Citat:
Približno 15.000 ljudi, najbogatiji među bogatima, imaju primanja kao 27 miliona ostalih Amerikanaca
Jaz između najbolje plaćenih Amerikanaca i 90 posto njihovih zemljaka je veoma uvećan posljednjih 30 godina i najveći je od vremena Velike depresije iz 1930-tih, objavio je dnevnik „Washington Post“ (WaPo).
Prema ovom listu, godine 1975., u Sjedinjenim Američkim Državama je 0,1 posto najbogatijih posjedovao 2,5 posto ukupnog nacionalnog dohotka.
Međutim, 2008, tih 0,1 posto sa prosječnim godišnjim primanjima od oko 1,7 miliona dolara, odnijelo je kući 10,4 posto nacionalnog dohotka.
Još detaljine najbogatijih 0,01 posto takođe je učetvorostručen i porastao je sa 0,85 posto na 5,03 posto tokom tog perioda.
To po WaPo, znači, da približno 15.000 ljudi, najbogatiji među bogatima, imaju primanja kao 27 miliona ostalih Amerikanaca.
WaPo se u opširnom članku poziva na studiju profesora ekonomije Džona Bakije sa Koledža Vilijems u saveznoj državi Masačusets i Bredlija Hejma sa univerziteta savezne države Indijana, te Adama Kolija iz Odelenja za poreske analize pri federalnom ministarstvu za finansije u Washingtonu.
Te 2008, je prema posljednjim raspoloživim podacima u koje je uvid imao WaPo, 90 odsto stanovnika SAD koji su svrstani u kategoriju sa nižim primanjima, što u prosjeku znači 31.144 dolara godišnje, činilo oko polovine nacionalnog dohotka.
Podaci kojima su profesori raspolagali potiču iz perioda prije nego što je izbila globalna finansijska kriza, koja je još više osiromašila obične Amerikance.
Primanja najbogatijih 0,1 posto Amerikanaca su od 1970. učetvorostručena, nekih 385 posto, dok je među 90 posto siromašnijih ostao isti, a prema jednoj tabeli čak umanjen za jedan posto.
Među najbogatijim Amerikancima, 20 posto su iz sfere finansija, dok su 41 posto direktori kompanija iz drugih privrednih grana.
Zaključak je WaPo da su SAD sada ekonomski neravnopravnije društvo od svih savremenih industrijalizovanih zemalja i glavnih privrednih konkurenata u Evropi i Aziji.
SAD, su prema tim rezultatima, u pogledu ekonomske neravnopravnosti, na nivou većine zemalja u razvoju, nešto ispred Kameruna i Obale Slonovače, a ispod Ugande, naveo je WaPo.