HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 kol 2024, 10:22.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Porezna disciplina
PostPostano: 09 svi 2009, 17:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 19:19
Postovi: 4407
Zanima me kolika je BiH porezna disciplina, ko to kontrolira, je li to isto motivirano nacionalno, postoji li dogovor ispod stola. Konkretno kako je na hrvatskim područjima. Jer ipak uz rodoljublje potrebno je i ovo možda najviše. Jer bez toga nema napretka, nema uređenja, nema kulture, nema sporta nema infrastrukture, nema civilizacije. Nismo svikli da gledamo na državu kao svoju pa od tuda i ono.."zajebi državu", ali ako hoćemo biti faktor moramo se privikavati na tu obavezu. ne po onoj zapadnoj "plati porez i umri" ali mora s emisliti na opći interes. Navešću jedan primjer. Iz Duvna. kad sam se našao u zdravstvenom zavodu došao je neki čovjek za bolovanje i terapiju pa mu je refrentica rekla da ga ne može poslati u banju na teret zdravstvenog jer mu poslodavac ( tvornica KAPIS) već godinama ne uplaćuje mirovinsko i zdravstveno. Mislim, kako je to moguće da jedina ozbiljna firma u TG izbjegava plaćanje nečega što je osnov. Šta rade inspektori. Zašto toj firmi nisu prisilno naplaćeni doprinosi. Zašto joj nije blokiran račun. Kako može uopće poslovati. Vlasnici Slovensci sigurno tako ne mogu raditi u Sloveniji. Je li to pravilo ili izuzetak. kako je u hercegovini, srednjoj Bosni i općenito u cijeloj BiH.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porezna disciplina
PostPostano: 10 svi 2009, 00:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:10
Postovi: 4463
Koliko sam ja shvatio tamo ti je donedavno rijetko tko išta plaćao. Čak i obični ljudi nisu plaćali struju, telefon sve do nedavno.

Vodu plaćaju nešto duže.


Navodno su od nedavno počeli plaćati sve a dugovi su im oprošteni uz nekakvu manju naknadu.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porezna disciplina
PostPostano: 10 svi 2009, 10:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 19:19
Postovi: 4407
Znam za to zato i pitam je li se šta promjenilo..

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porezna disciplina
PostPostano: 10 svi 2009, 20:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32604
Plaća se.PDV moraš platiti do 10-og u mjesecu (firme). Telefon imaš pravo 2 računa da vučeš , 3. dodđe i klik , ugase. Struju također , unazad par godinama , neki dugovi su "oprošteni" jer je EPHB tužila dužnike koji su koristili rupu u Zakonu glede zastare.
Voda i komunalije nije ni skupo , kod nas mjesečna naknada za smeće je 9 KM , voda 100 KM godišnje.Ukratko , sve se plaća i mora se plaćati.
Kod Muslimana tj. EPBiH isključuju struju za 1 KM duga.

Problem su PDV porezi , akcize i carine.Sve ide trezorski , Sarajevo upravlja , općine slabo vide od toga , naša dobije u povratu koliko znam 10%.A Vitez u županiji puni čak 25% !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porezna disciplina
PostPostano: 10 svi 2009, 20:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 19:19
Postovi: 4407
Mar-kan je napisao/la:
Plaća se.PDV moraš platiti do 10-og u mjesecu (firme). Telefon imaš pravo 2 računa da vučeš , 3. dodđe i klik , ugase. Struju također , unazad par godinama , neki dugovi su "oprošteni" jer je EPHB tužila dužnike koji su koristili rupu u Zakonu glede zastare.
Voda i komunalije nije ni skupo , kod nas mjesečna naknada za smeće je 9 KM , voda 100 KM godišnje.Ukratko , sve se plaća i mora se plaćati.
Kod Muslimana tj. EPBiH isključuju struju za 1 KM duga.

Problem su PDV porezi , akcize i carine.Sve ide trezorski , Sarajevo upravlja , općine slabo vide od toga , naša dobije u povratu koliko znam 10%.A Vitez u županiji puni čak 25% !


Ok a šta je sa doprinosima. Prijavama radnika, porezima na dobit, ima toga, nisam ni mislio na fizičke osobe, struja, telefon, nego na pravne..

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porezna disciplina
PostPostano: 10 svi 2009, 20:59 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 02:00
Postovi: 541
Lokacija: HB
pjosip je napisao/la:
Koliko sam ja shvatio tamo ti je donedavno rijetko tko išta plaćao. Čak i obični ljudi nisu plaćali struju, telefon sve do nedavno.

Vodu plaćaju nešto duže.


Navodno su od nedavno počeli plaćati sve a dugovi su im oprošteni uz nekakvu manju naknadu.



kolko sam ja shvatio vi niste ddobro shvatili...

sve se placa..i nitko te ne pita ni kako ces ni odakle ces....

jedino sto ne placama je pretplata za federalnu tV.....i sto se toga tice nek mi je slobodno iskljuce :D

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porezna disciplina
PostPostano: 10 svi 2009, 21:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:10
Postovi: 4463
west je napisao/la:
kolko sam ja shvatio vi niste ddobro shvatili...

sve se placa..i nitko te ne pita ni kako ces ni odakle ces....

jedino sto ne placama je pretplata za federalnu tV.....i sto se toga tice nek mi je slobodno iskljuce :D



Očito ti slabo poznaš svoj kraj.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porezna disciplina
PostPostano: 10 svi 2009, 21:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32604
Doprinosi se plaćaju , pogotovo od Nove godine kad je stupio na snagu novi zakon jer se ne može uplatiti plaća dok se ne izmire doprinosi.Nema više ni pola radnog vremena.

Porez na dobit je smanjen sa 30% na 10-15 nisam siguran , i prije se moglo muljati sa ulaganjima pa se odbijalo od poreza na dobit , sad nema toga , plaćaš porez na dobit 10% pa makar ulagao u NASA-u


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porezna disciplina
PostPostano: 10 svi 2009, 21:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:11
Postovi: 23657
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Sa indirektnim porezima se ne može baš više puno zaje...... To je PDV, carine, trošarine. Uvijek se nađe načina za nešti sitno odraditi, ali to je to okoprilike.

Najviše varanja ima na ostalim porezima, prvenstveno porez na plaću, doprinosi na plaću (umanjuje se stvarna plaća), porez na dobit, prijenos vlasništva nad nekretninom (umanjuje se vrijednost nekretnine) i sl. Najgore u svemu tomu, što većinom takvi porezi ostaju lokalnim sredinama, tako da se naši ljudi tu varaju da su zeznuli državu.

Vidio sam podatak da Zapadnohercegovčka županija ima najmanje plaće po službenoj statistici. Naši privatnici tu dobro zalampaju poreznike.
Iako taj podatak može ukazivati na još jednu stvar. Privatni sektor u zapadnohercegovačkoj župniji zapošljava puno ljudi (natprosječno u BiH), pa otud i i nisko prikazane plaće i nizak službeni prosjek.

Netko tko ima sjedišta većih kompanija i puno administracije, ima i puno veći službeni prosjek. Jer oni i jedini prikazuje realne plaće.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porezna disciplina
PostPostano: 11 svi 2009, 01:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 72084
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Inače, porezi na plaće 100% pripadaju županijama.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO