HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 01 pro 2024, 08:22.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 5021 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 201  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 09 kol 2014, 13:26 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 18:47
Postovi: 4024
Kamov je napisao/la:
DzoniBG je napisao/la:
Ne znam koliko ce ovo potrajati, ali ovo je sansa za nase izvoznike da naprave rekordne brojke sto se tice izvoza u Rusiju...

Srbija u odnosu na druge ima bescarinski rezim za veliku vecinu proizvoda... a problem je sto postoje stroga pravila sto se tice kvaliteta robe... ne mozes vise da im uvaljujes nesto na kvarno. Ko god radi i proizvodi po propisu, skinuce kajmak...

Inace, radikalan rez u ruskoj politici i ekonomiji... nije dzabe Putin pravio latino-americku turneju za vreme svetskog prvenstva, tamo je vec pripremao teren za ovakvu odluku... sad ce mnogi privrednici iz drzava pogodjenim sankcijama da zapitaju svoje vlade koliko je razumno bilo uvoditi sankcije Rusiji... dok ne udaris po dzepu, malo ko se cese po glavi...


I što misliš tko može dulje izdržati ovaj ekonomski rat? Rusi ili SAD-EU?


I jedni i drugi će biti na velikom gubitku. Mada mogu izdržati.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 09 kol 2014, 13:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 23:11
Postovi: 6518
Treci nema sankcije, a tu je i Srbija sa bezcarinskom zonom.
Otvaranje pogona u trecem i Srbiji je neminovnost za hrvatsku privredu a Srbija bi mogla izvuci koristi od EU.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 09 kol 2014, 15:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 21:35
Postovi: 12974
Lokacija: Zagreb
Pametan potez BiH, Rusija im je jedan od važnijih trgovinskih partnera i naravno da bi BiH puno više patila nego Rusija.

Što se tiče Hrvatske, može se izvoziti iz pogona u CEFTA zemljama. Najveći udar je ipak na proizvođače mandarina.

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 09 kol 2014, 15:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 43752
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Citat:
Ako sankcije potraju kompanije iz Unije će seliti proizvodnju u BiH

MOSTAR – Uvođenje ruskog embarga za europske poljoprivredne proizvode dobra je prilika za bosanskohercegovačko gospodarstvo.

Pojedine kompanije koje se nalaze u zemljama koje su pod sankcijama najavile su da će izvozne poslove obavljati zaobilazno i to posredstvom svojih tvornica u BiH i Srbiji. U suprotnom, u izvozu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, tržišta će, poput hrvatskog, gubiti desetke milijuna dolara.

Prilika za nas

- Ovo jest za nas prilika, jer ako ove sankcije potraju, onda bi neke kompanije iz Europske unije, prije svega iz susjedstva, premjestile dio proizvodnje u BiH ili bi uspostavile suradnju s domaćim proizvođačima, rekao je za Dnevni list Igor Gavran, savjetnik u Vanjskotrgovinskoj komori BiH.

Opet, prema objašnjenju Gavrana, ovo i nije tako ogromna prilika za bh. gospodarstvo s obzirom da je rusko tržište daleko i veoma zahtjevno, a ranije tu nismo bili jako konkurentni.

- U svakom slučaju, bit će dovoljno da nadomjestimo onaj izvoz koji su realizirali naši konkurenti iz susjedstva. Najviše će ovo iskoristiti Srbija s obzirom da ima slobodnu trgovinu s Rusijom, a mi bismo to mogli iskoristiti kooperacijama sa srbijanskim kompanijama, savjet je Gavrana. Ako se gledaju detaljno podaci izvoza BiH u Rusiju po skupinama proizvoda, Gavran ističe da smo najviše u tu zemlju slali lijekova.

- Uvjerljivo vodeći naši izvozni proizvodi u Rusiju za 2013. su bili lijekovi i to u vrijednosti od 44 milijuna maraka od ukupnih 57 milijuna maraka vrijednosti izvoza. Kad je riječ o prehrambenim proizvodima, prvi na listi su skupina proizvoda u koje se ubrajaju marelice, višnje, breskve i slično, koje su se izvozile u vrijednosti od 150 tisuća maraka, rekao je naš sugovornik koji napominje da će se kod nas proizvodnja poljoprivredno-prehrambenih proizvoda smanjiti zbog nastalih poplava, pa i ne možemo očekivati neko znatno veće povećanje izvoza. Dodaje kako bismo zbog toga imali više šanse u prerađenom, nego kod svježeg voća i povrća. Gavran objašnjava kako ruska strana ranije nije bila spremna za slobodnu trgovinu s BiH, no, ako sankcije i ovakva situacija potraje, moguće je da će to inicirati.

Alternativa

Podsjetimo, ruskim embargom na uvoz govedine, svinjetine, peradi, voća, povrća, ribe, sira, mlijeka i mliječnih proizvoda europska prehrambena industrija je na jednu godinu ostala bez svog inače drugog najvažnijeg izvoznog tržišta. Kompanije koje se ubrajaju u ove kategorije već su počele razmišljati o alternativnim dobavljačima i kako nastaviti plasirati svoje proizvode gdje su i ranije stizali. Mnogi poput Perutnine Ptuj posjeduju svoje tvornice u zemljama koje ne podliježu sankcijama. Ova kompanija u BiH ima svoje dvije tvornice. Predsjednik Uprave Roman Glaser najavio je moguće izvozne poslove ove kompanije u Rusiju posredstvom tvornica u BiH i Srbiji, prenijela je agencija STA. Objasnio je kako u Rusiju izvoze manje količine mesa te da trenutačno još nije poznata promjena u tržišnim tijekovima.

- Istina je da embargo može imati utjecaja na naše buduće poslovne planove u ovoj zemlji u kojoj smo u završnim razgovorima za neke veće izvozne poslove, rekao je za ljubljanski Dnevnik prvi čovjek Perutnine te je podsjetio da svi njihovi pogoni nisu pokriveni zabranom.

- To znači da je potencijal realizacije posla, na primjer, iz BiH i Srbije, kojima je Rusija tradicionalno naklonjena, i dalje aktualan, naglasio je Glaser. Kakav će biti utjecaj na tržišta zbog nemogućnosti izvoza u Rusiju, pokazali su podaci Hrvatske gospodarske komore (HGK). Tu su ocijenili da nove sankcije neće imati nekog većeg utjecaja na ukupni hrvatski izvoz u tu zemlju, no, sankcije bi mogle jače pogoditi pojedine hrvatske izvoznike. U HGK-u smatraju da će paketom sankcija, kojima je Ruska Federacija uzvratila na sankcijski režim EU-a i SAD-a, biti ugrožen udio od oko 1,5 posto ukupnog hrvatskog izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, a što je vrijednost između 20 i 25 milijuna dolara.

Također, u Komori su procijenili da će paket sankcija kod pojedinih izvoznika prouzročiti ozbiljne poteškoće, pogotovo kada je riječ o tvrtkama kojima izvoz prema Ruskoj Federaciji zauzima značajan udio u proizvodnji. Istodobno, napominju da će konačne posljedice za izvoz na makro i mikro razini ovisiti o konačnom odabiru proizvoda za koje će biti uvedena zabrana uvoza u Rusiju i o samom trajanju zabrane uvoza, prenosi Hina.

- Negativne posljedice očekuju i u povećanom pritisku kroz uvoz na hrvatsko tržište. Naime, druge države članice morat će pronaći nova tržišta za svoje proizvode, a jedno od njih može biti i hrvatsko, napominju u HGK. Preduvjet za izvoz hrvatskih proizvoda na rusko tržište je posjedovanje dozvole ruske Federalne službe za veterinarski i fitosanitarni nadzor, a prema informacijama udruženja Hrvatski izvoznici tu dozvolu u Hrvatskoj ima nekoliko manjih proizvođača te veliki prehrambeni koncerni kao što je Podravka, PIK Vrbovec, Vindija i Belje.

Potpuna zabrana

Podsjetimo, ruski premijer Dmitrij Medvedev u četvrtak je objavio da je stupila na snagu jednogodišnja potpuna zabrana uvoza većine prehrambenih proizvoda iz Europe i Sjedinjenih Država zbog njihovih sankcija, ali je istodobno poručio da se mogu opozvati u slučaju da EU i SAD pokažu konstruktivni pristup u pogledu sankcija protiv Rusije. Zabrana se odnosi na govedinu, svinjetinu, perad i mesne prerađevine, ribu i ostale plodove mora, sireve, mlijeko i druge mliječne proizvode, voće, povrće i orašaste plodove iz SAD-a, EU-a, Australije, Kanade i Norveške. Ne sumnja se da će embargo najviše osjetiti njemački proizvođači hrane. Za njih je Rusija jedno od ključnih izvoznih tržišta, jer tu njemačke tvrtke izvoze u jednoj godini čak 1,35 milijardi eura prehrambenih proizvoda. Također, SAD će imati velike gubitke jer u Rusiju izvoze jednu milijardu eura vrijednosti prehrambenih proizvoda godišnje, od čega oko 250 milijuna predstavlja samo piletinu.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 09 kol 2014, 15:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:11
Postovi: 23893
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Ministry uze mi slova sa tipkovnice. :zubati

Taman sam mislio napisati, ako potraje ovo duže razdoblje, koje se mjeri godinama, BiH je idealna za hrvatske tvrtke kao bypass za Rusiju. Ujedno bi se proizvodilo i za BiH, Crnu Goru, Kosovu, Srbiju, Albaniju i Makedoniju, koje još uvijek nisu u EU, a gdje je poznatost hrvatskih brandova višestruko veća nego u EU.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 09 kol 2014, 15:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 43752
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ipak je to riskantna igra za hrvatske firme, jer ni Rusi nisu glupi, ako vide da se kroz te rupe zaobilazi embargo.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 09 kol 2014, 20:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 04:21
Postovi: 14970
Lokacija: Zagreb
He considered Russia to be, for the most part, a Western country, and he foresaw that communism would not last. He fully agreed with his friend, the historian John Lukacs, who wrote in 1961 that “the most important fact in the second half of the century may be that, after all, the Russians are white.”

Nikita Khrushchev visited Paris in March 1960 and met Charles de Gaulle. At one point, in a reference to the problems the Soviets were having with their internal Asiatic populations and with the Chinese, he moved close to de Gaulle and said confidentially, “We are white, you French and us.” De Gaulle’s reply has not been recorded.

During a 1979 summit meeting with newly elected British Prime Minister Margaret Thatcher and Chairman Leonid Brezhnev, Thatcher said she saw no reason why their two countries could not have better relations. Mr. Brezhnev agreed, but went further: “Madame, there is only one important question facing us, and that is the question whether the white race will survive.” Mrs. Thatcher was so taken aback that she immediately left the room.

http://www.amren.com/features/2014/06/t ... n-diaries/

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 09 kol 2014, 20:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 21:35
Postovi: 12974
Lokacija: Zagreb
Ministry of Sound je napisao/la:
Ipak je to riskantna igra za hrvatske firme, jer ni Rusi nisu glupi, ako vide da se kroz te rupe zaobilazi embargo.

Hrvatska im nije prioritet, po izboru proizvoda je jasno da su htjeli pokriiti Poljsku, Nizozemsku, Britaniju, no pogodile su i druge naravno.
Recimo zabrana uvoza vina bi bila veliki udarac za dobar dio EU, no ni jedna od izrazito antiruskih država nije vinorodna. Maslinovo ulje također.

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 10 kol 2014, 11:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22488
Još neki su došli na tu ideju.

Citat:
Franc Fišler: Preko Balkana izvoziti u Rusiju

BEČ – Bivši evropski komesar za poljoprivredu Franc Fišler ukazuje da, kako bi se izbegli gubici zbog ruskih sankcija na poljoprivredne proizvode iz EU koje pogađaju iz Austriju, postoji mogućnost da austrijski proizvođači izvoze svoje proizvode preko Balkana ili Švajcarske.

On je, u izjavi austrijskom radiju „Oel”, rekao da u debati o sankcijama treba ostati smiren i sačekati da se vidi koliki će biti gubici, da li će stvarno iznositi stotine miliona evra, kako se upozorava.

Njegova nada za izbegavanje gubitaka zbog zabrane uvoza poljoprivrednih proizvoda koje je Rusija uvela za zemlje koje su protiv uvele sankcije protiv Moskve je u poslovima preko „trećih zemalja”.

„Svaka firma može, na primer, u Švajcarskoj ili na Balkanu iz Austrije kupiti proizvode i onda ih izvoziti u Rusiju”, preporučuje Fišler dodajući da se na taj način mogu kompenzovati gubici.

Fišler, takođe, smatra da je potrebno zajedničko, evropsko rešenje u vezi sa pomoći poljoprivrednicima.

„Potrebno je zajedno razmisliti kako se može teret raspodeliti na sve”, objasnio je on.

Takođe i ministar poljoprivrede Austrije Andre Ruprehter savetuje poljoprivrednicima strpljenje kako bi se sagledale posledice ruskih mera.

Austrija je prošle godine u Rusiju izvezla agrarne i prehrambene proizvode u vrednosti od oko 236 miliona evra i očekuje da bi zabrana uvoza mogla doneti gubitke od najmanje polovine te svote.

Glavni poljoprivredni izvozni proizvod iz Austrije u Rusiju je svinjsko meso.

Tanjug
objavljeno: 10/08/2014


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 10 kol 2014, 12:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 lip 2012, 00:09
Postovi: 15513
Lijepo čovjek objašnjava kako izigrati sankcije a da pri tom ni ne osudi sankcije koje su sve to izazvale.

Niti da pomene da će evropska privreda da plati američke svinjarije po Ukrajini.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 10 kol 2014, 12:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22488
Metemma je napisao/la:
Lijepo čovjek objašnjava kako izigrati sankcije a da pri tom ni ne osudi sankcije koje su sve to izazvale.

Niti da pomene da će evropska privreda da plati američke svinjarije po Ukrajini.

Pa Evropa i treba da plati američke svinjarije. Kada pristaju da budu psi na lancu, nisu bolje ni zaslužili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 11 kol 2014, 10:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22488
Citat:

Nema više igre s ruskim tržištem


Beograd -- Posle lošeg iskustva sa mesom, biće sprečen svaki pokušaj prodaje Rusiji hrane, voća i povrća iz EU preko Srbije, kaže ministar trgovine Rasim Ljajić.

Posle odluke Moskve da na godinu dana zabrani uvoz voća, povrća i druge hrane iz EU, odmah su usledile različite kalkulacije, najave, pa i razgovori o tome da se, na primer, jabuke uvezu iz Makedonije i Bugarske i da se onda preko nas reeksportuju na tržište Rusije, naveo je Ljajić.

"To ne smemo dozvoliti, jer bi smo time doveli u pitanje celokupan izvoz iz Srbije u Rusiju. Da bi smo sprečili takve i slične situacije dodatno će biti angažovana naša carina, a proizvođači ili izvoznici koji budu pokušali da prevarom dođu do zarade biće najoštrije sankcionisani", rekao je Ljajić za sutrašnji Blic.

On je napomenuo da stranci mogu da osnuju firmu u Srbiji i da izvoze za Rusiju, ali ta roba mora da bude proizvedena kod nas.
Lajić je potvrdio da će sutra imati sastanak sa predstavnicima Udruženja plodova Srbije, Uprave carina, Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede i Privredne komore Srbije.

Moramo da sprečimo prepakivanje, falsifikovanje i reeksport, ali i da ispunimo sve sanitarne, higijenske, zdravstvene i druge standarde koji su rigorozni. Rusi su pripremili novi pravilnik koji ima 4.000 stranica, gde su jasno navedeni svi uslovi i kriterijumi koji moraju da se ispune i s tim naši proizvođači moraju da budu upoznati, rekao je Ljajić.
 


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 11 kol 2014, 12:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2013, 16:27
Postovi: 1660
Lokacija: Srbija Beograd
Štrahe: Ukinuti sankcije Rusiji
IZVOR: TANJUG
Beč -- Hajnc-Kristijan Štrahe ocenio je danas da treba pod hitno ukinuti sankcije protiv Rusije i vratiti se diplomatskoj potrazi rešenja.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=886797


Vrh
   
 
 Naslov: sad malo apsimo ruse za amere
PostPostano: 11 kol 2014, 19:38 
Offline

Pridružen/a: 17 srp 2014, 23:39
Postovi: 309
http://www.balkaninfo.org/nevjerovatno- ... terorizma/


kako je sve to jos samo smijesno


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 11 kol 2014, 21:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2014, 03:07
Postovi: 745
Lokacija: Planet Zemlja
Pitanje je samo koliko dugo će USA i EU tolerirati taj zaobilazak sankcija. Vjerujem da neće dugo. A i pitanje je koliko će Srbija i BiH odoljeti političkom pritisku da ipak uvedu sankcije. Mogli bi eventualno imati veću štetu nego korist koju izvoz donosi. Nisu ovi baš naivni i kod njih vrijedi ona ako nisi s nama onda si protiv nas!

_________________
Došao je tiho i ušao u legendu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 12 kol 2014, 01:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2010, 11:50
Postovi: 9959
Lokacija: Banja Luka
Ne primjecujem prevelik entuzijazam kod americkog protektorata EU , u uvodjenju sankcija Rusiji , pa cak ni kod kapoa GB...
Al sta ce , moraju slusat.
Mnogo uticajnih firmi ,privrednika ,politicara ...itd.. javno im se protivi ... Mada jos uvjek niko od njih'' otvoreno ne otkazuje poslusnost ''centrali'' (sto god to bilo) .

Za USA , ovaj financiski , trgovinski ...kako god, rat..i nije prevelik problem, naprotiv , prilika je i da dobro zaradi + da ovu EU sluzincad jos vise podcini svojoj volji .
Rusiji je taj rat , svakako problem , ali ni blizu da je '' neprebolan''.

Mnogi , kada cuju pojam ''sankcije'' , odmah pomisle na sankcije Srbiji , koje su USA i vazali progurali u UN ( red je reci da je za njih digla ruku i Jeljcinova Rusija) , ...sto je apsolutno neuporedivo.
UN sankcije su obaveza za sve i Srbija je bila skoro hermeticki zatvorena i potpuno iskljucena iz ''svega postojeceg''..od sporta, kulture...pa do lijekova , energenata...
Prolazio je samo vazduh i voda ( to je malo tesko za zabraniti) .
Komsije Bugari i Rumuni su npr . za gubitke koji su im nastali zbog istih , bili nagradjeni tako sto su ih u EU , brze od munje za pola sata,primili Ameri . :zubati

Sankcije koje USA i vazali , uvode Rusiji , u odnosu na te , koje je prezivjela Srbija su obican pickin dim .
A i zima se blizi.


Jbte ... zajednica od preko pola milijarde ljudi..sva ta tehnologija, istorija,tradicija...a jenkiji je jasu kako hoce.
EU je bukvalno jadna. :sad
Gotovo da me je kao evropljana sramota .. iako sam a vrjeme pred nama ce to pokazati , ponovo na pravoj strani ( kao sto i inace biva kod ovih mojih , svaki put :cool )
PS.
Jedini ozbiljniji problemi , ali ne vjerujem da bi i oni bili za drzavu Rusiju previse dramaticni , su ulazak u rat protiv Malorusije i i nablize im familije Malorusa .
Em ubijas bracu ,a i oni tebe...em skupo..rat kosta.

U to USA polaze velike nade.
Mnogo su se trudili ,vec mnogo decenija vjezbali , imali simulacije kao i live verzije .
Citavi timovi su sve pratili ,pedantno biljezili i razradjivali do tancina , i svako malo i najdirektnije uticali ,satanizujuci , uvodeci sankcije, bombardujuci jedne Slovene ( ove sto nekako najvise '' vuku '' na Ruse :smajl034 ) a pomagali druge...( ove koji su jedared , sa njima '' zapucali'' do Staljingrada )...i onda pratili... kako se ko ponasa :kava

_________________
Sunce izlazi na Istoku . Ništa nije moćnije od ideje čije je vrijeme stiglo .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 12 kol 2014, 08:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 lip 2012, 00:09
Postovi: 15513
Svarog je napisao/la:
Ne primjecujem prevelik entuzijazam kod americkog protektorata EU , u uvodjenju sankcija Rusiji , pa cak ni kod kapoa GB...
Al sta ce , moraju slusat.
Mnogo uticajnih firmi ,privrednika ,politicara ...itd.. javno im se protivi ... Mada jos uvjek niko od njih'' otvoreno ne otkazuje poslusnost ''centrali'' (sto god to bilo) .


Centrala je Lengli naravno.

Ovde imamo odličan primjer tog "slobodnog tržišta" - politika zabrani trgovinu, dakle direktno se umiješa u tu svetinju od "slobodnog tržišta", i niko od velikih ekonomista koji će skičati ko klani zbog svake državne subvencije ili državne farme pilića u istočnoj Evropi da se pobuni protiv toga, ali ni neko od velikih privrednika i tajkuna!

Ko nije znao da CIA kontroliše i privredu, evo mu primjera. Ili ste mislili da vlasnici "Bakardija" finansiraju rat protiv Kastra jer su patriote...

Šta je sa regulama WTO ovde?

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 12 kol 2014, 09:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 04:21
Postovi: 14970
Lokacija: Zagreb
Danas naslov na novinama. Srbija neće dati Hrvatskoj da preko nje izvozi u Rusiju!

Pa jel to lijepo tako?

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 12 kol 2014, 09:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 04:21
Postovi: 14970
Lokacija: Zagreb
Al su ovi Europljani još luđi.

Kažu prijavit će Rusiju WTO-u zbog zabrane uvoza europskih poljoprivrednih proizvoda jer ne nalaze u međunarodnom pravu izliku za takvu odmazdu.

=))

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 12 kol 2014, 10:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22488
doc je napisao/la:
Danas naslov na novinama. Srbija neće dati Hrvatskoj da preko nje izvozi u Rusiju!

Pa jel to lijepo tako?

Ne damo nikom, ne samo vama.

Pročitaj moj prethodni post na ovoj temi, tu piše zašto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 12 kol 2014, 13:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 04:21
Postovi: 14970
Lokacija: Zagreb
ExxonMobil, Rosneft start joint Arctic drilling in defiance of sanctions
slika

US oil giant ExxonMobil and Russia’s Rosneft will continue joint exploitation of the Russian Arctic despite Western sanctions, the American company said as the two giants launched exploration drilling in the Kara Sea.

"Our cooperation is a long-term one. We see great benefits here and are ready to continue working here with your agreement,” Glenn Waller, ExxonMobil's lead manager in Russia, told President Vladimir Putin during a videoconference call.

The Russian leader hailed the exploration project as an example of mutually beneficial cooperation that strengthens global energy security.

Rosneft head Igor Sechin said the launch of the Universitetskaya-1 well drill is one of the most important events for the company this year.


“We hope that this work will discover a new oil reserve here in the Kara Sea. The development of the Arctic shelf would have a big and positive effect for the Russian economy,” he said.

Sechin compared the resource base of the project to that of Saudi Arabia.

"This project will give Russia a new perspective and will ensure energy security for the whole world. Comparing this project with others in the world from the resource stand point, we can confidently say that it is comparable with the largest resources, such as in Saudi Arabia, and significantly exceeds the capabilities of offshore supply in the Gulf of Mexico, Alaska and Canada," he told reporters on Saturday.

Sechin added that he is confident in the project. "At the moment there is no project that is implemented at such latitudes, but at the same time, we are confident in our success, we have good partners,” he said.

ExxonMobil Russia chief Glen Waller confirmed the strong partnership between the companies. “Ours is a long-term partnership and we see great prospects here, we are ready to continue our work,” he said.

Optimistic company forecasts put oil reserves in the Kara Sea as high as 13 billion tons, more than in the Gulf of Mexico, or the whole of Saudi Arabia.


The drilling is being done by the West Alpha oilrig, built by Norway’s North Atlantic Drilling. It has a deadweight of 30,700 tons and can drill wells in the shelf up to 7 km deep.

The rig was equipped with an advanced iceberg warning system, which tracks potentially dangerous icebergs, giving enough time for either support ships to tow them away, or for the rig itself to seal off the well and evacuate to safety.

Rosneft is one of the Russian companies targeted by Western nations, imposed to punish Moscow for its stance over the Ukrainian crisis. Russia’s retaliation so far has been to ban the import of foodstuffs from the countries that approved anti-Russian sanctions.
2.5K6471

http://rt.com/business/179200-exxonmobi ... -drilling/

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 12 kol 2014, 13:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 04:21
Postovi: 14970
Lokacija: Zagreb
Exxon Reaches Arctic Oil Deal With Russians
slika
Prime Minister Vladimir V. Putin of Russia, right, with Rex Tillerson, chief executive of Exxon, at a signing ceremony in Sochi, Russia

Published: August 30, 2011

Exxon Mobil won a coveted prize in the global petroleum industry Tuesday with an agreement to explore for oil in a Russian portion of the Arctic Ocean that is being opened for drilling even as Alaskan waters remain mostly off limits.

The agreement seemed to supersede a similar but failed deal that Russia’s state oil company, Rosneft, reached with the British oil giant BP this year — with a few striking differences.

Where BP had planned to swap stock, Exxon, which is based in Texas, agreed to give Rosneft assets elsewhere in the world, including some that Exxon owns in the deepwater zones of the Gulf of Mexico and on land in Texas.

In announcing the arrangement at a surprise signing in the Russian resort town of Sochi, Prime Minister Vladimir V. Putin described a sweeping global alliance — and a potentially vast investment by Exxon in the Russian Arctic.

“The scale of the investment is very large,” Mr. Putin said. “It’s scary to utter such huge figures.”

But while Russian news agencies said Mr. Putin had stated the potential investments by both companies to be as high as $500 billion, Exxon officials said the figures, at least initially, would more likely be in the tens of billions of dollars.


For Exxon, which is America’s largest company and is a spinoff of the original Standard Oil, the deal means wading deeper into Russia’s risky business environment. As a result of the agreement, which is almost certain to require a review in Washington, more of the company’s investments and future earnings will partly hinge on policies set in the Kremlin.

Russia has reneged on deals with Western oil companies before. In 2006, for example, it compelled Royal Dutch Shell to sell 50 percent of a Sakhalin offshore development to Gazprom, a state company — after Shell spent a decade and more than $20 billion of its own money and that of other investors to build the project’s infrastructure.

Until now, Exxon’s principal investment in Russia has been a production sharing agreement on Sakhalin Island, on Russia’s eastern coast. That arrangement, which waives local taxes and provides the Russian government a share of the oil produced, is regarded as less risky than the deal made Tuesday.

Under the new agreement, the state-owned Rosneft could become a part-owner of drilling operations in the United States. Those operations could include two of the industry’s most contentious oil extraction methods — drilling for oil in the deep waters of the Gulf of Mexico and using the so-called hydraulic fracturing, or fracking, technique on land. The Russians want to learn about both types of drilling for use at home.

The Rosneft deal would also be among the most significant attempts by a company from a country that is not an American ally to acquire United States oil fields since Cnooc, the large Chinese oil company, tried to buy the California oil company Unocal. Although it was not formally banned, that deal fell apart in 2005 after members of Congress criticized the potential Chinese ownership of American oil assets.

Having an American company win the Rosneft deal could also suggest that the Obama administration’s policy of détente toward Russia, known as the reset, can benefit United States businesses, said Cliff Kupchan, a senior analyst at the Eurasia Group, a consultancy.

The Exxon-Rosneft deal, if completed, would further a long-held goal of the Russian petroleum industry to diversify internationally. It would allow Russia to do that by using access to reserves at home to gain the necessary capital and technological expertise.

Russia’s economy is dependent on petroleum for about 60 percent of its export revenue. Policies here are also important for world oil supplies, as Russia now pumps more oil than Saudi Arabia. Yet Russia’s onshore fields in Siberia are in decline, threatening the prosperity and geopolitical clout that has come with oil wealth in the last decade.

Despite the varying accounts of the overall potential value of the agreement, a fact sheet released by the companies indicated an initial commitment to invest $3.2 billion in exploration in the Kara Sea, the body of water between the northern coast of European Russia and the Novaya Zemlya island chain.

Once seen as a useless, ice-clogged backwater, the Kara Sea now has the attention of oil companies. That is partly because the sea ice is apparently receding — possibly a result of global warming — which would ease exploration and drilling.

This summer, Gazprom, the Russian natural gas giant, moved a rig into a shallow part of the sea. Still, Russian scientists say the extent of the ice floes varies greatly from summer to summer, and conditions remain formidable during the polar night, which lasts months.

In the waters off Alaska, drilling has remained largely off limits because of environmental restrictions and lawsuits by conservation organizations.

Rosneft’s attempt to strike a similar pact with BP this year fell apart because the British company had a joint venture with a separate group of private Russian investors, who blocked the Rosneft deal in an international court. The collapse was an embarrassment for Mr. Putin, who had endorsed the BP-Rosneft deal.

After the failure of that deal, the onus fell on Russia to demonstrate it could uphold an agreement, Mr. Kupchan, the analyst, said. “They got away with BP, because the deal was seen as BP having two Russian wives,” he said.

Exxon, in contrast, has no exclusivity clause with a competitor in Russia that could come up in court.

Still, if Rosneft’s participation in American projects leads to objections in the United States, Exxon’s investment in Russia could also be vulnerable. Russian officials say reciprocity, or mutual dependence, is a condition for foreign investment in their petroleum fields.

Igor Sechin, a deputy prime minister in Russia and one of the country’s top energy officials, said Rosneft would obtain shares in at least six of Exxon’s oil fields in the United States. He said that the value of these assets would be “in proportion” to the ones Exxon would own in Russia.

Alan T. Jeffers, a spokesman for Exxon, said Rosneft would be subjected to the same regulatory oversight in the United States as any other oil company.

For Russia, the agreement is a result of a new openness to foreign investment in its oil industry that is meant to address the declining output in Siberia. The Kremlin opened discussions last year with Western oil companies whose prospects on the other side of the Arctic Ocean — above Alaska and Canada — had at least temporarily dimmed with the moratorium on offshore drilling in the aftermath of BP’s oil spill in the Gulf of Mexico.

This summer, the American Interior Department eased the restrictions somewhat by granting Royal Dutch Shell conditional approval to drill exploratory wells in the Arctic Ocean off Alaska’s coast starting next year.

But American and Canadian regulators worry about the special challenges in the Arctic. The ice pack and icebergs pose threats to drilling rigs and crews. And if oil were spilled in the winter, cleanup would take place in the total darkness that engulfs the region during those months.

Still, the United States Geological Survey estimates that the Arctic holds one-fifth of the world’s undiscovered, recoverable oil and natural gas.


http://www.nytimes.com/2011/08/31/busin ... html?_r=2&

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 12 kol 2014, 13:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 04:21
Postovi: 14970
Lokacija: Zagreb
Exxon’s $900 Billion Arctic Prize at Risk After Ukraine
slika
Vladimir Putin, Russia's president, back, watches Igor Sechin, chief executive officer of OAO Rosneft, right, and Stephen Greenlee, president of ExxonMobil Exploration Co. sign an agreement giving the U.S. company access to Arctic fields in exchange for the Russian firm's possible participation in an Alaskan gas project, at the Novo-Ogaryovo state residence outside Moscow on Feb. 13, 2013.

Exxon Mobil (XOM) Corp.’s dream of drilling in the Russian Arctic may risk running aground on the politics of Ukraine.

The company plans to start drilling in August in the Arctic’s remote Kara Sea -- the centerpiece of Exxon’s global alliance with Russian state-controlled OAO Rosneft. (ROSN) The partnership, which includes shale exploration in Siberia and joint venture fields in Texas, will come under greater scrutiny after the U.S. placed sanctions on Rosneft’s Chief Executive Officer Igor Sechin.

“With Sechin being sanctioned it may complicate relations for Rosneft with Western companies,” said Mattias Westman, who oversees about $3.3 billion in Russia assets as CEO of Prosperity Capital. “Maybe some transactions will be threatened as a result and perhaps Russia will counter and they will be less keen for American companies to work on Arctic projects.”

A U.S. Treasury official said yesterday U.S. companies can still do business with Rosneft.

That said, the sanctions leave Exxon in business with a group headed by a man who’s not allowed into the U.S. The exploration with Exxon is the most high-profile of several drilling ventures Rosneft plans with international oil companies including Norway’s OAO Statoil and Eni SpA (ENI) of Italy.

The Arctic well will be among the most expensive Exxon has ever drilled, costing at least $600 million. The spending is justified by the potential prize. Universitetskaya, the geological structure being drilled, is the size of the city of Moscow and large enough to contain more than 9 billion barrels, a trove worth more than $900 billion at today’s prices.


http://www.bloomberg.com/news/2014-04-2 ... raine.html

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 12 kol 2014, 18:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22488


Freedom apples. :smijeh


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rusija
PostPostano: 13 kol 2014, 18:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22488
Citat:
EU ljuta na Argentinu i Brazil

Brisel proziva Latinsku Ameriku za nepoštenje zato što uskače sa svojim proizvodima na rusko tržište


Rusija neće gladovati zato što je uvela zabranu uvoza prehrambenih proizvoda iz EU, SAD, Kanade i Norveške, jer će se zemlje Latinske Amerike pobrinuti da im na trpezi ništa ne zafali, uprkos porukama iz Brisela da „to nije pošteno”. Argentina, Brazil, Čile, Peru, Urugvaj, Ekvador, koji su veliki proizvođači mesa, ribe, voća i povrća, već su nezvanično proglašeni najvećim dobitnicima zatezanja odnosa između Rusije i Zapada.

Međutim, Evropska unija im zamera da profitiraju od trenutne situacije sa sankcijama. Kao da profit nije vladajuća sila koja obrće ceo svet.

„Možemo da razumemo da pojedini proizvođači, izvoznici i privatne kompanije traže nova tržišta za svoje proizvode, ali ne možemo da shvatimo kako to da ih vlade ovih zemalja podržavaju”, rekao je jedan visoki diplomata iz Brisela, a citiraju ga gotovo svi mediji iz 28 zemalja EU koje su pogođene kontrasankcijama iz Moskve.

I dok se sa ruske granice vraćaju kamioni sa tovarima voća i povrća, a zemlje EU organizuju hitne razgovore o tome kako da nadoknade novonastale gubitke, Brisel upozorava Latinsku Ameriku da je Moskva „nesiguran i slab trgovinski partner i da će stupanjem sa Rusijom u kratkoročni ekonomski odnos izgubiti mnogo dugoročnije i pouzdanije partnere”. Latinska Amerika ne osvrće se na gunđanje iz Brisela, niti prihvata optužbe da igra prljavu igru.

Brazil je ovlastio 90 svojih klanica da odmah počnu da pakuju piletinu, govedinu i svinjetinu i isporuče ih u Rusiju. Obilje najbolje morske ribe i raznovrsnih školjki, rakova i hobotnica krenulo je za Moskvu iz Čilea, odakle stižu vino, grožđe i avokado. Argentina pojačava svoju ponudu voća, povrća kikirikija, sira i govedine, a Urugvaj i Ekvador takođe ne mare za namrgođeni Brisel i Vašington... Prepakuju se banane, sveže cveće, kafa, čajevi, šumsko voće, kakao i čokolada, šećer, alkoholna pića i voćni sokovi.

Rusija se posle raspada Sovjetskog Saveza trudila da snabde svoje prazne rafove svim vrstama hrane iz celog sveta. Kako je rasla srednja klasa, tako je Rusija postajala značajan uvoznik, ne samo osnovnih životnih namirnica, već i specijaliteta iz egzotičnih krajeva.

Na vrste hrane koje su obuhvaćene sadašnjim jednogodišnjim sankcijama Rusija je prošle godine potrošila 25 milijardi dolara, a trećina tog novca utrošena je za isplaćivanje uvoza iz zemalja EU i SAD.

Brisel je potpuno u pravu. Latinska Amerika je spremno dočekala šansu za veliki biznis i bez trunke griže savesti spremna je da isporuči Rusiji sve što joj treba, i više od toga.

To će posebno dobro doći Argentini koja je zbog spekulanata u takozvanim lešinarskim fondovima na ivici bankrota. Argentina je pre dve godine izvezla prehrambene proizvode u Rusiju u vrednosti od milijardu dolara.

Već prošle godine razmena između „strateških partnera”, Argentine i Rusije, narasla je za više od 30 procenata na 2,63 milijarde dolara, prema podacima zajedničke argentinsko-ruske privredne komore. Argentina je u oba svetska rata u kojima nije učestvovala hranila zaraćene strane i uvek, čak i u bankrotu, imala je veliki suficit u razmeni sa inostranstvom. Posle tih ratova u državnoj banci u Buenos Ajresu nije se moglo proći od nagomilanih zlatnih poluga. Buenos Ajresu ne pada na pamet da se solidariše sa EU ili SAD i da ne iskoristi ovu šansu za dobar posao.

Uz sve ostale zemlje iz bližeg i daljeg okruženja, uključujući i Srbiju, ruski ministar poljoprivrede Nikolaj Fjodorov pomenuo je da su zemlje Latinske Amerike jako tržište koje kuca na ruska vrata.

Sa druge strane, pregovori EU sa grupama latinoameričkih zemalja oko lakšeg pristupa njihovih proizvoda na evropsko tržište traju već petnaest godina bez ikakvih opipljivih rezultata. Sada Brisel pokušava da se pozove na moralne principe i da ubedi Južnu Ameriku da njihova trgovina sa Rusijom nije u skladu sa principima lojalnosti.

Vladimir Putin i Si Đinping su pre manje od dva meseca obišli nekoliko latinoameričkih zemalja i sa njima potpisali niz dogovora o trgovinskoj razmeni i bližoj političkoj saradnji. Teren za slučaj da se zaoštri trgovinski rat protiv Rusije već je bio pripremljen. Sada će američko zadnje dvorište preuzeti na sebe poslove SAD i Zapada.

To je otvoreno potvrdio argentinski funkcioner Horhe Kapitanič koji je uprkos protestu Brisela rekao da će država podržati privatni sektor kako bi mogao da odgovori svim potrebama ruskog tržišta.

Zajedno sa ostalih nekoliko latinoameričkih zemalja, oni će popuniti prazninu nastalu ruskom zabranom uvoza hrane iz EU i SAD. A to je, kad se pretvori u novac, suma od više od pet milijardi dolara.

Zorana Šuvaković objavljeno: 13.08.2014.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 5021 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 201  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO