HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 00:54.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Rat u Mostaru
PostPostano: 21 ruj 2009, 02:25 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Otvorio sam ovu temu da se šira javnos upozna sa nekim demografskim činjenicama vezanima za Grad Mostar.

Naime napravio sam tablicu prema popisu stanovništva 1991. u Općini Mostar u kojoj sam svrstao ona naselja koja su se 1995 nakon završetka rata našla u općinama sa Hrvatskom i Muslimnskom većinom, izuzimajući sam grad Mostar.

Dva su naselja u općini podjeljenja pa sam ih naveo posebno jer ne znam točan broj ljudi koji je ostao sa ove i one strane "linije razdvajanja" (Kosor i Potoci).

slika

U tablici je jasno vidljivo da je na teritoriju koji je držao HVO prema popisu 1991 godine živjelo 66% Hrvata, što je za mene iznanađenje jer sam mislio da je taj postotak dosta manji.

U sljedećoj slici se vidi teritorij koji je bio pod kontrolom HVO-a 1995 godine i koji se nalazi lijevo od bijele linije (crni krugovi označavavju Kosor i Potoke).

Jeste li bili upoznati sa ovim činjenicama i šta mislite ovako sa vremenskim odmakom o ratu i cjelokupnoj situaciji u Mostaru u to vrijeme?


Privitak/ci:
Mostar etni 2.JPG
Mostar etni 2.JPG [ 111.71 KiB | Pogledano 6213 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 21 ruj 2009, 02:33 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Kao prilog temi evo karte na kojoj sam nacrtao smjer napada ABiH u operaciji Neretva 93, u kojoj su ubijena 33 civila Hrvata u selu Grabovica u kojemu nije ni bilo HVO-a.

Šta su oni htjeli, meni stvarno nije jasno. :neznam

Ovo bi bilo ravno tome da smo mi krenuli na Podvelež.


Privitak/ci:
neretva93.JPG
neretva93.JPG [ 127.4 KiB | Pogledano 6211 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 21 ruj 2009, 14:23 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Ovo je još samo jedan u nizu dokaza da Hrvati nisu htjeli tuđe nego samo svoje ognjište.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 21 ruj 2009, 14:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
Ultras1986 je napisao/la:
Ovo je još samo jedan u nizu dokaza da Hrvati nisu htjeli tuđe nego samo svoje ognjište.


sve je to naše ognjište :hrvatinic

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 21 ruj 2009, 14:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009, 20:30
Postovi: 462
Lokacija: desno kod placa
Ultras1986 je napisao/la:
Kao prilog temi evo karte na kojoj sam nacrtao smjer napada ABiH u operaciji Neretva 93, u kojoj su ubijena 33 civila Hrvata u selu Grabovica u kojemu nije ni bilo HVO-a.

Šta su oni htjeli, meni stvarno nije jasno. :neznam

Ovo bi bilo ravno tome da smo mi krenuli na Podvelež.


Da su uspijeli doci "iza" leđa prema Širokom ,bilo bi jebeno
za nase snage u Mostaru i okolici.

_________________
Gotovina i Markač Hrvatski heroji domovinskog rata, p.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 21 ruj 2009, 14:32 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Jeste, ali iskreno koji ce meni k... Podveležje kada će ionako kroz 20 godina taj kraj ostati na 100-njak stanovnika (sada upisuju u 1 razred osnovne oko 15 djece a imali su preko 3000 ljudi 91).

Međutim nevezano za to mislim da nitko nema pravo Hrvate prozivati radi Mostara jer da su Srbi bili umjesto nas Muslimana sada južno od Salakovca ne bi ni bilo...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 21 ruj 2009, 14:34 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
neo je napisao/la:
Ultras1986 je napisao/la:
Kao prilog temi evo karte na kojoj sam nacrtao smjer napada ABiH u operaciji Neretva 93, u kojoj su ubijena 33 civila Hrvata u selu Grabovica u kojemu nije ni bilo HVO-a.

Šta su oni htjeli, meni stvarno nije jasno. :neznam

Ovo bi bilo ravno tome da smo mi krenuli na Podvelež.


Da su uspijeli doci "iza" leđa prema Širokom ,bilo bi jebeno
za nase snage u Mostaru i okolici.


Bolje bi im bilo da su tim snagama krenuli prema Srebrenici a ne na Vrde i Široki Brijeg, koji su to licimjeri.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 21 ruj 2009, 14:36 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
Je li ima negdje za pročitat o operaciji Neretva '93?
Neki link na internetu?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 21 ruj 2009, 14:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009, 20:30
Postovi: 462
Lokacija: desno kod placa
Ultras1986 je napisao/la:
neo je napisao/la:

Da su uspijeli doci "iza" leđa prema Širokom ,bilo bi jebeno
za nase snage u Mostaru i okolici.


Bolje bi im bilo da su tim snagama krenuli prema Srebrenici a ne na Vrde i Široki Brijeg, koji su to licimjeri.


Nije im bilo potrebno ,kad im je srebrenica bila "zasticena" zona. :pepam
Tamo su ostavili narod i vojsku ,da se hrane pljackom.

_________________
Gotovina i Markač Hrvatski heroji domovinskog rata, p.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 21 ruj 2009, 14:40 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Pisano je na podforumu "Povjest" i "Rat u Bih i Hrvatskoj" malo prosupaj.

Inače, da nije bilo Ahmica i onog sranja kod Vareša, nitko nam ne bi smio ništa prigovoriti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 23 ruj 2009, 07:07 
Offline

Pridružen/a: 16 lip 2009, 13:37
Postovi: 900
Ja mislim da je Sefer vise puta rekao da je sustina te akcije Neretva bilo izaci na Listicu (kako on to zove) odnosno iza ledja "ustasama u Mostaru". Zapravo nisam siguran, ali sjecam se da sam citao neke intervjue, vise puta je spomenuo Listicu kao cilj operacije.

Valjda je to za njih trebalo biti oslobodjenje Listice.

A konacni cilj svih tij djelovanja, jeste isti kao i danas, izlazak na jadransko more odnosno Neum.

Pa sjecate se da je Alija u sred rata, u toku svih onih pregovora, nije on trazi Drinu, Banjaluku, Prijedor, vec je uvijek i svaki put njegova prva recenica bila "a gdje ja dobijam izlaz na more?"

Jedno vrijeme je ideja bila da se u Visicima kod Capljine gradi luka za muslimansku republiku, Alija je na tome inzistirao. Ono, ako vec ne moze dobiti Neum, onda luka kod Capljine.. rijecna luka, kao, sa pristupom moru... ili su planirali "podebljati" dubinu, ma ko bi im vise znao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 23 ruj 2009, 19:27 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
Ultras1986 je napisao/la:
Bolje bi im bilo da su tim snagama krenuli prema Srebrenici a ne na Vrde i Široki Brijeg, koji su to licimjeri.

jarane , procjenili su da ce tu imat nekog uspjeha , srbima nisu tad mogli opepelit


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 23 ruj 2009, 21:10 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Pa na tragu toga zar je pravedna medijska kampanja o tome kako su krvoločni Hrvati
klali jadne muslimane po mostaru i rusili grad (i naravno kontroverzni stari most) dok su ovi kao žrtve bez oružja strepili po podrumima i branili mostar, a ovi napadaju čisto Hrvatsko selo prema čisto Hrvatskom gradu (širokom) samo zato što srbima nisu mogli ništa. Hajde sreća pa su naši bili tvrd orah pa nisu probili liniju na Vrdima...

Bio sam mlad tada ali gledajući ovako iz današnje perspektive mi Hrvati smo stvarno previše popustljiv i pretolerantan narod. Ali izgleda da nismo previše pametan jer kako inače objasniti da su naši momci iz Mostara išli u boj prema Mrkonjić gradu i slikaju se 1995 na brani Bočac, a Salakovac drži ABiH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 23 ruj 2009, 21:18 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
to ti je do hrvatske politike , koja je cijelo vrijeme za k...., muslimani su imali i dan danas imaju najbolju medijsku politiku i unutra i prema vani , dok smo mi hrvati sto se toga tiče nula bodova , nam je perjanica medijske kampanje bio onaj kreten Smiljko Šagolj i njegovi izvještaji , od njega je gori samo bio Risto Đogo , naše je vodstvo bolio k... za medije u svijetu , zato i jeste tako , dok onaj Silajđić se nije skidao sa CNN-a


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 23 ruj 2009, 21:26 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Ma muslimani su imali najveću propagandu i to je tako. Mene samo buni kako ima ljudi Hrvata koji su popušili tu priču, mada hvala Bogu danas postoji internet, video i mali milion načina da se sazna istina, koja opet nije crno bijela ali je daleko od onoga što nam i dan danas plasiraju mediji iz Sarajeva.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Mostaru
PostPostano: 24 ruj 2009, 10:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Jel zna tko čemu je u ratu služio onaj veliki željeznički tunel na ulazu u Mostar iz pravca Čapljine? Neko sklonište, skladište?' Ili je bilo prazno?

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 251 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO