HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 13:53.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 113 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 03 srp 2013, 19:52 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Europsku putovnicu i domovnicu. Nije ni to loše. :zubati

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 03 srp 2013, 19:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Kaže jedna stara: Bolje išta nego ništa :zubati .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 03 srp 2013, 19:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
:sega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 03 srp 2013, 20:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13033
Lokacija: Zagreb
Broj članova foruma na ignore : 21 :sega

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 03 srp 2013, 20:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Hebote isčatasmo i ovu ozbiljnu temu, jesmo bezobrazni mi europejci :sega .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 03 srp 2013, 20:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Pih, sve četnik do četnika.

Osim volvoksa. Njegove postove više ne vidim. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 03 srp 2013, 20:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Pih, sve četnik do četnika.



Salonaši, ali učili smo ipak od najboljeg :zubati .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 04 srp 2013, 11:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ceha je napisao/la:
Staljin je imao te ideje širenja SSSRa na satelite, ali je ovdje propalo.
Kasnije nisu imali tog entuzijazma za Bugare.

A gde je pa uspelo? To jest, gde je uopšte i pokušano?

Citat:
U sjevernoj grčkoj je bio rat, odnosno komunistička pobuna koju su dobrim djelom držali Slaveni. To je bio i jedan od razloga razlaza Staljin-Tito, jer je Staljin poštivao interesne zone, a Tito baš i nije htio. Istočna Italija je mogla drugačije završiti, sovjeti su predlagali granice zapadnije.

Znači Tito i Staljin su se posvađali jer Staljin nije dao da Solun uđe u Jugoslaviju!?

Daj budi ozbiljan, koji ti je ***...

Što se tiče granice sa Italijom, dobijeno je i više nego što je bilo realno. Budite zadovoljni zbog toga, umesto da kukate za Trstom i Udinama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 04 srp 2013, 11:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 pro 2012, 07:07
Postovi: 608
Carmello Šešelj je napisao/la:
Što se tiče granice sa Italijom, dobijeno je i više nego što je bilo realno. Budite zadovoljni zbog toga, umesto da kukate za Trstom i Udinama.

Mislim da si malo pogriješio, ovo nije forum slovenskih nacionalista, tako da nas, sa hrvatske strane, općenito zaboli i za Trst i za Udine :zubati

Sa perspektive bivše Juge i sada Slovenije, šteta što se nije uspjelo dobiti taj Trst (koji je danas Talijanima slijepo crijevo, grad koji umire, sa uvjerljivo najstarijom populacijom, a Slovenci bi da ga imaju bili puno manje nadrkani na nas Hrvate u Piranskom zaljevu), no što je tu je, u usporedbi kako je bilo tokom cijelog srednjeg vijeka sa venecijanskom okupacijom, i Slovenija, a pogotovo Hrvatska su odlično prošle.

Btw. nemoj se čuditi Cehi i njegovom megalomanstvu, već si dovoljno dugo na forumu da znaš kakav je :hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 04 srp 2013, 11:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Divlja svinja5 je napisao/la:
Ako je u Petrovaradinu, onda živi na staroj hrvatskoj zemlji.


Baš danas pohodih staru hrvatsku zemlju. I dok sam mirno, a opet pomalo uplašeno hodao starim hrvatskim Petrovaradinom, hrvatskom ulicom nazvanom po velikom Hrvatu Štrosmajeru, pored hrvatske crkve sv. Juraja, na kojoj stoji ploča prvom hrvatskom kralju Tomislavu koju su podigli hrvatski građani hrvatskog Petrovaradina koji se nalazi na staroj hrvatskoj zemlji, tj. hrvatskom Sremu, a koja je u blizini doma još jednog velikog Hrvata, ni manje ni više hrvatskog bana, iz jedne od obližnjih kuća, na kojoj su bili otvoreni, dakako hrvatski, prozori, čuo sam tri ženska glasa kako iz sve snage slave ulazak u EU i povratak Hrvatske u krug evropskih naroda, kojima je uvek i pripadala, uz poznate domoljubive stihove sa novog albuma poznate, da ne kažemo i stare, hrvatske glazbene zvijezde Svetlane.

Citat:
Volim ukus tvoga djona
cak i kada na njemu donosis mi nju
jer vazno je da si mi tu

A sad mi daj njen broj
da 'mesto tebe ja raskinem sa njom
da pozovem je, i kazem da si tu
i da si za mnom lud
pusti me



Sleđen takvom količinom uljudbe, koju moja istočnjačka čula više ni tren nisu mogla podneti, brzim korakom sam se zaputio preko reke, na bezbedno, daleko od zvukova Europe i Horvatorszaga, na ovu našu madžarsko-racku ujvidečku stranu, gde su me dočekali azijsko-bizantinski zvuci akustične gitare i jauci violine, orijentalne melodije zarobljene izmeđ' Pešte i Praga, te poveća grupa nemačkih turista prepoznatljivih po lošem izboru dezena na košulji, belim čarapama i sandalama...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 04 srp 2013, 15:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Ah, dobro je da Petrovaradin, bar neki dio povijesne hrvatske zemlje Srijema, od stoljeća sedmog, i danas diše hrvatski. Tužnu priču donosim iz najistočnijeg nam povijesnoga grada Zemuna, gdje su posljednji zraci hrvatstva i katoličanstva na izdisaju. Vitalna statistika (2011) nam sve govori:
Hrvati 0/52
Nijemci 0/4
Mađari 0/3

A nekoć nas je bilo cijelih 70% katolika. :closedeyes
Za par godina stat ćemo svi u jedan zrakomlat. :crying


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 04 srp 2013, 16:01 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Vujadin je napisao/la:
Ah, dobro je da Petrovaradin, bar neki dio povijesne hrvatske zemlje Srijema, od stoljeća sedmog, i danas diše hrvatski. Tužnu priču donosim iz najistočnijeg nam povijesnoga grada Zemuna, gdje su posljednji zraci hrvatstva i katoličanstva na izdisaju. Vitalna statistika (2011) nam sve govori:
Hrvati 0/52
Nijemci 0/4
Mađari 0/3

A nekoć nas je bilo cijelih 70% katolika. :closedeyes
Za par godina stat ćemo svi u jedan zrakomlat. :crying

Pa ti onda podrzavaj Srbe oko Kosova. Malo übermorgen. :zubati

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 04 srp 2013, 17:04 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Divlja svinja5 je napisao/la:
Ako je u Petrovaradinu, onda živi na staroj hrvatskoj zemlji.


Baš danas pohodih staru hrvatsku zemlju. I dok sam mirno, a opet pomalo uplašeno hodao starim hrvatskim Petrovaradinom, hrvatskom ulicom nazvanom po velikom Hrvatu Štrosmajeru, pored hrvatske crkve sv. Juraja, na kojoj stoji ploča prvom hrvatskom kralju Tomislavu koju su podigli hrvatski građani hrvatskog Petrovaradina koji se nalazi na staroj hrvatskoj zemlji, tj. hrvatskom Sremu, a koja je u blizini doma još jednog velikog Hrvata, ni manje ni više hrvatskog bana, iz jedne od obližnjih kuća, na kojoj su bili otvoreni, dakako hrvatski, prozori, čuo sam tri ženska glasa kako iz sve snage slave ulazak u EU i povratak Hrvatske u krug evropskih naroda, kojima je uvek i pripadala, uz poznate domoljubive stihove sa novog albuma poznate, da ne kažemo i stare, hrvatske glazbene zvijezde Svetlane.

Citat:
Volim ukus tvoga djona
cak i kada na njemu donosis mi nju
jer vazno je da si mi tu

A sad mi daj njen broj
da 'mesto tebe ja raskinem sa njom
da pozovem je, i kazem da si tu
i da si za mnom lud
pusti me



Sleđen takvom količinom uljudbe, koju moja istočnjačka čula više ni tren nisu mogla podneti, brzim korakom sam se zaputio preko reke, na bezbedno, daleko od zvukova Europe i Horvatorszaga, na ovu našu madžarsko-racku ujvidečku stranu, gde su me dočekali azijsko-bizantinski zvuci akustične gitare i jauci violine, orijentalne melodije zarobljene izmeđ' Pešte i Praga, te poveća grupa nemačkih turista prepoznatljivih po lošem izboru dezena na košulji, belim čarapama i sandalama...


Dobar opis. Svaki kamen je hrvatski, ali u stanovništvu dominira alohtoni element koji je nositelj kulture koja pripada nekom sasvim drugačijem podneblju.

Ja ne bih bio siguran da se radi o pukim turistima, neprijatelj nikad ne spava. :osama

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 04 srp 2013, 17:08 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
puntar2.0 je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:
Ah, dobro je da Petrovaradin, bar neki dio povijesne hrvatske zemlje Srijema, od stoljeća sedmog, i danas diše hrvatski. Tužnu priču donosim iz najistočnijeg nam povijesnoga grada Zemuna, gdje su posljednji zraci hrvatstva i katoličanstva na izdisaju. Vitalna statistika (2011) nam sve govori:
Hrvati 0/52
Nijemci 0/4
Mađari 0/3

A nekoć nas je bilo cijelih 70% katolika. :closedeyes
Za par godina stat ćemo svi u jedan zrakomlat. :crying

Pa ti onda podrzavaj Srbe oko Kosova. Malo übermorgen. :zubati


Ima ona, čega se pametan stidi... :biceovodobro

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 04 srp 2013, 17:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Čika Božo je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Što se tiče granice sa Italijom, dobijeno je i više nego što je bilo realno. Budite zadovoljni zbog toga, umesto da kukate za Trstom i Udinama.

Mislim da si malo pogriješio, ovo nije forum slovenskih nacionalista, tako da nas, sa hrvatske strane, općenito zaboli i za Trst i za Udine :zubati
Sa perspektive bivše Juge i sada Slovenije, šteta što se nije uspjelo dobiti taj Trst (koji je danas Talijanima slijepo crijevo, grad koji umire, sa uvjerljivo najstarijom populacijom, a Slovenci bi da ga imaju bili puno manje nadrkani na nas Hrvate u Piranskom zaljevu), no što je tu je, u usporedbi kako je bilo tokom cijelog srednjeg vijeka sa venecijanskom okupacijom, i Slovenija, a pogotovo Hrvatska su odlično prošle.
Btw. nemoj se čuditi Cehi i njegovom megalomanstvu, već si dovoljno dugo na forumu da znaš kakav je :hrvatinic

Kakvo megalomanstvo ? =))
Nisam rekao da je bilo realno da bivša juga bude od Venecije do Crnog mora i Atene, nego da je do 48 Tito bio ekspanzionistički raspoložen. Ako mi ne vjerujete, googlajte, što da vam kažem? :biceovodobro
Za Trst i Udine, nismo Slovenci, iako da je to ušlo u SFRJ hrvatska bi danas sigurno obuhvaćala par sela više buzeštine, a vjerojatno i Marindol te par sela oko Štrigove. Možda i više. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 04 srp 2013, 18:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13033
Lokacija: Zagreb
Ceha je napisao/la:
Čika Božo je napisao/la:
Mislim da si malo pogriješio, ovo nije forum slovenskih nacionalista, tako da nas, sa hrvatske strane, općenito zaboli i za Trst i za Udine :zubati
Sa perspektive bivše Juge i sada Slovenije, šteta što se nije uspjelo dobiti taj Trst (koji je danas Talijanima slijepo crijevo, grad koji umire, sa uvjerljivo najstarijom populacijom, a Slovenci bi da ga imaju bili puno manje nadrkani na nas Hrvate u Piranskom zaljevu), no što je tu je, u usporedbi kako je bilo tokom cijelog srednjeg vijeka sa venecijanskom okupacijom, i Slovenija, a pogotovo Hrvatska su odlično prošle.
Btw. nemoj se čuditi Cehi i njegovom megalomanstvu, već si dovoljno dugo na forumu da znaš kakav je :hrvatinic

Kakvo megalomanstvo ? =))
Nisam rekao da je bilo realno da bivša juga bude od Venecije do Crnog mora i Atene, nego da je do 48 Tito bio ekspanzionistički raspoložen. Ako mi ne vjerujete, googlajte, što da vam kažem? :biceovodobro
Za Trst i Udine, nismo Slovenci, iako da je to ušlo u SFRJ hrvatska bi danas sigurno obuhvaćala par sela više buzeštine, a vjerojatno i Marindol te par sela oko Štrigove. Možda i više. :D

Ta granica je bila nerealna, nema nikakvog razloga da bi zapadni saveznici pristali na Staljinov maksimalistički prijedlog, i ovo što smo izvukli je jako puno, budući da su Britanci planirali granicu na Učki, a Francuzi na Raši...

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 05 srp 2013, 14:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
volvoks je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Kakvo megalomanstvo ? =))
Nisam rekao da je bilo realno da bivša juga bude od Venecije do Crnog mora i Atene, nego da je do 48 Tito bio ekspanzionistički raspoložen. Ako mi ne vjerujete, googlajte, što da vam kažem? :biceovodobro
Za Trst i Udine, nismo Slovenci, iako da je to ušlo u SFRJ hrvatska bi danas sigurno obuhvaćala par sela više buzeštine, a vjerojatno i Marindol te par sela oko Štrigove. Možda i više. :D

Ta granica je bila nerealna, nema nikakvog razloga da bi zapadni saveznici pristali na Staljinov maksimalistički prijedlog, i ovo što smo izvukli je jako puno, budući da su Britanci planirali granicu na Učki, a Francuzi na Raši...

To nije poanta posta.
Italija je u to doba puna komunista, kao i Grčka (budale i jedni i drugi, no nema veze). Tito je agresivan, a Staljin se htio zavaliti i uživati u osvojenom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 07 lis 2014, 20:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Malo na "AVNOJ", malo na kraljevinu S-H-S, kako zatreba se poziva. Hajde nek se malo za promjenu tamo svađaju sa Crnogorcima i Srbima.

Citat:
Kurtćehajić: BiH bi mogla trajno izgubiti izlaz na otvoreno more

Bosna i Hercegovina mogla bi trajno izgubiti izlaz na otvoreno more. To će se desiti ukoliko bh. nadležni organi potpišu sporazum o prihvatanju i priznavanju postojećih granica između BiH i Crne

U razgovoru za naš portal, profesor na Fakultetu političkih nauka (FPN) u Sarajevu i doktor pravnih nauka Suad Kurtćehajić smatra kako bi ovakav potez naših vlasti bio katastrofalan, jer bi bila priznata postojeća granica između dvije zemlje, koja nema uporišta ni u kakvom pisanom dokumentu.

Profesor Kurtćehajić je podsjetio kako je BiH u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca (SHS) ušla sa dva izlaza na more Neum - Klek i Sutorina kod Herceg Novog, a ti su izlazi potvrđeni prije toga na Berlinskom kongresu 1878. godine.

"Dokazi o granicama BiH nalaze se u Beču i Dubrovniku i mogli bi se obezbijediti diplomatskim putem. Kod stvaranja AVNOJ-evske Jugoslavije, BiH je imala najjasnije granice i to one koje su utvrđene Berlinskim kongresom", naveo je Kurtćehajić.

Podsjetio je kako je Ustav Federativne Narodne Republike Jugoslavije (FNRJ) od 31. januara 1946. godine predviđao da samo Narodna skupština FNRJ može vršiti razgraničenje između narodnih republika, kao i da se granice NR BiH ne mogu mijenjati bez njenog pristanka.

Vijekovima unazad Sutorina je ucrtavana na kartama kao Bosnin izlaz na otvoreno more.

Razmjena teritorija Sutorine sa skoro 9.000 hektara i sedam kilometara morske obale kod bokokotorskog zaliva za Lovišta na Sutjesci izvršena je 1948. godine, nakon neformalnog usmenog sastanka tada partijskih moćnika Đure Pucara Starog iz BiH i Blaža Jovanovića iz Crne Gore, o čemu ne postoji nikakav pisani trag.

Tek tada se pojavljuju prve karte koje Sutorinu ucrtavaju unutar Crne Gore.

"Na osnovu toga, uz svo uvažavanje prijateljske nam Crne Gore, potpuno je nerazumno prihvatiti potpisivanje definitivnih granica sa Crnom Gorom dok internacionalni sud pravde na osnovu našeg zahtjeva ne arbitrira to pitanje", rekao je Kurtćehajić.

Smatra kako je jako važno da se bh. političari počnu pravno ponašati.

"Ne postoji nijedan razlog da se odreknemo izlaza na otvoreno more. Nije čak nikakav izgovor ni da je to uslov za ulazak u Evropsku uniju (EU), jer i Slovenija i Hrvatska još nisu riješile pitanje svojih granica, a obje su članice EU. Ne vidim nijedan argumenat da naši političari daju Crnoj Gori nešto za što i Crnogorci znaju da nije njihovo", dodao je Kurtćehajić.

Navodi kako su bh. političari spremni da ovaj sporazum potpišu kako bi naša zemlja zadržala dobrosusjedske odnose sa Crnom Gorom.

"Treba zadržati dobrosusjedske odnose sa Crnom Gorom, ali tražiti međunarodnu arbitražu po pitanju Sutorine, a dokazi su na strani BiH. Ne postoji razlog da dajemo ono što je naše da bi zadovoljili Crnu Goru. To nema uporište u ustavnim odredbama", zaključio je Kurtćehajić.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 07 lis 2014, 20:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13033
Lokacija: Zagreb
Pa BiH je dobila teritorij na Tjeništu, htjeli su svu slavu Sutjeske za sebe. A Sutorina je uostalom daleko bezvrijedniji izlaz nego Neum, ispod kilometra obale nepogodnog reljefa.

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 07 lis 2014, 20:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Već, recite vi meni, nešto me zanima. Sa Sutorinom i tim krajem je li RS veći entitet a federacija manji BiH entitet ? :laugh
Ako se budu zajebavali ostat će Bošnjaci bez jedine Viagre.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 14 lis 2014, 12:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ako idu tako daleko onda Hrvatska može dobiti Neum. I tu su komunisti presjekli HR na dva dijela.

Citat:
Hoće li BiH dobiti Sutorinu i još jedan izlaz na more?
SPOR?
OBJAVA: Utorak, 14. listopada 2014. 11:48
IZVOR: Bljesak.info

Ukoliko naredni saziv Predsjedništva BiH i najviši državni predstavnici Crne Gore ne nađu zadovoljavajuće rješenje u pogledu konačnog razgraničenja u regiji Hercegnovskog zaljeva, dvije države mogle bi se naći pred velikim sporom koji bi zbog strateškog značaja morala rješavati međunarodna arbitraža.

Naime, mjesto Sutorina, na izlazu na otvoreno more u Crnoj Gori, prema tvrdnjama povjesničara, sve do 1948. godine bilo je suvereni dio BiH, i to stotinama godina unazad. No, kako tvrde, tadašnjim neformalnim dogovorom stranačkih drugova Đure Pucara Starog (BiH) i Blaže Jovanovića (Crna Gora) Sutorina je zamijenjena regijom Lovišta na Sutjesci.

U međuvremenu je zbog poslovične nezainteresiranosti predstavnika bh. vlasti problem Sutorine spominjan tek s vremena na vrijeme te je sve izvjesnije da će ovaj prelijepi krajolik, kada BiH i Crna Gora dogovore konačno razgraničenje, i definitivno otići u nepovrat našim južnim susjedima. A tako i mogućnost da kontinentalno "skučena" BiH dobije više od pet kilometara otvorenog izlaza na more!

Posljednjih tjedana na ovakav mogući scenarij upozorava i Suad Kurćehajić, profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, inače doktor pravnih nauka, za koga bi predaja Sutorine Crnoj Gori bila veleizdaja.

"Taj problem mi sami nećemo moći riješiti, jer Crna Gora posjeduje Sutorinu praktično od 1948. A oni je neće dobrovoljno dati, i to onda mora da ide pred međunarodnu arbitražu. Dakle, treba da čekamo s potpisom sve dok se Crnoj Gori ne ukaže na veliki problem sa Sutorinom", ističe za Nezavisne novine ovaj profesor.

Slučajno ili ne, ali na posljednjoj sjednici Predsjedništvo BiH je pokrenulo postupak za pregovore radi zaključivanja ugovora o državnoj granici između BiH i Crne Gore, koji tretira i ovo pitanje. Prema riječima Nebojše Radmanovića, člana Predsjedništva BiH, postupak će morati biti vođen ispočetka, "iako je granična linija s Crnom Gorom na terenu utvrđena".

"BiH je pokrenula sličan postupak zaključivanja sporazuma sa Srbijom i Crnom Gorom, ali proces se odvijao sporo i dugo te se danas postupak mora voditi ispočetka, iako je granična linija s Crnom Gorom na terenu utvrđena", kazao je Radmanović, navodeći da će po okončanju redovne procedure ovo biti prvi ugovor o granicama u regiji.

Procedura je, dakle, pokrenuta, a konačnu riječ o ratifikaciji sporazuma imat će parlament BiH, i to budući saziv ovog vrhovnog tijela zakonodavne vlasti u državi. No, sudeći prema stavu iz Komisije za vanjske poslove Predstavničkog doma parlamenta BiH, sve je još daleko od bilo kakve realizacije.

"Mi do sada još nismo dobili nikakav dokument koji bi se ticao formiranja pregovaračkog tima za razgraničenje. Vjerujem da će o tome razgovarati neki budući saziv parlamenta", kaže za Nezavisne novine Zvonko Jurišić, zamjenik predsjedavajućeg ove komisije. I on smatra da Sutorina treba da pripadne BiH.

"Moj stav je da ne treba sami sebe da zakidamo, jer već imamo problem razgraničenja i kod Neuma. Vjerojatno će u konačnici biti međunarodna arbitraža, što bi bilo i najpoštenije", ističe Jurišić.

Za bh. politiku sam problem Sutorine nije ni novo ni nepoznato pitanje. Naime, još prije osam godina (2006.) Željko Komšić i Haris Silajdžić, kao članovi tadašnjeg saziva Predsjedništva BiH, najavljivali su pokretanje procesa međunarodne arbitraže, ali od toga, očito, nije bilo ništa.

Na sve ovo Kurtćehajić kaže da bi "pripadnost" Sutorine tijekom arbitražnog postupka bila lako dokaziva.

"Sve je u rukama naših političara. Niko nema pravo da preda to mjesto, jer to nama niko od susjeda ne bi uradio da ima tako čistu situaciju", ističe ovaj profesor, koji izražava žaljenje što se u posljednje vrijeme ne oglašava trebinjski vladika Grigorije "koji se žestoko borio da Sutorina bude vraćena BiH".

Profesor Kurtćehajić podsjeća da je BiH u Kraljevinu SHS ušla sa dva izlaza na more: Neum - Klek i Sutorina kod Herceg Novog.

"Ti izlazi su potvrđeni ranije na Berlinskom kongresu 1878. godine. Dokazi o granicama BiH su u Beču i Dubrovniku i mogli bi se osigurati diplomatskim putem. Bitno je i naglasiti da je kod stvaranja AVNOJ-evske Jugoslavije BiH imala najjasnije granice, i to one koje su utvrđene Berlinskim kongresom", ističe Kurtćehajić.

Podsjeća da je u AVNOJ-evskoj Jugoslaviji, u pogledu granica BiH, 24. veljače 1945. Predsjedništvo AVNOJ-a donijelo odluku da se u BiH uspostave granice utvrđene na Berlinskom kongresu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 02 stu 2014, 08:22 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 07:32
Postovi: 2505
Lokacija: United States Of Balkan
Citat:
Hoće li BiH dobiti Sutorinu i još jedan izlaz na more?


Boze pravde...kako su to Srbi fino rekli a nisu shvatili. :laugh

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 02 stu 2014, 08:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
Bosnjaci su ublehari kakvih nema, tvornica ubleha, s cim se oni bave i o cemu mastaju ne bi ni pas s maslom pojeo.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 02 stu 2014, 10:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Koliko su "luda" razgranicenja bila pokazuje primjer Medjurjecja na istoku BiH, koje je BiH esklava na teritoriji Srbije (okruzeno teritorijom Srbije sa svih strana).

Citat:
Geografija koja sluđuje

R. M. | 29. maj 2013. 07:22 | Komentara: 0

Međurječje pripada opštini Rudo u Republici Srpskoj, ali je okruženo – Srbijom. Situacija nasleđena od Turaka i Austrougarske ostala do danas.
RUDO - Međurječje je teritorija od četiri kvadratna kilometra u vlasništvu opštine Rudo (Republika Srpska - BiH), okružena sa svih strana - zemljom Srbijom. Takvo stanje nasleđeno je od povlačenja Turske iz BiH, a i zahvaljujući kartografskoj preciznosti Austrougarske. Pripada Rudom, a Priboj je još u vreme Jugoslavije, na teritoriji Međurječja sagradio kompletnu infrastrukturu, zgrade, školu, ambulantu, policijsku stanicu i druge objekte institucije za sedište svoje MZ Sastavci, koja okružuje Međurječje.

slika

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 04 stu 2014, 16:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Odlučili su da se i sa Crnogorcima do kraja zamrze. Bit će zanimljivo gledati kako povduku rep i pjene na kraju.

Citat:
Kurtćehajić: Crna Gora nad Sutorinom ima posjedovno, ali ne i vlasničko pravo

Crna Gora nad Sutorinom već decenijama ima posjedovno, ali ne i vlasničko pravo, koje je na strani BiH. Ukoliko izgubi Sutorinu, BiH će izgubiti i izlaz na otvoreno more, rekao je danas u Sarajevu novinarima profesor na Fakultetu političkih nauka (FPN) u Sarajevu i doktor pravnih nauka Suad Kurtćehajić.


"Ključni dokaz koji nedostaje Crnoj Gori je taj što nikada nije pravno napravila proceduru za dobijanje Sutorine. Ona je od 1945. godine uzurpirala Sutorinu i sve vrijeme do danas praktično imala posjedovno pravo", rekao je Kurtćehajić.

On je govorio na tribini koju je organizovalo Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca o temi "Sutorina je u BiH".

Podsjetio je da je BiH u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca (SHS) ušla sa dva izlaza na more Neum - Klek i Sutorina kod Herceg Novog, a ti su izlazi potvrđeni prije toga na Berlinskom kongresu 1878. godine.

"BiH ima puno pravo da ovu situaciju raščisti sa Crnom Gorom i bilo bi nepravično da ona zadrži Sutorinu u svom posjedu", kazao je Kurtćehajić.

Naveo je kako Crna Gora ima 286 kilometara morske obale, te stoga gubitak od 5,3 do sedam kilometara ne bi ni osjetila.

"Nama bi taj izlaz izuzetno mnogo značio. To bi za BiH bilo izuzetno strateški važno", rekao je Kurtćehajić.

Naglasio je kako se u bh. javnosti ne pridaje veliki značaj ovom pitanju, te kako ne može da razumije indolentnost i nezainteresovanost bh. vlasti.

"Bilo je puno pokušaja da se ta Sutorina na neki način sačuva, ali se nije naišlo na prijem političara", napomenuo je Kurtćehajić.

Na dnevnom redu Vijeća ministara BiH, čija je sjednica zakazana za prekosutra, bit će razmatran Prijedlog ugovora o državnoj granici između BiH i Crne Gore.

"Prema tom prijedlogu Sutorina bi trebala da pripadne Crnoj Gori, a to bi praktično, ako se taj proces nastavi prema Predsjedništvu BiH i Parlamentu BiH, značilo da bi Crna Gora dobila ono što nikada nije imala, a to su svojinska prava", upozorio je Kurtćejahić.

Nihad Aličković i Alen Mahović, saradnici koji su profesoru Kurtćehajiću pomagali u prikupljanju dokumentacije, naveli su kako je ta dokumentacija validna i veoma važna i nesumnjivo ukazuje da Sutorina pripada BiH.

"Krucijalni dokaz koji smo pronašli je zbirka stenograma sa prezidijuma AVNOJ-a iz 1951. godine, koja se nalazi u Beogradu, a u kojoj se jasno navodi odluka prema kojoj se utvrđuju granice BiH u granicama Berlinskog kongresa. Znači, Berlinski kongres se uzima kao važeći za granice BiH. Niko te granice do sada nije mijenjao", rekao je Mahović.

Ukoliko se ovo pitanje ne bude moglo riješiti dijalogom sa Crnom Gorom, kako je rečeno, bit će upućeno na međunarodnu arbitražu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 113 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 66 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO