HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 19:19.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Arheološko otkriće u Slavoniji vrijednije od Seusovog blaga?
PostPostano: 28 ožu 2012, 13:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
Evo jedna interesantna vijest.
Arheološko otkriće u Slavoniji vrijednije od Seusovog blaga?
Tijekom zaštitnih arheoloških istraživanja u Vinkovcima pronađen je vrijedan nalaz - ostava s luksuznim antičkim srebrnim posuđem koje datira s kraja četvrtog stoljeća

Postojao je bar netko s vrlo visokim životnim standardom u Cibalama, kaže Anita Rapena Papeša, zamjenica ravnatelja Gradskog muzeja u Vinkovcima, nakon što su prije nekoliko dana tijekom zaštitnih arheoloških istraživanja u Dugoj ulici u Vinkovcima arheolozi pronašli ostavu s luksuznim srebrnim posuđem koje prema prvim pokazateljima datira iz 4. stoljeća. Zbog vrijednosti otkrića, arheolozi su angažirali policiju koja stalno nadzire zgradu Gradskog muzeja radi dodatnog osiguranja.
Prema našim pretpostavkama, pronađeno posuđe i pribor za jelo prvi tajkuni s ovoga područja koristili su samo za velike događaje, ali ne i u svakodnevnoj uporabi. Može se naslutiti da su prvotni vlasnici ovoga pribora uistinu živjeli vrlo raskošno, priča Anita Rapena Papeša.
Pojedini primjerci pronađenog posuđa su pozlaćeni, a dio sadrži i ukrase poput slike životinja, biljaka, prikaze arhitekture, ljudske likove. Ostava se sastoji od 50-ak posuda različitih oblika - pladnjeva, tanjura, zdjela, vrčeva, čaša, žlica, a ukupna težina pronađene srebrnine je preko 30 kilograma. Svi nalazi su pohranjeni u trezoru pod alarmom koji se nalazi unutar zgrade Gradskog muzeja Vinkovci.
Prema prvim procjenama, vinkovačko arheološko otkriće je svjetska senzacija i - vrjednije je od Seusovog blaga koje se 1990. godine procjenjivalo na 40 milijuna funti.
Inače, istraživanja je vodila privatna arheološka tvrtka GeoArheo iz Zagreba.
Vrijedno posuđe predstavit će u četvrtak u 11 sati u Gradskom muzeju Vinkovci na konferenciji za novinare.

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arheološko otkriće u Slavoniji vrijednije od Seusovog blaga?
PostPostano: 28 ožu 2012, 13:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Lepo Mario , zaista je veliki arhološki pronalazak.

Kašika iliti žlica je do jaja , odličan mi je onaj deo gde se telo(zahvatni deo) kašike spaja sa drškom , baš lepo spušteno na dole spojevima , dok su današnje kašike u široj uoptrebi sve savijene i iz jednog komada lima(ili čega već).

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arheološko otkriće u Slavoniji vrijednije od Seusovog blaga?
PostPostano: 28 ožu 2012, 14:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
joe enter je napisao/la:
Lepo Mario , zaista je veliki arhološki pronalazak.

Kašika iliti žlica je do jaja , odličan mi je onaj deo gde se telo(zahvatni deo) kašike spaja sa drškom , baš lepo spušteno na dole spojevima , dok su današnje kašike u široj uoptrebi sve savijene i iz jednog komada lima(ili čega već).


Vinkovci su poznati po velikim nalazištima iz rimskog doba.Mislim da je ovdje najlakše u čitavoj europi kupit rimske novčiće i slične stvarčice koje možeš nać i na pijaci. Ljudi takve stvari nalaze dok kopaju bašte ,temelje za kuće...
Meni je fascinantno kako je ovo iz 4 stoljeća,a ipak nakon toliko vremena zadržalo sjaj,vrhunski je očuvano..

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arheološko otkriće u Slavoniji vrijednije od Seusovog blaga?
PostPostano: 28 ožu 2012, 14:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
mario_cro je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Lepo Mario , zaista je veliki arhološki pronalazak.

Kašika iliti žlica je do jaja , odličan mi je onaj deo gde se telo(zahvatni deo) kašike spaja sa drškom , baš lepo spušteno na dole spojevima , dok su današnje kašike u široj uoptrebi sve savijene i iz jednog komada lima(ili čega već).


Vinkovci su poznati po velikim nalazištima iz rimskog doba.Mislim da je ovdje najlakše u čitavoj europi kupit rimske novčiće i slične stvarčice koje možeš nać i na pijaci. Ljudi takve stvari nalaze dok kopaju bašte ,temelje za kuće...
Meni je fascinantno kako je ovo iz 4 stoljeća,a ipak nakon toliko vremena zadržalo sjaj,vrhunski je očuvano..


Srebro Mario srebro, zato je očuvano.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arheološko otkriće u Slavoniji vrijednije od Seusovog blaga?
PostPostano: 28 ožu 2012, 14:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Jesu li ti rimljani bili srbi, hrvati ili bošnjaci??? Čini mi se da su bošnjaci, jer oni su prvi koristili žlice :) a i najstariji su narod ovdje, dokaz su piramide, bogumili islam itd

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arheološko otkriće u Slavoniji vrijednije od Seusovog blaga?
PostPostano: 28 ožu 2012, 16:59 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2010, 15:52
Postovi: 2769
Lokacija: Žepačko-bobovačka županija
ManInBlack je napisao/la:
Jesu li ti rimljani bili srbi, hrvati ili bošnjaci??? Čini mi se da su bošnjaci, jer oni su prvi koristili žlice :) a i najstariji su narod ovdje, dokaz su piramide, bogumili islam itd


I ovi tanjiri u što na pepeljare liče i ona srebrna kutija za kahvu ma to je ostavština starih bošnjana da jebe rak raka.

_________________
Herceg-Bosno brdovita, zemljo mila plemenita, sva prkosna i od pjesme osvojit te nitko ne smije.
ivica je napisao/la:
Tuđman je za muslimane učinio više i od alije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Arheološko otkriće u Slavoniji vrijednije od Seusovog blaga?
PostPostano: 28 ožu 2012, 17:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
NoviSeer je napisao/la:

I ovi tanjiri u što na pepeljare liče i ona srebrna kutija za kahvu ma to je ostavština starih bošnjana da jebe rak raka.


=))

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO