HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 19:36.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 590 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 18 svi 2009, 12:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Gospon Mrsho, možeš li napisati malo više o Gospi Kondžilskoj? Hvala unaprijed.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 19 svi 2009, 14:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
RajvoSa je napisao/la:
Gospon Mrsho, možeš li napisati malo više o Gospi Kondžilskoj? Hvala unaprijed.


Evo RajvoSa kako je to bilo sa našom svetinjom, slikom Gospe Kondžilske:


(Prenesena prema izvješća isusovca p. Franje Hamerla, koji je na Kondžilu 1907. god. držao misu, a on ju je čuo od crkvenog oca Ilije Babić.)



Citiram:

“Našu sliku, dragi moj, našao neki Turčin iz sela Mrkotića 3 sata odavde, tamo od Tešnja, kadje krčio svoju njivu, u trnju. Nije znao šta je to, al je vidio da je svetinja; zato je čuvao sliku us svom hambaru /žitnici/ . A gle ti blagoslova Božjeg: ovaj hambar nije se nikad ispraznio žita. Na to mu dođe neki ciganin, turski dakako. Ovoga odvede u hambar, te mu pokaže sliku i zapita ga što je to. `Znam ja šta je`, ciganin će, `to je vlaška Gospa`, i udari nadžakom u sliku. Još možeš vidjeti pukotinu u slici. Nu eto ti kazne Božje. Ciganin odmah poludi te odleti dolje k Usori i skoči u najdublji vir. Još se zove ono mjesto ciganski vir, a narod priča, da se ovaj ciganin uoči Gospojine, kao danas, može vidjeti u onom viru, i čuje se, kako viče : ´Kafa, Kafa !` Ovaj događaj onog Turčina još više uvjeri, da ima veliku svetinju u svom hambaru, te ju je još pomnije čuvao. No ipak nije se stvar dala više kriti. Dočuju za ovu sliku Turci i čuju Hrvati. Turci su mu zamjeravali da čuva kršćansku svetinju, a Hrvati su željeli na svaki način ovu sliku dobiti, te su Turčinu nudili svaku cijenu. Tad se dogodi, da dađe u Mrkotić neki turski šeh. Taj čuje također za ovu sliku te ode onom Turčinu i naredi da bi od sebe odstranio ovu vlašku svetinju, vratiti je njezinom krugu. Turčinu se to dade nažao te reče: ´Ja te zaklinjem kao svečevo koljeno, da smijem ovu svetinju držati u svojoj kući, sve mi s srećom ispane.` Ali šeh neće da zna za to, nego mu naloži da odstrani od sebe Gospu, ali da nebi pod nipošto prodao sliku za novce, pošto se svetinja ne smije prodavati, nego neka se naredi s hrvatima za druge stvari.

Šta ćeš, šeh je šeh, valja ga slušati. Inače nebi ga Turci više brojali svojim. Dozove on ugledne Hrvate k sebi pa im kaže: Èvo dat ću vam ovu vašu sliku, a vi meni dajte za uzdarje: sto volova, sto ovnova, sto oka kravinjskog masla`. Tko sretniji od nas katolika! Neki su dali po jednog vola, neki po dva, drugi opet ovnova, a najsiromašniji barem oku masla. Kad su to sastavili bili, odnesu cijenu onom Turčinu te odluče, da će sliku odnijeti amo u Komušinu.”

Ilija pogladi brkove, zakašlja te nastavi:

“Jer valja ti znati, brate moj, da onda u cijelom onom kraju nije bilo crkve, ni u Doboju ni u Sivši, niti u Žabljaku do u nas, a ovdje samo mala kapelica mjesto crkve. Ja ti još pamtim onu kapelicu jer ima tek 40 godina da se je dogodila naša crkva. Ni fratra onda nismo imali u svom selu, nego fratar, što je parokom bio za ovaj cijeli kraj, stanovao tamo u šumi poput pustinjaka. Vidio si putem onu crkvu bežljansku –eno možeš je i sada vidjeti- čerek sata od one crkve u šumi kod Erejzova potoka. Vidi se još temelj i magaza župnog stana. Stoga dakle, što je samo kod nas bila zidana kapelica, odlučiše naši stari donijeti ovu svetu sliku u naše selo. Ali nisu smjeli cestom proći od straha turskoga, nego su ovamo prijekim putom preko ovih planina nosili svetu sliku na nosilici. Kad su ovamo došli na Kondžilo, upravo gdje stoji ova kapelica, odmarali su se. Kad su htjeli dalje poći, eto ti čuda. Ni šest ni deset ljudi nisu mogli dignuti ovu sliku. Šta da sad rade? Zar da ovdje ostave ovu sliku usred šume pred vedrim nebom?, jer kapelice nebi dali turci sagraditi. Tad oni kleknu pred svetu sliku te se svečano zavjetuju, da će oni svake godine uoči Gospojine ovu sliku ovamo u svečanom ophodu iz Komušine prenijeti. Na to su mogli nosilo odmah dignuti i sliku prinijeti u našu crkvu. Eto za to svake godine ovo proštenje na Gospojinu na Kondžilu.”

“Kad je to bilo, kad se ova slika ovamo prinijela iz turskog sela u ovaj kraj?”

“Brate moj, to ti ja nemogu reći. Ja mislim makar 200 godina, moj bi djed bio o tom znao da jet o samo stotinu godina. Ali ni moj otac ni moj djed nisu pamtili, kad je ovamo došla. Gle ova ti turska kuća i danas opstoji, te lijepo živu i danas oni Turci. Imali smo ovdje prije 20 godina paroka Fratra, a taj ti je jednoč još sa dvojicom fratara putovao u Mrkotić. Odsjeli su kod jednog starca od 70 godina, koji ih lijepo dočeka. Taj im potvrdi da je slika bila u onom selu: `Do preklani nismo znali šta je led, a naše žito za dva groša bilo je vrednije nego ono drugih sela. Označi im i kuću gdje je bila slika te im dozove starješinu one kuće Mehmeda Čaplića, koji su se prije zvali Kapetanovići. I on im potvrdi da su tu svetinju sačuvali njegovi stari u svom hambaru, te da i još šalju svake godine koji dar na Kondžilo, bilo u bezu, bilo u novcima. Pamtimo I mi, da je prije kojih 40 godina nekakav muslimanac bijele brade ovdje na Kondžilu bio, te je stavio 4 kune na oltar i uskliknuo suznih očiju: Èj, ej!. Ova je svetinja nekoć u rukama mojih stari bila!`

Fratri su onda prigodom onog pohoda Turke pitali, dali oni znaju da je u njihovom selu crkva bila, jerbo bi u onom selu poveći brežuljak iz kojeg izviruje veliko kamenje što se i danas zove `crkvište`. No Turci odvrate da za to ne znaju. Valjda su se bojali da nebi sagradili crkvu usred turskog sela Mrkotića. Mi smo ipak nagađali, da je svakako u staro kršćansko doba bila ondje crkva, i valjda je netko, kad se ova crkva rozorila, spasio ovu sliku, ili možda je ova obitelj Kapetanovića čuvala onu sliku iz vremena starih banova usorskih od propasti, a poslije su se i ovi Kapetanovići Muslimani.



Literatura: Iz Knjižice “Čudotvorna Majka Božja od Kondžila”; Franjo Hamerla, 1907.

(Autencitet ove preporuke je točan! Skoro identičnu priču o povijesti ove slike, prenio je i župnik Blaž Ikić, koji je skupa sa komušanskim parokom te fratrom Jozom Ilakovićem 1887 godine skupa bio u gore navedenom selu Mrkotiću. On ju je u “Glasniku jugoslovenskih franjevaca” u br. 8 i 9 za godine 1888 objavio.)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 19 svi 2009, 15:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Hvala lijepo, fascinantna priča. Znaš li ima li crkva neki oficijelni stav o ovome, jel prizna neki poseban status te slike?

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 19 svi 2009, 15:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
RajvoSa je napisao/la:
Hvala lijepo, fascinantna priča. Znaš li ima li crkva neki oficijelni stav o ovome, jel prizna neki poseban status te slike?

Naravno, htjeo sam o tome pisati u postu "jeste li znali" pa evo:

Valja istaknuti kako je slika Gospe Kondžilske u travnju 1997. godine bila postavljena iznad oltara kada je prigodom svog prvog pastoralnog pohoda BiH blagopokojni papa Ivan Pavao II. u Sarajevu slavio svetu Misu.

Slika Gospe Kondžilske iznad Pape na Koševu (travanj 1997.)
slika

Mislim da je već time sa samog vrha tj. Vatikana poslana jasna poruka što misle o toj čudotvornoj slici i svetištu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 21 svi 2009, 12:19 
Offline

Pridružen/a: 21 svi 2009, 11:59
Postovi: 3
cijela Usorska Dolina je vrlo lijepa od samog grada Teslica do Slatine ja bio tamo Zena mi je is tog Kraja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 21 svi 2009, 13:51 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 12:19
Postovi: 596
Uz šargiju i uz violinu mi branimo Usorsku dolinu :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 21 svi 2009, 14:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Zepce Jugend je napisao/la:
Uz šargiju i uz violinu mi branimo Usorsku dolinu :)


A šta je šargija? Vidim da se dosta puta spominje. :roll: :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 21 svi 2009, 14:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
DaniKU je napisao/la:
Zepce Jugend je napisao/la:
Uz šargiju i uz violinu mi branimo Usorsku dolinu :)


A šta je šargija? Vidim da se dosta puta spominje. :roll: :)


Šargija je instrument na strune, svira se u modernijem obliku uz violinu. Uz nju se pjevaju tzv. izvorne pjesme. Svira se na prostorima Bosanske Posavine, Pousorja, Žepačko-šeherskog kraja pa sve do Olova i Vareša. Sviraju ga i Muslimani (Istočna Bosna - Kalesija, Živinice) te Srbi u Sjevernoj Bosni (većinom planinski dijelovi Ozren i sl.). Ima neki poseban oblik šargije i u dijelovima Albanije.

Evo jedna lijepa izvorna pjesma o Usorskom borcu
http://www.youtube.com/watch?v=vY97GemhJ-4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 22 svi 2009, 09:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Šargija :-zubati :-top

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 22 svi 2009, 12:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
MRSHO je napisao/la:

Šargija je instrument na strune, svira se u modernijem obliku uz violinu. Uz nju se pjevaju tzv. izvorne pjesme. Svira se na prostorima Bosanske Posavine, Pousorja, Žepačko-šeherskog kraja pa sve do Olova i Vareša. Sviraju ga i Muslimani (Istočna Bosna - Kalesija, Živinice) te Srbi u Sjevernoj Bosni (većinom planinski dijelovi Ozren i sl.). Ima neki poseban oblik šargije i u dijelovima Albanije.

Evo jedna lijepa izvorna pjesma o Usorskom borcu
http://www.youtube.com/watch?v=vY97GemhJ-4


Hvala lijepo na objašnjenju,a pjesma je odlična :-top2 . Baš volim ove naše narodne :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 26 svi 2009, 15:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Na današnji dan 1992. godine započeo je napad na hrvatski prostor općine Teslić na lokalitetu Gornja Komušina, uspostavljena je linija duga 15 km.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 27 svi 2009, 13:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Mrsho, daj mi reci gdje pripada Sivsa.. Jel bas Usori ili??

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 27 svi 2009, 15:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Tulkas je napisao/la:
Mrsho, daj mi reci gdje pripada Sivsa.. Jel bas Usori ili??

Da, Usori, to ti je općinsko središte.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 27 svi 2009, 18:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Prosle godine sam prosao tim putem pa onda na Teslic pa preko Borje prema Kotor Varosi pa se spustio na Celinac pa Banjaluka.. sve komplet prelijep krajolik

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 03 lip 2009, 12:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Tulkas je napisao/la:
Prosle godine sam prosao tim putem pa onda na Teslic pa preko Borje prema Kotor Varosi pa se spustio na Celinac pa Banjaluka.. sve komplet prelijep krajolik


Da lijep je taj dio, ali to je taj Borjanski planinski dio sa sjeverne strane. Po meni još je ljepši taj južni dio podnožje planine Borje, jer ga (Velika) Usora baš ukrasi, pogotovo tamo od Slatine pa preko Teslića (grad mi se ni malo ne sviđa) sve do Ušća kod Doboja.

Inače, kad si već pomenuo Čelinac. Interesantno kako ona šačica Bošnjaka tamo sa džamijom čini utisak kako da je grad bar pola njihov.

Drugi put kad budeš na tom dijelu skreni u Tesliću prema Banji Vrućici, dalje su ti sve hrvatska sela. Inače, da napomenem, Banja Vrućica i okolica čak su dobili nagradu "Najljepši kutak RS", stvarno ljep krajolik, nema šta...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 03 lip 2009, 13:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Od 29.-31. svibnja u Komušini su održani 38. Dani katoličke mladeži Vrhbosanske Nabiskupije. Proteklih godina na taj dan Komušinu je posjetilo do 8.000 Hrvata-Katolika iz Bosne, Hercegovine, Hrvatske, Austrije i Slovenije. I ovaj put čujem da je broj bio zavidan. Pogotovo mi je drago vidjeti mlade od Žepča, Uskoplja, Širokobriješke Frame, Tuzle i čitave BiH, to je jedan način da Komušinu, to sveto hrvatsko tlo izvučemo iz zaborava! Da napomenem, općina Teslić, načelnik ni bilo tko iz lokalnih vlasti ne posjete taj kraj, ne spominje se u novostima, ne spominje se na internetskim stranicama općine dok se spominju otvaranje/obnove neke jame gdje prisustvuje 200 ljudi dok radio postaja Žepče izvještava o tom događaju... Pa eto ako im taj kraj nije bitan, možemo mi i Žepču...

evo kako je to izgledalo prošle godine:

http://www.mladicentar.org/node/1424?page=1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 03 lip 2009, 14:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
MRSHO je napisao/la:
Od 29.-31. svibnja u Komušini su održani 38. Dani katoličke mladeži Vrhbosanske Nabiskupije. Proteklih godina na taj dan Komušinu je posjetilo do 8.000 Hrvata-Katolika iz Bosne, Hercegovine, Hrvatske, Austrije i Slovenije. I ovaj put čujem da je broj bio zavidan. Pogotovo mi je drago vidjeti mlade od Žepča, Uskoplja, Širokobriješke Frame, Tuzle i čitave BiH, to je jedan način da Komušinu, to sveto hrvatsko tlo izvučemo iz zaborava! Da napomenem, općina Teslić, načelnik ni bilo tko iz lokalnih vlasti ne posjete taj kraj, ne spominje se u novostima, ne spominje se na internetskim stranicama općine dok se spominju otvaranje/obnove neke jame gdje prisustvuje 200 ljudi dok radio postaja Žepče izvještava o tom događaju... Pa eto ako im taj kraj nije bitan, možemo mi i Žepču...

evo kako je to izgledalo prošle godine:

http://www.mladicentar.org/node/1424?page=1



:-top2

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 04 lip 2009, 10:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
http://www.dw-world.de/popups/popup_sin ... 92,00.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 06 lip 2009, 11:17 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
MRSHO je napisao/la:
http://www.dw-world.de/popups/popup_single_mediaplayer/0,,3956074_type_audio_struct_11822_contentId_3956592,00.html


žalosno


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 11 lip 2009, 19:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Evo vijest od prije dva mjeseca ali ipak zanimljiva

http://mrsici.blog.siol.net/2009/06/04/ ... nasa-kuca/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 17 lip 2009, 12:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Fotografije projekta izgradnje svetišta na brdu Kondžilo:

slika

slika

slika

slika


Fotografije projekta spomen parka hrvatskim braniteljima Domovinskog rata (i 2.sv. rata):

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 17 lip 2009, 12:19 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Lijepo će ovo biti! :-top :-hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 17 lip 2009, 14:24 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
slika


moze li mi neko gdje su naselja Gornja i Donja Komusina ?? uopce se ne vide kuce ,naselja na google earth

i koji je tocno Hr prostor ?
ova sto san zaokruzija se tocno vidi koja su naselja a ovo drugo ?
http://storage.canalblog.com/29/99/92110/40796529.jpg
slika

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 17 lip 2009, 14:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Frane, ajde nekako nagovori Pavu B. da nam se pridruži ovdje. Reci mu da su ovdje 90% fanovi Izraela (što vjerujem i jest istina) :-zubati

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Komušina
PostPostano: 17 lip 2009, 16:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Ako ti ovo može pomoć :D... imam topografsku pa ću prikazat po zaseocima šta kamo spada i tako kad budem imo vremena


Privitak/ci:
40796529[1].jpg
40796529[1].jpg [ 172.9 KiB | Pogledano 11062 put/a. ]
Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 590 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO