http://www.glasjajca.com/index.php?opti ... ke-vijestiRadovi na sanaciji vodopada rijeke Plive u Jajcu nastavljaju se ubrzanim tempom. Stručnjaci i radnici građevinske tvrtke „Hering „iz Širokog Brijega, pod veoma teškim uvjetima stalne vlage, hladnoće i mogućnosti obrušavanja sedre, izvode jedan od najzahtjevnijih i najsloženijih građevinskih radova u Bosni i Hercegovini.
Spilja ispod vodopada U sadašnjoj trećoj fazi postavljeno je preko osamdeset šipova, od koji su pojedini dužine i do 30 metara, betonirana je i kamenom obložena bućnica, odnosno tlo na koje će padati voda sa vodopada, u završnoj je fazi postavljanje kazeta na desnoj strani vodopada, a svi betonski zidovi oblažu se kamenom.
Trenutno se izvode radovi na preljevnom pragu uz lijevu obalu Vrbasa, preko kojeg će se prelijevati voda iz bućnice i ulijevati se u Vrbas, praveći mali vodopad, visine 3-4 metra.
Koliko su složeni radovi najbolje pokazuje podatak da je samo jedna špilja u podnožju vodopada imala zapreminu oko 250 kubnih metara morala biti ispunjena kamenom.
Složenost radova ilustrira i neophodna dopuna projekta, kao ojačanje desnog boka vodopada, povećanje broja kaseta, pojačanje prelaznog praga i sl., zbog čaga se nije mogla ostvariti planirana dinamika izvođenja radova.
Pošto su rijeđeni svi problemi dopune projekta sa velikom vjerojatnoćom može se ustvrditi da će na u studenom biti završeni svi radovi III. faze sanacije vodopada, čime će ovaj prirodni fenomen biti trajno zaštićen, i da će voda,koja sada drvenim koritom direktno preusmjerena u Vrbas, biti puštena na vodopad.
Nakon ovog, u četvrtoj fazi, pristupit će se uređenju okoliša oko vodopada, izradi pristupnog puta i šetnice do vodopada. Za ove radove bit će zadužena općina Jajce.
Vodopad rijeke Plive u Jajcu je jedan od simbola Jajca i Bosne i Hercegovine i spada u najljepše vodopade u svijetu,a jedini je vodopad koji se nalazi u centru grada i koji ujedno čini ušće u rijeku.
Prema mišljenju stručnjaka vodopad nastao tijekom 20.000 godina. Njegova intenzivnija devastacija započela je nakon izgradnje hidroelektrane u Jajcu 1899. godina, svega nekoliko godina nakon čuvene tesline HE na Nijagarinim vodopadima, koja je u to vrijeme bila jedna od najvećih HE u jugoistočnom djelu Europe.
Ni 10.000 austrijskih zlatnih kruna 1906. i 12.000 1914. nije moglo spasiti vodopad. Slijedile su velike poplave Plive 1932., 1934, 1938, koje su devastirale korito rijeke Plive,a 1947. godine velika količina sedre sa vodopada obrušila se u Vrbas.
Gradnjom HE Jajce I 1957. godine dotok vode, sa nekadašnjih 40 i više kubika u sekunda, smanjen je na svega tri kubika. Mala količina vode nije mogla da razrijedi otpadne vode koje se, nažalost, ulijevaju direktno u Plivu, što je, uz druge faktore, onemogućilo stvaranje sedre.
Velika poplava Plive 1995/96. godine, kada je na vodopad išlo i preko 350 kubika vode u sekundi, prouzročila je obrušavanje desne strane vodopada i zaprijetila potpunom uništenu ove prirodne rijetkosti, zbog čeda se prišlo izradi projekta sanacije korita rijeke Plive i vodopada.
Prilikom posjete delegacije Jajca Titu 1958. godine on im je, između ostalog, kazao: „Jednog dana kad naša zemlja bude imala dovoljno električne energije vratite Plivu u njeno korito, jer je naša zemlja u svijetu poznata po vodopadu“.
Preljevna brana Iako se na vodopadu izvode građevinski radovi radoznali građani Jajca i mnogobrojni turisti svakodnevno se okupljaju na vidikovcima vodopada, ali od nekontrolirano izraslog žbunja i smeća ništa ne mogu vidjeti.
Zidovi se oblažu kamenomU realizaciji projekta sanacije korita rijeke Plive i vodopada učestvovali su najbolji stručnjaci „Energoinvesta“ iz Sarajeva i “ Elekrtoprojkta“ iz Zagreba, investitor je Federalno ministarstvo turizma i okoliša,nadzor viši firma Baring iz Jajca ,ukupna vrijednost radova bit će ok 14 milijuna maraka,a radove uspješno vodi mladi inženjer Faruk Zulić iz Jajca,koji je veoma uspješno vodio radove i u II. fazi sanacije.