HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 19:25.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Marin Topić, umjetnik slikar
PostPostano: 06 ožu 2013, 07:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:56
Postovi: 5403
Citat:
Poznati umjetnik slikar Marin Topić, otvorio je svoju web stranicu:

http://www.marin-topic.com/

Marin Topić, rođen je u Mostaru 1957. godine. Prvu uljanu sliku naslikao je kao trinaestogodišnjak. Završio je arhitekturu u Sarajevu 1981 i upravo te godine naslikao Gospu Međugorsku, što je u to doba, iz poznatih nam razloga, bilo društveno opasno.

Prvu samostalnu izložbu imao je u Franjevačkom samostanu u Širokom Brijegu, godine 1982. Uslijedila je druga, u Zagrebu, godinu dana kasnije, a treća u Sarajevu 1985 godine, nazvana Kršna moja Hercegovina.

Od 1987. godine, u Munchenu studira njemačko slikarstvo devetnaestog stoljeća.

U to doba, u Njemačkoj je izlagao tri puta u Pforzheimu, Karlsruheu i Dusseldorfu.

Godine 1989. odlazi u Californiju. Izlagao je u San Franciscu i Los Angelesu.

U Mostar se vraća 1990. i dvije godine kasnije sudjeluje na skupnoj izložbi mostarskih sli­kara u Splitu.

1994. godine postaje članom Udruženja hrvatskih likovnih stvaratelja Herceg-Bosne, nakon toga i Federacije BiH. Redovito sudjeluje u skupnim izložbama Udruženja.

Godine 1999., zajednički izlaže s akademskim slikarom Zlatkom Melcherom u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru.

Tijekom Dana Matice hrvatske Mostarskog proljeća 2006, u Mostaru je priređena velika Topićeva monografska izložba, a poslije se ta velebna izložba nazvana Zemlja humska, preselila u galerije i gala prostore Dubrovnika, Splita, Zagreba, Podgorice i Sarajeva, gdje ju je ukupno vidjelo oko 100.000 posjetitelja.

Marin Topić živi i radi u Mostaru.

http://www.hkv.hr/kultura/vijesti-kultu ... anicu.html


Privitak/ci:
Marin Topić, Mostar.jpg
Marin Topić, Mostar.jpg [ 46.28 KiB | Pogledano 3340 put/a. ]

_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Marin Topić, umjetnik slikar
PostPostano: 23 ožu 2013, 05:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:56
Postovi: 5403
Citat:
Papa Franjo-Ime je znak

Piše: Marin Topić/hercegovina.info

Sa velikom pozornošću pratio sam posljednjih dana izbor novog Pape. Mislio sam da će kardinali izabrati talijana Scolu za novog poglavara katoličke crkve.
Kada sam već sasvim siguran bio u pobjedu talijana i uvođenje novih 500 godina talijanskog vodstva, desilo se čudo kada sam čuo da je novi papa Francesko, te da dolazi iz Argentine.
Nisam mogao doći sebi zbog te spoznaje da je netko nakon 800 godina crkve uzeo ime Franjo. To nitko nije valjda ni smjo do ovog našeg novog pape. Nakon toga sam sa nestrpljenjem čekao da se novi papa pojavi na balkonu u Vatikanu. Kada se pojavio i rekao bona sera prva asocijacija koja mi je tada pala na pamet jeste fra Gojko Musa. On je uvijek kada je držao misu ovdje u Mostaru istu počinjao sa dobra večer, a završavao bi sa laku noć i idite u miru. Već tada sam bio siguran da je u Vatikan stiglo čudo, i već tada mi je na pamet pao Nikola Šop i njega pjesma "Kuda bih vodio Isusa" koju ću sada citirati:

Kuda bih vodio Isusa

Isuse blagi, u doba kasnih sati,
kad još bdiju siromasi tvoji,
skromnom krojaču odvest ću te, da ti
jedno obično odijelo skroji.

I obućaru malom, koji svu noć kuje
oštre čavle u teški potplat.
Dok tvornice cipela žučno bruje.
Milion pari skuju za jedan sat.

Zatim čovjeku, koji šešire pravi,
sa spuštenim obodom, da skriju bol.
Jedan će da se nakrivi i na tvojoj glavi.
Prostran da u se primi i tvoj oreol.

Onda ćemo poći u krčmu kraj grada,
koji liči na stari, nasukani brod.
Gdje braća za stolom, od silnog jada
bacaju čaše i šešire na pod.

Prvi krik pijetla bit će britka strijela,
od koje će ti srce da krvari.
Drugi krik pijetla bit će mrak u dnu čela.
Prepoznat nećeš ni ljude ni stvari.

A trećim krikom kad se pijetli jave,
o Isuse, zateturat ćeš od bola.
Tvoj šešir će pasti s glave.
Šešir i aureola.

Ova pjesma pjesnika Nikole Šopa koji je inače iz Jajca i koji je prava duša Bosne kao da opisuje Papu Franju koji je za samo dva minuta svog pojavljivanja na televiziji dobio simpatije miilona ljudi i koji nije ništa drugo nego čudo. Dva su pozitivna znaka koja su se desila dolaskom novog pape. U samo mjesec dana smo doživjeli da i Pape mogu dati ostavku, i da se i jedan papa napokon može zvati Franjo.

Možda naši čitatelji nisu upoznali, ali kada se Bog obratio Svetom Franji, koji je u to doba bio neka vrsta tajkuna. Kao i njegov otac on je bio trgovac i jedan od najbogatijih mladića u Asizu. Kada mu se Bog obratio on je sve svoje bogatstvo dao siromasima, ogrnuo se nekom odjećom i posvetio se Bogu. Kada mu se Bog javio rekao mu je: Dođi Franjo da popraviš kuću moju, misleći na crkvu i Vatikan. Tadašnji papa je bio dosta razuman i priznao je franjevce kao red, ali 800 godina nakon toga iako je on popravio kuću nikada u njoj nije prenoćio. Franjevci su uvijek bili misionari i uvijek su bili na terenu, i napokon je došlo vrijeme da Franjo može prenoćiti u Vatikanu. Iako je papa Franjo tek došao on je napravio velike promjene, on je za siromahe i on slijedi samo ono što bi se trebalo slijediti.

On slijedi Isusa i sada ću parafrazirati jednog velikog argentinca Jorgea Luisa Borgesa i njegove kratke priče. On kaže: Najgori su ljudi koji su pročitali sve knjige u Aleksandrijskoj knjižnici, a uvijek imaju osjećaj da jednu nisu pročitali, i uvijek se osjećaju inferiornim da nešto ne znaju. I onda je došao Jorge iz Argentine među kardinale koji su isto tako pročitali sve moguće knjige iz Vatikanske knjižnice, ali su zaboravili na Novi zavjet u kome sve piše. Papa Franjo je izabran da povede crkvu u novo razdoblje evangelizacije. Zadnji podatak govori da u Rimu oko 50 posto djece koji su se rodili zadnjih godina nije uopće kršteno. Evangelizacija se treba početi provoditi u Rimu, a onda se treba proširiti na čitavi svijet. Novi papa je odabirom imena dao do znanja da ne postoje nikakve razlike između svećeničkih redova, i da smo svi skupa na kristovom putu.

Još je važno napomenuti da je u civilizacijama u kojima su kršćani većinski narodi u zadnjih sto godina više djece ubijeno abortusom nego što ih se uopće rodilo. Zadnja faza neoliberalnog fašizma u kome možda jedan posto ljudi drži svo bogatstvo svijeta napravila je civilizaciju smrti. Prije nekoliko mjeseci sam razgovarao sa jednim uglednim svećenikom i složili smo se da je Bog jedan. A što danas rade ljudi kojima je Bog poslao sina svog? Ubijaju ljude, životinje, prirodu, ubijaju sav božiji plan.

Ne postoji niti jedna islamska država gdje je dozvoljen abortus, i zato se islamska religija puno više širi u zadnjih sto godina u odnosu na ostale. Oni slave život, a drugi razvijaju nauku ubijajući ljude i za njih malo biće jednostavno ne postoji. Bog djeluje u takvim vremenima i Duhom svetim nam je sada poslao papu Franju koji kaže: Hvala ti Bože što si objavio nama malenima, ne mudrim i učenima. Po kriterijima gospodara zapadne civilizacije svaki dobitnik Nobelove nagrade bi trebao biti odmah uz Boga. Trebala bi ta gospoda znati da vjera nije mudrost i učenje. Vjera je dati cijelog sebe za život brata ili drugog čovjeka.

Ono što sam još primjetio jeste styling pape Franje koji me je posjetio na moje studentske dane. Spremaš se izaći sa nekom curom i posudiš od prijatelja jaknu, majicu i cipele da bi lijepo izgledao. Tako je i papa Franjo uzeo od Benedikta onaj veliki lančić, od jednog od tajnika uzeo je prsten, a cipele mu je poklonio prijatelj, i on zna da odijelo ne čini čovjeka. Čovjeka čini čovjek, a on je naš pastir i naš vođa i njegov dolazak je pozitivan šok za cijelu planetu.

Još su mi neki mometnti bili interesantna. Nakon prve mise on se rukuje sa masom kao neki seoski župnik i veselo se osmjehuje svima. On je čovjek iz susjedstva, čovjek koji se vozi autobusom i koji se oblači na buvljaku. On hoda kuda hoda običan normalan svijet i on je najavio da se Bog mora vratiti na ulicu među ljude. Prvi koraci koje radi papa Franjo su upravo ti koraci kojima će se Bog vratiti među običan puk. Još me je u ovome svemu dojmila izjava jednog od svećenika na HTV-u koji je rekao: Po svom držanju izgleda da papa Franjo iskreno vjeruje u Boga.

Prvi koji su se javili protiv Pape su naravno nasljednici Henrika VIII. Javio se predsjednik Vlade Cameron koji zamjera papi što je prije dvadeset godina izjavio da su Foklandi dio Argentine. Foklandi su od Engleske udaljeni 12.000 km, a od Argentine nekih 400 km. Tu živi oko 3000 ljudi i oni su se kao referendumom izjasnili da je to Engleska. Oni su to otočje okupirali 1833 i od tada su promijenili nacionalnu strukturu koja će naravno glasovati za Englesku. Hipotetički da je kineski kralj dao Marku Polu da vlada Kinom 200 godina nakon toga bi se svi kinezi pisali Hrvatima i sada bi nas bilo 2 milijarde i 4 miliona i ne bi nam danas niko ništa mogao. I to su te Engleske hipoteze.

Tko se još naljutio na novog papu? Zlatari, i mostarski, hercegovački i diljem planete. Papa ima križ od običnog željeza i srebreni prsten, a kod nas svaki zlatar poslije svake pričesti i krizme može auto kupiti od zarade. Papa je sa tim pokazao da nije zlato sve što sija, i da je to klanjanje zlatnom teletu. Svojim normalnim ponašanjem papa Franjo je pokazao da sve dolazi od jednog čovjeka. Sa Adamom je došao grijeh, a sa Isusom je došlo spasenje na zemlju. Sada ja zamišljam da papa Franjo dođe u Hercegovinu. Mostarsko blato bi bilo malo da primi sve hodočasnike koji bi došli da ga vide. Lijepo ime Franjo Bog ga živio.

Za kraj ću se vratiti na Mostar i na mostarski liskaluk. Kao i sve što se dogodi u gradu i svijetu, tako su i ovaj događaj dolaske novog pape prokomentirali u Mostaru sa pričom.

Prigodom upoznavanja sa Svetim ocem naš premijer Vjekosalv Bevanda je rekao da dolazi iz BiH, točnije iz Mostara. Znam, znam, odgovorio mu je papa i nastavio: Vi ste sa Đikovone, molim Vas hoćete li mi reći kako je Maca i jeli se Dropa vratio iz Amerike.

http://www.hercegovina.info/vijesti/vij ... me-je-znak


Privitak/ci:
Marin Topić.jpg
Marin Topić.jpg [ 8.36 KiB | Pogledano 3195 put/a. ]

_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Marin Topić, umjetnik slikar
PostPostano: 28 ožu 2013, 03:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:56
Postovi: 5403
Sila bi mogla riješiti hrvatsku neravnopravnost u BiH

Sjedio sam neki dan sa svojim društvom, te smo zaključili da je ovo stanje u BiH neizdrživo za nas Hrvate.

Točka na i bila je posjeta Monice Bellucci Republici Srpskoj, a prije toga su Bošnjaci doveli Angelinu Jolie u Sarajevo, i onda smo i u tom segmentu mi ostali neravnopravni. Što je interesantno obje ove glumice su iz našeg kulturnog i civilizacijskog kruga, ali oni imaju svoj lobi koji mi nažalost nemamo.

Onako uz kavu, vijećali smo, koga bi mi mogli dovesti na neko snimanje, a po redu stvari morali bi po nju ili u Moskvu ili u Istanbul. U Moskvi nisu baš dobri sa tim glumicama, a kako mi se čini tamo su dečki aktualniji. Mi smo rusku prijestolnicu prekrižili, pa nam je ostao Istanbul. Nakon vijećanja nekako smo skontali da bi dobra kombinacija bila Hurem, em je pravoslavna, em dolazi iz Turske, ali bi tu bio problem jer bi se možda mogli zamjeriti Erdoganu i službenoj Turskoj, ali mi to nikako ne bi htjeli. Druga stvar koja je možda i važnija jeste, ako bi je i doveli ona bi odmah pobjegla u Banjaluku, te smo je definitivno prekrižili.

Nakon svega nekome na pamet pade Sila (Cansu Dere) koja bi bila idealna. Ona bi sve nas posložila, mi imamo predsjednika Živka Budimira koji je kao multietničar, odgojen kao oficir JNA gdje je sila bila odrednica svega. Ista ta sila ga je dovela i za predsjednika Federacije iako je dobio samo 2000 glasova. I zadnje što je najvažnije za geostrateške odnose je tursko-američka koalicija i to bi bilo idealno za slaganje osovine Washington-Zagreb-Berlin-Sarajevo-Istanbul, i to je takozvani Drang Nach Osten koji vuče korijene još od 1. svjetskog rata. Uz sve to trebali bi imati i redatelja i našli smo ga u Bobi Jelčiću, i to je naš Danis Tanović. Dečko je snimio film "Obrana i zaštita" i odmah je pozvan u Berlin, a tamo će antitalenti kao što su on i Tanović politički dobiti nekog medu za nagradu, da mogu reći Danke za Sarajevo ili Zagreb.

On bi bio idealan domaćin, a ukoliko bi Sarajevo bilo ljubomorno zbog dolaska Sile u Mostar imamo i mi aerodrom, tako da bi mogla sigurno sletjeti. E, sad kad Sila dođe u Mostar pitanje je gdje bi je mogli odvesti? I tu smo imali sreće zahvaljujući našim ljudima koji su žestoko čuvali tradiciju zadnih 500-600 godina. Možemo je odvesti u Bekiju, Nahiju, a završnica bi bila u Osmanlijama. I tu bi trebao biti naš Drvengrad, a inače je rodno mjesto našeg političara Bože Raiča koji je sada u Zagrebu.
Nakon svega i mi Hrvati bi se riješili kompleksa i imali bi svoju ljepoticu iz tuđe avlije sa kojom bi se mogli dičiti i onda bi došli na pozicije iz zlatnog doba Herceg Bosne kada su novopečeni tajkuni nakon što su se naklepali love počeli sebi nabavljati i ljubavnice. Tako smo imali slučaj kada se u svatovima (a to je u to vrijeme bila jedna od rijetkih kulturnih manifestacija) da muž govori ženi pokuzajući na neku plavušu: Ono ti je ljubavnica od našeg prijatelja, a ona mrtva hladna odgovara: Naša je lipša. E tako bi mi dolaskom Sile imali svoju lipšu, i mogli bi snimiti svoj film. Bobi Jelčiću bi poručili da iz Zagreba povede Božu Raiča koji će ostati zapisan u povijesti po rečenici "Federacija nema alternative", koji bi čim bi vidio ovu glumicu rekao Sila nema alternative. A i naš oficir sa početka priče bi uz Silu mogao postati oficir i džentlmen.

Čim naš redatalj dođe iz Zagreba mogao bi početi snimati film koji bi se zvao "Ljubav i rat". Dečko je tako intiligentan da nakon 20 godina rata u Mostaru na koga je palo sve osim atomske bomba, i nema što nam se nije dogodilo, on je smislio priču kako otići na sahranu prijatelju druge vjere. To je zaista začuđujeće inteligentno, a kontam ipak da bi se taj film mogao zvati "Ljubav i zaštita" koji će odmah ući u državni proračun Republike Hrvatske i taj će se film prikazivati u svim školama u sklopu zdravstvenog odgoja.

PS: Nakon moje prošle kolumne nazvao me dobar prijatelj inače Bošnjak iz Sarajeva. Inače Sarajevo jeste jedan od najzagađenijih gradova, ali definitivno ima najbolji humor na svijetu. Kaže on da tamo već kruži vic što će se desiti ako i tamo zaživi zdravstveni odgoj sličan onom u Hrvatskoj. Vic ide odprilike ovako: Čuo babo da mu se sin proseksao. Jutro nakon toga on sav sretan pije kavu i čeka sina da ustane i da mu čestita. Kada je ovaj ustao on reče: Dođi sine babi u krilo da ti čestitam. Ne mogu babo boli me guza, odgovori sin.

Marin Topić/hercegovina.info


Privitak/ci:
Reda mora biti!.jpg
Reda mora biti!.jpg [ 153.66 KiB | Pogledano 3168 put/a. ]

_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Marin Topić, umjetnik slikar
PostPostano: 21 lis 2013, 17:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:56
Postovi: 5403
Marin Topić - slikar

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... qBrd0#t=20


Privitak/ci:
Marin Topic, slikar, komentetor.jpg
Marin Topic, slikar, komentetor.jpg [ 4.52 KiB | Pogledano 3003 put/a. ]

_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Marin Topić, umjetnik slikar
PostPostano: 21 lis 2013, 21:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
predobar slikar

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO