|
|
Stranica: 2/2.
|
[ 36 post(ov)a ] |
|
Autor/ica |
Poruka |
daramo
|
Naslov: Re: Grbovi hrvatskih zemalja kroz povijest Postano: 20 lis 2016, 17:06 |
|
Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47 Postovi: 41490 Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
|
Jedan od prvih prikaza hrvatske zastave i grba je minijatura koja prikazuje bitku na rijeci Šajo ili po slavenski na rijeci Slana ili još poznata kao Bitka kod mjesta Mohi 1241. Na minijaturi prikazan juriš hrvatskih vitezova pod zapovjedništvom hrvatskog hercega Kolomana na most.  U prvi mah ugarsko-hravtske snage pobjeđuju Mongole na mostu. Mongoli lukavo mijenjaju plan i strategiju, zaobilaze most i napadaju vojni logor te potpuno razbijaju ugarsko-hrvatsku vojsku. Smrtno ranjeni Koloman vraća se u Čazmu gdje i umire. Jasno se vidi najstarija hrvatska zastava i grb na njoj 
_________________ mostarski europski
|
|
Vrh |
|
 |
Tuta
|
Naslov: Re: Grbovi hrvatskih zemalja kroz povijest Postano: 21 lis 2016, 00:53 |
|
Pridružen/a: 10 lis 2013, 22:41 Postovi: 9738
|
daramo je napisao/la: Kakvo hrvatiziranje, u svim povijesnim udžbenicima od Kosača je jedino i to tanko spominje Katarina Kosača. A što nekome Kosače kao dio hrvatskog ali i hercegovačkog nasljeđa smetaju to je druga stvar. Šta da i jeste? Zanimljivo da nitko od ovih brojača krvnih zrnaca nije spomenuo da je napola Talijan? Ali nije i mi nemamo šta mitomanizirati kad znamo da je bio krstjanin a ovo od ovoga trola je više nego komično. Vladar koji ratuje protiv Bosne, ističe svoju posebnost i diže svoju zemlju na rang samostalnog vojvodstva je Bošnjanin, to može samo izvaliti Bošnjak. Vladar samostalnog vojvodstva Hum Bošnjak Hrvati u Mostaru ga imaju s razlogom poštovati, stvara Mostar kao srednjovjekovni castel grad, podiže most, dovodi franjevce. Kosače su dio povijesnog naslijeđa svakog Hercegovca koji voli svoju zemlju pa bio on Hercegovac katolik ili pravoslavac, prema tome podjednako dio i hrvatskog i srpskog naslijeđa. Muslimani s vladorom kojeg su progonili i čijeg se imena stide pa su uzeli neko okupatorsko bošnjačko su davno raskrstili. Niko Hrvatima ni Mostarcima ne brani da mu odaju počast, i trebaju, jer je on i naša povijesna ličnost, bez obzira je li Srbin ili nešto treće.
|
|
Vrh |
|
 |
Amiđa
|
Naslov: Re: Grbovi hrvatskih zemalja kroz povijest Postano: 21 lis 2016, 01:01 |
|
Pridružen/a: 11 tra 2016, 17:17 Postovi: 7747 Lokacija: Сарај Чадор
|
@Tuta, slažeš li se s time da je jugoslavenstvo usputna stanica na putu ka srpstvu?
_________________ Skidanje okova je imperativ.
Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.
The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.
Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..
|
|
Vrh |
|
 |
Tulkas
|
Naslov: Re: Grbovi hrvatskih zemalja kroz povijest Postano: 21 lis 2016, 06:52 |
|
Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56 Postovi: 9915
|
Tuta je napisao/la: daramo je napisao/la: Kakvo hrvatiziranje, u svim povijesnim udžbenicima od Kosača je jedino i to tanko spominje Katarina Kosača. A što nekome Kosače kao dio hrvatskog ali i hercegovačkog nasljeđa smetaju to je druga stvar. Šta da i jeste? Zanimljivo da nitko od ovih brojača krvnih zrnaca nije spomenuo da je napola Talijan? Ali nije i mi nemamo šta mitomanizirati kad znamo da je bio krstjanin a ovo od ovoga trola je više nego komično. Vladar koji ratuje protiv Bosne, ističe svoju posebnost i diže svoju zemlju na rang samostalnog vojvodstva je Bošnjanin, to može samo izvaliti Bošnjak. Vladar samostalnog vojvodstva Hum Bošnjak Hrvati u Mostaru ga imaju s razlogom poštovati, stvara Mostar kao srednjovjekovni castel grad, podiže most, dovodi franjevce. Kosače su dio povijesnog naslijeđa svakog Hercegovca koji voli svoju zemlju pa bio on Hercegovac katolik ili pravoslavac, prema tome podjednako dio i hrvatskog i srpskog naslijeđa. Muslimani s vladorom kojeg su progonili i čijeg se imena stide pa su uzeli neko okupatorsko bošnjačko su davno raskrstili. Niko Hrvatima ni Mostarcima ne brani da mu odaju počast, i trebaju, jer je on i naša povijesna ličnost, bez obzira je li Srbin ili nešto treće. Svaku povelju je pocinjao sa "ja, Srbin" 
_________________ Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."
|
|
Vrh |
|
 |
Heero
|
Naslov: Re: Grbovi hrvatskih zemalja kroz povijest Postano: 01 stu 2016, 02:34 |
|
Pridružen/a: 23 ožu 2015, 22:56 Postovi: 4983
|
 Croatian coat of arms rom the book by Mavro Orbini: Il regno de gli Slavi, Pesaro 1601  Chest of privileges of the Kingdom of Dalmatia, Croatia and Slavonia, with Croatian legal documents, 1643 kept in the Croatian State Archives  Marko Marulic's Evangelistarium published in Spanish in Madrid in 1655. Note Croatian Coat of Arms in the middle. Photo exhibited by The Split Literary Circle.  A part of the map of Illyrian provinces (roughly Croatia + Bosnia and Herzegovina) which had the privilege to use St. Jerome institutions in Rome, 1660. (kept in Rome, in Papinski hrvatski zavod sv. Jeronima - Papal Croatian collegium of St. Jerome). See [Krasic, Počelo je u Rimu, p. 456].  A detail from Seutter's map, Augsburg 1709 sad neznam kakva je to mapa i nez ovaj zadnji grb jel to srbski ili sta?
_________________ Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.
|
|
Vrh |
|
 |
Heero
|
Naslov: Re: Grbovi hrvatskih zemalja kroz povijest Postano: 01 stu 2016, 02:47 |
|
Pridružen/a: 23 ožu 2015, 22:56 Postovi: 4983
|
Croatian Coat of Arms, not later than 1494, and probably much older (a remain of an unknown church), Church of St. Lucija, Jurandvor near Baska, island of Krk   mozda najstariji,tu sam bio hehe  Croatian Coat of Arms in The Senj Cathedral, 1491, which belonged to the family of Perovich in Lika, mentioned in the accompaning Latin text
_________________ Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.
|
|
Vrh |
|
 |
Heero
|
Naslov: Re: Grbovi hrvatskih zemalja kroz povijest Postano: 01 stu 2016, 02:56 |
|
Pridružen/a: 23 ožu 2015, 22:56 Postovi: 4983
|
 A glass by King Maximilian II (1527-1576), a part of "Frauenpreissgarnitur", with Croatian Coat of Arms, kept within the permanent exhibition in the Neue Hoffburg Royal Palace in Vienna.  Croatian and Bosnian Coat of Arms on teh Wappenturm in Insbruck, 1499. uvjek skupa  
_________________ Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.
|
|
Vrh |
|
 |
dragodid
|
Naslov: Objašnjenje nastanka grba Hrvatske, Dalmacije, Slavonije i Bosne Postano: 16 tra 2018, 06:34 |
|
Pridružen/a: 16 tra 2018, 06:21 Postovi: 4
|
Pozdrav svima koje zanima heraldička tematika, osobito hrvatski grb! Da doprinesem razvoju rasprave...pročitao sam jedan članak, malo opširniji o formiranju grbova Hrvatske, Dalmacije, Slavonije i Bosne. Naslov je: "Nastanak hrvatskih grbova", a objavljen je krajem 2017. Zapravo u članku je dosta informacija i podataka za koje sam i prvi put čuo da se negdje navode, pa je svakako vrlo zanimljivo... Tako se navodi na pr. kada i kako je došlo do pojave "kockica" u grbu Hrvatske i koja je njihova prava simbolika, pa zašto su leopardove glave u grbu Dalmacije, a kuna u grbu Slavonije. Koja je simbolika odnosno vrijeme pojave ruke sa sabljom u grbu Bosne - ramski grb. Ipak, šteta je što većina ilustracija nije u boji, osim dviju preglednih tablica na kraju cijelog članka u kojima je je dosta toga i objašnjeno na jednostavniji i pristupačniji način. Sve mi se to čini dosta utemeljeno i logično, pa preporučujem da svakako pročitate ovaj članak...  tu je i link gdje možete pronaći članak: http://tomaarhidjakon.ffst.unist.hr/joomla/images/pleter/Bozic_Nastanak-hrvatskih-grbova.pdfUživajte! 
|
|
Vrh |
|
 |
lsab
|
Naslov: Re: Grbovi hrvatskih zemalja kroz povijest Postano: 27 ruj 2019, 17:24 |
|
Pridružen/a: 07 svi 2019, 17:49 Postovi: 106
|
Sve je ovo jugoslovenska povijest sto se mene tice. Ni kod Vukasica ni kod Hrvatincica ni kod Kotromanica se u konacnici ne moze jasno kategorizirati. Neki su mijenjali vjeru kako im je trebalo, drugi se vjencavali za kcerke iz srpskih i hrvatskih plemica, treci pisali ili cirilicom ili latinicom. Tesko je tu povuc crtu i to se vidi i dan danas po Bosni.
Da, ozivio sam ovu temu iz 2016
|
|
Vrh |
|
 |
dane-croatia
|
Naslov: Re: Grbovi hrvatskih zemalja kroz povijest Postano: 28 ruj 2019, 16:09 |
|
Pridružen/a: 20 ruj 2009, 10:10 Postovi: 4966 Lokacija: Grobnik
|
lsab je napisao/la: Sve je ovo jugoslovenska povijest sto se mene tice. Ni kod Vukasica ni kod Hrvatincica ni kod Kotromanica se u konacnici ne moze jasno kategorizirati. Neki su mijenjali vjeru kako im je trebalo, drugi se vjencavali za kcerke iz srpskih i hrvatskih plemica, treci pisali ili cirilicom ili latinicom. Tesko je tu povuc crtu i to se vidi i dan danas po Bosni.
Da, ozivio sam ovu temu iz 2016 Sve je ovo europska poviest...  Bosanski plemići su bili izmiešani sa skoro cielom Europom...
_________________ RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst KREPAT MA NE MOLAT http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf
|
|
Vrh |
|
 |
Purger111
|
Naslov: Re: Grbovi hrvatskih zemalja kroz povijest Postano: 28 ruj 2019, 17:52 |
|
Pridružen/a: 04 srp 2019, 23:20 Postovi: 3502
|
|
Vrh |
|
 |
Online |
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju. |
|
Ne možeš započinjati nove teme. Ne možeš odgovarati na postove. Ne možeš uređivati svoje postove. Ne možeš izbrisati svoje postove. Ne možeš postati privitke.
|
|
|