HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 18:11.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 125 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 14 tra 2010, 07:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Neki su bili stari,ali većina je u skladu sa normama NATO-a koliko sam pratio zadnjih godina.Jedna zanimljivost iz JNA vezana uz Vojnu policiju-VP je imala žute zvijezde na značkama i opasaču,a ne crvene kao ostali...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 14 tra 2010, 08:27 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24534
Lokacija: Heartbreak Hotel
Je li tko zna objasniti čin u JNA - Kapetan prve klase? U čemu je njegova posebnost u odnosu na običnog kapetana. Zašto je to uopće postojalo?

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 14 tra 2010, 08:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Bobovac je napisao/la:
Je li tko zna objasniti čin u JNA - Kapetan prve klase? U čemu je njegova posebnost u odnosu na običnog kapetana. Zašto je to uopće postojalo?


Ništa posebno,jedan čin više.Poručnik bojnog broda u mornarici.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 14 tra 2010, 15:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
Mar-kane a šta znači general bojnik?

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 14 tra 2010, 16:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Real gone je napisao/la:
Mar-kane a šta znači general bojnik?


General-bojnik je general-major.

A bojnik je major,grubo rečeno bojnik ili major zapovjeda bojnom-bataljonom.

Bojna je osnovna taktička postrojba nekih rodova kopnene vojske. Sastoji od 3-5 satnija. U pravilu je u sastavu pukovnije, a može biti i samostalna. Jačina i sastav ovise od namjene i naoružanja. Može biti pješačka, tenkovska, padobranska i dr. Pješačka bojna broji od 300-500 vojnika, dočasnika i časnika.

Bataljon, bataljun ili bojna je taktička vojna jedinica u mnogim kopnenim vojskama. Obično se sastoji od 3-5 četa, a komanduje mu major ili potpukovnik. Ima između 300 i 1000 vojnika.
Više bataljona čini puk ili brigadu.
U artiljeriji se odgovarajuća jedinica naziva divizion.


Za čin bojnika ili majora se u ex JNA išlo u školu,opet :zubati Također i za generala,Komandno štabna akademija u BG+Škola narodne obrane.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 14 tra 2010, 16:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
Mar-kan je napisao/la:
General-bojnik je general-major.

A bojnik je major,grubo rečeno bojnik ili major zapovjeda bojnom-bataljonom.

Bojna je osnovna taktička postrojba nekih rodova kopnene vojske. Sastoji od 3-5 satnija. U pravilu je u sastavu pukovnije, a može biti i samostalna. Jačina i sastav ovise od namjene i naoružanja. Može biti pješačka, tenkovska, padobranska i dr. Pješačka bojna broji od 300-500 vojnika, dočasnika i časnika.

Bataljon, bataljun ili bojna je taktička vojna jedinica u mnogim kopnenim vojskama. Obično se sastoji od 3-5 četa, a komanduje mu major ili potpukovnik. Ima između 300 i 1000 vojnika.
Više bataljona čini puk ili brigadu.
U artiljeriji se odgovarajuća jedinica naziva divizion.


Za čin bojnika ili majora se u ex JNA išlo u školu,opet :zubati Također i za generala,Komandno štabna akademija u BG+Škola narodne obrane.


Thanks..

A ta Komandno-štabna je u stvari ono što je preimenovano iz JNA akademije u KoV?? (boldano)->
Citat:
U decembru 1837. godine počela je sa radom Vojna akademija, ali je ova škola već posle šest meseci prestala sa radom. Knez Aleksandar Karađorđević je 18. marta 1850. godine odobrio predlog Državnog saveta da se osnuje Artiljerijska škola, koja postaje prva vojna visokoškolska ustanova u Srbiji, čije tradicije danas čuva Vojna akademija u Beogradu. Posle srpsko-turskih ratova 1876-1878. godine Kneževina Srbija je na Berlinskom kongresu, 1878. godine, međunarodno priznata kao nezavisna i suverena država. Iskustva iz rata i uvećanje državne teritorije nametali su potrebu da se Artiljerijska škola reorganizuje. Ministar vojni, đeneralštabni potpukovnik Jovan Mišković, odredio je komisiju koja je izradila "Projekt Zakona za ustrojstvo Vojne akademije". Narodna skupština je usvojila Zakon o ustrojstvu Vojne akademije, a knez Milan Obrenović ga je potvrdio 30. januara 1880. godine. Vojna akademija je radila neprekidno sve do Balkanskih ratova, 1912. godine. Rad je prekinut i tokom Prvog svetskog rata, a onda još jednom, u Kraljevini Jugoslaviji, izbijanjem Aprilskog rata 1941. godine. U toku Drugog svetskog rata, odlukom Vrhovnog štaba Narodnooslobodilačke vojske i Partizanskih odreda Jugoslavije od 21. novembra 1944. godine, osnovana je Vojna akademija Demokratske Federativne Jugoslavije. Dvogodišnje školovanje počelo je februara 1945. godine.
Naređenjem Generalštaba JA od 31. jula 1945. godine, Vojna akademija je rasformirana kao opštevojna akademija i odlučeno je da pitomci nastave školovanje u posebnim Vojnim učilištima po rodovima. Do septembra 1945. godine formirana su Vojna učilišta, a nastava u njima započela je novembra 1945. godine. U 15 Vojnih učilišta, raspoređenih na čitavoj teritoriji DF Jugoslavije, školovanje je trajalo od 14 meseci do dve godine. Tradiciju Vojne akademije nastavilo je Pešadijsko vojno učilište. Školovanje u Pešadijskom vojnom učilištu je, 1949. godine, produženo sa dve na tri godine. Nakon toga, naziv Pešadijsko vojno učilište je promenjen u Škola za aktivne pešadijske oficire, a zatim u Škola aktivnih oficira. Konačno, 1952. godine, škola je dobila naziv Vojna akademija JNA. Vojna akademija JNA školovala je oficire svih rodova Kopnene vojske. Da bi naziv više odgovarao nameni, Vojna akademija JNA je 1964. godine preimenovana u Vojnu akademiju KoV.Školovanje u Vojnoj akademiji KoV je, 1966. godine, produženo sa tri na četiri godine. Naporedo sa Vojnom akademijom KoV, razvijale su se i ostale vojne akademije vidova, rodova i službi. Do izbijanja građanskog rata na prostoru bivše SFR Jugoslavije vojne akademije su radile bez većih promena u organizaciji.
Od 1991. godine oficiri rodova školuju se u Vojnoj akademiji, a oficiri službi u Vojno-tehničkoj akademiji. Jedinstvena Vojna akademija, namenjena školovanju oficira za potrebe svih rodova i službi, nalazi se od 2006. godine na jednoj lokaciji, u Beogradu, na Banjici.

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 14 tra 2010, 16:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Ne.To su su akademije kao i svaka visokoškolska ustanova-fakulteti.

KŠA je puno iznad ovih akademija.Nešto kao doktorat.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 15 tra 2010, 08:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Kampanjola

slika




Pincgauer

slika





Kremipan za marendu :smajl007

Sjećam se kad me je jedan gušter upitao kakve su mi to linije na uprtaču pa kad sam mu rekao da tih 11 rebara znači 11 odsluženih mjeseci u JNA, a on je došao tek prije 2-3 dana, pao je na guicu i gledao me je ko u biće iz svemira :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 15 tra 2010, 14:12 
Offline

Pridružen/a: 25 ožu 2010, 10:53
Postovi: 867
Pincgauer, kako glupa riječ i teško za izgovoriti, što znači uopće :biceovodobro

_________________
"1+1=2"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 15 tra 2010, 14:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
sotto voce je napisao/la:
Pincgauer, kako glupa riječ i teško za izgovoriti, što znači uopće :biceovodobro


Konj,austrijski :zubati U smislu da je to vozilo kao radni konj,natovari ga i ne pita puno,vozi Miško...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 15 tra 2010, 18:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Meni su zakon zastavnici.. Najbolji su bili, samo cugali i zajebavali se..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 15 tra 2010, 21:56 
Offline

Pridružen/a: 05 sij 2010, 20:43
Postovi: 306
Agathonikos je napisao/la:
Kampanjola

slika




Pincgauer

slika





Kremipan za marendu :smajl007

Sjećam se kad me je jedan gušter upitao kakve su mi to linije na uprtaču pa kad sam mu rekao da tih 11 rebara znači 11 odsluženih mjeseci u JNA, a on je došao tek prije 2-3 dana, pao je na guicu i gledao me je ko u biće iz svemira :D


Ovakvog slicnog samo malo noviji model Vam je "djeneral " Mladic zaboravio na buzimskom ratistu,a de sta se moze , :zubati tako je kad se bjezi glavom bez obzira

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GLusVOAzJ0c


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 15 tra 2010, 22:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Beton je napisao/la:
Ovakvog slicnog samo malo noviji model Vam je "djeneral " Mladic zaboravio na buzimskom ratistu,a de sta se moze , :zubati tako je kad se bjezi glavom bez obzira

23% :evotigana


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 16 tra 2010, 04:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 vel 2010, 02:15
Postovi: 780
Koliko se sječam Slovenci nisu nikad dijelili paketiće s drugima, Hrvati iz ZG i okolice su uvijek glumili neku finu kulturnu raju, Srbi iz BG su glumili velegradske face, dok su Bosanci bili uvijek dvorske lude, največi krkani su bili Srbijanci i Crnogorci iz Planinskih predjela, Makedonci su svi studirali, a Albanci nisu znali ništa progovorit, pa su uvijek završavali u đuboxu.

Jednog Desetara iz Pljevlja sam tiltovao kad je se skinuo iz vojske na izlazu iz kasarne, svi ga ispratili i pozdravili a meni se budala direkt zaleti facom na šaku :zubati , dobio sam 2 dana pritvora i čisćenja kasarne ali je se isplatilo, u životu nisam vidio večeg krkana od njega.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 16 tra 2010, 11:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
Burruchaga je napisao/la:
Jednog Desetara iz Pljevlja sam tiltovao kad je se skinuo iz vojske na izlazu iz kasarne, svi ga ispratili i pozdravili a meni se budala direkt zaleti facom na šaku :zubati , dobio sam 2 dana pritvora i čisćenja kasarne ali je se isplatilo, u životu nisam vidio večeg krkana od njega.


:001_unsure
A gde si služio?

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 16 tra 2010, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 vel 2010, 02:15
Postovi: 780
Real gone je napisao/la:

:001_unsure
A gde si služio?


Ljubljana-Polje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 16 ožu 2016, 22:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Onaj osećaj kad do skidanja imaš 320, 281.. dan a neko naiđe hodnikom ili pistom i prodere se: Džems Boooond 007! Pogledaš u njega kao u svemirsko biće, ne možeš da veruješ da ćeš i ti nekad do skidanja imati samo 7 dana.
Ili onaj osećaj kad sediš na klupi a onda pored tebe sedne vojnik za kojeg iz aviona vidiš da je gušter, pa te upita koliko si već u vojsci a ti kažeš 11 meseci, a on te pogleda sa strahopoštovanjem i čuđenjem kako si sve te dane prevalio preko leđa a on je tu tek nekih 5 ili 10 dana.


Malo sam bazao internetom i naišao na ovaj forum, pa mi se malo uspomene aktivirale.

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 17 ožu 2016, 00:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2010, 10:50
Postovi: 10121
Lokacija: Banja Luka

_________________
Sunce izlazi na Istoku . Ništa nije moćnije od ideje čije je vrijeme stiglo .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 17 ožu 2016, 08:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Bilo je to vreme redovnog brijanja.

slika

Nisam ga koristio od vojničkih dana a i danas se sećam njegovog oporog i prijatnog mirisa borovine. Sećam se jedne smotre s koje sam poslan na brijanje, rok dve minute. Vratio sam se sav isečen od puste brzine i gušterskog straha.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 17 ožu 2016, 09:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Agathonikos je napisao/la:
bumbar92 je napisao/la:
"Prijatno Septembar"!!!!!!,...:zubati za klasiće.


HVALA !!!

:D


slika

slika

slika

Pula / Muzil / For



Inače: Divulje (Split) - Knin - Divulje (Split) - Pula

Nekad davno :D



slika

Ispočetka smo odlazili na dio obale Muzila (crvena strelica) koji je pripadao vojsci, krijući se od patrola na koju smo naišli samo jednom za tih mesec dana odlaska na to mesto, bili smo privedeni i za kaznu morali očistiti kasarnsku pistu i okolne puteve. Nakon toga smo promenili rutu i odlazili na civilnu plažu Valovine (plava strelica) uz mnogo veći rizik jer u slučaju hvatanja, bez pritvora nije moglo proći. Za ta 4 meseca svakodnevnog odlaženja na Valovine, toliko smo oguglali na mogućnost hvatanja da nismo ni razmišljali o njemu niti patrolama od kojih smo nekoliko puta bežali.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 17 ožu 2016, 10:13 
Offline

Pridružen/a: 08 lis 2012, 15:49
Postovi: 1565
Beton je napisao/la:
Agathonikos je napisao/la:
Kampanjola

slika




Pincgauer

slika






Kremipan za marendu :smajl007

Sjećam se kad me je jedan gušter upitao kakve su mi to linije na uprtaču pa kad sam mu rekao da tih 11 rebara znači 11 odsluženih mjeseci u JNA, a on je došao tek prije 2-3 dana, pao je na guicu i gledao me je ko u biće iz svemira :D


Ovakvog slicnog samo malo noviji model Vam je "djeneral " Mladic zaboravio na buzimskom ratistu,a de sta se moze , :zubati tako je kad se bjezi glavom bez obzira

Mlladic je PUCH-a zaboravio u buzhim.PUCH-g austrijski.Bio je novije proizvodnje stayer-daimler-puch konzerna


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 17 ožu 2016, 10:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Agathonikos je napisao/la:
slika


:palacgore1

Da se pohvalim,baš ovaj sam dobio u ta doba na poklon od jedne hm,jaranice :smajl032


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 17 ožu 2016, 10:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Svi smo voljeli kad smo hodali gradom i mirisali kao crnogorična šuma na Tjentištu. Kome je samo to palo na pamet.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 17 ožu 2016, 10:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Onog prvog "Ustaj vojsko!" se i danas sećam. Brutalno glasno je to bilo za nas koji smo dan pre tog buđenja bili deo nekog potpuno drugog sveta. Budiš se i ne shvataš gde si, strašno. I tako svih 6 meseci obuke. Vremenom se navikneš na to, kao da ti neko svako jutro u 5 časova kaže - Dobro jutro, kako si spavao? Nakon odlaska u Pulu, stvari su se drastično promenile. Postali smo grupa od 15-ak besposličara s komandom u Divuljama (Split), s nekoliko zastavnika u austrougarskoj tvrđavi For na kilometar od nas kojima smo odlazili jednom sedmično na 20-minutno viđenje s njima, s minimalnim vezama s kasarnom u čijoj žičanoj ogradi smo bili. Ništa buđenje, ništa postrojavanje, ništa od one JNA sa obuke. Glavna preokupacija je bilo gde zbrisati to veče, da li u Piramidu gospodina Brune (Langer, Atomsko sklonište), da li u neku kafanu ili u besciljno lutanje Pulom, u civilkama koje smo imali u kasetama koje niko nije pregledao. Vaistinu su to bezbrižni i prelepi dani bili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 22 svi 2016, 01:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
"YUTEL - legendarna izjava vojnika JNA u Sloveniji Krakovski Gozd 1991 godine na pocetku rata.

Bahrudin Kaletović (Tuzla, 1971 - Tuzla, 1998), desetar (regrut) Jugoslovenske narodne armije (JNA).

U trenutku sukoba u SR Sloveniji Bahrudin je bio na odsluženju redovnog vojnog roka u Karlovcu, te je kao desetar 306. lakog artiljerijskog puka PVO 10. korpusa JNA - Zagreb bio odaslan u SR Sloveniju. U ranim satima 27. 6. 1991 godine 306. laki artiljerijski puk PVO je prešao slovensku granicu kod Metlike, da bi odmah potom bio napadnut od pripadnika Teritorijalne odbrane (TO) SR Slovenije. Bahrudin je kao desetar bio zadužen za tri mlada vojnika (Marko Bojanić 1971 godište, Fahir Imamović 1972 godište i Florim Kasumi 1971 godište) koji su u vojsku tek bili stigli. Nažalost sva trojica su poginula tokom tog sukoba. Sam Bahrudin je par dana kasnije bio zarobiljen od pripadnika slovenske TO. Bahrudin se oženio 1993 godine. Iz tog braka mu se rodila kći Esmeralda i sin Damir. Sanjao je da će biti muzičar i svirao je gitaru. Bahrudin je u vremenu nakon jugoslovenskih ratova svirao sa svojom grupom u Zagrebu. Nesretno je poginuo u saobraćajnoj nesreći 1998 godine kada je posetio Tuzlu da vidi porodicu tj. novorođenog sina.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 125 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 71 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO