HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 22:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 482 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 02 stu 2022, 12:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 lip 2022, 08:16
Postovi: 2852
ShahidMaker je napisao/la:
e bicikliste mi ne pominji.


To nisu normalni vozači iz zadovoljstva nego jureći projektili koji predstavljaju opasnost po okolinu.
Mrzim ih. Još kad nabace helankice i šlemove....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 02 stu 2022, 12:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35318
Lokacija: Gl. grad regije
Beograd je definitivno veći grad i naseljeniji ali nije baš tolika razlika kako se od srpskih forumaša doživljava.

To možemo zahvalit komunjarama. Bome su natrpali Novi Zagreb više nego Novi Beograd.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 02 stu 2022, 12:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35318
Lokacija: Gl. grad regije
Teranova 2 je napisao/la:
ShahidMaker je napisao/la:
e bicikliste mi ne pominji.


To nisu normalni vozači iz zadovoljstva nego jureći projektili koji predstavljaju opasnost po okolinu.
Mrzim ih. Još kad nabace helankice i šlemove....


Hoćeš moju fotku. :D inače upravo razvijenost biciklističkog prijevoza pokazuje razvoj grada. Mi smo jako loši. Vi ste očajni.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 02 stu 2022, 12:21 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2021, 22:58
Postovi: 7447
Lokacija: Nizza, Naissus...
Junuz Djipalo je napisao/la:
Teranova 2 je napisao/la:

To nisu normalni vozači iz zadovoljstva nego jureći projektili koji predstavljaju opasnost po okolinu.
Mrzim ih. Još kad nabace helankice i šlemove....


Hoćeš moju fotku. :D inače upravo razvijenost biciklističkog prijevoza pokazuje razvoj grada. Mi smo jako loši. Vi ste očajni.

Sa rozo helankicama i viklerima.

Bgd je na strateškom mjestu 2 plovne rijeke Zg je u DUPE.

_________________
Propast najdugovecnije imperije (1123 god), Istocno Rimskog carstva
https://www.youtube.com/watch?v=yVa6GQVSaj0


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 02 stu 2022, 12:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35318
Lokacija: Gl. grad regije
K..M je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:

Hoćeš moju fotku. :D inače upravo razvijenost biciklističkog prijevoza pokazuje razvoj grada. Mi smo jako loši. Vi ste očajni.

Sa rozo helankicama i viklerima.

Bgd je na strateškom mjestu 2 plovne rijeke Zg je u DUPE.


Kroz stražnjicu na zapad moraš, znači nije ni čudo što si sasran.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 02 stu 2022, 12:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 pro 2021, 00:01
Postovi: 4116
Lokacija: Castle Grayskull
Složio bih se sa Junuzom, Beograd ima loše razvijenu infrastrukturu, vlasti ne rade ništa na poboljšanju javnog prevoza a posebno biciklizma (biciklisti su najveći neprijatelji gradskih i republičkih vlasti iz mnogo razloga), baš ih briga i za pešake, i taj potpuni nemar se oseti svuda, ali naročto kad se malo izađe iz centra i sa Novog Beograda.

Ovo ne kažem kao neko ko ne voli Beograd, ovde sam rođen, odrastao i živim skoro ceo život. Jednostavno je istina. Možemo da razgovaramo o razlozima za to, pre svega nedostatku finansijske motivacije da se stvari poprave, ali glupo je poricati očiglednu činjenicu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 02 stu 2022, 12:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Zagreb je fenomenalno uređen grad, uređeniji od većine evropskih gradova. Kilometrima od centra je nemoguće pronaći papirić na ulici, nepokošenu travu, neošišan grm ili neoznačenu ulicu. Prosto je nemoguće naći neku manu.

Al Beograd je metropola. Daleko veći grad (ko Zagreb, Split, Osijek i Rijeka zajedno) i samim tim je neuporediv sa Zagrebom.
Beograd, Sofija, Budumpešta, Bukurešt, Atina... to se već može porediti.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 02 stu 2022, 12:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3985
novovrijeme je napisao/la:
Al Beograd je metropola. Daleko veći grad (ko Zagreb, Split, Osijek i Rijeka zajedno) i samim tim je neuporediv sa Zagrebom.
Beograd, Sofija, Budumpešta, Bukurešt, Atina... to se već može porediti.
Sofija je tu negdje, ali Budimpešta, Bukurešt i Atena su puno veći od Beograda (kao Beograd, Novi Sad i Niš zajedno)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 02 stu 2022, 17:20 
Offline

Pridružen/a: 26 pro 2021, 19:59
Postovi: 4514
Uporedivi su Atina, Bukurest i Budimpesta sa BG-om. Bukurest i Budimpesta imaju skoro isto stanovnika kao i BG. Uostalom, Beograd je bio 90 godina prestonica drzave koja je bila brojnija i od Madjarske i od Grcke i Rumunije. Zapostavljanje glavnog grada, na racun nekih prigradskih naseobina za svaku republiku, dovelo je do stagnacije razvijanja infrastrukture u Beogradu. Medjutim, BG je na dve velike reke i ima veliku niziju ka vojvodini da se siri. Bice to jaka aglomeracija preko Batajnice, Pazove, Indjije do Novog Sada. Jako privredno cvoriste.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 02 stu 2022, 17:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35318
Lokacija: Gl. grad regije
Mislim, iste 'reke' ima i Zg, i luku, i Savu i samim tim Dunav. Ako treba napravit ćemo kanal. Preuveličavate.

NS je s ovim vlakom praktički predgrađe Beograda. No, problem je što vam je sve u njemu.

I kod nas je previše toga u Zg. Ravnomjeran razvoj bi bio poželjniji.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 02 stu 2022, 17:49 
Offline

Pridružen/a: 26 pro 2021, 19:59
Postovi: 4514
Borca i Pancevo prvi upadaju u BG, a Novi Sad nece nikad, mada ce biti jako spojeni i povezani.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 02 stu 2022, 18:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 lip 2022, 08:16
Postovi: 2852
Borča je već u BG.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 13 pro 2022, 03:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 ruj 2021, 23:45
Postovi: 3000
Borča, Mirijevo, Kaluđerica, Batajnica... Sva ova naselja imaju stanovnika ko neki gradovi u Srbiji, a potpuno nelogičnom i zastarelom administrativnom podelom pripadaju opštinama gde im je centar opštine u sasvim drugom naselju kojem pritom ni ne gravitiraju.

Beogradu pod hitno treba nova teritorijalna organizacija, pre svega da se razdvoji gradski deo od prigradskog (kao što u Hrvatskoj recimo ima Grad Zagreb i Zagrebačka županija ili u Bugarskoj Grad Sofija i Sofijska oblast), pa zatim formirati nove opštine na osnovu demografskih kretanja.

Dakle Mirijevo, Dunavski venac (Borča), Batajnica, Vinča - Kaluđerica, Sremčica - Železnik, Avalski Venac (Beli Potok).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 13 pro 2022, 03:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 ruj 2021, 23:45
Postovi: 3000
Što se tiče Beograda i Zagreba to su jedina dva EX YU grada koji dolikuju glavnom gradu neke države.

U drugu kategoriju spadaju gradovi srednje veličine, koji su centri svojih država ili regija i kojima gravitiraju okolna mesta u potpunosti. To su Ljubljana, Novi Sad, Skopje i Sarajevo. Eventualno možda još Split sve sa Kaštelom, Solinom, Omišom itd.

Onda imamo treću kategoriju gradova koji se samo u kontekstu EX - YU smatraju velikim, a u realnosti su, u poređenju sa ozbiljnijim evropskim državama, centri te neke regije, ali nemaju osećaj velikog grada.

To su Priština, Niš, Kragujevac, Banja Luka, Rijeka i Podgorica. Ovo poslednje je sramotno da bude glavni grad jedne države, Podgorica uopšte nije ni pravljena da bude glavni grad, već isključivo za regionalne potrebe.

Onda imamo i kategoriju manjih gradova koji zbog svoje simpatičnosti / šmeka možemo staviti na listu gradova od neke važnosti. To su Mostar, Dubrovnik, Subotica, Prizren i Maribor.

Ostalo nije vredno pomena.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 13 pro 2022, 03:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 ruj 2021, 23:45
Postovi: 3000
Ponekad se osećam jadno kad se setim da je Niš, recimo, treći najveći grad u državi, a onda se setim da postoje države kojima su Bitolj, Tuzla i Nikšić velikani :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 13 pro 2022, 05:45 
Online
Avatar

Pridružen/a: 04 ruj 2022, 22:01
Postovi: 2501
Osijek, Zadar, Šibenik, Pula i Varaždin su također značajni za Hrvatsku.

Koper, Kranj i Celje za Sloveniju.

Drugačije je poimanje važnosti grada u Sloveniji, Hrvatskoj, BiH, Srbiji, Makedoniji, itd.

Niti su to iste zemlje, niti imaju isto stanovnika, različit im je teritorij, oblik teritorija itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 13 pro 2022, 14:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 ruj 2021, 23:45
Postovi: 3000
Upravo pričam o tome.

Država u kojoj se Kranj smatra ozbiljnijim gradoma (a nema ni 50k stanovnika) je smešna pojava, kočiko god ona bila razvijena, napredna itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 13 pro 2022, 14:51 
Online
Avatar

Pridružen/a: 04 ruj 2022, 22:01
Postovi: 2501
Neću uopće komentirati ovo.

Kranj koji nema ni 50k stanovnika ima puno bolju kvalitetu života od balkanskih gradova s +200.000 stanovnika, a i više turista nego pojedina 3 balkanska grada od 200.000 stanovnika skupa.

Slovenija je državetina. Kvaliteta, ne kvantiteta. :001_smile


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 13 pro 2022, 14:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 stu 2022, 10:32
Postovi: 1276
Bosonosorg je napisao/la:
Borča, Mirijevo, Kaluđerica, Batajnica... Sva ova naselja imaju stanovnika ko neki gradovi u Srbiji, a potpuno nelogičnom i zastarelom administrativnom podelom pripadaju opštinama gde im je centar opštine u sasvim drugom naselju kojem pritom ni ne gravitiraju.

Beogradu pod hitno treba nova teritorijalna organizacija, pre svega da se razdvoji gradski deo od prigradskog (kao što u Hrvatskoj recimo ima Grad Zagreb i Zagrebačka županija ili u Bugarskoj Grad Sofija i Sofijska oblast), pa zatim formirati nove opštine na osnovu demografskih kretanja.

Dakle Mirijevo, Dunavski venac (Borča), Batajnica, Vinča - Kaluđerica, Sremčica - Železnik, Avalski Venac (Beli Potok).


Te prigradske opštine bi bile jad i beda kada bi se izdvojile od Beograda. Infrastruktura se finansira iz poreza, a poreza se mnogo više skupi u urbanom nego u ruralnom delu opština, dok je izgradnja i održavanje infrastrukture neuporedivo skuplje u ruralnom delu. Npr. u gradu napraviš 100 metara puta i povezao si 5 zgrada i 200 stanovnika, dok u ruralnim delovima Beograda napraviš 100 metara puta i povezao si dve stare kuće u kojima živi po jedna baba.

_________________
ex Skeletor


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 13 pro 2022, 16:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 ruj 2021, 23:45
Postovi: 3000
Megatron je napisao/la:
dok u ruralnim delovima Beograda napraviš 100 metara puta i povezao si dve stare kuće u kojima živi po jedna baba.

Nije baš tako, čak štaviše procentualno je u ovim prigradskim delovima više omladine. Takođe, nisu uopšte pusta ta mesta. Prođi recimo Ripnjom, Barajevom, Sremčicom, ima života tamo.

Takođe, nisu toliko neisplativi. Recimo, opština Sopot veoma dobro funkcioniše, uprkos tome što je manja od ovih potencijalnih novih opština i što ima manje resursa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 13 pro 2022, 18:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 stu 2022, 10:32
Postovi: 1276
Bosonosorg je napisao/la:
Megatron je napisao/la:
dok u ruralnim delovima Beograda napraviš 100 metara puta i povezao si dve stare kuće u kojima živi po jedna baba.

Nije baš tako, čak štaviše procentualno je u ovim prigradskim delovima više omladine. Takođe, nisu uopšte pusta ta mesta. Prođi recimo Ripnjom, Barajevom, Sremčicom, ima života tamo.

Takođe, nisu toliko neisplativi. Recimo, opština Sopot veoma dobro funkcioniše, uprkos tome što je manja od ovih potencijalnih novih opština i što ima manje resursa.


Sve prigradske opštine dobijaju više od pola budžeta od grada. Da nisu beogradske opštine, Sopot, Grocka i Barajevo bi bili beda kao slabo razvijene opštine na jugu Srbije.

Radi se o jednostavnoj matematici, potrebna je x količina novca da pokrije y kilometara infrastrukture - u urbanom delu koji je gusto naseljen se sa manje kilometara infrastrukture pokrije mnogo više stanovnika dok se od poreza na imovinu, naknada za isticanje firme, naknada za bašte kafića i slično uzmu fine pare i opštine koje su samo urbane bi imale veliki višak para da im sve ne pokupi grad. Sa druge strane, prigradske opštine su uvek u manjku i te manjkove pokriva grad, tj. pokupi od bogatih opština i daje siromašnim. Opštine koje imaju i urbani i ruralni deo (Voždovac, Zemun, Čukarica) same preraspoređuju sredstva. Naravno, postoje i neke ruralne opštine koje imaju svoje izvore prihoda (Surčin ima aerodrom, Obrenovac ima TENT, Lazarevac ima Kolubaru), ali sve u svemu ti je ovako kako sam napisao.

Kada bi se urbani deo izdvojio od okolnih sela, procvetao bi finansijski, bilo bi više para za puteve, metroe, parkove, biciklističke staze, fasade, svu moguću infrastrukturu, spomenike, ukrašavanje, novogodišnju rasvetu, ali bi se okolna ruralna područja ostavila bez ičega. Ja ne pričam uopšte o tome da li ima više omladine po okolnim selima (nema) i da li su mesta pusta (uglavnom jesu, ima na oko puno kuća ali uglavnom su to vikendice, ima vrlo malo prave poljoprivrede i praktično nema nikakve industrije, znam to zato što provodim dosta vremena u jednoj takvoj opštini), nego čisto o finansijama.

_________________
ex Skeletor


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 19 lip 2023, 18:48 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69325
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Koja su top 10 turističkih mjesta u Beogradu ?

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 19 lip 2023, 21:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 lip 2022, 08:16
Postovi: 2852
Robbie MO je napisao/la:
Koja su top 10 turističkih mjesta u Beogradu ?


Što pitaš, hoćeš da nam dođeš? :)

Inače, ne volim tu kategorizaciju, ceo grad je zanimljiv.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 lip 2023, 21:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 stu 2022, 10:32
Postovi: 1276
Robbie MO je napisao/la:
Koja su top 10 turističkih mjesta u Beogradu ?


Nabrajam kako mi padne na pamet, bez nekog posebnog redosleda. Sve zavisi od toga ko šta voli.

- Kalemegdan - beogradska tvrđava
u okviru Kalemegdana kao odvojene celine:
*vojni muzej
*crkva Ružica i Kapela svete Petke (obratiti pažnju na luster u crkvi)
*zoološki vrt
*kula Nebojša u donjem gradu i uređeni prostor posvećen Rigi od Fere i ostalim grčkim ustanicima koje su turci tu pobili
- Knez Mihailova i okolne uličice
- Skadarlija
- Zemunski grad, posebno kula Gardoš
- Ada ciganlija - savsko jezero
- Za ljubitelje prirode/mountainbikinga šuma Košutnjak i Zvezdarska šuma
- Za komuniste i muslimane 1968/bošnjake 1995 kuća cveća
- Avala (najbliža planina - jedva prešla granicu za neki metar) sa čuvenim TV tornjem i masonskim spomenikom iz doba Kraljevine SHS zbog koga je srušen srednjovekovni grad Žrnov
- Nezaobilazni spomenik pranju para Vučićgrad na vodi, još uvek u izgradnji ali moguće je tu negde sresti mitske zidare iz Zavidovića

_________________
ex Skeletor


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 21 lip 2023, 23:37 
Offline

Pridružen/a: 26 pro 2021, 20:24
Postovi: 1348
Bio sam za vikend u BG-u, nabasah na mladu ekipu iz Zagreba. Pitali me gdje dođe splav Free Styler koji je potonuo, ja ih umjesto toga uputio na Skadarliju da upoznaju pravi duh grada. Siguran sam da su mi zahvalni, za Robija da pogleda.





Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 482 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 106 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO