HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 16:00.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 61 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Nauciti programirati.
PostPostano: 16 pro 2013, 16:44 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Ceha je napisao/la:
Aztec je napisao/la:
Inace, ovu sam ideju dobio nakon sto sam procitao clanak o nekom skitnici u USA sto mu je tip ponudio 100 dolara ili da ga nauci programirati za par tjedana. Ovaj je izabrao programiranje. Pa onda ocito da se to da koliko toliko svladati relativno brzo.
I jos, zasto niko ne spominje C++ a spominje se C? C++ je valjda novija verzija C-a?

C++ ti je C, ali ako ga koristiš na određen način (primjenjuješ objektno programiranje).
To ti zasad još ne treba.
Iako je fora :)
Objektno programiranje ti se koristi i u C# i Javi.
@Vladimir, PHP je prilično jednostavan C-like logika.


OK. O tom po tom. :D Python za sad. A poslije ovi sto nose vise $ :D



bumbar92 je napisao/la:
Aztec je napisao/la:

A cuj, skoro da i nema posla na ovom svijetu koji ne usavrsavas godinama, pa i do kraja zivota. Od medicine, prava, biologije, kemije, arhitekture... tako da ni ovo nije izuzetak. Isto tako mnoge programere i sl. nista ne sprijecava da lupaju o stvarima s kojim nemaju dodira pa to opet cine, je l tako ili nije... :D

Ja sam postavio jednostavno pitanje a to je od kud treba poceti neko ko se prvi put srece s tom materijom. Ovo sto BBC trabunja nema veze s onim sto mene zanima.


ma uzmi nešto što će u tebi pobuditi strast i volju za programiranje i onda se pomiri sa tim da ako te to obuzme stajat ćeš noćima prepariran za komp, ili ćeš odustati. Ja sam počeo davno sa Basicom, Assemblerom na 8bit kompovima, ali to je bilo jedino šta mi se tada nudilo (daj bilo šta samo da se programira), a danas je to sasvim drugačije i raskošnije, čak se ima problema sa odlukama. :D

U osnovi bitno je da tebi logika i ideja "radi" i da je "utreniraš", a one tips&tricks će doći sa dugogodišnjim radom, ali varaš se ako misliš da ćeš to moći za neko relativno kratko vrijeme postići već sjedi i mozgaj.

:zivili

Dao sam ti preporuku VBasic, a Ceha i ekipa ti pyton i C++ preporučuju, no možeš probati sve jer se ne daje zavjet ni jednom jeziku već koristiš onaj koji ti za konkretan zadatak bolje paše.


Da, najbitnija je logika i taj neki nacin razmisljanja. Ma drzim se Pythona za sad jer bar 80+% preporuka na netu ide u korist tog jezika, a ostatak su svi ostali. Poslije (ako bude islo) predjem ja i na ove druge. Kad se kao sto ti sam rece utreniras, onda se puno lakse prebacivati. :)

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nauciti programirati.
PostPostano: 03 vel 2015, 18:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Za Azteca.

Kurs za programere.

http://edukacija.posao.ba/index.php?user=f57c87630e2d175b8e7cc2638f94bddb&act=viewPost&eduID=618

http://www.akademika.ba/

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nauciti programirati.
PostPostano: 03 vel 2015, 18:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2010, 00:50
Postovi: 444
I? Nauči li Aztec programirati?

_________________
"Pušenje ubija. A ako umrete, izgubili ste važan dio svog života." (Brooke Shields, glumica)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nauciti programirati.
PostPostano: 04 vel 2015, 19:40 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2012, 09:26
Postovi: 3402
Lokacija: Србија
Ne isplati se, ako prosto ne obožavaš programiranje i radio bi to i za projekat od 50 eura. Prvo, treba ti dve godine da postaneš solidan programer, ako si prosečno inteligentan i nadprosečno uporan. Kad to postaneš, uzpoznaćeš se sa činjenicom da prosečno dobrih programera ima na svakom ćošku, i da ne žive baš najbolje. Neki čak i loše. Konkurencija oko projekata koji lepo stoje u CV-u je brutalna. A od manji može eventualno da se životari. Znam lika koji je nedavno otišao napolje i tek sad ima adekvatnu zarad, iz malog prsta je radio sve oko web programiranja, fluid dizajna, itd. Da bi stigao do toga da ga neko zove napolje trebalo mu je šest godina rada za sića lovu. Ovde je bio prezadovoljan ako namakne prihode od 500eura ili više. S tim da ne znaš kad će naleteti sledeći projekat pa tako moraš i da trošiš. Tj kao da nemaš tih 500. Neki fizički poslovi napolju više se isplate nego dani i noći provedeni čukajući i rešavajući bagove na svakih sto unetih znakova. Od dugog i ustrajnog sedenja pred računarom propada kičma, dobijaju se hemoroidi, slabi vid. Meni se desil dva od tri. O poremećaju sna i osećaju da nemaš ni atom energije posle osam sati pred monitorom, neki drugi put. Ili nikad.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nauciti programirati.
PostPostano: 05 vel 2015, 12:57 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Možda se ne bi trebalo koncentrirat na bilo šta. Taj web dizajn je teška truba, tržište kupca rekli bi Ameri, to nema ko ne radi, a postoji hrpa sustava u kojima možeš napravit site bez puno programiranja. Punac mi platio nekoj firmi 1000 maraka da mu naprave web stranicu za firmu. To je meni nepojmljivo, čisto bacanje para za nešto što mu može neki srednjoškolac napravit u joomli za stoju. Usavršavat se za to mi nekako promašeno.

Općenito programiranje je široko polje i treba non stop pratit stvari i prilagođavat se, a za prilagođavanje je bolje da si dobar u više polja, nego ekspert za jednu stvar. Danas se stvari uvezuju ko nikad, programiranje čipova, el. sklopova isto nije luda stvar. Stalno neke elektroničke naprave 3d isprintane, povezana na android aplikaciju, povezano na cloud, sve se bilježi u nekoj bazi podataka, bla, bla. Znači moraš biti multidisciplinaran. Što se tiče kičme potrebno se disciplinirat da se digneš na 5 minuta svako sat vremena, malo gori doli po stepenicama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nauciti programirati.
PostPostano: 05 vel 2015, 16:13 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2012, 09:26
Postovi: 3402
Lokacija: Србија
useless je napisao/la:
Možda se ne bi trebalo koncentrirat na bilo šta. Taj web dizajn je teška truba, tržište kupca rekli bi Ameri, to nema ko ne radi, a postoji hrpa sustava u kojima možeš napravit site bez puno programiranja. Punac mi platio nekoj firmi 1000 maraka da mu naprave web stranicu za firmu. To je meni nepojmljivo, čisto bacanje para za nešto što mu može neki srednjoškolac napravit u joomli za stoju. Usavršavat se za to mi nekako promašeno.

Općenito programiranje je široko polje i treba non stop pratit stvari i prilagođavat se, a za prilagođavanje je bolje da si dobar u više polja, nego ekspert za jednu stvar. Danas se stvari uvezuju ko nikad, programiranje čipova, el. sklopova isto nije luda stvar. Stalno neke elektroničke naprave 3d isprintane, povezana na android aplikaciju, povezano na cloud, sve se bilježi u nekoj bazi podataka, bla, bla. Znači moraš biti multidisciplinaran. Što se tiče kičme potrebno se disciplinirat da se digneš na 5 minuta svako sat vremena, malo gori doli po stepenicama.


Zaboravih da pomenem da dečko nije radio sam, već u timu. On mi je neke poslove u početku i prosleđivao. Solirao sam nepune dve godine, malo web malo 3D. Može tu da se ućari neka lova pa da ne obijaš pragove tražeći posao po zemlji Srbiji. Što nije mala stvar samo po sebi.
Ali pare koje meni trebaju time se ne mogu zaraditi. Opet kažem, ko čita ovo a razmišlja se da li da proba ili ne. Ako je samo želja za novcem u pitanju onda svakako ne preporučujem trošenje vremena na to. Iz razloga koje si naveo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nauciti programirati.
PostPostano: 05 vel 2015, 17:04 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Baš kretati od nule bez ikakve podloge sa nekim ozbiljnijim motivima, slažem se, nema smisla. Još ako si u nekim godinama, "poststudijskim" ajmo reć. Ali ko hobi, zašto ne. Određivati sebi male projekte i učit se tako. Naravno sve pod uvjetom da imaš smisla za to, vidim da je Aztec usplahireno pitao ima li tu matematike što ne djeluje baš uvjerljivo. Mislim nema integrala i derivacija ali neka slična logika rješavanja problema mora postojati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nauciti programirati.
PostPostano: 05 vel 2015, 17:49 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2012, 09:26
Postovi: 3402
Lokacija: Србија
useless je napisao/la:
Baš kretati od nule bez ikakve podloge sa nekim ozbiljnijim motivima, slažem se, nema smisla. Još ako si u nekim godinama, "poststudijskim" ajmo reć. Ali ko hobi, zašto ne. Određivati sebi male projekte i učit se tako. Naravno sve pod uvjetom da imaš smisla za to, vidim da je Aztec usplahireno pitao ima li tu matematike što ne djeluje baš uvjerljivo. Mislim nema integrala i derivacija ali neka slična logika rješavanja problema mora postojati.


Ma ima sve na netu, jedino što danas čovek može da pita po forumima je "Šta ima, narode?"
Opet, ako imaš imena i prezimena odeš na fb profile pa saznaš i to. : )

Ja sam php učio koliko mi je trebao, ne i kako se pravilno uči. Sintaksa, integeri, varijable... Naučio sam da prepravljam gotove skripte za ono što meni treba da završim sajt. Tako sam "kasapio" i JS code. Recimo, skript za random quotes pretvorim u clickable gallery preview, i slično. Baš end user zna kako je to nastalo, a i zabole ga ako radi. Programirati od ničega, to me nije baš zanimalo previše. Trenutno imam posao i ne petaljam se više oko toga, iako mi je sve još uvek instalirano na kompu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nauciti programirati.
PostPostano: 10 tra 2015, 21:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2013, 14:10
Postovi: 236
@Aztec Napreduje li programiranje, ili je to bila samo prolazna faza?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nauciti programirati.
PostPostano: 11 tra 2015, 11:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ovdje su počeli učiti djecu programirati od 3 razreda osnovne, postoje i fondacije koje to rade besplatno (vanredno).

Ima zanimljivih besplatnih resursa ako želite u to ubaciti djecu od malih nogu. Scratch od MIT-a je vrhunski, imaju čak i verziju na hrvatskom.

https://scratch.mit.edu/

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nauciti programirati.
PostPostano: 11 tra 2015, 13:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Kod programiranja je stalna nadogradnja ključni pojam. Sve što ima veze sa informatičkom tehnologijom stalno se mijenja, tako i IT inžinjeri moraju konstantno da se prilagođavaju tim promjenama.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 61 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO