta igrati u kojoj situaciji, te kakav je to outcome imalo. Ako ga pustiš da igra milijardu puta, program će “skonvergirati” nečem dobrom.

Mislim da su najjači šahovski programi AI. Nastaju tako što ih staviš da igraju jedan protiv drugog i poboljšavaju jedan drugog.

U svakom slučaju ne postoji uvijek kompletna teorija , pa se zato koristi ovo eksperimentalno učenje.

_________________
PuTiN jE mIsLiO uZeTi KiJeV za TrI dAnA!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 06 pro 2021, 23:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 22:54
Postovi: 5154
Lokacija: Memorandum 2.0
Najbolji AI program za šah Alphazero je pobijedio “tradicionalni” Stockfish.

_________________
PuTiN jE mIsLiO uZeTi KiJeV za TrI dAnA!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 15 lip 2022, 22:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 15:33
Postovi: 9436
Vidjeh ovu aplikaciju na netu: DALL-e
Mozete pokusati: https://huggingface.co/spaces/dalle-mini/dalle-mini
U suštini, ukucaš bilo kakav tekst i aplikacija ti izbaci kompljuterski generisane slike na osnovu toga teksta.
Slike nisu toliko dobrog kvaliteta ali je fascinantno kako AI moze na osnovu teksta napraviti ovako smislene koncepte

Primjeri:
slika

slika

slika

slika

slika

slika

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 20 lip 2022, 07:34 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 804
Fora je.

Iza toga isto stoji duboka neuronska mreža, kao iza svakog AI danas.

A to gore je još zanimljiviji korak naprijed od prijašnjih style transfer, gdje si npr. mogao dati sliku da ju obradi u stilu nekog umjetnika.

Ovo je povezivanje lingvistike i slika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 23 vel 2024, 20:59 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2022, 15:07
Postovi: 1349
Na jednom novinskom portalu dajem odgovor kolegi, koji se čudi (pita) što Plenković nije devedesetih ušao u HDZ, kada su to učinili mnogi KPH-ovci. Taj upis nisu obrisali.
Ja mu odgovaram kako je HDZ za Tuđmanova života, ipak bio itekako različit od ovog modernog HDZ-a nakon 2000. kreiranog prema ukusu Sanadera, Kosor i Plenkovića. Ništa posebno, bez psovki, OTa, vulgarnih riječi, ali da, kritičan na neki način. I sada, zanimljivo, kada sam ga pokušao postati, odbija me jer je kao upis - "uvredljivog sadržaja". Nisam moga naći tu uvredljivu riječ, zbog koje je to blokirano, a nije bi bilo niti osobito važno - pa sam odustao. Inače brišu upise kritične prema imenima "Biden", "Kamala" i "Jadranka Kosor", ali naknadno (znači iza toga stoji osoba), ali unaprijed?! Imao sam takvih "zanimljivih" blokada i prije.
Zaista, što se tiče HDZ-a, nije to bilo nešto pohvalno za HDZ, ali me začudilo kako je server to prepoznao kako "uvredljiv sadržaj"?!
Da li netko (admin?) to tamo ima izloženo na ekranu dok se još odgovor kreira, pa može unaprijed blokirati, ili je to već angažiran neki AI koji je u stanju prepoznati finese u riječima i uvijenu kritiku (nekoga ili nečega što od kritike žele zaštititi)? Današnji HDZ nije isti kao Tuđmanov HDZ - "uvredljivo"?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 23 vel 2024, 21:02 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30480
Ne vjerujem da je admin pratio u realnom vremenu. Malo je vjerojatno da su implementirali AI za moderiranje.

Možda mu je neka ključna riječ zasmetala. Bilo bi zanimljivo da si nastavio mijenjati komentar dok ne vidiš što točno blokira. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 23 vel 2024, 21:19 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2022, 15:07
Postovi: 1349
Naša Kvačica je napisao/la:
Ne vjerujem da je admin pratio u realnom vremenu. Malo je vjerojatno da su implementirali AI za moderiranje.

Možda mu je neka ključna riječ zasmetala. Bilo bi zanimljivo da si nastavio mijenjati komentar dok ne vidiš što točno blokira. :zubati


Nije mi to prvi put i nekad imam živaca sa njima se igrati, pa nekad (rijetko) prođe, najčešće ne. Znači izbacim npr. "Ustaše" (ne u smislu da bi nekoga takvim prozivao, nego kao riječ u tekstu, npr. koji se tiče povijesti) i stvar proradi. Eto, to bi bila - zabranjena riječ, da ne govorim o psovkama i sl. koje ionako izbjegavam.
Uglavnom, bez psovke ili neke proste riječi (vulgarne), ali da kritično i to on (što god to bilo ili bio) - prepozna.

Za sad sam primijetio kako štiti - "HDZ" (sada prvi put), "Biden", "Kamala" i "Jadranka Kosor", no opet, čudi me kako je prepoznao kritiku u ipak uvijenoj jezičnoj finesi?!
Da imam živaca (a nemam), trebalo bi te riječi upotrijebiti u nekom pohvalnom smislu, pa da vidim reakciju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 23 vel 2024, 21:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 vel 2020, 16:12
Postovi: 1884
Možda su ugradili kao na Stack Exchange gdje ne možeš pastati odgovore sa chatgpt/darta jer ih odmah prepoznaje.

_________________
Domovini vjerni!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 05 ožu 2024, 15:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2024, 18:25
Postovi: 28


Što izabraše baš Patrika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 05 tra 2024, 13:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 vel 2020, 16:12
Postovi: 1884

_________________
Domovini vjerni!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 05 tra 2024, 14:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9562
Lokacija: HR HB
Nužda tjera da se i u dosadašnji oklop postupno uvode hibridna rješenja do potpune zamjene ljudskih posada sa remote/AI rješenjima.
Previše su ranjivi i izloženi u srazu sa današnjim protuoklopnim oružjima, tenkovi su se pretvorili u obične samohodne topove ili obavljaju zadaće pješaštva.

Danas pješak na prvoj crti je ništa do obična sporopokretna meta stoga je neka remote kiborg varijanta skoro pa jedino sigurno rješenje.
Za potpune AI kiborge će trebati još vremena da se ubace u punu funkciju,...

Ma bjaaaži ko bi sad u tenk, daj mi joystick da vidiš kako stari dedo mariše :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 10 tra 2024, 21:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23318
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Preko Cloud platforme Azure - Microsoft nudi 1.600 AI modela. Tu je sada Chat GPT, Model za kodiranje, za manipulaciju videima, model za slike, za umjetnost, za matematiku... Znaci skoro os svih igraca na trzistu od Microsoftovog partnera OpenAi, do Mistrala, Databricks, pa Mete (Facebooka) i sl..

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 10 tra 2024, 22:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30480
Ne znam je li tko već postavljao, ultimativna kolekcija modela i AI community na https://huggingface.co/

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 11 tra 2024, 00:57 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 804
Naša Kvačica je napisao/la:
Ne znam je li tko već postavljao, ultimativna kolekcija modela i AI community na https://huggingface.co/


Sjajna stranica, svojevrsni Github za pretrained AI modele.

Korisno je za reciklirati neke modele, posebno jezične, koji zahtijevaju ogromne resurse za trenirati, pa ovdje samo skineš parametre, gotove modele, i ugradiš ih u svoj pipeline, gdje možeš dalje razrađivati model.

Napisano u obliku package, pip installaš i udri, koristeći primjere.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 11 tra 2024, 01:04 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 804
lider30 je napisao/la:
Preko Cloud platforme Azure - Microsoft nudi 1.600 AI modela. Tu je sada Chat GPT, Model za kodiranje, za manipulaciju videima, model za slike, za umjetnost, za matematiku... Znaci skoro os svih igraca na trzistu od Microsoftovog partnera OpenAi, do Mistrala, Databricks, pa Mete (Facebooka) i sl..


Od Chat GPT mislim da je otvorena i javna samo dvica, da možeš po njoj prčkati.

U ovom trenutku, Lama mislim da je najveći model koji je skroz public i kojeg možeš u cijelosti download, i prepravljati ju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 11 tra 2024, 06:39 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30480
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
Ne znam je li tko već postavljao, ultimativna kolekcija modela i AI community na https://huggingface.co/


Sjajna stranica, svojevrsni Github za pretrained AI modele.


Mene je podsjetila na Docker Hub https://hub.docker.com/ :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 13 tra 2024, 21:01 
Online
Avatar

Pridružen/a: 23 kol 2022, 21:29
Postovi: 1558
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
Ne znam je li tko već postavljao, ultimativna kolekcija modela i AI community na https://huggingface.co/


Sjajna stranica, svojevrsni Github za pretrained AI modele.

Korisno je za reciklirati neke modele, posebno jezične, koji zahtijevaju ogromne resurse za trenirati, pa ovdje samo skineš parametre, gotove modele, i ugradiš ih u svoj pipeline, gdje možeš dalje razrađivati model.

Napisano u obliku package, pip installaš i udri, koristeći primjere.

Kako se može AI model pretrainati bez dostupnih podataka za učenje?
Jesu to neki uzorci podataka pa se onda preko toga to nekako radi?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artificial Intelligence
PostPostano: 18 tra 2024, 15:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4443
Lokacija: Grobnik
Da li se razmišlja da se u doglednoj budućnosti pokuša napraviti to da se strojevi na umjetnu inteligenciju pokušaju samorazvijati na mjesecu, a po mogućnosti i na Marsu. Za početak da im se kano izvor energije osigura nuklerani reaktor i prihvat sunčeve energije, a da kroz neko vrieme oni budu sami sposobni koristiti izvore tvari na Marsu, te na račun toga sami raditi postrojenja i nove strojeve.

Je li moguće zamisliti samoodrživi razvoj strojeva na umjetnu inteligenicju na Marsu, bez da bude potrebe za ljudskim uplitanjem osim u samom početku. Da li bi se moglo na Marsu naći prirodnih izvora potrebne tvari bilo za gradnju strojeva, bilo za energiju?

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 48 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO