HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 tra 2024, 13:57.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 24 lip 2013, 13:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Danas je blagdan Sv. Ivana Krstitelja.

Citat:
Elizabeti dođe vrijeme da rodi. I rodi sina. Kad njezini susjedi i rodbina doznaše da joj je Gospodin iskazao veliko milosrđe, radovali su se s njom.

Osmoga dana dođoše da obrežu dijete. Htjedoše ga po ocu nazvati Zaharijom, ali majka njegova reče: ’Ne tako, nego neka se zove Ivan!’ Odvrate joj: ’Pa nitko se u tvojoj rodbini ne zove tim imenom.’ Znakovima upitaju oca njegova kako bi on htio da se zove. On zatraži pločicu i napisa: ’Ivan mu je ime.’ Svi se tome začude. U isti čas otvore mu se usta, a jezik mu se razriješi te je govorio i hvalio Boga.

I strah spopade sve žitelje u okolici. I u svoj se planini judejskoj pripovijedahu ti događaji. Svi koji su čuli za njih pohranjivali su ih u srcu i govorili: ’što će biti ovo dijete?’ I, doista, ruka Gospodnja bijaše s njim.

Tada se Zaharija, otac njegov, napuni božanskog nadahnuća te proročki kaza:’Neka je hvaljen Gospodin, Bog Izraelov, jer se udostojao da otkupi narod svoj. I da nam podigne silna Spasitelja među potomstvom Davida, sluge svoga, kao što obeća od davnine na usta proroka svojih svetih, Spasitelja od naših neprijatelja i iz ruke svih koji nas mrze, da učini milosrđe koje obeća ocima našim i da se sjeti svetoga Zavjeta svoga, zakletve kojom se zakle Abrahamu, ocu našemu, da nam dopusti da mu bez straha, izbavljeni iz ruke neprijatelja, služimo u svetosti i pravednosti pred njim u sve naše dane.

A ti ćeš se, dijete, prorok Previšnjega zvati, jer ćeš ići pred Gospodinom da mu pripraviš putove, da narodu njegovu pružiš spoznaju spasenja, koje biva oproštenjem grijeha njegovih, zahvaljujući milosrdnom srcu Boga našega, zbog koga će nas pohoditi Sunce s visine, da obasja one koji prebivaju u tami i sjeni smrtnoj, da upravi korake naše na put mira.’

A dijete kako je raslo tako je jačalo duhom. Boravilo je u pustinji do onoga dana u koji se jasno očitovao Izraelu« (Lk 1,57–80).


Ivan je bio Isusov rođak, par mjeseci stariji od njega i spominje se dok su još obojica bili u utrobi svojih majki. Kad je Marija otišla u posjetu Elizabeti, ova ju je pozdravila sljedećim riječima:

Citat:
Blagoslovljena ti među ženama. I blagoslovljen plod utrobe tvoje. Ta otkuda mi da Majka moga Gospodina dođe k meni. Gledaj samo! Tek što mi do ušiju doprije pozdrav, zaigra mi dijete u utrobi. Blažena ti što povjerova da će se ispuniti što ti je rečeno od Gospodina! (Lk 1, 42-45)


Ivan je otišao od kuće, živio je u pustinji blizu rijeke Jordana. Nosio je odijelo od devine dlake opasano kožnim pojasom. Jeo je pustinjsku hranu - divlji med i skakavce. Propovijedao je blizinu kraljevstva Božjeg i pozivao svoje sunarodnjake na obraćenje, a mnogi su se kajali za svoje grijehe i dali da ih Ivan krsti.
Evanđelja pripovijedaju i da je Isus došao k Ivanu, te od njega zatražio krštenje. Ivan je na njegovo inzistiranje to i učinio, a za krštenja, kako propovijeda biblijski tekst, spustio se nad Isusa Duh Sveti u obliku goluba i Božji glas je progovorio: “Ti si Sin moj ljubljeni. U tebi mi sva milina.“
Herod Antipa zatvorio ga je u tamnicu i dao mu odbrubiti glavu, jer mu je prigovorio zbog preljuba.
(s wikipedije)


u Hrvatskoj je nekoliko mjesta dobilo ime po sv. Ivanu. Podmilačje kod Jajca najpoznatije je svetište u BIH. uz ovaj blagdan vezani su i Ivanjski krijesovi, običaj paljenja velike vatre noć uoči blagdana (preuzet od pogana koji su slavili početak ljeta i žetve).

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 24 lip 2013, 14:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9568
Lokacija: HR HB
To se kod nas kaže jednostavno sv. Ivo, a "ivanjski krijesovi" se zovu "svitnjaci" :zubati

koliko vidim izbacuje se "moderni" običaj paljenja guma, a bilo je i toga, doslovna eko-katastrofa, već se to uradi sa stogom sijena i nekoliko cjepanica, a i tada bude dima na sve strane.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 24 lip 2013, 14:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
bumbar92 je napisao/la:
To se kod nas kaže jednostavno sv. Ivo, a "ivanjski krijesovi" se zovu "svitnjaci" :zubati


moja mama je nešto drugo zvala svitnjak, ali ne mogu se sjetiti šta. moram je pitati. i nema veze sa svecima. :D

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 24 lip 2013, 14:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9568
Lokacija: HR HB
svitnjak kao ikavski svitlo, tj. svijetlo

svijećnjak, na to se aludira.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 24 lip 2013, 14:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
bumbar92 je napisao/la:
svitnjak kao ikavski svitlo, tj. svijetlo

svijećnjak, na to se aludira.


to mi je jasno, ali kod nas ima drugo značenje. mislim čak da je to onaj konop kojim su se vezale hlače nekad. moram provjeriti. :D

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 24 lip 2013, 16:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
ZGabriel je napisao/la:
bumbar92 je napisao/la:
svitnjak kao ikavski svitlo, tj. svijetlo

svijećnjak, na to se aludira.


to mi je jasno, ali kod nas ima drugo značenje. mislim čak da je to onaj konop kojim su se vezale hlače nekad. moram provjeriti. :D


Da, i danas se svitnjak nalazi u trenerikama i šorcevima

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 25 lip 2013, 07:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9568
Lokacija: HR HB
Podmilačje, Jajce, nekad i sad

slika

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 15 srp 2013, 16:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32169
U stvari ,sv. Ivan je bio Ilija,kao preteča Mesije...

U eshatološkim spisima se spominje da će na kraju našeg vemena doći 2 proroka sa neba,vjerovatno Ilija i Mojsije,i biće ubijeni od strane bezbožnika...i ponovno oživljeni od strane Boga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 15 srp 2013, 16:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Mar-kan je napisao/la:
U stvari ,sv. Ivan je bio Ilija,kao preteča Mesije...


misliš da se reinkarnirao?

pitat ćemo ga u subotu. :D

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 15 srp 2013, 16:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32169
ZGabriel je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
U stvari ,sv. Ivan je bio Ilija,kao preteča Mesije...


misliš da se reinkarnirao?

pitat ćemo ga u subotu. :D


Kakva, ba, reinkarnacija,tko vas fila sa tim budu vudu pričama? :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 15 srp 2013, 16:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Mar-kan je napisao/la:
ZGabriel je napisao/la:

misliš da se reinkarnirao?

pitat ćemo ga u subotu. :D


Kakva, ba, reinkarnacija,tko vas fila sa tim budu vudu pričama? :zubati


pa ti si napisao to što si napisao. navodiš ljude na krive zaključke.
(ne mene, rano si se poradovao. :P )

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 15 srp 2013, 16:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32169
ZGabriel je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Kakva, ba, reinkarnacija,tko vas fila sa tim budu vudu pričama? :zubati


pa ti si napisao to što si napisao. navodiš ljude na krive zaključke.
(ne mene, rano si se poradovao. :P )


Neka čitaju Bibliju,pa će lako razumjeti o čemu se radi...

Citat:
A kad prijeđoše, Ilija će Elizeju: "Traži što da ti još učinim prije nego što budem uznesen ispred tebe!" A Elizej odgovori: "Neka mi u dio padne obilje tvoga duha!
Ilija odgovori: "Mnogo tražiš: ako me budeš vidio kad budem uznesen ispred tebe, bit će ti tako; ako pak ne budeš vidio, neće ti biti.
I dok su tako išli i razgovarali, gle: ognjena kola i ognjeni konji stadoše među njih i Ilija u vihoru uziđe na nebo.
Elizej je gledao i vikao: "Oče moj, oče moj! Kola Izraelova i konjanici njegovi!" I više ga nije vidio. Uze tada svoje haljine i razdera ih nadvoje.
I podiže Ilijin plašt, koji bijaše pao s njega, te se vrati i zaustavi se na obali Jordana.
Uze onda Ilijin plašt i udari po vodi govoreći: "Gdje je Jahve, Bog Ilijin?" I kad udari po vodi, ona se razdijeli na dvije strane i Elizej prijeđe.
Proročki su sinovi to sa strane vidjeli pa rekoše: "Duh je Ilijin počinuo na Elizeju!" I krenuše mu u susret, baciše se pred njim na zemlju


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 15 srp 2013, 16:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
zar ne misliš da je to Duh Sveti?

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 15 srp 2013, 16:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32169
ZGabriel je napisao/la:
zar ne misliš da je to Duh Sveti?


Moguće.Ne možemo reći da je Bog reinkarnacija u Isusu,npr. jehovini to lako preskoče i kažu da je Isus stvorenje,ne Bog.Kao što je Duh Sveti sišao nad sv.Mariju,isto možemo zaključiti da se desilo i sa Ivanovom majkom Elizabetom,samo što je u ovom slučaju proročki "duh" sv. Ilije.

U ukupnom Planu Spasenja sv. Ilija ima veliku ulogu,u raznim povijesnim točkama-i u budućim dakako.Što je zaista sv. Ilija-anđeo,arkanđeo,ne znam...Znam da njega Bog šalje kad je potrebno da djeluje u ovozemaljskim uvjetima...

Citat:
Mt 17,9

Dok su silazili s gore, zapovjedi im Isus: "Nikomu ne kazujte viđenje dok Sin Čovječji od mrtvih ne uskrsne."

Upitaše ga učenici: "Što dakle pismoznanci govore da prije treba da dođe Ilija?" On im odgovori: "Ilija će doduše doći i sve obnoviti. No velim vam: Ilija je već došao, ali ga ne upoznaše, već učiniše s njim što im se prohtjelo. Tako je i Sinu Čovječjemu trpjeti od njih." Tada razumješe učenici da im to reče o Ivanu Krstitelju.


Pridika fra Tomislava Pervana...

Citat:
Ovomu razgovoru Isusa s učenicima prethodio je prizor Isusova preobraženja na gori Taboru, a nakon njega slijedi ono iscjeljenje opsjednuta dječaka. Bijaše to nezaboravno iskustvo za trojicu svjedoka, Petra, Jakova i Ivana koji na Taboru vidješe Gospodina u svoj njegovoj slavi. Ukazali su im se Mojsije i Ilija, kao izraziti predstavnici Staroga zavjeta, Zakona i Proroka. Prizoru pak preobraženja prethodi neposredno Isusovo pretkazivanje - prvi put - svoje muke i smrti te poziv učenicima na temeljito nasljedovanje njegove osobe i puta kojim ide. Taj put na Tabor nalik je putu iz dubine, iz tame u svjetlost vrhunaca, hod iz spoznaje i znanja o sigurnoj smrti u besmrtni, vječni život, početak sreće i istine, obrubljen preobraženjem i potonjim ozdravljenjem dječaka koji bijaše opsjednut i mjesečar. U to surječje smješta evanđelist ovaj upit učenika spram Ilije i njegove uloge u povijesti spasenja. Naime, u Isusovo doba, u židovstvu se očekivalo da će se pojaviti Ilija kao preteča Mesije.

Isus odgovara kratko i jasno, Ilija je već došao u liku Ivana Krstitelja, ali ga nisu prepoznali. Njegova sudbina je zapečaćena, a isto će se dogoditi i s Isusom, i on će doživjeti kao i Ivan istu sudbinu odbacivanja. Bit će izručen ljudima, poganima koji će s njime okrutno postupiti i na kraju ga ubiti. Ilijina je riječ plamtjela, gorjela, isto tako i Ivanova. Rasplamtjela, goruća riječ dolazi iz gorljiva i gorućeg, zahvaćena srca. Ilija je stalno pred svojim Gospodinom komu upravlja svoje riječi, ali i pred ljudima ne preže. On je kao goruća baklja, izvana i iznutra. Takav je i Ivan u svome nastupu.

Mojsije kao svjedok preobraženja, nosio je u sebi patnju svog naroda, ali nije znao pomoći ni sebi ni narodu. Sve do Božjeg zova činio je pogrješne stvari u životu. Propali buntovnik koji bježi od osvete u pustinju. Ondje je uslijedio zov koji je okrenuo njegov život, ali i život sunarodnjaka. Čovjek nije stvoren da bude rob drugome, da ostavi svoje kosti u tuđoj zemlji, u ropstvu. Ideja slobode zahvatila ga je do srži i govor o Bogu osloboditelju među sunarodnjacima imao je silan odjek. Taj put u slobodu platio je velikom cijenom. Nije znao kamo ide s narodom, nije znao za zamke koje donosi hod kroz pustinju. Cijena slobode je odbacivanje svih bogova, božanstava i idola s kojima je čovjek srastao i na koje se navezao.

O tome nam rječito zbori Ilijin život. Narod je u obećanoj zemlji, ali je u vlasti kojekakvih božanstava, prisila, tlačenja. U općem otpadu potrebno je navijestiti jedinog pravog Boga. Ništa nije bolnije od situacije kad se ruše tobožnja božanstva na kojima je netko gradio svoj životni sustav, kad padaju obrazine sa svih krivotvorina i lažnih bogova koje su ljudi tijekom povijesti stvarali i nudili kao istinu i spas. Upravo smo danas u sličnim prilikama. Sve što je čovjek učio i naučio, sve u čemu se pojedinac osjećao udomljen, svi koje je poznavao, s kojima se družio i osjećao povezanim - sve je to u mnogima postalo zaprekom do pune životne istine, sve je to postalo zamkom i opasnošću u čovjekovoj potrazi za srećom, smislom, pravim Bogom.

Ivanova sudbina čeka i Isusa. I Ivan je svojim suvremenicima naviještao blizoga Boga, ali su njegovi učinili s njime što su htjeli. Bog koji se objavio Mojsiju kao onaj koji Jest, koji s njime su-hodi, nije nikakva teološka umotvorina, plod znanja ili spoznaja, nego samoobjava koja traži povjerenje, odgovor i predanje. Traži se uho koje sluša i prihvaća. Traži izručenje cijeloga bića njemu, u ljubavi. O tome svjedoči Ivan, o tome govori Isus. Ivanovi suvremenici nisu htjeli prihvatiti poruku, nisu htjeli ići dalje i dublje od postojećeg stanja. Učinili su s njime što su htjeli.

Najveće pak u životu što čovjek može učiniti i u sebi i u drugima jest pripraviti put Gospodinu, stvoriti prostor za Boga u sebi i drugima, u srcima ljudi. Nema veće zadaće nego utirati put Isusu u ljudima. Biti onaj koji poravnava staze, koji je putokaz do Isusa. Stoga je uloga majke koja vodi k Isusu, koja uči dijete Očenašu i Zdravomariji, koja uči blagosti, dobroti, poniznosti, blizini samoga Boga veća od svih genijalnih državnika. Najmoćnija duhovna i društvena djela vrijede u Božjim očima samo onoliko koliko pomažu da se uklone zapreke s puta koje stoje na putu Božjem dolasku. Tako i u ovom adventu.

Suvremenici su uklonili Ivana kako bi imali alibi činiti ono što hoće, misliti ono što hoće, raditi što ih volja. I taj začarani krug nesnošljivosti i mržnje ne prestaje kroz cijelu povijest. Ne dirajte moje krugove, moj uhodani život. Pravi baštinik i Mojsija, i Ilije i Ivana jest Isus sa svojim životom i porukom. On je ljubljeni Očev Sin, koji čovjeka čupa iz životnih obmana, koji oslobađa iz tamnica lažne pobožnosti i prinošenja žrtava i molitava u Hramu, on oslobađa ljude od svih prisila i grijeha, od bolesti i zlih sila, on donosi mir. On će nas jednom pitati, što smo učinili od svoga života. Jesmo li ikada pokušali razgovarati s Isusom, je li nas uzeo za ruku, je li nam pokazivao put, jesmo li mu se povjerili u ljubavi? Kakav odgovor dajemo?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 15 srp 2013, 17:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
dobro, ja to ne bih doslovno shvaćala, jer onda se zbilja priča svodi na reinkarnaciju. :zubati

Citat:
Naime, u Isusovo doba, u židovstvu se očekivalo da će se pojaviti Ilija kao preteča Mesije.

Isus odgovara kratko i jasno, Ilija je već došao u liku Ivana Krstitelja, ali ga nisu prepoznali. Njegova sudbina je zapečaćena, a isto će se dogoditi i s Isusom, i on će doživjeti kao i Ivan istu sudbinu odbacivanja. Bit će izručen ljudima, poganima koji će s njime okrutno postupiti i na kraju ga ubiti. Ilijina je riječ plamtjela, gorjela, isto tako i Ivanova. Rasplamtjela, goruća riječ dolazi iz gorljiva i gorućeg, zahvaćena srca. Ilija je stalno pred svojim Gospodinom komu upravlja svoje riječi, ali i pred ljudima ne preže. On je kao goruća baklja, izvana i iznutra. Takav je i Ivan u svome nastupu.


Isus učenicima tumači događaje na način da ih oni mogu razumjeti. Ilija je bio legenda a Ivan njihov suvremenik. jesu li oni mogli shvatiti da je i Ivan prorok, kao i Ilija?

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 15 srp 2013, 17:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32169
ZGabriel je napisao/la:
dobro, ja to ne bih doslovno shvaćala, jer onda se zbilja priča svodi na reinkarnaciju. :zubati

Citat:
Naime, u Isusovo doba, u židovstvu se očekivalo da će se pojaviti Ilija kao preteča Mesije.

Isus odgovara kratko i jasno, Ilija je već došao u liku Ivana Krstitelja, ali ga nisu prepoznali. Njegova sudbina je zapečaćena, a isto će se dogoditi i s Isusom, i on će doživjeti kao i Ivan istu sudbinu odbacivanja. Bit će izručen ljudima, poganima koji će s njime okrutno postupiti i na kraju ga ubiti. Ilijina je riječ plamtjela, gorjela, isto tako i Ivanova. Rasplamtjela, goruća riječ dolazi iz gorljiva i gorućeg, zahvaćena srca. Ilija je stalno pred svojim Gospodinom komu upravlja svoje riječi, ali i pred ljudima ne preže. On je kao goruća baklja, izvana i iznutra. Takav je i Ivan u svome nastupu.


Isus učenicima tumači događaje na način da ih oni mogu razumjeti. Ilija je bio legenda a Ivan njihov suvremenik. jesu li oni mogli shvatiti da je i Ivan prorok, kao i Ilija?


Nije to reinkarnacija,pojam koji je ubačen da se što više ljudi odvuče od prave Istine i Živog Boga.
Činjenica je da se Bog miješa i tokove ljudske povijesti,preko određenih i dostupnih ljudi.

Kako misliš da je Ilija bio legenda?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveti Ivan Krstitelj
PostPostano: 15 srp 2013, 17:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Mar-kan je napisao/la:

Nije to reinkarnacija,pojam koji je ubačen da se što više ljudi odvuče od prave Istine i Živog Boga.
Činjenica je da se Bog miješa i tokove ljudske povijesti,preko određenih i dostupnih ljudi.

Kako misliš da je Ilija bio legenda?


ma šalim se za reinkarnaciju. :D

mislim u smislu da je bio veliki prorok i značajno ime u povijesti židovskog naroda. značajniji od mnogih kraljeva.
kao što mi danas poznajemo neke svece, a ima ih puno u povijesti kršćanstva.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO