HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 08:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: PREKVALIFIKACIJA
PostPostano: 23 kol 2012, 10:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2011, 01:09
Postovi: 62
Pozdrav svima

Moja prijateljica bi se htjela prekvalificirati za medicinsku sestru, trenutno ima završenu srednju školu za pedikera. Ona je iz Hrvatske pa pošto tamo nema takve prekvalifikacije zamolila me da pitam na ovom forumu da li Vi znate nešto više.
Pronašla je par mjesta gdje to omogućavaju (Ljubuški, Stara Gradiška...). Sad ju zanima reputacija tih ustanova i vrijednost tih diploma(da li su priznate, tj. da li vrijede kao i srednja med. škola). Nije da je baš jeftino i traje oko god. dana, pa bi volila malo da sazna druga mišljenja, još bolje ako je već netko imao iskustva sa istima!!
Hvala


Vrh
   
 
 Naslov: Re: PREKVALIFIKACIJA
PostPostano: 23 kol 2012, 11:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
Ako misli odlaziti na rad u Njemačku ili Skandinaviju, priznate su diplome. Ja sam se raspitivao o tome, košta oko 1500 KM minimum(ovamo kod mene), traje minimum 1 god ako sve prođe najbolje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: PREKVALIFIKACIJA
PostPostano: 23 kol 2012, 11:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2011, 01:09
Postovi: 62
Ovi iz PRIMUSA su rekli okvirno da dođe oko 3500-4000 KM, isto oko god. dana traje i 3 tjedna prakse. Gdje si ti gledao? Gdje si provjeravao da li se priznaju diplome? Ako je NJ i SWE priznaju, znači EU prizna ili..? Što je sa CH??


Vrh
   
 
 Naslov: Re: PREKVALIFIKACIJA
PostPostano: 23 kol 2012, 11:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
Zavisno od škole koju si već završio, mene bi koštalo oko 1500 i morao bi ići na praksu malo duži period, skoro kao da ideš u školu. A priznaju se jer je mnogo ljudi zaposlilo se sa tim diplomama vani, ne znam za EU ali Norveška i Njemačka sigurno.

Baš skoro je poznanik iz SB prevodio papire o završenoj medicinskoj školi u BiH da bi mogao početi raditi u Njemačkoj.

Gledao sam u loklanoj medicinskoj školi, jer u privatnim ne nude to, baš zbog prakse.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: PREKVALIFIKACIJA
PostPostano: 23 kol 2012, 14:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2011, 01:09
Postovi: 62
Dobro to razumijemo da cijena ovisi od već stečenog zvanja. Da li znaš gdje se to može točno provjeriti da li je priznato ili ne. Jer mislim da je to NAJBITNIJA stvar za nju jer ipak misli ići vanka!!!
Lokalna=državna(županiska) škola????

Ako se nismo razumjeli, ona se želi prekvalificirati - to se ne može u HR napraviti u običnoj školi (lokalna-državna-županiska) već u školi za obrazovanje odraslih!!
Molio bih ako još netko ima kakvih informacija da se javi!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: PREKVALIFIKACIJA
PostPostano: 24 kol 2012, 12:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19062
Lokacija: među zvijezdama
Ja ne znam koliko su te diplome vjerodostojne, no cetverogodisnju srednju medicinsku skolu zavrsiti za samo godinu dana je prekratak period.

U inozemstvu takodje slijedi nostrifikacija, a osoba ako nema odredjeno znanje iz te struke vrlo tesko ce se snaci po tom pitanju.
Na njemackom govornom podruciju nijedna diploma osim geodetskog fakulteta nije priznata, odnosno ni geodeziju ne priznaju u potpunosti, no najmanje predmeta podlijeze nostrifikaciji.

Postoje odredjene agencije koje uposljavaju osobe koje bi se brinule o starim i nemocnim, te bile pomocnici/ ce u starackim domovima ili bolnickim odjelima.Manje odgovornosti, manje novca.I dakako nema puno veze sa poslom medicinara.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: PREKVALIFIKACIJA
PostPostano: 24 kol 2012, 15:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2011, 01:09
Postovi: 62
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Ja ne znam koliko su te diplome vjerodostojne, no cetverogodisnju srednju medicinsku skolu zavrsiti za samo godinu dana je prekratak period.


Ovo što ste napisali ima smisla kada bi se radilo o završenoj samo osnovnoj školi...

PREKVALIFIKACIJA --određeni stupanj srednjoškolskog obrazovanja nadograđuješ( u ovom slučaju trogodišnji na četverogodišnji).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: PREKVALIFIKACIJA
PostPostano: 26 kol 2012, 09:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19062
Lokacija: među zvijezdama
Ja sam veoma dobro shvatila sto je u pitanju.Dakle " prekvalifikacija iz kozmeticarke " u medicinsku sestru.Samo jedna godina obrazovanja potrebna je za taj 4 stepen skolske spreme, a gdje su tu predmeti jos koje treba poloziti kao razliku ?
( anatomija i sl )
Ne bih ulazila u detalje vjerodostojnosti opet ponavljam, no prekvalificirati se iz kozmeticarke u frizerku je nesto sasvim drugo od zahtjevnog zanimanja medicinske sestre.( rad sa pacijentima, vizite, odjeli intenzivne njege ili OP )
Naravno ovo je samo moje misljenje.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: PREKVALIFIKACIJA
PostPostano: 15 ruj 2012, 17:14 
Offline

Pridružen/a: 15 ruj 2012, 16:57
Postovi: 1
imam zavrsenu ekonomsku skolu, zelio bih se prekvlalificirati za medicinskog tehnicara naravno u javnoj drzavnoj skoli. Pa me zanima moze li se onda takva diploma nostrificirati u Hrvtskoj. A zatim onda ici sa tom diplomom u njemacku raditi u domu za njegu starijih osoba. Ako netko zna nesto o tome ja ga molim da mi odgovori


Vrh
   
 
 Naslov: Re: PREKVALIFIKACIJA
PostPostano: 16 ruj 2012, 09:50 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2010, 15:52
Postovi: 2769
Lokacija: Žepačko-bobovačka županija
Usora je napisao/la:
imam zavrsenu ekonomsku skolu, zelio bih se prekvlalificirati za medicinskog tehnicara naravno u javnoj drzavnoj skoli. Pa me zanima moze li se onda takva diploma nostrificirati u Hrvtskoj. A zatim onda ici sa tom diplomom u njemacku raditi u domu za njegu starijih osoba. Ako netko zna nesto o tome ja ga molim da mi odgovori


Može. Na tebi je da pripremiš lovu za polaganje ispita i maturu i da učiš, a za nostrifikaciju ćeš lako. Ako misliš da ti isplati, izvoli :biceovodobro

_________________
Herceg-Bosno brdovita, zemljo mila plemenita, sva prkosna i od pjesme osvojit te nitko ne smije.
ivica je napisao/la:
Tuđman je za muslimane učinio više i od alije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: PREKVALIFIKACIJA
PostPostano: 16 ruj 2012, 10:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 kol 2012, 11:14
Postovi: 372
Lokacija: Evo me u kući
bbadboym je napisao/la:
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Ja ne znam koliko su te diplome vjerodostojne, no cetverogodisnju srednju medicinsku skolu zavrsiti za samo godinu dana je prekratak period.


Ovo što ste napisali ima smisla kada bi se radilo o završenoj samo osnovnoj školi...

PREKVALIFIKACIJA --određeni stupanj srednjoškolskog obrazovanja nadograđuješ( u ovom slučaju trogodišnji na četverogodišnji).


Treba vidjeti detaljno koja se diploma dobije; diploma medicinske sestre ili njegovateljice, jasno da to nije isto.

_________________
Naše ja nije nepromjenjivo. Svaki dan treba ga stvarati, i braniti, izvjesne osobine odbacivati, druge stvarati.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 25 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO