HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 11:58.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 77 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 10 sij 2013, 10:41 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 12:22
Postovi: 2999
malo smo zapostavili temu :zubati



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 14 sij 2013, 14:23 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 07:32
Postovi: 2505
Lokacija: United States Of Balkan
Ministry of Sound je napisao/la:
Crvena Sonja je napisao/la:

Razjasnimo nešto,jeli misliš na ovaj tekst iznad,pa ćemo dalje o bolestima i konstrukcijama koje si iznio ovdje!?


Zaba, spremi apaurine, evo Miloš u Slobodnoj objavio nešto slično :zubati

Citat:
SNAĐI SE, DRUŽE Dalmatinci zimuju u BiH kao što i jarani ljetuju u Brelima

GOSTI IZ HRVATSKE KOJI SKIJAJU NA KUPRESU, PONAŠAJU SE KAO I NJIHOVI SUSJEDI KAD LJETUJU KOD NAS NA MORU


Svakog ljeta vode se u Hrvatskoj, posebice u Dalmaciji, žestoke rasprave o “neželjenim gostima” Jadrana, zapravo siromašnom svijetu koji ljetuje o svojem trošku. Dolaze autobusima, noseći sa sobom hranu i piće iz zavičaja, zauzmu mjesta na plažama...

I ništa ili veoma malo novca ostavljaju domaćinima. Prijašnjih su godina sinonim za takve goste bili Česi, a u posljednje vrijeme to su Bosanci i Hercegovci koji dolaze vikendom.
“Tko se ruga, snaći će ga ruglo”, kaže stara poslovica. Bosanskohercegovačka zimovališta poput Kupresa, Vlašića, Blidinja, Jahorine i Bjelašnice prepuna su turista iz Hrvatske, napose Dalmacije.

Većina njih dolazi u aranžmanima putničkih agencija, ali je i nemali broj onih što dolaze u privatnom aranžmanu. Na ovdašnjim su cestama najbrojniji automobili ST, MA i DU registracija, na gornjem prtljažniku skije, a u donjem pancerice, demižoni vina, komadi pancete, sarma u loncu, vrući čaj u termosici, plinski rešo s bocom...

Opremljeni ljudi poput planinara. Iz Dalmacije dolaze i privatni učitelji skijanja. Od Splita ili Makarske do Kupresa tek 150 km, pa se jutrom dođe, danju skija, navečer vraća doma; baš kao što ljeti čine gosti Jadrana iz Bosne i Hercegovine.

Keramika puca

Istina, takvi gosti manje troše, ali su veoma važni - kaže vlasnik Zimskog centra “Adria-ski” Zvonko Bagarić.

- Važni su zbog djece koju dovode. Ta djeca su naši budući gosti. Važno je, dakle, odgojiti i dobiti gosta, a to se najbolje čini razvijanjem ljubavi prema planini, snijegu, čistom zraku i zimskim aktivnostima.

A to što bogatiji troše više, siromašni manje, sasvim je razumljivo. Za Kuprešane je veći problem zimovanje na crno. Ovdje je, naime, posljednjih godina sagrađeno više od 500 vikendica čiji su vlasnici mahom iz Dalmacije.

-Sve su te vikendice legalno sagrađene i tu nema nikakvih problema - kaže Stjepan Herceg, gradonačelnik Kupresa. Slijedi izgradnja još toliko vikendica za koje su već prodani placevi. No problem je u tome što vlasnici na crno izdaju ili ustupaju vikendice u vrijeme sezone svojim rođacima ili poznanicima, tako da Općina nema od toga praktično ništa.

Tu se treba ugledati na Hrvatsku i njezino zakonodavstvo, ali to nije u ingerenciji općina. Sjetih se prigovora iz Dalmacije da vikend-gosti mokre u more. Da se našalim na budalaštine, slično se događa i na kupreškim skijalištima gdje neki zapišavaju iza borovih stabala.

- Bolje i to nego da dođu na WC - kaže jedan vlasnik restorana.

- Jer u našim WC-ima tresu noge od snijega udarajući potkovanim pancericama po pločicama, pa keramika puca. Tu su Dalmatinci u prednosti jer se pločice ne mogu oštetiti bosim nogama.

Svi se ljudi, dakle, slično ponašaju u sličnim prilikama bez obzira na to odakle su. I nije junaštvo s punim džepom novca odvesti djecu na skijanje ili kupanje, nego im praznih džepova omogućiti radost na snijegu ili moru, naučiti ih plivanju u Brelima ili skijaškim vještinama na obroncima Čajuše.


hahahaha =)) =))
:palacgore2
Ismijah se posteno :sega

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 14 sij 2013, 14:26 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 07:32
Postovi: 2505
Lokacija: United States Of Balkan
Crvena Sonja je napisao/la:
Citat:
Doček Nove na Blidinju : Turisti iz RH nose sa sobom sarmu i zapišavaju boriće
slika
Za sve koji su tražili pogodno mjesto za opuštanje i udisanje čistog zraka i željeli u snježnoj idili dočekati novu, 2012 godinu Blidinje je definitivno bio pravi izbor. Na samo dva sata vožnje do mora, ovo se hercegovačko izletište može pohvaliti očuvanim okolišem i neponovljivim planinskim prizorima Vrana i Čvrsnice.

Upravo iz ovih razloga i unatoč tome što staza na Risovcu nije u funkciji Park prirode Blidinje je ovih dana bio pretrpan ljudima a gotovo sve vikendice pune.

Danima prije nove godine su se viđale kolone vozila sa registracijama Splita, Dubrovnika, Šibenika i nezaobilaznog Zagreba kako preko Kutlešine Strane ulaze u Herceg-Bosnu, prolaze kroz Posušje i preko Rakitna odlaze u naš prekrasni park prirod
slika
Znak dobrodošlice na ulazu u Posušje iz Imotskog
Po nekim procjenama oko 1500 ljudi je novu 2012 godinu dočekalo upravo na Blidinju od toga većina nama uvijek dragih gostiju iz Republike Hrvatske.

Odlučili smo provjeriti koliko su turisti iz RH potrošili na dočeku Nove godine u Herceg-Bosni i došli do slijedećih podataka.

Dok je naš tim obilazio po trgovinama mješovite robe u Posušju prodavači su nas zbunjeno gledali kada postavimo pitanje koliko su prosječno trošili turisti iz RH, a prodavačica Luca nam je rekla da jeste vidjela dosta auta koja prolaze prema Rakitnu sa RH registracijama ali da se nisu zaustavljali osim jednog starijeg bračnog para iz Splita koji je kupio 200 grama Vegete i šteku Ronhila da im ne zafali cigara.Također su joj rekli da planiraju ostati 5 dana na Blidinju.Luca nam se požalila i da su je dušili da im vrati kusur u kunama kojih ona u trgovini nije imala.

Nastavili smo naš put prema Rakitnu pretpostavljajući da su naši dragi gosti iz RH odlučili nabavku obaviti u prekrasnom ugođaju koji pruža Rakitno i u pjesmi opjevano stihovima „Rakitno moje moraću te slikat, ne mogu te zaboravit nikad“.
slikaZalazak sunca u Rakitnu
Naime, Rakitno se nalazi na pristojnoj nadmorskoj visini te je zaključak bio da će uz nabavu potrepština turisti iz RH kroz boravak u njemu, dok uzmu namirnice i popiju piće dva u lokalnim ugostiteljskim objektima malo se i aklimatizirati na planinski zrak a ne treba zaboraviti ni čuvenu Rakicku gostoljubivost, rijetko koji putnik namjernik je tu svratio da ga ljubazni domaćini nisu dočekali raširenih ruku i propisno počastili.

Na naše iznenađenje odgovori Rakićana na naše upite su bili identični onima u Posušju.Automobili RH registracija prolaze ali se ne zaustavljaju.

Rakićak Ante se nasmijao na naše pitanje jesu li što kupili u njegovoj trgovini i rekao nam „Pajdo moj, oni ti ponesu par štruca kruva, smrznute sarme u loncim, par PIK-ovih pašteta i Gavrilović čajnu i o tomu žive dok su gori.Lakše ti je vidit Džudžana nego koga iz Rvacke u našoj trgovini il restoranu.Biće tako ljudi naučili, nek su oni nami živi i zdravi.Ja ti ne bi da grumen rakickog sira iz mišine za šlepera „Zdenke“ al štaš, valjda im paše toja „Zdenka“, oni je kacaju po kruvu pa tako idu, biće ne znaju za drugo“.

Nakon što smo kod Ante dobro zamezili pršuta i rakicke prpe i sve to zalili odličnim crnim vinom produžili smo prema Blidinju.Uz put smo komentirali Antinu izjavu koja je sudeći po tome kako nas je vino grijalo istinita, „Pajdo, najbolje vino ti je u Rakitnu a sir u Čitluku, mi njima damo lipa sira a oni nami lipa vina i svi sritni i zadovoljni.Od toje razmjene sira i vina su ti se i kumstva rodila a i dikoja cura se udala.Kad te rakićak ponudi vinom slobodno pij, nije ti ni u pratra takvo“.
slika
Na Blidinju nas je dočekao pravi novogodišnji ugođaj

U Masnoj Luci smo sreli 84-ogodišnjeg Stipana.Na upit ima li turista iz RH Stipan nam je rekao „Ima kako nema, po vazdan su vikendicam i iziđu jedino pišat po borićim, đava će ga znat što im je to drago.Mene je jedino stra da se neće borići osušit od tolke pišake al štaš, nek piša svit“.

Odmah nam je palo na pamet da je ljetos u nekim RH medijima bilo natpisa da turisti iz BiH pišaju u more pa smo upitali Stipana da to nije iz tog razloga na što nam je odgovorio „More svašta bit, najsmišnije je kad dođe kogod iz Zagreba pišat po boriću znaš, oni ti gori ne znaju šta je bura pa pišaju uz vitar i cili se zapišaju, neće se Dalmatinac privarit ne boj se“, reče Stipan pa nastavi : „A gleda sam ja i Dnevnik kad je voditeljica kazala da zauzimamo misto na plažama, biće da je tisno u Rvackoj pa im smeta.Ako im je tisno nek dođu u Herceg-Bosnu, ima samo na Blidinju mista za po Rvacke.Oni nami ne smetaju pa nek pišaju kolko oće.Rvat je Rvat s koje god strane Kutlešine Strane bio.Evo ja ću svakom iz Rvacke ko doseli amo donit janje na useljenje“.

Pozdravili smo se sa Stipanom i krenuli prema Posušju ostavljajući ovaj biser prirode iza nas.Gledajući snježne obronke i borove šume još jednom smo se uvjerili da nigdje nema takve ljepote kao u Herceg-Bosni, pa neka je zapišavaju koliko god hoće niko tu ljepotu ne može oduzeti.

Pripremio : Posušje-online team


Razjasnimo nešto,jeli misliš na ovaj tekst iznad,pa ćemo dalje o bolestima i konstrukcijama koje si iznio ovdje!?


hahahaha :sega :palacgore2

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 15 sij 2013, 08:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Ove godine šljakaju skijališta odlično. Snijega je bilo od Božića pa preko raspusta. To je najvažnije razdoblje. Ima i topova više nego prethodnih godina.

U SB rade Vlašić, oba skijališta u Busovači, Rostovo, Brusnica, Raduša (sa najboljom infrastrukturom u SB), Ranča.

Blidinje je ponovno otvoreno a Kupres ruši sve rekorde, navodno imaju čak 17 topova. I drugo skijalište u Kupresu radi - Stožer.


Pa, kliknite na moj potpis. :zubati

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 15 sij 2013, 11:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
Raduša je stvarno odlično uređena, to je uz busovaču jedino herceg-bosansko skijalište koje još nisam posjetio, evo par slika:
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 15 sij 2013, 13:32 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 12:22
Postovi: 2999
Bura ima smisla za humor. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 15 sij 2013, 13:46 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 07:32
Postovi: 2505
Lokacija: United States Of Balkan
Crvena Sonja je napisao/la:
Bura ima smisla za humor. :zubati


Jao,popadah jucer sa stolice od smijeha..a i sad se smijem... =))

Ja ti ne bi da grumen rakickog sira iz mišine za šlepera „Zdenke“ al štaš, valjda im paše toja „Zdenka“, oni je kacaju po kruvu pa tako idu, biće ne znaju za drugo“.

Mada volim i ja ''kacat toju Zdenku po kruvu'' :sega

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 15 sij 2013, 14:02 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 12:22
Postovi: 2999
Tekstovi su izazvali burne reakcije.. :neznam , neki humor jednostavno ne kuže. :001_tongue .. :sega

Edit:Jesi bila gdje na skijanju? Piši malo više, što se skrivaš?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 15 sij 2013, 15:47 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 07:32
Postovi: 2505
Lokacija: United States Of Balkan
Crvena Sonja je napisao/la:
Tekstovi su izazvali burne reakcije.. :neznam , neki humor jednostavno ne kuže. :001_tongue .. :sega

Edit:Jesi bila gdje na skijanju? Piši malo više, što se skrivaš?


Ne vidim razloga za burne reakcije...Mada mi je cudno sto pastete :sega kupuju u HR..Zar im BiH nije jeftinija po tom pitanju...Ok za sarme :sega ,al pastete i cajnu... =))

Uglavnom skijam na Bijelasnici,a ponekad na Jahorini. Bijelasnica mi je milija :zubati

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 15 sij 2013, 15:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Burence, fali ti kontekst, ovo je tekst koji je napisan kao parodija, zajebancija nakon onog famoznog članka iz Makarske u kojem su pozivali Bosance i Hercegovce da ne dolaze :)

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 15 sij 2013, 15:53 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 07:32
Postovi: 2505
Lokacija: United States Of Balkan
Ministry of Sound je napisao/la:
Burence, fali ti kontekst, ovo je tekst koji je napisan kao parodija, zajebancija nakon onog famoznog članka iz Makarske u kojem su pozivali Bosance i Hercegovce da ne dolaze :)


aaaa,a dobro... :yes

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 29 sij 2013, 12:10 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 12:22
Postovi: 2999
Blidinje ove godine blista ..pa nastavimo...

"Gusari" odradili pripreme na Blidinju

slika

Udruga lađara Gusari Komin započela je sa pripremama za ovogodišnji šesnaesti Maraton lađa. Prošli vikend ( 15.01. - 21.01. ) proveli su na hercegovačkoj planini Blidinje u sklopu zimskih priprema. Ove pripreme kao i sve do sada organizirala je ekipa na čelu s predsjednikom udruge Antom Vukovićem i domačinom Ivom Šumanom. Ovom prilikom želimo uputiti veliku zahvalu osoblju konobe Vilinac na prijemu i posebno bliskom odnosu prema našoj veslačkoj udruzi.

Prisjetimo se, Maraton lađa je najveći amaterski sportski spetakl u ovom dijelu Europe. Maraton je utrka izvornih neretvanskih plovila-lađa na ruti od Metkovića do Ploča u dužini od 22.5 km u kojoj sudjeluje preko trideset različitih ekipa svake godine i 700 veslača. Maraton svake godine bilježi rekordnu posječenost, a prošli Maraton pratilo je preko 40 000 ljudi. Poslijednje četri godine pobjednici Maratona lađa su Gusari iz Komina koji svoju seriju pobjeda namjeravaju nastaviti i ove godine.

http://www.blidinje.net/detaljno.aspx?id=820

:smajl007


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 14 vel 2013, 06:16 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
Ministry of Sound je napisao/la:
I ja sam konačno uvidio da su skijališta za Hrvate BiH doslovno dar sa neba...nešto što Hrvatska kao turistička zemlja ipak nema. E sad pitanje je koliko je skijališta potrebno da se servisira šira Dalmacija...


stvarno imamo ogroman potencijal... planina ko u priči, ima još XX lokacija vrlo pogodnih za skijališta, uglavnom dovoljno da smjestimo sve Perece. :D
idući vikend sam na kupresu, pa vam bum javil kakva je situacija. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 23 vel 2013, 20:12 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
ipak ništa od skijanja, danas južina, kiša i susnježica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 25 ožu 2013, 18:15 
Offline

Pridružen/a: 10 svi 2009, 16:05
Postovi: 298
Blidinje trenutno u krizi!

http://www.slobodnadalmacija.hr/BiH/tab ... fault.aspx

_________________
BOSNIAK PAROLE:
„To što je vaše, to je i naše, a što je naše, to ne može biti i vaše“


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 25 ožu 2013, 18:19 
Offline

Pridružen/a: 07 ožu 2012, 15:05
Postovi: 1295
Blidinje uživo

http://blidinje.net/live/index.htm


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 04 sij 2015, 09:38 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 07:32
Postovi: 2505
Lokacija: United States Of Balkan
Jahorina No.1. Staze dobre, zicara radi punom parom, kafici i restorani puni- svijeta ko Kineza.. mada ja vise volim kad je manja guzva, al ok...

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 15 sij 2015, 08:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Poznate li koga da ga interesira kupnja kuce na Kupresu.
jedan moj pajdo prodaje poveliku renoviranu

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 14 pro 2016, 09:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Ovo je velika stvar. Iznad Pala se pušta uskoro kabinska žičara.


_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 12 stu 2018, 15:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
https://www.klix.ba/biznis/privreda/vla ... /181112048

Treba pročitati komentare... "Ustaše drže Babanovac", UZP na Vlašiću... :D

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 26 sij 2022, 10:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Naša Busovačka planina:

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/re ... ju-1162209

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 26 sij 2022, 10:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Fino :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 28 sij 2022, 00:07 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Neki dan bio na Jahorini snijega koliki hoćeš. Staze sređene ima ih desetak činii mi se.
Turista iz čitave bivše Juge : Sisak,Dubrovnik,Rijeka,Ljubljana,Smederevo,Nikšić,Užice,Beograd...
Cijene nisu ništa frapantne koliko sam očekivao.
Piva 5KM
Kuvano vino 5 - 7 KM
Čaj od 2 - 3 KM
Pica od 9 - 14 KM ali su dosta veće


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 28 sij 2022, 00:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Junuz Djipalo je napisao/la:
Ovo je velika stvar. Iznad Pala se pušta uskoro kabinska žičara.



Taman mi rođak na FB -u s ovog skijališta se javlja. Morao sam ići na maps.google da je nađem.

Kod Pala :zubati

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Skijališta u Bosni i Hercegovini
PostPostano: 28 sij 2022, 00:27 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Izgradila se sad Ravna Planina. Na tom snimku je bio samo restoran i kabinska žičara. Sada su napravili 4 - 5 objekata u kojima je smješteno oko 10 tak apartmana.
Cijene su tu još povoljnije nego na Jahorini.
Staza je tu malo više od 1km dok na Jahorini ima staza i po 2km.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 77 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 26 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO