HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 srp 2024, 19:13.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 297 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 28 lip 2011, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 22:21
Postovi: 11
Lokacija: BOSNA PRKOSNA OD SNA
Mar-kan je napisao/la:
patriotbosne je napisao/la:
Žao mi je stanovništva sva tri naroda koji su ubijani, terorisani, ranjavani, protjerivani u ime nečiji ideja i dogovora, rane su još prisutne i teško če zacijeliti.

Molim jedinog Boga da nas sačuva u budučnosti od rata, ubijanja, gladi i bijede koju smo preživili a posebice ovakvi likova koji se "znaju dogovoriti".

Iskreno gledajući trenutnu političku situaciju u BiH stvara mi se bojazan da ovakvi političari koji su sad na vlasti nemaju ni trunke osječaja za narod , skoro da sam siguran da im nebi bilo mrsko ponovo sva tri naroda dovesti na nivo sukoba kako bi oni pokazali da se "čvrsto bore za nacionalni interes "

Pozdrav !


A u potpisu-KRV SVOJU ZA BOSNU...



POTPIS JE VRLO JASAN, MADA AKO NEKO ŽELI MOŽE GA IZVRTATI KAKO MU JE ČEJF I U SMJERU U KOJEM ON ŽELI DA GA IZVRNE, MOJA PORUKA JE DA AKO TREBA DATI OPET I KRV SVOJU ZA DOMOVINU, U SLUĆAJU DA OPET NEKO NAJAVI CITIRAM : " MUSLIMANSKI NAROD NEĆE MOĆI DA SE ODBRANI AKO BUDE RAT OVDJE, I MUSLIMANSKI NAROD ČE NESTATI " U OVOM SLUČAJU AKO TREBA I KRV.....KRV JER NESTATI NEČEMO.

O čemu je tu riječ,prevazilazi laičko znanje psihologije...

_________________
>>>>> I KRV SVOJU ZA BOSNU MOJU <<<<<


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 28 lip 2011, 22:10 
Offline

Pridružen/a: 24 svi 2010, 20:48
Postovi: 2948
Lokacija: predvorje dzeneta
kako vam se da prelivati vazda iz shupljeg u prazno? :offtopic :censored

_________________
Bismillahi rrahmani rrahim
Kul huvallahu Ehad
Allahu Samed
Lem Jelid Ve Lem Juled
Vel Lem Jekullehu Kufuven Ehad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 28 lip 2011, 22:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 22:21
Postovi: 11
Lokacija: BOSNA PRKOSNA OD SNA
OK dečki, vi ste se 4 godine patili u njemu, to je točno, vi ste 4 godine Sarajevo branili i ginuli, ali su vam ga Hrvati deblokirali. Je li to tako teško priznati?

KOJE SU TO HVO JEDINICE OSLOBODILE / DEBLOKIRALE SARAJEVO , POLITIKA GA JE "OSLOBODILA / DEBLOKIRALA " TAČNIJE NA ZAHTJEV I INSISTIRANJE ALIJE IZETBEGOVIĆA A HRVATI IZ KISELJAKA NAKON ŠTO SU SE POVUKLI SRBI IZ HADŽIĆA SU HTJELI SAMOINCIJATIVNO UĆI U HADŽIĆE I "OKUPIRATI" ALI DA BI BILO JASNIJE EVO VAM LINK POGLEDAJTE PA SAMI PROSUDITE ( SAGLEDAJTE DO KRAJA )

http://www.youtube.com/watch?v=VMS4Eky7tJU

BIHAČ JE VAŠOM SVESRDNOM POMIĆI DEBLOKIRAN, I SKORO POLA BOSNE OSLOBOĐENO SA VAMA U NEKOLIKO DANA SAMI NEBI MOGLI ALI HV I HVO JE POMOGO U OSLOBOĐENJU KRAJNE ALI NE I SARAJEVA, DA JE TAA POLITIKA/SAVEZ BIO OD POČETKA DO KRAJA RATA SAD NEBI BILO RS_a I B I H BI BILA BEZ ZLOČINACA U NJOJ, OVDJE NEMISLIM NA SRPSKI NAROD, ALI MISLIM NA GENOCIDNU TVOREVINU RS ISTU TAKU TVOREVINU JE TUĐMAN SJEBAO 1995 I NEKA JE SVAKA MU ČAST

U OVOM RATU NIKO NIJE POBJEDIO JER NIKO NIJE OSTVARIO PRIMARNI CILJ I SVI SU POBJEDILI JER SU OSTVARILI BAREM DIO CILJA

MUSLIMANI SU OPSTALI I NISU NESTALI KAKO JE TO BILI PRDVIĐENO OD BEOGRADA ALI NISU DOBILI JEDINSTVENU DRŽAVU.

SRBI NISU USPJELI UNIŠTIT I POBIT I PROTJERAT MUSLIMANE ALI SU DOBILI RS

HRVATI SE NISU USPJELI PRIPOJITI HRVATSKOJ, DOBILI SU HERCEG-BOSNU U OKVIRU NEKAKVE FEDERACIJE U KOJOJ SU VEČINA

UKUPNO NIKO NIJENA DOBITKU I SVI SU NEZADOVOLJNI

PODJELA 51 PREMA 49 % SE POČELA SPOMINJAT JOŠ 1993 I TADA JE AMERIKA ODREDILA KOLIKO ČE KO DOBITI NA TERENU SU VOJSKE TREBALE SAMO TO REALIZIRAT, SVE ONO ŠTO JE HV I HVO OSLOBODIO BOSNE MRKONJIČ, ŠIPOVO SU MORALI VRATIT JER JE PREŠLO ZAMIŠLJENI 51%

_________________
>>>>> I KRV SVOJU ZA BOSNU MOJU <<<<<


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 28 lip 2011, 22:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 11:09
Postovi: 25058
Lokacija: Heartbreak Hotel
Ne piši velikim slovima, OK?

Citat:
BORILI SMO SE ZA OPSTANAK I PROTIV ISTREBLJENJA ZA RAZLIKU OD HVO U HERCEGOVINI I SREDIŠNJOJ BOSNI,


Sad ispada da se Hrvati nisu borili protiv istrebljenja u npr Središnjoj Bosni. Negdje su se obranili, kao npr u Kiseljaku, Vitezu, Žepču, a negdje su očišćeni, Zenica, Vareš, Bugojno, Kakanj, Travnik...

Citat:
O KAKVOM PRIPOJENJU HRVATSKOJ SA MUSLIMANIMA GOVORIŠ KAD JE TADA BOSNA BILA PRIZNATA KO I HRVATSKA, ZAR TO NIJE LICEMJERSTVO I PRILIVODA


Tu se slažem s tobom, vi nam ne trebate.

Citat:
OKRETALA SE MIŠLJENJA I STAVOVI RUKOVODSTVA A NE HRVATA, SAMO ŠTO SU POSLUŠNICI IZ HVO U A BIH POČELI VIDJETI NEPRIJATELJA KOJI ČE SPRIJEČITI CILJEVE


Mašala.

Citat:
ALI OTOM POTOM, OTIĆI ĆU NA DUGO I ŠIROKO, OVDJE SAM SAMO HTIO DATI PAR KOMENTARA NA SUKOB U ŽEPČU I O FAKSIMILIMA NAREDBE ZANAPADANJE ZAROBLJAVANJE I UBIJANJE KOJE JE POSTAVIO PRALJAK.


Nađe li štogod jadan ne bio??






Citat:
, VEĆINA NAS IZ NARODA ( IZ MASE :) ) SMATRA DA HRVATI TREBAJU DOBIT SVOJU JEDINICU FEDERALNU


Svaka vam čast, mi smo vam zahvalni zbog toga.

Citat:
JEDNO JE SIGURNO HRVATI JESU MAJORIZIRANI OD STRANE POLITIČARA SDA SDP ILI VEČ KAKO SE ZOVU PLATFORMAŠI, ALI NISTE UGROŽENI OD OBIČNOG MUSLIMANA IZ ZENICE, KAKNJA, SARAJEVA KOJI JEDVA SASTAVLJA KRAJ S KRAJEM,

TAKO I HRVATI, VEHABIJE VAM VRLO MOGUĆE PREDSTAVLJAJU PRIJETNJU, POLITIČARI SDA ALI OBIČNI MUSLIMAN, RADNIK AKO VAM JE PRIJETNJA ONDA SE DOBRO ZAMISLITE NAD SOBOM.


Bio toga svjestan ili ne, za nas Hrvate a i za samu BiH, veće je zlo onaj musliman koji na izborima zaokruži Željka Komšića nego bradati vehabija sa mačetom u ruci.

Moj otac je prekjučer bio u Kaknju, htio prenoćiti u kući mog pokojnog djeda... našao je razvaljena vrata i polupane prozore ( tjedan prije je bio također i toga nije bilo). Našao je polomljene križeve i svete slike sa zidova, našao je i razbacan namještaj i stvari po kući. Ipak je ostao i prenoćio da bi ga u neko doba noći napali "nepoznati počinitelji" koji su možda i Hrvati jer u tom selu doista još žive 3 babe Hrvatice, jedan nesposobni invalid u kolicima Hrvat te jedan djed od 87 godina također Hrvat pa je sumnja na njima.
Mada, moguće da si ti u pravu, možda on treba da se zamisli sam nad sobom, možda je on prvi napao, vidio muslimanske radnike, (garant rudare) kao opasnost.

Tko vas ne zna...

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 28 lip 2011, 22:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 22:21
Postovi: 11
Lokacija: BOSNA PRKOSNA OD SNA
KOREKCIJA NA "ŠTAMPARSKU " GREŠKU HRVATI VEĆINA U HERCEG BOSNI A NAPISO SAM U FEDERACIJI

_________________
>>>>> I KRV SVOJU ZA BOSNU MOJU <<<<<


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 28 lip 2011, 22:31 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 11:09
Postovi: 25058
Lokacija: Heartbreak Hotel
zlatni_ljiljan je napisao/la:
kako vam se da prelivati vazda iz shupljeg u prazno? :offtopic :censored


Biće da smo perverzni...

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 28 lip 2011, 22:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 10:57
Postovi: 9626
Lokacija: HR HB
patriot od bosne, korigiraj se i pođi pisati malim slovima ili ide metla


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 28 lip 2011, 22:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 22:21
Postovi: 11
Lokacija: BOSNA PRKOSNA OD SNA
Bobovac je napisao/la:
patriotbosne je napisao/la:

Kažeš HOS se borio za NDH te 1992 a HVO za Hrvatski narod, onda mi samo reci protiv koga su se borili komandanti i borci HVO u slijedečim gradovima : Kiseljak ( metka opalili nisu prema Srbima a da jesu Sarajevo bi bilo deblokirano davno ) Varešu metka opalili nisu, Žepču nešto na početku ko počeli i skontali da je bolje nepucat na Srbe jer če popušit od njih , u Vitezu protiv koga su se borili te 1992 ( prije sukoba sa A BiH ) u Mostaru OK tjerali su JNA ali samo dok nije Boban reko STOP dalje od Stoca, u svim ovim nabrojanim gradovima su postojale HVO jedinice koje nisu te 1992 pucale ni na A BiH ni na Srbe protiv koga su se borili.

To je ustvari bilo jedno klasično ratno profiterstvo jer Kiseljak koji je bio uzgred opkoljen tokom sukoba je izašao za nekoliko milijardi maraka bogatiji iz sukoba sa A BiH nego što je ušo isto tako i Žepče.



GORAŽDE JE BILO SRAVNJENO SA ZEMLJOM, NISI BIO TAMO 1996 KADA SAM JA DOLAZIO I IMALOJE 2-3 PROFITERA RATNA KO I SVAKI GRAD, BIHAČ SKORO PA SJEBAN I 100 PROFITERA, ALI U KISELJAKU JE VLADALA TOTALNA TRGOVINA ZATO IM SE I NIJE RATOVALO, NEBI NI JA , POGLEDAJ KISELJAK SADA, A POGLEDAJ PRIJE RATA ČITAV GRAD ŽIVI NA MILIONIMA, HILJADE PORODICA U KISELJAKU I KREŠEVU.

ŠTO SE TIĆE "UZALUDNI OFANZIVA" A- BIH NA ČEKRČIČE, TO JE BIO POTEZ OČAJNIKA KOJI SU HTJELI SKORO BEZ ORUŽJA DA SPASE NAROD OD ISTREBLJENJA U SARAJEVU KOJE NIJE IMALO STRUJE, VODE, PLINA, NAFTE, GASA, HRANE, IMALI SU ZATO TOTALNO OKRUŽENJE I HILJADE GRANATA PO CIVILIMA U REDU ZA VODU PO DJECI I STALNE NAPADE MLADIĆA I SRVBO-SOLDATELSKE, SARAJEVO JE MOGLO DOŽIVITI SUDBINU SREBRENICE, A VI SE OVDJE ŠPRDATE, TO JE ISTO DA KAŽEM DA SU VOJNICI HV-A ĐABA GINULI U POKUŠAJU PROBOJA DO VUKOVARA ISTO, LICEMJERNO I U NAJMANJU RUKU BOLESNO OD TEBE, NEČU REČI HRVATA.




Pa to je ono što ti govorim. Spominješ te neke gradove i općine. Stav HVO-a je od prvog dana bio jasan - Hrvati neće muslimanima oslobađati njihove gradove, Hrvati će muslimanima pomoći da od Srba oslobode iste. 1995 se to i realiziralo, jer je zahvaljujući Hrvatima deblokiran Bihać, oslobođen (ili okupiran od strane muslimana i Hrvata, kako tko voli hoće) veliki dio Zapadne Bosne, što je u konačnici dovelo do toga da se trgovinom teritorija koje su zauzeli Hrvati muslimani namire oko Sarajeva.
OK dečki, vi ste se 4 godine patili u njemu, to je točno, vi ste 4 godine Sarajevo branili i ginuli, ali su vam ga Hrvati deblokirali. Je li to tako teško priznati?

Da jedan HVO Kiseljak ili Vareš 1992 deblokira Sarajevo... to je bila utopija i lokalni zapovjednici su se ponijeli vrlo odgovorno, jer nisu gurali mladost u besmislenu smrt, u neke ofenzive po uzoru na ABiH i neke njihove diletantske vojne operacije koje nikada nisu donijele konkretne rezultate osim mase muslimanskih leševa.
Jbt kad se sjetim kasnog ljeta 1992, i ofenzive na Čekrčiće i brojnih kamiona sa leševima pokrivenih kožama KTK-Visoko koji su se kretali ka Zenici (ozbiljno, kao fol su ti kamioni vozili kože a zapravo leševe boraca ABiH skrivenih ispod koža). Brojnih napada na Ilijaš, Misoču... Jednu hebenu Vozuću niste mogli zauzeti za 4 godine.
I bilo vam je krivo što i Hrvati nisu budale pa i oni ne ginu za "suverenu i nedjeljivu".

Dakle, Hrvati nisu htjeli da zalud ginu za tuđe. Da deblokiraju Sarajevo odakle bi (ako se deblokira) provalili deseci tisuća vojnika ABiH da "pacificiraju" Hrvate Središnje Bosne. Tko bi bio lud da to čini?
Hrvati su samo branili svoje. Tamo gdje su Srbi napadali pružan je žestok otpor. Najbolji primjer je Jajce, Usora, ili Maglaj gdje je HVO preuzeo teret obrane. I gdje su pripadnici HVO-a iz tih općina koje navodiš išli i tamo ratovali sa Srbima, dakle ratovali tamo gdje je Hrvatski narod bio u opasnosti. Mi nismo licemjeri i ne tvrdimo da smo bili multietnička vojska (mada jesmo bili cijelo vrijeme rata multietničkiji od "multietničke ABiH"). Borili smo se za interese svojega naroda, jer države dođu i odu a narod ostaje (uglavnom). Isto kao što ste se vi muslimani, Muslimani, Bošnjaci... kako god, borili za interese svojega naroda što je negdje bilo predočeno kao borba za biološki opstanak a negdje borba za multietničku državu.

A što se tiče tih silnih milijardi maraka koje su se slile u npr. Žepče, tijekom sukoba sa muslimanima... koliko li je tek onda zaradio jedan opkoljeni Bihać?? Ili Goražde??

_________________
>>>>> I KRV SVOJU ZA BOSNU MOJU <<<<<


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 28 lip 2011, 22:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 22:21
Postovi: 11
Lokacija: BOSNA PRKOSNA OD SNA
Bio toga svjestan ili ne, za nas Hrvate a i za samu BiH, veće je zlo onaj musliman koji na izborima zaokruži Željka Komšića nego bradati vehabija sa mačetom u ruci.

Moj otac je prekjučer bio u Kaknju, htio prenoćiti u kući mog pokojnog djeda... našao je razvaljena vrata i polupane prozore ( tjedan prije je bio također i toga nije bilo). Našao je polomljene križeve i svete slike sa zidova, našao je i razbacan namještaj i stvari po kući. Ipak je ostao i prenoćio da bi ga u neko doba noći napali "nepoznati počinitelji" koji su možda i Hrvati jer u tom selu doista još žive 3 babe Hrvatice, jedan nesposobni invalid u kolicima Hrvat te jedan djed od 87 godina također Hrvat pa je sumnja na njima.
Mada, moguće da si ti u pravu, možda on treba da se zamisli sam nad sobom, možda je on prvi napao, vidio muslimanske radnike, (garant rudare) kao opasnost.

Tko vas ne zna...[/quote]


Željko Komšič........hmmm..... pa iskreno smatram da je to bolji čovjek i od Tihića i Zlatka i Harisa i još 1000 njih i da više cijeni i voli svoju zemlju nego pomenuti.

jbg al tako je

a ovo za napad na Hrvata u Kaknju, jeli ima negdje na web sajtu da pročitam o tome, jeli bila policija , ovdje me zanima isključivo fizički napad, jer je moj stan 6 puta u zadnjih 2 godine bio provaljen, sjeban, opljačkan i preturen al eto ako ti kažeš da je mene kriminalac odradio a vašeg oca neki musliman nacionalista OK, onda da pređem u to naselje pa onda me kriminalci neče obijat a muslimani neče imati razloga

_________________
>>>>> I KRV SVOJU ZA BOSNU MOJU <<<<<


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 29 lip 2011, 18:26 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 22:38
Postovi: 4371
raspitujes se za listu tu iz Zepca.. oces da cujes da ti ljudi nisu ubijeni i ako su bili na popisu... pa nisu uz zahvalu HVO zepce, inacebi im se dogodilo kao u Bugojnu gdje su ljudi sa liste ubijeni SVI ... citaj eto sad i neki bivsi pripadnici A BiH priznaju! A ti ako si vec bio u A BiH jesi se upito odakle vama vase oruzje? U kaknju je postojao HVO ali to vise reda radi, jer nije imao ni 1000 vojnika a vojnu opremu je prodao u A BiH jer su smatrali da im netreba, nemaju granicu sa Srpskom i dali su vam oruzije da mozete ic u Visoko i na Ilijas... malo kasnije j nestali su Hrvata sa tog podrucija... i sad ces rec kako je HVO planiro napad? Kako su suradivali sa Srbima da pobiju Muslimane? Zar HVO nije primijo muslimane u HVO u Mostaru, kad se vodila borba protiv srba? Poslje toga ste okrenili oruzije koje ste dobili iz Hrvatske i od HVOa prema Hrvatima i sad ces rec da je i o HVO planiro?
I ako serendas da ABiH nije radila na etnickom ciscenju sto je onda ubijena (nenaoruzana) obitelj Ankice Juric u Kaknju (taj primjer imas ovde na forumu kad su zeni ubijena 3 sina i muz u kuci) Zar nisu vasi muhadzedini klali koga su stigli?? najgore vase price su da niste imali logore.... pa nisu vam trebali kad ste odma ubijali zarobljenike!! Reci mi jos jednu stvar koliko je popaljeno muslimanski kuca u Hercegovini a koliko hrvatski u srednjoj Bosni???
P.S Neseri da VRS nije ratovala sa Hrvatima u BiH, jer to je istina ako je Bosna od Zenice do Jablanice, jer sjeti se kupresa 92 i 95 sjeti se Posavine i Drvara!!
Pricas gluposti lazes i sam sebe i vrijedas ljude koji su bili u ratu i koji su stvarno stradali i borili se za svoju kucu i svoje selo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 11 srp 2011, 23:20 
Offline

Pridružen/a: 11 srp 2011, 22:57
Postovi: 12
Sukob Armije i HVO-a u Žepču počeo je zbog političko-etničkog sukoba i nemogućnosti konsenzusa o tome ko će i kako upravljati opštinom (i dijelovima susjednih opština: Maglaj, Zavidovići). Zajedničko upravljanje ili neka slična kombinacija u određenom trenutku nije više palila, jer je, s jedne strane, otpočeo sukob u Lašvanskoj dolini (uglavnom kriva Armija) i sukob u Hercegovini (kriv HVO). S druge strane, Vance-Owenov plan jasno je podijelio BiH, a Žepče je trebalo pripasti Bošnjacima. Opet, HVO i hrvatsko rukovodstvo predvođeno pokojnim Lozančićem bilo je apsolutno uvjereno i tvrdo u svom uvjerenju da je Žepče hrvatski grad i hrvatska opština (premda demografski podaci to ne mogu potvrditi, Bošnjaci su bili blaga većina, u gradu velika većina).

Lozančić je već od 1992. zavodio hrvatsku vlast u gradu. Bošnjaci su to, onako, manje-više, kao, trpjeli, pa su počesto izbijali neki incidenti. Opet, valja priznati ulogu HVO-a u čuvanju linije na Maglaju i na Hatkinim njivama, ali to ne treba naivno gledati kao da je HVO čuvao Bošnjake jer ih voli, nego je čuvao Žepče, mudro, postavljajući se na liniju dalje od samog grada. Također, ideja oslobađanja Komušine nije bila mrtva.

Onda maj 1993., Ganić dolazi, traži zavođenje reda, potčinjavanje Armiji... Lozančić neće ni da čuje. Obje strane su apsolutno nepopustljive...

Armija "napada" Žepče, odnosno počinje "zavođenje reda". HVO odlučuje zatražiti pomoć od VRS-a. Padaju Hatkine njive, 7.000 Kopičana, Domisličana, Čobljanja, Ozimičana, Novošeheraca ili bježi preko linija (M. Vis, Vukove njive, Vlaško brdo, Tutnjavac...) Veliki dio ide u - logore! Hrvati jesu napadnuti, ali to ne znači da u logorima nisu počinjeni zločini. Kao i u Želećoj...

Armija nikada nije "osvojila" Žepče. Ne samo zbog toga što su, eto, srpski tenkovi bili tamo (a jesu!) nego zbog toga što je napadom na Žepče komandovao goli poluoficirski šljam (Suad Hasanović /303. zenička brigada/, Ramo Šeper /nač. štaba 303./, Galib Dervišić /319./, Refik Lendo /OG Bosna/ i zavidovićki komandanti...). Također, ne treba zanemariti i širinu linije prema Tesliću i Skender Vakufu i dalje prema zapadu... A ne treba zanemariti ni veliku glad i socijalnu katastrofu sa izbjeglicama iz novošeherskih sela...

Primjer slabog ili nikakvog rukovođenja Armijom je slučaj osvajanja Matinskog visa. Ko bilo šta zna o tom području, zna šta je Matinski vis. ID jedinica sastavljena od ozimičkog voda (izbjegli u Ž. Polje), POČ Zelene Beretke (Ž. Polje), kamenski (teslićki) i kopičanski dobrovoljci... zauzela je M. vis i držala ga 72 sata i čak formirali liniju preko Kućuništa do Tutnjavca... Ali, nikada im nije poslata pozadinska podrška niti su došli linijaši...

Zanimljivo je kako su jedinice VRS-a postupale dok je trajala ova diverzija: Nisu vojnike Armije gledali preko nišana, nego kroz prste, sa Vukovih njiva. Jer je vođa diverzije lično poznavao komandira na Vukovim njivama, stupili su u kontakt preko snajpera :) i veze. Radili u Mahnjači zajedno. I znate zašto ih je taj komandir pustio na M. vis? Jer su mu vojnici HVO-a pobili rođake u Želećoj. [Takav je to rat bio... :D]

Slično je bilo i sa mnogo drugih napada. Napadi sa zavidovićke strane nisu mogli biti uspješni zbog težine vozućkog ratišta, a bogami i zbog tenkova VRS-a na Biljačiću... Ključni napadi su išli preko Bukovika i Preka (ulica Orlovik, dok se Armija nije predala i povukla do kraja) i preko Tutnjavca, Bujadinskog visa prema Papratnici... Kako su napadi vođeni najbolje svjedoči činjenica da je "komandant" Suad Hasanović ubrzo smijenjen u Zenici, jer je, kako je čaršija pričala "klao vola za burek"...

HVO je imao ogromne gubitke. Armija manje, iako se to nastoji malo preuveličati sa hrvatske strane... Da je Armija imala gubitaka koliko i HVO, Žepče bi palo ili bilo oslobođeno - kako god. :D

Žao mi je zbog sela Kiseljak. I drago što u tom odvratnom zločinu nije bio niko iz mog sela... Nego ljudi sa strane... Kakanjci, Jajčani i je.eni mudžahedini...

Nadam se da je i mladim ljudima Hrvatima iz Žepča žao zbog logora i miniranja džamije. Kao što je meni žao zbog paljenja crkve u Golubinji...

Žepče danas živi mirno. Nema neke napetosti. Vidim da je razvijenije od većine gradića po Bosni i Hercegovini... I da vlasti i vjerske sturkture fino sarađuju...

Valjda jer je u ratu bilo 1:1: Jedni napali, drugi pretjerali u odgovoru na napad...
:bihzastava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 11 srp 2011, 23:31 
Offline

Pridružen/a: 11 srp 2011, 22:57
Postovi: 12
I još da dodam. Onaj dokument je gola obavještajna podvala. Gdje ste, majke vam, vidjeli da komandant brigade pismeno naređuje ratne zločine? :aleale :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 12 srp 2011, 08:41 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2011, 19:06
Postovi: 179
Hajduk_s_Kose je napisao/la:
Sukob Armije i HVO-a u Žepču počeo je zbog političko-etničkog sukoba i nemogućnosti konsenzusa o tome ko će i kako upravljati opštinom (i dijelovima susjednih opština: Maglaj, Zavidovići). Zajedničko upravljanje ili neka slična kombinacija u određenom trenutku nije više palila, jer je, s jedne strane, otpočeo sukob u Lašvanskoj dolini (uglavnom kriva Armija) i sukob u Hercegovini (kriv HVO). S druge strane, Vance-Owenov plan jasno je podijelio BiH, a Žepče je trebalo pripasti Bošnjacima. Opet, HVO i hrvatsko rukovodstvo predvođeno pokojnim Lozančićem bilo je apsolutno uvjereno i tvrdo u svom uvjerenju da je Žepče hrvatski grad i hrvatska opština (premda demografski podaci to ne mogu potvrditi, Bošnjaci su bili blaga većina, u gradu velika većina).

Lozančić je već od 1992. zavodio hrvatsku vlast u gradu. Bošnjaci su to, onako, manje-više, kao, trpjeli, pa su počesto izbijali neki incidenti. Opet, valja priznati ulogu HVO-a u čuvanju linije na Maglaju i na Hatkinim njivama, ali to ne treba naivno gledati kao da je HVO čuvao Bošnjake jer ih voli, nego je čuvao Žepče, mudro, postavljajući se na liniju dalje od samog grada. Također, ideja oslobađanja Komušine nije bila mrtva.


Onda maj 1993., Ganić dolazi, traži zavođenje reda, potčinjavanje Armiji... Lozančić neće ni da čuje. Obje strane su apsolutno nepopustljive...

Armija "napada" Žepče, odnosno počinje "zavođenje reda". HVO odlučuje zatražiti pomoć od VRS-a. Padaju Hatkine njive, 7.000 Kopičana, Domisličana, Čobljanja, Ozimičana, Novošeheraca ili bježi preko linija (M. Vis, Vukove njive, Vlaško brdo, Tutnjavac...) Veliki dio ide u - logore! Hrvati jesu napadnuti, ali to ne znači da u logorima nisu počinjeni zločini. Kao i u Želećoj...

Armija nikada nije "osvojila" Žepče. Ne samo zbog toga što su, eto, srpski tenkovi bili tamo (a jesu!) nego zbog toga što je napadom na Žepče komandovao goli poluoficirski šljam (Suad Hasanović /303. zenička brigada/, Ramo Šeper /nač. štaba 303./, Galib Dervišić /319./, Refik Lendo /OG Bosna/ i zavidovićki komandanti...). Također, ne treba zanemariti i širinu linije prema Tesliću i Skender Vakufu i dalje prema zapadu... A ne treba zanemariti ni veliku glad i socijalnu katastrofu sa izbjeglicama iz novošeherskih sela...

Primjer slabog ili nikakvog rukovođenja Armijom je slučaj osvajanja Matinskog visa. Ko bilo šta zna o tom području, zna šta je Matinski vis. ID jedinica sastavljena od ozimičkog voda (izbjegli u Ž. Polje), POČ Zelene Beretke (Ž. Polje), kamenski (teslićki) i kopičanski dobrovoljci... zauzela je M. vis i držala ga 72 sata i čak formirali liniju preko Kućuništa do Tutnjavca... Ali, nikada im nije poslata pozadinska podrška niti su došli linijaši...

Zanimljivo je kako su jedinice VRS-a postupale dok je trajala ova diverzija: Nisu vojnike Armije gledali preko nišana, nego kroz prste, sa Vukovih njiva. Jer je vođa diverzije lično poznavao komandira na Vukovim njivama, stupili su u kontakt preko snajpera :) i veze. Radili u Mahnjači zajedno. I znate zašto ih je taj komandir pustio na M. vis? Jer su mu vojnici HVO-a pobili rođake u Želećoj. [Takav je to rat bio... :D]

Slično je bilo i sa mnogo drugih napada. Napadi sa zavidovićke strane nisu mogli biti uspješni zbog težine vozućkog ratišta, a bogami i zbog tenkova VRS-a na Biljačiću... Ključni napadi su išli preko Bukovika i Preka (ulica Orlovik, dok se Armija nije predala i povukla do kraja) i preko Tutnjavca, Bujadinskog visa prema Papratnici... Kako su napadi vođeni najbolje svjedoči činjenica da je "komandant" Suad Hasanović ubrzo smijenjen u Zenici, jer je, kako je čaršija pričala "klao vola za burek"...

HVO je imao ogromne gubitke. Armija manje, iako se to nastoji malo preuveličati sa hrvatske strane... Da je Armija imala gubitaka koliko i HVO, Žepče bi palo ili bilo oslobođeno - kako god. :D

Žao mi je zbog sela Kiseljak. I drago što u tom odvratnom zločinu nije bio niko iz mog sela... Nego ljudi sa strane... Kakanjci, Jajčani i je.eni mudžahedini...

Nadam se da je i mladim ljudima Hrvatima iz Žepča žao zbog logora i miniranja džamije. Kao što je meni žao zbog paljenja crkve u Golubinji...

Žepče danas živi mirno. Nema neke napetosti. Vidim da je razvijenije od većine gradića po Bosni i Hercegovini... I da vlasti i vjerske sturkture fino sarađuju...

Valjda jer je u ratu bilo 1:1: Jedni napali, drugi pretjerali u odgovoru na napad...
:bihzastava


Ma Žepče ima hrvatsku većinu kao općina ,samo granice općine nisu bile uredu. Što se tiče hatkinih njiva i sukoba sa Srbima ,ne moš to tek tako "priznat" HVO-u u jednoj rečenici jer je 120 poginulih propadnika 111 xp brigade u tim sukobima sa Srbima gdje su Bošnjaci itekako podbacili.

HVO je 2 puta branio Žepče i NAROD hrvatski tamo od istrebljenja i pokolja. Protiv Srba i kasnije protiv Mudžahedina i Armije. To su nepobitni fakti koje mogu dokazivati dan i noć.

1-1 fore meni ne prolaze. HVO je imao tih 7 000 novošeherskih Bošnjaka u tunelu i to nije završilo pokoljem. Zašto to nisi napisao?

Ja znam da je taj H-M sukob nametnut od vrha i politike ,ali kad je već nametnut hrvatski narod u Žepču je bio pribijen uza zid i nije imao kamo već da se organizira i da se brani ,unatoč Bobanovim spremnim autobusima.

A da ste mogli uzet Žepče ne bih rekao. Onakva 111-ta je velik zalogaj i za jače protivnike ,pusti opravdanja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 12 srp 2011, 09:51 
Offline

Pridružen/a: 11 srp 2011, 22:57
Postovi: 12
Ja! Žepče hrvatska općina u granicama koje je zamislio Ivo Lozančić. Tako i ja mogu zamisliti Bosnu i Hercegovinu u granicama preko Sandžaka i Priboja, pa reći da nas je ipak malo više nego inače. :) Formalna, zvanična, jedina priznata općina Žepče je prema popisu stanovništva 1991. godine imala više Bošnjaka nego Hrvata. I to su valjda neke činjenice, neki brojevi, oko kojih se moramo složiti ako hoćemo pričati.

Sad, ubrajati Adže, Pire... itd... Možeš do prekosutra. Mogu i ja reći da su Starina, Bistrica, Bistričak, Smajići, Topčić Polje... trebali pripadati Žepču, pa bi Bošnjaka bilo preko 70 %. :D Dakle, drži se činjenica a ne povijesnih maštarija.

A ne kontam kako hoćeš da ti "priznajem" ulogu HVO-a na Hatkinim Njivama! Čim sam ti to napisao valjda znači da znam koliko je to bilo važno. Opet, Srbi su se ušetali preko Hatkinih njiva. Grehota zbog 120 poginulih bojovnika. Ali, valjda niste imali izbora.

Novošeherski tunel! Pa šta imam spominjati odmah? Znači: činjenica da je neko mogao počiniti ratni zločin a nije... to se sada treba slaviti? Što se narod uopšte u tunel zatvarao? I valjda se nasumice pucalo po koloni kada je puštena iz tunela?

A logor? Prisilni rad? O tome i sam Lozančić piše u onim svojim izvještajima...

Vidi, majstore, možda sam jedini Bošnjak iz žepačke opštine koji će ti napisati da je Armija počela sukob u ljeto '93 i nemoj me sada tjerati da ti k'o onaj poznati internaut "maki111xp" dižem spomenike tuđoj vojsci. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 12 srp 2011, 11:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 18:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Hajduk_s_Kose je napisao/la:
Ja! Žepče hrvatska općina u granicama koje je zamislio Ivo Lozančić. Tako i ja mogu zamisliti Bosnu i Hercegovinu u granicama preko Sandžaka i Priboja, pa reći da nas je ipak malo više nego inače. :) Formalna, zvanična, jedina priznata općina Žepče je prema popisu stanovništva 1991. godine imala više Bošnjaka nego Hrvata. I to su valjda neke činjenice, neki brojevi, oko kojih se moramo složiti ako hoćemo pričati.

A onu za vrijeme SFRJ nitko nije zamislio, ona je takva sama po sebi oduvijek bila, prirodna i jedino moguća u tim granicama, apsolutna i vrhunaravna!? :smijeh

HVO vas skršio, možete do preksutra kukati. :nanana


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 12 srp 2011, 11:19 
Offline

Pridružen/a: 11 srp 2011, 22:57
Postovi: 12
Pa to je tvoj problem, kao i problem mnogih na ovom forumu. Jebiga, granice općina u Jugoslaviji pravila je neka zajednička vlast, a Lozančić je naprosto 92. odlučio da Žepče nije ono što je bilo nego će biti ono što on misli. Niti je konsultirao drugu stranu niti bilo koji k.

Elem, meni je lično draže da je "nas" HVO "skršio" nego da se desilo Bugojno...

I ako može bez tog nekog polukretenskog likovanja i besplodnog ismijavanja...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 12 srp 2011, 12:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 17:26
Postovi: 22751
Koliko su % zauzimala bošnjačka, a koliko hrvatska naselja, odnosno privatni posjedi jednih, drugih i trećih, uključujući i one nacionalizovane u općini Žepče??

Često se zaboravlja da su ljudi branili svoju imovinu, od drugih koji su na istu pružili svoje prste, a sve sa idejom nas ima više!

Primjer iz moje općine, preko 50% općine čine hrvatska naselja i privatna imovina hrvata. Tu je značajan % srpskih naselja i njihove imovine , i najmanji dio općine je u vlasništvu muslimana, iako oni danas čine preko 70% stanovništva općine, pa se čitava općina voli svojatati. :D nigdje logike :)

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 12 srp 2011, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 18:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Hajduk_s_Kose je napisao/la:
Pa to je tvoj problem, kao i problem mnogih na ovom forumu. Jebiga, granice općina u Jugoslaviji pravila je neka zajednička vlast, a Lozančić je naprosto 92. odlučio da Žepče nije ono što je bilo nego će biti ono što on misli. Niti je konsultirao drugu stranu niti bilo koji k.

Ajde dobro, ako si za neki konstruktivan razgovor, evo probat ćemo.

Tko je izabrao tu "neku zajedničku vlast" da je ona legitimna krojiti općinske granice, često na štetu pojedinih etničkih skupina? :neznam

Osobno sam mišljenja da općinske granice trebaju pratiti i otprilike okupljati kompaktne skupine etničkih naselja pojedinog naroda u BIH, koliko je to moguće ostvariti. Takva su se rješenja u BIH pokazala najsretnijima. Zato držim da su granice općine Žepče danas pravednije nego 1991., kao i granice susjednih općina, kojima su pripojena naselja s većinskim bošnjačkim/muslimanskim stanovništvom, a nekada su se nalazila u okviru općine Žepče.

Jasnije? Ne moraš se slagati s mojim viđenjem, ali promijeniti ga i uvjeriti me u suprotno ne možeš. Predugo pratim problematiku BIH i imam prilično izgrađeno i izdefinirano mišljenje o njezinu unutarnjem ustrojstvu i ponuđenim rješenjima. :wink


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 12 srp 2011, 13:37 
Offline

Pridružen/a: 11 srp 2011, 22:57
Postovi: 12
Pessimus dux je napisao/la:
Hajduk_s_Kose je napisao/la:
Pa to je tvoj problem, kao i problem mnogih na ovom forumu. Jebiga, granice općina u Jugoslaviji pravila je neka zajednička vlast, a Lozančić je naprosto 92. odlučio da Žepče nije ono što je bilo nego će biti ono što on misli. Niti je konsultirao drugu stranu niti bilo koji k.

Ajde dobro, ako si za neki konstruktivan razgovor, evo probat ćemo.

Tko je izabrao tu "neku zajedničku vlast" da je ona legitimna krojiti općinske granice, često na štetu pojedinih etničkih skupina? :neznam

Osobno sam mišljenja da općinske granice trebaju pratiti i otprilike okupljati kompaktne skupine etničkih naselja pojedinog naroda u BIH, koliko je to moguće ostvariti. Takva su se rješenja u BIH pokazala najsretnijima. Zato držim da su granice općine Žepče danas pravednije nego 1991., kao i granice susjednih općina, kojima su pripojena naselja s većinskim bošnjačkim/muslimanskim stanovništvom, a nekada su se nalazila u okviru općine Žepče.

Jasnije? Ne moraš se slagati s mojim viđenjem, ali promijeniti ga i uvjeriti me u suprotno ne možeš. Predugo pratim problematiku BIH i imam prilično izgrađeno i izdefinirano mišljenje o njezinu unutarnjem ustrojstvu i ponuđenim rješenjima. :wink


Ti pratiš, a ja i pratim i živim tu. S tim ljudima. Iz sva tri naroda. No, nebitno.

Slažem se s tobom da su ove granice, sadašnje, pametnije, s obzirom na sadašnju, posleratnu političku situaciju. Ali, opet, te granice nije proglasio Mato Zovko sam od sebe, nego su uspostavljene preko institucija BiH i preko odluka Visokog predstavnika, koji je tada bio, apsurdno jeste, legitimna vlast u BiH. To što je Lozančić 92. proglasio općinu Žepče i to što je Visoki predstavnik poslije rata odlučio ne može biti isto, pa da se useremo od natezanja.

A sad mogu biti zloban, pa ti reći: A ko je izabrao visokog predstavnika? :D Čuj, ko je izabrao zajedničku vlast? Vojska koja je pobijedila 1945. I koju je priznala tadanja međunarodna zajednica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 12 srp 2011, 13:40 
Offline

Pridružen/a: 11 srp 2011, 22:57
Postovi: 12
ManInBlack je napisao/la:
Koliko su % zauzimala bošnjačka, a koliko hrvatska naselja, odnosno privatni posjedi jednih, drugih i trećih, uključujući i one nacionalizovane u općini Žepče??

Često se zaboravlja da su ljudi branili svoju imovinu, od drugih koji su na istu pružili svoje prste, a sve sa idejom nas ima više!

Primjer iz moje općine, preko 50% općine čine hrvatska naselja i privatna imovina hrvata. Tu je značajan % srpskih naselja i njihove imovine , i najmanji dio općine je u vlasništvu muslimana, iako oni danas čine preko 70% stanovništva općine, pa se čitava općina voli svojatati. :D nigdje logike :)


U specifičnim demokratiskim sistemima (a BiH je 1992. bila takva) vlasništvo nad zemljom uopšte nije nikakav kriterij nego naprosto broj ljudi. Vlasništvo nad zemljom može biti kriterij na forumu i u kafani.

A sada... koliko su Hrvati imali zemlje, a koliko Bošnjaci, a koliko Srbi u Žepču... ja to ne znam...

Opet, ne volim što sva priča ide u neku kvazipolitiku...

Došao sam da porazgovaram sa ljudima iz Žepča, a ne s nekim teoretičarima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 12 srp 2011, 13:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 18:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Hajduk_s_Kose je napisao/la:
Ti pratiš, a ja i pratim i živim tu. S tim ljudima. Iz sva tri naroda. No, nebitno.

Pratim vijesti, portale i slično, boravim u BIH jednim dijelom godine, doduše kratko, ali boravim. Praktički svakodnevno ostvarujem kontakte sa sunarodnjacima iz raznih dijelova BIH, što na ovom forumu, što privatno. Mislim da sam solidno informiran i upućen. :neznam
Hajduk_s_Kose je napisao/la:
Slažem se s tobom da su ove granice, sadašnje, pametnije, s obzirom na sadašnju, posleratnu političku situaciju. Ali, opet, te granice nije proglasio Mato Zovko sam od sebe, nego su uspostavljene preko institucija BiH i preko odluka Visokog predstavnika, koji je tada bio, apsurdno jeste, legitimna vlast u BiH. To što je Lozančić 92. proglasio općinu Žepče i to što je Visoki predstavnik poslije rata odlučio ne može biti isto, pa da se useremo od natezanja.

Nisi shvatio moju poantu. Točno, današnje su granice potvrđene na taj način, kao što su i one u SFRJ iscrtane i potvrđene na gotovo identičan način, samo su se te instance zvale drugačijim imenima. Znači, u tome nema neke bitne razlike i pozivanje na granice općine iz vremena SFRJ, kao neke pravedne formule donesene konsenzusom, nema nikakvog smisla.

Jedina je razlika što po mom mišljenju ove granice imaju više logike, s obzirom na etnički sastav stanovništva u naseljima općine.
Hajduk_s_Kose je napisao/la:
A sad mogu biti zloban, pa ti reći: A ko je izabrao visokog predstavnika? :D Čuj, ko je izabrao zajedničku vlast? Vojska koja je pobijedila 1945. I koju je priznala tadanja međunarodna zajednica.

Posve jasno, i visoki predstavnik danas i vlast 1945.-1990. nametnuta su sila koju priznaje međunarodna zajednica. Ništa sporno. :wink


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 12 srp 2011, 13:54 
Offline

Pridružen/a: 11 srp 2011, 22:57
Postovi: 12
Pessimus dux je napisao/la:
Hajduk_s_Kose je napisao/la:
Ti pratiš, a ja i pratim i živim tu. S tim ljudima. Iz sva tri naroda. No, nebitno.

Pratim vijesti, portale i slično, boravim u BIH jednim dijelom godine, doduše kratko, ali boravim. Praktički svakodnevno ostvarujem kontakte sa sunarodnjacima iz raznih dijelova BIH, što na ovom forumu, što privatno. Mislim da sam solidno informiran i upućen. :neznam
Hajduk_s_Kose je napisao/la:
Slažem se s tobom da su ove granice, sadašnje, pametnije, s obzirom na sadašnju, posleratnu političku situaciju. Ali, opet, te granice nije proglasio Mato Zovko sam od sebe, nego su uspostavljene preko institucija BiH i preko odluka Visokog predstavnika, koji je tada bio, apsurdno jeste, legitimna vlast u BiH. To što je Lozančić 92. proglasio općinu Žepče i to što je Visoki predstavnik poslije rata odlučio ne može biti isto, pa da se useremo od natezanja.

Nisi shvatio moju poantu. Točno, današnje su granice potvrđene na taj način, kao što su i one u SFRJ iscrtane i potvrđene na gotovo identičan način, samo su se te instance zvale drugačijim imenima. Znači, u tome nema neke bitne razlike i pozivanje na granice općine iz vremena SFRJ, kao neke pravedne formule donesene konsenzusom, nema nikakvog smisla.

Jedina je razlika što po mom mišljenju ove granice imaju više logike, s obzirom na etnički sastav stanovništva u naseljima općine.
Hajduk_s_Kose je napisao/la:
A sad mogu biti zloban, pa ti reći: A ko je izabrao visokog predstavnika? :D Čuj, ko je izabrao zajedničku vlast? Vojska koja je pobijedila 1945. I koju je priznala tadanja međunarodna zajednica.

Posve jasno, i visoki predstavnik danas i vlast 1945.-1990. nametnuta su sila koju priznaje međunarodna zajednica. Ništa sporno. :wink


I danas ti taj metod leži, a 1945. ti ne bi ležao, jer je današnji potez u okviru tog modela išao na ruku tvom poimanju. Pošteno... :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 12 srp 2011, 14:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 18:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Hajduk_s_Kose je napisao/la:
I danas ti taj metod leži, a 1945. ti ne bi ležao, jer je današnji potez u okviru tog modela išao na ruku tvom poimanju. Pošteno... :D

Nisam rekao da mi leži način, zašto mi stavljaš riječi u usta? Rekao si da želiš konstruktivan razgovor, a ovo ne vodi nastavku toga. :neznam

Samo sam htio pojasniti da je taj nači nametnute sile bio u BIH i onda i danas i da će vjerojatno biti još neko vrijeme. Ja bih volio da je drugačije, ali sam svjestan da nije. I da, rekoh da smatram pravednijima ove granice, jer
Pessimus dux je napisao/la:
Osobno sam mišljenja da općinske granice trebaju pratiti i otprilike okupljati kompaktne skupine etničkih naselja pojedinog naroda u BIH, koliko je to moguće ostvariti. Takva su se rješenja u BIH pokazala najsretnijima. Zato držim da su granice općine Žepče danas pravednije nego 1991., kao i granice susjednih općina, kojima su pripojena naselja s većinskim bošnjačkim/muslimanskim stanovništvom, a nekada su se nalazila u okviru općine Žepče.


To ne znači da način na koji su one izglasane, odnosno donesene ili oktroirane smatram pravednijim ili boljjim. Nadam se da je sad jasno. Ako nije, onda ne znam kako da ti nacrtam... :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 12 srp 2011, 14:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 17:26
Postovi: 22751
Hajduk_s_Kose je napisao/la:
ManInBlack je napisao/la:
Koliko su % zauzimala bošnjačka, a koliko hrvatska naselja, odnosno privatni posjedi jednih, drugih i trećih, uključujući i one nacionalizovane u općini Žepče??

Često se zaboravlja da su ljudi branili svoju imovinu, od drugih koji su na istu pružili svoje prste, a sve sa idejom nas ima više!

Primjer iz moje općine, preko 50% općine čine hrvatska naselja i privatna imovina hrvata. Tu je značajan % srpskih naselja i njihove imovine , i najmanji dio općine je u vlasništvu muslimana, iako oni danas čine preko 70% stanovništva općine, pa se čitava općina voli svojatati. :D nigdje logike :)


U specifičnim demokratiskim sistemima (a BiH je 1992. bila takva) vlasništvo nad zemljom uopšte nije nikakav kriterij nego naprosto broj ljudi. Vlasništvo nad zemljom može biti kriterij na forumu i u kafani.

A sada... koliko su Hrvati imali zemlje, a koliko Bošnjaci, a koliko Srbi u Žepču... ja to ne znam...

Opet, ne volim što sva priča ide u neku kvazipolitiku...

Došao sam da porazgovaram sa ljudima iz Žepča, a ne s nekim teoretičarima.


Jeben ti je taj 'specifični' demokratski sistem, zbog tog specifičnog demokratskog sistema se raspala jugoslavija, jer su srbi bili najbrojniji, pa su mogli i teoretski htjeli odrediti gradonačelnika Zagreba, pa su odredili da se u zajedničkoj vojsci službeno koristi srpska ekavica (desetar, pešadija, artiljerija,..). Pa se odlučivalo da tamo neki seljak u bosni ne može imati onoliko zemlje, već mu se oduzme.

U normalnoj demokraciji, privatno vlasništvo je svetinja, u normalnoj demokraciji veleposjednici imaju jači glas i utjecaj od ljudi iz gradova koji žive u iznajmljenim ili vlastitim stanovima, pravedno jer više i rade...

Po tom principu specifične demokracije, ljudi su izbacivani iz vlastitih stanova jer su imali previše kvadrata u odnosu na broj stanara, pa se isti stan ustupao nekom lezihljeboviću muji, koji je napravio 4 djece a nije imao kuće!

Ovo gore ti je bio uvod u rat!

BiH se mora odreći prošlosti i okrenuti budućnosti, svoju budućnost mora tražiti u iskustvima jedne Švicarske, Belgije pa i Španjolske, a ne u tekovinama srboslavije, kojom se danas vole kititi bosanski muslimani.

Mogao bi još svašta napisati, ali mi se neda ponavljati već nekoliko puta ovdje i drugdje rečeno.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 12 srp 2011, 15:06 
Offline

Pridružen/a: 11 srp 2011, 22:57
Postovi: 12
Je li se to na hrvatskom deset kaže dijeset?

Off Topic...

Ne odgovaram na poruke koje se ne tiču Žepča...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 297 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO