HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 01 ruj 2024, 07:09.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 48 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 15 srp 2024, 22:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36741
Lokacija: Gl. grad regije
Ja ne znam što bi mijenjali. Iseljavanje stalo, ponovno useljavanje počelo.

Ja nisam zadovoljan ovim cijenama nekretnina za mlade i demografskim mjerama.

I jedno i drugo je najavljeno s poprilično dobrim mjerama. E sad, kad i kako će ih provest, vidjet ćemo.

Ne vidim da netko išta pametnije i bolje zagovara.

Bandić je dobro krenuo sa demografskim mjerama i onda dođe ova ekipa i ukine ih ali mislim da trebaju bit na državnoj razini pa neka košta.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 15 srp 2024, 22:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 22679
Nadamo se da će ove Možemovce nešto satrt.
Mislim s obzirom na sve fuševe što su napravili u ZG-u, trebalo je već daaaavno...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 16 srp 2024, 11:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2022, 12:39
Postovi: 1736
Junuz Djipalo je napisao/la:
Ja ne znam što bi mijenjali. Iseljavanje stalo, ponovno useljavanje počelo.

Ja nisam zadovoljan ovim cijenama nekretnina za mlade i demografskim mjerama.

I jedno i drugo je najavljeno s poprilično dobrim mjerama. E sad, kad i kako će ih provest, vidjet ćemo.

Ne vidim da netko išta pametnije i bolje zagovara.

Bandić je dobro krenuo sa demografskim mjerama i onda dođe ova ekipa i ukine ih ali mislim da trebaju bit na državnoj razini pa neka košta.


Što manje hrvata, što više nehrvata. To je ideja soroševaca.

Uglavnom, može se napraviti dosta za povratak.

_________________
Pravi narodi imaju jednu državu koja je cijela njihova. Bolji narodi imaju svoju konstitutivnost u bar još jednoj državi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 16 srp 2024, 11:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 5964
oak je napisao/la:
weasel je napisao/la:
Znaš kad će se to dogoditi?

NIKAD

Mi smo zemlja čija se ekonomija sastoji od državne sise za podobne, par tajkuna koji su napravili privatna carstva u suradnji s politikom i turizma.

Nemamo banke u svom vlasništvu nemamo telekome, nemamo razvojne centre nemamo nikakve velike industrije u ekonomiji koje bi nas povukle naprijed.

Tko se odselio odselio se nepovratno križaj ga.


Pa ne vjerujem u tvoju zadnju rečenicu. Mnogi razmišljaju o povratku.
Većina ljudi nakon 5 ili 10 godina nije naučila jezik samim tim si osudjen na najgore i najneplaćenije poslove. Dok plate stan, raznorazna osiguranja i još ponešto nema im neke računice. Pogotovo onima koji imaju već nekretninu doma.
Osobno poznam par obitelji iz Slavonije i vratili su se iako je tamo najgore za život u RH a gore i od Hercegovine.
Priča sa djecom daje posebnu "draž". Netko spominje njemačku djecu i njemačke škole :zubati nema toga više, u većini škola su im auslenderi većina i njemci će u svojoj državi postati manjina.
Standard nije toliko bolji da bi se išlo glavom bez obzira, ali i dalje je osjetno bolji i kvalitetniji život u Njemačkoj iako se razlika drastično smanjila.
Moje bi mišljenje bilo, da nije loše otići na 5-10 godina, steći iskustva, naučiti jezik, pojačati mirovinu a i djeci tko ju ima omogućiti život u drugoj državi gdje će perfektno naučiti još jedan jezik.
Masovnog povratka neće biti ali kako/ako se standard bude približavao ljudi će se lagano vraćati.



Pa i nije bas da standard nije bolji. U Njemackoj u svakoj pripizdini imas sve moguce za djecu dok u BIH i Hrvatskoj to nemas ni u velikim gradovima. Primjera radi najobicniji bazen (otvoreni i zatvoreni) u Njemackoj ima svako selo od 5 - 10 000 stanovnika. Vrtic ima doslovno svako malo selo. Da ne govorim o takozvanim dodatnim aktivnostima, sporta, muzike, razonode itd....

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 16 srp 2024, 11:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2022, 12:39
Postovi: 1736
dudu je napisao/la:
Ne vjerujem u masovan povratak, osim uslijed ratova koji bi zapad pogodili više od nas.

Glavni razlog zašto ne vjerujem u povratak, a pogotovo mladih obitelji je taj da su djecu već jednom izmaltretirali selidbom, prouzročili im traumu i sad nakon nekoliko godina Njemačke (sad je to već 5+ godina) ponovno vraćati djecu u neki novi kontekst je teška odluka, puno teža od puke ekonomske kategorije. Drugo je da selidba nazad znači i priznanje da je odlazak bio nepotreban, ako si išao radi dobrobiti djece i onda se predomišljaš nakon par godina, onda si jebeno zajebao sebe i svoju obitelj. Da, neki će se vratiti, ali u masovan povratak ne vjerujem bez apokalipse.



Bitan je postojan povratak, da imamo dosta koji se i vrate i da sredine iz kojih su otišli malo živnu.

Ili bar da nasele neku bolje obećavajuću sredinu u Hrvatskoj i Herceg-Bosni.

Ovi što su, kako ti kažeš "izmaltretirali" obitelji selidbom ne vide neki problem u povratku, njihova djeca, uglavnom, se kod kuće i dalje osjećaju kod kuće.

Ovisno kad je tko otišao naravno, ali ima ih i čija su djeca još u vrtiću, znači baš mladih parova, ima ih koji nisu ni imali djecu, a ima i onih koji su odveli stariju djecu tamo.

Jedini koji se neće vratiti su "stari" auslenderi, u smislu da su tamo ili prva generacija od djetinjstva tamo ili rođeni tamo, vide Njemačku, Austriju i sl. svojim domom a ovdje odmorištem.

Većina ovih koji su otišli iza '14 kada su otvorena vrata širom za EU bi rado nazad kada bi imali priliku.

Oni nisu prihvatili, ili bar naučili tolerirati zapadnjačke vrijednosti LGBT-a u učionicama, zabranu križeva, ili konstantu imigraciju.

To su ljudi koji nisu dovoljno tamo odskočili da plaćaju nekakve privatne škole, znači njihova djeca moraju s malim arapskim imigrantima u školu.

Ako imaš obitelj definitivno je bolje živjeti ovdje, što se tiče i obrazovanja, i sigurnosti svoje djece, najveći je problem da li se može pronaći nešto s dovoljnim primanjima.

Činjenica da ima povratka kaže da se i može. Ne još u dovoljnoj mjeri ali može.

Trebamo prave nekakve mjere, a ne onu sramotu kada je Plenkovićeva vlast najavila dati sto tisuća kuna za povratak i start-up ili poljoprivredu, uz milijun malih uvjeta i poduvjeta da nitko nije to ni shvatio ozbiljno. Tu subvenciju dobio samo jedan čovjek.

_________________
Pravi narodi imaju jednu državu koja je cijela njihova. Bolji narodi imaju svoju konstitutivnost u bar još jednoj državi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 16 srp 2024, 12:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36741
Lokacija: Gl. grad regije
Pikanje za korone i gaxpride su vratili više ljudi nego bilo koje mjere. :D

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 17 srp 2024, 13:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 vel 2020, 17:12
Postovi: 3677
Povratnik u Imotski

https://www.facebook.com/reel/1396187304319863

_________________
Je l' moguće da ste zaspali na straži,
zakletva barjaku da više ne važi?
Je l' moguće da ste zavezali oči,
i ne čujete tuđe korake u noći?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 17 srp 2024, 13:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 13:49
Postovi: 9796
Lokacija: Usa
Konformisti, kojih je najvise, ne vrate se u Kotor Varos ili Zepce vec idu na more.

Ima tip na YT, iz Varesa je, vratio se sa obitelji iz Australije ali ne u Vares (neko selo) vec kupio zemlju pored Varazdina.

Takvi povratnici nam ne znace previse, mada ima i drugih primjera, dosta ih se vratilo u Vares nakon sto je rudnik preporodio opcinu. Znam za jednog dovezao masine, radi ceste sa bagerom i slicno, ima ih dosta takvih. Vidjeli su perspektivu, a u Njemackoj vise nije kao sto je nekada bilo, to nasi levicari ne zele priznati jer im je interes da Hrvati odsele, ali nije. Sve vise cujem o iskoristavanju radne snage, nizim placama, vecim cijenama hrane stanova, ne isplati se. Jer u Njemacku ides da zaradis nesto, a ne da zivotaris od prvog do prvog, to mozes i u Hrvatskoj pa i u BiH. Ako ti je placa 2500 eura a stan placas 1000, sta ces onda tamo. Ne mozes ustediti nista.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 17 srp 2024, 13:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 vel 2020, 17:12
Postovi: 3677

_________________
Je l' moguće da ste zaspali na straži,
zakletva barjaku da više ne važi?
Je l' moguće da ste zavezali oči,
i ne čujete tuđe korake u noći?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 18 srp 2024, 11:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36741
Lokacija: Gl. grad regije

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 04 kol 2024, 19:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 vel 2020, 17:12
Postovi: 3677
Nijemci u očaju: ‘U Hrvatskoj se dosta toga promijenilo, njihovi radnici nas polako napuštaju...‘
Nedostatak majstora promijenio je razmišljanja poslodavaca. Shvatili su da je bez primamljivih primanja nemoguće zadržati radnu snagu

Objavljeno: 04. kolovoz 2024

Citat:
Njemačka sve više gubi sjaj obećane zemlje za hrvatske građevinske radnike, tvrde sindikati i poslodavci, zato što su primanja u Hrvatskoj nakon potpisivanja kolektivnog ugovora znatno porasla, dok u krizom načetoj Njemačkoj rastu životni troškovi.

Njemački ured za statistiku objavio je u izvješću o migracijama preko njihove granice za 2023. godinu da je u tu zemlju stiglo 20.604 građana Hrvatske, a otišao je 24.241. Godinu dana ranije ušlo ih je 24.991, a otišlo 24.001, dok je 2021. godine 28.457 građana s hrvatskim dokumentima došlo u Njemačku, a "sidro je diglo" njih 23.475.

Ti brojevi potvrđuju da sve više Hrvata odlazi iz zemlje koja je desetljećima bila magnet za one koji su htjeli zaraditi više nego u Hrvatskoj.



Citat:
‘Lakše naći ljubavnicu, nego dobrog majstora‘

Mladen Zemljić iz Sindikata graditeljstva Hrvatske kaže da u građevini sindikati i poslodavci dobro surađuju pa je u lipnju sklopljen novi kolektivni ugovor koji je dodatno povisio primanja građevinaca.

Konstantan rast plaća u hrvatskom graditeljstvu, koji je bio potaknut nedostatkom radne snage, doveo je do toga da se u Hrvatskoj može dobro zaraditi pa našim građevincima računica govori kako im se sve više isplati raditi u domovini.

Jer, kako kaže sugovornik, tu nemaju troškove stanovanja koji su u Njemačkoj "odletjeli u nebo", a s druge strane, život uz obitelj je snažna kočnica pri razmišljanju da se ode raditi u tuđinu.

Nedostatak majstora sasvim je promijenio razmišljanja poslodavaca, koji su shvatili da je bez primamljivih primanja nemoguće zadržati radnu snagu. Zemljić u šali kaže da je "danas lakše i jeftinije naći ljubavnicu ili ljubavnika, nego dobrog majstora".

Trenutno u građevini prosječna neto plaća iznosi 1300 eura bez raznih neoporezivih dodataka, a s dodacima je znatno iznad prosjeka.

Zemljić dodaje kako su novim granskim kolektivnim ugovorom sindikatima dane ovlasti da kontroliraju poštuju li poslodavci odredbe ugovora. No, dodaje sugovornik, problem više nisu domaće građevinske tvrtke, nego strane koje rade na velikim infrastrukturnim projektima, ali ne poštuju naše zakone ni kolektivne ugovore.




Citat:
Odmah popunili smjerove za zidare, tesare i strojobravare

"Ranije smo na jedvite jade u dva roka upisivali učenike u smjerove zidar, tesar i strojobravar, a ove godine popunili smo kvote čim su otvoreni upisi", izjavila je.

Ravnateljica vjeruje da je interes porastao jer je učenicima nakon završetka školovanja osiguran posao s više nego pristojnim primanjima. Osim toga, poslodavaca ima dosta, pa ako im ne sviđa trenutno radno mjesto, mogu brzo promijeniti poslodavca.

S obzirom na nedostatak radne snage u građevinarstvu, brojni kvalificirani radnici shvaćaju da im je isplativije otvoriti vlastiti obrt, nego se otisnuti u tuđinu.

"Hrvatska je postala zemlja za sigurno zaposlenje i pristojnu zaradu u građevini, stoga ne treba čuditi što današnji školarci radije ostaju kod kuće nego da odu na Zapad", poručuje Juran-Ratković.

_________________
Je l' moguće da ste zaspali na straži,
zakletva barjaku da više ne važi?
Je l' moguće da ste zavezali oči,
i ne čujete tuđe korake u noći?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 05 kol 2024, 20:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 vel 2020, 17:12
Postovi: 3677

_________________
Je l' moguće da ste zaspali na straži,
zakletva barjaku da više ne važi?
Je l' moguće da ste zavezali oči,
i ne čujete tuđe korake u noći?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 05 kol 2024, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2024, 00:34
Postovi: 609
Tko je spreman i zeljan zivjeti u manjoj sredini, Hrvatska mu je idealan izbor.

Par primjera za koje mogu potvrditi da su odlicna mjesta za zivot: Cakovec, Varazdin, Karlovac, Bjelovar, Labin, Sv. Petar u Sumi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 05 kol 2024, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2024, 00:34
Postovi: 609
Tko je spreman i zeljan zivjeti u manjoj sredini, Hrvatska mu je idealan izbor.

Par primjera za koje mogu potvrditi da su odlicna mjesta za zivot: Cakovec, Varazdin, Karlovac, Bjelovar, Labin, Sv. Petar u Sumi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 06 kol 2024, 08:46 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2018, 20:51
Postovi: 76
Teško je ne biti emotivan i biti objektivan, ali srce me boli kad vidim iz kakvih (danas) glupih razloga ljudi idu (i ostaju) vani.

Nek se barem mrvu ponašaju kao stara dijaspora i šalju devize dok ih ima na zapadu.

Šalim se, ne trebaju ništa slati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 11 kol 2024, 13:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 vel 2020, 17:12
Postovi: 3677
Ovo uzima maha :herceg_bosna


_________________
Je l' moguće da ste zaspali na straži,
zakletva barjaku da više ne važi?
Je l' moguće da ste zavezali oči,
i ne čujete tuđe korake u noći?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 27 kol 2024, 09:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 vel 2020, 17:12
Postovi: 3677
Citat:
Dino je najpoznatiji gastarbajter: 'Mnogi će se u idućih pet godina vratiti iz Njemačke. Ljudi osjećaju krizu i traže plan B'


https://www.vecernji.hr/vijesti/dino-je ... -b-1795308

Citat:
Mnogi iz BiH, ali i susjednih zemalja, govore da razmišljaju o povratku, međutim rijetki su oni koji se stvarno odluče vratiti. Zašto je to tako? - Koliko god je u Njemačkoj loše, a inflacija nije zaobišla ni Balkan, ovdje se još uvijek više zaradi i ostane nešto. Ali kulturološka razlika je pomalo problem i mnogima najveći poticaj da se vrate. Forsiraju se rodna ideologija, dugine boje, a to naš, većinom tradicionalan narod, iritira. Ali i dalje je euro uvijek draži nego načelo i to je tako - kaže Klepo.



Citat:
Kaže i da je sve poskupjelo. - Razgovarao sam sa susjedima i mnogo obitelji jedva spaja kraj s krajem. Briga za djecu nakon škole plaća se po 250 eura, a na dvoje djece to je 500 eura. Gdje su još stanarine pa izlazak negdje, onda i odlazak na odmor, koji je u Njemačkoj uvijek bio realan. Sve je drastično poskupjelo - priča Klepo. Humanitarac za Večernjak kaže i da se sigurnosna situacija uvelike pogoršala. - Prije svega, u porastu je nasilje među mladima. Napadi noževima su enormno porasli. Svaki dan se čita "uboden ovaj, uboden onaj", i to djeca od 13 do 19 godina - kaže Klepo.

_________________
Je l' moguće da ste zaspali na straži,
zakletva barjaku da više ne važi?
Je l' moguće da ste zavezali oči,
i ne čujete tuđe korake u noći?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 27 kol 2024, 09:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 17:45
Postovi: 6633
crni_bombarder je napisao/la:
Konformisti, kojih je najvise, ne vrate se u Kotor Varos ili Zepce vec idu na more.

Ima tip na YT, iz Varesa je, vratio se sa obitelji iz Australije ali ne u Vares (neko selo) vec kupio zemlju pored Varazdina.

Takvi povratnici nam ne znace previse, mada ima i drugih primjera, dosta ih se vratilo u Vares nakon sto je rudnik preporodio opcinu. Znam za jednog dovezao masine, radi ceste sa bagerom i slicno, ima ih dosta takvih. Vidjeli su perspektivu, a u Njemackoj vise nije kao sto je nekada bilo, to nasi levicari ne zele priznati jer im je interes da Hrvati odsele, ali nije. Sve vise cujem o iskoristavanju radne snage, nizim placama, vecim cijenama hrane stanova, ne isplati se. Jer u Njemacku ides da zaradis nesto, a ne da zivotaris od prvog do prvog, to mozes i u Hrvatskoj pa i u BiH. Ako ti je placa 2500 eura a stan placas 1000, sta ces onda tamo. Ne mozes ustediti nista.


Glede BH, nema smisla povratak u krajeve koji su demografski tako promijenjeni da neće biti naši, nego najviše u rubna područja gdje možemo odnijeti prevagu, napose u visoku Krajinu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 30 kol 2024, 14:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2018, 00:02
Postovi: 4686
Junuz Djipalo je napisao/la:
Moji su se vratili kad sam ja trebao krenuti u osnovnu. Poznata je rečenica mog ćaće: Neće moje dijete Švabo učit!

Sve su mu dali, i odličan pos'o i bili više nego korektni prema njemu, i odličan stan i odličan auto, govorio je njemački kao i oni; i opet ih nikako nije mogao svarit.

A pričamo o početku 80-ih i Jugoslaviji u kojoj su komunisti na vlasti. Koje isto nije volio nikako.


Zato bi bilo blesavo da ja npr. sad idem u Njemačku kad su uvjeti neusporedivo bolji tu a neusporedivo lošiji u Njemačkoj nego prije. Ljudi su malo preolako napuštali Hrvatsku. Često su bježali od samih sebe pa vani na isto sranje naletili.

Pa da.
Meni ti je njemacki drugi maticni I tako poznam njihovu kulturu I to ali radije nebi s njima zivio niti da mi djeca budu njemci.
Njemcima je problem to sto nisu cool. Potpuno su zadrti streberi. Bezukus potpuni!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 30 kol 2024, 21:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2024, 00:34
Postovi: 609
Hroboatos je napisao/la:
Glede BH, nema smisla povratak u krajeve koji su demografski tako promijenjeni da neće biti naši, nego najviše u rubna područja gdje možemo odnijeti prevagu, napose u visoku Krajinu.


Ne bih se slozio bas. Kljucno je da nasi ljudi ostanu na podrucjima koje je drzao HVO. Ne moraju cak biti vecina ali je bitno da ih ima, da zive i rade.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 30 kol 2024, 21:14 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 21:01
Postovi: 13660
Lokacija: ZG
Bio sam 3 dana poslom u Osijeku, pričaju lokalci da se intenzivirao povratak iz Njemačke...

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 30 kol 2024, 21:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2024, 00:34
Postovi: 609
zet je napisao/la:
Ne bih se slozio bas. Kljucno je da nasi ljudi ostanu na podrucjima koje je drzao HVO. Ne moraju cak biti vecina ali je bitno da ih ima, da zive i rade.


To daje pravo i obvezu Hrvatima u BiH i Hrvatskoj da intereveniraju kako bi zastitili svoj narod, ako se ikad pojavi potreba za tim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povratak Hrvata - sklonost selidbi u obrnutom smjeru. Je li politika spremna?
PostPostano: 30 kol 2024, 21:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:12
Postovi: 2774
zet je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:
Glede BH, nema smisla povratak u krajeve koji su demografski tako promijenjeni da neće biti naši, nego najviše u rubna područja gdje možemo odnijeti prevagu, napose u visoku Krajinu.


Ne bih se slozio bas. Kljucno je da nasi ljudi ostanu na podrucjima koje je drzao HVO. Ne moraju cak biti vecina ali je bitno da ih ima, da zive i rade.


Točno kao vječni svjedok činjenici da muje nikad ne će dobiti priliku stvoriti svoju fildžan državicu. Uz to je odlična motivacija za daljnje ubrzanje egzodusa prema zapadnoj Europi.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 48 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: Patriota i 47 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO