HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 10 lip 2026, 13:25.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Partizanska istočnobosanska hrvatska brigada
PostPostano: 24 svi 2026, 21:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 39461
Lokacija: Gl. grad regije
Je li moguće da je postojala hrvatska brigada u partizanima? To bi značilo da su se borili za Hrvatsku u Istočnoj Bosni?

https://hr.wikipedia.org/wiki/Osamnaest ... ada_NOVJ-a

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Xxxx
PostPostano: 24 svi 2026, 21:59 
Offline

Pridružen/a: 23 stu 2025, 20:43
Postovi: 472
ša bi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Partizanska istočnobosanska hrvatska brigada
PostPostano: 24 svi 2026, 22:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 20815
Junuz Djipalo je napisao/la:
Je li moguće da je postojala hrvatska brigada u partizanima? To bi značilo da su se borili za Hrvatsku u Istočnoj Bosni?

https://hr.wikipedia.org/wiki/Osamnaest ... ada_NOVJ-a


Mislim da je bila tema.

Ovo je važno:

Citat:
U Brđanima kod Bijeljine, odlukom VŠ NOV i POJ, od 17. majevičke (čitaj srpska - zarobljeni četnici i četnička rodbina) i 18. hrvatske brigade, Majevičkog (srpski), Tuzlanskog i Posavsko-trebavskog (četničkog porijekla) NOP odreda formirana je 38. udarna divizija 3. udarnog korpusa NOVJ, a po drugim podatcima formirana je 10. ožujka.



Zapamtio sam rodbinu i susjede koji su zaglavili u toj brigadi :zubati koja se počela raspadati nedugo nakon osnivanja. Po pričanju susjeda pripadnika te postrojbe, ali i preživjelih domobrana i ustaša, oko Božića 43 negdje od Živinica prema Kladnju naletjeli su jedni na druge, prepoznali se pa zajedno bježali po Konjuhu i Zvijezdi (Vareš) :sega Niti jedni niti drugi nisu bili zainteresirani za rat.

Kako je došlo do formiranja te brigade? Došli tifusari iz Srbije i srpskih sela istočne Bosne u naša sela i zatekli naše mladiće kako obrađuju polja. Po koja kuća je imala ustaše i domobrane, no većina nije bilo u vojsci. Stanovništvo je masovno bilo HSS (kao danas HDZ). Onda su tifusari formirali 16 muslimansku, 17 majevičku (srpsku) i 18 hrvatsku po metodi ako nećeš sa nama narodni si neprijatelji i slijedi prijeki sud. Ni Pavelić nije vršio mobilizaciju po našim selima, niti se vršio pritisak, ali eto ovi jesu.

I tako su pokupili gotovo sve do jednog Hrvata i Muslimana i poslali ih u rat protiv rođene braće, stričeva, ujaka, očeva. No do proljeća je osipanje bilo tako veliko, da nam komunisti do današnjeg dana nisu oprostili., te su naša sela uglavnom infrastrukturno bila zapostavljena. Primjera radi struja u naselje gdje sam rođen došla je 1964.godine, 1,5km, od centra Tuzle. Asfalt do naselja izgrađen 70 i neke, u naselju od 2000 na ovamo.Voda, telefon, rasvjeta,...

Uglavnom i odmah nakon rata "partizani" su skrivali i pazili na povratnike "ustaše". Vrlo malo je jednih i drugih stradalo ili nestalo u ratu.

_________________
🇭🇷🇧🇦


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Partizanska istočnobosanska hrvatska brigada
PostPostano: 25 svi 2026, 12:32 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 4613
Pa od 9 narodnih heroja s područja Tuzle 5 je bilo Hrvata. Možda može običan partizan pričati kako su ga natjerali u to i da je čitav rat gulio krumpire, ali teško da su nekoga natjerali da postane narodni heroj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Partizanska istočnobosanska hrvatska brigada
PostPostano: 25 svi 2026, 12:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 20815
Ti narodni heroji su uglavnom učesnici rudarske Husinske bune - prvo bili Ustaše, dok nije došla naredba iz Moskve pa su pobjegli na Ozren četnicima i svi se presvukli u partizane.

_________________
🇭🇷🇧🇦


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Partizanska istočnobosanska hrvatska brigada
PostPostano: 25 svi 2026, 12:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 7643
MiB je napisao/la:
Ti narodni heroji su uglavnom učesnici rudarske Husinske bune - prvo bili Ustaše, dok nije došla naredba iz Moskve pa su pobjegli na Ozren četnicima i svi se presvukli u partizane.
To nije istina, Husinska buna je bila 1920, a ti narodni heroji Hrvati iz okolice Tuzle su rođeni otprilike između 1915 i 1920. Niti jedan nije sudjelovao u Husinskoj buni zato što su u to doba bili mala djeca,


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Partizanska istočnobosanska hrvatska brigada
PostPostano: 25 svi 2026, 12:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 20815
Je upravu si. Jebat ih.

_________________
🇭🇷🇧🇦


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Partizanska istočnobosanska hrvatska brigada
PostPostano: 25 svi 2026, 13:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 7643
Ne znam puno o toj temi, ali za pretpostaviti je da je u rudarskom kraju sudjelovanje u partizanima krenulo po političkoj/komunističkoj liniji. Komunisti su otprije bili aktivni među rudarima, što je i razumljivo (teško se radi, gine se na poslu, ako kreneš tražiti svoja prava istuku te ili zatvore). I u Husinsku bunu su dijelom bili umiješani simpatizeri boljševika, to je bilo samo tri godine nakon oktobarske revolucije.

Tako da kad je počeo rat, već je bio određeni postotak komunista i njima bliskih među rudarskom populacijom. To je prirodno, da su u to doba radili veliki rudnici oko Širokog Brijega, onda bi Široki imao pet rudarskih sinova narodnih heroja.

Vjerojatno je zato i osnovana ta brigada, možda i jedino područje u BiH u kojem su Hrvati imali brojnu radničku klasu i nešto autohtonih komunista.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Partizanska istočnobosanska hrvatska brigada
PostPostano: 26 svi 2026, 12:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 6357
Trebaju to Hrvati Soli eksploatirat ka' Srbi jasenovački mit. Nikako stat i stalno spominjat.
Ka' argument antifašističke tradicije, nikakve "ustaše" i to ponavjat prid sviton.
Tako ćedu lakše izborit svoju općinu Soli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Partizanska istočnobosanska hrvatska brigada
PostPostano: 26 svi 2026, 12:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 6357
MiB je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:
Je li moguće da je postojala hrvatska brigada u partizanima? To bi značilo da su se borili za Hrvatsku u Istočnoj Bosni?

https://hr.wikipedia.org/wiki/Osamnaest ... ada_NOVJ-a


Mislim da je bila tema.

Ovo je važno:

Citat:
U Brđanima kod Bijeljine, odlukom VŠ NOV i POJ, od 17. majevičke (čitaj srpska - zarobljeni četnici i četnička rodbina) i 18. hrvatske brigade, Majevičkog (srpski), Tuzlanskog i Posavsko-trebavskog (četničkog porijekla) NOP odreda formirana je 38. udarna divizija 3. udarnog korpusa NOVJ, a po drugim podatcima formirana je 10. ožujka.



Zapamtio sam rodbinu i susjede koji su zaglavili u toj brigadi :zubati koja se počela raspadati nedugo nakon osnivanja. Po pričanju susjeda pripadnika te postrojbe, ali i preživjelih domobrana i ustaša, oko Božića 43 negdje od Živinica prema Kladnju naletjeli su jedni na druge, prepoznali se pa zajedno bježali po Konjuhu i Zvijezdi (Vareš) :sega Niti jedni niti drugi nisu bili zainteresirani za rat.

Kako je došlo do formiranja te brigade? Došli tifusari iz Srbije i srpskih sela istočne Bosne u naša sela i zatekli naše mladiće kako obrađuju polja. Po koja kuća je imala ustaše i domobrane, no većina nije bilo u vojsci. Stanovništvo je masovno bilo HSS (kao danas HDZ). Onda su tifusari formirali 16 muslimansku, 17 majevičku (srpsku) i 18 hrvatsku po metodi ako nećeš sa nama narodni si neprijatelji i slijedi prijeki sud. Ni Pavelić nije vršio mobilizaciju po našim selima, niti se vršio pritisak, ali eto ovi jesu.

I tako su pokupili gotovo sve do jednog Hrvata i Muslimana i poslali ih u rat protiv rođene braće, stričeva, ujaka, očeva. No do proljeća je osipanje bilo tako veliko, da nam komunisti do današnjeg dana nisu oprostili., te su naša sela uglavnom infrastrukturno bila zapostavljena. Primjera radi struja u naselje gdje sam rođen došla je 1964.godine, 1,5km, od centra Tuzle. Asfalt do naselja izgrađen 70 i neke, u naselju od 2000 na ovamo.Voda, telefon, rasvjeta,...

Uglavnom i odmah nakon rata "partizani" su skrivali i pazili na povratnike "ustaše". Vrlo malo je jednih i drugih stradalo ili nestalo u ratu.


Komesari koji su neprijatejski priuzeli hr.wikipediju uklanjadu sve šta in ne odgovara

https://hr.wikipedia.org/w/index.php?title=Osamnaesta_hrvatska_isto%C4%8Dnobosanska_brigada_NOVJ-a&diff=prev&oldid=6611519


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Partizanska istočnobosanska hrvatska brigada
PostPostano: 26 svi 2026, 15:34 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 31650
Sokolić je napisao/la:
Trebaju to Hrvati Soli eksploatirat ka' Srbi jasenovački mit. Nikako stat i stalno spominjat.
Ka' argument antifašističke tradicije, nikakve "ustaše" i to ponavjat prid sviton.
Tako ćedu lakše izborit svoju općinu Soli.


Nisam siguran da nekog na Zapadu više previše zanimaju događanja od prije 100ak godina, ali...
Ak im upali, samo naprijed.
Da stvar bude bolja, muslimani tog kraja su ujkani bili, osim same Tuzle u cijelom kantonu nema previše hrvatskog katoličkog stanovništva.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Partizanska istočnobosanska hrvatska brigada
PostPostano: 26 svi 2026, 15:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 31650
Sokolić je napisao/la:
Komesari koji su neprijatejski priuzeli hr.wikipediju uklanjadu sve šta in ne odgovara

https://hr.wikipedia.org/w/index.php?title=Osamnaesta_hrvatska_isto%C4%8Dnobosanska_brigada_NOVJ-a&diff=prev&oldid=6611519


Ma gamad.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO