HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 14 kol 2024, 06:42.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Psihokulturni afiniteti
PostPostano: 11 kol 2024, 22:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 17:45
Postovi: 6253
Kad pogledam sebe- uvijek sam bio svjestan Hrvat.

No nisam baš za Hrvate kao kulturološki profil mario.

Osjećao sam afinitet prema neopaganskim teutoncima, npr. Nijemcima, Skandinavcima i Englezima, dok ove južnjake kao Talijane i sl. baš nisam zarezivao.

Ruse sam držao čudnima i bili su mi strani, a cijenio sam Poljake, no stalno imao na umu da je to narod koji ima peh. Židovi su mi bili interesantni, no cijela njihova kultura kroz povijest mi je bila nekako odbojna, kao sve te levantinske priče.

O Arapima i ostalim muslimanima da ne govorim.

Kinezi i ostali......strani, vrlo strani svijet, i kad sam bolje upoznao vidove njihove kulture.


Sad, nakon svih dekadencija- ne vidim ni jedan entitet kojem bih volio pripadati, a da mogu birati. Svi su mi ili odbojni ili izgledaju kao kolektivni idioti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Psihokulturni afiniteti
PostPostano: Jučer, , 10:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 kol 2022, 22:29
Postovi: 1833
Radi se o nekim podsvjesnim programima

Recimo meni je sjever uvijek bio odbojan, hladan, pun nerazumijevanja
S druge strane uvijek sam imao afinitet prema Romanima(Francuzi, Talijani, Španjolci, Portugal, Latino...)
Sve ovisi o onome što ti trigera podsvijest

Isto tako uvijek sam više volio mediteranski izgled žene, nego sjeverni
S druge strane imam jednog frenda koji je uvijek imao plavuše, a priča samo o Njemačkoj, njemačkim autima i njemačkoj pivi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Psihokulturni afiniteti
PostPostano: Jučer, , 11:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10810
Nikad se nisam ninakoga ložio previše kulturno i mentalitetski , jer mislim da samo narode koji govore mojim jezikom zaista mogu razumeti i naravno donekle ceniti.

Germani , nula bodova
Romani , oni su hajmo reći OK
Grci , takođe OK
Nebalkanski Sloveni , otužni alkoholičari ili konjušari

Negde su mi kao fenomen zanimljivi američki beli južnjaci iliti rednecks , volim tu prostotu duha uz sve svoje velike mane.

Muslimani , velika nula bodova uz to da ih smatram zaista pravim neprijateljima svega onoga što sam ja i šta delim sa ostalim Evropljanima.
Daleki istok(Kina,...) , oni su kao što kaže moj prijatelj zaista pravi vanzemaljci koji su izbačeni iz nekog svemirskog broda na zemlju, baš su nedokučivo strani.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Psihokulturni afiniteti
PostPostano: Jučer, , 13:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 17:45
Postovi: 6253
Preferiram sjever, u visokoj kulturi tp su Shakespeare, Wagner, Goethe, van Gogh, Hegel (kao ideja),... Ovi navedeni su ili bez kršćanstva ili tutonski paganiazm u sintezi s toliko izmijenjenim kršćanstvom da je neprepozatljivo.
Gotika, ekspresiionzam.... to je jako i izražajnije o d harmoničnog pristupa juga

Nije čudo da je Wagner bio Nijemac, a Verdi Talijan.

Nespomenut su antički Grci, gdje ima velikih stvari- no oni više ne postoje jer je ta kulzura integralni dio postojećih.

Također, sjever je taj koji je bitno probio u znanosti, filozofiji i tehnologiji.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO