HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 12 ruj 2024, 05:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 57 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Upropastili ste nam živote
PostPostano: 14 sij 2022, 10:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lip 2021, 16:54
Postovi: 5615
Zapadna Evropa da se vrati hrisanstvu?

Joj braco, nekad mi vas bude zao u sta verujete majke mi.

_________________
Srbija je vazda ratovala protiv najjacih imperija, Otomanska, Austro Ugarska, Hitlerova Nemacka, NATO pakt.


A njene komsije, najveca imperija protiv koje su ratovali, je Srbija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upropastili ste nam živote
PostPostano: 14 sij 2022, 10:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 ožu 2021, 11:10
Postovi: 1291
Otvorih malo stari zavjet, malo da se edukujem, konvertujem sa agnosticizma u katoličanstvo. Vidim sve same miroljubive poruke, kako treba praštati, voljeti druge, pa čak i neprijatelje. Evo jednog od citata:


Prva knjiga o Samuelu 15, 3
Citat:
Poslušaj, dakle, riječi Jahvine. OVAKO GOVORI Jahve nad vojskama:
Sada idi i udari na Amaleka, izvrši "herem", kleto uništenje, na njemu i na svemu što posjeduje; ne štedi ga, pobij muškarce i žene, djecu i dojenčad, goveda i ovce, deve i magarce!"


Ako me ovo ne privuče u katoličanstvo ne znam šta će. Totalna razlika od islama, ma nebo i zemlja.

_________________
Britanski dnevni list “Manchester Guardian” od 03. kolovoza 1914. donio je: “Kad bi se Srbiju moglo odvući na sredinu oceana i potopiti, tada bi se Europski zrak pročistio.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upropastili ste nam živote
PostPostano: 14 sij 2022, 10:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lip 2021, 16:54
Postovi: 5615
Pa Stari zavet je jevrejski kao potpora, a Novi zavet ti je Hrisanstvo koje je doslo da spasi ljude od grehova koji se pominju u Starom zavetu.

_________________
Srbija je vazda ratovala protiv najjacih imperija, Otomanska, Austro Ugarska, Hitlerova Nemacka, NATO pakt.


A njene komsije, najveca imperija protiv koje su ratovali, je Srbija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upropastili ste nam živote
PostPostano: 14 sij 2022, 11:08 
Offline

Pridružen/a: 26 pro 2021, 20:59
Postovi: 4514
Carmello Šešelj je napisao/la:
Harezm je napisao/la:
Bitno je gledati tko se razmnožava, a to su samo ekstremni vjernici i teška sirotinja. Tako da će ateizam s vremenom oslabjeti.

Ako ateizam vremenom oslabi, nije sigurno da će biti zamenjen hrišćanstvom.



Paganizam vec neko vreme ulazi na mala vrata. A i papa nosi titulu pontifex maximus, nece ni biti katolika :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upropastili ste nam živote
PostPostano: 14 sij 2022, 11:27 
Offline

Pridružen/a: 26 pro 2021, 20:59
Postovi: 4514
Generalno govoreci, hriscanstvo je jevrejska prica, medjutim, na saboru u Nikeji 325. godine car Konstantin izbacuje Jevreje i ubacuje paganske obicaje itd i od tada hriscanstvo postaje evropsko. Kod Romeja je bio zastupljen cezaropapizam i imali smo 5 Patrijarha/Papi: antijohijska, rimska, aleksandrijska, jerusalimska i carigradska Patrijarsija, medjutim Papa je hteo da bude ,,glavni baja'' i da sve bude centralizovano, sto nije uspeo i posle vekova sukoba, narocito za vreme carigradskog Patrijarha Fotija itd, dolazi do velike sizme 1054. pa onda dolaze protestanti itd, dok se kod pravoslavaca javlja jos niz Patrijarsija, medju najvaznijima ruska i srpska. Sad ne znam ovo po SAD-u sta se desava, meni to lici na neke sekte/jeretike, neke kultove, gde svako moze da napravi crvku i da bude propovednik..

Uglavnom, ono sto je postao trend na Zapadu, i u Rusiji, jeste neopaganizam i mislim da ce to nastaviti da ide tim tempom... Ne bi me cudilo da neko zrtvuje Perunu, Toru, Jupiteru, Zevsu po 1000 muslimana, kada bi doslo do tog evropskog gradjanskog rata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upropastili ste nam živote
PostPostano: 14 sij 2022, 11:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 37951
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
HusoBaznijek je napisao/la:
Otvorih malo stari zavjet, malo da se edukujem, konvertujem sa agnosticizma u katoličanstvo. Vidim sve same miroljubive poruke, kako treba praštati, voljeti druge, pa čak i neprijatelje. Evo jednog od citata:


Prva knjiga o Samuelu 15, 3
Citat:
Poslušaj, dakle, riječi Jahvine. OVAKO GOVORI Jahve nad vojskama:
Sada idi i udari na Amaleka, izvrši "herem", kleto uništenje, na njemu i na svemu što posjeduje; ne štedi ga, pobij muškarce i žene, djecu i dojenčad, goveda i ovce, deve i magarce!"


Ako me ovo ne privuče u katoličanstvo ne znam šta će. Totalna razlika od islama, ma nebo i zemlja.


Da konvertira na katoličanstvo i onda otvori Stari zavjet koji nema velike veze sa središnjim likom katoličanstva.
Drži se ti i dalje "agnosticizma"

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upropastili ste nam živote
PostPostano: 14 sij 2022, 12:00 
Offline

Pridružen/a: 26 pro 2021, 20:59
Postovi: 4514
Katolici insistiraju na postojanju sva tri entiteta istovremeno u bogu, naglašavajući jedinstvo. Pravoslavci govore isto to, ali ističu redosled tj da sveti duh ide iz oca u sina, ističući na taj način redosled naraštaja. Katolici ovo ne priznaju i insistiraju da duh nije prelazio samo sa oca na sina, već i iz sina. To “iz sina”, na latinskom se kaže “filio que” po čemu je ovaj sukob doktrina poznat.


Pored pitanja oca-sina, postoje mnoge sitne razlike u ritualima, kao na primer što katolici u službi koriste hleb bez kvasca, a pravoslavci običan hleb sa kvascem.


U katoličkoj crkvi papa je božiji sin, zatim idu biskupi, pa ostala crkvena hijararhija. Vernici komuniciraju preko crkve i sveštenika sa bogom. U pravoslavlju ovo nije slučaj, patrijarh i vi ste u potpuno istoj ravni pred bogom i nije potrebno komunicirati sa bogom preko sveštenika.

Tokom vekova jedna stvar je vodila ka drugoj i efektom lavine razlike su postajale sve veće. Tako je Papa dobio pravo indulgencije tj. oproštaja za pare. Nije bitno koliko ste zgrešili, ako se pokajete i imate dovoljno novca Papa kao božji sin vam može dati oproštaj. Ovako nešto ne postoji kod pravoslavaca već se kaže “bog će ti oprostiti…”. Vaši gresi ostaju između vas i boga, o tome ne može odlučivati crkva.


Vatikan insistira na konceptu čistilišta ili pakla, iako ovoga nema u Novom zavetu. Pakao je izmišljen kako bi se narod pokorio. Koncept je prost, ako zgrešiš ideš u pakao i nema spasa tvojoj duši. Zato radi i muči se u ovom životu kako bi ti duša uživala u raju u sledećem životu ili se dodvoravaj crkvi kako bi ti gresi bili oprošteni. U pravoslavlju ovoga nema, crkva vam ne može oprostiti grehe, niti vam bilo ko pominje čistilište.

Katolička crkva će vremenom postati centralizovana, dok su pravoslavne patrijaršije autonomne i uvažavaju običaje naroda.

i tu su razlike u arhitekturi hramova i crkvi


jedan od primera pravoslavnog hrama

slika

i katolickog

slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 57 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 31 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO