HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ruj 2024, 07:24.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 233 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 23 pro 2012, 00:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 16:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Ne vidim problem u takvoj crkvi. Ne vidim zašto bi samo mogla postojati SPC.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 23 pro 2012, 00:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 ruj 2010, 09:54
Postovi: 7728
Lokacija: Danska
hinterland je napisao/la:
Ne vidim problem u takvoj crkvi. Ne vidim zašto bi samo mogla postojati SPC.

Mali ne seri.

_________________
Svjetski priznati NOBELOVAC Ivo Andrić o trokutu23%

“Mene također ova sredina smrada, loja, ljenosti i pokvarenosti poklonika arapskog varalice guši, pa sam više u Zapadnom Mostaru nego u Bosni.’’


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 23 pro 2012, 22:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 vel 2012, 04:56
Postovi: 687
Srbi u Hrvatskoj nisu "posrbljeni Hrvati". Riječ je o ljudima koji su iz prostora Srbije doseljeni u BiH i Hrvatsku bilo od Turaka, bilo od Austrijanaca ili Mađara, da popune i obrađuju zemlju ispražnjenu od Hrvata i da im služe kao vojnici.

Ti ljudi doseljeni iz Srbije su najvjerojatnije Srbi, a naziv "Vlah" je najvjerojatnije označavao njihov položaj u društvu, a ne etnikum, pošto su bili Slaveni po običajima i jeziku. Naravno, postoji mogućnost da su ti "Vlasi" doista bili etnički Vlasi i da je naziv "Vlah" doista označavao etnikum, no oni su slavenizirani (posrbljeni) još u Srbiji, prije doseljenja u naše prostore i kao takve ih se može smatrati pravim Srbima kao što se starosjedioce iz naših prostora (Ilire, Delmate itd.) koji su se asimilirali u Hrvate može smatrati Hrvatima jednakim onima koji su došli sa Karpata. Reći da bi oni mogli postati Hrvati jer su se kao Vlasi asimilirali u Srbe (još prije dolaska na ove prostore) je kao da kažeš da Iliri koji su se asimilirali u Hrvate nisu Hrvati i da mogu postati katolički Srbi jer su eto nekad prije dolaska Hrvata bili Iliri i već su "promijenili nacionalnost", pa mogu još jednom.

Dakle ti ljudi su Srbi i sačuvali su i sjećanje na svoje podrijetlo iz Srbije i svoje srpsko ime koje se često koristilo uz ono vlaško. Ako želite dokaze tražite Pavu B., on će vam pokazati svoje deftere i sve vam lijepo objasniti...

I ja sam prije sagledavanja činjenica mislio da su oni posrbljeni Hrvati ili Vlasi koji su se mogli asimilirati u Hrvate, ali eto nisu zbog zle SPC. Ali to jednostavno nije slučaj. Oni su Srbi ili su postali Srbi još prije nego što su ih naselili u ove prostore i kao takve ih treba prihvatiti i okaniti se glupavih teorija iz 19. stoljeća.

I stoga ja smatram da ovo odnarođivanje Srba i promoviranje ovih "pravoslavnih Hrvata" (koji su najvjerojatnije velikom većinom odnarođeni Srbi) nema smisla i da Crkva utemeljena zbog takvih "Hrvata" ne bi smjela biti oformljena. Samo bi nam donijela neprilike...

Ako tražite prave pravoslavne Hrvate tražite ih u istočnoj Hercegovini i Crnoj Gori. Crnogorci i jesu u nekom smislu "pravoslavni Hrvati" koji su se odnarodili od Hrvata prelaskom na pravoslavlje (ako one teorije o Crvenoj Hrvatskoj imaju nešto istine u sebi, a vjerojatno imaju pošto su svi Crnogorci koji su ostali katolici ostali Hrvati), no oni su izgradili svoju zasebnu naciju koja se još nije do kraja iskristalizirala i treba podržavati prvo izgradnju njihove zasebne nacije i širenje Crne Gore i Crnogorstva na istočnu Hercegovinu i držati ih kao prijateljsku naciju, a onda ako se pojave neke težnje ka jedinstvu... :zubati ...ali ništa forsirano. Dakle mi već imamo svoju pravoslavnu Crkvu - CPC! Ako Crnogorci ikad postanu Hrvati, postat će i CPC HPC, a ako ne, neće biti ni pravih pravoslavnih Hrvata. Tražit Hrvate među "čistokrvnim" Srbima doseljenima iz Srbije nema smisla.

A ove Srbe u Hrvatskoj treba pustiti da budu Srbi i dati podršku srpskoj propagandi koja želi očuvati njihov identitet i neprijateljsko raspoloženje prema Hrvatskoj. Prije će se iseliti odavde i učiniti Lijepu Našu još etnički čišćom, a možda bi time i Srbi manje vršili pritisak na naš narod u Srbiji (nešto bi se moglo dogovoriti).

I za kraj da primijetim kako kod nas na popisu nema neki veći broj "Vlaha" (unatoč zloj ustaškoj propagandi koja tvrdi da su Srbi zapravo Vlasi), dok u Srbiji cijela Vojvodina vrvi od Bunjevaca i Šokaca i sličnih tvorevina.

Mi smo pošteni i bar ih direktno asimiliramo u Hrvate, a ne stvaramo izmišljene nacije kao međukorak... :zastava_Hrvata

_________________
[url]http://www.youtube.com/watch?v=8BhSmd5ZWkw[/url]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 04 sij 2014, 21:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 16:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Postade Autokefalna po svojim napisima. Iako sumnjam da ju je priznao Carigrad , evo i videa :

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 05 sij 2014, 16:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2013, 16:27
Postovi: 1676
Lokacija: Srbija Beograd
Pa krajnje je vreme da Hrvati dobiju autokefalnu crkvu, a ne da im sutra dodje neki papa sa sirokim nosem iz Afrike, pa da im smenjuje biskupe zbog ustasofilije.

Kako god, Hrvatima mi bilo pametnije da se odvoje od Vatikana i da osnuju HKC, a ne da razmisljaju kako preostale Srbe da asimiluju.

Hvala Bogu da mi imamo nacionalnu crkvu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 05 sij 2014, 16:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 22:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Katastrofa što pišeš... Papa sa širokim nosem, pa crnac je jednako Božji stvor kao i mi.

Upravo suprotno Whiteone katastrofa je imat nacionalnu Crkvu kad mozes imat sveopću. I Bogu hvala što je Stepinac odbio Broza i što je KC u Kini izdržala i što je samo jedan dio katolika prešao u KKC.

Kad imas nacionalnu Crkvu onda si previse fokusiran na svoj narod, drzavu, ne gledas Crkvu kao misticno Tijelo Kristovo koje nema narodnih i nacionalnih granica. Pa tako onda naš papa za Božić priča o Kristu a vaš Irinej o toboznjoj diskriminaciji Srba u HR i ćirilici u Vukovaru. E to je ta razlika. Sačuvaj me Bože HKC a HPC može ako to ti ljudi žele ništa na silu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 05 sij 2014, 17:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2010, 01:50
Postovi: 444
Ibar je napisao/la:
Katastrofa što pišeš... Papa sa širokim nosem, pa crnac je jednako Božji stvor kao i mi.



Ne čitam puno ovaj forum pa ni dotičnog forumaša.
Ali mislim da je ono bio sarkazam.

_________________
"Pušenje ubija. A ako umrete, izgubili ste važan dio svog života." (Brooke Shields, glumica)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 09 sij 2014, 00:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 19:56
Postovi: 5403
Zanimljivo i zagonetno!?
Vrlo malo (ili nikako) se čulo i vidilo u novinama o ovoj vijesti o osnivanju Hrvatske pravoslavne Crkve!


OSNOVANA:
Europska pravoslavna crkva u Hrvatskoj – Hrvatska pravoslavna crkva


EUROPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA - EUROPSKA PATRIJARHIJA

Mi,
Nicolas I (Nikola I), milošću Božjom, nadbiskup Pariza, mitropolit Europe i patrijarh Europske pravoslavne crkve, izjavljujemo, proglašavamo i potvrđujemo slijedeće:
Na osnovi velikog kanonskog istraživanja, odlučili smo osnovati novu crkvu u Hrvatskoj, koja je spremna postati novom autonomnom crkvom i dijecezom, a biti će nazvana

„Europska pravoslavna crkva u Hrvatskoj – Hrvatska pravoslavna crkva“

Naša Patrijarhija, zajedno sa Svetim Sinodom i Izvršnim sinodom, vrlo je ponosna na poslove i veličinu naše crkve u Hrvatskoj.
Ovu odluku donijeli smo jednoglasno i s pravom veta patrijarha, a sve u skladu sa svim pravoslavnim kanonima koji govore o mogućnosti, želji i ovlastima pri stvaranju jedne jedinstvene samostalne crkve i uvođenju ovog predstavništva naše patrijarhije u Hrvatskoj.
Ova nova crkva, ne mala i ne male važnosti za nas, kao oblik patrijarhije, biti će jedna od najvažnijih crkava i biti će jedna od najnovijih obnova kršćanske pravoslavne katoličke crkve, koja je postojala na samom početku kršćanstva u Hrvatskoj; ova crkva biti će jedna od Sedam biblijskih povijesnih crkava, koje su započele kršćanstvo.

Apostolska pravila: br. 30-34-35-37-40-41-47-76-85.
Kanoni Prvog ekumenskog sabora održanog u Niceji / Nikeji (god. 325): br.4-5-6.
Kanoni Drugog ekumenskog sabora održanog u Carigradu (god.381): br. 2-3-6.

Kanoni Trećeg ekumenskog sabora održanog u Efezu (god. 431): br.6-8-9.
Kanoni Četvrtog ekumenskog sabora održanog u Kalcedonu (god.451): br. 4-6-7-8-9-11-12-13-19-20-22-24-25-28-29-30.
Kanoni Trulskog sabora ili Petog i šestog ekumenskog sabora održanog u Carigradu (god. 691. i 692.):
br.1-2-7-8-17-19-25-31-33-35-36-38-39-49-78.
Kanoni Sedmog ekumenskog sabora održanog u Niceji / Nikeji (god.787.):
br.2-3-6-11-12-14-15-17.
Kanoni Četvrtog pomjesnog sabora održanog u Antiohiji (god.341.):
br.7-8-9-11-12-13-14-15-19-20-21-22-23-24-25.
Kanoni Petog sabora održanog u Laodikeji (god.343.)
br.5-12-13-42.
Kanoni Šestog sabora održanog u Sardici (god.343.):
br.1-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-15-20-21.
Kanoni Osmog sabora održanog u Kartagi (god.419.):
br.1-17-23-26-28-39-49-50-54-71-76-84-86-87-89-104-105-106-119-125.
Kanoni Desetog sabora održanog u Carigradu (god.879.):br.1

Razni kanoni Svetih crkvenih očeva:

Sveti Ćiril Aleksandrijski: br.2.
Sveti Nicefor: br.1.


Izdano i potpisano u našem sjedištu u Parizu, 1.prosinca 2013. kako bi poslužilo za ostvarivanje prava koja Vam zakonski pripadaju.

Njegova Presvetost, patrijarh Nikolaj I
(potpis, pečat s tekstom na francuskom jeziku)


Njegova Svetost, patrijarh Benedikt I
(potpis i tri pečata na ćirilici)

Njegovo Blaženstvo, mitropolit Izrael
(potpis i pečat s tekstom na francuskom jeziku)

Njegova Svetost, mitropolit Jovan – Hazji
(potpis i pečat s tekstom na ćirilici: MAKEDONSKA VISTINSKA PRAVOSLAVNA CRKVA)

Njegovo Blaženstvo, nadbiskup Serghij (Sergej)
(potpis)
Ispod potpisa su dva okrugla pečata. Tekst prvog pečata je djelomično na ćirilici a djelomično na francuskom. Tekst drugog pečata je na ruskom jeziku.

Njegovo Blaženstvo, nadbiskup Bazilije I (Bazil I)
(Tekst pečata je nečitak. Potpis.)

Njegova Ekselencija, biskup Claude-Philippe
(pečat)
Okrugli pečat sa slikom i tekstom: Mgr Claude – Philippe.

Njegova Ekselencija, biskup Samuel
Potpis i pečat sa slikom i tekstom na engleskom jeziku: Exarchate of Emilia Romagna and Tuscany, Chancellery Exarchal.

Sveti Sinod
Potpis i pečat sa slikom i tekstom na francuskom jeziku.

Velečasni otac, tajnik Petru Pârvu
Dva okrugla pečata između kojih se nalazi potpis.
Pečat s lijeve strane sastoji se od slike i teksta na ćirilici i francuskom jeziku.
Pečat s desne strane sastoji se od slike i teksta na francuskom jeziku.

Ja, Sonja Lovrić - Lilić, stalni sudski tumač za talijanski jezik, imenovana rješenjem predsjednika Županijskog suda u Zadru (prvi put pod brojem 7.Su: 387 /94-5 od 15. prosinca 1994., a zadnji put pod brojem 4.Su:426/10 od 16.srpnja 2010.) potvrđujem da gornji prijevod (koji se sastoji od pet stranica), potpuno odgovara izvorniku (od osam stranica) sastavljenom na talijanskom jeziku.

Zadar, 27. prosinca 2013.
_________________________________________
Mr.sc. Sonja Lovrić - Lilić, stalni sudski tumač za
talijanski jezik


Privitak/ci:
Opaska: Srpski patrijarh i Predsjednik RH
Srpski patrijarh podijelio Hrvatsku na regije pravoslavnih parohija.jpg
Srpski patrijarh podijelio Hrvatsku na regije pravoslavnih parohija.jpg [ 39.55 KiB | Pogledano 6077 put/a. ]

_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 10 sij 2014, 01:34 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 20:02
Postovi: 8531
Puna podrska.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 10 sij 2014, 01:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 21:35
Postovi: 13041
Lokacija: Zagreb
puntar2.0 je napisao/la:
Puna podrska.

Kaj tebi HPC mijenja u životu??

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 10 sij 2014, 01:45 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 20:02
Postovi: 8531
Toliko koliko zagovoracima ''bunjevacke nacije'' u Srbiji. Ta ko smo ja i ti da zakracivamo ljudima da se izjasne kao Hrvati pravoslavci? To je nedomkratski, reka bi necivilizacijski. Slazes se?

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 11 sij 2014, 15:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2013, 16:27
Postovi: 1676
Lokacija: Srbija Beograd
Ibar je napisao/la:
Katastrofa što pišeš... Papa sa širokim nosem, pa crnac je jednako Božji stvor kao i mi.

Upravo suprotno Whiteone katastrofa je imat nacionalnu Crkvu kad mozes imat sveopću. I Bogu hvala što je Stepinac odbio Broza i što je KC u Kini izdržala i što je samo jedan dio katolika prešao u KKC.

Kad imas nacionalnu Crkvu onda si previse fokusiran na svoj narod, drzavu, ne gledas Crkvu kao misticno Tijelo Kristovo koje nema narodnih i nacionalnih granica. Pa tako onda naš papa za Božić priča o Kristu a vaš Irinej o toboznjoj diskriminaciji Srba u HR i ćirilici u Vukovaru. E to je ta razlika. Sačuvaj me Bože HKC a HPC može ako to ti ljudi žele ništa na silu.

Ibar, ajde nismo političari da se lažemo. Vi hrvatski katolici kao gledate na katolike iz Konga kao na rodjenu braću u Hristu i rado bi se rasno mešali sa njima.
Daj bre, pa deo hrvatskog naroda ne može sa Srbima, pored toliko sličnosti i susedstva, a neki crnac iz Afrike je katolički brat. Nemoj da me zasmejavaš, niste vi toliko liberalni, posebno ne ti.
Može crnac da bude najbolji soul, bluz ili dzez muzičar, pa čak i predsednik neke izmišljene nacije, ali nije prirodno da postane papa, jer će negativno uticati na bele Hrišćane.
Meni će uvek braća biti recimo slovački, češki ili poljski ultrakatolici nego neki pravoslavni crnac sa širokim nosem.

Vaš papa nema neki uticaj na politička zbivanja kod nas, on je stranac, ali vaši biskupi imaju, jer oni su naši susedi i oni mogu da utiču pozitivno ili negativno na naše odnose.
Papin uticaj postoji kada su u pitanju naši odnosi sa muslimanima, jer Vatikan nije priznao takozvano kosovo.
Vaši prvi ljudi u KC dolaze u Srbiju na mise i skupove, ali papa još uvek nije dobrodošao.

Što se tiče nacionalne autokefalnosti, da budem iskren nije to baš apsolutna nezavisnost, jer uvek se pita najjača pravoslavna crkva, a to je ruska, tako da i kod nas postoji neka hijerarhija, sedište, centar i na kraju zajednica.
Mi smo dobri sa Rusima, pa nam polazi za rukom da i posle par decenija stopiramo autokefalnost novih nacija poput crnogorske i makedonske pavoslavne crkve. A izmišljena hrvatska pravoslavna crkva tek nema nikakvu budućnost.
To je kao kada bi mi Hrvate u Vojvodinu stavili u neki SKC i čekali da nam papa prizna ovo odvajanje od KC. Glupost, politika, podjebavanje, kompleksi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 11 sij 2014, 15:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 14:46
Postovi: 8162
Lokacija: Republic of Srpska
Slijedeći korak bi bio valjda Srpska katolička crkva... Bože mili kakvih gluposti u zadnjih 5 godina neću pročitati.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 11 sij 2014, 15:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2013, 16:27
Postovi: 1676
Lokacija: Srbija Beograd
storaB je napisao/la:
Slijedeći korak bi bio valjda Srpska katolička crkva... Bože mili kakvih gluposti u zadnjih 5 godina neću pročitati.

Ma kod njih ustaški pravaši pokušavaju na svakom koraku da propagiraju i potpaljuju srbofobiju. Ponekad mi se cini da cilj njihovog postojanja ta srbofobija.

Mislim, ajde neka se pojavi taj Hrvat, neka javno izadje pred HRT i ostale hrvatske medije i neka kaže ''evo ja sam oduvek bio Hrvat, moji preci su čisti Hrvati, ali ja sam napustio katoličku crkvu i postao sam pravoslavac, hoću da se molim u HPC''.
A onda ovde neki idioti mogu da nadju nekog idiota koji će da tera kontru sa srpskom katoličkom crkvom.

Kad bi ustaše proterale i pobile preostale srpske babe i dede, odmah bi sutradam krenuli na te hrvatske pravoslavce ''čiji je cilj uništenje svete rimske stolice i Vatikana'', nešto poput toga bi smislili i još bi nas Srbe okrivili da smo im ubacili taj antihrvatski element.

Da imaju mozga ne bi radili na getoizaciji Srba, nego na asimilaciji, jer Hrvat može biti samo katolik, kao što Srbin može biti samo pravoslavac.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 11 sij 2014, 17:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 18:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
storaB je napisao/la:
Slijedeći korak bi bio valjda Srpska katolička crkva... Bože mili kakvih gluposti u zadnjih 5 godina neću pročitati.

Ne postoje nacionalne katoličke crkve, već jedna univerzalna, dok imamo primjere Finske ili Poljske pravoslavne crkve.

Ako ljudi koji se smatraju Hrvatima, a pravoslavne su vjere, žele imati svoju crkvu, zašto im to ne omogućiti, kao i ostalim pravoslavcima u RH nesrpske nacionalnosti? :neznam

Bez obzira koliko je mala njihova brojnost. :wink


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 11 sij 2014, 17:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 04:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
To bi trebalo biti potpuno normalno.

Ako su pravoslavne crkve nacionalne što ne bi ljudi u Hrvatskoj imali HPC.

I pogotovo netko tko nije Srbin, što bi on išao u SPC kad se zna da je to dobrim djelom samo srpska nacionalistička organizacija i da se bavi "srpskim pitanjem", a njega to ne zanima, već samo želi prisustvovati "liturgiji".

Koliko da ih ima...pa ima i pentakostalaca 100-200 pa šta....

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 11 sij 2014, 18:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 17:45
Postovi: 7150
Whiteone je napisao/la:
Pa krajnje je vreme da Hrvati dobiju autokefalnu crkvu, a ne da im sutra dodje neki papa sa sirokim nosem iz Afrike, pa da im smenjuje biskupe zbog ustasofilije.

Kako god, Hrvatima mi bilo pametnije da se odvoje od Vatikana i da osnuju HKC, a ne da razmisljaju kako preostale Srbe da asimiluju.

Hvala Bogu da mi imamo nacionalnu crkvu.


:sega :sega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 25 sij 2014, 03:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 22:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
@Whiteone

KC je univerzalna. Pes ti je lijepo sažeo sve nakon mene i ne ću dalje.

Što se tiče pape. Pa papa je poglavar jedne države a daleko se manje bavi politikom u užem smislu te riječi nego srpski patrijarh koji nije poglavar niti jedne suverene države.

Ja bih volio kad bi postojala jedna PC, sa jednim patrijarhom kao vrhovnim poglavarom svih, no vi to ipak nemate. Imali ste, a RPC je najsnažnija medju vama, no niste jedno tkivo.

Zato postoje sukobi recimo u Srbiji. RPC i SPC se spore oko nadležnosti nad tamošnjim Vlasima (Rumunjima) u Timočkoj Krajini. Te nacionalne crkve su vas odvele u političke vode i nacionalne sporove.

Meni je smiješno da se blokira CPC a još više MPC. Čemu to? Zašto im ne omogućiti da imaju svoju PC ako je žele, a k`o brani SPC da također tamo djeluje?

Ne vidim kako to samo postojanje HPC, CPC il MPC uništava SPC?

Nek ljudi odaberu što hoće, a ako netko hoće osnovati SKC nek osnuje, no Vatikan je neće priznati i to neće bit (prava) KC već jedan izrod koji nije dio nas. Mi imamo samo jednu Crkvu, imali smo je i imat ćemo je, a vi ih imate mnogo. Čemu blokirati onda stvaranje novih?

@Hrobi

Vidiš da ipak imaš nekih sličnosti u razmišljanjima sa Whiteom :zubati :biceovodobro


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 25 sij 2014, 07:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ruj 2011, 15:20
Postovi: 523
Ibar je napisao/la:
@Whiteone

KC je univerzalna. Pes ti je lijepo sažeo sve nakon mene i ne ću dalje.

Što se tiče pape. Pa papa je poglavar jedne države a daleko se manje bavi politikom u užem smislu te riječi nego srpski patrijarh koji nije poglavar niti jedne suverene države.

Ja bih volio kad bi postojala jedna PC, sa jednim patrijarhom kao vrhovnim poglavarom svih, no vi to ipak nemate. Imali ste, a RPC je najsnažnija medju vama, no niste jedno tkivo.

Zato postoje sukobi recimo u Srbiji. RPC i SPC se spore oko nadležnosti nad tamošnjim Vlasima (Rumunjima) u Timočkoj Krajini. Te nacionalne crkve su vas odvele u političke vode i nacionalne sporove.

Meni je smiješno da se blokira CPC a još više MPC. Čemu to? Zašto im ne omogućiti da imaju svoju PC ako je žele, a k`o brani SPC da također tamo djeluje?

Ne vidim kako to samo postojanje HPC, CPC il MPC uništava SPC?

Nek ljudi odaberu što hoće, a ako netko hoće osnovati SKC nek osnuje, no Vatikan je neće priznati i to neće bit (prava) KC već jedan izrod koji nije dio nas. Mi imamo samo jednu Crkvu, imali smo je i imat ćemo je, a vi ih imate mnogo. Čemu blokirati onda stvaranje novih?

@Hrobi

Vidiš da ipak imaš nekih sličnosti u razmišljanjima sa Whiteom :zubati :biceovodobro



Blokira se jer se dobro zna da je SPC fabricirala srbe, i znaju ako recimo dođe do CPCa, crnogorsko "srpstvo" ode u ***

:sega


Ja sam protiv pravoslavlja i pravoslavne crkve generalno, bilo koje

Ta crkva je daleko od kršćanstva, više sličnija islamu nego katoličkoj, to su ratni huškaći, i perači mozgovoa, pa da odeš u grčku, rusiju ili bilo di, pa ti popi svako malo zazivaju neka krvoprolića


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 25 sij 2014, 11:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 13:19
Postovi: 5856
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
doc je napisao/la:
Koliko da ih ima...pa ima i pentakostalaca 100-200 pa šta....


U Hrvatskoj ima 30 613 pravoslavaca koji nisu Srbi, što predstavlja 16.10% pravoslavnog korpusa (190 143) u Hrvatskoj.

Broj Hrvata pravoslavaca je 16 647, što čini 54.38% nesrpskog pravoslavnog korpusa u Hrvatskoj, odnosno 8.75% pravoslavnog korpusa.

Na popisu 2001. bilo je:
adventista = 3001
baptista = 1981
evangelika = 3339
kalvinista = 4053
pentekostalaca = 336

No, protestanti su 100x organiziraniji od pravoslavaca, pa i to treba imati u vidu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 25 sij 2014, 13:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 04:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Ima ih. Nek se organiziraju. I treba im pomoći.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 25 sij 2014, 14:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 lip 2012, 00:09
Postovi: 15560
Pa akobogda da ta autentično hrvatska Crkva sutra preuzme primat od one italijanske :zubati

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 27 sij 2014, 22:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 73586
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Tko zna kakva je ovo bila crkva na sredini rive u gradu Visu:

slika

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 27 sij 2014, 22:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56
Postovi: 9970
Trik pitanje jel Robi?
Da napravili su je Hrvati pravoslavci.

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska pravoslavna crkva
PostPostano: 27 sij 2014, 22:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 73586
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
A i nije bas neki trik s obzirom na naziv teme. :)

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 233 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO