Naime citam danas novine i zape mi za oko tekst u kojem pise, da li je ljubav izmedju HR Hrvata i BiH Hrvata ugrozena, ako jest zasto????
Rezultati ispitivanja pokazuju da 80 posto anketiranih podržava glasovanje samo u diplomatskim predstavništvima, a rezolucija EP-a poziva na promjenu Ustava u istom smislu
ZAGREB - Pedesetak posto hrvatskih građana zauzima se za ukidanje prava glasa dijaspori. Daljnjih tridesetak posto smatra da bi glasačko pravo Hrvatima koji žive izvan Hrvatske trebalo znatno reducirati. Dakle, čak 80 posto hrvatskih državljana (koji žive u Hrvatskoj) želi ukidanje sadašnjeg modela glasovanja za dijasporu i za Hrvate koji žive u Bosni i Hercegovini.
Dijaspora glasuje, a vladu sastavljaju stranke koje pobijede u Hrvatskoj?
Samo u Hrvatskoj dijaspora bitno utječe na ishod izbora
I HDZ-ovci za izmjene
Ovo su najvažniji rezultati istraživanja što ga je za potrebe jedne političke stranke nedavno provela agencija Puls. Zanimljivo je, također, da gotovo 80 posto ispitanika podržava ideju da se u Bosni i Hercegovini glasuje isključivo u hrvatskim diplomatsko-konzularnim predstavništvima (kojih je pet). Podsjetimo, Hrvati u BiH dosad su, glasujući na hrvatskim izborima, imali na raspolaganju čak 130 biračkih mjesta. Važno je spomenuti da i velik broj birača HDZ-a podržava ukidanje ili reduciranje prava glasa za dijasporu i Hrvate koji žive u Bosni i Hercegovini.
Poziv Vladi
Ovakvo, gotovo konsenzualno raspoloženje hrvatskih državljana prema pitanju glasovanja Hrvata u BiH i u dijaspori, moglo bi odigrati značajnu ulogu u dogovoru političkih stranaka o ustavnim promjenama.
Hrvatska bi trebala u novom Ustavu pronaći i rješenje za pitanje dvojnog državljanstva Hrvata koji žive na teritoriju Bosne i Hercegovine, ali rješenje koje bi jasno dalo signal tim Hrvatima da im je BiH “primarna država”. Rekao je to Jutarnjem listu Hannes Swoboda, izvjestitelj Europskog parlamenta za Hrvatsku. To je izjavio odgovarajući na pitanje što se misli pod točkom 37 Rezolucije Europskog parlamenta o Hrvatskoj, gdje se hrvatsku Vladu poziva da “preispita politiku dvojnog državljanstva, posebno u slučaju građana sa stalnim prebivalištem u Bosni i Hercegovini”. Dodao je da EU ne želi Hrvatskoj nametnuti bilo koje rješenje, ne traži ni neke radikalne promjene, ali smatra da je za obje države dobro da se to pitanje jasno riješi. Sadašnje ustavno rješenje je, prema ocjeni izvjestitelja za Hrvatsk u, nejasno. Zanimljivo je da je Swobodino tumačenje rezolucije vrlo slično SDP-ovim stajalištima u konzultacijama o promjeni Ustava.
Pregovori do kraja godine
Hannes Swoboda izrazio je i zadovoljstvo što su sada sve države EU uklonile svoje rezerve o otvaranju poglavlja o pravosuđu, što otvara put da se pregovori o članstvu Hrvatske u EU zaključe do kraja ove godine.
Hannes Swoboda: Ne može na dan izbora BiH biti ‘proširena Hrvatska’
Hannes Swoboda, izvjestitelj Europskog parlamenta za Hrvatsku, koji je i sastavio zadnju rezoluciju Europskog parlamenta o Hrvatskoj, ubacujući i amandmane koji su dobili potporu većine, kaže kako nitko ne želi dovesti u pitanje pravo Hrvatske da Hrvatima koji žive izvan nje da državljanstvo. Ipak smatra da je problem u tome što, na dan izbora u Hrvatskoj, BiH izgleda kao da je “proširena Hrvatska”.
- Hrvati koji imaju državljanstvo na dan izbora glasaju i u drugim državama svijeta. Ali to čine u diplomatskim predstavništvima, a ne, primjerice, u američkim ili njemačkim selima i gradovima kao što se to radi u Bosni i Hercegovini - rekao je Swoboda.
ZA PROMJENE
80 % hrvatskih građana želi ukidanje sadašnjeg modela glasovanja za dijasporu i za Hrvate u BiH
5 predstavništava RH u Bosni i Hercegovini
30 biračkih mjesta na raspolaganju Hrvatima u BiH za hrvatske izbore
http://www.jutarnji.hr/dokument-europskog-parlamenta--svaki-drugi-hrvat-ukinuo-bi-pravo-glasa-dijaspori/575429/