HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 09 lis 2024, 23:25.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 7161 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 287  Sljedeća

Na popisu ćete se nacionalno izjasniti kao
Bošnjak 16%  16%  [ 47 ]
Hrvat 49%  49%  [ 145 ]
Srbin 13%  13%  [ 37 ]
Bosanac/Bosanac i Hercegovac 3%  3%  [ 10 ]
Musliman 1%  1%  [ 3 ]
Ostali 1%  1%  [ 4 ]
Neću biti obuhvaćen popisom 16%  16%  [ 48 ]
Ukupno glasova : 294
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 17:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 14:46
Postovi: 8163
Lokacija: Republic of Srpska
dudu,svako odstupanje od 3,5 miliona stanovnika ide na štetu narodu koga najviše ima ;)
Ja sam rekao da je ovo moja procjena,dakle ne više od 3,6 miliona,neki spominju cifru od 4 miliona,to je nemoguće (osim ako se ne budu uvozili stanovnici iz Sandžaka,mada vjerujem ako se to pokuša,da ni Srbi neće ostati naivni,mada time niko ništa ne dobija).

Što se broja Srba tiče,istina je da je on u Federaciji iz godine u godinu manji,kao što je istina da ih najviše ima u Distriktu,kao i u RS. Što se Hrvata tiče,može li mi neko od vas reći koliko ih je ostalo u Srednjoj Bosni,da li je ta brojka veća od 70 000?

Svaka brojka preko 3,7 ide u korist Bošnjaka. Mada kažem ako bude sve fer i po propisu,u BIH ne živi sigurno više od 3,6 miliona ljudi.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 17:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60314
Lokacija: DAZP HQ
RS je u 2011. imala oko 9.600 rođenih, od toga 8.300 Srba po majci, bilo je nešto neizjašnjenih, tako da maksimalno 8.600-700 otpada na Srbe. nisu te brojke ni izbliza za populaciju veću od 1.4 milijuna, niti su tako niske stope nataliteta moguće. prije će biti da se broj stanovnika u RS-u kreće oko milijun ili malo iznad. uz to imamo i podatke iz osnovnih škola, tako ove godine OŠ u RS-u pohađa 99 tisuća i nešto sitno učenika, a u Federaciji BIH 199 tisuća, odnos je praktički 2:1, što onda pak pretpostavlja da Federacija ima duplo više stanovnika od RS-a ili čak nešto manje od duplo jer je za pretpostaviti da još uvijek ima nešto veći natalitet.

FBIH oko 2 milijuna
RS 1.05 mil
DB oko 60 tisuća

moguće je da ima i nešto više zbog poremećene dobne strukture usred ratnih djelovanja (RS ima primjetno višu stopu mortaliteta od FBIH, odnos umrlih preklani je bio 1,4:1 u korist FBIH, a rođenih 2,2:1), ali kako vrijeme odmiče taj faktor igra sve manju ulogu, a odnos nataliteta i mortaliteta sve točnije pokazuje stvaran broj stanovnika.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 18:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 14:46
Postovi: 8163
Lokacija: Republic of Srpska
dudu je napisao/la:
RS je u 2011. imala oko 9.600 rođenih, od toga 8.300 Srba po majci, bilo je nešto neizjašnjenih, tako da maksimalno 8.600-700 otpada na Srbe. nisu te brojke ni izbliza za populaciju veću od 1.4 milijuna, niti su tako niske stope nataliteta moguće. prije će biti da se broj stanovnika u RS-u kreće oko milijun ili malo iznad. uz to imamo i podatke iz osnovnih škola, tako ove godine OŠ u RS-u pohađa 99 tisuća i nešto sitno učenika, a u Federaciji BIH 199 tisuća, odnos je praktički 2:1, što onda pak pretpostavlja da Federacija ima duplo više stanovnika od RS-a ili čak nešto manje od duplo jer je za pretpostaviti da još uvijek ima nešto veći natalitet.

FBIH oko 2 milijuna
RS 1.05 mil
DB oko 60 tisuća

moguće je da ima i nešto više zbog poremećene dobne strukture usred ratnih djelovanja (RS ima primjetno višu stopu mortaliteta od FBIH, odnos umrlih preklani je bio 1,4:1 u korist FBIH, a rođenih 2,2:1), ali kako vrijeme odmiče taj faktor igra sve manju ulogu, a odnos nataliteta i mortaliteta sve točnije pokazuje stvaran broj stanovnika.


Ne znam gdje si našao podatak o rođenim u RS,ali na prvu je prosto netačan. U gradiću u kome ja živim godišnje se rodi oko 700 -800 beba. U većim sredinama poput Bijeljine i Banjaluke se rodi više od 1500,zajendo vjerovatno oko 5000. Dakle u samo ta tri grada se rodi skoro pa 6000... A šta je sa Gradiškom,Prijedorom,Dobojom,Istočnim Sarajevom,Modričom,Trebinjem??? Vjerujem da je brojka oko 15-ak hiljada (što je opet malo).

Nigdje nisam rekao da u RS živi više od 1,4 miliona. (Cifra od 1480000 se odnosila na populaciju RS i DB zajedno).

Što se školstva tiče zahvatio je tzv. crni talas cijelu generaciju (ali isto tako ove godine je natalitet veći od mortaliteta u RS sa naznakom prema gore) . Tačno je da broj učenika opada (dijelom i zbog očajne finansijske situacije,a dijelom jer se djeca školuju u Srbiji gdje dosta roditelja pronalazi adekvatan posao),tako da to ne može i ne smije biti jedini podatak. ;)

Migracioni saldo će ti uostalom i najbolje pojasniti, dosta ljudi uzima dvojno državljanstvo i odlazi raditi u Srbiju,ali istovremeno su stanovnici RS-a. Imaš i onu drugu stranu,što mnogi zaboravljaju, dokumenta bošnjačke djece se vode na FBIH,a djeca se školuju u RS( nisam 100% siguran, ali mislim da se takvi slučajevi bilježe na FBIH,a ne RS). ;)

Dakle Fbih ima nekih 600-700 000 više stanovnika od RS.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 18:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60314
Lokacija: DAZP HQ
kani se šuplje, čuj Banja Luka i Bijeljina 5 tisuća hehehe

srećom, za mene ili za tebe, zavod za statistiku RS javno objavljuje te podatke.

stranica 47. dokumenta, živorođeni prema nacionalnoj pripadnosti majke i redu rođenja djeteta u 2011. godini

Ukupno 9.561
Bošnjaci 680
Srbi 8.313
Hrvati 36
Romi 55
Ukrajinci 14
Ostali 25
Nepoznato 438

http://www.rzs.rs.ba/front/article/448/ ... e&add=None


Privitak/ci:
Demografski_bilten_15.pdf [3.22 MiB]
Preuzeto 39 put/a.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 18:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 14:46
Postovi: 8163
Lokacija: Republic of Srpska
moja greška,ja sam konkretno mislio na 2012.u,a kontao sam da ti govoriš o prosjeku rađanja. Ti si se odnio na pretprošlu godinu ;) Nema razloga da nevjerujem.
Govorim o prošloj godini,ali i logičkim stvarima. ;)
U BL I BN se godišnje (barem kad je prošla godina u pitanju) rodi 4000+ beba, Zvornik 700,nemoguće mi djeluje da svi ostali zajedno ispod 5000?! :(

Kako god,živi mi bili pa vidjeli,činjenica je jedno, niko neće dobiti ništa od popisa,jedna strana će izgubiti,ista ona koja nije željela popis prošle godine.

Apsolutno je demokratski se izjasniti po svim strukturama, ali isto tako svako ima pravo da kaže i da je Gvatemalac.

I možeš li mi odg na postavljeno pitanje u vezi broja Hr u SB? Jel moja procjena od 70000 smješna?

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 18:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60314
Lokacija: DAZP HQ
2012. nije puno bolje nego 2011., nakon prvih 9 mjeseci 2012. RS je imala oko 150 rođenih više nego u istom razdoblju 2011.

Banja Luka i Bijeljina imaju najveća rodilišta, tu je od značajnijih još Doboj, Prijedor, Gradiška i Zvornik, eventualno još Istočno Sarajevo i Trebinje kao neko od većih. čini mi se da ih je 14 u cijeloj RS.

po evidenciji RKC u SBŽ-u 2009. godine je bilo 84.880 Hrvata. ako pod Srednjom Bosnom računaš i Zeničko-dobojski kantona, onda je ta brojka oko 120 tisuća (Žepče, Usora, Zenica, Maglaj, Zavidovići, Kakanj).

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 18:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 14:46
Postovi: 8163
Lokacija: Republic of Srpska
dudu

hvala ti za ovaj podatak,dakle nisam bio u pravu što se tiče broja Hrvata. ;)

Kažem ako se na jedan koliko je to moguće fer način obavi taj proces Popisa vidjećemo koliko je ko bio u pravu. Moja procjena je da Srba ima 1,3 miliona,da li je to moj subjektivni utisak,loša procjena ili optimizam,vidjećemo. Ono što sigurno znam je da u BIH ne živi 4 miliona ljudi,niti u Federaciji 2,5 miliona.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 18:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60314
Lokacija: DAZP HQ
vjerojatno si pod dojmom 15-ogodišnje priče o 1.3 milijuna Srba, to je uvrježeno kod Srba jednako kao priča o 2 milijuna kod Bošnjaka.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 18:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 14:46
Postovi: 8163
Lokacija: Republic of Srpska
kako god, statistika će pokazati. Ono što je savršeno jasno 100 000 ljudi ne živi u RS,a biće u popisu kao Srbi. Radi se o Srbima koji rade na crno u zemljama regiona i inostranstvu,a imaju pasoš bih i adresu stanovanja u RS ;) O tome mnogi ne razmišljaju. Dakle konačan broj sva tri naroda ne znači da toliko istih živi u ovoj državi ;) (što je djelimično paradoks,al takve su zakonske rupe)

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 19:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22970
dudu je napisao/la:
vjerojatno si pod dojmom 15-ogodišnje priče o 1.3 milijuna Srba, to je uvrježeno kod Srba jednako kao priča o 2 milijuna kod Bošnjaka.

U Srbiji npr., i posle dva popisa koji su pokazali suprotno, imaš gomilu ljudi koji su apsolutno ubeđeni da Srba u Srbiji ima 10 miliona, a da Beograd ima između 2.5 i 3.5 miliona ljudi. I to su toliko ubeđeni da nema šanse da ih razuveriš. Par puta sam pokušao, i kad sam im na kraju pokazao zvanične podatke RZS, svi odmahnu rukom i kažu: "Mah, lažu lopovi." Neverovatno nešto, totalno ne mogu da shvatim. :rolleyes


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 19:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60314
Lokacija: DAZP HQ
i kod nas masa ljudi misli da Srbija ima 10 milijuna ljudi, iako nikad nije toliko imala, čak ni s Kosovom, a kamoli bez njega.

2 milijuna muslimana u BIH je pravi brand na ovim prostorima. :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 23:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 13:30
Postovi: 12935
Dudu, koliko je ljudi (po narodima) u BiH bilo 1991. ako se primeni moderna metodologija na taj popis?

A za Srbiju... SRJ je nekad davno, sa naduvanim brojem Šiptara imala skoro 10.5 ili 11 miliona ljudi, što nije za baciti. Kad se opet napravi svesrpska država, imaće samo 9 miliona. Bruka. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 23:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60314
Lokacija: DAZP HQ
Korigirani popis stanovništva 1991. godine :

Hrvati 669.444

Muslimani 1.847.817

Srbi 1.306.397

Ostali 319.252

Ukupno 4.142.910

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 23:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 13:30
Postovi: 12935
Srpski popis 2002. je čini mi se registrovao 125 000 ljudi iz bivše SRBiH koji su boravili u Srbiji kao izbeglice. Naravno, najviše Srba, ali bilo je i ostalih. A ko zna koliko je u drugim zemljama.

Sa druge strane postoji priliv u vidu vraćanja Jugovića u matično jato i ostanka dela Krajišnika u RS.

Stvarno teško da ima više od 1.15m Srba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 23:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 sij 2013, 02:16
Postovi: 878
Lokacija: Ambasada Republike Srpske u Sarajevu
Iskreno,jedva cekam popis da vidim koliko stvarno ima Srba,kod nas nece biti muljavine to je sigurno. Nema ni potrebe za naduvavanjem broja,jer nema ni mastanja o poklapanju necega.

S druge strane treba triput provjeriti muslimanske popisivace,oni ce morati pokusati varati,to im je u genima. Uglavnom,ono sto sa sigurnoscu mogu reci o konacnom popisanom broju Muslimana,treba odvaditi 15% jer toliko ce otprilike uspjeti da namaknu.

_________________
DzoniBG
Amerikance mogu da vole, i da im se dive samo inferiorni pojedinci i narodi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 23:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 17:01
Postovi: 12364
Kakav si sa teorijom evolucije?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 16 vel 2013, 23:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60314
Lokacija: DAZP HQ
sve će biti po propisima Eulexa, oni odlučuju hoće li uopće biti popisa ove godine, bit će i njihovi promatrači, kad Albanci nisu mogli napuhati svoj broj, a njihova agencija za statistiku je prije popisa procjenjivala broj stanovnika na preko 2.2 milijuna da bi popis pokazao ravno pola milijuna manje, teško da će Bošnjaci uspjeti.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 17 vel 2013, 00:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 sij 2013, 02:16
Postovi: 878
Lokacija: Ambasada Republike Srpske u Sarajevu
dudu je napisao/la:
sve će biti po propisima Eulexa, oni odlučuju hoće li uopće biti popisa ove godine, bit će i njihovi promatrači, kad Albanci nisu mogli napuhati svoj broj, a njihova agencija za statistiku je prije popisa procjenjivala broj stanovnika na preko 2.2 milijuna da bi popis pokazao ravno pola milijuna manje, teško da će Bošnjaci uspjeti.


Otkud znas,mozda im se svjesno dozvoli prevara? Nikad nisam imao povjerenje u njih,a pogotovo u strance,znas valjda sta su zakuvali ovde? Od ustavnih amandmana,da bi zajebali Hrvate,do otimanja nadleznosti RS?
Ti kako hoces,vjeruj im,al ja im nista ne vjerujem!
Vjerovacu samo popisu u RS.

_________________
DzoniBG
Amerikance mogu da vole, i da im se dive samo inferiorni pojedinci i narodi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 17 vel 2013, 12:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 14:46
Postovi: 8163
Lokacija: Republic of Srpska
dudu je napisao/la:
sve će biti po propisima Eulexa, oni odlučuju hoće li uopće biti popisa ove godine, bit će i njihovi promatrači, kad Albanci nisu mogli napuhati svoj broj, a njihova agencija za statistiku je prije popisa procjenjivala broj stanovnika na preko 2.2 milijuna da bi popis pokazao ravno pola milijuna manje, teško da će Bošnjaci uspjeti.


Moj dudu,ti kao da živiš u Švedskoj ili Njemačkoj,a ne u ovoj nesretnoj državi. ;)

Iako možda i nije pametno neke stvari na forumima pisati,moram se nadovezati. Međunarodni posmatrači su bili i za prethodne izbore,msm na predsjedničke,parlamentarne, 2010. godine. Govorim konkretno,jer sam i sam imao neku ulogu aktivnog posmatrača... I taj stranac ili više njih ide od biračkog mjesta do mjesta,zadržava se 10 minuta maksimalno,pri tome svi ovi predstavnici stranaka javljaju svojim ljudima pored biračkih mjesta da ne prave cirkus dok ne prođu.... Da ne davim, upravo tim strancima odgovara napumpavanje.

Istina je za popis i u Albaniji,kao i oni podaci za Kosmet,priče o 2 miliona na Kosmetu su bile čista izmišljotina,kao što su priče o 4 miliona u BIH takođe.

Ja sam po onoj procjeni istakao da je broj ostalih 130 000. Pri tome nisam računao vjerovatno nekih 30 000 koji će se izjasniti kao bosanci i hercegovci (a radi se o 98% bošnjaka) ili nekim koji će se izjasniti kao muslimani (a vjerujem ukoliko ta kategorija u popisu bude postojala,dakle nezavisno od religijske)a ima i takvih sigurno 50-ak hiljada. Dakle to je nekih 2,2%,što nije neznatno. ;)

Kod Srbe i Hrvata sa te etničke odrednice neće biti podjela,kod Bošnjaka već hoće, ukoliko naravno uski politički krugovi ne kažu da se ipak svi izjašnjavaju kao jedno,što je malo vjerovatno...

Što se ostalih tiče, naravno da su Romi velika većina,nisam 100% siguran,ali mislim da ih u Federaciji ima i preko 60 000,u RS je taj broj oko 30 000. Ostalih manjina je veoma malo.

Možda sam subjektivan,ili nedovoljno koncizan, ali jedno je sigurno, broj ostalih sa svim ovim podkategorijama će biti možda i svih 200 000 ( 5,4%) ukoliko budu postojale kategorije bh i muslimani.

I da, na nekim portalima i forumima čitam kako se neko hvali sa dijasporom i sa čime sve ne. Ukoliko iko pokuša uvoz dijasporaca,automatski treba obustaviti proces. Jer Hrvati i Srbi imaju po tom nekom principu puno veću dijasporu,u samom regionu.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 17 vel 2013, 12:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60314
Lokacija: DAZP HQ
ukoliko se tijekom popisa u BIH pojavi sumnja u bilo kakve nepravilnosti popis će biti prekinut ili bojkotiran, bilo od Srba ili Bošnjaka, možda i Hrvata. takav scenarij je viđen 2011. godine u Makedoniji gdje su Albanci odlučili u sred popisa prekinuti proces kad su shvatili da nitko iz dijaspore neće biti popisan kao stalni stanovnik zemlje. popis do danas više nije održan, niti ima naznaka da će biti. stoga u BIH treba ozbiljno pristupiti problemu i profesionalno do koske inače od popisa neće biti ništa jer dva od tri naroda imaju institucionalnu moć da prekinu popis, a i Hrvati bi ga eventualnim bojkotom mogli učiniti besmislenim. po meni tu nema prostora za nekakve masovne prevare jer postoje 4. kontrolna kruga provjere, s tim da su svi krugovi kontrolora višenacionalni. dobro je sve to osmišljeno, treba vidjeti može li funkcionirati u praksi. najveći su problem po meni Bošnjaci jer će oni bučiti najviše tijekom popisa i samo će tražiti izliku da ga miniraju.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 17 vel 2013, 13:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2013, 13:28
Postovi: 520
Upozorenja: -1
Svima je u interesu da popis prođe bez problema i da pokaže činjenično stanje, a ne krivu demografsku sliku. Kontrola treba biti pooštrena, pogotovo od stranaca, kako ne bi bilo prostora za prevare. Vrijeme je da konačno dobijemo tačnu strukturu stanovništva, kakva god ona bila.

Previđanje: Bošnjaci: 1,8-1,9 M, Srbi: 1,1-1,2 M, Hrvati: 450-500k, Ostali: oko 200k

Baš me interesuje hoće li Bošnjaci doći do apsolutne većine, svakako da će biti vrlo blizu. Mada, mislim da će faliti koji procenat. Ne trebam ni govoriti koliko će popis biti značajan i zbog budućnosti zemlje i odnosu Međunarodne zajednice kada bude imala uvid u omjer snaga. Koliko god to opovrgavali da popis nema velikog udjela, to nije baš tako.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 17 vel 2013, 13:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44057
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Andrea Stramaccioni je napisao/la:
Svima je u interesu da popis prođe bez problema i da pokaže činjenično stanje, a ne krivu demografsku sliku. Kontrola treba biti pooštrena, pogotovo od stranaca, kako ne bi bilo prostora za prevare. Vrijeme je da konačno dobijemo tačnu strukturu stanovništva, kakva god ona bila.

Previđanje: Bošnjaci: 1,8-1,9 M, Srbi: 1,1-1,2 M, Hrvati: 450-500k, Ostali: oko 200k

Baš me interesuje hoće li Bošnjaci doći do apsolutne većine, svakako da će biti vrlo blizu. Mada, mislim da će faliti koji procenat. Ne trebam ni govoriti koliko će popis biti značajan i zbog budućnosti zemlje i odnosu Međunarodne zajednice kada bude imala uvid u omjer snaga. Koliko god to opovrgavali da popis nema velikog udjela, to nije baš tako.


Možda ti je mrsko listati sve stranice teme, ali BiH nema više od 3.3 milijuna stanovnika. Po tvojoj procjeni, 3.55-3.8m. Sa obzirom da se u BiH rodi 32.000 djece godišnje, to bi značilo da BiH ima uvjerljivo najgori natalitet u EX-YU (8.5 promila).

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 17 vel 2013, 13:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44057
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ministry of Sound je napisao/la:
Lebowski je napisao/la:
Zašto ne bi bilo tu negdje oko 3.5 miliona. Ja mislim da će i Hrvata biti više nego ovdje očekivanih 450 000, moguće i Srba. Zašto svi Hrvati ovdje misle da će biti jedva tri miliona ljudi?


Oko 32 tisuće rođenih uz natalitet od 10.00-10.25 promila (malo iznad prosjeka Hrvatske i Srbije).


2011: Hrvatska oko 41.200 rođenih (kad se odbiju Hrvati iz BiH) i 4.290.000 stanovnika (9.6 promila).

BiH rođeni 2011: 31.875

Ako imamo identičan natalitet kao i RH, to ti iziđe na 3.32 milijuna, ali mislim da će se većina složiti da BiH ima povoljniju dobnu strukturu (uz muslimanski baby boom 70ih i 80ih, i veći prijeratni udjel ruralne populacije, puno kasniju tranziciju u negativni odnos rođenih i umrlih), te da je nešto iznad 10 promila puno vjerojatnije, što bi trebalo značiti da je 3.2 milijuna gornji plafon. Ukoliko raja iz Sarajeva misli da Bošnjaka + Bosanaca + Muslimana ima do 2.000.000, onda imaju jednu od najgorih stopa nataliteta u Europi (8.8 promila, iliti 880 djece na 100.000 stanovnika).

Ne znam zašto ljudi kompliciraju nekakvim kalkulacijama u odnosu na 1991, biračkim spiskovima i sl.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 17 vel 2013, 13:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2013, 13:28
Postovi: 520
Upozorenja: -1
Moguće. Laički sam naveo svoju procjenu, jer smatram da bi se broj mogao otprilike kretati u tom smjeru. Ipak, ništa tačno ne možemo znati dok se popis ne provede, možemo samo nagađati kao što to sad činimo. Ono što je činjenica je da imamo užasan natalitet na većini područja, iako se na neka ne može žaliti. Tako imamo i pozitivne primjere nekih mjesta u Zapadnoj Hercegovini, Tuzlanskom kantonu itd. Npr. velika je razlika porediti prirodni priraštaj u Republici Srpskoj i Federaciji, kada je očito da je manji entitet u finom minusu, dok je Federacija barem do sada bila ili u blagom porastu, ili u blagom minusu. Sve u svemu, vidjećemo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Popis stanovništva 2013
PostPostano: 17 vel 2013, 13:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60314
Lokacija: DAZP HQ
jedna Litva ima i više rođenih od BIH (34000:32000) i više umrlih (41000:36000), pa joj je na zadnjem popisu broj stanovnika skliznuo ispod 3 milijuna. Slovenija ima nešto veći broj rođenih od Federacije i nešto manji broj umrlih, a broji svega 2.05 milijuna stanovnika.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7161 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 287  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: NekoIme, Patriota, pravnik95, Tomba17 i 87 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO