HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 12:29.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 30 svi 2012, 16:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Mujaga, što ima sa faraonom u Visokom ?

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 30 svi 2012, 17:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
20 000 mrtvih civila i bogtepito koliko vojske? A Sarajevu puna usta Posavine... Neshvatljivo.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 01 lip 2012, 18:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Junuz Djipalo je napisao/la:
20 000 mrtvih civila i bogtepito koliko vojske? A Sarajevu puna usta Posavine... Neshvatljivo.


Hm, to znači da je izvan IB poginulo ukupno 5000 civila Bošnjaka? :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 01 lip 2012, 19:35 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4367
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:
20 000 mrtvih civila i bogtepito koliko vojske? A Sarajevu puna usta Posavine... Neshvatljivo.


Hm, to znači da je izvan IB poginulo ukupno 5000 civila Bošnjaka? :neznam


Nekako ne ide to uz pricu o zlocinackom HVO-u !!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 03 lip 2012, 12:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Neko pomene slicnost podrinjaca i sandzaklija. Mislim da nema veze ta paralela. Upoznao sam izbjeglice u skopju, dvije cure i njihov brat. Bile smjestene kod jednog makedonca, prijatelj njihovog oca. Dosli sa majkom, otac ostao u sarajevu, kao borac, ili tako nesto...Bili iz foce. Razne traume su prezivjeli... U razgovoru sa njim, nisam uocio onu urodjenu bahatost koja se odma primjeti kod sandzaklija. Meki ljudi, onako sto kaze Balasevic, topla dusa slavenska :zubati


O hrvatima nisu skoro nisto znali, ali i nije cudno bili su tinejdzeri, ko i ja. Da su imali neka pozitivna osjecanja prema hrvatima, i ne bas. Indiferentni. Skroz zbunjeni. Vidjelo se du su posteni ljudi, onako, da ne kazem seoskog tipa...Ne u ruznom smislu, dakako. Pricali su mi o foci, o srbima, sve najgore...I ne krivim ih. Koliko sam skontao u razgovoru, religijski potpuno neaktivni, ako se moze tako rec. Svinjetinu nisu jeli, ali mozda zato sto su ih stalno pitali jeli im smeta svinjetina, a ovi odgovarali da ne bi jeli to..

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Što misle hrvatski Hrvati i kako su se ist.bos. Muslimani odnosili prema Hrvatima
PostPostano: 14 sij 2013, 23:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4689
Trebao bi pitati što misle hrvatski Hrvati i kako su se ist.bos. Muslimani odnosili prema Hrvatima u godini prije nego se Hrvatska razdružila.

Ja se sjećam kako su se istočnobosanski Muslimani ponašali prema Hrvatima nakon što je izbila balvan-revolucija.

Ne zavaravajte se time ako su se možda lijepo ponašali prema Hrvatima na moru. Pravo lice su pokazali u JNA. Provociranje, mržnja, "vi rušite Jugoslaviju".
Hrvati iz kajkavskih krajeva su jače osjetili mržnju, nego oni iz primorskih krajeva. Ali ako im Hrvat iz primorja nije bio od onog stereotipa "Dalmatinac koji voli Jugoslaviju", nego isti onaj Hrvat kao što su Hrvati u Zagorju ili zapadnoj Hercegovini, krabuljni je ples bio gotov.

Svi Muslimani listom slizani sa Srbima, bre-ktali u svih 16, pjevali srpske pjesme. I oni i sandžački Muslimani. Još gore od srednjobosanskih Muslimana.
Mislite li da je koji slučajno pjevao hrvatske pjesme? Ili da je rekao "moji su od Hrvata" "nisam ja od vas šta govorite za se da ste srpskog roda"? Ma kakvi! Bolno. Nikakvi "veliki Hrvati", "poznati ustaše". Sve Jugoslavenčine i prosrbi.
Moramo reći da je tu hrvatska propaganda - lagala.

Nikakva se sveza Muslimana sa hrvatstvom nije dala naslutiti. Ni natruha.
Nikakvo poštovanje prema Hrvatima. Kad su se Slovenija i Hrvatska razdružile, očekivao sam da će Muslimani jače udriti na nas nego Srbi.

Srbi iz Hrvatske su 1000 puta bili bolji prema Hrvatima nego toliko opjevani Muslimani.
Nisu nas vrijeđali, nisu nas provocirali, poštivali su nas. Iako je onaj pobunjeni dio naginjao svojoj pobunjeničkoj stvari, Hrvatsku su znatno znatno više poštovali i nije postojala takva averzija prema hrvatskom narodu i Hrvatskoj.

Odatle i onolika mržnja i žestina na Hrvate. I bacanje cvijeća na tenkove u Stolcu. I svi oni dobrovoljci i koji su se odazvali u JNA za napad na Hrvatsku.
I sva ona agresivnost i agilnost koju su iskazali za vrijeme rata jedne frakcije Hrvata i jedne frakcije Muslimana u BiH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 01:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Melcher je napisao/la:
Otvaram temu s namjerom da saznam vise sto BH.Hrvati misle o puku istocne Bosne. Kakva su vam iskustva s tim ljudima? Imate li uopce takvijeh? Sklon sam misljenju da su BH. Hrvati potpuno ravnodusni, jer vjerujem da su rijetko ili nikada dosli u dialoski ili bilo koji drugi dodir s ljudima iz tog kraja.


Misljenja sam da mnogi Hrvati u Hrvatskoj imaju ambivalentan pogled na te ljude. Simpatiziraju ih, sto zbog povijesnog stradanja tih ljudi, sto zbog izrazenog ustastva i hrvatofilstva.


Da li bi rekli, da se ti Bosnjaci razlikuju od sarajevsko-srednjobosanskih? Smatrate li im umjerenijim, manje mrskim?

Ipak je to tradicionalno ustaski kraj, cega se mnogi Podrinjci ne srame jer nemaju razloga za to. Jedino su im Hrvati pruzili ruku spasa i prijateljstva i to u najtezem vremenu, vremenu cetnickog zla i haranja. Mnogo ih je vec 1991. godine otislo u Hrvatsku da se bore protiv cetnika. Dakle, Hrvatska i Hrvati medu tim ljudima ima izuzetno dobru reputaciju.



Molim forumske Srbe da nas postede cetnickih uskocica. :kava


Ja ne marim za ustaše, a žao mi je što su Muslimani izgubili tako puno prostora.
Ako bi se već dijelilo- govorim o općinama kao Rogatica, Zvornik, Vlasenica, Višegrad, Goražde, Srebrenica,..ond abi najkorektnije bilo da se uzme cijeli paket i podijeli, bez obzira na općinske granice.

Da razjasnim.

U 10 općina grupa A ima 60%, a grupa B 40%.
Pa preglasavanjem, grupa A dobije svih 10 općina

To je nekorektno, pa bi grupa A trebala dobiti 60% od svih tih
općina (ili prostora, ili broja), a grupa B 40%.

Da nije bilo rata između H i M, ja bih bio za razmjenu stanovništva dijela Srba
i Muslimana u Sandžaku- ne svih, ali eto. No ovako, to otpada.
Ukratko- žao mi je tih ljudi, ali mi se čini da je gubitak manjih mjesta bila cijena za
nacionalnu konsolidaciju Tuzle, Sarajeva, ...a i Goražda, Srebrenika, ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što misle hrvatski Hrvati i kako su se ist.bos. Muslimani odnosili prema Hrvatima
PostPostano: 15 sij 2013, 01:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Sokolić je napisao/la:
Trebao bi pitati što misle hrvatski Hrvati i kako su se ist.bos. Muslimani odnosili prema Hrvatima u godini prije nego se Hrvatska razdružila.

Ja se sjećam kako su se istočnobosanski Muslimani ponašali prema Hrvatima nakon što je izbila balvan-revolucija.

Ne zavaravajte se time ako su se možda lijepo ponašali prema Hrvatima na moru. Pravo lice su pokazali u JNA. Provociranje, mržnja, "vi rušite Jugoslaviju".
Hrvati iz kajkavskih krajeva su jače osjetili mržnju, nego oni iz primorskih krajeva. Ali ako im Hrvat iz primorja nije bio od onog stereotipa "Dalmatinac koji voli Jugoslaviju", nego isti onaj Hrvat kao što su Hrvati u Zagorju ili zapadnoj Hercegovini, krabuljni je ples bio gotov.

Svi Muslimani listom slizani sa Srbima, bre-ktali u svih 16, pjevali srpske pjesme. I oni i sandžački Muslimani. Još gore od srednjobosanskih Muslimana.
Mislite li da je koji slučajno pjevao hrvatske pjesme? Ili da je rekao "moji su od Hrvata" "nisam ja od vas šta govorite za se da ste srpskog roda"? Ma kakvi! Bolno. Nikakvi "veliki Hrvati", "poznati ustaše". Sve Jugoslavenčine i prosrbi.
Moramo reći da je tu hrvatska propaganda - lagala.

Nikakva se sveza Muslimana sa hrvatstvom nije dala naslutiti. Ni natruha.
Nikakvo poštovanje prema Hrvatima. Kad su se Slovenija i Hrvatska razdružile, očekivao sam da će Muslimani jače udriti na nas nego Srbi.

Srbi iz Hrvatske su 1000 puta bili bolji prema Hrvatima nego toliko opjevani Muslimani.
Nisu nas vrijeđali, nisu nas provocirali, poštivali su nas. Iako je onaj pobunjeni dio naginjao svojoj pobunjeničkoj stvari, Hrvatsku su znatno znatno više poštovali i nije postojala takva averzija prema hrvatskom narodu i Hrvatskoj.

Odatle i onolika mržnja i žestina na Hrvate. I bacanje cvijeća na tenkove u Stolcu. I svi oni dobrovoljci i koji su se odazvali u JNA za napad na Hrvatsku.
I sva ona agresivnost i agilnost koju su iskazali za vrijeme rata jedne frakcije Hrvata i jedne frakcije Muslimana u BiH.


Pa realno, taj kraj uz Drinu je povijesno bio srpski, a ono katolika koji su
postali Hrvatima brzo je nestalo u Muslimanima ili se razbježalo.

Na stranu politika, cijeli dio toga istoka, dakle istočno od Bosne-Neretve, bio
je prosrpski po kulturi-od jezika, možda i pisma, pa nekih običaja, lektire,
filmova, ukusa, narodnjaka,...svega.

Mislim da su- osim u doba NDH, neko vrijeme- za Muslimane na istoku
Hrvati bili neka strana ekipa, "zapad", srednja Europa.. kao nešto
strano Balkancima i narodnjacima. Moguće da smo im bili iodbojni, no
prije bih rekao da o nama nisu previše znali.

A realno je da su bili za Yu, jer su se bojali Srba i znali su- nisu blesavi-da
su Srbi u stanju napraviti masakr, i jer je JNA bila u njihovim rukama, i
jer je Srbija tu preko puta. Pa je to antihrvatstvo mješavina- spoj straha od
Srba i averzije prema nečem što odbija narodnjake, Ilidžu i "Balkan".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 11:59 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 07:32
Postovi: 2505
Lokacija: United States Of Balkan
Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne

Uglavnom ih ne podnosim :yawn

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 vel 2012, 14:37
Postovi: 954
Lokacija: AID Headquarters
Zalosno da su neki na osnovu ovog srbijanskog padobranca stekli kriv dojam o tim ljudima.

Podrinjci su po naravi vrlo veseli ljudi, radisni a i pomalo naivni sto ih je kostalo mnogo puta u historiji, najbolji ili najgori primjer je drugi svijetski rat, a i ovaj zadnji je bio katastrofalan. Laz je takoder da smo previse volili Srbe, to sto smo morali dijeliti zivotni prostor s njima je tek druga stvar.


Znaci, ti ljudi nemaju nikakav animozitet spram Hrvatima. Nismo ni kao Sandzaklije, niti kao ovi sarajevsko-srednjobosanski Bosnjaci. Mnogi su bili u Crnoj legiji/ustasama, a u ovom zadnjem ratu ih ima mnogo koji su vec 1991.godine zaputili se u Hrvatsku i stupili u redove ZNG kao dragovoljci, medu kojima i neki iz moje rodbine. Neki dan sam u onom registru branitelja nasao jednog.

_________________
Bismillah ir rahmani rahim, rabbi yessir, velatuassir, rabbi temim, bil hajr - Amin!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 12:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Nikad ništa nije crno-bijelo. Znam da je u dijaspori bilo ljudi iz istočne Bosne koji su se izjašnjavali kao Hrvati-muslimani i bili aktivisti. No realno gledajući, to područje jedinu vezu sa Hrvatskom i Hrvatima ima preko NDH i možda neke percepcije zaštite. Možda su sa obzirom na blizinu Srbije uvijek znali da ih Sarajevo samo neće moći adekvatno zaštititi. Ima još i ta franjevačka veza sa Srebrenicom, i to je sve. Bliskost ovih iz Bihaća sa Hrvatskom je i dobrim dijelom zasnovana na porijeklu, i miru koji je tu trajao od 18 stoljeća, dok je neka veza i upućenost istočne Bosne prema Zagrebu zasnovana isključivo na strahu (opravdanom) od Srba.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 14:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Totalno indiferentan, u prvom redu zato što niti ne poznajem nekog Bošnjaka sa tog područja. S druge strane pak poznajem hrpu Bošnjaka kladuško-cazinskog područja, i moram reć da imam uglavnom dobro iskustvo s njima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 15:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
poznajes ih vjerojatno u zg, a na domacem terenu nema vecih mrzitelja hrvata. mogu ti ih sad petoricu zovnut (sanski most, kladusa, bihac...) i svi ce isto rec, hrvati ovakvi onakvi.
cini mi se da vise mrze hrvate nego srbe


a te price od muslimaskih naseljenika iz perecije, okaci macku za rep, vece stoke i namazanaca svijet nije upamtio

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Osjećam i ja tu himbenost od muslimanaca u RH. Stranci su pa se pretvaraju.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 16:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
na kruv bi ih namazao

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 17:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
pagan je napisao/la:
na kruv bi ih namazao


Tako nekako.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 17:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Melcher je napisao/la:
Zalosno da su neki na osnovu ovog srbijanskog padobranca stekli kriv dojam o tim ljudima.

Podrinjci su po naravi vrlo veseli ljudi, radisni a i pomalo naivni sto ih je kostalo mnogo puta u historiji, najbolji ili najgori primjer je drugi svijetski rat, a i ovaj zadnji je bio katastrofalan. Laz je takoder da smo previse volili Srbe, to sto smo morali dijeliti zivotni prostor s njima je tek druga stvar.


Znaci, ti ljudi nemaju nikakav animozitet spram Hrvatima. Nismo ni kao Sandzaklije, niti kao ovi sarajevsko-srednjobosanski Bosnjaci. Mnogi su bili u Crnoj legiji/ustasama, a u ovom zadnjem ratu ih ima mnogo koji su vec 1991.godine zaputili se u Hrvatsku i stupili u redove ZNG kao dragovoljci, medu kojima i neki iz moje rodbine. Neki dan sam u onom registru branitelja nasao jednog.


Manimo NDH, Muslimani na istoku su znali kroz kaakve su pokolje prošli u 2. svj. ratu.
Ja ne smatram da su neki podli muljatori, ni bilo što slično, niti mislim da su
prema Srbima imali nekih simpatija.

Rekao bih da su dvije stvari bile presudne:

a) svijest o ranjivosti zbog položaja, sjećanja na pokolje, te
o srpskoj agresivnosti, i blizini Srbije koja isto diše.
Zato su bili toliko za Tita i Yu jer su ih osjećali kao
garant sigurnosti života da budući četnici ne će
dignuti glavu

b) oko kulture, tim ne mislim na nešto visoko, nego svakodnevno.
A to su narodnjaci, Ilidža, Romanija, narodnjačenje, ponašanje, ..
Mislim da je i dobar dio ljudi iz tih krajeva išao na školovanje
u Beograd i Novi sad, a ne Sarajevo
ili Tuzlu (o Zagrebu ili Splitu da ne govorimo).
I čisto dijalektalno, govori Muslimana su praktički kao
srpski govori toga kraja, dok su onih u srednjoj Bosni (gdje se
ne vole, ali to nije tema) praktički kao i hrvatski (novoštokavsko
ikavski), te i drugdje- šćakavsko-jekavski (Kladanj, Fojnica, Gračanica,
Sarajevo,....).
Taj je dio zemljopisno gravitirao dosta Srbiji, pa ni to nije za odbacianje.

Sumarno, taj dio je neki pravoslavno-muslimanski, gdje
je bilo najmanje "Europe". Ne mislim da su nešto voljeli Srbe-
naprotiv, prošli su drugi pokolj- ali se nisu mogli, u odnosu snaga,
jasno nacionalno izdiferencirati dok nije bilo prekasno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 20:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 vel 2012, 14:37
Postovi: 954
Lokacija: AID Headquarters
Hroboatos je napisao/la:
Melcher je napisao/la:
Zalosno da su neki na osnovu ovog srbijanskog padobranca stekli kriv dojam o tim ljudima.

Podrinjci su po naravi vrlo veseli ljudi, radisni a i pomalo naivni sto ih je kostalo mnogo puta u historiji, najbolji ili najgori primjer je drugi svijetski rat, a i ovaj zadnji je bio katastrofalan. Laz je takoder da smo previse volili Srbe, to sto smo morali dijeliti zivotni prostor s njima je tek druga stvar.


Znaci, ti ljudi nemaju nikakav animozitet spram Hrvatima. Nismo ni kao Sandzaklije, niti kao ovi sarajevsko-srednjobosanski Bosnjaci. Mnogi su bili u Crnoj legiji/ustasama, a u ovom zadnjem ratu ih ima mnogo koji su vec 1991.godine zaputili se u Hrvatsku i stupili u redove ZNG kao dragovoljci, medu kojima i neki iz moje rodbine. Neki dan sam u onom registru branitelja nasao jednog.


Manimo NDH, Muslimani na istoku su znali kroz kaakve su pokolje prošli u 2. svj. ratu.
Ja ne smatram da su neki podli muljatori, ni bilo što slično, niti mislim da su
prema Srbima imali nekih simpatija.

Rekao bih da su dvije stvari bile presudne:

a) svijest o ranjivosti zbog položaja, sjećanja na pokolje, te
o srpskoj agresivnosti, i blizini Srbije koja isto diše.
Zato su bili toliko za Tita i Yu jer su ih osjećali kao
garant sigurnosti života da budući četnici ne će
dignuti glavu

b) oko kulture, tim ne mislim na nešto visoko, nego svakodnevno.
A to su narodnjaci, Ilidža, Romanija, narodnjačenje, ponašanje, ..
Mislim da je i dobar dio ljudi iz tih krajeva išao na školovanje
u Beograd i Novi sad, a ne Sarajevo
ili Tuzlu (o Zagrebu ili Splitu da ne govorimo).
I čisto dijalektalno, govori Muslimana su praktički kao
srpski govori toga kraja, dok su onih u srednjoj Bosni (gdje se
ne vole, ali to nije tema) praktički kao i hrvatski (novoštokavsko
ikavski), te i drugdje- šćakavsko-jekavski (Kladanj, Fojnica, Gračanica,
Sarajevo,....).
Taj je dio zemljopisno gravitirao dosta Srbiji, pa ni to nije za odbacianje.

Sumarno, taj dio je neki pravoslavno-muslimanski, gdje
je bilo najmanje "Europe". Ne mislim da su nešto voljeli Srbe-
naprotiv, prošli su drugi pokolj- ali se nisu mogli, u odnosu snaga,
jasno nacionalno izdiferencirati dok nije bilo prekasno.




Sto se skolovanja i ostalog, Donje Podrinje, dakle Visegrad/Rogatica, Foca, Gorazde su gravitirali prema Sarajevu. O Rogatici da ne govorim (Lagumdzija). A Vlasenica/Milici, Bratunac, Srebrenica, Zvornik, Janja/Bijeljina su gravitirali prema Tuzli. Da su bili totalno bez dodira s Hrvatskom i Hrvatima ne bih rekao. Dio ljudi je islo u Hrvatsku na rad, narocito po Dalmaciji, neki su tamo i ostali pa se kasnije vratili pocetkom devetdesetih da pruze otpor srpskom agresoru (Naprimjer "Splitska bojna" u Teocaku).

Sto se dijalektologije tice, u Podrinju je scakavstina itekako prisutna.

Za pretjerano titoljublje ne bih mogao reci nesto, bilo je odredenih simpatizera, kao i svugdje. No u tom kraju su partizani i cetnici cesto suradivali u pokoljima nad Bosnjacima.

_________________
Bismillah ir rahmani rahim, rabbi yessir, velatuassir, rabbi temim, bil hajr - Amin!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 20:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
pitao sam onog nekog lika vezano za cakavicu, al mi specijalac nije odgovorio

scakavstina se bastini u muslimana ili sta?

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 20:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 vel 2012, 14:37
Postovi: 954
Lokacija: AID Headquarters
pagan je napisao/la:
pitao sam onog nekog lika vezano za cakavicu, al mi specijalac nije odgovorio

scakavstina se bastini u muslimana ili sta?



Za cakavicu ne znam, ali znam da scakavstine ima poprilicno medu Bosnjacima muslimanima Podrinja.

_________________
Bismillah ir rahmani rahim, rabbi yessir, velatuassir, rabbi temim, bil hajr - Amin!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 20:18 
Offline

Pridružen/a: 21 pro 2012, 09:19
Postovi: 210
Naša Kvačica je napisao/la:

Zašto bih ti vjerovao? Tako su mi se i Gačani kleli u šahovnicu i ustaštvo. Pričali o kuli Fazlagića, kako Hrvatska nije pala, bla, bla. Opet Šargani protiv nas prvom prilikom. Što da ti kažem? Nije da mi je drago, ali nema mi se koristi zavaravati. :neznam


Baš tek tako, nevino? Bh.Hrvati i Bošnjaci iz istočne Bosne se ne poznaju dovoljno iskustveno, što ne sprječava da virus kolektivističkog promatranja i predrasuda zavlada. Ta priča o ustaškoj prošlosti sumnajm da ima nekog značaja u današnjim tumačenjima ala "svi su oni isti" i kod jednih i kod drugih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 20:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
Melcher je napisao/la:
pagan je napisao/la:
pitao sam onog nekog lika vezano za cakavicu, al mi specijalac nije odgovorio

scakavstina se bastini u muslimana ili sta?



Za cakavicu ne znam, ali znam da scakavstine ima poprilicno medu Bosnjacima muslimanima Podrinja.


hvala

jeli se iko bavio tim pitanjem ili nesto slicno

cudno mi, mislio sam da je uticaj ijekavice tu naglaseniji od prije turskih osvajanja. e sad dali su u pitanju migracije ili nesto trece...

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 20:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 vel 2012, 14:37
Postovi: 954
Lokacija: AID Headquarters
pagan je napisao/la:
Melcher je napisao/la:


Za cakavicu ne znam, ali znam da scakavstine ima poprilicno medu Bosnjacima muslimanima Podrinja.


hvala

jeli se iko bavio tim pitanjem ili nesto slicno

cudno mi, mislio sam da je uticaj ijekavice tu naglaseniji od prije turskih osvajanja. e sad dali su u pitanju migracije ili nesto trece...




Mogu to biti poslijedice svega i svacega.

_________________
Bismillah ir rahmani rahim, rabbi yessir, velatuassir, rabbi temim, bil hajr - Amin!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 20:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
samo je pitanje dali je to govor iz predturskog osvajanja ili nakon, jako bitno

recimo muslimani istocne herccegovine jos imaju tragove ikavizama u govoru

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnos BH. Hrvata spram puku istocne Bosne
PostPostano: 15 sij 2013, 21:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Ali ne mogu da ne primjetim ovo bestidno hvalisanje Crnom legijom i ustaštvom od strane muslimana, dok će minut posle toga da seru o srpskom fašizmu.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO