Naslov: Re: Rafale: Povijesna i strateska odluka, u susjedstvu muk!
Postano: 28 stu 2024, 16:04
Pridružen/a: 14 ruj 2009, 17:26 Postovi: 18105 Lokacija: Drina je na granici!
Budućnost hrvatskih Rafalea: Nadogradnja i modernizacija u novoj eri zračnih snaga
Citat:
U travnju 2024. Hrvatska je dočekala prvih šest višenamjenskih borbenih zrakoplova Dassault Rafale standarda F3R, čime je započela nova era u jačanju obrane zračnog prostora. Ovi rabljeni zrakoplovi, prethodno u službi Francuskog ratnog zrakoplovstva, prošli su temeljit generalni remont prije predaje Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu (HRZ), osiguravajući njihovu potpunu operativnost i prilagodbu hrvatskim potrebama.
Tijekom 2023. godine, hrvatski piloti i tehničko osoblje proveli su intenzivnu obuku u Francuskoj, upoznajući se s naprednim sustavima i operativnim mogućnostima Rafalea. Nakon završetka remonta i obuke, prvi zrakoplovi isporučeni su u Hrvatsku, označavajući početak nove faze za HRZ.
Plan isporuke i jačanje operativnih kapaciteta
Citat:
Nakon dolaska prvih šest Rafalea u travnju 2024., sedmi zrakoplov stigao je u studenom iste godine, a preostali će se isporučivati tempom od jednog mjesečno. Očekuje se da će cijela eskadrila biti kompletirana do travnja 2025., čime će Hrvatska raspolagati s 12 potpuno operativnih zrakoplova spremnih za zaštitu nacionalnog zračnog prostora i sudjelovanje u NATO misijama.
Ovi zrakoplovi predstavljaju tehnološki iskorak za HRZ. Ministarstvo obrane Republike Hrvatske (MORH) planira u 2025. godini izdvojiti 2% BDP-a za obranu, od čega je 29% namijenjeno modernizaciji Oružanih snaga. Ministar Anušić najavio je mogućnost povećanja proračuna na 3% BDP-a, slijedeći europske trendove, što otvara pitanje daljnje nadogradnje Rafalea i širenja arsenala naoružanja.
Trenutno poznato naoružanje hrvatskih Rafalea
Citat:
Hrvatski Rafalei opremljeni su osnovnim paketom francuskog naoružanja koje uključuje:
Projektili zrak-zrak:
MICA RF i IR: Višenamjenski projektili srednjeg dometa s aktivnim radarskim (RF) i infracrvenim (IR) navođenjem, omogućujući učinkovitu borbu protiv različitih zračnih prijetnji.
Vođene bombe:
AASM Hammer: Modularna vođena bomba visoke preciznosti, prilagodljiva različitim borbenim scenarijima.
Napredniji sustavi poput SCALP EG (krstareći projektil), AM39 Exocet (protubrodski projektil) i Meteor (dalekometni projektil zrak-zrak) dio su budućih nabava koje će povećati fleksibilnost i borbene sposobnosti hrvatskih Rafalea.
Integracija stranog naoružanja
Citat:
Hrvatski Rafalei tehnički su sposobni za integraciju naoružanja drugih proizvođača, što su potvrdili prethodni primjeri prilagodbe Rafalea u Francuskom ratnom zrakoplovstvu. Tijekom operacija u Afganistanu, Rafalei su koristili američke laserski vođene bombe Paveway i GBU-12, što potvrđuje fleksibilnost njihove avionike i mogućnost korištenja alternativnih sustava.
Integracija stranog naoružanja zahtijeva:
Tehničke prilagodbe softvera
Certificiranje
Ove prilagodbe otvaraju mogućnosti za širenje arsenala, uključujući projektile AMRAAM i modularne bombe JDAM, čime se povećava operativna fleksibilnost zrakoplova u različitim borbenim scenarijima.
Moderne kacige za hrvatske pilote
Citat:
Za hrvatske Rafalee trenutno su dostupne dvije napredne opcije za pilotske kacige:
Thales Scorpion Helmet-Mounted Sight Display (HMSD): Francuska kaciga koja je već integrirana sa sustavima Rafalea. Omogućuje prikaz ključnih informacija, uključujući ciljanje i upravljanje naoružanjem putem sustava za praćenje pokreta glave.
Elbit Systems TARGO II: Izraelska kaciga kompatibilna s Rafale platformom, koja nudi napredne opcije za prikaz situacijske svijesti i ciljanje. Ova kaciga već je našla primjenu u mnogim NATO zrakoplovima.
Obje kacige značajno povećavaju sposobnosti pilota, omogućujući bržu reakciju, preciznije ciljanje i bolju integraciju sa sustavima zrakoplova. Konačni odabir ovisit će o hrvatskim operativnim potrebama i proračunu.
Razlike između standarda F3R i F4.1
Citat:
Standard F3R, kojim trenutno raspolažu hrvatski Rafalei, već je tehnološki vrlo napredan, ali standard F4.1 donosi značajna poboljšanja koja uključuju:
Radar: F3R koristi PESA radar (Passive Electronically Scanned Array), dok F4.1 donosi AESA radar (Active Electronically Scanned Array), koji omogućuje veći domet, preciznije praćenje ciljeva, otpornost na ometanje i sposobnost simultanog obavljanja više zadataka.
Sustavi komunikacije: F4.1 uključuje satelitske komunikacijske sustave i mrežno centrične sustave za bolju interoperabilnost s NATO saveznicima i drugim platformama.
Naoružanje: F4.1 podržava novu generaciju projektila, poput MICA NG, i precizno vođene bombe većeg dometa, poput AASM 1000.
Elektronička samoobrana: Nadogradnja sustava SPECTRA pruža dodatnu zaštitu protiv suvremenih elektroničkih prijetnji.
Hrvatski Rafalei s maketama senzora!?
Citat:
Trenutno su hrvatski Rafalei opremljeni sa maketama određenih senzora, što je uobičajena praksa tijekom prijelaznog razdoblja integracije i obuke. Ključni senzori koji se nalaze kao makete uključuju:
Optronički sustav prednjeg sektora (Front Sector Optronics - FSO): Smješten ispred pilotske kabine, ovaj sustav kombinira infracrvenu i TV tehnologiju za pasivno otkrivanje i praćenje ciljeva na velikim udaljenostima.
Antene sustava SPECTRA: Dio sustava za elektroničko ratovanje, antene su smještene na različitim dijelovima zrakoplova, uključujući korijene kanarda, uvodnike zraka, vertikalni stabilizator i rep.
Korištenje maketa ovih senzora može biti rezultat nekoliko faktora:
Obuka i testiranje: Tijekom inicijalne faze obuke, makete omogućuju posadama upoznavanje s aerodinamičkim karakteristikama zrakoplova prije ugradnje stvarnih senzora.
Logistički razlozi: Odgoda u isporuci ili instalaciji stvarnih senzora može rezultirati privremenom ugradnjom maketa kako bi zrakoplov bio operativan za osnovne zadaće.
Sigurnosni razlozi: U određenim situacijama, stvarni senzori mogu biti uklonjeni ili zamijenjeni maketama radi zaštite osjetljive tehnologije tijekom transporta ili vježbi.
Tehnički izazovi nadogradnje hrvatskih Rafalea
Citat:
Jedan od glavnih tehničkih izazova bit će nadogradnja hrvatskih Rafalea sa starijim PESA radarom na standard F4.1, koji zahtijeva instalaciju AESA radara. Taj proces uključuje:
Hardverske izmjene: Zamjena PESA radara AESA radarom zahtijeva fizičke modifikacije unutar zrakoplova, uključujući priključke i montažne strukture.
Softversku prilagodbu: AESA radar zahtijeva novi softver za integraciju s postojećim sustavima zrakoplova, uključujući sustave naoružanja i navigacije.
Certifikaciju i testiranje: Nakon instalacije AESA radara, svaki zrakoplov mora proći rigorozna testiranja kako bi se osigurala učinkovitost i sigurnost u operativnim uvjetima.
Trošak i vrijeme: Proces je financijski zahtjevan i vremenski intenzivan, ovisno o kapacitetima izvođača i raspoloživim resursima.
Ključni koraci za budućnost?
Citat:
Hrvatska se nalazi u ključnom trenutku kada odlučuje o modernizaciji svojih zračnih snaga. Nadogradnja Rafalea na standard F4.1 i prilagodba stranom naoružanju ključni su koraci za osiguravanje tehnološke superiornosti i dugoročne održivosti. Pažljivo planiranje i ulaganja omogućit će Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu da bude spremno za izazove budućnosti, dok istovremeno jača svoju ulogu unutar NATO saveza.
Naslov: Re: Rafale: Povijesna i strateska odluka, u susjedstvu muk!
Postano: 11 pro 2024, 22:42
Pridružen/a: 14 ruj 2009, 17:26 Postovi: 18105 Lokacija: Drina je na granici!
Bobovac je napisao/la:
Šteta što neče biti operativni još bar godinu dana.
Brzo će to, pogledaj ova tema kao da je otvorena jučer. Da bi bili operativni moraju biti naoružani, da bi bili naoružani oružje mora biti u HR i tehničari obučeni. Tehničari su tek nedavno na Rafale stavili prva vježbovna "oružja".
Ne možeš započinjati nove teme. Ne možeš odgovarati na postove. Ne možeš uređivati svoje postove. Ne možeš izbrisati svoje postove. Ne možeš postati privitke.