HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 17:05.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1561 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 63  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 11 pro 2021, 23:15 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Ekdaim je napisao/la:
Old Fridolin je napisao/la:
Alah i nas Bog nisu isti. To je izmisljotina. Ja sam pitao cak neke arape koje sam znao sta oni kazu i ni jedan nije rekao da su isti.

Neobično. U Islamu su većina proroka i relevantnih ličnosti kao i kod Jevreja tj Židova i Krščana, svi oni govore o istom.

Jedino ako se uzme neko rubno tumačenje da druga religija štuje demona, no to ja lično ne smatram.


Bog Biblije i kuranski Allah po svojem djelovanju nisu isti.
Npr. 10 božijih zapovijedi ne postoje u kuranu.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 13 pro 2021, 18:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2020, 18:06
Postovi: 322
Lokacija: Obečano zemljište
Tako možeš kazati, po "djelovanju" i da iz Starog i Novog zavjeta nije isti.

Čak, čitajući različita evanđelja, gledajući kako je Isus opisan možeš reći da se radi o različitim osobnostima. U jednog knjizi se boij, zabrinut je, osjeća se izdano, u drugoj asertivan, odlučan, sve već zna itd.

_________________
القوة تكمن في التفاني


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 13 pro 2021, 23:45 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Bog Biblije nije kuranski Allah, jer su totalno suprotni.
Uostalome, zašto bi se vjerovalo jednoj vjeri koja (navodno) nastaje 632 nakon Krista i nema nikakve dokaze iz početnog razdoblja? Sve dolazi 200-300 godina kasnije.

Nema smisla jer je sve na nivou “rekla kazala”

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 14 pro 2021, 13:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2020, 18:06
Postovi: 322
Lokacija: Obečano zemljište
Nije točno. Mnogo toga je objašnjeno na ovom kanalu.

_________________
القوة تكمن في التفاني


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 15 pro 2021, 01:43 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Ekdaim je napisao/la:
Nije točno. Mnogo toga je objašnjeno na ovom kanalu.


Sanaa manuskripti su problem za Islam jer potvrđuju dva različita teksta kurana na jednoj stranici.
Tkzv. “čudo” kurana ( direktno od Allaha) više ne važi jer se vidi da je kuran ljudsko djelo i kroz stoljeća mijenjan.

Drugo,
datiranje manuskripta je 705-715 (Dr.Gerd Puin), donji tekst je ranije pisan, govorimo samo o par stranica.
Ostali preko 40000 stranica koji su nađeni, dio su kurana iz 8-10 stoljeća.
Kako je moguće da se čekalo 200 godina nakon Muhamedove smrti zapisati njegov život,izreke, običaje itd.?

Treće,
ako je kalif Uthman dao spaliti sve kurane a ovaj primjer u Sanaai ostao, gdje je dokaz da je kalif Uthman ikada živio u sedmom stoljeću?

Ummayadski kalifat izdaje oko 660god novčiće sa kršćanskim simbolima.
Kako su Ummayadi uopće bili muslimani?

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 15 pro 2021, 20:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2020, 18:06
Postovi: 322
Lokacija: Obečano zemljište
Držiš se tog ko pijan plota. Kao što sam rekao ja i on. Promjene su manje i nebitne. Očito jeli bitno ili ne je subjektivno i vjernik i neprijatelj Islama neće imati isti stav.
Sve nomadske kulture su oralne. I Mongoli su tek nakon osvajanja stvorili svoje pismo i počeli pisati stvari. Iz istog razloga praktički ništa nema informacija o Skitima a vladali stoljećima Ukrajinom i dalje.
Očito nisu svi se odazvali ili su pisali iznad pa to nisu držali kao to što treba da unište. Omanji detalj.
Na tom kanalu ili nekom sličnom je objašnjeno da je križ bio jer su nomadi Muslimani prepustili novac ekspertima među osvojenim narodima, jer su odavno koristili taj novac i nisu imali jak zasebni identitet u smislu simbolizma i jer trgovina s krščanskim svijetom nije bila moguća bez tog. Vikinzi su se morali isto povinuti ovim uslovima.

_________________
القوة تكمن في التفاني


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 16 pro 2021, 02:13 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Ja ne pitam isključivo za muslimanske dokaze iz sedmog stoljeća, može biti bizantski, sasanidski,aramejski ili bilo koji drugi.
Za Mongole i Skite postoje hrpa dokaza iako oni nisu pisali.

Npr. Arapi zauzeli Kairo i nitko ne piše da nove gazde šire novu vjeru? Zar nije čudno?

Što se tiče kurana, za tebe se ne može reći da si sunitski musliman.
Ti propagiraš neku “bujrum-verziju” koja nema veze sa Islamom i kuranom.

10:15
A kad im se kazuju ajeti Naši, koji su jasni, onda govore oni koji ne vjeruju da će pred Nas stati: "Donesi ti kakav drugi Kur’an ili ga izmijeni!" - Reci: "Nezamislivo je da ga ja sam od sebe mijenjam, ja slijedim samo ono što mi se objavljuje, ja se bojim - ako budem neposlušan svome Gospodaru - patnje na Velikom danu."

18:27
Kazuju iz Knjige Gospodara svoga ono što ti se objavljuje, niko ne može izmijeniti riječi Njegove, pa ni ti; osim kod Njega, nećeš naći utočišta nikakva.

Tafsir ibn Abbas 18:27
(And recite that which hath been revealed unto thee of the Scripture of thy Lord) He says: recite to them the Qur'an, neither increasing nor decreasing anything from it. (There is none who can change His words, and thou wilt find no refuge beside Him) beside Allah.

15:9
Mi, uistinu, Kur’an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti!

Tafsir ibn Abbas 15:9
(Lo! We, even We, reveal the Reminder) We sent Gabriel with the Qur'an, (and lo! We verily are its) the Qur'an's (Guardian) from satans such that they do not add or diminish from it anything nor change its judgements; it is also said that this means: We are Guardian of Muhammad (pbuh) from the disbelievers and satans.

Ja se slažem s tobom da ima izmijena (37:12 Allah se čudi, Muhamed se čudi..)
ali to nije što kuran tvrdi.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 16 pro 2021, 18:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2020, 18:06
Postovi: 322
Lokacija: Obečano zemljište
:smajl007 Ide kjafir da mene definiše

Kjafir će da cherry picka naj rigidnija tumačenja, izvuć neki citat iz tih, koji njemu odgovaraju i onda će da mene zarobi u tome.

Ima dokaza. Gledaj te kanale.

_________________
القوة تكمن في التفاني


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 16 pro 2021, 18:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2020, 18:06
Postovi: 322
Lokacija: Obečano zemljište
Stavljaš teret dokaza ogroman na mene dok recimo pola foruma računa Bosnu ko nesumnjivo hrvatsku zemlju na temelju par crtica teksta, ili postojanje Tomislava i što se tada zbivalo. Srbi imaju nekoliko puta više utemeljenosti kad kažu da su historiografski dokazi za sve to dosta mali. Kad pitaju gdje su grobnice kraljeva, gdje su njihovi tekstovi, gdje su ostatci koje se može datirati i DNK testirati. Svi ti dokazi stanu u jedan tweet. Čitava nacija počiva na tome. Više o onom Ragnaru piše i postoje grobnice njegovih vojski i vojski njegovih sinova a oni su neporeciv dokaz njega samog, a čak i njega se vodi kao legendary. Ti tu bantuješ o snazi dokaza. Nema dokaza? Onda je čudo. Kako je Bosna postala muslimanska? Čudo. Još bolje nego došo emir i ispregovaro sve.

Neporecivo je da je Islam nastao, da je postojao poslanik, da su Muslimani zgazili dva od 3 najveća imperija vrlo brzo. Kako točno je problem za neprijatelje Islama. Za vjernika taj misterij nije problem.

_________________
القوة تكمن في التفاني


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 16 pro 2021, 18:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2020, 18:06
Postovi: 322
Lokacija: Obečano zemljište
Evo kako, iako se u školama uči da je godina kad je Odoakar zauzeo Rim jedna od dvije najveće prekretnice povijesti, tada to uopšte nisu gledali tako.


Na 8:30
"the event was not described with any hint of importance... as far as Italian Romans were concerned, the empire as a political institution continued to exist"

Tek stoljećima nakon su shvatili važnost. Isto i s Islamom koji se postavljao ne kao nešto skroz novo i drukčije već kao ispravno tumačenje postojeće teologije. Islam priznaje poslanike koji postoje u druge dvije religije.

_________________
القوة تكمن في التفاني


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 16 pro 2021, 23:16 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Ekdaim je napisao/la:
:smajl007 Ide kjafir da mene definiše

Kjafir će da cherry picka naj rigidnija tumačenja, izvuć neki citat iz tih, koji njemu odgovaraju i onda će da mene zarobi u tome.

Ima dokaza. Gledaj te kanale.


Ako nisi kjafir onda navedi citate iz kurana koji potrvđuju tvoju (ne-islamsku) tezu
da je kuran mijenjan?

Što se tiče dokaza:
Tkzv. Muhamed
ne postoji niti jedan dokaz iz sedmog stoljeća da je lik/osoba Muhamed ikada živio.
Sve je napisano u 9 i 10 stoljeću od Abbasida.

Meka
Prvi put na karti od 740 godine. Kako to? Zar to nije najstariji grad na svijetu
( po priči iz 9 i 10 stoljeća) ?

Tkzv. Četiri kalifa
dokaza iz 7 stoljeća nema, sve što se zna je pisano u 9 i 10 stoljeću.

Izvoli.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 17 pro 2021, 01:16 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2021, 17:22
Postovi: 6131
Lokacija: Herceg-Bosna
Ekdaim je napisao/la:
Stavljaš teret dokaza ogroman na mene dok recimo pola foruma računa Bosnu ko nesumnjivo hrvatsku zemlju na temelju par crtica teksta, ili postojanje Tomislava i što se tada zbivalo. Srbi imaju nekoliko puta više utemeljenosti kad kažu da su historiografski dokazi za sve to dosta mali. Kad pitaju gdje su grobnice kraljeva, gdje su njihovi tekstovi, gdje su ostatci koje se može datirati i DNK testirati. Svi ti dokazi stanu u jedan tweet. Čitava nacija počiva na tome. Više o onom Ragnaru piše i postoje grobnice njegovih vojski i vojski njegovih sinova a oni su neporeciv dokaz njega samog, a čak i njega se vodi kao legendary. Ti tu bantuješ o snazi dokaza. Nema dokaza? Onda je čudo. Kako je Bosna postala muslimanska? Čudo. Još bolje nego došo emir i ispregovaro sve.

Neporecivo je da je Islam nastao, da je postojao poslanik, da su Muslimani zgazili dva od 3 najveća imperija vrlo brzo. Kako točno je problem za neprijatelje Islama. Za vjernika taj misterij nije problem.

ljudi ova je ili :

1. Arapski mudzahedin koji je došao u bosnu
2. pjani suljaga .

Nemerem se odlučit stvarno .

Kako se brine o crncima vuče me da kažem da je ovo prvo
a onda kada krenem tim putem povuče me za nogu i vrati na sredinu sjećanje na to da suljaga nikad ne miruje .

_________________
Forumaš Dudu : na komentar o slomu Herceg Bosne i Hrvata u njoj .

"Bmk da prostiš, mene u BIH još samo zanima ispratit muslimane do nula u rođenima"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 21 pro 2021, 17:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2020, 18:06
Postovi: 322
Lokacija: Obečano zemljište
Ima dokaza.



Opet ponavljam. Misterij nije problem vjerniku. Nema ijedne vjere koja je toliko sve zadržala po modernim historiografskim kriterijima. E ali treba vjerovati onom što su krščani pisali o svojoj povijesti (i o Islamu) no ne ono što su muslimani pisali o Islamu i svojoj povijesti. Hajde ne bantuj.

_________________
القوة تكمن في التفاني


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 21 pro 2021, 18:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Odlična knjiga izreka Muhameda: Tako je govorio Muhamed.

Ima više jakih fora od Kurana..

Imate ju u pdf-u ovdje: https://dokumen.tips/download/link/tako ... ullah.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 22 pro 2021, 01:56 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Ekdaim je napisao/la:
Ima dokaza.

Opet ponavljam. Misterij nije problem vjerniku. Nema ijedne vjere koja je toliko sve zadržala po modernim historiografskim kriterijima. E ali treba vjerovati onom što su krščani pisali o svojoj povijesti (i o Islamu) no ne ono što su muslimani pisali o Islamu i svojoj povijesti. Hajde ne bantuj.


Jesi pijan?
Po “historiografskim kriterijima” Islam nije iz Mekke, nego sa sjevera.

Izgleda da nisi provjerio podatke iz videa.

Doctrina Jacobi: Prorok iz Palestine.
Zaključak: to nije islamski Muhamed iz Mekke.

Thomas the Presbyter 634 ili 636: bitke u Siriji koji vodi Muhamed (pleme Tayyaye)
Zaključak: Islamski Muhamed je umro 632 godine, pripadao je plemenu Kurajš i nije nikada bio van Arabije. Piši propalo.

Pseudo-Sebeos: “Mahmet” garantira Židovima Palestinu. Arapi (osvajači) dolaze i Tachkestana, današnji Irak.
Zaključak: i ovo nije vaš Muhamed iz Mekke.

Gdje god da su Arapi zauzeli teritoriji, nitko ne spominje novu vjeru i nitko ne spominje da su Arapi došli iz Mekke i Medine nego iz Iraka ili Palestine.
Ummayadi imaju svoj centar u Damaskusu, Abbasidi u Bagdadu, opet ništa u Mekki.

Najbolje mjesto za fiktivnog islamskog lika Muhamed je upravo pustinjsko “mjesto” ( više neko odmorište za kamile) Mekka. Mekka nema populaciju koja bi se protivila toj priči, nema sjećanja, nema svjedoka. Perfect spot.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 23 pro 2021, 16:34 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Žena u Islamu kao Golf II, zamjeni, baci, donaplati

4:20
Ako hoćete da jednu ženu pustite, a drugom se oženite, i jednoj od njih ste dali mnogo blaga, ne oduzimajte ništa od toga. Zar da joj to nasilno oduzmete, čineći očigledan grijeh?

4:20
If you desire to replace a wife with another and you have given the former ˹even˺ a stack of gold ˹as a dowry˺, do not take any of it back. Would you ˹still˺ take it unjustly and very sinfully?
— Dr. Mustafa Khattab, the Clear Quran
But if you want to replace one wife with another and you have given one of them a great amount [in gifts], do not take [back] from it anything. Would you take it in injustice and manifest sin?
-Saheeh international

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 15 sij 2022, 01:04 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Islamski Allah je šejtan i određuje preljub. Danas bi se reklo: Haram Manager

Ebu Hurejra je prenio da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:
Uistinu, Allah je odredio dio preljuba u koji će se čovjek upustiti i koji mora počiniti. Preljub oka je požudan pogled, a preljub jezika je razvratan govor, srce želi i žudi, što dijelovi mogu, ali i ne moraju ostvariti.

Sahih Muslim 2657b

https://sunnah.com/muslim:2657b

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 16 sij 2022, 23:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Bilic07 je napisao/la:
Islamski Allah je šejtan i određuje preljub. Danas bi se reklo: Haram Manager

Ebu Hurejra je prenio da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:
Uistinu, Allah je odredio dio preljuba u koji će se čovjek upustiti i koji mora počiniti. Preljub oka je požudan pogled, a preljub jezika je razvratan govor, srce želi i žudi, što dijelovi mogu, ali i ne moraju ostvariti.

Sahih Muslim 2657b

https://sunnah.com/muslim:2657b


Slično onom isusovom ako te oko povodi u blud iscupaj ga i nemoj da si bukvalista.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 18 sij 2022, 01:53 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
korrisnik je napisao/la:
Bilic07 je napisao/la:
Islamski Allah je šejtan i određuje preljub. Danas bi se reklo: Haram Manager

Ebu Hurejra je prenio da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:
Uistinu, Allah je odredio dio preljuba u koji će se čovjek upustiti i koji mora počiniti. Preljub oka je požudan pogled, a preljub jezika je razvratan govor, srce želi i žudi, što dijelovi mogu, ali i ne moraju ostvariti.

Sahih Muslim 2657b

https://sunnah.com/muslim:2657b


Slično onom isusovom ako te oko povodi u blud iscupaj ga i nemoj da si bukvalista.


Isus nikoga ne navodi na blud.

Čitaj pažljivo:
“… Allah je odredio dio preljuba u koji će se čovjek upustiti i koji mora počiniti..”

Sve je kod tkzv Allaha isplanirano i kasnije te još kazni.
( to smo već prije ustanovili)

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 18 sij 2022, 06:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Po kuranu Allah prvo napravi magiju tako što ljudima prevarom prikaže da je Isus razapet i umro na krstu , a onda posle kaže da se to ljudima pričinilo i da se to nije zapravo dogodilo već ga je on ranije uzdigao u nebo , i naravno hrišćani postanu nevernici za muslimane.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 18 sij 2022, 23:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Bilic07 je napisao/la:
korrisnik je napisao/la:

Slično onom isusovom ako te oko povodi u blud iscupaj ga i nemoj da si bukvalista.


Isus nikoga ne navodi na blud.

Čitaj pažljivo:
“… Allah je odredio dio preljuba u koji će se čovjek upustiti i koji mora počiniti..”

Sve je kod tkzv Allaha isplanirano i kasnije te još kazni.
( to smo već prije ustanovili)



Gađaš kamenjem iz staklene kuće.
Nije li Jahve odredio da Adam pojede jabuku pa da žrtvuje Sina za to kasnije i iskupi.

Sto se tice Islama čak i da Bog jest odredio grijeh, odredio ga je zbog pokajanja, nije bitan grijeh niti dobro djelo, bitno je pokajanje, ionako niko u Džennet ne ulazi zbog svojih dobrih dijela, nego zbogg Božije Milosti, shodno hadisu

Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Tako mi Onoga u Čijoj je ruci moja duša, da ne griješite, Allah bi vas uništio i stvorio bi narod koji griješi i traži oprosta od Allaha Uzvišenog, pa bi im On opraštao."
[Vjerodostojan] - [Hadis bilježi imam Muslim]

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 19 sij 2022, 11:08 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
@korrisnik

Bog je ljudima dao slobodnu volju.

Tkzv. Allah određuje i navodi čovjeka na grijeh koji MORA učiniti!
( sve je isprogramirano,nema pravde, to smo već ustanovili)

BTW: Eva je zagrizla jabuku

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 19 sij 2022, 11:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Bilic07 je napisao/la:
@korrisnik

Bog je ljudima dao slobodnu volju.

Tkzv. Allah određuje i navodi čovjeka na grijeh koji MORA učiniti!
( sve je isprogramirano,nema pravde, to smo već ustanovili)

BTW: Eva je zagrizla jabuku


Biliću , kod svih triju monotesitčkih religija postoji i slobodna volja i božji determinizam ujedno koji se zauvek sukobe , ali kod islama je najizraženija božja predodređenost tj.u islamskoj teološkoj misli slobodna volja je najviše skrajnuta u korist determinizma , i zato je uvek problematično tumačiti postupke ljudi bili oni dobri ili zli kod muslimana vernika.
Najveća fora je to što je teologija slobodne volje u islamu najviše bila izražena u ranom periodu , a to dovoljno govori da koreni islama su zasigurno bili hrišćanski i jevrejski dok nije došlo do veliko obrta tj.dok se nije zapravo rodila nova religija.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 19 sij 2022, 12:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Fulao si sta sam rekao ,Bog je dozvolio grijeh na nije onda je nemocan a ako je dozvolio onda teatar sa zrtvovanjem Sebe kako bi spasio čovječanstvo.

Ne moze podlije od ovoga.
Kao evo jesam Milostiv zrtvujem svog Sina ali Adam je kriv.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zanimljivi citati iz Kurana i hadisa
PostPostano: 19 sij 2022, 13:27 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
korrisnik je napisao/la:
Fulao si sta sam rekao ,Bog je dozvolio grijeh na nije onda je nemocan a ako je dozvolio onda teatar sa zrtvovanjem Sebe kako bi spasio čovječanstvo.

Ne moze podlije od ovoga.
Kao evo jesam Milostiv zrtvujem svog Sina ali Adam je kriv.


Nije sporno, Bog je nama dao opciju izabrati dobro ili loše ali to nije pitanje.
Stvar je u tome što tkzv Allah čovjeka navodi na grijeh:
“ Allah je odredio dio preljuba u koji će se čovjek upustiti i koji mora počiniti.”

Nema tu izbora, sve je isprogramirano.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1561 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 63  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 54 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO