HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 05 lis 2024, 20:23.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 8849 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192 ... 354  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 16 svi 2014, 19:24 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2013, 17:10
Postovi: 3044
Ceha je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
U vreme maričke bitke je Bugarska bila u vazalnom položaju prema Srbiji, tako da ipak imamo malo veći osnov da tvrdimo da je Marica srpska, nego što vi imate osnova da tvrdite da je Džalalabad hrvatski. :D
Ali da, Marica definitivno nije srpska reka, niti je to ikada bila, tako da preporučujem kolegi chuburi da malo bolje prouči našu srednjevekovnu istoriju. Jesu Bugari posle bitke na Velbuždu postali naši vazali, ali Bugarska ipak nije nikad postala integralni deo srpskog carstva.

Znam, zafrkavao sam se :D
Ali svejedno, Marica kao srpska rijeka, megalomanski je :D
@Chuburra, daj pogledaj di je rijeka Marica. Nikad to srpsko nije bilo...

Reka Marica je dugačka preko 500 km,njen izvor na planini Rila(zapadna Bugarska)bio je deo dusanove drzave,ja nisam rekao da je cela reka i njeno usce bilo,krivo si me shvatio,nisam rekao u tom kontekstu da je ona srpska reka vec da ne stoji da smo mi Bugarima nesto oteli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 17 svi 2014, 13:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 23721
chubura je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Znam, zafrkavao sam se :D
Ali svejedno, Marica kao srpska rijeka, megalomanski je :D
@Chuburra, daj pogledaj di je rijeka Marica. Nikad to srpsko nije bilo...

Reka Marica je dugačka preko 500 km,njen izvor na planini Rila(zapadna Bugarska)bio je deo dusanove drzave,ja nisam rekao da je cela reka i njeno usce bilo,krivo si me shvatio,nisam rekao u tom kontekstu da je ona srpska reka vec da ne stoji da smo mi Bugarima nesto oteli.

Opet griješiš
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/h ... arstvo.jpg
Mjesto samostana na Rilu je bilo dio dušanovog carstva, ali sama Marica počinje 20ak km istočnije...
Iz onoga što si rekao, ja sam te shvatio da je mjesto bitke na Marici (danas grčki Ormenio) https://hr.wikipedia.org/wiki/Bitka_na_Marici bilo dio srpske države, što bi bila teža mitomanija.
Šteta što u toj bitci niste dobili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 17 svi 2014, 15:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22970
Ceha je napisao/la:

Jbt, koji nepismeni pajser je popunjavao legendu (tumač) na ovoj karti.

putOvi =))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 17 svi 2014, 21:08 
Offline

Pridružen/a: 16 sij 2014, 00:38
Postovi: 1165
Sta se desava u Ukrajini,sada ove poplave,pa nema nikakvih vijesti iz Ukrajine.

_________________
Pozovi i pomozi,budi covjek,ne mlati praznu slamu,djeluj.
BH Telekom 090-231-032
Mtel 1458
HT Eronet 092-890-830
Za pomoc RS iz Srbije 2161
Srbija 1003
Hrvatska 060-90-11


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 17 svi 2014, 23:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 21:35
Postovi: 13041
Lokacija: Zagreb
Nikakve tektonske promjene se nisu dogodile, nije postignut nikakav dogovor i pučisti nisu preuzeli ni jedno separatističko područje. Sad ćemo imati status quo barem do predsjedničkih izbora, nitko nije spreman na iskorak.

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 18 svi 2014, 18:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 23:11
Postovi: 8202
Svabe ne zele vise placati za americke planove:
Citat:
German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier has called for restraint in imposing new sanctions on Russia, as politicians, businesses and the general public in Germany grow ever more skeptical of putting more pressure on Moscow.

Steinmeier defended the already imposed sanctions against Russia, but said that he still preferred "cooperation instead of confrontation" with Moscow, according to a Saturday interview with Thüringische Landeszeitung.

“We must avoid falling into an automatic [sanctions] mode, which leads only to a dead end and leaves no more policy options,” Steinmeier said.

The comment was made the same day Ukraine's acting Foreign Minister Andriy Deshchytsia appealed for toughening sanctions, including imposing “preventive” ones, against Russia in an interview to another German newspaper, Die Welt.

The idea of slapping Moscow with any further restrictions appears to be lacking popular support in Germany. That was felt earlier this week in Berlin when Chancellor Angela Merkel, attending her party’s campaign event, was booed by a rally of protesters holding signs, which read 'Europe is strong only with Russia' or 'Stop the Nazis in Ukraine.




Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 20 svi 2014, 21:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 37023
Lokacija: Gl. grad regije
Dok je Ago navij'o tamo daleko, izgleda mu voda dosla do grla, ili bar do interneta. Zadnji post 15.05.'14. u 23:15.

Ago, nadam se da te Vrbas ne odnese u Savu, Sava u Dunav, Dunav u Crno more a ono u Ukrajinu i da ne nadje svoje partizane i nacike.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 20 svi 2014, 21:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:11
Postovi: 23915
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Rusi danas objavili da svu vojsku povlače s granice Ukrajine. Sve vježbe su završene i vojska se vraća u vojarne.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 21 svi 2014, 09:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 04:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Promjena naslova u few thousand people march do neke sretnije prilike?

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 24 svi 2014, 16:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 23:11
Postovi: 8202
Ovaj je pravi katolik:


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 25 svi 2014, 00:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 19:37
Postovi: 3926
Lokacija: Τριβαλλοί
volvoks je napisao/la:
Nego, meni nije jasno zašto vi Srbi toliko ne volite Bugare, realno, vi ste njima ulazili u njihov teren, ne oni u vaš. Južna Srbija je jedna od najvećih vaših povijesnih pogrešaka.


To jednostavno nije istina , ako je Srbija na išta pazila a to je da ne zagazi u bugarski etnički prostor , dok se Srbija oslobađala mnogo je Šopluka gledalo prema Srbiji i praktično bilo spremno da postanu Srbi samo da se riješe Turaka ali Srbija to nije uradila nego dapače je pružala svu podršku bugarskim revolucionarima i da se bugarska nacija oživi.

Srbija nije kriva što se narod u Nišu , Vranju i Leskovcu osjeća srpskim , ako se ljudi osjećaju Srbima onda nisu Bugari ....

Jedina srpska greška prema Bugarima je rat 1885. god , za sve ostalo bugarska strana ima apsolutnu krivicu zbog megalomanije koja je svojevremeno nadilazila megalomaniju svih balkanskih naroda zajedno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 25 svi 2014, 20:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 16:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Čini se da je Porošenko novi predsjednik. U svakom slučaju bolja opcija za mirno razriješenje sukoba od protukandidata, kompromis je sada moguć.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 26 svi 2014, 12:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22970
Kompromis sa kim?

Narodnom republikom Donjeck-Lugansk ili kako se već zove, skoro pa nemoguće. Oni su juče izjavili da su izbori bili u Ukrajini, da oni više nisu deo Ukrajine i da ih boli tuki za rezultate istih.

Kompromis sa Rusijom? Tu bi možda nešto i mogli da postignu, ako pristanu na federalizaciju zemlje, i Moskva bi pristala da "stisne" narodnorepublikaše u odcepljenim oblastima. Samo mi se nekako čini da će "prave patriote" sa (zapadno)ukrajinske strane ( moguće i uz pomoć stranog, "sjedinjenoameričkog", faktora) da miniraju tu "izdaju".

Meni više liči da će tek da počne veliko sranje tamo, nego što imam nadu u neki kompromis.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 26 svi 2014, 13:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109214
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Država koju su tajkuni totoalno uništili izabere na izborima turbo tajkuna. Lijepo, obećavajuće i osvježavajuće.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 26 svi 2014, 13:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22970
BBC je napisao/la:
Država koju su tajkuni totoalno uništili izabere na izborima turbo tajkuna. Lijepo, obećavajuće i osvježavajuće.

I onda im je Kremlj kriv što već 25 godina biraju kriminalce na vlast.

Nije za njih država, tužno, ali istina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 26 svi 2014, 14:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 04:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Dok ste recimo vi dokazali da ste "za državu".

Ajde nemojmo s tim etiketiranjem naroda koji je u vrlo složenim i nesretnim uvjetima.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 26 svi 2014, 14:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22970
doc je napisao/la:
Dok ste recimo vi dokazali da ste "za državu".

Ajde nemojmo s tim etiketiranjem naroda koji je u vrlo složenim i nesretnim uvjetima.

Naravno da jesmo, inače je ne bi stvorili u 19. veku i održali njenu nezavisnost, uz dva manja prekida, sve do danas. Priznajem, dosta kasnije od drugih evropskih naroda, nažalost, ali opet vekovima pre instant nacija koje su državnost prvi put konačno ostvarile na kraju 20. veka padom berlinskog zida.

A i baš ti si osetio potrebu da se nađeš ogorčenim zbog negativnog etiketiranja cele grupe ljudi u vrlo složenim i nesrećnim okolnostima. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 26 svi 2014, 15:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 18:54
Postovi: 13159
Carmello Šešelj je napisao/la:
BBC je napisao/la:
Država koju su tajkuni totoalno uništili izabere na izborima turbo tajkuna. Lijepo, obećavajuće i osvježavajuće.

I onda im je Kremlj kriv što već 25 godina biraju kriminalce na vlast.

Nije za njih država, tužno, ali istina.


Ukrajina je mrtvorodjence zaceto incestom medju komunistickom bracom i sestrama...

Mogao bi donekle da je poredim sa Jugoslavijom, u smislu heterogenosti i osetljivosti na razne uticaje spolja i iznutra... ali ipak jugoslovenska ideja je zivela iskreno medju mnogim ljudima jos od polovine 19. stoleca...probali smo 2 puta, videli smo da je shit, i na kraju se sve to raspalo u krvi...

Ukrajina, zemlja bez ikakve istorijske tradicije, nastala Lenjinovim dekretom na zemlji koja je istorijski pripadala i Rusiji, delom i Poljskoj, osmanskom carstvu, tatarskom krimskom hanstvu... pobednici u krvavoj oktobarskoj revoluciji su rekli - e, ajde to sve da nazovemo Ukrajina... postace republika SSSR, a onda ce neprirodnim inzenjeringom sve to u nekoj buducnosti postati nacija, kao sto su ovde komunisti napravili Makedonce, Muslimane i Crnogorce kao nacije....

Slicnost nekog stanovnika Luganska i Lvova se moze porediti sa slicnoscu coveka iz Velesa i Maribora... kulturne, verske, jezicke, ideoloske razlike su ogromne... mogu obojica reci da su Ukrajinci, kao sto su i neki Janez i Cokac reci da su Jugosloveni... ali to ne menja cinjenicu da se radi o 2 sveta koje samo kratkotrajno pod prinudom i laznom ideologijom jedinstva mozes drzati pod istom kapom...

Ako izuzmemo mesetarenje Amerike, puc, propagandu, klimoglavce koje su juce satro birali na izborima... radi se o duboko podeljenom drustvu koje je i pre svega toga jako bilo sklono raspadu... Amerikanci su ih gurnuli u direktan sukob sa Rusijom, i sad ce jos dugo da grickaju govanca koja su sami izasrali... to je taj sveti put ka "zapadnim vrednostima" posle cega ti drzava uglavnom postane bedna puppet tvorevina....

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 26 svi 2014, 15:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 04:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Carmello Šešelj je napisao/la:
doc je napisao/la:
Dok ste recimo vi dokazali da ste "za državu".

Ajde nemojmo s tim etiketiranjem naroda koji je u vrlo složenim i nesretnim uvjetima.

Naravno da jesmo, inače je ne bi stvorili u 19. veku i održali njenu nezavisnost, uz dva manja prekida, sve do danas. Priznajem, dosta kasnije od drugih evropskih naroda, nažalost, ali opet vekovima pre instant nacija koje su državnost prvi put konačno ostvarile na kraju 20. veka padom berlinskog zida.

A i baš ti si osetio potrebu da se nađeš ogorčenim zbog negativnog etiketiranja cele grupe ljudi u vrlo složenim i nesrećnim okolnostima. :zubati


Ma nisam ogorčen nego mi je bedasto da se eto netko s ovih prostora ruga drugom narodu da eto nisu za državu zbog izbora nekog k tome još "kriminalca".

Mislim kako hoćeš...meni tako ravno, i to ne hinjeno.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 26 svi 2014, 15:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22970
doc je napisao/la:
Ma nisam ogorčen nego mi je bedasto da se eto netko s ovih prostora ruga drugom narodu da eto nisu za državu zbog izbora nekog k tome još "kriminalca".

Mislim kako hoćeš...meni tako ravno, i to ne hinjeno.

Pa svi predsednici do sada, od Kravčuka, preko Kučme i Juščenka, do Janukoviča i sada Porošenka su kriminalci i lopine. To nije ruganje, to je materijalna činjenica. :neznam

A o Juliji da i ne govorim....

I to će skoro svi Ukrajinci da ti potvrde, oni koji su glasali za navedene individue.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 26 svi 2014, 17:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 16:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Carmello Šešelj je napisao/la:

Kompromis sa Rusijom? Tu bi možda nešto i mogli da postignu, ako pristanu na federalizaciju zemlje, i Moskva bi pristala da "stisne" narodnorepublikaše u odcepljenim oblastima. Samo mi se nekako čini da će "prave patriote" sa (zapadno)ukrajinske strane ( moguće i uz pomoć stranog, "sjedinjenoameričkog", faktora) da miniraju tu "izdaju".

Meni više liči da će tek da počne veliko sranje tamo, nego što imam nadu u neki kompromis.


Pa s Rusijom, jasno, Donbas nije ozbiljan partner. Fedrealizacija je imperativ, osobno da sam pro-zapadni Ukrajinac i ja bih inzistirao na federalizaciji i fiskalnoj decentralizaciji.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 26 svi 2014, 17:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22970
Zadar1993 je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:

Kompromis sa Rusijom? Tu bi možda nešto i mogli da postignu, ako pristanu na federalizaciju zemlje, i Moskva bi pristala da "stisne" narodnorepublikaše u odcepljenim oblastima. Samo mi se nekako čini da će "prave patriote" sa (zapadno)ukrajinske strane ( moguće i uz pomoć stranog, "sjedinjenoameričkog", faktora) da miniraju tu "izdaju".

Meni više liči da će tek da počne veliko sranje tamo, nego što imam nadu u neki kompromis.


Pa s Rusijom, jasno, Donbas nije ozbiljan partner. Fedrealizacija je imperativ, osobno da sam pro-zapadni Ukrajinac i ja bih inzistirao na federalizaciji i fiskalnoj decentralizaciji.

I ja isto. Problem je što pro-zapadni Ukrajinci imaju "pro-bosanski" pogled na državno uređenje Ukrajine.

Mada, da se ne zajebavamo, ta federalizacija bi bila samo prelazno rešenje do podele zemlje, pa makar taj prelazni period trajao i decenijama. Ali je opet bolje rešenje (gledano iz zapadno ukrajinskog ugla) nego krvav rat koji bi potpuno uništio zemlju i doveo do podele zemlje odmah.

Porošenko se čini kao razuman čovek, posebno u odnosu na ostale, ali pitanje je koliko se on pita. Koliko znam, majdanaška vlast je vratila stari ustav po kojem predsednik i nema baš neka velika ovlašćenja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 26 svi 2014, 18:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 16:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Carmello Šešelj je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Pa s Rusijom, jasno, Donbas nije ozbiljan partner. Fedrealizacija je imperativ, osobno da sam pro-zapadni Ukrajinac i ja bih inzistirao na federalizaciji i fiskalnoj decentralizaciji.

I ja isto. Problem je što pro-zapadni Ukrajinci imaju "pro-bosanski" pogled na državno uređenje Ukrajine.

Mada, da se ne zajebavamo, ta federalizacija bi bila samo prelazno rešenje do podele zemlje, pa makar taj prelazni period trajao i decenijama. Ali je opet bolje rešenje (gledano iz zapadno ukrajinskog ugla) nego krvav rat koji bi potpuno uništio zemlju i doveo do podele zemlje odmah.

Porošenko se čini kao razuman čovek, posebno u odnosu na ostale, ali pitanje je koliko se on pita. Koliko znam, majdanaška vlast je vratila stari ustav po kojem predsednik i nema baš neka velika ovlašćenja.


Ja čisto sumnjam da je ovo prijelazno razdoblje do podjele zemlje.
Pogledamo li cijeli razlog i korijen ovih podjela među Ukrajincima vidimo da je to ekonomija, odnosno industrija istoka.
Problem glede te industrije istoka osobito Donbasa jest ta što ona zahtijeva značajne državne subvencije.
Fiskalnom decentralizacijom, nestaje državnih subvencija, a time i industrije na istoku. Pro-zapadni Ukrajinci mogu neutralizirati ove sa istoka običnim kompromisom. Nakon toga proći će određeno vrijeme, a stare podjele će izblijediti.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 26 svi 2014, 18:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22970
Zadar1993 je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
I ja isto. Problem je što pro-zapadni Ukrajinci imaju "pro-bosanski" pogled na državno uređenje Ukrajine.

Mada, da se ne zajebavamo, ta federalizacija bi bila samo prelazno rešenje do podele zemlje, pa makar taj prelazni period trajao i decenijama. Ali je opet bolje rešenje (gledano iz zapadno ukrajinskog ugla) nego krvav rat koji bi potpuno uništio zemlju i doveo do podele zemlje odmah.

Porošenko se čini kao razuman čovek, posebno u odnosu na ostale, ali pitanje je koliko se on pita. Koliko znam, majdanaška vlast je vratila stari ustav po kojem predsednik i nema baš neka velika ovlašćenja.


Ja čisto sumnjam da je ovo prijelazno razdoblje do podjele zemlje.
Pogledamo li cijeli razlog i korijen ovih podjela među Ukrajincima vidimo da je to ekonomija, odnosno industrija istoka.
Problem glede te industrije istoka osobito Donbasa jest ta što ona zahtijeva značajne državne subvencije.
Fiskalnom decentralizacijom, nestaje državnih subvencija, a time i industrije na istoku. Pro-zapadni Ukrajinci mogu neutralizirati ove sa istoka običnim kompromisom. Nakon toga proći će određeno vrijeme, a stare podjele će izblijediti.

Subvencionisaće federalne jedinice, pretpostavljam. Možda i Rusija uleti sa nekom rubljom.

Problem je što je to jedina ekonomija koju Ukrajina ima.

Šta od ekonomije postoji na zapadu zemlje? Poljoprivreda i nešto malo turizma, barem koliko ja znam, možda grešim.

A moguće je da si u pravu da federalizacija ne vodi nužno u raspad. Ako bi federalne jedinice mogle, na primer, da utiču tj. blokiraju državne odluke, posebno u domenu spoljne politike, to bi Rusiji mnogo više odgovaralo od podele zemlje, neprijatelja na granici i desetak i kusur miliona novih građana koji su sirotinja i koje bi morala da izdržava. Mada, takva ovlašćenja konstitutivnih teritorijalnih jedinica su više konfederalna, nego federalna, pa ne verujem da bi ovi u Kijevu pristali na tako nešto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rat u Ukrajini
PostPostano: 26 svi 2014, 18:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 16:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Carmello Šešelj je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Ja čisto sumnjam da je ovo prijelazno razdoblje do podjele zemlje.
Pogledamo li cijeli razlog i korijen ovih podjela među Ukrajincima vidimo da je to ekonomija, odnosno industrija istoka.
Problem glede te industrije istoka osobito Donbasa jest ta što ona zahtijeva značajne državne subvencije.
Fiskalnom decentralizacijom, nestaje državnih subvencija, a time i industrije na istoku. Pro-zapadni Ukrajinci mogu neutralizirati ove sa istoka običnim kompromisom. Nakon toga proći će određeno vrijeme, a stare podjele će izblijediti.

Subvencionisaće federalne jedinice, pretpostavljam. Možda i Rusija uleti sa nekom rubljom.

Problem je što je to jedina ekonomija koju Ukrajina ima.

Šta od ekonomije postoji na zapadu zemlje? Poljoprivreda i nešto malo turizma, barem koliko ja znam, možda grešim.

A moguće je da si u pravu da federalizacija ne vodi nužno u raspad. Ako bi federalne jedinice mogle, na primer, da utiču tj. blokiraju državne odluke, posebno u domenu spoljne politike, to bi Rusiji mnogo više odgovaralo od podele zemlje, neprijatelja na granici i desetak i kusur miliona novih građana koji su sirotinja i koje bi morala da izdržava. Mada, takva ovlašćenja konstitutivnih teritorijalnih jedinica su više konfederalna, nego federalna, pa ne verujem da bi ovi u Kijevu pristali na tako nešto.


Federalizacija podrazumijeva fiskalnu decentralizaciju koja pak podrazumijeva ukidanje subvencija središnje vlasti, mislim da će to biti jedna od glavnih stavki, uz ovu mogućnost blokade određenih odluka.
Mislim da Ukrajince trenutno ne će previše zanimati očuvanje radnih mjesta na istoku. Središnja vlast će ipak imati nadzor nad diplomacijom, što pak omogućava kreiranje gospodarske diplomacije koja bi odgovarala isključivo zapadnom dijelu.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8849 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192 ... 354  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO