HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 07:31.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 89 post(ov)a ] 

Duvno, Livno, Kupres, Glamoč- Bosna ili Hercegovina?
Bosna 63%  63%  [ 26 ]
Hercegovina 37%  37%  [ 15 ]
Ukupno glasova : 41
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 30 lip 2012, 23:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68255
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Pa većina Posavljaka koji kopaju po maticama nađu da su naselili taj kraj iz Hercegovine.

Malo južnije, Žepče, su 100% Hercegovci.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 30 lip 2012, 23:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
veliš 100%? e pa onda smo riješili enigmu, moj dobar prijatelj Radoš je iz Žepča, a Radoši su Duvnjaci. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 01 srp 2012, 06:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Robbie MO je napisao/la:
Pa većina Posavljaka koji kopaju po maticama nađu da su naselili taj kraj iz Hercegovine.

Malo južnije, Žepče, su 100% Hercegovci.


Podebljao sam "također Hercegovina" jer nisam tvrdio da je Kupres u Hercegovini, nego da nema velike veze s Bosnom. Riječ je o pograničnim dijelovima regija tako da logika koju si upotrijebio za klasifikaciju Posavine i Posavaca nije ekvivalentna onoj koju sam ja koristio. Ne da nije ekvivalentna mojoj nego previše generalizira i slična je sljedećoj: "Petar je Hrvat i ima crnu kosu prema tome svi Hrvati imaju crnu kosu".

Pored toga Duvnjak je koristio govor kao kriterij klasifikacije kao i samo podrijetlo pa sam mu na osnovi toga dao tablični prikaz podrijetla Kuprešaka da bi mu bilo jasnije da i Kuprešake po svim osobinama mora smjestiti zajedno s Duvnom i Livnom. I opet ponavljam ne u Hercegovinu nego prije u samu Zagoru, kako je spomenuo Tomislav.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 02 srp 2012, 12:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 20:23
Postovi: 10
Lokacija: Livno
Glasao sam da je Bosna jer su samo dva ponuđena odgovora...ALI... Hercegovinu dobro poznajem, ljude tamo i mentalitet, i zasigurno ima sličnosti ali i još više razlika u mentalitetu. Što se tiče Bosne, vrijedi isto. Ipak je Livno kako kažu mix svega, bosanske zime, dalmatinskog sunca i hercegovačkog krša. Tko dobro poznaje Livno, Tomislavgrad može naći elemente svih tih triju regija u Završju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 02 srp 2012, 21:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Pogledajmo što o ovom piše Džaja u svojoj najpoznatijoj monografiji:

"Kupres je definitivno pripojen Bosni tek god. 1382., iza smrti ugarsko-hrvatskog kralja Ljudevita Velikog. Mandić bilježi, da se sve do propasti Bosne u bivšem Tropolju (Završju) nije moglo udomaćiti bosansko ime, pa su se urođenici tih krajeva smatrali i nazivali Hrvatima, a svoj kraj Hrvatskom. Tomu je mnogo doprinijela predaja o krunidbi prvoga hrvatskoga kralja Tomislava na Duvanjom polju, u neposrednoj blizini tadašnjih Vrhovina."

A ovo je i danas prisutno među ljudima. I ne smije se ni dopustiti da nas trpaju pod Bosnu ili Hercegovinu jer smo od davnina dio Hrvatske i prema tome ne bismo trebali prihvaćati ono što nam se nameće.

A kad sam krenuo pisati pročitajmo još jednu zanimljivost:

"Na planini Stožer prema Otinovcima i Opisinici, među Cincarom i Hrbljinama, na pećini su zabijeni željezni kolutovi-"halke". Narod vjeruje da je pd tim pećinama bilo jezero i da su se za te kolutove vezale lađe. Po Mandiću takovih željeznih karika ima u BiH stotinjak po pećinama raznih planina. Ne potječu one iz pretpovijesnih vremena prije tzv. "željeznog doba", jer se tada nije poznavalo željezo, nego su se s njima stari Hrvati označavali granice svojih pojedinih krajeva i župa. Navodi ih nekoliko oko Duvna i po Hercegovini. Možda su one kupreške označavale granicu Jajačke banovine."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 02 srp 2012, 21:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Prema tome odgovor na pitanje: "Završje-Bosna ili Hercegovina?" ne postoji jer je pitanje besmisleno. Sliči mi na pitanje:"Je li plava boja žuta ili bijela?"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 07 srp 2012, 13:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 sij 2012, 12:18
Postovi: 1140
Lokacija: Res Publica Croatia - Unio Europaea
PCM je napisao/la:
Dubrovčani i čakavica daj pobogu ... To je marginalna pojava dolje ... Štokavština je iznjedrila sva značajnija djela a i današnji jezik je čisti štokavski ... Dubrovčani se nisu nazivali Dalmatincima kroz povijest u kontinuitetu.
Većina mojih odozdo ti neće reći da su Dalmatinci već Dubrovčani...


joj .... toliko si u krivu. dubrovnik je uvijek bio, kao što i danas jest, rubno područje raznih utjecaja. čakavica i štokavica su se doslovce preklapali i miješali time da je čakavica bila osnovica što se može i vidit iz starijih tekstova dubrovačkih pisaca. tek početkom većeg useljavanja iz dubrovačkog zaleđa (hercegovina) štokavica će konačno prevagnut nad čakavicom.

i drugo, da je štokavica iznjedrila sva najznačajnija djela na hrvatskom jeziku ... pa ako ćemo gledat do početka XIX stoljeća i nije samo ona. ona je početkom XIX stoljeća samo postala najrazvikanija i zahvaljujući jezičnoj politici nametala se kao nešto iznad ostalih hrvatskih govora. međutim stvaralo se i pisalo i na čakavici i na kajkavici također ... pisali su se mnogi rječnici, djela ... ali joh i kataloh, tim djelima se, eto, namjenila prašina u pismohranama ... time i zaborav. čak se tim hrvatskim govorima dala uloga "seljačkih i prostih govora" kojima govore neuki i neškolovani ljudi.

a vidi nam džoru držića kako lipo besida:

Gizdava t' jur nika vidih da gre vila
s kom ures i dika slavno t' se združila;
i rekoh sam sebi: zač nju svi ne slave,
tač na svit prî ne bi vila bez zabave.
Ovuj nam Bog izda, da svit njom napuni
lipostju od gizda, kom ju vrh svih kruni.
Rekal bih: ona je danici luk dala
i zviri striljaje po lugu vladala;
er se svak na svitu, gdi ona gre, čudi
da stavši na cvitu cvitku ne naudi.
Togaj cić svak pravi: ona je od vila
tanac u dubravi s vilami svodila;
ajli je, svi sumnje; isplila s jezerom,


džore nije bio neuki seljak, a ako ovo nije jezik koji itekako ima čakavsku osnovicu, sintaksu .... riječi .... onda ne znam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 16 tra 2013, 18:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 lip 2010, 18:12
Postovi: 669
Lokacija: Trokutistan
konacno, imamo odgovor na pitanje


"Dala Bosna Tomislava kralja,

prvog kralja od loze Hrvata

A kraljica dobra bješe Katarina,

u narodu zbog nje nosi se crnina.

Sred Duvanjskog polja široka i ravna

Pisala se tamo naša povijest slavna."


ako thompson to kaze, onda jest tako :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 16 tra 2013, 19:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Slažem se brate Ličane :D

Preko Duvanjskog polja Eranija :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 16 tra 2013, 23:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 sij 2012, 12:18
Postovi: 1140
Lokacija: Res Publica Croatia - Unio Europaea
licanhh je napisao/la:
konacno, imamo odgovor na pitanje


"Dala Bosna Tomislava kralja,

prvog kralja od loze Hrvata

A kraljica dobra bješe Katarina,

u narodu zbog nje nosi se crnina.

Sred Duvanjskog polja široka i ravna

Pisala se tamo naša povijest slavna."


ako thompson to kaze, onda jest tako :zubati


mislim da bi mu tomislav jednu trisku udijelio. ponajveć zato što su tada dlamoč, hlivno i dlmno bili dio užeg hrvatskog teritorija - prvotne kneževine od raše u istri i gornje kupe do borja (usora), zatim razvodnicom rijeka vrbasa i bosne do područja današnje rame i od tamo do ušća rijeke cetine u more. bosna tada bijaše tek područje oko gornjeg toka rijeke bosne.
al dobro ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 17 tra 2013, 11:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Ajd Bagulin makar je pogodio da nije Herc :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 17 tra 2013, 14:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 lip 2010, 18:12
Postovi: 669
Lokacija: Trokutistan
ma ja ba, nemoj biti streber :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 17 tra 2013, 14:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
Mi iz Završja smo pre-pametni za bosance, pre-pošteni za hercegovce i pre-radišni za dalmatince, end of story, kad nastane HB tražit ćemo kulturnu i ekonomsku autonomiju Završja :kava

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 17 tra 2013, 14:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
samo nas očito malo jebe gramatika, kao i izgovor "ije" i "je" po defaultu... :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 17 tra 2013, 14:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
TG-B.B.B je napisao/la:
Mi iz Završja smo pre-pametni za bosance, pre-pošteni za hercegovce i pre-radišni za dalmatince, end of story, kad nastane HB tražit ćemo kulturnu i ekonomsku autonomiju Završja :kava


nakon afere Šola, priča pada u vodu. :D moja je nova teza da su jadni Hercegovci nadrapali i došli na zao glas zbog jednog duvanjskog sela, Grabovice, koja je dala najveće lopine, od Ćurkovića, klana Šola, Šarići (Europatrade Samsung, braća Marije Šola) pa onda nedavno privedeni dal Čalušić ili Čaljkušić, ne mogu se sjetiti prezimena, pa ni Mamić nije daleko, Zidine svakako spadaju pod taj grabovački kraj. lopina kao u priči. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 17 tra 2013, 14:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
Jbte kad čovjek malo razmisli ova tvoja teorija drži vodu, još bih spomenuo Pašalića koji je iz Šuice, al ovo za Grabovicu je prejako, pošto mi je zet iz Grabovice sljedeće obiteljsko okupljanje će biti jako zanimljivo :zubati

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 17 tra 2013, 14:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
al da nam je dobar marketing, dobar je, čuj prepošteni za Hercegovce. =))

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 17 tra 2013, 16:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 sij 2012, 12:18
Postovi: 1140
Lokacija: Res Publica Croatia - Unio Europaea
licanhh je napisao/la:
ma ja ba, nemoj biti streber :zubati
.
ajd dobro ... neću.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 17 tra 2013, 18:41 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
stvar je u tome što 90% stanovnika završja nije čulo za naziv "završje". a kamoli će onda znat neki perec di je to završje i šta pod to spada.
moramo poradit na promociji tog naziva ako ne želimo da nas se trpa u bosnu ili u hercegovinu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 16 sij 2021, 21:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5701
Lokacija: planina
dudu je napisao/la:
TG-B.B.B je napisao/la:
Mi iz Završja smo pre-pametni za bosance, pre-pošteni za hercegovce i pre-radišni za dalmatince, end of story, kad nastane HB tražit ćemo kulturnu i ekonomsku autonomiju Završja :kava


nakon afere Šola, priča pada u vodu. :D moja je nova teza da su jadni Hercegovci nadrapali i došli na zao glas zbog jednog duvanjskog sela, Grabovice, koja je dala najveće lopine, od Ćurkovića, klana Šola, Šarići (Europatrade Samsung, braća Marije Šola) pa onda nedavno privedeni dal Čalušić ili Čaljkušić, ne mogu se sjetiti prezimena, pa ni Mamić nije daleko, Zidine svakako spadaju pod taj grabovački kraj. lopina kao u priči. :zubati


TG-B.B.B je napisao/la:
Jbte kad čovjek malo razmisli ova tvoja teorija drži vodu, još bih spomenuo Pašalića koji je iz Šuice, al ovo za Grabovicu je prejako, pošto mi je zet iz Grabovice sljedeće obiteljsko okupljanje će biti jako zanimljivo :zubati


dudu je napisao/la:
al da nam je dobar marketing, dobar je, čuj prepošteni za Hercegovce. =))


:D :aleale


Ako uzmemo jezik kao granicu onda je granica između Hercegovine i Bosne Liskovača- Grabovica- Mesihovina- Vran, jer se do tu priča posuški govor što smo već razradili na temi o ikavici. Tako da grabovički lopovi imaju prođu pod Hercegovce te je moguće da vi pravi Duvnjaci i Livanjci stvarno jeste pošteniji. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 17 sij 2021, 01:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
Digne mi se kosa na glavi kad mi Livnjaci kažu da su oni ono "i", sve priko Zavelima i Studeni Vrila je Bosna. Imao sam dosta rasprava sa Duvnjacima i Livnjacima koji se krenu dičit da su Hercegovci. Svi ćemo se složiti da je Grahovo Bosna, eh sad što to ima Livno ili Duvno da bi ga činilo Hercegovinom, a da to isto nema Grahovo? :zubati

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 17 sij 2021, 10:17 
Offline

Pridružen/a: 24 ožu 2019, 11:50
Postovi: 933
Lokacija: Mostar.......nekad
Pa vi ste u jednoj luksuznoj situaciji da možete čak da birate, hercegovački muslimani nemaju izbora, oni su bošnjaci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 17 sij 2021, 10:24 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
saskia je napisao/la:
Digne mi se kosa na glavi kad mi Livnjaci kažu da su oni ono "i", sve priko Zavelima i Studeni Vrila je Bosna. Imao sam dosta rasprava sa Duvnjacima i Livnjacima koji se krenu dičit da su Hercegovci. Svi ćemo se složiti da je Grahovo Bosna, eh sad što to ima Livno ili Duvno da bi ga činilo Hercegovinom, a da to isto nema Grahovo? :zubati


Dobro, Grahovo je Bosansko Grahoivo, pa zato. :)

Kud nisu 1945 promijenili ime TG u Bosansko Duvno. :D Ajmeee.

Za mene osobno TG možda i jeste ono "i", ali Livno definitivno nije. Problem je što Livnjaci nisu imali općina oko sebe gdje su bili drugi Hrvati Bosanci pa se nisu mogli s kim identificirati. Ali ako ćemo po govoru, neznatno se razlikuje govor jednog djeda Livnjaka od mog djeda iz Kaknja.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 17 sij 2021, 10:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15483
Ja nisam iz tog kraja pa ne znam, ali nekako sam uvijek mislio da su Livno i Tomislavgrad Hercegovina, a Kupres već ne.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Završje - Bosna ili Hercegovina?
PostPostano: 17 sij 2021, 11:28 
Offline

Pridružen/a: 24 ožu 2019, 11:50
Postovi: 933
Lokacija: Mostar.......nekad
Za vrijeme Tite Livno je definitivno pripadalo Hercegovini, kako je sad ne znam.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 89 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO