Dron je bespilotna letjelica koja je malih dimenzija i težine (oko 10 kg), a služi za zabavu, vojne svrhe, istraživačke i eksperimentalne, špijunažu, izviđanje, nadziranje, prenos manjeg tereta i dr. Pomoću kamere snima teren koji prelijeće, te mogu da prenesu i manji teret. Upravlja se pomoću daljinske konzole, a noviji pomoću mobilnih telefona i visina leta im je ograničena (nisko lete). Obavezna je registracija vlasnika drona. Upotreba je regulisana pravilnikom i dozvolom za korištenje, u kojem je navedeno ko može da upravlja dronovima i pod kojim uslovima.
Oprema za bušenje, vrijedna 500 miliona dolara, koja je napravljena u Južnoj Koreji, treba da doplovi do Evrope u roku od 90 dana. Tegljač je na otvorenom moru i pomoću bespilotne letjelice kapetan provjerava putanju broda
Ta vrsta dronova je stvar proslosti u europi i usa. Mislim da je i u BiH njihova uporaba bez dozvole i registracije zabranjena.
Pravilnikom o upravljanjem dronom u BiH vlasnici moraju položiti ispit i imati polisu osiguranja. Dronovi su kategorizovani, regulisano je gdje i kada se mogu koristiti, a vlasnici će biti upisani u evidenciju i moraće položiti ispit za upravljanje dronom, a odnosi se na dronove do 25 kilograma težine i ne primjenjuje se na letjelice koje koriste državni organi (vojska, policija, služba traganja i spasavanja, carina, bezbjednosno-obavještajne službe i slično), osim što će i oni morati upisati dronove u evidenciju. Svaki dron se upisuje u evidenciju BHDCA (BH direkcija za civilno vazduhoplovstvo) i dodjeljuje se evidencijaska oznaka za dron. Novi pravilnik o korištenju dronova
Dron može biti i veoma moćna mašina za ubijanje, kako državnih, političkih protivnika, tako i u budućnosti za naručena ubistva i mafijaške obračune.
Dron kojim je ubijen Iranski general Kasim Sulejmani:
Prve verzije dronova su testirane tokom ratova na Balkanu. 1993. godine CIA je koristila dronove za nadgledanje srpskih tenkova i trupa. CIA je kupila pet bespilotnih letelica ’Gnat‘,koje je testirala tokom ratova na Balkanu, u operacijama nadgledanja kretanja srpskih tenkova i trupa. ’Gnat‘ je bio rani prototip kasnijih dronova ’Predator‘“, piše „Fajnenšel tajms“.
Dron i9 Heksakopter sa oznakom i9 je inovacija britanske vojske - dron koji nosi dvostruku sačmaricu. Ta bespilotna letjelica uz pomoć vještačke inteligencije može otkriti mete i letjeti i u zatvorenom prostoru. U budućnosti se planira dodatna oprema sa ručnim bacačem i automatom. Dvostruka sačmarica se takođe u budućoj doradi drona može zamijeniti raketama i mitraljezom.
Pomoću daljinskog operatera neprijatelji se mogu napasti u zgradama, u određenoj sobi, prostoriji, što znači da mu je namjena borba u urbanim sredinama, kako bi bili pošteđeni ljudski životi. Prečnik mu je 1 m. U nevjerovatno brzim borbama na otvorenom, na nebu, takođe ruši neprijateljske dronove.
Karakteristike: Alpagu je težak 2 kg i ima mali radarski presjek, može nositi veću količinu eksploziva i djelovati na vrlo velikoj udaljenosti, za upotrebu drona je dovoljan jedan obučen vojnik, opremljen je zavidnom umjetnom inteligencijom, raznim mogućnostima obrade slika, ima mogućnost daljinskog otkrivanja, te praćenja mete ili neprijatelja, veoma je tih, obavlja vješto izviđanje u guto naseljenim mjestima, krila su mu fiksna, ima sposobnost ronjenja... ALPAGU biti dostupan turskim oružanim snagama krajem godine, a i dalje će se raditi na njegovom usavršavanju.
Trump poziva na akciju i sumnja u vladinu umješanost. Vlada poriče sve, navodi da ne znaju tko upravlja dronovima, ali znaju da nisu Iranci.( iako su ameri prvi objavili da Iran ima"drone carrier", brod modificiran za skladištenje i upravljanje velikim brojem dronova)
Pridružen/a: 14 ruj 2009, 17:26 Postovi: 18057 Lokacija: Drina je na granici!
Koliko gluposti u tim video klipovima. Od slijetanja helikoptera i aviona, preko CGI, do (namjerno) odbjeglih dekorativnih helijskih balona sa led diodama.
Sve se poklapa sa donošenjem zakona u USA kojim se zabranjuje uvoz kineskih dronova (DJI) i komponenti za njih.
Pridružen/a: 14 ruj 2009, 17:26 Postovi: 18057 Lokacija: Drina je na granici!
IvanS je napisao/la:
Pozdrav svima, ja imam DJI mini 2 SE.
Jeli moram prijaviti dron ili ne? Težina je 249g?
Ako si u EU, moraš prijaviti i imato osigurane za dron, no za tu težinu nije potrebna letačka dozvola. Slično je i u BIH, ali tu niko za sada ne provodi provjere.
Ne možeš započinjati nove teme. Ne možeš odgovarati na postove. Ne možeš uređivati svoje postove. Ne možeš izbrisati svoje postove. Ne možeš postati privitke.