HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 18:10.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 113 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 06 stu 2014, 16:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Zabava za male Brote, da zaborave glad i siromaštvo. Samo to ima Crnogorce na drugoj strani, sa kojima će se bezveze zamrziti.

Citat:
Udruženje geografa: Sutorina je geografski teritorij BiH

Iz Udruženja geografa u Bosni i Hercegovini ističu da protestiraju zbog nakane bh. parlamentaraca da "ratifikuju" granice Bosne i Hercegovine s Republikom Crnom Gorom.
Udruženje geografa: Sutorina je geografski teritorij BiH
"Ratifikacija se ne može i ne smije sprovesti na dio teritorija krajnjeg jugoistočnog dijela Bosne i Hercegovine toponomastičkog imena Sutorina, koji je plod voluntarstičkog dogovora nekadašnjih predsjednika dvije susjedne republike u bivšoj zajedničkoj državi" saopćeno je iz Udruženja geografa u Bosni i Hercegovini.

U Udruženju smatraju da su dosadašnje reakcije autora- patriota potpuno opravdane jer s pravom upozoravaju političare da ne ratifikuju granicu sa Republikom Crnom Gorom, jer na taj način dio legitimnog prostora Bosne i Hercegovine ustupaju susjedu.

"Nema niko pravo da ratifikuje sporazum kojeg nema. Isto tako nema niko pravo da legalizuje voluntarističke dogovore, koji nikada nisu ratifikovani u zvaničnim republičkim organima. Ostaje nejasno kako i na osnovu kojih elemenata će to uraditi današnji političari. Trebaju obnoviti znanje da je Bosna i Hercegovina priznata u granicama Berlinskog kongresa iz 1878. god. Berlinski kongres je potvrdio teritorij uključujući i Sutorinu, geografski horion, o čemu svjedoči topografska karta, list Trebinje, mjerila 1:150 000 iz 1884. godine, dakle nakon Berlinskog kongresa", stoji u saopćenju.

Udruženje napominje da ima onih koji obnašaju važne funkcije u državi, koji su od autora ovog članka trebali usvojiti neophodna kartografska znanja, a očito je da nisu.

"Nejasno je kako su zaboravili da su to nekada učili, očito nedovoljno, a zaboravili adresu na koju bi se mogli obratiti ili obnoviti znanje radi zauzimanja ispravnog stava. U sistemu geografskih nauka postoje i komponentne nauke koje uključuju izučavanje nacionalne geografije posvećene pitanjima historijsko-geografskog razvoja teritorija, uključujući i granice koje ga uokviruju. Sve ovo je popraćeno geografskim kartama koje su dokumenti i neizbrisiv trag svih događaja koji se tiču dotičnog prostora. Geografske karte se periodično dopunjuju ili reambuliraju novim geografskim sadržajima uvažavajući pri tome sve promjene u geografskom prostoru. Zbog toga i ne čudi da Bosna i Hercegovina zaboravlja institucije koje se bave ovom naukom i istovremeno zatire institucije, kao što je Geodetski zavod Bosne i Hercegovine" zaključeno je u saopćenju.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 06 stu 2014, 18:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2011, 20:26
Postovi: 1431
Bi li za Vojvodinu bilo bolje da je postala republika (poput BiH) pri usposatavi FNRJ? Imala je svoj NOO i bilo je logicno da tako i bude, ali su se Srbi izborili za to da bude autonomna pokrajina u sastavu Srbije. BiH primjerice nije ukljucena kao AP u SR Hrvatsku. To je jos jedna nedosljednost pored dvaju darovanih granicnih podrucja Dubrovacke Republike Osmanskom Carstvu od kojih je jedan zavrsio u BiH, a drugi ne, kod jednoga se postovalo etnicko nacelo, kod drugoga ne.

_________________
The only true national autonomy is the freedom of the individual against the state and society.

Mises


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 07 stu 2014, 15:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
BiH uključena u SRH :smijeh
Brote u borbi za izlaz RS na more :smijeh
Bokokotorski zaliv otvoreno more :smijeh

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 07 stu 2014, 15:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Divlja svinja5 je napisao/la:
Jagnjeca brigada je napisao/la:

Baš danas pohodih staru hrvatsku zemlju. I dok sam mirno, a opet pomalo uplašeno hodao starim hrvatskim Petrovaradinom, hrvatskom ulicom nazvanom po velikom Hrvatu Štrosmajeru, pored hrvatske crkve sv. Juraja, na kojoj stoji ploča prvom hrvatskom kralju Tomislavu koju su podigli hrvatski građani hrvatskog Petrovaradina koji se nalazi na staroj hrvatskoj zemlji, tj. hrvatskom Sremu, a koja je u blizini doma još jednog velikog Hrvata, ni manje ni više hrvatskog bana, iz jedne od obližnjih kuća, na kojoj su bili otvoreni, dakako hrvatski, prozori, čuo sam tri ženska glasa kako iz sve snage slave ulazak u EU i povratak Hrvatske u krug evropskih naroda, kojima je uvek i pripadala, uz poznate domoljubive stihove sa novog albuma poznate, da ne kažemo i stare, hrvatske glazbene zvijezde Svetlane.



Sleđen takvom količinom uljudbe, koju moja istočnjačka čula više ni tren nisu mogla podneti, brzim korakom sam se zaputio preko reke, na bezbedno, daleko od zvukova Europe i Horvatorszaga, na ovu našu madžarsko-racku ujvidečku stranu, gde su me dočekali azijsko-bizantinski zvuci akustične gitare i jauci violine, orijentalne melodije zarobljene izmeđ' Pešte i Praga, te poveća grupa nemačkih turista prepoznatljivih po lošem izboru dezena na košulji, belim čarapama i sandalama...


Dobar opis. Svaki kamen je hrvatski, ali u stanovništvu dominira alohtoni element koji je nositelj kulture koja pripada nekom sasvim drugačijem podneblju.

Ja ne bih bio siguran da se radi o pukim turistima, neprijatelj nikad ne spava. :osama


Taj trik nikad ne dosadi, dodžu Madžari i Švabe i donesu katoličanstvo srpskom stanovništvu, a onda eto ti za njima Hrvata kako tvrde da je to njihova zemlja jer tu žive Sloveni katolici :zubati Ili one srebreničke saske katoličke crkve :zubati

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 07 stu 2014, 15:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Bošnjaci na Sutorinu imaju pravo po "geografskom", "moralnom", "osmanskom", itd argumentu. Samo nemaju pravni argument.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 07 stu 2014, 16:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Metemma je napisao/la:
Divlja svinja5 je napisao/la:

Dobar opis. Svaki kamen je hrvatski, ali u stanovništvu dominira alohtoni element koji je nositelj kulture koja pripada nekom sasvim drugačijem podneblju.

Ja ne bih bio siguran da se radi o pukim turistima, neprijatelj nikad ne spava. :osama


Taj trik nikad ne dosadi, dodžu Madžari i Švabe i donesu katoličanstvo srpskom stanovništvu, a onda eto ti za njima Hrvata kako tvrde da je to njihova zemlja jer tu žive Sloveni katolici :zubati Ili one srebreničke saske katoličke crkve :zubati


to vi najbolje znate iz iskustva

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 08 stu 2014, 13:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ništa od Sutorine.

Citat:
Vijeće ministara utvrdilo Ugovor o granici između BiH i Crne Gore
Objavljeno 06.11. - 19:02

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog ugovora o državnoj granici između Bosne i Hercegovine i Crne Gore, kojim se definira državna granica koja će na terenu biti obilježena u roku od tri godine od stupanja na snagu ovog ugovora, javlja Hrvatski Medijski Servis.

Prema ugovoru, državna se granica proteže od tromeđe Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije na sjevernom dijelu, do tromeđe Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Hrvatske na južnom dijelu.

Dvije države na ovaj način, poštujući suverenitet i teritorijalni integritet, unapređuju bilateralne odnose, ispunjavaju obveze preuzete Poveljom Ujedinjenih naroda i šalju pozitivnu poruku zemljama u regiji, europskim i globalnim partnerima o spremnosti Bosne i Hercegovine i Crne Gore da sporazumno urede preostala otvorena pitanja.

Ministarstvo civilnih poslova dostavit će prijedlog ugovora Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 08 stu 2014, 15:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
Vujadin je napisao/la:
Ah, dobro je da Petrovaradin, bar neki dio povijesne hrvatske zemlje Srijema, od stoljeća sedmog, i danas diše hrvatski. Tužnu priču donosim iz najistočnijeg nam povijesnoga grada Zemuna, gdje su posljednji zraci hrvatstva i katoličanstva na izdisaju. Vitalna statistika (2011) nam sve govori:
Hrvati 0/52
Nijemci 0/4
Mađari 0/3

A nekoć nas je bilo cijelih 70% katolika. :closedeyes
Za par godina stat ćemo svi u jedan zrakomlat. :crying


u pravu ste kolega, da ne bi srpskih komunista, imali bi danas cro barjak na gazeli

zemun je sve napuceniji, beograd takodjer. slila se u njega citava krajina, kosovo i bosna. pa zatim polako
opustjese sela sa juga srbije, pa sa sjevera vojvodine i postade beograd sa svojim pasalukom jedno veliko
selo,a sve ostalo pusto.sandzak muslimani,crnogorci kliznuli.

dakle sve zivo raseli i sebe naseli...solidna nagrada nema sta

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 08 stu 2014, 15:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
Metemma je napisao/la:
Divlja svinja5 je napisao/la:

Dobar opis. Svaki kamen je hrvatski, ali u stanovništvu dominira alohtoni element koji je nositelj kulture koja pripada nekom sasvim drugačijem podneblju.

Ja ne bih bio siguran da se radi o pukim turistima, neprijatelj nikad ne spava. :osama


Taj trik nikad ne dosadi, dodžu Madžari i Švabe i donesu katoličanstvo srpskom stanovništvu, a onda eto ti za njima Hrvata kako tvrde da je to njihova zemlja jer tu žive Sloveni katolici :zubati Ili one srebreničke saske katoličke crkve :zubati



vekovni srpski srem i vojvodina. pocetkom proslog veka,srbi u subotici cine 3% stanovnistva, a gde tek ostalo

odnarodjeni seselj otac nacije...genijalno

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 08 stu 2014, 16:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Citat:
vekovni srpski srem i vojvodina. pocetkom proslog veka,srbi u subotici cine 3% stanovnistva, a gde tek ostalo


Uzmi teritoriju danasnje Vojvodine: Srbi najbrojniji (34%), Madjari (26%), Njemci (23%), Hrvati (6%), Rumuni (5%) i td.
A sto se Srema (istocnog) tice - iluzorno je raspravljati o tome.

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 09 stu 2014, 01:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
boksnamnik je napisao/la:
Citat:
vekovni srpski srem i vojvodina. pocetkom proslog veka,srbi u subotici cine 3% stanovnistva, a gde tek ostalo


Uzmi teritoriju danasnje Vojvodine: Srbi najbrojniji (34%), Madjari (26%), Njemci (23%), Hrvati (6%), Rumuni (5%) i td.
A sto se Srema (istocnog) tice - iluzorno je raspravljati o tome.


ko prica o danas

srem na poklon,al cena visoka

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 09 stu 2014, 02:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Niko ne prica o danas. U tome i jeste kvaka

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 09 stu 2014, 08:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
protein je napisao/la:
Bi li za Vojvodinu bilo bolje da je postala republika (poput BiH) pri usposatavi FNRJ? Imala je svoj NOO i bilo je logicno da tako i bude, ali su se Srbi izborili za to da bude autonomna pokrajina u sastavu Srbije. BiH primjerice nije ukljucena kao AP u SR Hrvatsku. To je jos jedna nedosljednost pored dvaju darovanih granicnih podrucja Dubrovacke Republike Osmanskom Carstvu od kojih je jedan zavrsio u BiH, a drugi ne, kod jednoga se postovalo etnicko nacelo, kod drugoga ne.


Ljepše bi Hrvatska geografski izgledala kad bi tako bilo a ne kao sada potkova, banana,7 naopako. :001_smile

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 09 stu 2014, 09:13 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 07:32
Postovi: 2505
Lokacija: United States Of Balkan
Da je vratiti Bosni sve sta joj je nekad pripadalo..

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 09 stu 2014, 10:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
E da je ali nema.
Da je vratiti i Duborvačku republiku.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 09 stu 2014, 10:40 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 07:32
Postovi: 2505
Lokacija: United States Of Balkan
korrisnik je napisao/la:
E da je ali nema.
Da je vratiti i Duborvačku republiku.


Oni bi trebali vratit pare sta su pokrali kraljici Katarini i svima prije nje.
Gori su od ljubljanske banke.

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 09 stu 2014, 13:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
korrisnik je napisao/la:
E da je ali nema.
Da je vratiti i Duborvačku republiku.


Da bi je tad dobio, morao bi nesto dati. A sta bi ti to dao u zamjenu za otvoreno more?

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 09 stu 2014, 14:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Retardiran naslov na Klix forumu. Bio bi cirkus da Bošnjaci Srbiji obezbijede izlaz na more. :laugh

Sutorina:Pitanje koje će ujediniti Srbe i Bošnjake

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 09 stu 2014, 15:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Istina je da su tu tezu potegli Bosnjaci. Svojim megalomanstvom su se konfrontirali sa Hrvatima pa sad zele podici Srbima pod kozu.
Samim parafom ta prica ce zauvjek biti zatvorena.

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 09 stu 2014, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
boksnamnik je napisao/la:
korrisnik je napisao/la:
E da je ali nema.
Da je vratiti i Duborvačku republiku.


Da bi je tad dobio, morao bi nesto dati. A sta bi ti to dao u zamjenu za otvoreno more?


Dali smo već Dubrovčanina pismeno prije nekoliko stoljeća. :zubati
U ime oca i sina i svetog duha.
Ja, ban bosanski Kulin, obećavam Tebi kneže Krvašu i svim građanima Dubrovčanima pravim Vam prijateljem biti od sada i dov(ij)eka. I pravicu držati sa Vama i pravo pov(j)erenje, dokle budem živ.

Svi Dubrovčani koji hode kuda ja vladam, trgujući, gd(j)e god se žele kretati, gd(j)e god koji hoće, s pravim pov(j)erenjem i pravim srcem, bez ikakve zlobe, a što mi (t)ko da svojom voljom kao poklon. Neće im biti od mojih časnika sile, i dokle u mene budu, davat ću im pomoć kao i sebi, koliko se može, bez ikakve zle primisli.

Neka mi Bog pomogne i svo Sveto (J)Evanđelje.

Ja Radoje banov pisar pisah ovu knjigu banove povelje od rođenja Kristova/Hristova tisuću i sto i osamdeset i devet l(j)eta, m(j)eseca augusta i dvadeset i deveti dan, (na dan) odrubljenja glave Ivana Krstitelja.


Priziraje blagovoljenje sviditelj' i mnogo porabotanje o baštine i vlastela i ljudje Dubrovačci i našijem praroditeljem i nama vele mnogo,i hote odsele porabotati sa Božjem hotijenjem...Zato mi,gospodin Ban Stefan,i moji sinove i unučje i dokoli sime moje bude,do vijeka vjekoma,dasmo i darovasmo u baštinu i u plemenito ljudem Dubrovačkijem,a našijem drazijem prijateljem:Vas Rat i Ston i Prevlaku,i otoke koji su okolo Rata,i sa svijem što se nahodi unutra...i gore i polja,dubrave,lijes,trave,vode,sela,i vse što je od Prevlake do Lojišta;i sudcbo i globe i krvi u miru,da budu njih' volju,da imaju i drže i da čine vsu svoju volju i hotijenje kako od svoje baštine - do vijeka vjekoma...

I da su voljni zidati zadi i tornje - gdi im je hotijenje.I prekopati Prevlaku od mora do mora i napravljati - na svoju volju i hotijenje.I jošte se obetuje gospodin Ban Stefan,sebe i svoje sjeme:Ako se sluči nekoje vrijeme,ili gospodin ili vlastelin ili graždanin ili ljudje,koji bi pakostili Ratu ili Prevlaci - da pomože koliko može naša jakost.A zato mi općina,i ljudje grada Dubrovnika,vse dobro općeno.gospodinu Banu Stefanu,i njegovem sinovem i simenu njegovu do vijeka od muške glave i do zgorenja svijeta,dajemo za Prevlaku i za Ston pet cat perpera - do zgorenja svijeta...

I jošte se obetuje općina Dubrovačka:Ako u nekoje vrijeme pride gospodin Ban Stefan u Dubrovnik,ili njegovi sinovi ili njegovo sjeme muške glave,da mu damo polače zidane prebivati dokole im je stati,bez nijednog najma - do zgorenja svijeta...

I jošte se obetuje općina Dubrovacka:Da ne primamo,u Prevlaku i u Ston i u Rat i u onzi otoke ke smo uzeli od gospodina Bana Stefana,njegova vlastelina ki bude njemu nevjeran i njegovem sinovem i njegovu sjemenovi - do zgorenja svijeta...A ja,gospodin Ban Stefan,zaklinju se...za mene i za mojeh sinova i za moje sjeme,po muškom koljenu do zgorenja svijeta - sve to tvrdo imati i držati i ne potvoriti - do zgorenja svijeta...

Zato,stavlju ja,gospodin Ban Stefan,svoju zlatu pečat,da je vjerovano - svaki da znajet istinu.

A tomuj su četiri povelje jednako : dvije latinsci i dvi srpsci - a sve su pečaćene zlatijemi pečati.Dvije sta povelje u gospodina Bana Stefana,a dvije povelje u Dubrovnici.A to je pisano pod gradom,pod Srebr'nikom. :D

Hajmo se sad igrati riječima kad bi Bosanci i Hercegovici nekako preoteli (bez rata)od Hrvatske ova mjesta gdje Stjepan Kotromanić daje Dubrovačkoj republici da li bi ih stigla kletva. :zubati
njizi "
Antologija Starih Bosanskih Tekstova"(Alef,1997) ,Mehmedalija Mak Dizdar konstatuje da se termini "na latinsci" i "na srpsci" odnose na pisma,a ne jezik,odnosno na "latinicu i cirilicu"(mada je to na kraju krajeva,kao sto je vec receno, potpuno nevazno,jer te termine ne navodi Ban,nego pisar iz srbije).U nastavku, M.Dizdar kaze i sljedece:"...Na zalost,ni jedan od ovih originala nije sacuvan do danas,pa ni njihovi zlatni pecati.Vjerovatno je Dubrovacki pisar izmijenio znatno i jezik povelje,sto u izvjesnoj mjeri umanjuje njenu vrijednost u tom pogledu."

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 17 ruj 2018, 20:06 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Malo o smiješnim granicama.

https://www.index.hr/sport/clanak/nevje ... 31187.aspx

Nevjerojatna priča iz Republike Srpske: Nogometašima Partizana kad idu po loptu treba putovnica za Hrvatsku

NEVJEROJATNA priča dolazi iz Kostajnice, gradića u Republici Srpskoj na samoj granici s Hrvatskom. Raspad Jugoslavije doveo je do neobične situacije jer granica između Hrvatske i Republike Srpske prolazi točno preko nogometnog igrališta lokalnog Partizana.

Tako da jedna trećina igrališta pripada Hrvatskoj, a ostatak Republici Srpskoj. Da bizarnost bude veća, kad lopta završi u obližnjoj šumi, onaj tko ode po nju u teoriji bi trebao kod sebe imati putovnicu da bi ju vratio u igru. Klupe za rezervne igrače također se nalaze u Hrvatskoj, pa se tako rezervni igrači Partizana često šale da utakmicu gledaju iz Europske unije.

''Tako je, granica prelazi preko našeg travnjaka i izlazi s njega blizu korner zastavice. Igramo na teritoriju dvije države'', kazao je predsjednik Partizana Zoran Avramović za Kurir, pa je objasnio:

''Raspadom Jugoslavije došli smo u ovu situaciju. Kad lopta završi malo dalje od sjeverne aut-linije, onaj tko ide po nju ima putovnicu kod sebe za svaki slučaj. Hrvatski graničari nam još nisu tražili putovnice, ali jesu nekim ljudima koji tu obrađuju zemlju.''

Medije je zanimalo moraju li igrači i suci imati uza sebe putovnicu i za vrijeme igre, jer non-stop prelaze granicu. Avramović se na to nasmijao, pa je rekao:

''Ne moraju. Prije raspada mi smo igrali u Zagrebačkoj regionalnoj ligi i natjecali smo se sa Slaven Belupom. S Hrvatima imamo dobre odnose. Puno je njihovih nogometaša igralo kod nas, a i danas često dolaze gledati utakmice.''



Primjer zamršenosti granice Hrvatske i Slovenije...

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 17 lis 2018, 12:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 pro 2010, 15:32
Postovi: 6217
Lokacija: Izvan sebe
Ateist je napisao/la:
Malo o smiješnim granicama.

https://www.index.hr/sport/clanak/nevje ... 31187.aspx

Nevjerojatna priča iz Republike Srpske: Nogometašima Partizana kad idu po loptu treba putovnica za Hrvatsku

NEVJEROJATNA priča dolazi iz Kostajnice, gradića u Republici Srpskoj na samoj granici s Hrvatskom. Raspad Jugoslavije doveo je do neobične situacije jer granica između Hrvatske i Republike Srpske prolazi točno preko nogometnog igrališta lokalnog Partizana.

Tako da jedna trećina igrališta pripada Hrvatskoj, a ostatak Republici Srpskoj. Da bizarnost bude veća, kad lopta završi u obližnjoj šumi, onaj tko ode po nju u teoriji bi trebao kod sebe imati putovnicu da bi ju vratio u igru. Klupe za rezervne igrače također se nalaze u Hrvatskoj, pa se tako rezervni igrači Partizana često šale da utakmicu gledaju iz Europske unije.

''Tako je, granica prelazi preko našeg travnjaka i izlazi s njega blizu korner zastavice. Igramo na teritoriju dvije države'', kazao je predsjednik Partizana Zoran Avramović za Kurir, pa je objasnio:

''Raspadom Jugoslavije došli smo u ovu situaciju. Kad lopta završi malo dalje od sjeverne aut-linije, onaj tko ide po nju ima putovnicu kod sebe za svaki slučaj. Hrvatski graničari nam još nisu tražili putovnice, ali jesu nekim ljudima koji tu obrađuju zemlju.''

Medije je zanimalo moraju li igrači i suci imati uza sebe putovnicu i za vrijeme igre, jer non-stop prelaze granicu. Avramović se na to nasmijao, pa je rekao:

''Ne moraju. Prije raspada mi smo igrali u Zagrebačkoj regionalnoj ligi i natjecali smo se sa Slaven Belupom. S Hrvatima imamo dobre odnose. Puno je njihovih nogometaša igralo kod nas, a i danas često dolaze gledati utakmice.''



Primjer zamršenosti granice Hrvatske i Slovenije...

slika

Pa ako je istina ovo na doljnjoj mapi to je nemoguce razrijesiti. :ucelo

_________________
Da je pravda i demokracija, bila bi Herceg-Bosna a ne Federacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 17 lis 2018, 16:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
pagan je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:
Ah, dobro je da Petrovaradin, bar neki dio povijesne hrvatske zemlje Srijema, od stoljeća sedmog, i danas diše hrvatski. Tužnu priču donosim iz najistočnijeg nam povijesnoga grada Zemuna, gdje su posljednji zraci hrvatstva i katoličanstva na izdisaju. Vitalna statistika (2011) nam sve govori:
Hrvati 0/52
Nijemci 0/4
Mađari 0/3

A nekoć nas je bilo cijelih 70% katolika. :closedeyes
Za par godina stat ćemo svi u jedan zrakomlat. :crying


u pravu ste kolega, da ne bi srpskih komunista, imali bi danas cro barjak na gazeli

zemun je sve napuceniji, beograd takodjer. slila se u njega citava krajina, kosovo i bosna. pa zatim polako
opustjese sela sa juga srbije, pa sa sjevera vojvodine i postade beograd sa svojim pasalukom jedno veliko
selo,a sve ostalo pusto.sandzak muslimani,crnogorci kliznuli.

dakle sve zivo raseli i sebe naseli...solidna nagrada nema sta


Lepa nagrada, nego šta.

Bivša Ugarska (sa svojom provincijom Hrvatskom) imala je površinu 325.411 km2, na kojoj je prema popisu 1910. bilo 20.886.487 stanovnika. Srba je bilo 1.106.471 ili 5,3%.
Oslobođeni srpski krajevi obuhvataju 22.400 km2 (6,9% teritorije bivše Ugarske) i taj prostor je 1910. naseljavalo 1.536.000 stanovnika (7,35% stanovništva Ugarske).

slika


U plusu smo sa teritorijom i kvantitativno i kvalitativno, i u odnosu na broj Srba u cijeloj bivšoj Ugarskoj sa njenom provincijom Hrvatskom. :kava


A uz to, pola Bosne i Hercegovine se za sva vremena Republikom Srpskom zove. :palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 17 lis 2018, 17:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Ceha je napisao/la:
Plješivicu i Zavalje je BiH nezakonito pripojila od RH poslije ww2 jer je Bihaću trebalo zaleđe, a htio se smanjiti postotak Hrvata oko Plitvica. Svejedno, to je nelegalno jer istu promjenu nikad nije ratificirao RH sabor.


Za ta sela oko Bihaća, iz BiH su izdvojena srpska sela Štrpci, Kestenovac, Bušević kao i selo Begluci kod Srba.

slika

Niko stanovnike ovih sela nije pitao da li žele izdvajanje iz BiH i pripajanje Hrvatskoj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Međurepubličke granice u Jugoslaviji
PostPostano: 07 tra 2019, 14:23 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Koja je bila razlika između republike i autonomne pokrajine u SFRJ? Vojvodina i Kosovo imali su sve institucije kao i republike. Predsjedništvo, izvršno vijeće (vladu), skupštinu, vrhovni sud, glas kao federalni subjekt (osam glasova). Po čemu su bili dio SR Srbije?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 113 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 71 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO