HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 svi 2025, 17:12.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Islam i misticizam
PostPostano: 15 srp 2015, 08:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Jedan Poslanikov hadis izvrsno izražava tu bit sufizma: "Kada Ja zavolim čovjeka', kaže Bog Uzvišeni, Ja sam njegov sluh kojim čuje, njegov vid kojim vidi, njegova ruka kojom prihvata i njegova noga kojom hodi."

Citat:
Sufizam ili Tesavvuf je islamska nauka koja se bavi odgojem duše (nafs) i čišćenjem srca (qalb). Nastao je kada i termini svih ostalih grana islamske nauke kao što su fikh, hadis, tefsir, kelam, tarih. Sufizam je često opisan kao put, koji se u isto vrijeme odnosi na izvor i odredište. Sufizam ima za cilj uklanjanje svih zastora koji stoje izmedu sufije i Allaha. Putujući ovim putem, sufija stiče znanje istinske realnosti.

Osoba koja slijedi put sufizma naziva se sufija, derviš ili fakir. Postoje mnoge teorije o etimologiji (porijeklu, načinu nastanka) riječi sufizam. Prema nekim autorima tragove riječi sufi nalazimo u arapskoj riječi koja se izgovara suf, što doslovno znači vuna, a što ukazuje na materijal od kojeg je bila napravljena jednostavna odjeća ranih muslimanskih mistika.[3] Drugi kažu da je to od riječi sifat (atribut, svojstvo), jer je sufija u cijelosti okićen lijepim svojstvima, a pri njemu nema pokuđenih svojstava, dok treći vele da je to od riječi safaun (čistoća).

Derviš je perzijska riječ koja je nastala od korijena dar (vrata). Ona se odnosi na osobu koja luta od vrata do vrata.[5] Isto tako ova riječ može da predstavlja osobu koja stoji na pragu između svjesnosti o ovome svijetu i svjesnosti svijeta Božanskog, dok je fakir arapska riječ za siromaha.

Osnovni koncepti islamskog misticizma kao što su pobožno siromaštvo (fakr), potpuno predavanje Bogu (tawakkul) i određeni oblici religijske prakse, poput zikrullaha, te slušanja poezije i muzike (sama'), imaju svoje paralele u prvim vijekovima islama. Postoje mišljenja da je sufizam bio neodvojivi dio ranog islama, te za onoga koji slijedi sufizam i koji živi životom „onoga koji ide putem usavršavanja",[6] prvi i najsavršeniji sufija bio je poslanik Muhammed, kao i njegovi ashabi i prva četvorica halifa.[7]

Sredinom 8. vijeka dolazi do pojave asketskih pokreta. U to vrijeme su postojali pobožni muslimani, koji su se odricali svakog posjeda, željeli su živjeti jednostavnim životom. Neki od njih postali su lutajući misionari, a drugi su živjeli u duhovnim zajednicama. Najpoznatiji sufija iz tog perioda je bila žena, Rabia el-Adevijja čiji je život obilježen molitvama, osamom i duhovnim pjesništvom. U 9. vijeku se javlja sukob između mističnih pokreta s racionalistima u Basri i Bagdadu. Sufije su nailazili su na žestok otpor pripadnika ortodoksnog islama, i na optužbe zbog panteizma. Najpoznatiji sufija koji je ubijen u to vrijeme je bio Mensur el-Haladž. On je i danas u očima sljedbenika sufizma ostao upamćen kao model mističnog ljubavnika.

Najuspješniji pokušaji da se sistematizuje misao sufizma su došli od strane dva velika islamska filozofa. Prvi od njih, El-Gazālī, bio je profesor u čuvenoj medresi Nizamiji u Bagdadu, da bi se zatim povukao 1091. godine i postao sufija. U svom djelu Izbavljenje od zablude (El-munkiz min ed-dalal ) ispitao je različite načine i puteve saznanja da bi došao do zaključka da samo unutrašnja istina koju traže sufije može zadovoljiti zahtijeve islama. U odlomku Putevi sufija El-Gazālī veli: Nakon što sam završio s tim naukama (filozofija, učenje Talimija)), počeo sam se zanimati za put sufija. Saznao sam da je njihov put čvrsto sastavljen od znanja i djelovanja. Cilj njihova djelovanja je poništavanje osobnih zapreka i očišćenje karaktera od loših sklonosti i ružnih svojstava, sve dok se ne postigne odreknuće srca od svega što nije Bog Uzvišeni, i dok se srce ne ukrasi spominjanjem Boga.[8]

Drugi filozof, Ibn Arabi, sufija iz Andaluzije, upoznat i sa krišćanskim i sa muslimanskim filozofskim kategorijama, ispitao je najdublje nivoe značenja Kur'ana i opisao suštinsku ideju tawhida (Božjeg jedinstva). Kasnija izlaganja teološkog sufizma bavila su se pojmovima kao što su savršen čovek (Al-Insān al-Kāmil), kutb, metafizičkim dimenzijama svjetlosti i ljubavi upravo zbog velikog Gazalijevog i Arabijevog uticaja.

Riječ tarikat (arapski: طرق, put) nakon sistematizacije tesavvufa, postala je naziv pod kojim su se podrazumijevale manje ili više organizirane skupine koje su ispoljavale određene karakteristične osobine i odlike u oblačenju, načinu činjenja zikra i koje su imali drugačiji pristup razumijevanju, shvatanju, tumačenju i prihvatanju suština i istina islama. Pojednostavljeno tarikat je plan i program te metod i režim nekog sufijskog reda. Postoji dvanaest glavnih tarikatskih redova. Oni se u svom cilju ujedinjuju ali se kod primjene, u izvjesnim propisima razlikuju. Historija tesavvufa bilježi, zajedno sa ograncima (kolovima) oko 200 tarikata (koji su se razvili iz 12 originalnih tarikata), a koji nisu ništa drugo do unekoliko različiti putevi i sredstva za postizanje jednog, istog cilja. Tarikati su se u islamskom svijetu pojavili početkom trećeg stoljeća muslimanske ere. Nazive nose po njihovim osnivačima. Oni su podizali i upućivali svoje učenike ka usavršavanju znanja i djelovanja.

Prvi veliki sufijski red, koji se pojavio u obliku u kojem su tarikati danas poznati, bio je kadirijski tarikat, koji je ime dobio po utemeljitelju Abdul Kadir Džilaniju. Ovaj red bio je ogranak starijeg džunejdijskog tarikata koji je potekao od Ebu-l-Kasima el-Džunejda.

Svaki sufijski red ima svoju silsilu (lanac). Silsila je neprekidni lanac šejhova (učitelja). Svaki od šejhova u tom lancu je podučen, iniciran i potvrđen od strane svoga predhodnika. Ovaj lanac ide unazad sve do poslanika Muhammeda, a preko njega do Allaha. U sufizmu nema samo-izabranih učitelja. Ovaj lanac se poredi sa cjevovodom od kojih je svaki šejh jedna od cijevi. Blagoslovi koji dolaze svakom dervišu teku kroz ovaj cjevovod. Oni teku kroz šejha, ali nisu od njega. Šejh ne mora biti savršen ili sveznajući. Važno je samo da taj dio cijevi za koji je on odgovoran nema rupa i da je čvrsto povezan sa glavnim cjevovodom. Na taj način, kroz njega će nesmetano proticati blagoslovi Božanski

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 15 srp 2015, 08:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Citat:

Islam i duhovni život: sufizam (Poglavlje iz knjige: «ŽIVI ISLAM», Izdavač: El-Kalem, Sarajevo, 2000. god.)


Ibn Haldun u svojoj Mukaddimi (Rasprava o svjetskoj historiji) smješta sufizam u globalnu perspektivu islama: "Sufizam (tasavvuf) je jedan od nastalih oblika poznavanja Zakona (Šerijata). Put koji su slijedile buduće sufije uvijek je smatran putem istine i dobrog vladanja, kako od Poslanikovih ashaba, tako i od njihovih neposrednih učenika i njihovih nasljednika. Taj put znači strogo primjenjivanje pobožnosti, dosljedne vjere u Boga, odricanja od ovosvjetske taštine, užitaka, od bogatstva i počasti za kojima teže obični Ijudi, zatim u povremenom povlačenju, daleko od svijeta, kako bi se čovjek posvetio molitvi. Sve to bilo je uobičajeno među Poslanikovim ashabima i među prvim muslimanima. Počevši od drugog stoljeća po Hidžri (VIII stoljeće po Isau a. s.) težnja za dobrima ovoga svijeta počela je rasti i ljudi su se više okrenli prema zemaljskim užicima. Upravo tada su se sufije počele smatrati ljudima koji teže samo za onim svijetom. Sufije su se odlikovale asketizmom, odricanjem i pobožnošću. Zatim su oni razvili jednu vrstu posebnog duhovnog iskustva: ekstazu. Sufija početnik napreduje od jedne stanice do druge dok se postigne iskustvo o jedinstvu Božijem - tevhidu."

Taj fundamentalni tekst Ibn Halduna omogućuje nam da izbjegnemo zabune i besmislice koje, često, u današnjem islamskom svijetu, izazivaju nepovjerenje prema sufizmu koji je ipak kruna Gazalijeve misli. Prvo, sufizam nije rođen tako što je na islam utjecao kršćanski misticizam, gnosticizam, ili mudrost Indije. Izvor sufizma je u Kur'anu. Unutrašnje doživljavati Zakon, Šerijat, ne znači odvojiti se od njega, nego naprotiv - živjeti sa dubokom sviješću o njegovom smislu. Sufizam, dakle, ne znači prezir prema prakticiranju vjerskih obreda, nego unutrašnje doživljavanje religije. Sloboda u odnosu na tradiciju nije pobuna protiv nje: ona se sastoji u tome da shvatimo živi smisao religije. Jer sloboda nije samo u tome da možemo reći - ne. Ona znači moć za stvaranjem. Značajno je da Gazali, u najvišoj tački uspona islama, vidi u sufizmu najviši stepen poznavanja, "četvrti stepen tevhida" (Ihja, T. IV., str. 212): "Četvrti stepen je da u postojanju vidimo samo Jednog Jedinoga: to je kontemplacija pravednika koju sufije zovu "gašenjem od nestajanja u Jedinstvu". To neizrecivo poznavanje može se izraziti samo simbolizmom čija pravila Gazali daje u drugom dijelu svog djela Miškat el-envar jer, kaže on, "ne postoji nijedna stvar na vidljivom svijetu koja ne bi bila simbol skrivenog svijeta".

"Ja sam proveo više od dvije godine u povučenosti i samoći, u duhovnim vježbama i borbi, potpuno predan čišćenju svoje duše, nastojanju da svoje srce učinim sposobnim da primi Boga, prema učenju sufija." (Gazali, El-munkiz min ed-dalal)


Sufizam nije nastao pod utjecajem kršćanskog misticizma

Izmedu sufizma i kršćanskog misticizma postoji fundamentalna razlika: kršćanski misticizam u biti je dijalog sa osobom Isaa preko koga Bog ulazi u život kršćanina. Bez sumnje, Isaova poruka, kao što je to naglašavao Titus Burkhart, otkriva neke aspekte Ibrahimovog monoteizma. Kada on kaže - ako vas neko udari po desnom obrazu, okrenite mu i lijevi - to očevidno nije bukvalna naredba, nego naprotiv alegorija o dobrovoljnom izlasku iz igre kozmičkih akcija i reakcija, čije uzajamne okrutnosti i osvete predstavljaju samo poseban slučaj.

Za muslimana, Isa nije Bog, on nije Riječ koja je postala meso, on je samo veliki Božiji poslanik; Bog se nije utjelovio, on se ne pojavljuje lično: islam naučava da Bog samo objavljuje Svoju Riječ i Svoj Zakon. Zato ne može postojati ona intimnost sa Bogom koja karakterizira najveće kršćanske mistike.

Značilo bi strašno osiromašiti islam kada bi se, pod izgovorom da treba održati netaknutu Božiju trancendenciju, isključio odnos ljubavi izmedu Boga i čovjeka. Sam Kur'an pobija to lažno čistunstvo: «Gospodar je, uistinu, samilostan i pun ljubavi (Vedud)», kazuje nam sura Hud, 90. ajet, što se ponavlja u suri El-Burudž,14. ajet. Čitamo u Kur'anu: «Bog će, sigurno, dovesti ljude koje On voli i koji Njega vole.» (El-Maide,54) Tačno se određuje koga Bog voli: to su oni «koji vole svog bližnjega i svoju zajednicu, oni koji hrane bijedne, siročad i zarobljenike za ljubav Božiju.» (Ed-Dehr,8). Skinuvši ljusku sa grčkih filozofskih termina (kao što su supstancija i hipostaza) duboki duh jedinstva Božijeg izrazio je jedan musliman, perzijski sufija Ruzbehan iz Širaza (1128-1209) u svome djelu Jasmin vjernika ljubavi (VII, 197) "Od vremena kad nije svijet postojao, i od vremena kad je svijet nastao, Božije Biće je ljubav, On voli i voljen je."

Bez sumnje, tvrdnja da je Bog ljubav, manje je prisutna u Kur'anu nego u Evanđelju, ali ona ipak tu postoji, i to ne samo zbog toga koliko je mjesta dato Isau i njegovoj objavi, koja je potvrđena, ali ne i ponavljana. Napokon, ako na planu prava Muhammed, a.s., prihvaća običaj odmazde, koji je vladao u predislamskoj Arabiji, Poslanik podsjeća na univerzalnu poruku: osim prava, koje je ukorijenjeno u historiji, postoji nešto drugo, to je moralna obaveza, obaveza koju nam Bog propisuje. Ako čovjek ima iz toga (ranijeg) vremena pravo na odmazdu, on ima dužnost, ako želi biti u Božijoj volji, da posluša vječni nepisani zakon, zakon Isaov, da na zlo odgovori dobrim, kao što i Kur'an kaže u suri El-Kasas, 54. ajet.

Značajno je da se u Kur'anu, mnogo puta poziv na molitvu, gdje čovjek staje pred svog Allaha, povezuje sa ponašanjem čovjeka u odnosu na druge ljude: molitva nije nikada odvojena od čina kojim čovjek stavlja u službu zajednice sva dobra koja mu je Bog podario, što predstavlja najplemenitiju definiciju milosrđa: to nije milostinja, nego poklon od sebe i od onoga što se voli: «Nećete zaslužiti nagradu sve dok ne udijelite dio onoga što vam je najdraže.» (Alu Imra, 92) Predstavljalo bi pravo osiromašenje kada bi se, ono što su sufije slavile uzdižući ljudsku ljubav, svelo na nivo teofanije, Božanske ljubavi. Ruzbehan iz Širaza također piše: "Radi se samo o jednoj istoj ljubavi, i upravo u knjizi o ljudskoj ljubavi treba učiti pravila o ljubavi prema Bogu" (Jasmin vjernika ljubavi, VII, 160). Dante, u svome Bratstvu vjernika ljubavi putem Beatriče otkriva Boga i čitava njegova poezija fine, idealne ljubavi živjela je od te ostavštine, kojoj je Stendal, u svome traktatu O ljubavi odao najveću počast.

U malo djela svjetske literature ljubav je uzdignuta tako visoko kao što je slučaj sa djelima Ruzbehana iz Širaza - Jasmin vjernika ljubavi; Ahmeda Gazalija (umro 1126.): Slutnje Vjernika ljubavi; Ibn Davuda Isfahanija (umro u Bagdadu 909.) Knjiga o cvijetu; ili pak Golubičina ogrlica Ibn Hazma iz Korodobe (umro 1063.). Tu su i poeme o ljubavi prema Bogu Attara i Rumija, ili poema o ljudskoj ljubavi, kao što je Vis i Ramin od Gorganija, koja podsjeća na Tristana i Izoldu, a pojavila se čitavo stoljeće ranije, i vjerovatno je nju inspirisala. Tu je i roman-poema od Nizmanija, zatim Džamijeva: Medžnun i Lejla, tragedija ludo zaljubljenog, pa onda poeme mnogih sufija, kao što je ona žene iz Basre, Rabije, koja Bogu dovikuje osam stoljeća prije velike svete Tereze od Avile:


Ja Te volim dvjema ljubavima:
ljubavlju koja teži sreći mojoj i
ljubavlju koja je doista dostojna Tebe.
Što se tiče ljubavi za moju sreću,
to je ljubav da ja mislim samo na Tebe
i ni na koga drugog. A što se tiče ljubavi
koja je dostojna Tebe, to je da
koprene padaju i ja Te vidim.
Nikakva slava meni ni zbog jedne
ni zbog druge ljubavi, nego slava Tebi,
i za ovu i za onu.



I sam veliki Gazali, u svome Ihjau, sjećajući se Rabije i Džunejda, posvećuje ljubavi jedno od najljepših poglavlja: Knjigu ljubavi (VIII svezak ovog djela). Mi smo ovdje daleko od bijednih i usahlih tumačenja (egzegeze) suhoparnih pravnika i teologa, koji najjasnije tekstove Kur'ana izvrću da bi odbacili ljubav jer bi ona narušila apsolutnu transcendentnost Boga. Oni se svim silama trude da glagolu voljeti (ehabbe) oduzmu pravo značenje i da ga shvaćaju u smislu poslušnosti, kada se radi o čovjeku i nagrade, kada se radi o Bogu. Ako je strah od Boga samo strah od kazne, to jest strah od nebeskog žandara, onda strah ne bi predstavljao nikakvu vrlinu, nego kukavičluk. Kao što bi nada u nagradu značila: raditi za lični interes. Bojati se Boga, to znači bojati se da učinimo nešto što Mu se ne sviđa, to jest voljeti Ga.

Evo, tu je opet ta žena, sufija, velika Rabija, iz Basre - na početku one divne alegorije: ona je šetala sa bakljom u jednoj ruci i kablicom vode u drugoj. I govorila je: "Želim da svojom vodom ugasim sve plamenove Džehennema, a da svojom bakljom spalim sve slasti Dženneta, kako bi ljudi sve radili samo iz čiste ljubavi prema Bogu" Samo ovakva ljubav potvrđuje ljudsku ljubav, ona u sebi nosi znamenje Božanske ljubavi. Voljeti, to znači više voljeti drugoga nego samoga sebe, po cijenu svake žrtve, pa makar to bila i smrt.

Zbog toga, u čitavoj predaji Ibrahimova učenja: jevrejskoj, kršćanskoj ili muslimanskoj, ljubav je uvijek parabola Božanske ljubavi, bilo da se radi o Pjesmi nad pjesmama iz Biblije, o svetoj Terezi od Avile, ili o islamskim sufijama.

Bez sumnje, velika je greška natezati tvrdnju da su veliki učitelji sufizma bili pod utjecajem kršćanstva. Nažalost, kršćanski orijentalisti katkada su podlijegali takvom iskušenju, kao Asin Palacios u Španiji ili Henri Corbin u Francuskoj, u pogledu Ibn Arebija. Djelo Asina Palaciosa nosi uostalom karakterističan i tendenciozan naslov: Kristjanizirani islam. I sam se Massignon angažira u tom smislu svojim djelom Strast El-Halladža. Ista zapadnjačka koncepcija misticizma navodi Regisa Blanchera da u svome djelu Uvod u Kur'an (str. 258) napiše: "Nikada arapski prorok, kako izgleda, nije upravljao svoju misao prema mistici. Naprotiv, svugdje u Kur'anu nailazimo na strogo odvajanje izmedu bića i Božanstva. Muhammeda nije nikad ni okrznula misao da stvorenje od krvi i mesa, kao što je on, može težiti da se stopi u Bogu."

Kod orijentalista greška se sastoji uvijek u tome da sufizam, čisto islamski fenomen, procjenjuju na osnovu zapadne mistike, usko povezane sa inkarnacijom.


Sufizam ne proistječe iz gnosticizma


Takoder bi bila greška tvrditi da sufizam potječe iz aleksandrijskog gnosticizma. Bez sumnje, isto kao što je islam imao neke veze sa kršćanstvom Antiohije i Sirije, nije bio neosjetljiv prema gnozi Aleksandrije. Vrlo rano halifa El Mensur dao je prevoditi djela grčkih autora. Pod naslovom "Aristotelova teologija" objavljen je komentar tri posljednje Plotinove Eneade. Takoder, prijevod spisa koji se pripisuju Denisu Aeropagitu utjecao je na širenje neoplatonizma u islamu. Isto važi za Knjigu o dobru, pripisivanu Aristotelu, a koja je ustvari izvod iz Elemenata teologije neoplatoničara Prokusa. Lahko se, dakle, u tekstovima mogu naći tragovi tih prijevoda, ali sufizam nije u krajnjoj liniji platonizam, kao što je to bilo učenje grčkih crkvenih otaca u kršćanstvu. Islamski su tekstovi tumačili neke aspekte platonizma kroz religiozno iskustvo sasvim drugačije od orijentacije platoničara. Ti izvori mogu se lahko identificirati, a oni i omogućuju da se utvrdi raskorak izmedu helenističkih shvatanja odnosa čovjeka prema Bogu i islamskih shvatanja, baziranih na raskidu izmedu shvaćanja i objave.

Sufizam nije nastao iz indijske mudrosti

To je još evidentnije kada se radi o odnosu izmedu sufizma i indijske mudrosti. Naučni doprinosi Indije pojavljuju se od kraja prvoga stoljeća po Hidžri, čak prije prijevoda djela grčkih autora. U tom je doprinosu naročitu ulogu odigrao El-Biruni (973-1030), koji je pratio Mahmuda od Gazine na njegovom vojnom pohodu u Indiju. Biruni je besprijekorno čitao pismo sanskrit. Mudrost Indije muslimani su upoznali iz njegove knjige Provjera indijskih shvaćanja, koja se mogu racionalno prihvatati ili odbaciti. Meditacije indijskih mudraca bez sumnje su obogatile religiozno iskustvo sufija, ali još više nego gnoza, one se radikalno razlikuju od sufizma: mudrost Indije počiva na punom uvjerenju da čovjek, askezom i odgovarajućim duhovnim vježbama, svojim vlastitim naporima, može postići to da se identificira s Bogom, dok u objavljenim religijama (u judaizmu, kršćanstvu i islamu), to jest semitskim religijama, Bog treba "pružiti ruku" čovjeku, da mu šalje vjerovjesnike, da se prekorači ona provalija do transcendentnosti putem objave, što se ne može postići nikakvom mudrošću.

Razlika je korjenita i u pogledu stvaranja: ono za muslimana nije nešto što jednostavno proistječe iz imanentnog totaliteta. Sufizam nas uči da smo istinski namjesnici Božiji, to jest da smo zaduženi da provodimo Njegovu volju na Zemlji, da učestvujemo u Njegovom stalnom stvaranju. O tom stalnom stvaranju govori se u suri El-`Ankebut, 19. ajet: «Zar oni ne vide kako Allah sve iz ničega stvara? On će to opet učiniti...»

Objava se ne sastoji u produžavanju bilo kakve mudrosti, koja prema konačnom cilju ide savlađujući jedan po jedan cilj. Objava je silazak Božije Riječi prema čovjeku. Ta razlika se također vidi i u pogledu djelovanja: iako priznaje vrline smjernosti kršćanskih monaha govoreći «oni se ne ohole»,(El-Maide, 82), iako hvali ljude koje «kupovina i prodaja ne ometaju da Allaha spominju, molitvu obavljaju i milostinju udjeljuju», (En-Nur,37) Bog u Kur'anu podsjeća (El-Hadid, 27) da nije propisan monaški život. Naprotiv, On je postavio čovjeka za «Svoga zastupnika na Zemlji»,(El-Bekare, 30) kako bi, na svoju odgovornost i svojim djelovanjem ostvario Allahove nakane na Zemlji. Za muslimana, kontemplacija je trenutak akcije.

Sufizam ima svoj izvor u Kur'anu

Princip sufizma je šehadet, to jest očitovanje islamskog vjerovanja: "Nema boga osim Allaha". To znači da je samo Apsolutni apsolutan, da je sve ostalo relativno. Jedino je Bog realan.

Ovdje također treba izbjeći jednu besmislicu: ako se kaže da je Bog sve, to ne znači da je sve Bog. Nema panteizma u viziji sufija. Naprotiv, Bog je ono što nedostaje svakoj stvari da bi bila Sve. Svaka stvar je realna samo po svome odnosu prema Bogu. Odvojena od njega ona je samo obična iluzija, a ne bit. To ni u kom slučaju ne znači da se Bog svodi samo na obični zbir bića, pa i kad bi se on produžavao u beskonačnost. To, dakle, nema nikakve veze s panteizmom, koji neprestano raste izmedu konačnog i beskonačnog. Govoreći o tim odnosima između onoga što je potpuno realno i onoga što je relativno realno, trojica zastupnika na ispravnom putu, Poslanikovih ashaba, rekli su:

- Ebu Bekr: "Ja nisam nikada vidio bilo koju stvar, a da nisam vidio Boga ispred nje."

- Omer: "Ja nisam nikada vidio bilo koju stvar, a da nisam vidio i Boga istovremeno."

- Osman: "Ja nisam nikada vidio bilo koju stvar, a da nisam vidio Boga iza nje."

Samo je Bog stvaran (realan). Svaka stvar koja postoji samo je Njegov znak koji Ga označava. Svaka stvar ima svoj uzrok i svoj kraj: «Sve je od Allaha» (E-Nisa, 78) i «sve se Njemu vraća.» (Junus, 56) «On je prvi i posljednji, vidljivi i nevidljivi, i On zna sve.» (El-Hadid, 3) Sufizam je komentar Kur'ana, način kako ga se čita, a naročito kako se živi. Pošto ne postoji nikakva zajednička mjera izmedu čovjeka i Boga, pošto je Bog transcendentan, da ne bi bio zamišljen u liku čovjeka, On mu se može obraćati samo alegorijama, kao što čovjek može govoriti samo pomoću metafora. To je prvi uvjet i mogućnost objave, to jest silaska vječnosti u vrijeme.

Kao što se svijet ne zaustavlja na granicama stvari koje, van sebe, nisu ništa drugo nego znakovi Božiji. To isključuje bukvalno čitanje i zahtijeva, naprotiv, istraživanje unutrašnjeg smisla, mimo jezika, koji su samo historijski, i mimo riječi, koje su samo simbolične. Sufizam je trenutak kada čovjek postane svjestan da mu je «Bog udahnuo Svoj Duh» (El-Hidžr, 29, Es-Sedžde, 9, Sad, 72), da samo od Boga crpi snagu da pobijedi: «Nisi ti bacio strijele kad si ih bacio, nego ih je Allah bacio.»(El-Enfal, 17)

Jedan Poslanikov hadis izvrsno izražava tu bit sufizma: "Kada Ja zavolim čovjeka', kaže Bog Uzvišeni, Ja sam njegov sluh kojim čuje, njegov vid kojim vidi, njegova ruka kojom prihvata i njegova noga kojom hodi." I uvijek taj osnovni momenat da sve dolazi od Boga i da se sve Njemu vraća, (El-Bekare, 156), to je dijastola i sistola muslimanovog srca. Od Boga sve dolazi, i to je objava. Bogu se sve vraća, a to je molitva. Dvostruko i nevidljivo kretanje Boga prema čovjeku i čovjeka prema Bogu. Objava nas uči da vidimo Boga u svakoj stvari koja je Njegov znak: to može biti neka pojava u prirodi, neki historijski događaj, neko biće koje mi volimo, neki ajet iz Pisma. Sve je znak (ajet). Čitav univerzum je govor koji nam Bog upućuje. Molitva nije moljenje nego način postojanja: ne prihvatajući samodovoljnost priznati našu ovisnost o Bogu, priznati Njegovu transcendentnost, prisustvo beskonačnoga u konačnome, to jest: ono što je u meni, kao da nije u meni.

Ta molitva traži brisanje sebe kako bismo u sebi ostavili mjesto za Boga. Džunejd je rekao: "Sufizam znači: kada Bog učini da ti umreš u sebi, to čini da bi se rodio u Njemu." A Ebu Jezid el-Bistami: "Kada se Ja izbriše, tada je Bog Svoje vlastito ogledalo u meni." Veliki sufija Ebu Said priča kako mu je jedan njegov učenik rekao: "Ti nam često govoriš o Iblisu, šta je to Iblis?" Ebu Said je odgovorio: "Ja ga dobro poznajem, sreo sam ga i on mi je rekao: Kada kažeš `ja' ti postaješ sličan meni."

Vraćajući se tako svome korijenu, čovjek može izvršiti svoj zadatak zastupnika Božijeg na Zemlji kome je Bog povjerio Božanski nadzor nad svijetom. Džihad je stalni - napor, u odnosu na sebe i na druge, da se na Zemlji ostvare Božija i ljudska prava. Sufizam, po tome što čovjeku daje svijest o prisustvu Božijem u njemu, o odgovornosti za Božanski red na Zemlji, predstavlja stalni poziv ka vjeri, poziv da se sjećamo Boga u svakom svome činu, kako bi se na svijetu ostvarila Božanska harmonija pravde i mira. Sufizam, to je moment unutrašnjeg vida djelovanja.


Sufizam ne ignorira religioznu praksu, niti aktivnosti u zajednici

Samo izvitopereni oblici sufizma odvraćaju čovjeka od izvršenja vjerskih dužnosti i od akcije. Sufizam nije bijeg. On se ne odvaja od prakse, on je, naprotiv, njena srž. Bez njega, prakticiranje vjerskih obreda u stalnoj je opasnosti da se pretvori u formalizam. Vjerskim obredima sufizam daje puni smisao:

1.

molitva je u tom slučaju nešto drugo, a ne ritual i gestikulacija, ona je potpuno učešće kompletnog čovjeka, pokretima tijela i duše, pjesma zahvalnica stvorenja koja povezuje svako Božije stvorenje;
2.

post, to je istovremeno prekid sa svim onim što bi nas okrenulo isključivo prema zemaljskim uživanjima, a to je ujedno i poziv i podsjećanje na siromahe koji gledaju, kao i na ovisnost o Onome Koji raspolaže svim bogatstvima;
3.

zekat, to je podsjećanje da sva dobra pripadaju samo Bogu, i da, pošto su ljudi braća i pripadaju jedni drugima, niko ne može živjeti eksploatirajući drugoga;

4. hadž, to je aktivno prisustvo čitave islamske zajednice i slika unutrašnjeg puta duše prema svome centru, reintegracija dijela u cjelinu.

Sva ta djelatnost, sažeta u očitovanju vjere, nije cilj sam po sebi, nego pripremanje čovjeka da ispuni svoju misiju djelatnog zastupnika. Djelujući ne zbog ličnih interesa, ili zbog interesa svoje uske grupe, nego u službi jedinog Boga, Čiji on Duh sadrži, kao što sadrži u sebi sve razine egzistencije.

To je stroga vizija islama, kakvu zastupaju sufije. Taj čovjek, koji se obavezao da provede volju Božiju na Zemlji i da od svoga vlastitog života načini mjesto manifestacije Božanskog, istovremeno je čovjek kontemplacije i čovjek akcije. Kur'an veli: «Allah neće izmijeniti stanje ljudi dok se oni sami u sebi ne izmijene.» (Er-Ra´d, 2) Gazali ilustrira tu poruku naglašavajući potrebu povezivanja sufizma i aktivnosti. U knjizi Izbavitelj iz zablude (str. 95.), on piše: "Zatim sam prešao na proučavanja sufijskog načina života. On se sastoji u tome da se prizna da su jednako potrebne nauka i djelo. On ide za tim da ukloni lične zapreke.»

Najslavniji primjer te uske povezanosti izme+u kontemplacije i akcije, momenata kontemplacije i aktivnog življenja, predstavlja primjer Abdulkadira, heroja borbe alžirskog naroda protiv Francuske invazije I830. godine. Emir Abdulkadir bio je istovremeno uzoran državnik i sufija, sljedbenik Ibn Arebija.

Eto, to je sufizam, kada se ne uzmu u obzir njegova historijska lutanja i njegove sekte. On je islamu potrebna dimenzija koja ga treba spriječiti da se okameni u formalizmu, u ritualizmu, u doslovnom tumačenju, i da mu pomogne da uvijek nade svoju dušu, svoj život, svoj kreativni duh koji se nalazi na svakoj stranici Kur'ana.

On je dimenzija potrebna islamu kako bi ga spriječila da se zatvori sam u sebe i, nasuprot tome, da pronađe bratski kontinuitet i jedinstvo sa drugim religijama čiju objavu on dovršava. Sufizam je, jednom riječju, faktor potreban da islam ostane živ, da ima dušu, da ostane stvaralački, a ne da se okameni u nostalgiji za prošlošću i u komentiranju komentara od komentara, u doslovnosti i ponavljanjima, dogmatskom formalizmu i samodovoljnosti koja bi ga natraške povela u budućnost.



http://www.zeriislam.com/artikulli.php?id=890

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 15 srp 2015, 08:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Pogled iz vana.

Citat:
TEKSTOVI I ANALIZE
Ružica Filipović, ISLAMSKA MISTIKA - SUFIZAM

Glavni izvor islamskom misticizmu ostaju uvijek riječi objave sadržane u Qur’ānu.

“Kako stoji u Qur’ānu:
Gospodar vaš je rekao:
“Pozovite me i zamolite, Ja ću vam se odazvati! (Qur’ān, XL 60.)

I još:

A kada te robovi Moji za Mene upitaju,
Ja sam sigurno blizu:
odazivam se molbi molitelja
kad Me zamoli. (Qur’ān, II, 186.)

U prvom redu javlja se ideja jedinstvenosti Boga. Čin je obožavanja upućen Bogu. Početni stav mistika jest pronalaženje puta koji vodi tome jedinome cilju i njegovu dosezanju. Neki će kasniji mistici govoriti o stapanju stvorenih bića i Boga u “jedinstvo egzistencije” koji ortodoksija islama smatra vrstom izrođenja i devijacije, premda je gledište teologa u tom pogledu neujednačeno.

“Hoće li čovjek u potrazi za Bogom biti zadovoljan dalekom postajom?
Ne, jer ne teži ničemu što bi bilo manje od sjedinjenosti.
Pravi tragač na svom licu nosi znak,
na njegovu čelu blista sjajna zraka.
Uvijek je prisan, uljudan, pun poštovanja,
odlučan, prema kritičarima popustljiv, štuje
istinskoga prijatelja. Njegov cilj premašuje sve ciljeve:
ništa mu ne može biti zaprekom, strmina se njemu izravnava.
Pored svoje mete nema druge.
Privrženost obitelji ne odvraća ga od nje, niti ga kudi.
Lijepa je izreka što ga sama određuje: tragač za Istinom.
Takav je onaj koji Je traži; on svoju potragu pretvara u jedini predmet svojih pogleda.
Zatim, kida od svoje duše mane što su u njoj bile, te je tako golu zaodijeva nečim suprotnim. Sluga Božji u svim vremenima i na svim mjestima,
svojim zadanim obrednim obavezama,
dragovoljno dodaje i druge,
sve dok Istina ne bude njegov sluh, njegov vid,
njegov jezik i njegov govor i njegove ruke i njegove noge.
On umre prije svoje smrti da bi živio u svom Gospodu,
jer nakon te smrti zbiva se konačno preseljenje.
A da i nije bio pozvan sam sebe poziva da položi račun.

(Eva de Vitray-Meyerovitch, Antologija sufijskih tekstova, Naprijed, Zagreb 1988.)

Upravo će iz teme jedinstva Boga mistici preuzeti jednu od najglasovitijih formula svoga dikra. Ta formula pripada ispovijedanju muslimanske vjere - la ilāha illāllāh, “nema boga do Allāha”. Dikr, znači prisjećanje na ime Božje, bilo da se izgovara glasno, bilo u sebi, ali tako da uvijek izvire iz dubine srca:

“Znaj da se dikr obavlja na dva načina: srcem i jezikom. Oba ta oblika imaju zakonitu osnovu u Qur’ānu i u sunni. Dikr jezikom, budući da sadrži govor sastavljen od zvukova i slova, ne može se obavljati u svakom trenutku. Ništa ne priječi onoga koji moli u sebi… Stoga su naši učitelji naqšabandī više voljeli dikr srcem, jer je srce “mjesto iz kojeg Allāh gleda”, gospodar praštanja; srce je “sjedište vjere” kao i “rudnik tajni” i “zbir svih svjetlosti”; kad je ono sveto cijelo je tijelo sveto; kad je ono pokvareno ono kvari cijelo tijelo, kao što nam je objasnio izabrani Prorok.”

Naziv sufi izvodi se iz arapske riječi suf, što znači vuna kojom su se prvi isposnici i mistici odijevali, a po drugim izvorima, naziv se izvodi prema primjeru prve četvorice halifa: poniznost i siromaštvo koje su prihvatili isposnici dobro su se slagali s izborom “vunenog ogrtača”. Sufijski misticizam bio je rano nazivan i tarīqa (ili tarīqat), “Put”. Budući da sufi slijedi put koji ga vodi prema Bogu, naziv put se preuzima također za cjelokupnost obreda i metoda što su ih zacrtali učitelji koji su odabrali taj put. Sufi nastoji izliječiti srce i iz njega odstraniti sve što zasljepljuje unutarnje oko. Svoje boravište uspostavlja u Duhu, pred Licem Onoga koji je Svevišnja Istina, sve dok ne bude Njime odvučen od svega što je drugo, dok se njegova bit ne ugasi u Njegovoj Biti i njegova svojstva u Njegovim svojstvima. Evo što o sufizmu kažu sami sufiji:

Šiblī: “Sufi je onaj koji u oba svijeta vidi samo Boga.”
Abu-l-Hasan Nuri: “Sufizam je odricanje od svih samoživih užitaka”,
Bundar as-Sayrafī iz Nišapura: “Sufizam se sastoji u tome što sufi ne razabire svoje vanjsko i unutarnje, nego sve vidi kao Bogu pripadajuće.”

Svako ljudsko biće po prirodi žudi za spoznajom Boga. U svom najskrovitijem dijelu svjesno je težnje za povratkom.

Gazali je jedan od najpoznatijih muslimanskih učenjaka, mislilaca i mistika. Prekinuo je sjajnu karijeru profesora na sveučilištu u Bagdadu, povukao se na 9 godina iz javnih poslova, napustio Bagdad i temeljito upoznao ostavštinu islama. Nakon što se preobratio na mistiku, oslobodio je ortodoksiju njezinog ukočenog stava prema mistici. “Čovjek”, kaže Gazali, “treba zapravo na ovome svijetu, korištenjem svojih tjelesnih čula, steći stanovitu spoznaju o Božjim djelima i, tako posredno i o Bogu Samome.” Gazalijeve misli nisu ostale bez odjeka na zapadu jer, po mnogima, vrhunac islamske mističke doktrine doseže svoju puninu u osobi Gazalija. Njegov je utjecaj došao i do Svetog Tome Akvinskog pa čak i do Pascala. Prema Gazaliju: “Svako je srce unatoč pojedinačnim razlikama predodređeno da spozna stvarnost stvari, jer postoji nešto božansko i plemenito čime se čak razlikuje od ostalih bitnosti svijeta, jer ono je mjesto znanosti božanskih stvari.” Navest ćemo još dva primjera iz bogate Gazalijeve ostavštine:

Srce, zrcalo božanskoga

Bilo staro zrcalo kojem rđa pokriva naličje, pomućuje jasnoću i priječi da se u njemu otisnu naše slike. Obično, zrcalo je sposobno da prima slike i da ih odrazuje takve kakve jesu. Onaj koji htjede obnoviti to staro zrcalo morat će se prihvatiti dva posla: trljanja i usjajivanja, to jest morat će odstraniti rđu koja ne bi trebala postojati; postaviti zrcalo licem prema Istinitom. Poput slike i zrcala, ono će primiti pečat Istinitog dotle da će se s njim poistovjetiti u jednom smislu, premda će u drugom od njega ostati različitim… ta sposobnost vječno je djelatna u anđela, kao što postoji u čistoj vodi koja, po prirodi, odražava sliku na osobit način, ali u čovjeku ona postoji kao moć a ne kao djelatnost. Potrudi li se da se bori protiv sebe samoga, dostići će obzorje anđela. Ako, popuštajući prohtjevima, ustraje u poticanju uzroka koji izazivaju nagomilavanje rđe na zrcalu duše, njegova sposobnost da zrcali Istinito potpuno će se pomračiti.

Gazali

Učen nije onaj koji svoje znanje posuđuje iz neke knjige i koji postaje neznalica čim zaboravi što je iz nje bio naučio. Doista je učen onaj koji prima, kad hoće, svoje znanje od svoga Gospoda, bez učenja i bez podučavanja.

Gazali

Najznačajniji mistici su: Hasan Basri, Al-Muhasibi, Du ‘n-Nun Egipćanin, Gunaid Bagdadi, Al-Hallag, Muhyaddīn Ibn ‘Arabī,... Navest ćemo neke lucidne rečenice:

“Tko god misli da do Boga može stići vlastitim naporima; uzalud se muči; tko god umišlja da do Boga može stići bez napora proći će samo put namjere.”
“Nitko nije patnjom dokučio blago mističke sjedinjenosti i, kako je to čudno, nitko bez patnje nije to blago zreo.”
“Svi koji su trčali nisu u dolini ulovili divljeg magarca; ali je magarca ulovio samo onaj koji je trčao.”
Učitelj Herat kaže: “On na putu prati onoga koji Ga traži; i, nakon što mu uzme ruku, potiče ga da Ga slijedi.”

Nijedan smrtnik te nije mogao vidjeti

Nijedan smrtnik te nije mogao vidjeti,
pa ipak te tisuće zaljubljenih žele;
nema slavuja koji ne zna
da u pupoljku spava ruža.
Ljubav je ondje gdje dopire
sjaj Tvoga lica: na zidovima samostana
i na podu krčme,
isti je neugasivi plam.
Ondje gdje isposnik pod turbanom
slavi Allaha, noću i danju,
gdje crkvena zvona na molitvu zovu,
gdje se nalazi Kristov križ.


Posebno mjesto i osobit doprinos islamskoj mističkoj etici daje perzijska mistička poezija sa svojom svadbenom simbolikom (osobito u gazalima, neprevodivim na ostale jezike). Među najznamenitije pjesnike ubrajaju se Šeih Abu Sa’īd ebn Abī’l-Heir, Baba Taher Hamadani, Sana’ī i Galāloddīn Rumī. Evo nekoliko primjera iz Sana’ījeve i Rumījeve ostavštine.


Sana’ī je svoju pjesničku karijeru započeo na dvoru gaznavidskih kraljeva. Pisao je ode u pohvalu kralja i njegovih ljudi. Pošto je doživio prosvjetljenje zahvaljujući susretu s jednim mistikom, on se potpuno odrekao udvorništva i posvetio se pobožnosti, isposništvu i mističkom životu. Cijelog se života kajao zbog svojih udvorničkih stihova. To ga je kajanje navelo na stvaranje djela duboke duhovnosti. Iz duge ode njegova Dīvāna navest ćemo nekoliko stihova:


Odrekni se svega što te od puta odvraća;
bilo da je riječ o nevjernosti ili o vjeri.
Napusti sve što te priječi da Prijatelju dođeš:
poprimila ta prepreka oblik ružan ili lijep.
Kad o vjeri govoriš, što mari da li je to na
hebrejskome ili na sirijskome.
Kad mjesto tražiš da bi Bogu ugodio, nek je to
Gabolqā ili Gabolsā.
O, druže, ako život želiš, umri prije nego što umreš.
Henok se uspe u Nebo, prije nas, zahvaljujući
toj smrti.

Na zapadu je najpoznatiji Galāloddīn Rumī. Nakon što je upoznao mistika koji se zvao Šams-e Tabrīzī, potpuno se preobratio na sufizam, napustivši medresu, učilište i katedru. Ustavnovio je mistički ples i red mevlevīja, tj. derviša koji plešu. Napisao je opsežna djela u perzijskom stihu, od kojih su glavna Masnavī i Dīvān. Masnavī je djelo od oko dvadeset pet tisuća dvostiha u kojima određene kuranske stihove komentira s mističkom osjećajnošću i žarom. Stihovi su mu bogati simbolizmom, obiluju etičkim zaključcima i duhovnom suptilnošću.

Dīvān (ili, točnije Dīvān-e Šams) posvećen je njegovu učitelju Šams-e Tabrīzīju, čak štoviše, cijeli Dīvān je nadahnut prijateljskom ljubavlju koju je prema njemu osjećao. Ovdje treba napomenuti da svaka sufijska zajednica tvori nedjeljivo bratstvo. Učenici se smatraju braćom čija međusobna ljubav izvire iz ljubavi prema Bogu. Duhovna sklonost sjedinjuje ih čvršće nego što bi ih sjedinjavale krvne veze. “Njihova veza ne može biti prekinuta, jer radi se o povezanosti duša. “Tako, kaže Abū Sa ‘īd ibn Abī-Hayr, slavni perzijski mistik,” Makar jedan bio na Istoku a drugi na Zapadu, oni ipak nalaze radost i utjehu u međusobnim razgovorima, pa i onaj koji živi u kasnijem naraštaju od drugog je poučen i utješen riječima svoga prijatelja.” Dominantna crta cijele sufijske književnosti je bliskost duša, duhovni sklad između bića koja se slažu o istim dubokim stvarnostima. Ta se duhovna podudarnost naziva ham-dam što u doslovnom prijevodu znači “istoga daha”. Sklonost što ih privlači jedne drugima i koja otkriva njihovu istinsku narav usmjerava tragača, kojeg i sam Bog traži prema svom učitelju:

Jedna jedina duša

Sretnog li časa u kojem smo sjeli, ti i ja,
različiti oblikom i licem, ali jedne jedine duše, ti i ja.
Boje gaja i pjev ptica udijelit će nam besmrtnost,
kad u vrt uđemo, ti i ja.
Nebeske zvijezde doći će da nas gledaju:
pokazat ćemo im Mjesec i njegovu svjetlost, ti i ja.
Ti i ja, oslobođeni sebe, bit ćemo sjedinjeni u zanosu,
sretni i bez ispraznih riječi.
Nebeskim pticama srce će pucati od zavisti
tamo gdje se budemo veselo smijali, ti i ja.
Ali čuda li velikog, pa ti i ja, stisnuti u istom gnijezdu,
mi smo sada jedan u Iraku a drugi u Korasanu, ti i ja.

Rumī, Dīvān-e Šams-e Tabrīzī

Rumī je opjevao tužaljke flaute stihovima o kojima su sufiji stoljećima meditirali i po kojima su živjeli. Te pjesme izražavaju patnju duše odvojene od svog izvora:

“Poslušaj trsku, tužaljka njena
o rastancima nam govori.
Otkad me od trske odsjekoše,
moj uzdah jecanje u ljudima izaziva.
Želim srce koje zbog progonstva je razdirano
da bih mu o patnji želje pripovijedao.
Svi koji su iskonske sveze raskinuli
u traganju su za časom sjedinjenja.”

Božji odaziv

Jedne noći, neki je čovjek uzvikivao “Allah” sve dok mu usne ne postadoše slatke hvaleći Njega. Demon mu reče: “O čovječe mnogorječivi, gdje je odaziv “Evo me” (labbayka) svim tim “O Allāhu”? Nikakav odaziv ne stiže s božanskog prijestolja. Koliko li ćeš puta ponavljati “Allāh” tako tužan?” Ove riječi slomiše srce tog čovjeka. On legne da spava i u snu vidje u zelenilu Hādira kako mu govori: “Slušaj, prestao si hvaliti Boga: zašto oklijevaš da ga zoveš?” On odgovori: “Nikakav ‘evo me’ nisam čuo kao odaziv. Nato će Hādir: “Ne; Bog kaže: ‘Tvoj Allāh’ je Moje ‘evo Me’; a to tvoje zaklinjanje, tvoja bol, tvoj žar - Moj je glasnik tebi. Tvoj strah i tvoja ljubav uzao su što obuhvaća Moju milost. Pod svakim tvojim ‘O Gospodaru’ mnoga su Moja ‘evo Me’,”

Rumī

Završit ćemo ovaj kratki prikaz sufizma mističnim pozivom na samozaborav. Potrebno je osloboditi se svog “ja” i “mi”. Premda čovjek ne može naporima i silom postići da iz njega iščeznu “mi” i “ja”, on to može postići, prema riječima, Sultana Walada, uz Božju pomoć: “Bog kaže: Kukaj i cvili preda Mnom zbog tog neprijatelja; jer otjerati ga možeš samo uz Moju apsolutnu moć. Takav je moj zakon, o slugo moj. Kad tražiš moju pomoć, iz dubine duše i iskrena srca, Ja šaljem Svoju moć u tvoje ruke i tvoja ruka postaje jaka i njemu nadmoćna, tako da ti tom rukom skidaš glavu svom protivniku Mojom snagom i mačem iskrenosti. Dakle, zapravo ga ne ubijaš ti, Ja ga ubijam, i Ja ti čestitam i dajem kao ime i prezime “Haydar” i junak.”


Literatura:

Marie-Madeleine Davy, Enciklopedija mistika I. svezak, Naprijed, Zagreb 1990.

Eva de Vitray-Meyerovitch, Antologija sufijskih tekstova, Naprijed, Zagreb 1988.

Annemarie Schimmel, Muhammed Alejhi’s-selam kao divan uzor, Libris, Sarajevo 2007.


Izvor: http://spiritus-movens.puh.hr/index.php/kolumne/isla


http://www.veraznanj...ekstovi_analize

Sulejman Bugari

http://www.youtube.c...ube.4DhhDQeCYuw

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 15 srp 2015, 09:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Hasan el Basri i Rabia el Adevija.

Ilahija o Hasanu i Rabiji.

https://www.youtube.com/watch?v=6T6Tp7ymfVI

Citat:
Hasan el Basri (arapski: الحسن بن أبي الحسن البصري‎; puno ime: Al-Hasan ibn Abi-l-Hasan al-Basri) (642–728), je bio islamski teolog i učenjak. Rođen je 642. godine (21. h.g.) u Medini. Bio je istinski simbol islamske poboznosti, inspiracija za mnoge duhovne pokrete u klasičnom islamu kao što su: sufizam, sunizam i dr

Hasan el Basri je rođen 642. godine u Medini[1] gdje je i odrastao. Poslije je, nakon bitke kod Siffina, sa porodicom preselio u Basru. Kao mladić, učestvovao je u osvajanjima i vojnim kampanjama u istočnoj Perziji. Umro je 728. godine u Basri.[1] Tog petka 5. redžeba 110. hidžretke godine, cjelokupno stanovništvo Basre je prisustvovalo njegovoj dženazi, a prvi put u historiji Basre, gradska džamija Jami' Masjid je ostala prazna za vrijeme ikindije namaza



Citat:
Rābiʻa al-ʻAdawiyya al-Qaysiyya (arap. رابعة العدوية القيسية) Rabia od Basre (717–801) bila je sufijska učiteljica i 8. vijeka.

Rabija je rođena oko 717. godine u gradu Basri, u Iraku. U rodnom gradu je provela najveći dio života, najprije kao čuvena sviračica na flauti, a potom kao duhovni učitelj.[1] Život joj je bio obilježen molitvama, osamom, duhovnim pjesništvom i kontemplacijom. Rabija je podigla nasljeđenu asketsku tradiciju do nove dimenzije kroz strastveni ljubavni misticizam. Ona je usvojila pojam ljubavi (ar. jiubb) kao najviši pojam svog mističkog iskustva i potrage za Istinom. Njena ljubav prema Bogu bila je apsolutna i ekskluzivna u odnosu na sve drugo, ne dopuštajući prostor niti za strah od pakla niti za želju za rajem niti za mržnju prema Satani. Dogmatska određenja Raja i Pakla Rabija je smatrala "zastorima" koji priječe pogled hodočasnika da gleda Boga živoga. Molitva Rabie al-Adawiyye bila je: "O Bože, ako te obožavam iz straha od pakla, tada daj neka u paklu izgorim, ako te obožavam radi nade u raj, onda mi ga ne daj. No ako te obožavam zarad tebe samoga, ne ustegni od mene svoju vječnu krasotu!"

Ona sama nije ostavila pisanih dela. Za njen život se vezuju mnoge duhovne priče koje je ponekad teško razlučiti od legende. Njen uticaj je rastao kroz popularne i maštovite anegdote o njenom životu, koje su kružile i bile zapisivane. Tako npr, kad su Rabiju zvali da izađe iz svoje kuće i "posvedoči o čudima Božjeg stvaranja", njen odgovor je bio: "Uđi u kuću i pogledaj ih", tj. uđi u samo srce kontemplacije jednosti koja je iznad mnogostrukosti stvarnosti.

Rabija je preminula u dubokoj starosti u Basri 185/801 godine

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 15 srp 2015, 09:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Citat:
Iz riznice mudrosti Hasana el-Basrija

Priredio: Amir Durmić

Njegovo ime je El-Hasen b. Ebil-Hasen el-Basri, poznat i kao Ebu Seid. Njegov otac zvao se Jesar. Rođen je 21. h.g., u Medini Časnoj, dvije godine prije okončanja hilafeta Omera b. Hattaba, radijallahu anhu. Njegova majka Hajra bila je služavka Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem, supruge Ummu Seleme, radijallahu anha, koja je čak povremeno dojila malog Hasana. Mnogi islamski učenjaci smatrali su da su veliko znanje, mudrost i pronicljivost koji su krasili ovog velikana, upravo bili plod njegovog odrastanja u kući u kojoj je živio Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem. Njegova majka ga je još kao dojenče izvodila među ashabe, radijallahu anhum, pa su mnogi od njih za njega učili dove. Jedne je prilike i Omer b. Hattab, radijallahu anhu, Uzvišenom Allahu uputio dovu u vezi malog Hasana rekavši: ''Gospodaru moj, pouči ga vjeri i omili ga ljudima.'' Njegovo veliko znanje, pobožnost i lijepi ahlak posvjedočili su mnogi učenjaci i velikani ummeta. Jedne prilike je Enes b. Malik, rahimehullah, upitan o nečemu pa je rekao: ''Pitajte o tome našeg druga Hasana. On je čuo kao i mi, ali on je zapamtio, a mi smo zaboravili.'' Katade je govorio: ''Moje oči nisu vidjele nikoga učenijeg od Hasana.'' Neki čovjek je želio otići u Basru pa mu je Ša'bi rekao: ''Kada ugledaš najljepšeg i najdostojanstvenijeg čovjeka u Basri znaj da je to Hasan, pa mu od mene prenesi selam.'' Junus b. 'Ubejd govorio je:''Ko god bi u Hasana samo pogledao, već bi se okoristio i prije nego što vidi njegova djela ili čuje njegov govor.'' Njegove mudrosti i pravna rješenja u velikom su obimu zabilježeni u klasičnim islamskim izvorima, najčešće u knjigama biografija i povijesti. Umro je u Basri 110. h.g. (Ibn Kesir, El-Bidaje ven-nihaje, 9/266, Zehebi, Sijer e'alam en-nubela, 4/565-588.)

U nastavku teksta navodimo nekolicinu mudrih izreka ovog velikana koje je izrekao u različitim prilikama i situacijama, a klasificirane su shodno temama i oblastima u čijem kontekstu su izrečene.



Islamsko vjerovanje i praksa (iman i islam)

● Neki čovjek je upitao Hasana el-Basrija o imanu, pa mu je odgovorio: ''Postoje dvije vrste imana - vjerovanja, pa ako me pitaš o vjerovanju u Allaha, Njegove meleke, knjige, poslanike, o vjerovanju u Džennet i Vatru, proživljenje i svođenje računa, ja sam u tom slučaju mu'min (vjernik), a ako me pitaš o riječima Uzvišenog Allaha: 'Pravi vjernici su samo oni čija se srca strahom ispune kad se Allah spomene, a kad im se riječi Njegove kazuju, vjerovanje im učvršćuju i samo se na Gospodara svoga oslanjaju...'' (prijevod značenja El-Enfal, 2), ja u tom slučaju, tako mi Allaha, ne znam da li sam od takvih.'' (Bejheki, Šu'abul-iman, 1/86, br. 76.)

● ''Da je ono što govore eš'arije i mutekellimi istina, onda bi nam tu istinu dostavio lično Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem.'' (Abdul-Muhsin b. 'Abbad, Katful-dženijj ed-dani šerh mukaddime risaleti Ibn Ebi Zejd el-Kajrevani, str. 9.)

● ''Razmišljao sam o velikodušnosti pa sam uvidio da su njena srž i njeni ogranci u suštini plod lijepog mišljenja o Allahu Uzvišenom, a što se tiče škrtosti, njena srž i njeni ogranci nisu ništa drugo do plod ružnog mišljenja o Uzvišenom Allahu.'' (Bejheki, Šu'abul-iman, 7/440, br. 10 901.)

● ''Istinski vjernik je onaj koji zna da je ono što je Uzvišeni Allah rekao uistinu tako. On čini najljepša djela, ali se u isto vrijeme Allaha najviše boji. Kada bi podijelio brdo imetka, on opet ne bi bio siguran da će uspjeti sve dok svojim očima ne vidi da je prešao Sirat-ćupriju. Što više čini dobra djela i što više ibadeti, to se njegov strah povećava te govori: 'Neću uspjeti!' A što se tiče munafika, on govori: 'Ljudi je uistinu mnogo, Allah će mi oprostiti, ma dobar sam ja..., pa zaboravi i zanemaruje činjenje dobrih djela i oslanja se na lažnu nadu u Allaha.'' (Zehebi, Sijer e'alam en-nubela, 4/586, Ebu Nu'ajm, Hiljetul-evlija, 2/153.)

● ''Samo se munafik ne boji licemjerstva, a od njega strahuje samo vjernik.'' (Ibn Kesir, El-Bidaje ven-nihaje, 9/273.)



Iskušenja i smutnje

● Rekao je Hasan el-Basri: ''Onaj ko tri puta bude iskušan nekom nevoljom i svaki put je skrije (od ljudi) i nikada se nikome na nju ne požali, Uzvišeni Allah će ga obasuti Svojom milošću.'' Slično se prenosi i u merfu hadisu koji je slab. (Bejheki, Šu'abul-iman, 7/215, br. 10 052.)

● ''Ovu fitnu, kada dolazi, prepoznaje svaki učenjak, a kada odlazi, uoči je svaka neznalica.'' (El-Buhari, Et-Tarihul-kebir, 4/3231, br. 2987, Ibn Sa'd, Et-Tabekatul-kubra, 7/166.)

● Halef b. Havšeb prenosi da je Hasan el-Basri u vezi riječi Uzvišenog Allaha: ''Čovjek je, zaista, Gospodaru svome nezahvalan'' (prijevod značenja El-Adijat, 6), rekao sljedeće: 'Na umu su mu samo nevolje, a zaboravlja Allahove blagodati.''' (Bejheki, Šu'abul-iman, 7/217, br. 10061.)



Dunjalučke spletke i obmane

● ''Vjernik je na dunjaluku poput zatočenika i on se trudi da sa sebe skine okove. On ni od čega nije siguran sve dok ne susretne svoga Uzvišenog Gospodara koji kao da mu govori: 'O sine Ademov, ti raniš i kasniš s namjerom da stekneš što više (imetka), a trebao bi se više samim sobom pozabaviti jer nikada ništa vrednije nećeš steći od samoga sebe.''' (Ibn Redžeb el-Hanbeli, Džami'u 'ulumi vel-hikem 1/221.)

● Opisujući sinove dunjaluka, Hasan el-Basri, rahimehullah, rekao je: ''Tako mi Allaha, neki od njih (zaljubljenika u ovaj svijet) su u pogledu dunjaluka postali toliko profesionalni da će na svome noktu prevrnuti srebrenjak i odmah ti reći koliko je težak, međutim, u isto vrijeme taj isti čovjek ni namaz ne zna obaviti.'' (Ovu predaju bilježi Ibn Ebi Hatim u svome djelu Ez-Zuhd, str. 66)

● Kaže Hišam b. Hassan: ''Čuo sam Hasana el-Basrija kako se kune Allahom i govori: 'Niko dirhem nije uzvisio a da ga Allah nije ponizio.''' (Ez-Zehebi, Sijer e'alam en-nubela, 4/576.)

● ''Svoj pogled ni prema čemu nisam usmjerio, niti sam svojim jezikom ikada progovorio, niti sam svojom rukom išta dotaknuo, niti su moja stopala ikada korak napravila sve dok nisam razmislio da li se radi o pokornosti (Uzvišenom Allahu) ili o nepokornosti? Ako bi bila riječ o pokornosti, odmah bih pristupio, a ako bi se radilo o nepokornosti, odmah bih ustuknuo.'' (Ibn Redžeb el-Hanbeli, Kelimetul-ihlasi ve tahkiku ma'naha, str. 35.)

● ''Među ljudima ćeš uvijek biti cijenjen i poštovan (ili je rekao: ljudi će ti uvijek dobročinstvo činiti i poštivati) sve dok ne budeš pokazivao interesovanje za onim što oni posjeduju (od stvari dunjaluka). Ukoliko tako postupiš, gledat će te s podozrenjem, prezirat će tvoj govor i zamrzit će te.'' (Ebu Nu'ajm, Hiljetul-evlija, 1/397.)

● ''Ko se s tobom bude natjecao u tvojoj vjeri (islamu) i ti se u tome natječi s njim, a ko se s tobom bude natjecao u dunjaluku, ti mu dunjaluk baci u njegova prsa.'' (Ebu Hamid el-Gazali, Ihja 'ulumid-din, 3/207.)



Noćni namaz

● ''Ne znamo za djelo koje je (duši) teže i napornije od hvatanja ukoštac s noćima (tj. od klanjanja noćnog namaza) i od udjeljivanja od ovog imetka.'' Neko mu reče: ''Zašto je kod onih koji klanjaju noćni namaz primjetno da njihova lica spadaju u primjere najljepših lica?'' On reče: ''Jer su se takvi osamili sa Milostivim pa ih je On zaodjenuo dijelom Svoje svjetlosti.'' (Ebu Hamid el-Gazali, Ihja 'ulumid-din, 1/355.)

● ''Ponekad će čovjek učiniti jedan grijeh zbog kojeg će mu biti uskraćen noćni namaz.'' (Ebu Bekr ed-Dejnuri, El-Mudžalese ve dževahirul-'ilmi, 1/89, br. 400.)



O smrti

● Kaže Ebu Davud el-Mubarek b. Fudale da je čuo Hasana el-Basrija kako je rekao: ''O sine Ademov, gazi zemlju svojim stopalima jer će ona uskoro postati tvoj kabur. Ti svoj život uništavaš od trenutka izlaska iz majčine utrobe.'' (Ebu Nu'ajm, Hiljetul-evlija, 1/276.)

● Jedne prilike je Hasan el-Basri na dženazi vidio jednog starca, pa kada se pristupilo ukopu mejjita, on priđe starcu pa mu reče: ''Starče, tako ti tvoga Gospodara, šta misliš da li bi ovaj mejjit poželio da se vrati na dunjaluk i poveća bilans svojih dobrih djela, te da se pokaje za grijehe koje je u prošlosti učinio?' Starac reče: 'Svakako da bi htio, Allaha mi!' Tada Hasan reče: 'A šta je nama kada svi mi nismo poput ovog mejjita?!' Zatim se Hasan okrenuo i otišao govoreći: 'Kako je smrt velika pouka, samo kada bi u srcima bilo istinskog života, ali nema života u onima koje usrdno dozivaš.''' (Ibnul-Dževzi, Adabu-lHasen el-Basri ve zuhduhu ve mava'izuhu, str. 29.)



Grijesi, istigfar i pokajanje

● Ebu Seid el-Kattan pripovijeda da je čuo Hasana el-Basrija kako kaže: ''Činite istigfar u vašim kućama, za vašim soframa, na putevima, pijacama, na vašim sijelima i na svakom mjestu bez obzira gdje se nalazili, jer vi uistinu ne znate u kojem vremenu će biti spušten bereket – blagoslov.'' (Bejheki, Šu'abul-iman, 1/443, br. 656.)

● ''O sine Ademov, lakše ti je ostaviti i zaobići grijeh nego se pokajati za njega nakon što ga učiniš. Jesi li ti siguran da se nakon što učiniš neki od velikih grijeha vrata pokajanja neće zatvoriti, i da tako nećeš u bezizlaznu situaciju zapasti?'' (Ez-Zehebi, Sijer e'alam en-nubela, 4/578.)



Džennet i Džehennem

● ''Džennet se ni za jedan ummet nije uljepšao kao što se uljepšao za ovaj ummet, ali i pored toga, skoro da ne vidiš one koji za njim istinski žude.'' (Ez-Zehebi, Sijer e'alam en-nubela, 4/578.)

● ''Koji god vjernik istinski povjeruje u džehennemsku vatru, zemlja će mu tijesnom postati. Tako mi Allaha, nijedan vjernik u nju neće istinski povjerovati a da to na njegovom tijelu, njegovom mesu i njegovoj krvi, neće očitim postati.'' (Ibnul-Dževzi, Adabul-Hasen el-Basri ve zuhduhu ve mava'izuhu, str. 27.)

● ''O sine Ademov, pazi na svoju vjeru, pazi na svoju vjeru! Tvoja vjera je tvoje meso i tvoja krv. Ako ti vjera bude zdrava, zdravi će biti i tvoje meso i tvoja krv, a ko bude drugačije, pa Allahu se utječemo od toga! Slijedi Vatra koja se nikada neće ugasiti, i rane koje nikada neće zacijeliti, i patnja koja nikada neće prestati i duša koja nikada neće izdahnuti.'' (Ebu Nu'ajm, Hiljetul-evlija, 2/145.)



O časnim ashabima

● ''Susreo sam ljude koji su više strahovali da im njihova dobra djela neće biti primljena nego što vi strahujete da ćete biti kažnjeni za svoja loša djela.'' (El-Džahiz, El-Bejanu vet-tebjin, str. 464.)

● ''Susreo sam prvu generaciju ovoga ummeta i one koji su bili najbolji među njima. Dugo sam među njima živio i, tako mi Allaha, oni su se više ustručavali onoga što im je Uzvišeni Allah dozvolio nego što se vi ustručavate onoga što vam je Uzvišeni Allah zabranio. Zatekao sam ih a oni su postupali po Knjizi njihovog Gospodara i slijedili su sunnet njihovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Nijedan od njih nije uzimao drugo odijelo dok se ne bi riješio onog koje posjeduje, niti bi iko od njih pri lijeganju između sebe i zemlje stavljao bilo kakvu prostirku, niti bi iko od njih svojoj porodici govorio da mu spremi hranu. Ušli bi u svoju kuću, pa ako bi mu od hrane šta bilo ponuđeno, on bi i jeo, a ako ne bi, on bi šutio i u vezi toga ništa ne bi govorio.'' (Ibn Kesir, El-Bidaje ven-nihaje, 9/272.)

● Mubarek b. Fudale prenosi od Hasana el-Basrija da je rekao: ''Da neko od onih koji su živjeli u prvoj generaciji muslimana danas bude proživljen, ništa od islama ne bi prepoznao.'' Nakon toga je stavio svoju ruku na obraz, pa dodao: 'Osim ovih namaza.''' (Grupa učenjaka, Ed-Durerus-sennijje fil-edžvibetin-nedždijje, 17/107.)

● ''Oni koji su bili prije vas imali su nježnija srca i grublju odjeću, dok je vaša odjeća nježna, ali su vam zato srca gruba.'' (El-Džahiz, El-Bejanu vet-tebjin, str. 471.)

Razno

● ''O sine Ademov, ti si doista vrijeme, pa kada prođe dan, nestao je dio tebe.'' (Ez-Zehebi, Sijer e'alam en-nubela, 4/585, Ebu Nu'ajm, Hiljetul-evlija, 2/148. A u djelu Tarihu Dimešk, 47/171, ove se riječi pripisuju i Ebu Derda'u, radijallahu anhu, a Allah najbolje zna.)

● ''Trojicu ljudi nije zabranjeno ogovarati: velikog grješnika koji javno i otvoreno čini velike grijehe, nepravednog vladara i novotara koji javno čini svoju novotariju.'' (Bejheki, Šu'abul-iman, 7/110, br. 9669.)

● ''Ko bude strahovao od Allaha, Allah će učiniti pa će se takvog insana svako bojati, a ko se bude bojao ljudi, Allah će dati pa će se takav insan svakoga i svačega bojati.'' (El-Džahiz, El-Bejanu vet-tebjin, str. 459.



Drugi o Hasanu el-Basriju

Mnogi islamski učenjaci izuzetno su se lijepo i pohvalno izrazili o Hasanu el-Basriju rahimehullah. Najčešće su to bili njegovi savremenici, kolege i učenici, ali i učenjaci koji su došli nakon njega. Pored izreka koje sam naveo u njegovoj biografiji, ovdje spominjem još neke:

● Hammad b. Zejd kaže kako je čuo Ejjuba da kaže: ''Hasan el-Basri govorio je riječi koje su bile poput bisera, pa kada bi nakon njega neko nešto rekao, izgledalo je da iz njihovih usta izlazi povraćanje.'' (Ez-Zehebi, Sijer e'alam en-nubela, 4/577.)

● 'Auvf je govorio: ''Nikada nisam vidio čovjeka koji je bolje poznavao put koji vodi ka Džennetu od Hasana el-Basrija.'' (Ez-Zehebi, Sijer e'alam en-nubela, 4/577.)

● Pripovijeda Hammad b. Seleme, prenoseći od Humejda, da je rekao: ''Hasan el-Basri svaki je dan kupovao mesa za pola dirhema (od kojeg bi pravio čorbu). Nikada nisam pomirisao čorbu koja je ljepše mirisala od čorbe koju bi napravio Hasan.'' (Ibn Sa'd, Et-Tabekatul-kubra, 7/166.)



Nekoliko anegdota iz života Hasana el-Basrija

● Od Katade se prenosi da je rekao: ''Ušli smo kod Hasana el-Basrija a on je spavao. Kod glave mu je bila neka korpica. Uzeli smo je i u njoj vidjeli hljeb i voće pa smo to počeli jesti. On se probudio i vidio nas kako jedemo. To ga je obradovalo pa se nasmijao te citirao kur'anski ajet: 'Nije grijeh slijepcu, niti je grijeh hromu, niti je grijeh bolesnu, a ni vama samima da jedete u kućama vašim, ili u kućama očeva vaših, ili u kućama matera vaših, ili u kućama braće vaše, ili u kućama sestara vaših, ili u kućama amidža vaših, ili u kućama tetaka vaših po ocu, ili u kućama daidža vaših, ili u kućama tetaka vaših po materi, ili u onih čiji su ključevi u vas ili u prijatelja vašeg; nije vam grijeh da jedete zajednički ili pojedinačno…' (prijevod značenja En-Nur, 61).'' (Ez-Zehebi, Sijer e'alam en-nubela, 4/577.)

● Neki čovjek mu je rekao: ''Neki ljudi se s tobom druže samo kako bi pronašli razlog da te oblate i da o tebi ružno govore.'' Hasan mu reče: 'Polahko, čovječe. Ja sam svoju dušu bodrio da čezne za Džennetom, pa sam u tome uspio. Bodrio sam je i na to da se čuva od Vatre, pa sam i u tome uspio. Onda sam je bodrio na to da dostigne stepen da s njom svi ljudi budu zadovoljni, ali sam onda shvatio da je to nemoguće. Ljudi nisu zadovoljni sa Onim ko ih je stvorio i ko ih je opskrbio, pa kako da budu zadovoljni sa stvorenjem poput njih.'' (Ibn Kesir, El-Bidaje ven-nihaje, 9/271.)

● Ibn Ebi Dunja prenosi od Hamze el-E'ama da je rekao: ''Ulazio bih kod Hasana u kuću i zatjecao bih ga kako plače. Ponekad bih ušao kod njega, a on bi klanjao. Čuo bih njegovo jecanje i plač, pa sam mu jednog dana rekao: 'Ti uistinu mnogo plačeš?!', a on odgovori: 'Sinko moj, šta da čini vjernik ako ne plače? Sinko moj, plač uistinu vodi ka milosti, pa ako si u stanju da čitav svoj život provedeš u plakanju, pa tako i postupi ne bi li ti se Allah smilovao i na takav način te od Vatre spasio, jer uistinu postoje samo Džennet i Vatra, i osim njih ne postoji treće mjesto.' Zatim je dodao: 'Preneseno nam je da onaj ko bude plakao iz straha od Uzvišenog Allaha, da takvome niti jedna suza neće kanuti a da zbog nje neće biti oslobođen Vatre.''' (Ibn Kesir, El-Bidaje ven-nihaje, 9/269.)

● Neki ljudi su došli kod Hasana el-Basrija i obavijestili ga o čovjeku po imenu Muhammed b. El-Ehtemm koji je bio bogat i koji je na samrtnoj postelji priznao da u riznici ima osamdeset hiljada dinara (ili dirhema) na koje iz straha od ''teških vremena'' nije davao zekat. Čuvši ovo, Hasan el-Basri je rekao: ''O ti koji ćeš naslijediti njegov imetak, nemoj ga pronevjeriti kao što ga je pronevjerio onaj od koga si imetak naslijedio. Taj imetak ti je došao bez ikakve muke. Tvoja se desnica nije napatila, niti se tvoje čelo znojem orosilo na putu njegovog stjecanja, već ti je došao od onoga koji ga je gomilao, na nedozvoljen način ga je stekao i njegovo pravo je uskratio.' Zatim je još dodao: 'Uistinu će Sudnji dan biti težak i upropaštavajući! Čovjek se trudio i imetak gomilao, a nakon toga umro i drugom ga ostavio. Allahu, uputi takvoga i omili mu dijeljenje imetka u raznovrsne vidove dobra, pa će onaj ko je taj imetak stjecao, isti vidjeti na vagi dobrih djela drugoga čovjeka.'' (Ibn Kesir, El-Bidaje ven-nihaje, 9/273, Ebu Nu'ajm, Hiljetul-evlija, 2/144.


Zaključak

Iz svega nekolicine izreka Hasana el-Basrija koje smo naveli, s lahkoćom se može zaključiti da je on bez ikakve sumnje bio izuzetno mudar i nadahnut čovjek. Svaka od njegovih mudrosti je lekcija i ders za sebe i o svakoj od njih bi učen i rječit čovjek mogao napisati barem brošuricu od stotinjak stranica. Uzvišeni Allah mu je iz Svoje milosti darovao mudrost i veliko znanje koje je strpljivo učio i drugima ga prenosio. Njegov je život bio ispunjen znanjem, ibadetom, bogobojaznošću i asketizmom pa je zato ovaj vrli učenjak i prihvaćen kao neprikosnoveni autoritet kod muslimana ehli-sunnetske provenijencije, a nipodaštavati ga mogu samo licemjeri i zabludjeli novotari. Ovaj skromni rad sadrži jednu malu kapljicu iz mora njegovih izreka i mudrosti koje strpljivo čekaju da ih neko izvadi iz obimnih klasičnih islamskih djela i predstavi ih široj čitalačkoj publici našeg govornog područja. Istinski se nadam da će se to uskoro i desiti.


http://www.minber.ba/index.php?option=c ... &Itemid=66

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 15 srp 2015, 09:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Mensur El Halladž

Citat:
Pripovijest

Husejn ibn Mensur El - Halladž je rođen 224 / 857 godine u gradiću Bejda, mjesto koje se nalazi u Farsu, južnoj pokrajini Irana. Halladž je odrastao u Vasitu i Tustaru. Njegov otac je bio češljar pamuka, pa je zbog toga Husejn ibn Mensur dobio svoj poznati nadimak el-Halladž – češljar. Još kao dijete postao je hafiz Kur’ana, još kao dijete žudeo je za duhovnim putovanjem, te je u svom buluku postao učenik Sehla ibn Abdullaha Tustarija, r.a., koji je jedan od najznačajnijih ranih sufija, veliki alim, teolog, mufesir, autor jednog od najboljih ranih tefsirskih djela koje nam je na sreću i danas dostupno. Halladž je stalno bio u njegovom društvu i preselio se zajedno sa njim iz Tustara u Basru, ali ga je poslije dvije godine ostavio i krenuo za Bagdad u kojem je posjetio kružok Džunejda Bagdadija, najuticajnijeg sufijskog šejha iz tog vremena.

Jedan od Džunejdovih učenika, Ali Hadremi, o prvom susretu ove dvojice velikana prenosi sljedeće: “Sjedeli smo u kružoku šejha Džunejda kada se mladić lijepog lica pojavio, nazvao je selam i seo. Ostao je tako jedno vrijeme u tišini dok mu se Džunejd nije prvi obratio riječima: ‘Imaš li kakvo pitanje za nas?’ Na šta mladić reče: ‘Kako možemo znati razliku između naše ličnosti i naše suštine?’ ‘To pitanje mi djeluje kao obično propitivanje’, reče Džunejd, ‘Zašto umjesto toga ne pitaš o onome što ti je stvarno na umu? O želji da budeš bolji od svojih savremenika, naprimjer?’ Mladić ništa nije rekao na to, sjedeli smo tu još neko vrijeme dok Šejh (Džunejd) nije dao znak Muhammedu Džurejriju da ustane na šta smo svi ustali, onda je pozvao mladića k’ sebi i govorio s njim, zadnje riječi koje sam uspio načuti da mu je Džunejd rekao su bile: ‘… onda će se vešala tvojom krvlju obojiti.’ Na šta je mladić briznuo u plač, ustao i otišao. Džurejri je krenuo za njim i slijedio ga sve do groblja na koje je on bio seo. Evo šta mi je Džurejri ispričao: ‘Ovaj dečko je bio na početku puberteta, djelovao je jako siromašno te sam poslao jednog svog prijatelja da kupi hljeba i mesa a ja sam otišao i sjeo do njega. Bio je jako potrešen, pognute glave među koljenima, pokušavao sam ga utješiti a onda je stigao moj prijatelj sa hranom, ponudio sam ga i uzeo je malo. Upitao sam ga: ‘Odakle si?’ na šta on reče: ‘Rođen sam u Bejdi, a odrastao u Basri i Huzistanu.’ ‘A kako se zoveš?’ ‘Husejn ibn Mensur.’ Razgovarali smo još neko vrijeme a onda smo se pozdravili i ja sam otišao. Poslije četrdeset i pet godina čuo sam vijest o njegovom pogubljenju.”

Nedugo zatim Halladž je napustio Bagdad i opet otišao u Basru u kojoj je postao učenik Amra el - Mekkija koji je bio jedan od Džunejdovih halifa. Halladž je ostao u njegovom društvu osamnaest mjeseci a onda su se razišli. Razlog tog razilaženja je bio taj što je Amr ponudio Halladžu da oženi njegovu kćer, ali ga je Halladž odbio i oženio se kćerkom Jakuba ibn Aktaa, koji je također bio tesavvufski šejh. Sa njom je kasnije Halladž dobio tri sina, jedan od njih je i Hamid ibn Husejn preko kojeg nam je došla većina podataka koje znamo o Halladžovom životu.

Nedugo poslije ženidbe Halladž opet napušta Basru i kreće za Bagdad pa potom iz Bagdada odlazi na hadž. Cijelu godinu dana je proveo na jednom mjestu u haremu Kabe, bez da se uopšte pomeri osim kako bi uzeo abdest ili činio tavaf, ne mareći ni za sunce ni za kišu.

Poslije te godine provedene u haremu Halladž je počeo posjećivati kružok Ebu Taliba el - Mekkija, poznatog alima, muhadisa i sufijskog šejha, koji je autor proslavljene knjige ‘Kut ul kulub’ (Hrana srca). Ali se poslije nekog vremena razišao i sa njim te je napustio Mekku i vratio se u Bagdad. Razlog tog razilaženja su bili neki šetahati (ekstatične izreke) koje je Halladž izrekao.

Jedan od Ebu Talibovih učenika prenosi sljedeće:

“Jednom sam rekao njemu (Halladžu): ‘Čak i da se neka tajna otkrije tvojoj svijesti, čak i da to otkrovenje postane tvoje stalno stanje, nemoj misliti da poznaješ gajb (skriveno). To je koještarija, ja znam da se Poslanik, a.s., ne slaže sa takvim stavom, kao što ćeš sutra saznati na dersu šejha.’

Na to mi on odgovori: ‘Prijatelju moj, baš me naš Gospodin (Poslanik, a.s.) podučava stvarima kojima nas muhadisi uče, ja se mogu pouzdati na predaje samo dokle mogu direktno opažati i dokle vidim sklad između njih i mog otkrovenja (kešfa).”

Pošto je napustio kružok Ebu Taliba el – Mekkija, Halladž je napustio i Mekku takođe i opet se zaputio ka Bagdadu, kada je stigao ponovo je posjetio Džunejda. “Zašto si opet došao?”, upita ga Džunejd. “Da bih živio kao jedan od članova tvoje halke”, odgovori Halladž. “Ja se ne družim sa ludacima” – reče Džunejd – “druženje zahtjeva trezvenost. Trezvenost je znak čvrstog duhovnog stanja dok opijenost dolazi od prevelike žudnje.” I zaista je Halladžova žudnja bila ogromna.



Kasida 1.

Evo me, evo, moja tajno, moje blagostanje,

Evo me, evo, moj cilju, moje razmišljanje.

Zovem Te, zovem, ne, mene zvao Ti si,

Kako bih Te mog’o zvati ako mi šapnuo nisi?

O oko mojeg bića, o kraju svakog traganja,

Moj govoru, moja riječi, moja zamuckivanja.

O Sve moga svega, moj vidu i sluhu moj,

Moja cjelino, svaki djelić mene je Tvoj.

O Sve moga svega, tajnastvo moje skriveno,

Kojim je značenje moga bića pokriveno.

O Ti za kog se moja duša drži dok nestaje,

Svaki dušmanin u žalosti meni pomagač je.

Odvojenost od doma mi plač i tugu nalaže,

Skrušeno, svaki dušmanin mi u žalosti pomaže.

Približih se Tebi, u strahu i ljubavi sam,

Potresen, dok se u niši svog srca skrivam.

Šta da činim sa Voljenim koga sam zavolio?

Gospodaru, sa bolešću sam liječnike umorio.

Oni mi kažu: ‘Izliječi svoju bol sa Njim!’,

A ja im kažem: ‘Zar da bol sa bolom liječim?’

Iz ljubavi ka Gospodaru ja izblijedeh sasvim,

Pa zar da se Gospodaru na Gospodara žalim?

Motrio sam Njega, srce ga je prepoznalo,

I ništa ga sem mog pogleda nije odavalo.

Ah, teško mojoj duši zbog duše moje,

Jer ja sam taj korijen sve nesreće svoje.

Poput davljenika sam koji maše rukama,

I pomoć traži dok tone ka dnu okeana.

Niko ne može znati šta sam sve iskusio,

Osim Onog koji mi je u zenici oka bio.

On zna kakvo je bilo moje bolovanje,

Njegovo djelo je moja smrt i oživljavanje.

Ti si moja posljednja želja i najveća nada,

Duša si mog života, i vjera i svijet sada.

Ja sam Tvoja otkupnina, uho moje i oko,

Pa zašto sva ova borba blizu i daleko?

Ako si se od mog oka zastorom sakrio,


- See more at: http://bastinaobjave.com/otvoreni-defte ... tbPey.dpuf

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 15 srp 2015, 09:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Ebu Hamid El-Gazali

slika

Citat:
Rodio se u mjestu Tus, u Horosanu, 450. godine po hidžri. Otac mu je češljao vunu i prodavao u rodnom mjestu, a kada mu se približila smrt oporučio je svome prijatelju da pazi na njegove sinove Muhammeda Ebu Hamida i Ahmeda. Rekao mu je tada: “Jako žalim što nisam naučio kaligrafiju. Zato želim da moja djeca nadoknade ono što je meni prošlo, makar potrošili sve što ostavljam iza sebe.”

Nakon određenog vremena, a poslije smrti njihova oca, staratelj je potrošio svu njihovu zaostavštinu pa ih je pozvao i kazao: “Znajte da sam ja na vas potrošio sve što vam je bilo ostavljeno. Znate i da sam ja siromašan čovjek i da nemam čime da vas zaštitim. Smatram da bi vam najbolje bilo da se priključite školi, kao (da ste) učenici, gdje ćete imati nafaku. Tako su i učinili, pa je to bilo uzrokom njihove sreće i počasti. Imam Ebu Hamid bi pripovijedao: “Tražili smo nauku ne u ime Allaha, pa Allah nije dao osim da bude u Njegovo ime.

Prvo znanje je stekao, iz fikha, još u svome djetinjstvu i rodnom mjestu pred Ahmedom ibn Muhammedom Er-Razikanijem. Nakon toga je otputovao u Džurdžan gdje je učio pred Ebu Nasrom El-Isma'ilijem za kojim je, slušajući i učeći, zapisao i neka objašnjenja, komentare i primjedbe. U povratku presreli su ga razbojnici i uzeli sve što je nosio sa sobom. On ih je pratio sve dok mu se nije okrenuo njihov vođa i rekao: “Vrati se ili ćeš stradati!”

Imam Ebu Hamid mu je tada molio da mu samo vrati one njegove spise, jer i tako oni od njih neće imati nikakve koristi! Zatim ga je vođa razbojnika upitao šta su to toliko važni ti spisi, na što je Imam Ebu Hamid kazao: “To su spisi zbog kojih sam putovao iz Tusa u Džurdžan kako bih odslušao predavanja i stekao znanje o onome što je u njima zapisano.” “Kako možeš tvrditi da si stekao znanje o tome a ostao si bez znanja kada smo ti mi uzeli te spise!?”, smijući se reče razbojnik. Nakon toga je naredio da mu se vrate ti spisi.

Imam El-Gazali je tada rekao: “Ovoga je Allah poslao da me naputi kako trebam učiti.”

Pošto je stigao u Tus, svoje rodno mjesto, tri godine je proveo u izučavanju onih spisa koje je ponio iz Džurdžana dok ih nije u potpunosti savladao. Nakon toga je rekao: “Kada bi me sada razbojnici napali, barem ne bih ostao bez znanja (tj. ako bi mu i uzeli spise znanje bi ostalo u glavi).”

Poslije toga putovao je u Nejsabur, gdje je upolpunio svoje znanje iz fikha, usula, logike, filozofije i drugih znanosti. Skoro iz svake oblasti i znanosti napisao je i po jedno djelo. Između ostalih napisao je i: El-Besit, El-Vesit, El-Vedžiz, M Mustasfa, Sifa'ul alil, El-Esma'ul husna, Ihja'u nlumiddin itd.

Poslije susreta sa vezirom Nizamul-mulka, i zamolbe da predaje u poznatoj školi “Nizamijji”, Imam El-Gazali je prihvatio molbu i počeo predavati, odmah po dolasku u Bagdad 484.godine po hidžri. Četiri godine nakon toga, kada mu je dojadila slava, čast, ugled i dunjaluk, odlazi na hadždž. Po povratku odlučuje da se ne vrati u “Nizamiiju” za katedru, nego ostavlja brata na tom mjestu. On odlazi u Bejtul-Makdis, a po povratku u Damask osamljuje se u Emevijskoj džamiji, koja je kasnije još prozvana i “Gazalijinom džamijom”, u znak sjećanja na Imam El-Gazalija.

Imam El-Gazali je bio veoma skroman, skrušen i pobožan. U osami je vrlo malo jeo i pio, a mnogo pisao, čitao i slušao, trudio se i borio, ibadetio i molio, tako da je postao primjerom i uzorom za svakoga ko je upute i Dženneta željan.

Imam El-Gazali je ponovo išao u Bagdad, pa u Horasan, gdje je kratko vrijeme predavao u tamošnjoj “Nizamijji”. Nakon toga vraća se u svoje rodno mjesto, Tus, gdje pored svoje kuće drži predavanja iz fikha. Svoj imetak je raspodijelio na škole za učenje Kur'ana, na učenike i pobožnjake. Ustrajavao je u namazu, postu i drugim ibadetima sve dok se nije preselio ka Allahovoj milosti i zadovoljstvu.

Umro je u ponedjeljak, 14.džumadel-ahira, 505.godine po hidžri.

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 15 srp 2015, 09:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Imam Gazalijino turbe u Tusu, Iran.

slika

Uzgred, spomenik i turbe Abdul Kasim Mansur Firdusija legendarnog pjesnika Gazalijinog zemljaka u Tusu.

slika

slika

[img] Ebu Hamid ibn Muhammed Gazali

Autor: Hfz. Aida Kadrija

Ebu Hamid ibn Muhammed el-Gazali (Abū Ḥāmed Muḥammad ibn Muḥammad al-Ghazālī), u srednjovjekovnoj Evropi poznat i kao Algazel, zauzima jedinstvenu poziciju u historiji islamske religije i filozofske misli. I nakon više od 900 godina od njegove smrti sjaj njegove ličnosti te vrijednost njegovih pisanih djela ne blijedi. Ovaj veliki islamski teolog, filozof, mistik i etičar s razlogom je ponio niz počasnih titula Dokaz Islama (Hujjat al-Islam), Ukras vjere (Zain al-din) te Obnovitelj vjere (Mujaddid)[1].

Život

Rođen je u Taberanu (Tusu), predgrađu današnjeg Mešheda u pokrajini Horosan u Iranu 450. /1058. godine. Gazali potiče iz ugledne porodice naklonjene sufizmu koja je iznjedrila više učenih i uglednih ličnosti koje su ostavile traga u dobu u kojem su živjeli. Pored Ebu Hamidovog oca svakako treba istaći njegovog starijeg brata Ahmeda, vrsnog znalca kanonskog prava i sufijskog autoriteta tog vremena, koji je u klasičnoj islamskoj literaturi poznat kao el-Gazali el-Kebir.

Njegovo rodno mjesto je bila početna stepenica u njegovom obrazovanju. Dalje obrazovanje nastavlja u Nišapuru na Nizamiyya Akademiji, prestižnoj školi tog vremena. U ovom periodu presudan utjecaj na mladog Gazalija imao je Imam al-Haramayn Abu al-Ma'ali al-Juwayni [2]. Inače svi njegovi učitelji su bili znameniti i priznati učenjaci toga doba. Pored već navedenog, potrebno je spomenuti i Ahmad ibn Muhammad al-Radhakanija, Abu Nasar al-Ismailija koji su zajedno sa Imam al-Haramaynom bili njegovi učitelji po pitanju islamskog zakona, islamskih rasprava i načela. Njegovi učitelji hadisa su bili Abu Sahl Muhammad ibn Ahmad al-Hafsi, Nasr bin Ahmadal-Hakim al-Tusi, Abdullah bin Muhammad bin Ahmad bin al-Khawari te drugi vodeći autoriteti znanosti hadisa tog vremena. Njegovi učitelji tesavufa[3] su bili al-Fadl bin Muhammad bin Ali al-Farmadi al-Tusi i Yusuf al-Sajjaj.[4]

Nakon smrti svog učitelja, Imam al-Haramayna, Gazali odlazi u Bagdad gdje upoznaje moćnog i prosvijećenog velikog vezira seldžučke države Nizama el-Mulka, zaštitnika mnogih učenjaka i umjetnika tog doba. Impresioniran Gazalijevim dubokim poznavanjem muslimanskog zakona, teologije i filozofije, Nizam el-Mulk ga imenuje upraviteljem Katedre za teologiju na Nizamiyya Akademiji u Bagdadu 1091. godine.

Kao profesor na Akademiji, Gazali je bio potpuni uspjeh; izvrsnost njegovih predavanja, opseg njegova učenja, i lucidnost njegovih objašnjenja privukao je veliki broj učenika, uključujući i vodeće učenjake tog vremena.[5]

Položaj koji je Gazali dobio u svojoj trideset i četvrtoj godini života smatrao se najvišim položajem u islamu u to doba, tako da su mnogi prvaci tog podneblja ostali zatečeni kada ga je Gazali svojevoljno napustio, te ostavljajući svoj imetak, porodicu, ugled i čast zaputio u Damask. O tom prelomnom trenutku u svom životu Gazali u svom autobiografskom djelu Izbavitelj iz zablude , koje je napisao pet godina prije svoje smrti, kaže:

„Još sam se kolebao između ovosvjetskih strasti i poziva vječnosti. Približno šest mjeseci, do početka mjeseca redžeba 488./avgusta 1095. godine. U ovom mjesecu stvar mog izbora se prometnula u prinudu kad mi je Bog zavezao jezik i spriječio me da poučavam. Jednog dana, prekrasnog za srca drugačija od moga, borio sam se sam sa sobom da predajem, ali moj jezik ne mogaše izgovoriti niti jedne riječi...

Osjećajući svoju slabost, potpuno izgubljene mogućnosti da sam odlučim, utočište sam potražio kod Uzvišenog Allaha poput potpuno bespomoćnog čovjeka. I odazvao mi se „Onaj koji se odaziva nemoćnom kad mu se obrati“. Olakšao je mome srcu da napusti počasti, imetak, svojtu, djecu i prijatelje. Objavio sam svoju riješenost da idem u Meku, a ustvari sam se u sebi pripremao na put u Siriju...“[6]

Period njegovog izbivanja, povučenosti od svijeta provedenog u intezivnom promišljanju, proučavanju i prakticiranju misticizma, započet u Damasku a nastavljen u drugim tadašnjim središtima znanosti i kulture, trajao je deset godina (jedanaest hidžretskih godina). Tokom tog intezivnog perioda duhovnog samopropitivanja Gazali je došao do zaključka da je islamski misticizam najuzvišeniji i najčistiji način života te da krajnja istina, za kojom je očajnički i neumorno tragao, istina koja se ne može dokučiti razumom već srcem kroz duboka metafizička stanja. U toku tog perioda je napisao i krunu svih svojih djela, Oživljavanje vjerskih znanosti, impozantnu knjigu po kojoj je najviše poznat u svijetu, a u kojoj je sabrao svo svoje intelektualno i duhovno iskustvo.

Nakon decenije povučenosti i dubokog promišljanja, spoznaje istine te potpunog uvida u tamu i zabludu koja je vladala u tom vremenu Gazali se odlučuje na povratak, izlazak iz osame. O toj odluci Gazali u svom autobiografskom djelu kaže:

Potom rekoh u sebi : „Kada ćeš se ti dati na rasturanje te tame i na otklanjanje tog mraka, a vrijeme je slabosti i razdoblje neistine!? Upustiš li se u to da odvraćaš ljude s njihovih puteva i pozivaš ih ka istini, svi savrememci će se okrenuti protiv tebe. Ako im se suprotstaviš, kako ćeš živjeti s njima? To je moguće samo u povoljnom vremenu i uz pomoć pobožnog i nepokolebljivog vladara."

I povjerovao sam da mi je Uzvišeni Bog dopustio da ustrajavam u osami, stoga što sam nemoćan da obznanim istinu s obrazloženjem. No Uzvišeni Bog je pobudio tadašnjeg vladara da mi sam i bez ikakvih vanjskih utjecaja, strogo naloži da pođem u Nišapur radi otklanjanja te pomutnje. Nalog je bio tako strog da mi je prijetila teška kazna ukoliko bih odlagao njegovo izvršenje.

I palo mi je na um da je moj izgovor za osamu sada oslabio. Rekoh sebi: „Nije pravo da tvoja pobuda za povučenost bude lijenost ili sklonost ka odmaranju, traženje osobne slave ili čuvanje od ljudskih neprijatnosti. Jer sam sebi nisi dao dozvolu zato što ti je bilo teško."

... Posavjetovao sam se o tome sa više ljudi upućenih u nauke srca i sa neposrednim iskustvom i svi su mi preporučili da napustim osamu i iziđem iz zavije[7]... Zahvaljujući tim svjedočenjima, moja nada se učvrstila i dobri naum je nadvladao. Uzvišeni Bog mi je olakšao da donesem odluku o preuzimanju dužnosti u Nišapuru u mjesecu zul-kadetu 499. godine .[8] Kako sam iz Bagdada otišao u zul-kadetu 488., to je moja povučenost trajala jedanaest godina.[9]

Sin Gazalijevog prethodnog zaštitnika, Nizama el-Mulka, sultan Fakhr el-Mulk je pozvao Gazalija da preuzme katedru islamskih znanosti u nišapurskoj Nizamiyyi. Gazali je prihvatio ovaj poziv 1106. godine. Samo godinu dana kasnije Fakhr el-Mulk je ubijen, što je utjecalo i na Gazalija. Napušta nišapursku akademiju i vraća se u svoj rodni kraj gdje osniva svoju privatnu školu u kojoj predaje islamske znanosti i tesavuf. Na pozive vladara da predaje na visokim školama nije se više odazivao. U Tusu je imao svoju tekiju i školu u kojoj je predavao na sebi svojstven način. Umro je 19. decembra 1111. godine (14. džumadel-uhra 505.).



Gazalijevo traganje za istinom

Ebu Hamid ibn Muhammed el-Gazali je bio čovjek koji je od svoje rane mladosti propitivao bit stvari, čovjek koji je svoj život posvetio učenju i izučavanju, ispitivanju i promišljanju. Svaka tvrdnja koju je Gazali iznio je rezultat njegovog dubokog pronicanja u suštinu te stvari. O toj svojoj osobini Gazali je rekao:

Žeđ za suštinom stvari bila je moje svojstvo i moj običaj od samog početka i od najranije mladosti. Bio je to nagon bez mog izbora i promišljanja...[10]

Gazalija je odlikovala hrabrost da se upusti u propitivanje različitih teorija i vjerovanja a sve sa ciljem da spozna njihovu suštinu, da dokuči stvarnu istinu. Tu svoju karakternu osobinu Gazali je opisao na sljedeći način:

Još od najranije mladosti i najljepšeg doba života, otkad sam se približio zrelosti i prije nego što sam napunio dvadeset godina, pa sve do sada, a navršio sam pedeset, uvijek sam se smjelo bacao u bezdan tog dubokog mora, gazio sam u njegovu duboku vodu odvažno, a ne kao kukavica ili oprezan čovjek. Udubljivao sam se u sva nejasna mjesta, nasrtao na sva teška pitanja, hrabro se izlagao svim opasnostima, ispitivao vjerovanje svake sljedbe, razotkrivao skrivene misli škole miljenja svake skupine, kako bih odijelio istinito od lažnog, vjerodostojnu predaju od krivovjerne novotarije.

Nisam pustio nijednog batiniju[11] a da nisam poželio da se upoznam s njegovim ezoterizmom, niti zahiriju[12] a da nisam ushtio da spoznam suštinu njegovog egzoterizma, niti filozofa a da se nisam primorao da proniknem u bit njegove filozofije, niti mutekelima a da se nisam potrudio da se uputim u svrhu njegove dijalektike i raspravljanja, niti sufiju a da nisam žudio da otkrijem tajnu njegovog misticizma, niti pobožnjaka a da nisam nastojao promotriti kako na njega djeluje njegova pobožnost, niti krivovjernika koji poriče Božja svojstva a da nisam krišom ispitivao pozadinu takvog uvjerenja, kako bih uočio razloge njegovog drskog poricanja Božjih svojstava i njegovog krivovjerja.[13]

Gazali je dobro shvatao svijet oko sebe. Bio je svjedokom mnogih razmimoilaženja. A o njima kaže:

Znaj - uputio te Uzvišeni Bog pravim putem i otvorio tvoje srce za istinu! - da razilaženje ljudi u religijama i vjeroispovijestima, zatim razilaženje jedne vjerske zajednice na škole mišljenja, sa mnoštvom sljedbi i oprečnih puteva, jest duboko more u kojem se većina utopila i iz kojeg se malo njih spasilo. Svaka skupina smatra da je upravo ona spašena, "svaka stranka radosna zbog onoga što ispovijeda"[14], i to je ono što nam je obećao Izabranik među poslanicima, - Bog ga blagoslovio! - iskreni, čija se obećanja ispunjavaju, kada je rekao: "Moja zajednica će se podijeliti u sedamdeset i tri sljedbe, a samo jedna od njih će biti spašena."[15]. I već se zbilo to što je obećao da će biti. [16]

Gdje je istina? Kako doći do nje? Koji put je onaj pravi? Sva ta pitanja mučila su Gazaliju. Nakon dubokog promišljanja i razmatranja one koji tragaju za istinom podijelio je u četri skupine:

mutekelimi, koji sebe proglašavaju ljudima mišljenja i spekulacije;
batinije, koje izjavljuju da su pristaše učenja o podučavanju i da se izdvajaju stječući znanje od nepogrešivog imama;
filozofi, koji sebe proglašavaju ljudima logike i dokazivanja;
sufije, koji smatraju da su samo oni sposobni za neposrednu prisutnost, viđenje i otkrivanje.[17]

Nakon što je definirao tragače za istinom započeo je izučavanje njihovih vjerovanja i ubjeđenja.

Pohitao sam da slijedim taj put i temeljito istražim ono što su te skupine postigle, počevši prvo s mutekelimima, na drugom mjestu s putom filozofa, potom s naučavanjem batinija, i, na kraju, s putom sufija.[18]

Gazali je pristupio izučavanju nauke kelama[19], prodro u srž stvari i potom rekao:

I našao sam da je ona nauka koja udovoljava svome cilju, ali ne udovoljava i mome cilju... Stoga nauka kelama nije mogla zadovoljiti moju potrebu za istinom niti izliječiti bolest na koju sam se žalio.[20]

Potom je u svom traganju pristupio filozofiji. Budući da njegove tvrdnje nikad nisu bile površne već produkt dubokog pronicanja u srž stvari on je odlučio da ovlada filozofijom; jer tvrditi da je nešto istinito ili pogrešno a ne vladati u potpunosti tom materijom za njega je bilo nešto neodgovorno i nerazumno.

Već sam pouzdano znao da pogrešnost neke nauke može sagledati samo onaj ko dosegne njene krajnje granice i izjednači se sa njenim najboljim znalcima te ih nadmaši i dospije na stupanj na kojem mu postaju razvidne one dubine i pukotine u toj nauci, koje se ne otkrivaju njenim predstavnicima. Tek tada može biti istinito ono što on tvrdi o pogrešnosti te nauke... Shvatio sam da je pobijanje jednog učenja, prije nego što se ono razumije i prouči do kraja, gađanje naslijepo. I uložio sam sav napor da, samim čitanjem i bez pomoći učitelja, do kraja ovladam naukom filozofije.[21]

Ni filozofija nije bila odgovor na njegova traganja. Ali temeljito izučavajući tadašnju filozofiju uspio je značajno umanjiti utjecaj grčke filozofije, odnosno, aristotelizma, na islamsku filozofiju i teologiju. Ostvarivši sintezu misticizma i teologije dao je nov pravac islamskoj filozofiji. Njegovo sveobuhvatno djelo Nesuvislost filozofa predstavlja najvažniji i najpoznatiji Gazalijev spis protiv helenske i helenistički inspirirane filozofije u islamu.

Nakon filozofije Gazali se predao izučavanju učenja batinija, odnosno talimija. Kao dodatni podstrek tom istraživanju bio je i strogi nalog tadašnjeg halife koji mu je naložio da napiše djelo u kojem bi se razotkrilo što je uistinu njihovo učenje. To je i učinio u knjizi El-Mustazhiri.[22]

Do mene su već ranije stigla neka kazivanja talimija. Ona su potjecala od savremenih predstavnika učenja o podučavanju od nepogrešivog imama i nisu bila vjerna putu koji su zastupali njegovi utemeljitelji. Sakupio sam ta kazivanja, uspostavio među njima čvrst poredak, podvrgao ih provjeri usporedbom - i dao potpune odgovore na njih.[23]

Opisujući talimije, između ostalog, Gazali za njih kaže:

Moja je namjera da pokažem kako talimije uopšte nemaju lijeka za izlječenje od tame različitih pogleda. Oni nisu mogli održati dokaz o svrhovitosti imama kada smo ih pitali o znanju kojim su poučeni od nepogrešivog imama, nakon što smo se složili s njima i priznali njihov razlog podučavanja i nepogrešivog imama kako ga oni određuju. Izložili smo im određena pitanja, no oni ih nisu ni razumjeli a kamoli da bi ih razriješili. Nemoćni, oni su to prebacili na skrivenog imama, rekavši: „Nužno je, svakako, njemu ići!" Čudno je da oni čitav život ulože u traženje imama i u radost viđenja s njim, ali ništa od njega ne nauče. Oni nalikuju isprljanom čovjeku koji se toliko umori tražeći vodu da, kad je nađe, nema snage da je upotrijebi te ostaje zamazan prljavštinom.[24]

Sva prethodna traganja nisu zadovoljila Gazalija u traženju onoga što će donijeti smiraj njegovoj duši. Od skupina koje je izdvojio ostalo mu je još da ispita puteve sufija.

Nakon što sam završio s tim naukama, počeo sam se zanimati za put sufija. Saznao sam da je njihov put čvrsto sastavljen od znanja i djelovanja. Cilj njihova djelovanja je poništavanje osobnih zapreka i očišćenje karaktera od loših sklonosti i ružnih svojstava, sve dok se ne postigne odreknuće srca od svega što nije Bog Uzvišeni, i dok se srce ne ukrasi spominjanjem Boga.

No bilo mi je lakše da saznam nego da činim.[25]

Deset godina Gazali je proučavao i prakticirao sufizam. Shvatio je da u sufizmu nije moguće sve doseći razumom, da postoji jedna granica do koje razum korača ali da je preko te granice nemoćan. Ono što se moglo saznati, naučiti on je naučio, a da bi dosegao i ono što je preostalo morao je živjeti život sufije. Živeći takvim životom Gazali je pronašao smiraj, našao je lijek za kojim je toliko tragao. O tom periodu i svojim saznanjima Gazali kaže:

... otkrilo mi se da ne znati za Boga jest uništavajući otrov; nepokoravanje Bogu i slijeđenje svojih strasti uzrok je bolesti, dok je spoznaja Boga životvorni protivotrov, a pokoravanje Njemu i suprotstavljanje strastima lijek koji ozdravljuje. I shvatio sam da bez lijekova nema načina da srce ozdravi, da nestanu njegove bolesti i da ono postane zdravo, kao što bez lijekova nije moguće ni ozdravljenje tijela.

U cjelini uzevši, vjerovjesnici su liječnici za bolesti srdaca. A korist od razuma i njegova samostalnog napora jest što nam to razjašnjava i što nas, posvjedočujući istinitost vjerovjesništva i sopstvenu nemoć da postigne ono što se opaža „okom" vjerovjesništva, uzima za ruku i predaje vjerovjesničkom vođenju onako kako se slijepci predaju vodičima a preplašeni bolesnici samilosnim liječnicima. Tu je granica razuma i on dotle ide; od onoga što je iza, razum je odsječen, i njegovo je samo da učini razumljivim ono što bolesniku propisuje liječnik.

To su stvari koje sam spoznao s nužnošću proisteklom iz neposrednog osvjedočenja tokom godina povučenosti i osame.[26]

Razum i nauka je moćno oružje i oruđe svakog muslimana. Reći da nije bitno razumsko znanje samo zato što se njime ne može dosegnuti krajnja spoznaja je nadasve neodgovorno i bezumno. Koliko li je samo onih koji su kročili na put tesavufa i izgubili se na njemu zavedeni svojim neznanjem! Isto tako poreći postojanje jednog nadrazumskog stupnja samo zato što ga ljudski razum ne može dokučiti je pogrešno. Temelj na kojem počiva sufizam je vjera u vjerovjesništvo a upravo ona je, kako kaže Gazali, priznavanje izvjesnosti jednog nadrazumskog stupnja na kojem se otvara oko kojim se opaža nešto posebno prema čemu je razum nemoćan onako kako je sluh nemoćan za opažanje boja, vid za opažanje zvukova, a sva osjetila za opažanje razumom.[27]

Kada se Gazali, nakon decenije povučenosti, vratio među svijet njegovo srce je bilo smireno uz istinu koju je spoznao a pred sobom je imao jasan cilj. O tome je rekao:

Želim da sebe i druge učinim boljima, no ne znam da li će mi se želja ispuniti ili ću završiti život ne postigavši cilj. Ipak vjerujem vjerom izvjesnom i zasnovanom na osvjedočenju, da „nema snage ni moći osim u Boga Moćnog i Uzvišenog", da se ja ne pokrećem već da me On pokreće, da ja ne djelujem već da On mnome djela. I molim Ga najprije da mene učini boljim i da potom mnome popravlja druge, da mene vodi i da me potom učini vodičem drugima, da mi istinu učini odista vidljivom i da mi podari da je slijedim, da mi pokaže zabludu i da mi podari da se nje klonim![28]

Djela

Gazali je bio čovjek koji je uspio uspostaviti ravnotežu između znanja i djelovanja. Niti je zapostavio znanje zbog djelovanja niti obratno. Za njega te dvije stvari su bile usko i neraskidivo povezane.

U svom poznatom djelu „Mīzanul ‘Amal“ imam opisuje kako su znanje i djelovanje međusobno povezani te da blagostanje i prosperitet kako na ovom tako i na budućem svijetu zavisi o kombinaciji ova dva elementa.[29]

Iza sebe Gazali je ostavio obiman književni opus koji se ističe svojom grandioznošću, sveobuhvatnošću i raznovrsnošću tema. U toku proteklih devet vijekova bilo je i onih koji su određena pisana djela pokušali pripisati Gazaliju a da ona zapravo nisu bila njegova. Neka djela koja je napisao nisu sačuvana a neka jesu tek djelomično.

Prema Abdurrahmanu Badawiju[30] književni opus koji se pripisuje Gazaliju možemo podijeliti na tri grupe:

- prvu grupu sačinjavaju djela kod kojih, na osnovu pouzdanih historijskih izvora, nije sporno el-Gazalijevo autorstvo; tu spadaju 72 djela;

- u drugu grupu spadaju 22 djela kod kojih nije pouzdano utvrđeno el-Gazalijevo autorstvo, mada se njemu pripisuju;

- treća grupa sadrži 31 djelo za koja je utvrđeno da ne pripadaju el-Gazaliju, mada se u nekim izvorima on spominje kao njihov autor.[31]

Nadalje Badawi ovu prvu grupu od 72 djela, kod kojih se ne dovodi u pitanje Gazalijevo autorstvo, dijeli prema periodu njihova nastanka na:

- prvi period (465. - 478. / 1073. – 1086.)

- drugi period (478. – 488. / 1086. – 1096.)

- treći period (488. – 499. / 1096. – 1106.)

- četvrti period (499. – 503. / 1106. – 1109.)

- posljednje godine života (503. – 505. / 1109. – 1111.)[32]

Ovde nećemo navoditi sva njegova djela[33]ali svakako ćemo spomenuti njegovo najimpozantnije djelo „Oživljavanje vjerskih znanosti“ za koje je sam Gazali priželjkivao da bude obnoviteljskog karaktera prije svega u islamskim naukama ali i na planu muslimanske učenosti. Ovo djelo je podijeljeno na četri velike i opsežne cjeline od kojih svaka sadrži po deset knjiga.

Gazalijevo insistiranje na broju četrdeset te na broju četri ima svoj unutarnji smisao. Prije svega, broj četrdeset jeste broj zrelog doba, zrelih ljudi, provjerenog znanja, jamstvenog iskustva. Četrdeset je broj koji se spominje u Kur'anu, dok je broj četri broj simetrije.[34]

Pri izlaganju odabranih tema u ovom djelu imam Gazali se služio metodom i'tibar, sufijskom metodom kojom se ide uvijek od „vanjskog“ ka“ unutarnjem“, odnosno od vanjske forme ka unutarnjem značenju.

To prelaženje, taj „i'tibar“, vidimo, naprimjer, kad el-Gazali govori o postu. Od posta stomakom treba prijeći do posta rukama, nogama, zatim do posta riječima, a od ovih razina posta treba se zaputiti do posta srcem itd. El-Gazali je ovom metodologijom učinio veličanstvene usluge islamu time što je proširio islam u nepregledno veliki broj smislova i duhovnih razina.[35]

„Oživljavanje vjerskih znanosti“ je djelo koje obrađuje veliki spektar tema, a namijenjeno je, prije svega, zrelom i intelektualno stasalom čitateljstvu.

Gazalijev književni opus je more znanja prepuno predivnih bisera, blistavih i dubokih poruka. Ko je spreman u njega otvorena srca zaroniti neće se desiti da je iz njega izronio a da nije sa sobom po koji biser ponio.

Ovaj skromni rad završimo sa par tih blistavih bisera koje je u vidu savjeta ponudio Gazali u djelu „O mladiću!“, a s kojima će se nadam okoristiti svi oni koji pročitaju ovaj rad.

Zapamti da je svrha nauke da upoznaš što je pokornost, odanost i obožavanje Uzvišenog. Znaj da je odanost i molitva slijediti propise vjere djelom i riječima. Drugim riječima, sve što govoriš, radiš i ostavljaš mora biti u skladu s propisima šeriata, npr. kada bi ti postio bajrame ili kada bi klanjao u otetom odijelu, bio bi grješnik, iako je taj čin u obliku ibadeta. Potrebno je da tvoja i djela i riječi budu u skladu s vjerskim propisima, jer i znanje i rad ako ne odgovaraju šeriatu, predstavljaju puku zabludu. Nemoj da se zavaravaš sufijskim naklapanjima. Pravi misticizam (tesavuf) ne sastoji se u tome. Tesavuf je pravac koji se postiže jedino borbom protiv strasti i tjelesnih nagona. U tom glavnu ulogu ima vježbanje, a ne nekakve čarolije i razmetanje. Dok ne ubiješ svoju strast, srce ti neće biti osvijetljeno svjetlom spoznaje. Znaj da je brbljav i lapandav jezik kao i srce ispunjeno nemarom i strastima znak nesreće.[36]

Nastoj da ti duša bude velika i plemenita , ne daj da ti strast trijumfira, neka ona uvijek bude pobijeđena, .... Tvoj je dom grob. Tamo te svakog časa očekuju. Čuvaj se da ne bi došao među njih bez opskrbe.[37][/img]

Al-Gazali, Izbavljenje Od Zablude
http://www.scribd.com/doc/190414096/Al- ... Od-Zablude

Muhammed El Gazali, Obnovi Svoj Zivot.
http://www.scribd.com/doc/223484301/Obn ... -El-Gazali

Ebu Hamid el-Gazali, NIŠA SVJETLOSTI.
http://www.scribd.com/doc/239630687/NI% ... -el-Gazali

el Gazali, Poroci nefsa i duse
http://www.scribd.com/doc/52446395/Poro ... -el-Gazali

Abu Hamid al-Gazali, NESUVISLOST FILOZOFA
http://www.scribd.com/doc/236274480/NES ... -al-Gazali

Ebu Hamid El Gazali, Ispravno Mjerilo
http://www.scribd.com/doc/250374101/Isp ... -El-Gazali

Bucan Danijel, Al-Gazali i Ibn Rusd


http://www.scribd.com/doc/190414814/BUC ... i-Ibn-Rusd

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 16 srp 2015, 11:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Derviš i život.

Ovaj naslov, kao pandan nazivu najpoznatijeg književnog djela Meše Selimovića, predstavlja i sasvim drugačiju dervišku sudbinu od Nurudinove sufijsko-vjerske kontemplacije o postojanju i smrti. Junak ove dokumentarne priče raspoređuje svoj život između imamsko-duhovne introvertiranosti i svjetovno-egzistencijalnih poziva za ljudska i humana izvršenja.

https://www.youtube.com/watch?v=WUwTLcXYzEs

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 16 srp 2015, 16:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Tekija Mesudija - zikir

https://www.youtube.com/watch?v=p1PTrDk8WbU

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 23 srp 2015, 08:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Citat:
Blagaj - Tekija

blagaj tekija visitmycountry

Ako iz pravca Dubrovnika i Metkovića krenete prema Mostaru, u naselju Buna skrenite prema istoku i uskoro ćete se naći u Blagaj.
Blagaj – oaza mira i prirodne harmonije smješten je svega tri kilometra od mostarskog aerodroma.Gradić se nalazi na 43o 20' sjeverne geografske širine i 17o49' istočne geografske dužine. Zbog blizine Jadranskog mora (oko 45km) i male nadmorske visine , klima je mediteranska s vrlo dugim i vrelim ljetima. Prosječna godišnja temperatura iznosi 17oC, ljetna 26oC, zimska 8oC.

1 / 3

U miru tekijske avlije, rashlađeni svježinom bajkovite Bune, shvaćate zašto je Blagaj bio centar zanimanja predpovjesnih ljudi, rimskih plemenitaša, osmanskih vezira i kadija, austrougarskih oficira i mnogih putnika namjernika željnih izvorske svježine, topline sunca i plavetnila neba.


http://www.visitmycountry.net/bosnia_he ... gaj-tekija

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 09 kol 2015, 20:06 
Offline

Pridružen/a: 02 kol 2015, 22:48
Postovi: 25
Kum Bečo je napisao/la:
Jedan Poslanikov hadis izvrsno izražava tu bit sufizma: "Kada Ja zavolim čovjeka', kaže Bog Uzvišeni, Ja sam njegov sluh kojim čuje, njegov vid kojim vidi, njegova ruka kojom prihvata i njegova noga kojom hodi."



Stvar je zapravo obrnuta: kad čovjek zavoli Boga onda se sve to događa jer Bog je taj koji se nudi, koji je "na raspolaganju"....jer nema Bog što zavoliti...On voli....on jeste Ljubav.

Ovo je tek misticizam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 09 kol 2015, 20:17 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 41643
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
kum bečo preskočio su si humske knezove, nešto sumnjam da ti se omaklo slučajno.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 09 kol 2015, 22:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Nisam ja to pisao.

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 09 kol 2015, 22:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Citat:
Jasna Šamić: Mistika i “mistika” uvodi u tajne sufijskih simbola

ponedjeljak 6 april 2015

Izdavacka kuca Buybook upravo je izdala knjigu autorice dr. Jasne Samic “Mistika i mistika”. Riječ je o opširnoj studiji o sufizmu, duhovnom pokretu u Islamu, jedinstvenu na na prostorima bivše Jugoslavije i šire.

Oslanjajući se na svoje dugogodišnje naučno istraživanje, Jasna Šamić poredi, odnosno kontrastira islamski duhovni pokret, nastao u okviru islama, sufizam, i njegovu književnost, sa drugim svjetskim misticizmima i književnostima, raspravljajući o konceptima te orijentalne poetike, i dovodeći ih u vezu s onim što u drugim knjževnostima ima privid ovih, mističkih koncepata.

« Mada ideja o Apsolutu, onakva kakva je načešće izražena u sufijskoj poeziji, najprihvatljivija za savremenog čovjeka, jer je On tajna, vrhovna tajna o kojoj ni jedna smrtnik nema pravo da govori sa izvješnošću, niti u njegovo ime, zbog svega što se danas čini u ime islama, neobično aktuelno zvuči i ona Stendhalova misao : « Jedino istinsko opravdanje za Boga je što on ne postoji ».

Cilj Jasne Samic je da napravi paralelu između sufijskih djela i djela zapadnih autora u kojima nalazimo na mističke koncepte, ali koji u osnovi to nisu. Otud i naslov knjige Mistika i « mistika ».

Zahvaljujući ovoj studiji, čitalac će razumjeti šta su to sufijski koncepti, a pogotovo šta je to Ljubav, koja je osnovna tema i ideja kod sufija (derviša). Ova ljubav predstavlja izuzetno jako osjećanje koje derviš gaji prema Apsolutu, ali se ta ljubav/osjećanje može takođe porediti i sa profanom ljubavlju koju osjeća svako ljudsko biće. Ova knjiga se može shvatiti kao studija namijenjena i specijalistima, orijentalistima, i širokoj publici ; svako njeno poglavlje, koje se odnosi na određeni sufijski simbol (koncept), može se čitati i kao zaseban esej o boli, ljubavi, smrti, smrti prije smrti, tajni, srcu, pogledu, ljepoti, itd.
Ljubav je isto što i Bog

Knjiga o dvoznačnoj, dvolikoj mistici, Mistika i mistika, Jasna Samic, kao orijentalista i poznavalac mnogih jezika, naglašava, da je u središtu sufijskog mističkog interesiranja – ljubav. Jer je u osnovi sufijske vjere ljubav prema Bogu, Apsolutu, odnosno on je za njih, bili ili ne bili pjesnici, prevashodno Ljubav.

“Poput svih drugih mistika, i sufizam je religijsko-filozofska doktrina u kojoj se savršenstvo postiže kontemplacijom« odnosno sufijskim ritualom (zikr), koji se, naglasava autor, postize ponavljanjem bezbrojnih imena Boga, te plesom, odnosno vrtnjom oko vlasitite ose (semâ), središnje tačke koje je srce, koje je »kod mistika istovremeno centar i duhovnosti i duševnosti”, što, opijenošću ljubavlju, vodi do zanosa, odnosno ekstaze, u kojoj derviš »sreće« Boga. A to je ono što ponajbolje određuje okvir, sadržaj, bit i namjenu sufijske poezije. Pri tom, ne treba zaboraviti, ističe Josip Osti u svojoj kritici, da su »najveći i najpoznatiji sufije bili i pjesnici«, a da su najveći orijentalni pjesnici bili mistici. Za razliku od sufijskih pjesnika, koji su prevashodno pisali o ljubavi prema Bogu, koji je istodobno Ljubav, a time tajna nad tajnama, druge pjesnike, pa i one koji su pisali ljubavnu poeziju, nazivaš profanim, mada se, po tvom mišljenju, i njihova zaljubljenost može uspoređivati sa mističkom, jer, također, pjevaju o tajni ljubavi. (…)

Ljubav je isto što i Bog, ističe autorica. Prema tome, i sama tajanstvena, nespoznatljiva, najveća tajna svijeta i sinonim Boga. “Vjerujem da ih upravo njeno slavljenje čini pjesnicima. Koji su to, upravo zato i danas, poslije toliko vremena, pa i kada ih ne označimo za sufijske”, istakao je Josip Osti.

“Mistike i pjesnike zbližuje i povezuje, ako ne istovjetno, bar slično nastojanje da odgonetnu tajnu čovjekovog života i svijeta. To, pored brojnih drugih, potvrđuje i Baudelaire, jer u njegovim pjesmama nalazimo osjećanja slična onima koja su doživljavali i opjevavali sufijski pjesnici. Po tvom mišljenju po zasluzi njegove senzibilnosti i genijalnosti, s čim se slažem, kao i s tim da se »može reći da su veliki pjesnici, kao i umjetnici uopšte, uvijek bili (pomalo) mistici, čak i onda kada su ’mistici’« odnosno kada to uistinu nisu u užem značenju riječi”.

Jasna Šamić rođena je u Sarajevu, gdje je pohađala gimnaziju i muzičku školu (odsjek za klavir). Diplomirala je orijentalistiku na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, na kojem je i magistrirala iz opšte lingvistike, a doktorat je odbranila na Sorboni u Parizu, iz sufizma i historije Bosne. Bila je vanredni profesor Filozofskog fakulteta u Sarajevu do 1992.; jedno vrijeme direktor istraživanja u Francuskom naučnom centru (CNRS), saradnik na francuskom radiu (RFI) i France Culture, predavala jezike, istoriju i književnosti Balkana na univerzitetu Marc Bloc u Strasbourgu, te držala predavanja i učestvovala na naučnim skupovima na evropskim i američkim univerzitetima. Autorica je tridesetak knjiga različitih žanrova, prevodilac sa više evropskih i orijetnalnih jezika na bosanski, kao i sa osmansko-turskog i bosanskog (srpskohrvatskog) na francuski jezik. Autor je više filmova i pozorišnih predstava, urednik web časopisa Književna sehara (www. Balkan-sehara.com), piše na francuskom i bosanskom jeziku; živi u Parizu kao slobodni umjetnik. Dobitnica je nagrade Stendhal za književnost za 2008. i knjževne nagrade Gauchez –Philippot za 2014. godinu


Od istoga autora.

Citat:

Home · Novi broj · Arhiva

DANI home page

Arhiva DANI 143

ISLAM U DOGMATSKOM KLJUCU

Politoloski, religijski i filozofski spisi Alije Izetbegovica zadnjih su godina predmetom osobite paznje: dok ih mediji pod utjecajem njegove partije, kao i neki nezavisni bosnjacki intelektualci, proglasavaju originalnim, pa cak i prorocko-vizionarskim, strucna kritika o njima se gotovo nije ni izjasnila. U nekoliko nastavaka Dani iz pera nase poznate knjizevnice i orijentalistice, koja je doktorirala na pariskoj Sorboni, Jasne Samic, objavljuju analizu Izetbegovicevih knjiga Islam izmedju Istoka i Zapada, Islamska deklaracija te nedavno objavljenog djela Moj bijeg u slobodu



Pise: Jasna Samic





POVOD ZA OVAJ TEKST NEMA VEZE SA LITERARNIM
ambicijama. Na nje ga su me naveli hvalospjevi ko je sam vise puta procitala o dje lima Alije Izetbegovica, posebno o njegovoj knjizi Islam izmedju Istoka i Zapada. Hvale su dolazile od poznatih bosanskih intelektualaca. Pitanje koje mi se postavilo bilo je ne samo jesu li pisci koji se laskavo izrazavaju o djelu Islam izmedju Istoka i Zapada, hvaleci autorov stil, obrazovanje i mudrost, procitali tu knjigu nego da li ju je uopste iko u nas pazljivo procitao. Ako jeste, zasto nema ni jedne stvarne analize tog djela? Zasto nema ni filozofske, ni knjizevne kritike? Da li su ljudi u sustini nezainteresovani za to djelo, iako ga hvale ili brane od isto tako povrsnih napada, ili se, pak, ustrucavaju iz raznih razloga da o njemu kazu sve sto to djelo zasluzuje? Cijeli taj spektar pitanja naveo me je, dakle, da ponovo procitam djelo lidera SDA i da o njemu kazem nekoliko rijeci.

Iako sam imala nekoliko susreta sa g. Izetbegovicem, nikad nisam izgradila nikakvo solidno misljenje o njemu. Sigurna sam jedino u to da je vrlo los produkt njegove politike tzv. politicki islam. Mada jos uvijek marginalan u svojoj najopasnijoj, karikaturalnoj varijanti, koju namece i prisustvo vehabita, ovakav islam Bosna nije nikad poznavala. Prisustvo tog islama u politickom zivotu zemlje nesto je isto tako neuhvatljivo i ambivalentno koliko i licnost g. Izetbegovica, koliko i politika koju on vodi. Za taj islam moze se istovremeno reci i da je sveprisutan i da je marginalan. Cinjenica je da kritika ovakve politike nije shvacena kao dobronamjerna vec stoga sto ukazuje na zloupotrebu Boga u politici. Stoga ni knjiga Islam izmedju Istoka i Zapada Alije Izetbegovica nije zdrava za demokratski razvoj Bosne.

Romanticarski pogled na svijet
Knjigu Islam izmedju Istoka i Zapada zaboravila sam ubrzo nakon citanja. Osnovni utisak ostao je, medjutim, i danas isti: romanticarski pogled na svijet, posebno na islam. Ni tada nisam mislila, a ni danas ne mislim da su i ovo djelo i Islamska deklaracija bili u casu svog pojavljivanja opasni po demokratiju, mir i "progres" (ma kako devalviran bio, posljednji izraz upotrebljavam u znacenju: razvoj drustva iz totalitarizma ka demokratiji). Kao i tad, i danas mislim da su oba pomenuta djela posluzila kao alibi za rusenje Bosne i unistavanje bosanskog identiteta, a potom i za pokusaj brisanja islama sa tih dijelova svijeta. Da nije bilo slavnog sudjenja "muslimanskim fundamentalistima", da je ostala Jugoslavija i da nije bilo agresije, gotovo niko ne bi ni primijetio oba gore navedena djela. Ali "historijske specificnosti" primoravaju nas na podrobniju analizu. Sta, dakle, saznajemo iz djela Islam izmedju Istoka i Zapada?

Vec u uvodu, pazljivijem citaocu nece promaci proturjecnosti, konfuznost, pa i dogmatizam u izlaganju. Vec prve stranice djela upucuju na kategoricnost autorovog stava, u koji, porucuje elipticno on, ne smijemo sumnjati, i kaze: "Postoje samo tri integralna pogleda na svijet i vise ih ne moze biti: religiozni, materijalisticki i islamski." U napomeni, autor upozorava citaoca da je rijec "religija" upotrijebljena u znacenju koje se uzima u Evropi (ne precizirajuci o kojem tacno znacenju se radi), i smatra da izmedju religije i islama ne moze biti stavljen znak jednakosti jer je "islam vise nego religija". Iako je posljednja opaska tacna, jer islam jeste i "stil zivota" i civilizacija, on se bavi i svjetovnoscu, uredjenjem i nacinom ljudskog zivota, dakle drustva, a ne samo duhovnoscu i metafizikom, gore navedena konstatacija upucuje da ce autor ovdje islam posmatrati prvenstveno kao model drustva. Ona nas uci da je islam ne samo izvan nego i iznad svih ostalih pogleda na svijet. Potom saznajemo: "Islam je ime za jedan princip jedinstva duha i materije ciji je najvisi oblik ljudski zivot." Logicki i stilski ova misao je prvenstveno neprecizna, time i nerazumljiva i, najzad, neargumentovana. Ukoliko se mozemo sloziti da spoj duha i materije daje "najvisi oblik - ljudski zivot" (mada i to ostavlja prostora za raspravu i pitanja), citalac ne zna stvarno zasto bi se ovaj stav mogao primijeniti samo na "princip islama". Po cemu je, najzad, islam princip koji ukazuje na jedinstvo duha i materije nije jasno ni iz kasnijih izlaganja. Mnogo se vise mozemo sloziti s autorom da je islam "ovdje vise ime za metodu nego za gotovo rjesenje". Zbog nepreciznosti, nastavak recenice moze se takodje dovesti u pitanje: sta dokazuje da islam "oznacava princip sinteze suprotnih i proturjecnih nacela"? Pomenuti stav ne pojasnjava ni iskaz koji slijedi: "Osnovni princip islama podsjeca na obrazac kojim se rukovodila Priroda stvarajuci zivot i njegove oblike." Nejasnoce se nadovezuju i na ovu misao, posebno kada se pominje veza koja postoji izmedju cistote, namaza (molitve) i islama opcenito. Podsjetimo se, uzgred, da je rijec "islam" arapski masdar, glagolska imenica, cetvrte vrste, izvedena iz imenice "selam". Ovo posljednje znaci prvenstveno "mir, spokoj", dok "islam" znaci "biti do kraja predan Bogu". Sve ostale, izvedene, filozofije uvijek se moraju vracati na ovo znacenje pojma "islam". Stav autora knjige Islam izmedju Istoka i Zapada tipican je za svakog muslimana po kome je islam, kao posljednje i najsavrsenije bozansko otkrovenje, istovremeno i najbolja, najveca i najcisca religija; negirajuci eo ipso ostale poglede na svijet, cilj islama je da objedini sve ljude na zemlji. Specijalisti za islam tvrde da je jedna od primarnih razlika izmedju hriscanskog i muslimanskog vjerovanja u Boga, kao i razlika u pogledu na svijet opcenito, to sto po hriscanstvu moc dolazi od Boga, dok po islamu nema druge moci osim Bozije. Vladar je samo Njegov simbol i izvrsilac, a udio covjekove volje u svijetu je neznatan, gotovo nikakav. Ovakve stavove, medjutim, neki orijentalisti i islamolozi oznacavaju pogresnim.

Konfuzni stavovi
Po navodima dr. Smaila Balica, u islamu treba razlikovati "din" - vjeru, vjerovanje, religiju, od "dunya" - svijet, svjetovnost. S tim u vezi, ovaj specijalista za islam citira hadis: "Ti bolje od mene razumijes svjetovne probleme." Prema tome, covjek je pozvan da uredjuje svjetovni zivot, a samo islamisti, "fundamentalisti", smatraju da je islam jedno i nedjeljivo. Moze li se komentar autora djela Islam izmedju Istoka i Zapada pridruziti gore pomenutom stavu modernih islamologa kada tvrdi: "Definisanje islama kao principa od sustinske je vaznosti za njegov buduci razvoj. Nebrojeno puta je konstatovano - uostalom sasvim tacno - da se islam i islamski svijet ukrutio, zatvorio. Ova situacija je bila bez sumnje u vezi sa gledanjem na islam kao dovrseno i jednom zauvijek definisano ucenje"? Ono sto bi nas posebno zanimalo jeste sta autor danas misli o ovom pitanju. Autor knjige blizi je, medjutim, stavu "demokratskog" gledanja na islam, pa time i na "svijet", kada kaze: "Po Kur'anu - ne po Evandjelju - Bog je stvorio covjeka da bude gospodar na Zemlji (Kur'an 2/30). A vlast nad prirodom i svijetom covjek je mogao postici samo znanjem i radom, dakle naukom i akcijom" (p.192). Ne zaboravimo da autor knjige takodje tvrdi "da je islam ipak jedan" (p. 014). I sta zapravo znaci recenica: "Islam je ipak samo jedan, ali, kao i covjek, on ima dusu i tijelo, a njegovi za posmatraca potpuno razliciti izgledi zavise samo od razlicitog izbora stanovista: materijalista ce islam uvijek gledati samo kao religiju i mistiku (kao zdesnu' tendenciju), kao sto ce hriscanin uvijek u njemu morati vidjeti drustveni i politicki pokret (kao zlijevu' tendenciju)."

Autor odredjuje islam kao "srednju poziciju" (p. 014-015). Svi ovi stavovi su nejasni. Potom, u citiranom odlomku vec se nazire autorov negativan stav o mistici koji ce kasnije razraditi, ne oklijevajuci da optuzi dervise i "njihovu filozofiju". Za njega "mistika", a i derviski redovi znace prvenstveno kristijanizaciju islama, to jest vracanje islama od Muhammeda do Isusa ("Derviski redovi i misticna filozofija koja se nalazi u njihovoj osnovi je svakako najkarakteristicnija forma ovog skretanja /misli se od islama, prim. J.S./, koje bi se moglo nazvati kristijanizacijom islama, vracanjem islama od Muhammeda natrag ka Isusu", p.193). Da li autor pod rijecju "mistika" podrazumijeva tajnovitost, duhovnost, nadnaravnost ili cak i okultizam (znacenje koje ovom izrazu pridaju i dervisi)? Nije mozda suvisno podsjetiti se da je primarno znacenje rijeci "mistika" (grc.-lat.): tajnovito vjerovanje koje nadilazi razum, vjerovanje koje se bazira na odredjenoj ideji, ili osjecanju; taj izraz dalje oznacava osobu koja ima veze sa mistickim pokretom - misticizmom. A ovo posljednje oznacava religijsko-filozofsku doktrinu po kojoj se savrsenstvo postize odredjenom kontemplacijom koja vodi do zanosa u kome se covjek sjedinjuje s Bogom, to jest osjeca prisustvo Boga u sebi, ispunjen ljubavlju prema Njemu. Najuprostenije govoreci, islamski misticizam (tasavvuf) je pravac koji upucuje na to da je Bog jedan i nedjeljiv (Vahdeti vudzud - Jednoca postojanja, Jedinstvo Bica), a do te spoznaje moze doci samo onaj "koji posjeduje duboka osjecanja" i koji krene "pravim putem", onaj koji ce teziti da se spoji s Njim. "Spajanje" znaci ponistavanje sebe i svog egocentrizma, i spoznaju da je Bog jedina prava realnost/ Realnost, dok je sve ostalo, pa i covjek, samo dio te Istine i Realnosti, i u krajnjoj analizi privid. Na tom putu, tezeci ka savrsenstvu i ljubavi, covjek se svakodnevno trudi da bude sto bolji, i prema Bogu i prema covjeku. I nista od ovog nije u kontradikciji sa kur'anskim ucenjem.

Sasvim je, dakle, jasno da autor knjige Islam izmedju Istoka i Zapada prema ovom duhovnom pokretu u islamu ima isti odnos kakav je vazio prije Gazalija, dakle prije 12. stoljeca (Gazali je bio taj koji je pomirio ortodoksni islam sa sufizmom i pokazao da se uporiste islamskog misticizma - tasavvufa/ sufizma i derviskih redova nalazi upravo u Kur'anu.)

(Ako se uzme kao vjerodostojno ono sto stampa pise o bogatstvu autora knjige, onda se moze i shvatiti njegov otpor prema mistici koja izricito preporucuje odricanje od svih materijalnih dobara.) Sta autor, nadalje, podrazumijeva pod onim da je "islam poceo kao mistika, a zavrsio kao politicka i drzavna misao" (p.189)? Znaci li to da je on prvenstveno "politicka i drzavna misao"? Ako nije daleko od istine kad kaze da je u "Evandjelju Bog otac, a u Kur'anu gospodar", prostor za pitanja ostavljaju dijelovi u kojima se navodi da se u "Evandjelju Bog ljubi", a u "Kur'anu se Bog prije svega stuje, boji ga se", kao i stav da je "misija Muhammedova bila da evandjeosku svijest o Bogu kao licnosti ucini jasnijom i blizom ljudskom umu u umovanju". Da li se ova misao treba citati u smislu da je Bog u islamu najblizi ideji, to jest da joj je blizi nego u hriscanstvu (iako i tu postoji kontradikcija, jer i po islamu, Bog sjedi na svom nebeskom prijestolju)?

Vjera kao paravan za materijalni interes
Ovim kratkim opaskama zeljela sam da neupucenom citaocu barem donekle prenesem autorov pogled na islam, odnosno na svijet; manje me je zanimala njegova rasprava o zapadnoj filozofiji, nauci i umjetnosti, gdje autor pokazuje obavijestenost, ali pristupajuci i ovim pitanjima cesto euforicno i pojednostavljeno. Zavrsavajuci djelo krajnje emfaticno, autor konacno potvrdjuje svoje ideoloske poglede na islam: "Predanosti, tvoje ime je islam!" (Vjernik u ovom slucaju upotrebljava radije rijec "Bog", a islamski ideolog/romantik - rijec "islam".) Tako postaje jasno da je islam za autora knjige prvenstveno doktrina. Stavovi autora djela Islam izmedju Istoka i Zapada se na taj nacin priblizavaju i ideologiji danasnjih neofita, koji gotovo u potpunosti negiraju duhovnu dimenziju islama i Kur'ana, i najcesce se pozivaju na neprovjerene hadise u kreiranju vlastitog, apokrifnog islama. Mozda nije naodmet pomenuti ovom prilikom ni to da u prvoj fazi islamizacije (15.v.) u Bosni najznacajniju ulogu igra interes (islam prvo prihvata autohtono stanovnistvo plemickog porijekla kako bi zadrzalo pozicije i dobra), ali veliku ulogu u sirenju islama posebno igraju derviski redovi i sufizam. (I danas se na Zapadu do konverzije na islam dolazi gotovo iskljucivo putem misticizma i sufijske poezije.)

Tesko je, medjutim, ne primijetiti da i danas, u reislamizaciji Bosne vaznu ulogu igra interes. Pored jednog dijela intelektualaca koji postaju "vjernici" iz konformizma i politickih interesa, reislamizacija najvise uspjeha ima medju defavoriziranim, ruralnim (ili semiruralnim) i neobrazovanim slojevima stanovnistva na koje uticaj izvjesno vrsi i cinjenica da je "vodja naroda" i sam krajnje "predan islamu".


Objavljeno u broju 143 DANA, 25. februar / veljaca 2000.


© Copyright Nezavisni magazin DANI, 2000.

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 06 ruj 2015, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
slika

Citat:
Mevlana na ruci Brada Pitta

Safer Muminović

Poznato je da je svjetski poznati glumac Brad Pitt veliki ljubitelj tetovaže. Po cijelom tijelu na više različitih mjesta ima tetovaže, ali ona na desnoj nadlaktici je posebno zanimljiva.

Na Pittovoj ruci su upisane riječi Mevlane Dželaluddina Rumija:"S druge strane naših lažnih i istinitih misli ima jedno mjesto. Tu ću se naći s vama." Za vrijeme humanitarne kampanje pomoći nastradalim u oluji Katrina u New Orleansu, na balkonu jednog hotal Brad Pitt je uslikan s još jednim poznatim glumcem Matthewom McConaugheyjem kako igra lopte. Na toj slici se prvi put ukazala tetovaža sa Mevlalinim stihovima.


preporod.com

Eto, bio bi red da se i mi zapitamo tko je Mevlana Dželaluddin Rumi koji je blizak i Bradu Pittu.

slika

Citat:
Dželaludin Rumi: Njega razumiju i Istok i Zapad
Autor: Kenan Bešlija Juli 24, 2013

Osam stotina godina nakon rođenja i životnog puta Dželaludina Rumija, sjećanje na njega i njegovo djelo još živi. UNESCO je 2007. proglasio godinom Rumija, a o ovom velikom čovjeku se govori u cijelom svijetu, uvijek s velikim respektom. Zvuči nevjerovatno, ali je već godinama Rumi najprodavaniji i najčitaniji pjesnik u Americi, koja uživa u njegovoj poeziji i koja se njome inspirira



Početak trinaestog stoljeća bila je teška, mračna i opasna epoha. Jedna od najmračnijih u historiji civilizacije. U Evropi je inkvizicija s papom Inoćentijem trećim bila na vrhuncu moći. Na lomačama su gorjeli ljudi, knjige i cijeli gradovi, poput Carigrada, kojeg su 1204. opljačkali i razorili križari u svom pohodu na Svetu Zemlju. Zlo nije samo dolazilo sa Zapada. Mongolima, koji će u jednom trenutku kontrolirati prostor od Japana do Mađarske, niko se nije mogao suprotstaviti.

Osvajači nisu voljeli knjige, biblioteke i učenjake, surovo su se obračunavali s njima. Kada su Mongoli 1258. zauzeli i uništili Baghdad, sve knjige koje su zatekli u gradu bacili su u Tigris, koji je tekao crveno-crn, zamućen mastilom i krvlju od gotovo dva miliona ubijenih građana.

Pedeset godina prija razaranja Baghdada, jedan čovjek napustio je rodni grad Belkh, u Horasanu, današnjem Afganistanu, tada dijelu Perzije. Taj čovjek se zvao Bahaeddin Veled, bio je filozof, mistik i jedan od najvećih intelektualaca kojeg je svijet ikad imao. Nema mnogo ljudi koji su za života stekli nadimak „Kralja učenih, Sultana Mističnog znanja”. Bahaeddina Veleda su upravo tako zvali. Njegov otac je, također, bio veliki filozof i učenjak.

Umro je kada je Bahaeddin Veled imao samo dvije godine, a kako kaže porodična predaja, tada ga je majka uzela za ruku i odvela u porodičnu biblioteku.

Duhovno znanje

– Ovo su djela zbog kojih sam se udala za tvog oca. Čitajući ova djela, tvoj otac je dosegnuo duhovno znanje koje mi je priskrbilo počasno mjesto u islamskom svijetu.

Knjige i znanje su bile ose oko kojih se okretao život ove neobične porodice, te je sasvim logično bilo da Bahaeddin Veled tradiciju koju je naslijedio od djeda i oca prenese na svoje potomstvo. Nakon jedne svađe sa svojim najvećim protivnikom, filozofom i kraljevim prijateljem Fakhruddinom Razijem, Veled s porodicom odlazi u dobrovoljno izgnanstvo u Samarkand.

Na put je krenuo i njegov, tada petogodišnji sin, Dželaludin, onaj kojeg svijet zna pod nadimkom Rumi. Porodica je tokom „izgnanstva” putovala u Baghdad, Mekku, Damask i druge značajne gradove tadašnjeg islamskog svijeta. Godine 1219. porodica Veled će se nakratko vratiti u svoj Belkh, gdje će otac porodice, pred kraljem i brojnim građanima, proreći da će grad uništiti Mongoli i da će kraljevstvo propasti (što će se i desiti samo godinu poslije).

Bježeći od nadolazeće katastrofe, porodica Veled je ponovo krenula na zapad, zaustavivši se u gradu Konji, u oblasti poznatoj kao Rum. Tamo ih je pozvao prosvijećeni seldžučki vladar po imenu Allaudin Kajkubat. Vladar je bio toliko oduševljen velikim učenjakom Bahaeddinom da je za njega izgradio školu u kojoj će podučavati i širiti znanje. Njegov sin, veliki pjesnik i mistik Dželaludin Rumi, kasnije je smatrao da ih životni putevi nisu slučajno doveli baš u tu oblast, čiji su stanovnici zaljubljeni u muziku i lijepu riječ.

U djelu naziva „Menakibu-l-arifin” ili „Staze arifa” Šemsuddina Ahmeda el-Aflakija el – Arifija, jednom od najkompletnijih biografija Rumija, navode se riječi koje Rumija povezuju s njegovom domovinom, ali i ljubavlju prema mjestu gdje su našli podršku i novi dom.

Hzreti Mevlana zaneseno je objašnjavao zbilje istina i dubine tajni i u trenutku najvećeg duhovnog uznesenja je kazao da su stanovnici Ruma pod posebnom zaštitom i brigom Boga Istinitoga.

Uzročnik svega istinitoga, neka je uzvišeno Njegovo Biće i Njegova vlast, kazao je da je uzrok svega nečega potaknut iz svijeta bez uzroka.

– Nas je iz regije Horasan doveo u Rum. Ovo čisto tlo učinio je našim konačnim utočištem, da bismo na hrđu njihovih bića izlili eliksir svoje nutrine od kojeg će oni postati čista alhemija i povjerenici tajni …To je objasnio i u stihu:

„ Iz Horasana si me doveo u okrilje Grka. Da se s njima miješam i vjeru im uljepšam”.

Danas, osam stotina godina nakon rođenja i životnog puta Dželaludina Rumija, sjećanje na ovog čovjeka i njegovo djelo još živi. Da je zaista tako, govori i činjenica da je UNESCO 2007. proglasio godinom Rumija, a o ovom velikom čovjeku se govori u cijelom svijetu, uvijek s velikim respektom. Zvuči nevjerovatno, ali već godinama Rumi je najprodavaniji i najčitaniji pjesnik u Americi, koja uživa u njegovoj poeziji i koja se njome inspirira.

Šta je to što ovog, davno umrlog čovjeka čuva od zaborava, tog najvjernijeg pratitelja svega što postoji na ovom smrtnom svijetu? To su njegove riječi koje traju i koje su nadživjele osam stoljeća careva, kraljeva i imperije koje su nestale kao da ih nikada nije bilo, dok djelo jednog pjesnika iz srednjeg vijeka još isijava svojom svježinom i nadahnutošću. Riječi su vječne, carstva i bogatstva su prolazni.

„Niko nije pokazao da beskonačnost ima početak ili kraj. On kaže: Kad bi more bilo tinta… Kad bi se Sedam mora u tintu potpuno pretvorilo, nema nade da bi se do kraja doći moglo. Kad bi voćnjaci i šume postali pera, Riječ ova ne bi nikada oslabiti mogla. Sva ta tinta i pera će nestati, ova Riječ nebrojiva će vječna biti”.

Mistični prijatelj

Iako postoje određena mimoilaženja u vezi s mjestom i datumom rođenja velikog pjesnika, sasvim je sigurno da je Dželaludin Mevlana Rumi rođen kao Muhamed u mjestu Balkh, 30. septembra 1207. godine, u bogatoj porodici horasanskih učenjaka i mistika, koja se, kako smo već rekli, tokom pjesnikovog djetinjstva često selila i putovala, te se konačno skrasila u Konji, u seldžučkoj Maloj Aziji. Iako o periodu Rumijevog djetinjstva i mladosti nema mnogo podataka, zabilježeno je da je u svojoj 19. godini oženio Dževahir Hatun, kćerku hodže Šerifuddina Lale od Samarkanda, s kojom je dobio dva sina, Sultana Veleda i Alauddina Čelebija.

Godine 1231. Rumija će zadesiti velika porodična tragedija. Njegov otac, veliki učenjak, šejh, muderis i profesor medrese u Konji, umro je u osamdesetoj godini života. Za njegovog nasljednika na mjestu profesora izabran je niko drugi do Rumi, tada 24-godišnjak. U narednih desetak godina Rumi će raditi kao profesor i imam, te bi, vjerovatno, i bio brzo zaboravljen da se nije desio susret koji će promijeniti tok svjetske književnosti i trajno obilježiti život Mevlane Rumija. Te sudbonosne 1244. godine, veliki pjesnik će susresti čovjeka Shamsa Tabrizija (iz provincije Tabriz u Iranu), punog imena Šemsuddin Muhammed ibn Ali ibn Malek.

Rumii je, navodno, predosjećao ovaj susret, a najavio ga je i pjesnikov veliki učitelj Sejjid Burhanuddin, inače učenik Rumijevog oca. Gdje su se tačno hazreti Shams i hazreti Mevlana susreli, nije poznato. Tek, to mjesto danas se oslovljava kao „Medžme'ul bahrejn”, „Stjecište dvaju mora”, a što aludira na kur'anski ajet: „Pustio je dva mora da se dodiruju”. Postoji mnogo verzija o tome kako je izgledao njihov prvi susret:

Prema jednoj, ovaj veliki prijatelj pojavio se u liku trgovca halvom (slatkom), dok druge verzije tek spominju susret hazreti Mevlane i tada nepoznatoga čovjeka koji je zaustavio hazreti Rumijevu mulu na kojoj je jahao i postavio mu neočekivano pitanje. Kada su im se pogledi tek susreli, obojica su djelovali kao zamrznuti, ne trepćući i ne progovorivši ni riječi, naprosto su zurili jedan u drugoga, kao da su jedan drugome povjeravali, otvarali, i ponovo zatvarali okna duša, stoji u djelu naziva „Mevlana – Put ljubavi”.

Dijalog kojega su hazreti Mevlana i veliki prijatelj poveli pri prvome susretu, ima nekoliko različitih verzija.

Padanje u nesvijest

– Upitao bih te nešto, o mula (učitelju)! Molio bih te da mi razjasniš jednu čudnu i tegobnu stvar – reče Shams.

– Govori, o kalendarijo (lutajući dervišu), kakve te tegobe muče – reče mu Mevlana.

– O vođo muslimana! Ko je bio uzvišeniji: Muhammed, a.s., ili Bajazid Bistami (šejh i velikan sufizma u svome vremenu ) – upita Shams.

– Čudnovati čovječe, zar se može mjeriti i porediti Muhammed, a.s., s Bajazidom?

– U pravu si, ali nije li Poslanik rekao: „ Što mi Se više otkrivaš sve te manje poznajem”, dok je Bajazid rekao: „ Slavljen neka sam ja veličanstveni”! – reče Shams.

Mevlana na sve to odgovara:

– Kalendarijo! Tvoje pitanje je zaista čudnovato i teško. Odgovor na njega znaju samo istinski znalci i ašici. Bajazid je gucnuo samo kap aška iz golemog okeana Allahove pojavnosti i potpuno se opio, dok se žeđ Poslanikova stalno povećavala, mada je ispijao mnogo čaša iz tog okeana. Njegov stepen blizine se stalno povećavao i s njime i njegova žed za Allahom. Što je kod čovjeka veća žed za Allahom, to je on uzvišeniji. Po tome se niko nije mogao mjeriti s Pejgamberom Muhammedom, a.s., a Bajazid je samo mali zaljev u moru njegovom!

Čuvši ovaj odgovor ušima srca svoga, Tabrizijevo more ljubavi uzavre i prekipi. On pade u džezbu (zanos aška) i viknu: ALLAH!, preplavljen aškom. Te pade na zemlju onesviješćen. Mevlana sjaha s konja i ponese ga u svoju medresu u kojoj je stanovao. U medresi položi njegovu glavu u svoje krilo, čekajući da se osvijesti. U tom trenutku prisjeti se riječi svoga šejha: „ Uskoro će ti Allah poslati istinskog prijatelja…”.

Da li je ovo taj čovjek – pomisli Mevlana, gledajući Shamsa koji se budi iz nesvjestice.

Srčano ga je pozvao da se preseli u njegovu medresu, sto je Tabrizi i prihvatio. Tako su se susrela dva okeana.

Tabrizija je Mevlanin sin, Sultan Veled, opisao kao „učenog i mudrog čovjeka, elokventnu i izgrađenu osobu”. Kako sâm hazreti Shams kaže, premda je imao veliki broj učitelja i šejhova, ipak je sebe smatrao uvejsijom, dervišem koji, izvanjski gledano (zâhiren), nema fizički prisutnog šejha, no, kojega vodi nevidljiva ruka nekoga od Božijih prijatelja (evlija).

Učenjak Tabrizi rođen je oko 1180., a u Konju je došao kada je imo 60-ak godina. On je potpuno opčinio Rumija, u takvoj mjeri da je zbog druženja s ovim neobičnim čovjekom Mevlana počeo zanemarivati svoje dnevne obaveze, kako u školi tako i u vlastitom domu. Njihov mistični odnos nije bio samo predmet čuđenja okoline, nego i predmet otrovne ljubomore Rumijevih učenika, običnih građana Konje i članova pjesnikove porodice.

Navodno, u Mevlaninoj blizini, učenici su se lijepo ophodili sa Shamsom, ali kada bi ga sretali bez Rumija, samog, tada bi ga vrijeđali.

Počele su pristizati pritužbe protiv Tabrizija, a konačno i zahtjev da se on udalji iz Konje. On odlazi u Damask, gdje će se družiti s još jednim velikanom toga vremena,Šejhul Ekberom Ibn Arebijem, kojega je oslovljavao jednostavno, po njegovom prvom imenu – šejh Muhammed. Ili „brat” i „sin”.

Za to vrijeme u Konji, hazreti Mevlana je bio utonuo u tugu. U potpunosti se povukao i više nije izlazio iz kuće. Na njegov nagovor, sin Sultan Veled otišao je u Damask ne bi li pronašao i doveo hazreti Šemsa natrag u Konju. Zatekao ga je kako mirno sjedi, igrajući šah. Kada ga je ugledao, mnogo se obradovao. Zamolio ga je da se vrati, a potom je pred njega stavio darove koje su mu, u znak izvinjenja, poslali ljubomorni hazreti Mevlanini učenici, koji su ga i protjerali.

„Ne možete me kupiti zlatom i srebrom. Mevlanin poziv, čije srce je kao srce Muhammedovo, dovoljan je. Moram ga poslušati”. Kazao je. Zatim je podijelio siromašnom stanovništvu sve što je imao i spremio se za povratak u Konju.

Povratak je nagovijestio treći period konačnog hazreti Mevlaninog duhovnog zrenja, kojeg je sam Mevlana nazvao „pregaranjem”. Hazreti Mevlana, nošen novom tugom usljed definitivnoga nestanka Shamsa iz njegovoga života, dostigao je stepen „kada i poslanici i evlije čeznu za njegovim društvom”. Ovo je najprepoznatljivije u njegovom sjajnom djelu „Mesnevija”.

Život se sastoji od rastanaka, a srce slomljeno tugom uslijed rastanaka, postaje spremno kročiti u drugi, vječni svijet. Tajna čovjekove tuge na ovome svijetu ustvari je tugovanje duše svake osobe za uzvišenim Gospodarom.

Mesnevija ima više od 25.000 stihova

Rumijevo remek-djelo “Mesnevija” po svojoj vrijednosti zauzima visoko mjesto, odmah poslije Kur'ana i Hadisa. „Mesnevija” ima šest svezaka, s više od 25.000 stihova, te predstavlja pedagoško-edukativno djelo, koje ima cilj ukazivanje na pronalaženje ispravnog puta za otkrivanje istina i duhovnih tajni. U njoj su sakupljene misli i ideje Mevlane Dželaluddina Rumija. On je nastojao upoznati čovjeka s njegovim prapočetkom, odnosno evolutivnim putem koji je prešao iz svjeta minerala, preko svijeta biljaka i životinja, da bi se na kraju skrasio na nivou ljudske egzistencije. Mevlana u „Mesneviji” najviše pažnje poklanja moralu i odgoju.

Kako je nestao Shams Tabrizi

Postoje neslaganja o tome kako je Shams nestao iz Rumijevog života. Glasina da su ga ubili Rumijevi ljubomorni sljedbenici po svoj prilici je neosnovana.Zna se da je iznenada napustio Konju ne rekavši ništa Mevlani.Rano ujutru kada je Mevlana po običaju došao u Shamsovu kuću, zatekao je samo kapu, obuću i nekoliko kućnih potrepština, koje su mu poklonili prijatelji. Zabrinuto je otrčao u Sultan Veledovu sobu i zovnuo ga. Sultan Veled je bio jedina osoba u kući koja je razumjela ovaj događaj. Mevlana je tužno uzviknuo:



“Zašto spavaš ? Ustani i pronađi svoga šejha!”



Sultan Veled je, nakon što se vratio iz Damaska, Shamsa prozvao svojim šejhom. Sultan Veled je gledao negdje u daljinu i znao je da se Shams više neće vratiti.

Ovaj put, suprotno prethodnom slučaju, Mevlana nije izabrao samoću i nije se predao izolaciji i šutnji, nego se posvetio poeziji i zanosu koji su ga podsjećali na Shamsa.

Iako je znao da ga neće naći, Mevlana je otišao sam u Siriju, u potragu za Shamsom. U Damsku je osjetio njegovo prisustvo, no njega nije bilo. S istim žarom i nemirom s kojima je krenuo u potragu, vratio se i u Konju. Mevlana je umro u Konji 17. decembra 1273. godine. Tu se nalaze njegovo turbe i muzej.




Spomenik u Izmiru.

slika

Rumijevo turbe u Konji.

slika

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 06 ruj 2015, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Rešid Hafizović

Iz duhovne biografije Dželaluddina Rumija

Citat:

Tačno prije osam stotina godina, u gradu Balhu godine 1207. rođen je jedan od najvećih, ako ne i najraskošnijih sufijski pjesnik islama ili mistični pjesnik Istoka i Zapada uopće – Dželaluddin Rumi. Sudbina će mu dosuditi da još kao dijete napusti svoj rodni grad Balh, usljed nezaustavljive najezde Mongola iz pravca Kine i Indijskog podkontinenta, i da najbolje godine svog života i neumitni kraj svoga zemaljskog življenja ozbilji daleko od negdašnjeg roditeljskog doma, u maloazijskom gradu Konji u današnjoj Turskoj. Sa ove vremenske distance motreći sudbinu njegova rodnog grada, koja je bila zapečaćena konačnim mongolskim osvajanjem tog dijela ondašnjeg muslimanskog imperija, stječe se neodoljiv utisak kako je već tada predskazana tragična i krvava sudbina Rumijeva rodnog grada i zemlje koja danas nije Iran, negoli Afganistan, čiji narod danas hropti pod dušmanskom čizmom i lagano umire u rijekama vlastite krvi.

Obilježavajući ovu veliku godišnjicu rođenja ovog sjajnog muslimanskog pjesnika i mudraca u godini koja je u svijetu proglašena godinom Mevlane Dželaluddina Rumija, muslimani diljem svijeta danas svjedoče neizmjerljiv utjecaj njegovih ideja i duhovnih poruka, koje u ovo vrijeme gromoglasnije negoli ikada ranije ječe i „silaze“ sa stranica njegova rakošnog književnog opusa, posebice iz semantičkih dubina njegove Mesnevije i zbornika sufijske poezije Diwana posvećenog njegovu duhovnom vodiču i tajanstvenom učitelju Šemsu iz iranskog grada Tabriza. Dželaluddin Rumi svojim književnim opusom, nakon osam stotina godina od svog rođenja, danas na Zapadu za islam i muslimane čini više negoli cijeli muslimanski svijet i njegova najumnija pera. Godine 1998. i zvanično je u mnogoljudnoj Americi proglašen najčitanijim i najprodavanijim autorom godine.

Sve do svoje 38. godine Dželaluddin Rumi je bio ugledan, ali sasvim prosječan učitelj u tradicionalnim islamskim naukama, posve nalik tradicionalnim muslimanskim učiteljima svoga vremena i grada Konje u kojemu je živio i predavao u tamošnjoj medresi koju je utemeljio njegov otac Baha' Walad. Iznenadnim ulaskom u njegov život tajanstvenog duhovnog učitelja po imenu Šems iz Tabriza, o čijoj konačnoj zemaljskoj sudbini Rumijevi biografi izose različita mišljenja i svjedočenja, Dželaluddin Rumi postaje potpuno druga osoba i duhovna veličina kojom će se sve do danas mjeriti najuzvišeniji znanstvenici, književni i duhovni dosezi unutar raskošne povijesti muslimanskog mišljenja i u kontestu najprofinjenije i najčistije muslimanske duhovnosti kao takve. Šta god da je bio tajanstveni učitelj i vodič iz Tabriza, jedno je sasvim jasno i neporecivo: on je u Rumijev duhovni život unio onu istu duhovnu promjenu, upliv i poticaj kakvu promjenu je unosio na svakoj svetopovijesnoj obratnici i u intimu svakog od svetopovijesnih glasonoša Riječi Božije tajanstveni glasnik (Verus propheta) Hidr a.s. vječne božanske hijerognoze (ma'rifa akhirawiyya).

Blagodareći njegovu inicijacijskom uplivu, ispunila su se ona znakovita navještenja što su ih o Rumiju već bili predskazali sjajni sufijski pjesik onoga vremena Fariddudin Muhammad 'Attar i najveći mistički filozof-teozof Muhyddin Ibn Arabi, budući da je onaj prvi, tokom njegova kratkog susreta sa Rumijem u gradu Nišapuru, kazao kako je Rumi, iako tad još kao mladić, propirio kroz „sedam palača Ljubavi“, dok je ovaj drugi (Ibn Arabi), živeći svoje posljednje dane u Damasku, za dječaka Rumija, koji se stidljivo skrivao iza skuta svoga oca kazao ocu njegovom: „Skloni se, jer iza neznatna jezerca (aludirajući na Rumijeva oca) vidim da nadire pravi, nepregledni duhovni ocean (misleći na samog Rumija).“

Neočekivano izgubivši svog duhovnog učitelja Šemsa, baš onako kako ga je bio i na dar primio, Rumi je svoju tugu, bol i čežnju za svojim učiteljem pretvorio u najsjajniji duhovni spomenik, svoj odobni Diarium spirituale koji je ikad zabilježila svjetska duhovna kultura, tj. u Mesneviju, u golemi zbornik sufijske gnoze sastavljen od 25.000 stihova. Rumijeva Mesnevija i njegov Diwan nisu nastali samo kao plod nesvakidašnjeg svjetlosnog oceana mudrosti i gnoze koji se zatalasao u središtu njegove intime i oplovio cijelu hijerogeografiju Rumijeva mikrokozmosa, nego su ova sjajna djela, osobito Mesnevija, ostala važiti kao ona tajanstvena duhovna kraljevstva, onaj naš osobni Oberland ili Gornja zemlja u koju skrivamo svoga tajanstvenoga prijatelja / Prijatelja i ljubomorno ga ondje čuvamo do našeg ponovnog susreta u životu neprolaznom. Ako je Rumijev duhovni vodič Šems iz Tabriza sinonim za Hidra njegova bića, tad njegova Mesnevija, koju nimalo slučajno povijesničari sufijske literature nazivaju Kur'anom na perzijskom, nije drugo doli ono ezoterijsko naličje Riječi Božije, ona luminozno-zelena ponoć kur'anske poruke u kojoj sada, umjesto džibrilijanske blistave-žute svjetlosti, sija hidrovski luminozno-zeleni disk ili inteligencija koja najavljuje savršeni te'wil ili ezoterijski uvor Riječi Božije. Rumijevu Mesneviju bi smo, čak, mogli osloviti i onim suhraverdijanskim pojmom Na-koja-abad ili zemljom koje nema na pozitivnim geografskim kartama svijeta, ali je ima, realnije od svake druge zemlje, na mapi naše unutarnje, intuitivne, ezoterijske, hijerogeografske mikrokozmičke karte našega bića, baš ondje gdje se ponosno i trijumfalno izdiže i naša osobna mikrokozmička planina Qaf, koja sa one svoje nevidljive strane skriva naš praroditeljski dom i svjetlosnu zemlju (Terra lucida) našeg definitivnog vraćanja samom Licu Božijem. Stoga nam je Rumi iza sebe ostavio sjajnu Mesneviju da, kao primjer njegove vlastite duhovne potrage i znak najblaženijeg i najprikladnijeg sretanja sa Hidrom našeg bića, i mi u našim životima izgradimo naš vlastiti Oberland kojim odjekuju duhovna sazvučja Džibrila i Hidra našeg bića i ka kojem cjelodnevno treba biti usmjeravana i naša duhovna potraga i čežnja za nevidljivim licem jedinog Prijatelja koji nas nikad ne iznevjerava.

Koliko god da je bio slavan Rumijev tajanstveni učitelj iz Tabriza, za kojeg sam Rumi izreče stih:

Šems, sunce Tabriza,

ništa prolazno ne dotaknu,

a da ga vječnim ne učini,

sjaj njegove slave je morao izblijedjeti pred sjajem Rumijevih poetskih i proznih djela, jer se svjetlosni vodotok njegove Mesnevije i Diwana davno prelio preko obala njegove prenabujale intuicije i svojim neprevazidljivim univerzalizmom, toliko svojstvenim islamskoj duhovnoj kulturi i uvjerenju, oplovio nepreglenda nova obzorja, kulture i svekozmičke aione. To na jednak način svjedoče i Rumijeve riječi upućene njegovu učeniku Badruddinu Waladu, koji jadikuje zbog propuštenih prilika da se sretne sa Šemsom i okoristi se njegovom mudrošću, a one glase: „Iako ti nisi doživio prisustvo Mawlane Shams al-Dina – neka Bog uzvisi sjećanje na njega – po svetom duhu moga oca doživio si prisustvo nekoga na čijoj svakoj dlaci visi po stotinu hiljada Shamsa iz Tabriza.“ (W. Chittick, Sufijski put Ljubavi, Sarajevo, 2006, str. 23.).

Ali, unatoč tome, Šems iz Tabriza i Rumi iz Balha su do te mjere duhovno srasli i intuitivno povezani da je to golim okom vidljivo kada se čita izvanredna duhovna autobiografija Šemsa iz Tabriza, koju je priredio William C. Chittick pod naslovom Me and Rumi (Fons Vitae, Kentucky, 2004.), koja je, s lica motrena, potpuno šemsovska, a sa naličja u cjelosti rumijevska.
Beharistan, br. 19., 2007. god.

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 06 ruj 2015, 19:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Sedad Dizdarević

Mevlana blještava zvijezda islamskog neba

Citat:
Bez imalo pretjerivanja slobodno možemo reći da je Dželaluddin Muhammed Belhi Rumi Mevlana jedan od najvećih islamskih, a zasigurno i svjetskih mistika i pjesnika. Svojim besprijekornim i pobožnim životom i remek djelima kao što su Mesnevija i Šemsovi gazeli Mevlana je ostavio dubok trag u sveukupnom islamskom i svjetskom intelektualnom, duhovnom, literarnom i umjetničkom naslijeđu. S druge strane, svojim fascinantnim učenjem o ljubavi kao osnovnom pokretaču svih prirodnih i neprirodnih, materijalnih i duhovnih, emocionalnih i racionalnih interakcija u svijetu je pokazao jednu od najveličanstvenijih dimenzija i učenja islama. Koliko je bio značajan za života, a koliko je značajan i aktuelan i danas, govori činjenica da su odmah nakon njegove smrti napisane dvije, odnosno tri biografije o njemu što predstavlja gotovo događaj bez premca u dotadašnjoj povijesti islama. U prilog toj činjenici govori i podatak da je njegovo djelo Mesnevija bezbroj puta prevođeno i komentirano na raznim jezicima svijeta a što je još neobičnije Mevlana je proglašen za najčitanijeg pjesnika dvadesetog stoljeća u SAD-u.[1]

Turska književnost, muzika, slikarstvo, kaligrafija i mnoge druge umjetnosti u toj zemlji nisu zamislive bez posrednog i neposrednog uticaja Mevlane. Indijsko-pakistanski geniji poput šejha Sirhindija, Ikbala Lahorija i drugih svoje veličanstvene ideje i poteze zahvaljuju bliskosti sa Mevlaninim djelima. On je zaslužan za činjenicu da ljubav ka Bogu čini osnov višestoljetnih pisanja, pjevanja, razmišljanja i stremljenja svih islamskih arifa, sufija, umjetnika, pisaca i pjesnika. Njegov blagotvoreni uticaj je u znatnoj mjeri osjetila i Bosna i Hercegovina tako da niti jedno sijelo, druženje i djelovanje sufija nije bilo bez prisustva Mevlaninih ideja, hikaja, stihova i tome slično. Bez obzira na tarikat svi bosanski arifi su se ponosili poznavanjem nekolicine priča ili stihova iz Mesnevije, a Mevlanom i tumačenjem njegovih djela bavili su se mnogobrojni istaknuti pjesnici i alimi između ostalih Šam'i, Sudi, Habibi dede, Derviš-paša Bajezidagić, Abdullah Bošnjak, Muhtešim Šabanović, Ali dede Bošnjak, Leduni idr.[2] Neki od najvećih poznavalaca i komentatora su bili šejhovi drugih tarikata poput šejha Fejzullaha Hadžibajrića. Koliki je značaj Mevlane za Bosnu i Hercegovinu i njenu povijest govori činjenica da neki naši istaknuti istraživači tesavvufa i kulturnog naslijeđa iz perioda Osmanlija smatraju da je mevlevijski tarikat odigrao ključnu ulogu u širenju islama u Bosni i Hercegovini.[3] Međutim, za elaboraciju ovog pitanja potrebno je napisati poseban članak.

Ako je Mevlana do dvadesetog stoljeća slovio za najčitanijeg pjesnika i arifa na cijeloj teritoriji islamskog carstva, odnosno istoka, nakon tog perioda je to postao na zapadu. Njim i njegovim djelima su se bavili neki od najvećih svjetskih mislilaca poput Getea i Hegela, zatim intelektualci svjetskog glasa poput Austrijanca Josepha von Hammera Purgstalla, Sir James Redhouse, H. Whinfield, Reynold Alleyne Nicholson i Arthur John Arberry iz Velike Britanije, Friedricha Ruckerta, Helmuta Rittera, Fritz Meiera i Annemarie Schiemmel iz Njemačk te Eve Mayerovitch iz Francuske i drugi. Na vrelu njegovih ideja napajali su se i drugi velikani kao što su Rene Genon, Frithjof Schuon i Titus Burckhardt. Oni su koristeći Mevlanine misli i ideje zapadu predstavljali istinsko lice islama. Sve je to dovelo do toga da velikani kao što je Hegel, Herman Ete, Vilijam Hesti i drugi usmjere pažnju ka Mevlani i njegovim djelima.[4]

Duga je lista onih koji su posredno ili neposredno bili pod uticajem Mevlane, međutim ovdje ćemo navesti samo par imena nekih od najistaknutijih pisaca i pjesnika sa zapada koji su bili pod uticajem Mevlaninih ideja kao što su J. I. Follker i Colen Gharpehet u Velikoj Britaniji, Nazim Hikmet u Turskoj, Robert Dankan, Danill Librete, Robert Blay i Colmen Barks u Americi.[5]

Za sada ćemo se zadovoljiti time što ćemo reći da su neki od najpoznatijih američkih medijskih zvijezda i pop izvođača poput Madone u svojim pjesmama koristili stihove i ideje Mevlane, a svima je poznat slučaj našeg najvećeg romanopisca Meše Selimovića koji svoj roman “Derviš i smrt” praktično posvećuje Nuruddinu, šejhu mevlevijske tekije na Bentbaši, a ovaj je roman uzduž i poprijeko protkan i išaran Mevlaninim stihovima i razmišljanjima.



Vrijeme u kom je živio

Stoljeće u kom je Mevlana živio spada u najturbulentnija i najteža razdoblja ljudske civilizacije. Trinaesto stoljeće je stoljeće invazije krvoločnih i barbarskih Mongola na teritoriju islamskog hilafeta, a to je i period masovne mobilizacije kršćanske Evrope protiv muslimana, odnosno to je razdoblje krstaških ratova. U periodu pred invaziju Mongola mnogobrojni lokalni islamski vladari i namjesnici su međusobno vodili dugotrajne i iscrpljujuće ratove i sukobe što ih je znatno oslabilo.[6]

No, najstravičniji događaj koji je mogao zadesiti čovječanstvo bio je napad Mongola. Oni su tokom svojih munjevitih i krvoločnih napada sravnili sa zemljom veliki broj islamskih gradova i građevina.

Gdje god su stanovnici nekih gradova ili sela pružili bilo kakav otpor Mongoli su nakon osvajanja istih masakrirali muškarce, a često i žene i djecu dok su građevine i sve što je bilo iznad zemlje u potpunosti uništavali. Ovakvo ponašanje Mongola je izazvalo strah i paniku među muslimanima zbog čega su mnogi, uglavnom bogati i obrazovani, bježali prema Siriji, Iraku, Egiptu i Anadoliji. S druge strane, pojedini istaknuti arifi i pjesnici su svojim humanitarnim i drugim aktivnostima vraćali nadu i spas među izbezumljene ljude i na taj način su štitili i islamsku i perzijsku književnost od nestanka.[7]

Mevlanin otac je bio jedan od takvih ljudi. Kada je sa porodicom napustio rodni grad Mevlana je imao negdje između pet i dvanaest godina tako da nije bio svjestan onoga što se dešava. U Anadoliji, području u koje je doselila Mevlanina porodica, situacija nije bila mnogo bolja od Horasana. Međutim, Mongoli nikada nisu potpuno pokorili Anadoliju, niti su tu vršili pokolje i masakre kao što je to bio slučaj u Horasanu odakle je došao Mevlanin otac. Trinaesto stoljeće je stoljeće mnogobrojnih lokalnih ratova, period navale Mongola i vrijeme međusobnih obračunavanja članova vladarskih porodica. U to vrijeme anadolski Seldžuci su bili potčinjeni mongolskoj vlasti. S druge strane, mongolski vladari su svako malo svrgavali s vlasti pojedine namjesnike i na njihova mjesta postavljali druge.[8] Prije napada Mongola anadolski Seldžuci su izgubili centralnu vlast i cijeli region je bio zahvaćen anarhijom i unutarnjim sukobima.

Iako su anadolski Seldžuci u to vrijeme bili potčinjeni mongolskoj vlasti, neki od njih su uspijevali svojim mudrim i razboritim postupcima podanicima osigurati duži period mira i stabilnosti.[9]

Anadolija je u to vrijeme zbog prisustva nekoliko najvećih i najznačajnijih velikana tesavvufa kao što su Ibn Arebi, Mevlana, Iraki, Behau Veled, Nedžmu Daje i drugi, s jedne strane, i zbog tolerancije i kosmopolitizma seldžučkih vladara, s druge strane, postala centar tesavvufa.[10]



Hidžra Behau Veleda i njegove porodice

Behauddin Muhammed poznat kao Behau Veled odnosno otac Mevlane Dželaluddina Rumija spada u red istaknutih horasanskih sufija.[11]

Behau Veled se bavio poslom koji je bio uobičajen za to vrijemea to je održavanje predavanje i vazova. Poznato je da nije pripadao ni jednom sufijskom redu. Mada neki smatraju da je bio pripadnik kubravijskog reda te da je čak bio halifa ili opunomoćenik samog Nedžmuddina Kubravija takvo što nije moguće dokazati.

S obzirom da je Behau Veled zbog posla često morao mijenjati mjesto stanovanja i gradove njegov sin Dželaluddin Muhammed odnosno Mevlana se rodio i prvih pet godina života proveo u jednom malom gradiću po imenu Vahš, koji se danas nalazi u Tadžikistanu.[12]

Iako je Mevlana poznat kao Belhi i većina starijih istraživača je tvrdila da je rođen u Belhu(grad u Afganistanu) čini se da je taj naziv izabrao samo zato što je njegova porodica živjela tamo i što je Belh u to vrijeme slovio kao jedan od najvažnijih naučnih i kulturnih centara islamskog svijeta. Po mišljenju većine istraživača Mevlana je rođen 1207. godine u gradiću Vahšu koji se nalazi u blizini Belha[13] da bi pet godina kasnije tačnije 1213. zajedno s ocem preselio u Samarkand.[14]

No, zbog mnogobrojnih problema i približavanja opasnosti od Mongola između 1216. i 1221. g. Behau Veled sa porodicom napušta Samarkand i kreće u pravcu Anadolije. Nekoliko mjeseci se zadržava u Bagdadu i nakon toga odlazi u Meku i Medinu. Na putu prolazi kroz mnoge gradove kao što su Herat, Nišapur, Damask gdje se zadržava nakratko ali se u Akšahru zadržava čitave četiri godine. Tu Behau Veled predaje u lokalnoj medresi u periodu između 1217. i 1221. godine, ali zbog mnogobrojnih problema i iznenadne smrti njegovog mecene i zaštitnika Mevlanin otac biva prinuđen da napusti i ovaj grad odakle odlazi u Larande. Tu se zadržava osam godina, tačnije do 1228. U tom gradu Mevlana u sedamnaestoj godini života ženi Gouhar Hatun i negdje do 1223. godine postaje otac dva sina po imenu Sultan Veled i Alauddin.[15]

Tada je već glas o slavi Behau Veleda stigao na dvor sultana Alauddina Kejkobada. Sultan lično poziva Behau Veleda da dođe na njegov dvor u Konju. Behau Veled 1226. godine stiže u Konju gdje prihvata posao predavača u medresi a nakon dvije godine umire.

Mevlana nasljeđuje oca na mjestu vaiza i hatiba Konje i predavača u medresi. U vrijeme kada mu je otac umro Mevlana je imao 24 godine tako da je još bio relativno mlad i neiskusan. Međutim, godinu dana nakon smrti Behau Veleda njegov odani prijatelj i murid Burhanuddin Muhakik Tirmizi dolazi u Konju i na sebe preuzima brigu oko duhovnog vođenja mladog Mevlane. Burhanudin, poput svog duhovnog vođe Behau Veleda, nije bio vezan ni za jedan tarikat ali je bio pod velikim uticajem svog Behau Veleda. Burhanuddin je devet godina vodio i odgajao Mevlanu i tokom tog perioda poslao ga je u Damask i Halep radi proširivanja znanstvenih i duhovnih obzorja. Tamo je Mevlana proveo sedam godina. Burhanuddin je obavezao Mevlanu da se tokom tog perioda posveti isposništvu, ibadetu i osami. Nakon povratka Mevlana se ponovo vraća aktivnostima koje je obavljao prije odlaska u Siriju kao što su vazovi i predavanje u školi.[16]

Šems[17] sa istoka dolazi

1244. godine Šems Tabrizi, koji je preokrenuo Mevlanin život naglavačke, stiže u Konju i veoma brzo se upoznaje s njim nakon čega započinje njihovo neobično i nikada, u duhovnom i emocionalnom smislu, prekinuto prijateljstvo. Njihov susret je u mnogobrojnim knjigama opisan na različite načine, međutim izvjesno je da Mevlana nakon toga nikada nije zaboravio Šemsa. Ovaj susret je u potpunosti transformirao Mevlanin život i on se više nikada nije vratio ranijem načinu života. Njih dvojica su godinu dana živjeli gotovo nerazdvojeno ali zbog zavisti i neprijateljstva Mevlaninih murida Šems biva prinuđen da napusti Konju nakon čega odlazi u Damask. Mevlana nemogavši izdržati odvojenost od Šemsa svoga sina Sultan Veleda šalje u Damask da nagovori Šemsa da se ponovo vrati. Sultan Veled ga nalazi u Damasku i 1246. godine zajedno sa Šemsom dolazi kod oca.

Ubrzo se Šems ponovo suočava sa istim problemima s tom razlikom što Mevlanini muridi na njega vrše još veći pritisak. Šems ponovo napušta Konju i nikada se više ne vraća nazad. Neki izvori navode da je Šemsa ubio Alauddin, drugi Mevlanin sin, što nije moguće dokazati. Mevlana nikada nije mogao prihvatiti Šemsov nestanak i dugo nakon toga je iščekivao da se vrati tako da je svakoga zapitkivao o njemu. Mevlana je nekoliko puta lično sa svojim prijateljima išao u potragu za Šemsom u Damask, Tabriz i druge gradove.

Konačno se Mevlana smirio i posvetio duhovnom vođenju murida. No, veoma brzo je pronašao Šemsa u ličnosti Salahuddina Zarkuba. Salahuddin je inače bio murid Burhanuddina Tirmizija. On je za života Burhanuddina pokazivao veliku naklonost i ljubav ka Mevlani. Mada je bio nepismen i čovjek iz naroda Mevlana ga je izabrao za svoga zastupnika i nasljednika. Salahuddin je preuzeo sve Mevlanine poslove pa čak i predavanje u medresi. Muridi nisu bili zadovoljni s njim te su se zbog toga često bunili. Umro je 1258. godine, deset godina nakon što je pristupio Mevlani i nakon što ga je zamijenio na svim funkcijama.

Nakon Salahuddina Mevlanin prijatelj i saputnik postaje Husamuddin Čelebi. Husamuddin je bio sin jednog od šejhova futuvveta u Konji a poslije je na tom mjestu naslijedio oca. U historijskim vrelima stoji da je bio veoma mudar i prodoran čovjek. On je podstakao Mevlanu da započene pisati svoje najpoznatije djelo Mesneviju. Njih dvojica su zajedno proveli nekih 10-15 godina nakon čega je Mevlana 1273. godine preselio na drugi svijet. Nakon Mevlanine smrti Husamuddin zauzima njegovu poziciju i brine se o muridima.[18]

Međutim, nedugo zatim Husamuddin umire i na njegovo mjesto dolazi Mevlanin sin Sultan Veled. Sultan Veled je istinski utemeljitelj mevlevijskog tarikata, jer sam Mevlana nikada nije izrazio želju da formira poseban tarikat. Sultan Veled je bio veoma inteligentan i mudar . On je uspostavio veoma dobre kontakte sa vladarima i raznim namjesnicima tako da je veoma brzo proširio slavu oca i mevlevijskog tarikata izvan Konje. Upravo s njim počinje historijat mevlevijskog tarikata.

Ličnost i karakter Mevlane Dželaluddina Rumija

Iako su Sultan Veled, Aflaki i Sepahsalar dosta doprinijeli slavi i ugledu Mevlane i širenju njegovih ideja, on sam je vlastitim životom i razmišljanjem najviše doprinio tome. Mevlana je imao dobre odnose sa svim slojevima društva i nikada nije pravio razliku između pripadnika različitih nacija i vjerskih uvjerenja.Većinu vremena je provodio sa običnim ljudima i vodio je jako skroman i jednostavan život. Za predavanje i vazove je uzimao vrlo skromne prihode. Nikada nije uzimao sadaku, niti poklone vladara i drugih bogatih ljudi. Nastojao je da vlastiti život i porodicu organizira i vodi na temelju vlastitog truda. Svima je preporučavao da sami zarađuju za život i da se hrane halalom. Svoje muride je odvraćao od primanja sadake ili bilo kakve pomoći. Bio je veliki protivnik ekstremnog isposništva, asketizma, izolacije i posebnih sufijskih obreda i običaja.[19]

Vjerovao je da treba odbaciti želju i ljubav ka materiji a ne samu materiju ili dunjaluk. Većina njegovih murida su se bavili određenim zanatima. Bio je uvjeren da su obični ljudi i pripadnici radničke klase mnogo bolji i čestitiji od drugih, te je stoga za najbolje prijatelje i zastupnike birao ljude iz nižih slojeva društva za što su Salahuddin i Husamuddin najbolji primjeri.

Imao je isti odnos prema svim ljudima kako muslimanima tako i kršćanima, jevrejima i pripadnicima drugih vjeroispovijesti, kako prema Turcima tako prema Irancima, Arapima, Grcima i drugima i kako prema bogatima, odraslim, muškarcima i uglednim tako prema siromašnim, djeci i ženama. Prema svima je bio ljubazan a uglavnom se družio sa siromašnim i pripadnicima radničke klase mada su ga konstantno okruživali vladari i bogataši. Na njegovoj dženazi su učestvovali pripadnici svih religija. Još i danas ima kršćana koji vjeruju da je Mevlana bio kršćanin ali da to nije nikada javno objelodanio.[20]

Žestoko se obračunavao sa oportunistima i karijeristima među sufijama i šejhovima. Tvrdio je da takvi sa svojim pričama i legendama varaju narod.[21] Smatrao je da postoji veoma mali broj istinskih sufija a da ostali uživaju i koriste plodove njihovog truda i rada. Bio je veoma jednostavan, iskren i strpljiv. Nikada se nije isticao niti je poput većine sufija i šejhova govorio o svojim zaslugama.[22]

Najbolje i najbliže prijatelje je imao među siromašnim slojevima društva i nikada nije davao primat bogatim i uglednim. Vjerovao je da se preko bogatih može riješiti problem siromašnih. Stoga je održavao kontakte i prepisku sa pojedinim uglednicima, velikašima, pa čak i sa sultanima. Najbolje kontakte je imao sa sultanom Izuddinom Kejkavusom II(1226.-1260.) s kim je imao korespondenciju i međusobno se posjećivao. Također, imao je dobre odnose sa vezirom Kadi Izuddinom Konjavijem i sultanovim zastupnikom Dželaluddinom Karatajem. Isto tako, imao je relativno prisne odnose i sa Muinuddinom Parvaneom, jednim od najistaknutijih državnika tog vremena. Mongoli su imali puno povjerenja u Parvanea te su ga postavili na poziciju ličnog savjetnika sultana. Parvane je nezvanično vladao umjesto mladog i neiskusnog sultana. Međutim, kada se pobunio protiv Mongola i njega su ubili kao i mnoge prije. Mevlana je putem kontakata i druženja sa navedenim osobama pomagao rješavanju problema murida i svih ostalih ljudi.[23]

Ukoliko u kratkim crtama želimo predstaviti Mevlanu moramo reći da je bio iznad svih religija, mišljenja, slojeva i zakona. Nikada nije zaboravljao obične ljude a često je odvažno kritikovao vladare. Izgovarao je riječi koje niko drugi nije smio da kaže. Uveo je žene u tarikat i u društvo. Život je smatrao svetim a smrt ponosom. Svima je pokazao kako se treba čovjeku, tom najveličanstvenijem Božijem biću, pokloniti i na koji način se treba žrtvovati zbog drugih. Bio je protiv asketizma, isposništva i formalističkih običaja i obreda. Žestoko se protivio svemu onome što je zarobljavalo ljudski razum i nije se htio povinovati nikakvim okovima i pritiscima.

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 06 ruj 2015, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Mesnevija na bosanskom jeziku.

slika

Izdavač: Ljiljan

Predgovor

Citat:
Mensevija ima šest svezaka, sa najviše 25 000 stihova. Za nju kazu da je - magzi Kuran (srž Kurana), jer tumači više ajeta i daje odgovore na mnoga teška pitanja iz akaida i islamske filozofije. Njen sadržaj su poučne hikaje iz života, sa slikovitim izlaganjem, što je sve popraćeno poukama i dinskim nasihatima. Ona je neiscrpni izvor mudrosti i još predmet mnogobrojnih studija.

Mesnevija I
O Ljubavi, Ti koji si pozivan s hiljadu imena,
Ti koji znaš kako da uspeš vino
u čašicu tijela,
Ti koji daješ rod hiljadama uroda,
Ti koji si bez lica ali imaš hiljadu lica,

O Ljubavi, Ti koji oblikuješ lica
Turaka, Europljana, i Zanzibaraca,
daj mi čašicu iz Tvoje flaše,
ili šaku kanabisa s Tvoje Grane.
Ukloni koru još jednom.
Mi ćemo vidjeti hiljadu gazda ničice na poklonu,
i krug ekstatičnih svirača će svirati.
Onda će ovisnik biti oslobođen požude.
te biti proživljen,
i stajati u strahopoštovanju do Sudnjeg Dana.


Mesnevija na hrvatskom.

slika

Izdavač: V.B.Z.



Citat:
"Mesnevija", remek-djelo ponajvećega mističkog pjesnika islamskoga svijeta, Mevlane Dželaluddina Rumija (1207. – 1273.), napisana u 13. stoljeću, nesumnjivo spada u red nepatvorenih literarnih, duhovnih i kulturnih spomenika čovječanstva uopće.

S više od 25.000 stihova ona je najrafiniraniji duhovni jezik, himna Bogu i čežnja za susretom s Jednim i Jedinim. U svojim nepreglednim dubinama, poput oceana ona je udomila sva dokučiva i nedokučiva znanja, i o svijetu, i o transcendentnome.

Posve u skladu s kur’anskim viđenjem svijeta, ona je monument metafizičkog i pučkog jezika, jezik duhovnih visina i jezik biljaka i životinja, jezik skritog i otkritog, jezik mikrokozmosa, jezik duhovnog srca i univerzalni jezik, ali istodobno – i hijerokozmički i metapovijesni.

Njezin pjesnički imaginarij i pjev o smislu čovjekova postojanja, njezin zov da se nadiđe vlastito jastvo u potrazi za vinom božanske Ljubavi, koje naravno nije od loze i čokota nego vino duhovnog sjedinjenja, neponovljiva je građevina duha.

M. Iqbal nazvao je Rumija svjetiljkom na putu slobodna čovjeka. Iako je bio biser s Istoka, njegovo je srce nadilazilo geografiju. Ono je pripadalo, i sve više pripada, i Istoku i Zapadu, i Sjeveru i Jugu.

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 06 ruj 2015, 20:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Mesnevija na turskom.

slika

Mesnevija na engleskom jeziku iz 1881.

slika

Izdavač: London Truebner & Co.

Mesnevija na francuskom.

slika

Novije izdanje na engleskom.

slika

Mesnevija na ruskom.

slika

Mesnevija na španjolskom.

slika

Mesnevija na njemačkom jeziku.

slika

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 06 ruj 2015, 20:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Citat:
Poklon turskog grada Konye prijestolnici Bosne i Hercegovine, Sarajevu, ponovo sazdana mevlevijska tekija, koju su u vrijeme dolaska Osmanlija na prostore BiH sagradili vjernici, kao mjesto molitve i okupljanja, svoja će vrata građanima ponovo otvoriti 8. maja. Historijsku mevlevijsku!RIJEČ! tekiju otvorit će ministar vanjskih poslova Republike Turske Ahmet Davutoglu, potvrdio je u izjavi za agenciju Anadolija direktor Turske agencije za saradnju i koordinaciju u BiH (TIKA) Zulkuf Oruc.


slika

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 25 ruj 2015, 20:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
"Naše je srce riznica tajni Allahovih, smisao oba svijeta u srcu ćeš pronaći."

slika


Citat:
Nepresušni izvor tajni

Tekija čuvena po velikom šejhu Sirri-babi


Među najpoznatijim tekijama u našoj zemlji je i tekija šejha Abdurrahmana Sirri Sikirića na Oglavku kod Fojnice.

Od 1798. godine s Oglavka počinje sjati do tada neviđena svjetlost te počinje teći nepresušni izvor tajni i Božije ljubavi.

Otvorena svima

Šejh Sirri-baba, kod nas uobičajenije Sirrija, od Oglavka je napravio duhovno središte na Balkanu, a od tekije tesavufski centar tog vremena. A bio je i bošnjački pjesnik. Za Oglavak, nakšibendijsku tekiju i njenog prvaka šejha Sirriju čuli su i carstvo i sultan i veziri, pa su pomagali Oglavak i još ga oslobodili svih poreza i nameta.

Ovu priču o duhovnosti Oglavka prenosi nam potomak velikog nakšibendijskog šejha Sirrije, Kenan ef. Sikirić. On danas vodi tekiju u pročelničko-imamskom smislu.

Za "Avaz" navodi da je tekija mjesto koje putnik namjernik neće lako zaboraviti, jer su njena vrata otvorena svima, a rijetki su oni koji se nakon posjete nisu zaljubili u čudesnu atmosferu ovog prostora.

Prema njegovim riječima, ovu najčistiju baklju duhovnosti, o kojoj se on danas brine s ocem hadži Abdullahom, nastavila su održavati po starini i redoslijedu njegova dva sina - šejhovi Abdullatif i Šakir, zatim unuci - šejhovi Abdulhalim, Abdulfettah i Halid te praunuk šejh Ibrahim do 1967., kada se nastavlja s vekilstvom do danas.

- Oglavak nosi breme slave dolaskom ovog šejha na te prostore, koji svoju širinu i dubinu šejh Sirri opisuje u jednom distihu: ..."Ja sam oblikom kaplja, ali sadržinom more! U meni je cijeli svijet, ja sam svijet i njegova sadržina" - ističe ef. Sikirić.



Ef. Sikirić: Potomak danas vodi brigu o mejdanu



U sufijskoj pjesničkoj simbolici često ćemo pronaći epitete za učenjake ili neke institucije u riječima - majdani znanja. A tim majdanima u kojima se crpilo, prerađivalo i nudilo znanje, pripadala je i ova tekija na Oglavku, uspostavljena oko 1800. godine, pogotovu u periodu kada je tu tekiju vodio ovaj nadaleko čuveni šejh Sirri-baba, o kojem se u to vrijeme već čulo i u Kini, a i u Indiji.

Emir Gačanović, fotograf i publicista, napisao je knjigu "Šejh Sirri-baba oblikom kaplja, sadržinom okean".

Gačanović ističe da je u ovoj maloj tekiji i oko nje bujala katedra sufizma koja je svojim aktivnostima i metodikom krijepila i oplemenjivala gorštake tog kraja, baš kao i starija, Husejin-babina tekija iz Živčića, koja joj je bila uzor za model uspjeha.



Šejh Sirri-baba nikada nije bio zaboravljen među dervišima, a njegove ilahije i poruke i danas su najdraža poslastica na njihovim druženjima.



Hambari mudrosti

- U zabiti, pod Zahor planinom cvjetali su znanje, dobročinstvo, umjetnost, humanizam. Prenosio je šejh Sirri-baba okolnim gorštacima znanja iz poljoprivrede i voćarstva, učeći ih tako po kineskoj poslovici da sami love ribu, što je mnogo korisnije nego hraniti ih njome. Istovremeno, duboko svjestan da svi koji dolaze na tekijski prag nisu skloni tim vještinama, zbog različitih hendikepa, pa je takve obilato pomagao i oni ga prozvaše dobročiniteljem i majkom sirotinje. A one koji su težili da nahrane dušu i srce, takve su čekali puni hambari mudrosti, utjehe i tople riječi - ističe Gačanović.

Dodaje da su se na oglavačkoj katedri izučavali i prakticirali strani jezici, lijepo ponašanje, dobročinstvo, kaligrafija, ljubav prema Bogu i ljudima, solidarnost, jačanje duha i tijela, prepisivanje i širenje mudrih i korisnih poruka, ljubav prema lijepoj riječi i svemu što postoji na zemlji i u svemiru kao kreaciji Uzvišenog Stvoritelja.

Uništavali su se tu ego i sujeta, zavist, ljubomora i ružna misao, a o ružnom djelu da i ne govorimo.

Dolazili su i Husein-kapetan Gradaščević, valije, paše...


Gačanović: Napisao knjigu


Abdurrahman Sirri sin Mehmeda sina Fadlullaha Baltaoglu (kasnije Sikirić) rođen je u Fojnici oko 1775. (prema nekim izvorima 1785.) godine. Njegov otac i djed bili su visoko obrazovani ljudi, zvanjem kadije (šerijatske sudije).

Mekteb i medresu Abdurrahman Sirrija završio je u Fojnici, u kojoj je, opet prema usmenim izvorima, u to vrijeme kao muderis radio i čuveni šejh Husejin-baba Bošnjak.

Naporedo s angažmanom u medresi, šejh Husejin bio je i pročelnik mjesne tekije gdje je mladi Abdurrahman stekao prva znanja o sufizmu i tarikatu, da bi ih kasnije produbio u tekiji u Vukeljićima-Živčićima (Hukeljićima), gdje se povukao ovaj čuveni šejh. Šejh Husejin svog posinka i svog jedinog derviša uveo je u nakšibendijski tarikat i dao mu nadimak Sirri (Tajnoviti), odnosno onaj koji zna tajne života i svemira, usmjerivši njegovo obrazovanje, posljedično i životni poziv, ka tesavufu i tarikatu, pisao je svojevremeno zagrebački „Behar" o šejhu Sirriji.

Narodna predaja, koja kao i svaka legenda sadrži zrnce istine, glasi:

„...u Fojnici je živio kadija Mehmed Balta-zade sa svojom ženom. Jednog jutra, kad su ustali, kadinica reče svome mužu da je usnila jedan lijep san. "Dođe mi visok šejh, pa mi reče: „Rodit ćeš muško dijete i nadij mu ime Abdurrahman." "Kadija pogleda u svoju ženu pa reče: "Pa i ja sam to isto usnio." Bilo je to iznenađenje u kući. Kadinica je bila pri porođaju, pa je vrlo brzo iza tog sna rodila sina i dala mu ime Abdurrahman. Kad je djetetu bilo oko šest godina, došao je šejh Husejin-baba u Fojnicu. Jednog jutra zakucao je na vrata kadijine kuće. Kadija reče malom Abdurrahmanu da vidi ko kuca na vratima, a mali Abdurrahman je odmah otišao i otvorio ih. Kad je ugledao visokog šejha, brzo se vratio i rekao: „Eno onog šejha što je meni ime nadio."

Primili su ga s velikim poštovanjem, a on im je rekao da će mali Abdurrahman, kad odraste, njemu na nauke u Živčiće. Poslije završene fojničke medrese odlazi u Živčiće na nauke kod šejha Husejin-babe. Jedne večeri, kad je šejh pošao spavati, rekao je Sirriji da mu donese mlijeka da se napije. Kad je donio mlijeko, šejh je spavao. Čekao je da se probudi. Tako je čekajući, dočekao zoru. Kad je vidio šejh Husejin-baba da Abdurrahman još stoji s mlijekom, rekao mu je: "Sve ispite si položio."

Temeljito osposobljen u tesavufskoj nauci, Abdurrahman Sirri na svom posjedu Oglavak osnovao je tekiju. Tu, kao autoritativni Sirri-baba, osobnim ugledom i umješnošću, formira popularno tesavufsko i tarikatsko središte koje, zaslugom svoga šejha, postaje jedna od najglasovitijih tekija u BiH.

Vremenom se šejh Abdurrahman Sirrija razvio u znamenitog duhovnog pregaoca i prosvjetitelja koji je svojim moralnim životom i principijelnošću izaziva simpatije i poštovanje. Njegova tekija postaje ubrzo značajan centar koji posjećuju svi znamenitiji Bošnjaci. Ugled i utjecaj šejha Sirri-babe bili su toliki da je svaki novi namjesnik Bosne smatrao svojom dužnošću posjetiti velikog svetitelja.

Poznato je da su u tekiju na Oglavku, da izraze svoje poštovanje šejhu Sirriji i njegovim nasljednicima, dolazili, između ostalih, bosanske valije Mehmed Vedžihi-paša, Morali Namik-paša, Mehmed Kamil-paša, upravitelj Hercegovine Galib Ali-paša Stočević i drugi prvaci onog vremena, poput vođe pokreta za samostalnost i samoupravu Bosne i Hercegovine i prvi od naroda izabrani bosanski vezir Husein-kapetan Gradaščević. Posjete tekiji i turbetima na Oglavku nisu prestale ni poslije Sirri-babinog preseljenja, a historija posebno bilježi posjetu čuvenog Omer-paše Latasa.

Autor: A. NUHANOVIĆ

- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/128101/tekija ... DEpoC.dpuf


Citat:
Tekija i spokoj na uzvisini
Vukeljići, nekada Živčići, su prekrasno bosansko selo – muzej pod otvorenim nebom, prepuno zaboravljene, gotovo srednjovjekovne arhitekture u manje-više sretnom srazu sa novovjekovnom, i da nema njezinih sadržaja po kojima je zna svijet, osobito vjerničkih, Vukeljići bi opet i prolazniku, i namjerniku, a nadasve putopiscu bili zanimljivi. No, stara tekija i sve vezano uz nju, brojne predaje i istine, u novije vrijeme i rijedak povijesni etno ali i muzej sa drugim sadržajima, privatni je i u vlasništvu ovdašnje obitelji Hadžimejlić, među najznanijima u Bosni, dovodi ovdje ljude s kraja na kraj dunjaluka. Na ulazu u tekiji stoji natpis: “Ovu dervišku tekiju sagradio je baštinik znanosti učitelja profeta i sluga reda nakšibendija, duhovni učitelj i vodič, šejh Husein Zukić Bošnjak 1195/1780-81. godine.”


Prvi je šejh rođen u ovom selu, učio je medresu u Fojnici, dalje se školovao u Sarajevu i Kuršumliji, a visoke škole svršio je u Stambolu. Za školovanja se priklonio nakšibendijskome redu, tako mu je obitelj bila određena. Uveo ga šejh Hafiz Muhamed Hisari (umro 1785), kako nađoh u zapisima "...tadašnji šejh nakšibendijske tekije Muradije u Istanbulu, koja je pripadala mudžedidi ogranku nakšibendijskog reda, a koja svoje porijeklo trasira od slavnog šejha Ahmeda Sirhindija (umro 1625), poznatog kao ’mucedidi elfi sani’ (obnovitelj drugog milenijuma). Tekija je, međutim, dobila ime po šejhu Muhamed Murad Buhariju (umro 1719) koji je putovao u Indiju i koga je u ovaj ogranak nakšibendijskog reda uveo Hadže Masum. Po povratku iz Indije, šejh Murad se dao na putovanje i proširio mudžedidi ogranak u Siriji, Anadoliji, i konačno se nastanio u Istanbulu. (...)

Kuće od čerpića

No, šejh će Husein Zukić napustiti Istanbul i, za dugih putovanja boraviti u Konji, tri je godine proveo u tamošnjoj tekiji, učeći. Prvo je otišao u Konju i tu u glavnoj mevlevijskoj tekiji proveo tri godine, naukujući kod vrhovnog mevlevijskog šejha Ebu Bekra.” Dalje mu je preporučeno da nastavi put za Turkestan, "pravo na izvorište nakšibendijskog reda”, kaže zapis. "Nakon nekoliko mjeseci boravka u nakšibendijskoj tekiji u Samarkandu, uputio se u Kasr-i Arifan kod Buhare i tu u tekiji, vezanoj za grob pira nakšibendijskog reda Behaudina Nakšibenda, ostao sedam godina da bi se, onda, preko Irana, Bagdada, Konje i Istanbula, vratio ponovo u Bosnu. Dakle, poslije više od trideset godina studiranja, duhovnog usavršavanja i lutanja po svijetu, šejh Husein se vratio u svoj rodni kraj i u svom selu Vukeljićima podigao džamiju i tekiju (...)” Tisuće ljudi pročitalo je sjajan prikaz povijesti ove, ali i drugih tekija, one na Oglavku i u Fojnici i puno drugih zanimljivih detalja i činjenica, što ih je narodu sklonom društvenim mrežama podario autor Mirsad Topalović, kojemu zahvaljujem na ovim meni toliko potrebnim fragmentima, jer valja mi znati, stoljećima poslije, u šta gledam i kako ću o svemu misliti, gledajući u turbe što ga je šejh Sirija dao podignuti utemeljitelju...

Tekija se u međuvremenu proširila, nadgradila, ćeramidu je zamijenio crijep, a i uvedeni su dodatni sadržaji, pored već klasičnih za svaku tekiju, molitveni, oni u osami i zikri, neke prostorije, osim za objedovanje, iftare u vrijeme ramazana dakle, te za trajanja oba Bajrama, određene su i za diskusije....

Već od prvih početaka tekija u Vukeljićima i njen osnivač šejh Husein imali su značajnu ulogu u daljem razvoju nakšibendizma i utjecajima koje je ovaj red imao u Bosni i Hercegovini. Uslijed velikog ugleda šejha Huseina, ni potpora valije Bosne nije izostajala. Kako tekija nije imala svog vakufa, šejh Husein je primao plaću iz vilajetske blagajne. (...) Opet dozvah zapise upomoć, jer me nedovoljna upućenost u svijet islama ne priječi pročitati učenijega i od sebe napraviti upućenijega. A sve ovo mi je zapravo uvod u vrijeme kada se ovdje pojavljuje prvi šejh iz duge loze Mejli-baba, i to prezime, danas Hadžimejlići održava tradiciju šejhova i učenjaka, te je i danas i u ovo vrijeme novim sadržajima, jer su i vremena i nevolje koje ona sobom nose, ali i brojne mogućnosti i potrebu da se svijet tekija i njihovih šejhova više ne čini tako tajanstvenim, drukčija, a divan primjer za to je i dr. Ćazim Hadžimejlić, kaligraf i učenjak uopće, komunikativan čovjek s kojim se jednom sretoh, ali tada nisam pisao Hodopise. Ovaj put ne imah ga sreću susresti, no znam da se radi o iznimno, iznimno dobrom i za šejha pripadajućom, i ne samo šejhu dovoljnom količinom mudrosti i općega obrazovanja. Uostalom, predaje na ALU u Sarajevu, sjajne je kaligrafe tamo odgojio, predaje i na Filozofskom fakultetu, njegova komunikativnost i znanstvena te opće društvena angažiranost ruši mit o šejhovima kao isključivim samotnjacima, dapače, još će šejh dr. Ćazim u sadržaje života tekije uvesti i iscrpljujuću borbu s pošastima novih (ne)vremena, pa je jedan kat ove tekije određen za mukotrpno odvikavanje mladih ljudi koje je zaveo svijet zabluda, odvodeći ih u svijet raznih ovisnosti...

Selo Vukeljići na uzvisini s koje se, za bistra vremena pruža prekrasan pogled na blage padine prema Kaćunima i regionalnoj cesti, puno je starih čardaka i starih kuća od čerpića, mnogi zidovi se više nikada neće dati popraviti, nema više tih majstora, a i život iza nekih takvih zidova ili je izdahnuo ili će uskoro izdahnuti. Ovdje će samo turbeta – tri su šejhova, Ćazimovih predaka – uz tekiju i mitsko vrelo, a i ono ima nevjerojatno uzbudljivu priču, te muzej što ga je podigao šejh Ćazim hoditi do vječnosti, a ljudi i naraštaji će se mijenjati.

Sve je tu nekako mirisno i mirno, zvuk motora moga staroga terenca učinio mi se groznom povredom apsolutnog spokoja, premda Vukeljići tijekom godine bilježe gužve, ponajveća se sprema, jer svake zadnje subote u kolovozu ovdje je veliki mevlud.

Prije osam godina nastanak privatnog muzeja inicirao je jedan od članova porodice Hadžimejlić, doktor Ćazim Hadžimejlić, historičar umjetnosti i kaligraf koji predaje na Akademiji likovnih umjetnosti i na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. No, nikada se nije prestao baviti sakupljanjem predmeta i zanimljivih eksponata za obiteljski muzej, o čemu Nedim Hasić, koji je putopisno ovdje prije mene boravio i razgovarao s uvaženim šejhom, piše: "Najprije je sakupio najvrednije predmete koji su se nalazili po kućama članova njegove porodice, a zatim je počeo sakupljati zanimljive eksponate i od ostalih porodica. Također je donosio zanimljive predmete iz raznih zemalja kuda je putovao. U muzeju se danas mogu vidjeti narodne nošnje, a posebno je bogata zbirka nošnji derviša nakšibendijskog, mevlevijskog i rufaijskog reda, kao i najrazličitijih derviških kapa.

U muzeju se također nalazi i staro bakreno suđe, muzički instrumenti, knjige, geografske karte, te impresivna zbirka od stotinu četrdeset bosanskih ćilima kojima je zastrta cijela porodična kuća u kojoj je muzej i otvoren. Neki od predmeta stari su i preko šeststo pedeset godina.

Besplatan ulaz

Posebna prostorija odvojena je za kaligrafsku zbirku i za stare dokumente. Pošto je godinama radio kao restaurator i konzervator u raznim arhivama, između ostalog i u Istanbulu, Ćazim Hadžimejlić je, kako kaže, često umjesto honorara tražio da mu se pokloni neki od manje vrijednih dokumenata iz osmanskog perioda u kojem se spominje Bosna. Svi ti dokumenti danas su izloženi u Vukeljićima. Ulaz u muzej je besplatan, sve radove finansirala je porodica Hadžimejlić, ali se primaju dobrovoljni prilozi za njegovo održavanje. Hadžimejlići su ponosni na svoj muzej, posebno zato što su u njemu stvari koje su preživjele dva svjetska rata. – Kroz selo su prolazile razne vojske, pljačkalo se, otimalo, mnogo toga je bestraga nestalo. Današnji eksponati su one stvari koje smo sačuvali uprkos svemu”, rekao mu je tada dr. Hadžimejlić, a ja vama prenosim... Sve opisano proglašeno je nacionalnim spomenicima.

Do Vukeljića se dugo i strpljivo radi cesta, i, ako se napokon dovrši jedna takva veza dovodila bi ovdje puno radoznaloga svijeta, jer ova ljepota ne bi smjela ostati ovako sakrivena, i samo nama avanturistima, planinarima i vjernicima – namjernicima dostupna. Ljudi su blagi i vole dolaske, shvatih pri odlasku, sjetivši se da imam dva kataloga koje mi je poklonio zajednički prijatelj s dr. Ćazimom, jedinim šejhom kojega sam u svom životu upoznao, Amir Brka pisac iz Tešnja, jedan je šejhov a drugi je, također, zajedničkog prijatelja Osmana Morankića vrsnoga umjetnika, onoga koji smisao levhi izvodi iz tradicijskih kanona, i prbližava ih onima koji žele učiti. Pa ću jednu, s neke od izložaba uramiti i postaviti na zid: "Uči, čitaj u ime Gospodara svoga, koji stvara čovjeka od zakvačka...”

Eto, Vukeljići su vam, primjerice, manje od šezdeset kilometara od Sarajeva. A sat lagane vožnje prekrasnim predjelima iz Fojnice, pa ako itko dođe u Vukeljiće zahvaljujući ovome što pomalo napisah a pomalo citirah – dat će dodatni smisao ovome što radim.


TRI TURBETA

Ponad tekije tri su turbeta kockama nalik, natkrivene kupolikim krovovima; na svakom je napisano "Hu” – on, i ta su grobna zdanja posve drukčija od svih drugih građevina u blizini. Pod najvećim leži rečeni šejh Husein-babo, grob Mejli-babe je u drugom, a u trećem je šejh Hasan-babo i dvojica mu sinova, Abdulatif i Kazim. Okolo turbeta nižu se grobovi derviša koji su željeli da budu sahranjeni u blizini svojih šejhova. Tako se formiralo groblje oko spomenutih turbeta.

Nekada davno ovdašnji su ljudi oskudijevali s vodom, a to je bila rijetkost za ovdašnji kraj u kojemu voda posvud prska; no nekom kraju Bog nešto da, a za nešto ga uskrati, te je smjerni Mejli baba pred put na hadž proučio dovu, tražeći od Allaha dž. š., da se nevolje sa vodom riješe. To mu je bio prvi odlazak u Meku odavde, no s drugih je destinacija za dugoga života, daleko izvan Bosne odlazio tamo sedam puta! Svemogući je uslišio želju hadžijinu, i voda je prsnula, no kad se hadžija vratio, vrelo je opet presahlo i narednih godina bi se samo o vremenu hadža aktiviralo, kao da je Gospodar podsjećao vjernike da moraju biti u stalnoj vezi sa Smislom. Sada voda stalno teče, šejh Mesud ef. Hadžimejlić koji je dao napraviti pumpu, i, vjerujte mi na riječ, čudo je to od vode. Narod ju drži ljekovitom. A vrelo zove hadžijsko vrelo ili Mejlina voda...

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 25 ruj 2015, 20:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
slika

Citat:
Edin Urjan Kukavica
Tajnoviti Abdurrahman Sirri-baba Sikirić
Abdurrahman Sirri-baba Sikirić

Abdurrahman Sirri sin Mehmeda sina Fadlullaha Baltaoglu (kasnije Sikirić), rođen je u Fojnici oko 1775. (prema nekim izvorima 1785.) godine. Njegov otac Mehmed-efendija Balta-zade i djed Fadlullah (Fadil) efendija Balta bili su visoko obrazovani ljudi, zvanjem kadije (šeri’atske sudije), dok u nekim izvorima njegov djed, uz svoje i ime svoga oca, ima i odrednicu Mevlevi, što znači da je bio i mevlevijski šejh, te se spominje i kao muftija grada Amasije u Turskoj. Osnovno obrazovanje (mekteb) i srednje (medresu) Abdurrahman Sirri (kod nas uobičajenije Sirrija) završio je u Fojnici, u kojoj je, opet prema usmenim izvorima u to vrijeme kao muderis radio i čuveni šejh Husejin-baba Bošnjak. Naporedo sa angažmanom u medresi, šejh Husejin je bio i pročelnik mjesne tekije gdje je mladi Abdurrahman stekao prva znanja o sufizmu i tarikatu, da bi ih kasnije produbio u tekiji u Vukeljićima-Živčićima (Hukeljićima), dva sata hoda istočno od Fojnice, gdje se povukao ovaj čuveni šejh. Šejh Husejin je svoga posinka i svoga jedinog derviša uveo u nakšibendijski tarikat i dao mu nadimak Sirri (Tajnoviti), odnosno onaj koji zna tajne života i svemira, usmjerivši njegovo obrazovanje, posljedično i životni poziv ka tesavvufu i tarikatu. Narodna predaja, koja kao i svaka legenda sadrži zrnce istine, glasi:
…u Fojnici je živio kadija Mehmed Balta-zade sa svojom ženom. Jednog jutra, kad su ustali kadinica reče svome mužu da je usnila jedan lijep san. “Dođe mi visok šejh, pa mi reče: ‘Rodit ćeš muško dijete i nadij mu ime Abdurrahman’. “Kadija pogleda u svoju ženu pa reče: “Pa i ja sam to isto usnio.“ Bilo je to iznenađenje u kući. Kadinica je bila pri porođaju, pa je vrlo brzo iza tog sna rodila sina i dala mu ime Abdurrahman. Kad je djetetu bilo oko šest godina, došao je šejh Husejin-baba u Fojnicu. Jednog jutra zakucao je na vrata kadijine kuće. Kadija reče malom Abdurrahmanu da vidi ko kuca na vratima, a mali Abdurrahman je odmah otišao i otvorio ih. Kad je ugledao visoka šejha, brzo se vratio i rekao: Eno onog šejha što je meni ime nadio.
Primili su ga sa velikim poštovanjem, a on im je rekao da će mali Abdurrahman kad odraste, njemu na nauke u Živčiće. Kadija i supruga mu su bili čvrsta uvjerenja da treba izvršavati sva šejhova uputstva i naređenja i da trebaju poslati svoga sina njemu u Živčiće. Poslije završene fojničke medrese odlazi u Živčiće na nauke kod šejh Husejin-babe. Jedne večeri, kad je šejh pošao spavati, rekao je Sirriji da mu donese mlijeka da se napije. Kad je donio mlijeko šejh je spavao. Čekao je da se probudi. Tako je čekajući, dočekao zoru. Kad je vidio šejh Husejin-baba da Abdurrahman još stoji sa mlijekom rekao mu je: “Sve ispite si položio.“

Temeljito osposobljen u tesavvufskoj znanosti, Abdurrahman Sirri krajem 18. stoljeća se, po nalogu svoga šejha, oženio i na svom posjedu Oglavak, dva sata hoda jugoistočno od Fojnice, osnovao tekiju: Tu, kao autoritativni Sirri-baba, osobnim ugledom i umješnošću, formira popularno tesavvufsko i tarikatsko središte koje zaslugom svoga šejha postaje jedna od najglasovitijih tekija u ovim krajevima, ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini.
…šejh Abdurrahman Sirija je oženio bogatu udovicu i na njenom posjedu u Oglavku, između Fojnice i Kiseljaka, osnovao tekiju. Sirri-baba i njegova žena su na ruji vidjeli gdje će praviti tekiju, a kad su ustali i izašli napolje ugledali su pobodene direke u zemlji. Ova tekija je postala jedan od naglasovitijih tekija na Balkanu. Po nalogu svoga šejha, Sirrija se oženio Lejlom, kćerkom Mula Ahmeda, imama iz Ostružnice, čiji su roditelji imali imanje na Oglavku. Sirri-babina prva žena Lejla rađala je samo žensku djecu, a i ta su djeca rano umirala. Sama je predložila da se Sirri-baba ponovo ženi. Sama je našla i djevojku Latifu, kćerku imama iz Pločara, koja je rodila Sirri-babi dva sina (Abdullatifa i Šakira) i tri kćeri (Vasviju, Šaćiru i Aišu).

Vremenom šejh Abdurahman Sirija se razvio u ozbiljnog i znamenitog duhovnog pregaoca i prosvjetitelja koji je svojim moralnim životom i principijelnošću izaziva simpatije i poštovanje muslimana širom Bosne i Hercegovine. Sirri-babina tekija postaje ubrzo značajan centar koji posjećuju svi znamenitiji Bošnjaci. Šejh Sirri-babin ugled i utjecaj bili su toliki da je svaki novi namjesnik Bosne smatrao svojom dužnošću posjetiti velikog svetitelja. Poznato je da su u tekiju na Oglavku, da izraze svoje poštovanje šejhu Siriji i njegovim nasljednicima, dolazili među ostalim bosanske valije Mehmed Vedžihi-paša, Morali Namik-paša, Mehmed Kamil-paša, upravitelj Hercegovine Galib Ali-paša Stočević, i drugi prvaci onog vremena, poput vođe pokreta za samostalnost i samoupravu Bosne i Hercegovine i prvi od naroda izabrani bosanski vezir Husejin-kapetan Gradaščević, na čijoj je strani bio i koga je, kao narodnog borca, podržavao šejh Sirija. Nadalje, i brojni drugi učeni ljudi toga doba poput sarajevskog muftije Muhameda Šakir-efendije Muidovića (p. 1859.), mostarskog muftije Mustafe-efendije Sarajlića (p. 1847.). Posjete tekiji i turbetima na Oglavku nisu prestale ni poslije Siri-babinog preseljenja, a historija posebno bilježi posjetu čuvenog Omer-paše Latasa. Pošto njegovi prihodi nisu bili dovoljni za održavanje tekije, obratio se tadašnjem namjesniku Selim-paši za pomoć, koji mu bujuruldijom iz 1239./1824., zbog njegove naročite pobožnosti i pjesničke umjetnosti, iz prihoda (taksita) fojničke nahije odobrava pomoć od 100 groša godišnje za održavanje tekije i njene musafirhane. Godine 1251./1835. šejh Sirri, Pobožni je, na osnovu sultanskog fermana, sultana Mahmuda II. (1808.-1839.), oslobođen od svih vrsta poreza i davanja. Poslije toga, 1838. godine travnički vezir Mehmed Vedžihi-paša (bosanski namjesnik, 1835.-1840.), na Oglavku gradi svoj konak, koji je postojao sve do 1914. godine, kada je iz temelja obnovljen, a drugi je mnogo veći i ljepši, 1845. ili 1846. godine sagradio bosanski namjesnik Morali Kamil Mehmed-paša, za koje se pretpostavlja da su bili Siri-babini muridi. Kasnije su oba konaka služila za musafirhane.

Iz kronograma povodom njegovog preseljenja koji je anonimni autor spjevao na perzijskom jeziku, doznajemo potpuni datum smrti Šejh Sirrije Sikirića. Taj datum pada 23. marta 1847. godine po miladi Isa’a (a.s.). Napominjemo da se u ovoj medžmui nalaze zapisana još dva kronograma iz pera pjesnika Šakira. Prvi je vezan za smrt nakšibendijskog šejha Nešati Ali-efendije iz 1282./1865.-66. godine, a drugi se odnosi na smrt nekog učenog Hamid-efendije, koji je umro od kuge u kasabi Visoko 1283./1866.- 67. godine. Oba kronograma su napisana poslije smrti muftije Muidović a, što znači da im je autor neki drugi pjesnik Šakir. Postoji velika vjerovatnoća da se radi o Šejh Sirrijinu mlađem sinu Šakiru, koji je dobro poznavao turski i perzijski jezik i koji je starijeg brata Abdullatifa naslijedio na šejhovskom polož aju oglavačke tekije. Ovaj Šakir nam je ostavio i kronogram o gradnji Šejh-Sirrijina turbeta (mauzoleja) koje je na Oglavku podigao Alipaš a Rizvanbegović Stočević. Naime, nakon Sirri-babinog preseljenja (1263./1847.), nad njegovim mezarom na Oglavku izgrađeno je turbe, a po želji i zapovijesti njegovog poštivaoca, a po svemu sudeći i derviša, hercegovačkog vezira Alipaše Rizvanbegovića. O gradnji turbeta nalaze se tu na posebnoj tabli spomen stihovi na turskom jeziku, koje je spjevao Sirrijin mlađi sin Šakir-efendija. Turbe ima oblik četverougla sa bijelim okrečenim zidovima, dekorisanim velikim Hu (On) i kupastim drvenim krovom.

Medžmua Abdurrahmana Sirri-babe Sikirića
Medžmua Abdurrahmana Sirri-babe Sikirića

Medžmua Abdurrahmana Sirri-babe Sikirića
Medžmua Abdurrahmana Sirri-babe Sikirića


Rukopis MS 382 iz zbirke Orijentalnih rukopisa Bošnjačkog instituta fondacije Adil-beg Zulfikarpašić

Rukopis MS 382 Bošnjačkog instituta, naslovljen na prepisivač a kao Divan Abdurrahman Sirrije Bošnjaka (Hada diwanu qutb-i al-aqtab mawlana ‘Abdurrahman Sirri al-Bosnawi almadfun fi turbah ka’inah fi qaryati Oglavak fi qada’i Fojnica), sadrži uglavnom poznate Sirrijine pjesme na turskom i bosanskom jeziku, zatim pjesme drugih, uglavnom tesavvufu orijentiranih bošnjačkih i osmanskih pjesnika…

Predstavljanje porodice Sikirića počet ćemo silsilom nakšibendijskog reda, onako kako su je zabilježili ovi oglavački šejhovi. I ta silsila je zabilježena u spomenutom rukopisu. Iz ove silsile saznajemo da je šejh Abdurrahman Sirri prvi u svojoj obitelji pristupio nakšibendijskom tarikatu, a i iz ostalih dokumenata ćemo vidjeti kojim su derviškim redovima pripadali njegovi preci. Da je Abdurrahman Sirri bio utemeljivač tekije na Oglavku, nakon što se već afirmirao kao šejh, poznato je od ranije. Naime, nakon što je šejh Abdurrahman Sirri bio utemeljio derviški red nakšibendija na Oglavku, Ali-paša Rizvanbegović mu je sagradio tekiju koja će ostati u svojoj funkciji do posljednjeg rata, kada je srušena od hrvatskih ekstremista 1993. godine. U silsili koju ovdje donosimo prati se kretanje ovog reda od njegova osnutka do Sirrijevih nasljednika u oglavačkoj tekiji sa početka 20. stoljeća. Kao što je to uobičajeno i u predstavljanju drugih redova i ovdje se ide od samog Poslanika Muhammeda (s.a.v.a.), jer svaki red svoje utemeljenje veže za Vjerovjesnika… Iz ove silsile proizilazi da je oglavački šejh Abdurrahman Sirri, koji je živio u 19. stoljeću (1785.-1847.), dvanaesti u slijedu nakšibendijskih šejhova iza osnivača ovoga reda Šah Muhammeda Behauddina Nakšibenda, po kome je red i dobio ime, a koji je živio u 14. stoljeću (1318.- 1389.). Ovaj red je nastao u Centralnoj Aziji, u gradu Buhari, odakle je i njegov osnivač Šah Muhammed Behauddin Nakšibend… Kod nas je bio priznat i prije šejha Sirrija, ali je on najpoznatiji predstavnik toga reda u Bosni i Hercegovini. Tako|er se iz ove silsile može zaključiti da su trojica prethodnika šejha Muhammeda Behauddina Sikirića i to njegov otac Abdullatif-efendi i dva njegova brata šejh Abdulmedžid Hilmi i Abdulfettah Hamdi ovlastili Behauddina da vodi nak šibendijsku tekiju na Oglavku, a Abdullfetah Hamdi je ovlastio i drugog brata, šejha Muhammeda Halida. Poslije ovoga mjesto šejha je pripalo prof. dr. Šaćiru Sikiriću (p. 1966., sin Muhammed-ef., a unuk šejh Šakira, sina i drugog nasljednika Sirri-babina), a onda njegovom bratu Hilmi Sikiriću (posljednji voditelj tekije na Oglavku smatrao je sebe vekilom, a ne šejhom). Posljednja dvojica nisu spomenuta u silsili koju je sastavio Behauddin Sikirić koji je i prepisivač ovog rukopisa.

Isti rukopis nudi i podatak da je kod šejh Sirrije Bošnjaka Fojničanina u tarikat stupio Anadolac Mejli-baba. Na više mjesta u ovoj medžmui zabilježeno je da joj je sastavljač i prepisivač šejh Behauddin Sikirić koji koristi mahlas Bahai. U istoj medžmui, u izboru pjesama koje je donio ovaj sastavljač, u drugoj polovici rukopisa nalazi se jedna ilahija koja je naslovljena Ilahi li-Hadrat-i Fadil Bosnavi džedd-i Hadrat-i Šejh Sirri (Ilahija časnog Fadila Bošnjaka, djeda časnog šejha Sirrije). Ilahija je posvećena Muhammedu Behauddinu Nakšibendu. Na istoj strani je i ilahija šejha Hamdi-babe, brata sastavljača medžmue šejha Behauddina Sikirića. Dakle, u ovoj medžmui od Sikirića su zastupljeni Fadil Bosnevi, šejh Sirri, šejh Behauddin i šejh Hamdi. Inače se ovaj Fadlullah (Fadil) Bosnevi, pojavljuje kao autor komentara Ar-risallah fi ajati‘l-Kursijji, koju je napisao Muhammed-ef. Guzel Hisari.

Ova medžmua sadrži i tarih smrti šejha Abdullatif-ef. Sikirić a, sina Sirrijinog, koji je spjevao u osam distiha šejh Hafiz Omer Paloš s pjesničkim mahlasom Uftade. Tarih smrti izražen i stihom i napisan na kraju brojem je 1300 (1882.) godina.

Na jednom slobodnom listu, uz rukopis MS 364 nalazi se pismo u mesnevi-stihovima koje je spjevao Muhammed-ef. (ili Mehmed-ef.) Balta-oglu (Sikirić). Iz stihova ne možemo zaključiti radi li se o kadiji Muhammedu sinu Fadlullaha, fojničkom kadiji a ocu Sirrijinom. Ako je o njemu riječ, onda u istoj porodici imamo slijed autora stihova, da ne kažemo pretenciozno pjesnika, od Fadlullaha, djeda Sirrijinog do Behauddina unuka Sirrijinog. Ova mesnevija ima 25 bejtova i nema tesavvufski karakter kao što je većina drugih tvorevina nastalih u krugu ove porodice. Muhammed se potpisuje kao Balta i u rukopisu 2069 u Orijentalnoj zbirci HAZU u Zagrebu i tu stoji da je sin Fadullaha, muftije iz Amasije. Iz ovoga proistič e da je obitelj Sikirića porijeklom iz Amasije u Turskoj. Rukopis predstavlja pjesmu o Ibrahimu, sinu Muhammeda (s.a.v.a.), a napisao ju je na bosanskom jeziku Sulejman Tabaković 1278./1861. godine.

Muhammed-efendi sin Fadlullaha je inače potpisa i kao vlasnik rukopisa koji se ovdje vodi kao MS 267, a na kome stoji Al-faqir al-muhtadž ila rahmeti rabbihi’l- kadir Kadi Muhammad ibn Fadlullah al-Mawlawi (Siromah, potrebit milosti Gospodara Svemoćnog, kadija Muhammed sin Fadlullaha Mevlevije). Rukopis Ms 267 zanimljiv nam je ovdje samo zbog činjenice da je bio u vlasništvu kadije Muhammeda sina Fadlullahovog i što ostavlja trag o ovoj dvojici predaka Sirrije Sikirića. Kako je i ovaj kodeks u Bošnjačkom institutu dospio iz kolekcije Sikirića, nema sumnje da se radi o dvojici predaka šejha Sirrije. Ta zabilješka glasi: Al-muhtadž ila rahmati rabbihi’l-kadir kadi Muhammad b. Fadlullah al-Mawlawi ‘afa ‘anhumma Allah (Potrebiti milosti Gospodara Svemoć nog, kadija Muhammed sin Fadlullaha Mevlevije, neka im obojici oprosti Allah).

Iz ovog se zaključuje da je Fadlullah, ili kako se u ovim rukopisima spominje još kao Fadil Bosnevi, bio mevlevija. Bilješka o vlasništvu na rukopisu, koji se u Bošnjačkom institutu vodi pod brojem Ms 364, proširuje saznanja o ovoj obitelji pa tako saznajemo čak i ime Fadlullahovog oca. Ta bilješka glasi: Summa istashabahu al-fakir Abu Muhammad Baha’u-ddin b. aš-Šajh ‘Abdullatif-efendi baba b. aš-Šajh ‘Abdurrahman Sirri baba aš-šahiran bi karamati‘l-kasirati al-fahirati b. aš-Šajh Muhammad al-kadi b. Šajh Fadlullah b. šajh Abdullah Razi kaddasa asrarahum, al-ma’mur bi markazi vilajati Bosna va‘l-mu’allim bi-maktabi nuvvab va maktabi ‘askari. ‘Afa ‘anhu. 1329. (Prijevod glasi: Zatim je bila u posjedu siromaha Abu Muhammeda Behauddina, sin Šejha Abdullatifa ef. babe, sina Šejha Abdurrahmana Sirri babe koji su poznati po svojim brojnim vidljivim kerametima. /Ovaj je Sirri baba/ sin Šejha Muhammeda, kadije koji je sin Fadlullaha, sina Abdullaha Razije – neka im Allah svim posveti njihove tajne! /Behauddin/ je službenik u Bosanskom vilajetu, nastavnik u Mekteb-i nuvabu (Šerijatskoj školi) i vojnoj školi. Neka mu Allah oprosti! Godine 1329./1911.).

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Islam i misticizam
PostPostano: 12 lis 2017, 21:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5970
Sufi Naqshbandi Shaykh from Sarajevo-Bosnia, giving short but astonishingly encompassing lecture about the fasting of the month of Ramadan in first ever appearance on Bosnian TV channel Hayat.

https://www.youtube.com/watch?v=a9fp4_rruaQ
https://www.youtube.com/watch?v=6VrCCar5VLw
https://www.youtube.com/watch?v=cpHjFj31rh0

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: Zviezda Granda i 56 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO