HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 09:06.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 78 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 17 lip 2019, 20:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 4908
Janjevci u ZG su većinom sirotinja, a ovaj manji dio su bogati kriminalci koji švercaju ili dilaju...

Ovi bogati su prije vrbovali srednjoškolce od rodbine i sirotinje da rade za njih, većinom preko ljeta na crnjaka. Tako da većina njih kad zarade za klince pristojnu lovu, zanemare ili odustanu od škole.
Kasnije se vrlo rano ožene i onda su prisiljeni zbog djece radit za ove bogate, naravno na crnjaka ili za kikiriki...
S obzirom da nemaju škole niko drugi ih neće ni uzet, a većinom su rodbina niko neće ništa reć protiv svoga i tako se vrte u začaranom krugu...
Bogati Janjevci su škrti u pm... kako prema rodbini tako i prema drugima.

Možda najbolji opis prosječnog janjevaca je da su totalna suprotnost prosječnom hercegovcu.
Izkompleksirani jer se ne mogu uklopit u ZG kulturu, nemaju smisla za humor, pa se vole bahatit, preseravat pogotovo kad su u velikoj većini...
Najveći dezerteri (po mom skromnom mišljenju) među hrvatima uz bosance iz Posavine.

Ove nove generacije su se malo asimilirale i modernizirale, pogotovo cure većinom gledaju da se udaju van te zajednice, odnosno tu vide priliku da imaju normalan "moderniji" život.

Osobno mislim da je dobro da smo ih spasili i izvukli od dolje, samo ih je trebalo bolje integrirat u hrvatsko društvo. Ovako smo ih ostavili da se integriraju s vremenom, što traje puno duže, a ove krimose nećemo nikad integrirat.
Jbg. bio je rat nije se valjda imalo vremena o tom razmišljat...s obzirom da imaju velike obitelji s puno djece možemo reć da su pun pogodat za hrvatsko društvo, pogotovo po tim malim mjestima po banovini i dalmaciji.

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 17 lip 2019, 21:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Brane je napisao/la:
Janjevci u ZG su većinom sirotinja, a ovaj manji dio su bogati kriminalci koji švercaju ili dilaju...

Ovi bogati su prije vrbovali srednjoškolce od rodbine i sirotinje da rade za njih, većinom preko ljeta na crnjaka. Tako da većina njih kad zarade za klince pristojnu lovu, zanemare ili odustanu od škole.
Kasnije se vrlo rano ožene i onda su prisiljeni zbog djece radit za ove bogate, naravno na crnjaka ili za kikiriki...
S obzirom da nemaju škole niko drugi ih neće ni uzet, a većinom su rodbina niko neće ništa reć protiv svoga i tako se vrte u začaranom krugu...
Bogati Janjevci su škrti u pm... kako prema rodbini tako i prema drugima.

Možda najbolji opis prosječnog janjevaca je da su totalna suprotnost prosječnom hercegovcu.
Izkompleksirani jer se ne mogu uklopit u ZG kulturu, nemaju smisla za humor, pa se vole bahatit, preseravat pogotovo kad su u velikoj većini...
Najveći dezerteri (po mom skromnom mišljenju) među hrvatima uz bosance iz Posavine.

Ove nove generacije su se malo asimilirale i modernizirale, pogotovo cure većinom gledaju da se udaju van te zajednice, odnosno tu vide priliku da imaju normalan "moderniji" život.

Osobno mislim da je dobro da smo ih spasili i izvukli od dolje, samo ih je trebalo bolje integrirat u hrvatsko društvo. Ovako smo ih ostavili da se integriraju s vremenom, što traje puno duže, a ove krimose nećemo nikad integrirat.
Jbg. bio je rat nije se valjda imalo vremena o tom razmišljat...s obzirom da imaju velike obitelji s puno djece možemo reć da su pun pogodat za hrvatsko društvo, pogotovo po tim malim mjestima po banovini i dalmaciji.


Pričaš o Zagrebu, žive li još u Kistanjama? Sićam se da sam gledo na HTV-u, divanilo se o njima... Di nas sve nema. Rvat je čudo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 17 lip 2019, 21:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 4908
Je žive još dolje kod Knina, žalili su se prije da nema posla, s obzirom na turizam sada sigurno da im je lakše nać poso danas...
Preživjet među muslićima i srbima tolike godine, svaka čast!

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 17 lip 2019, 21:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Brane je napisao/la:
Je žive još dolje kod Knina, žalili su se prije da nema posla, s obzirom na turizam sada sigurno da im je lakše nać poso danas...
Preživjet među muslićima i srbima tolike godine, svaka čast!


Nisu se manili Isukrstova zakona, zato su opstali. Biće Hrvata, dok budu virni Bogu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 17 lip 2019, 22:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
Brane je napisao/la:
Janjevci u ZG su većinom sirotinja, a ovaj manji dio su bogati kriminalci koji švercaju ili dilaju...

Ovi bogati su prije vrbovali srednjoškolce od rodbine i sirotinje da rade za njih, većinom preko ljeta na crnjaka. Tako da većina njih kad zarade za klince pristojnu lovu, zanemare ili odustanu od škole.
Kasnije se vrlo rano ožene i onda su prisiljeni zbog djece radit za ove bogate, naravno na crnjaka ili za kikiriki...
S obzirom da nemaju škole niko drugi ih neće ni uzet, a većinom su rodbina niko neće ništa reć protiv svoga i tako se vrte u začaranom krugu...
Bogati Janjevci su škrti u pm... kako prema rodbini tako i prema drugima.

Možda najbolji opis prosječnog janjevaca je da su totalna suprotnost prosječnom hercegovcu.
Izkompleksirani jer se ne mogu uklopit u ZG kulturu, nemaju smisla za humor, pa se vole bahatit, preseravat pogotovo kad su u velikoj većini...
Najveći dezerteri (po mom skromnom mišljenju) među hrvatima uz bosance iz Posavine.

Ove nove generacije su se malo asimilirale i modernizirale, pogotovo cure većinom gledaju da se udaju van te zajednice, odnosno tu vide priliku da imaju normalan "moderniji" život.

Osobno mislim da je dobro da smo ih spasili i izvukli od dolje, samo ih je trebalo bolje integrirat u hrvatsko društvo. Ovako smo ih ostavili da se integriraju s vremenom, što traje puno duže, a ove krimose nećemo nikad integrirat.
Jbg. bio je rat nije se valjda imalo vremena o tom razmišljat...s obzirom da imaju velike obitelji s puno djece možemo reć da su pun pogodat za hrvatsko društvo, pogotovo po tim malim mjestima po banovini i dalmaciji.


o Janjevcima puno toga znam, kao malo tko, em sam odrastao pored njih, em sam poslovno surađivao 2015. i 2016. i organizirao prijevoz 90% robe iz Konjščinske i Križnog puta na Jadran, znači znam ih sve. :zubati

tamo je normalno da klinac od 20 godina ima 6-7 godina radnog iskustva, premazan je svim mastima, vozi Mercedesa i ima brod na Jadranu. naravno, legalno poslovanje im je nepoznat pojam, ali da ubijaju u svom poslu to bez daljneg. i brutalno su umreženi, nema mjesta na Jadranu gdje ne prodaju, svi štandovi su njihovi, oni iz Kistanja se prošire na pola Jadrana, hrpa iz Zagreba je otišla u Istru i Dalmaciju. Zagreb šalje robu, to je veleprodaja, a ostali na Jadranu prodaju krajnjim klijentima. ne mogu vam opisati koliko toga ide na dnevnoj bazi, računajte dnevno 2 šlepera u prosjeku svaki dan od 5. do 10. mjeseca. s obzirom da su oni relativno mala populacija, a drže 80% robe na Jadranu svi oni jako dobro žive od toga, teško je naći kod njih sirotinju.

najjače mi je što je jedan od njih preuzeo web shop za Nogometne ikone, nema di ih nema. :zubati

prozreo sam i tajnu njihovog poslovnog uspjeha, oni jednostavno nemaju blama ni srama, ni najmanje. prosječan čovjek je sraman, čak i ovi ekstroverti imaju dozu srama u sebi i granicu u odnosu s drugim čovjekom. oni nemaju nimalo i s tom neposrednošću osvajaju. nema ugovora, nema papira, pružena ruka je svetinja i na taj način se radi. već dvije godine ne smijem ući u Konjščinsku, odmah me obasipaju darovima. :D

ipak, ima jedna komedija. u sred njihovog down towa glavni su ipak Hercegovac i Arapin. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 17 lip 2019, 22:30 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13387
Lokacija: ZG
Tko god sa 20 godina ima 6-7 godina staža, od mene ime samo respekt.
Ista priča sa Albancima i pekarama/zlatarama, pa njihova djeca rade od 12-13.godine aktivno u tim obrtima, poslije i preuzimaju.
Svaka čast.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 17 lip 2019, 22:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
buenos aires je napisao/la:
Brane je napisao/la:
Je žive još dolje kod Knina, žalili su se prije da nema posla, s obzirom na turizam sada sigurno da im je lakše nać poso danas...
Preživjet među muslićima i srbima tolike godine, svaka čast!


Nisu se manili Isukrstova zakona, zato su opstali. Biće Hrvata, dok budu virni Bogu.


izraziti su katolici, pogotovo žene, rekao bih čak i više od bh. Hrvata, samo na nešto drukčiji način. jako puno ih ide u svećenike, ovi koji ne idu i dalje stvaraju velike obitelji i još uvijek se dosta žene među sobom iako je u Zagrebu sve više miješanja.

kao klinac ih nisam volio jer pamtim samo tučnjave s njima i to one ********, ili ide njih 50 na 5 ili pošalju nekog malog bahatog kojeg netko opali pa onda dotrčava njih 100. :zubati ali u biti zbog te povezanosti, iako su bili manjina, nitko se s njima nije zajebavao, niti ih je smio dirati, nego si gledao da si dobar s vođom klana ili njegovim mlađim bratom. danas su mi simpatični.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 17 lip 2019, 22:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
PCM je napisao/la:
Tko god sa 20 godina ima 6-7 godina staža, od mene ime samo respekt.
Ista priča sa Albancima i pekarama/zlatarama, pa njihova djeca rade od 12-13.godine aktivno u tim obrtima, poslije i preuzimaju.
Svaka čast.


sad kad sam kod tog mladog, 2 godine ga znam kao Gorana s nekim prezimenom koje nije isto kao kod njegovog brata i zapravo nemaš pojma tko je tu tko. i onda me doda na fejs nakon dvije godine, a mali se ne zove Goran. =))

nakon što sam prepustio vođenje posla kolegi iz Siska ovaj se posve izgubio, nisu ga prihvatili jer ih nije kužio i bahatio im se pa je odnedavno uletila nova kolegica koja živi par ulica od Konjščinske i zna ih u dušu kao i ja.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 18 lip 2019, 06:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
dudu je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:

Nisu se manili Isukrstova zakona, zato su opstali. Biće Hrvata, dok budu virni Bogu.


izraziti su katolici, pogotovo žene, rekao bih čak i više od bh. Hrvata, samo na nešto drukčiji način. jako puno ih ide u svećenike, ovi koji ne idu i dalje stvaraju velike obitelji i još uvijek se dosta žene među sobom iako je u Zagrebu sve više miješanja.

kao klinac ih nisam volio jer pamtim samo tučnjave s njima i to one ********, ili ide njih 50 na 5 ili pošalju nekog malog bahatog kojeg netko opali pa onda dotrčava njih 100. :zubati ali u biti zbog te povezanosti, iako su bili manjina, nitko se s njima nije zajebavao, niti ih je smio dirati, nego si gledao da si dobar s vođom klana ili njegovim mlađim bratom. danas su mi simpatični.


Ušlo im u genetiku da imaju samo jedni druge, nije to uvik loše. Po žutim knjigama starim čitam da smo i mi Bunjevci bili na svoju ruku ko došljaci. Svud po ličkom kamenjaru, pa i podunavlju Ugarske. Kažu da si prija sto godina kad momčadija krene u varoš, Bunjevca mogo pripoznat po zalizanoj kosi unatrag, bilim cipelama i brici koju uvik nosi uzase. Za lipu curu radila je i britva, mlitavi Mađari su uglavnom bižali i prija obračuna. Zato su mišani brakovi kadgod bili uglavnom Bunjevci oženjeni Mađaricama, teže kad obratno... :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 12 srp 2020, 04:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Citat:
In 1922, Henry Baerlein noted that the Austrians had for thirty years tried to albanianize the Janjevo population.


Austrijske spletke i eksperimenti radi "lakse administracije", kao i u BiH.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 12 srp 2020, 12:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Robbie MO je napisao/la:
Citat:
In 1922, Henry Baerlein noted that the Austrians had for thirty years tried to albanianize the Janjevo population.


Austrijske spletke i eksperimenti radi "lakse administracije", kao i u BiH.


Katolička crkva je sve radila zarad svog interesa , pa ako je već krenuo nacionalni albanski projekat ponukad albanskim katolicima , svakako će KC podržati albaniziranje ostalih katolika u ovom slučaju Janjevaca.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 12 srp 2020, 13:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4386
Lokacija: Grobnik
- Mario Grčević: IME >>HRVAT<< U ETNOGENEZI JUŽNIH SLAVENA (str.61)
Ivan Franjo Jukić koji je iz Bosne, piše 1852. u svom putopisu ,,Putovanje iz Sarajeva u Carigrad'': ,,Janjevo ima do 300 kućah, od kojih su polovica katolici, govore bosanski, a sebe Hrvati nazivlju, Turci pak arnautski govore i Arnauti se zovu.'' (Jukić 1973 (II): 463).
,,Janjeva, varoš kod Ibra, na kraju Kosova, na podnožju rožajske planine; ima do 2.000 stanovnikah, većom stranom katolikah, koji se Hrvati zovu, ljudi pobožni, dobri kujundžie i puškari,...'' (1973 (II): 402)
Budući da se Jukić sam nije nazivao Hrvatom, težko da bi pogodovao Hrvatima.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 16 srp 2020, 00:53 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Zadar1993 je napisao/la:
Hunter je napisao/la:
Ne znam znači li ti što pojam "monoetničko Kosovo"? Naravno da se Janjevci nisu uklapali u taj projekt. A za to što su sačuvali svoj hrvatski identitet bez ičije potpore, to je za respekt. Oni su od nas na sjeveru Srbije puno gore prošli.


Nisu iselili zbog Albanaca jer Albanci nisu mogli pisnuti na Kosovu do 1999.g. - prvi val iseljavanja je išao iz istog razloga kao što su iseljavali Hrvati iz Vojvodine ranih 1990ih . Drugi val je krenuo 1998.g. zbog situacije na Kosovu, bježali su od rata i bombardiranja kao i Albanci - a imali su i gdje pobjeći sada s obzirom da je Hrvatska bila u miru i slobodna.

Danas ih ima dosta u općini Kistanje i u zagrebačkom kvartu Dubrava. U Kistanjama su manjina među ukupnom populacijom no čine oko 90% djece u školama.

Jadničci ti Albanci. Tako im je teško bilo na Kosovu da su od 1948 na popisu činili 65 % stanovništva 498 000,a 1991 bilo ih je oko 80% ili ti 1 596 000. Toliko su patili pod Srbima da su se otroduplali. Da ne pričam njihove daljne patnje kada su koferima prljavog zarađenog novca dolazili u siromašna srpska sela i oktupljivali zemlju za basnoslovne svote novca. Kuće koje nisu vrijedile ni 50 000 dojč marki plaćali su po 150 000 DM ali samo ta cijena važila za srpske sredine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 16 srp 2020, 05:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Janjevaci su skoro na 50%, kada budu imali vecinu u opcinskom vijecu mislim da je ok da preimenuju Kistanje u Novo Janjevo, imat ce opet opcinu gdje su vecina, to ce im pomoci da zadrze identitet i ne postanu obicni moderni Dalmatinci. Ili barem da imaju dualni identitet, hrvatski/dalmatinski i kriptojanjevacki.

Cak su izdali knjigu "Kistanje - Novo Janjevo".

slika

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 16 srp 2020, 06:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Otkako su se doselili, rodjeno 550, umrlo 90. :zubati

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 16 srp 2020, 07:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5190
Koliko sam upoznat Janjevci žive i u Voćinu koji je zbog toga jedna od najvitalnijih općina u RH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 16 srp 2020, 11:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
Lutorčina je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Nisu iselili zbog Albanaca jer Albanci nisu mogli pisnuti na Kosovu do 1999.g. - prvi val iseljavanja je išao iz istog razloga kao što su iseljavali Hrvati iz Vojvodine ranih 1990ih . Drugi val je krenuo 1998.g. zbog situacije na Kosovu, bježali su od rata i bombardiranja kao i Albanci - a imali su i gdje pobjeći sada s obzirom da je Hrvatska bila u miru i slobodna.

Danas ih ima dosta u općini Kistanje i u zagrebačkom kvartu Dubrava. U Kistanjama su manjina među ukupnom populacijom no čine oko 90% djece u školama.

Jadničci ti Albanci. Tako im je teško bilo na Kosovu da su od 1948 na popisu činili 65 % stanovništva 498 000,a 1991 bilo ih je oko 80% ili ti 1 596 000. Toliko su patili pod Srbima da su se otroduplali. Da ne pričam njihove daljne patnje kada su koferima prljavog zarađenog novca dolazili u siromašna srpska sela i oktupljivali zemlju za basnoslovne svote novca. Kuće koje nisu vrijedile ni 50 000 dojč marki plaćali su po 150 000 DM ali samo ta cijena važila za srpske sredine.


neki dan sjedim s biznis partnerom iz kajkavskog dijela Hrvatske, s njim mu žena Novosađanka, rodom negdje iz Bosne (Zenica ili di već) i sad nekako došlo na temu Kosovo i pita on mene tko su ti Janjevci i malo ja objašnjavam, kad njegova žena uze riječ u usta i počne kako su Srbi preko 30% stanovništva, da je to sve srpsko i da će Srbi sve to vratiti. :zubati za stolom je bilo više ljudi pa su face bile zgranute,. kao vrsni poznavatelj demografskih prilika probao sam joj približiti realnost, ali nije išlo. :zubati


podsjetilo me to na 2007. godinu, na Hvaru sam, u društvu nekoliko Srbijanki iz Beograda i jedna je bila podrijetlom s Kosova i tako ja lakono kažem da je samo pitanje vremena kad će se Kosovo osamostaliti i proročki ili ne proročki (možda se to i tad već znalo) kažem da je po mojoj procjeni Kosovo nezavisno za godinu dana, a ona me pogleda u nevjerici kao da sam rekao da među nama žive vanzemaljci.

drugim riječima, Srbi nisu realni oko Kosova. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 16 srp 2020, 11:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
OptimisticniVeSeljak je napisao/la:
Koliko sam upoznat Janjevci žive i u Voćinu koji je zbog toga jedna od najvitalnijih općina u RH.


bome da, kad cijela Slavonija propada Voćin u 2018. 36/20. :zubati :klanjam od ovih 20 umrlih 15 je domorodaca, a od rođenih možda 3-4.

Janjevci su na 32/5. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 16 srp 2020, 11:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
i iz mog susjednog kvarta odnosno 200 metara od mog mjesta odrastanja ima primjer kako taj janjevski način odgoja prevladava kroz više generacija. dakle Janjevac oženio Zagrepčanku i imali su troje djece, reklo bi se standardno. kćerka se udala za nekog dotepenca iz Slavonije, ima 30 godina i već peto dijete na putu. kod njih nema priče nema se para, situacije je ovakva onakva, to je veliki grad itd.

doduše ne znam nijednog Janjevca u Zagrebu koji živi u stanu, mislim da to ne postoji. svi su u kućerinama kao na slikama.

slika

slika

nije Novi Pazar nego Konjščinska ulica u zagrebačkoj Dubravi. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 16 srp 2020, 11:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5190
Da je Janjevaca bilo 100k umjesto 5k danas ne bi uopće bilo demografskih problema u RH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 16 srp 2020, 11:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27091
Prijateljica upoznala jednog Janjevca iz Dubrovnika i tako malo ušli u priču.
Ima neke pakarnice dole i puna usta hvale, posebice kako muljaju. Puno
toga se kod njih pomiješalo s albanskim mentalitetom. U mnogo čemu.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 16 srp 2020, 11:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
nije da su više samo u Dubravi, Voćinu i Kistanjama, oni su svoj biznis itekako raširili, ima ih posvuda, dosta ih je u Istri oko Pule, drugdje po obali.

90% svih štandova i dućana s odjećom ili suvenirnica na Jadranu oni drže, sva roba ide kroz njihove ruke i u pravilu ćeš zateći gazdu na lokaciji.

meni je to sad već urođeno, ne moraju ni progovoriti prepoznam ih po izgledu. to ne može razumijeti netko tko ih ne zna od malena, ali mi iz Dubrave ih doslovno izgledom prepoznamo. :zubati

s njima imam toliko dogodovština i anegdota, pogotovo poslovnih u zadnjih par godina. jedno sam vrijeme 2014. i 2015. vodio neki biznis za firmu s Konščinskom (odnosno svim tim dućanima u Konjščinskoj, Križnog puta i paralelnim ulicama). tamo ima jedno 50 veletrgovina praktički s istom robom, tu i tamo neke razlike. i sad prvi put mene firma poslala da ih obiđem, pobrojim, porazgovaram, nitko me ne zna, ja u odijelu, u koji god dućan uđem nitko me ne pozdravlja samo me oči gledaju sa svih strana. misle svi redom evo inspekcije. =)) onda sam naučio s vrata vikati ime firme da me ne bi netko napao.

s njima nema ugovora, online rada, aplikacija, ništa ne dolazi u obzir, samo stisak ruke i ručno zapisivanje.

tamo je normalno da bratić bratiću smjesti policiju, napravi prijavu, nećak ne voli strica, ovaj ovog, svi su svima konkurencija. međutim, kad se s njima dogovoriš, isto kao s Kinezima, nema šanse da će te zajebati, doslovno poslovna etika povjerenja kao kod Kineza.

uglavnom, tih godina 2012.-2015. Konjščinska nam je bila gorivo na kojem smo rasli, ali u međuvremenu se promet udeseterostručio pa smo ih otkantali i fokusirali se na export. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 16 srp 2020, 11:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
OptimisticniVeSeljak je napisao/la:
Da je Janjevaca bilo 100k umjesto 5k danas ne bi uopće bilo demografskih problema u RH.


u jednu ruku da, ali u drugu oni su još uvijek mentalitetno jako različiti od svih ostalih Hrvata. razlike između svih drugih su gotovo pa nikakve kad usporediš s njima, to je doslovno drugi svijet.

ovi koji ih dobro poznaju obično su na distanci da se tako lijepo izrazim, a ovi koji ih ne poznaju znaju se i oduševiti s njima jer nisu navikli na takav pristup.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 16 srp 2020, 11:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Pa jedino takva izolirana grupa poput Amisha ili Hareda i moze imati ono sto si trazio, astronomski natalitet.

Taman i da pri svakoj generaciji samo 10% otpada od njihovog nacina zivota, to je pre vrijedan demografski plastenik za Hrvatsku.

Ja se nadam da ih ipak ima 10 000 a ne samo 5000.

Neka se posvuda prosire biznisom i demografijom, idealno je da ima 100 malih Janjeva po Hrvatskoj i BiH.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Janjevci (Hrvati Kosova)
PostPostano: 16 srp 2020, 11:55 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2013, 00:51
Postovi: 1877
dudu je napisao/la:
i iz mog susjednog kvarta odnosno 200 metara od mog mjesta odrastanja ima primjer kako taj janjevski način odgoja prevladava kroz više generacija. dakle Janjevac oženio Zagrepčanku i imali su troje djece, reklo bi se standardno. kćerka se udala za nekog dotepenca iz Slavonije, ima 30 godina i već peto dijete na putu. kod njih nema priče nema se para, situacije je ovakva onakva, to je veliki grad itd.

doduše ne znam nijednog Janjevca u Zagrebu koji živi u stanu, mislim da to ne postoji. svi su u kućerinama kao na slikama.


Svi narodi sa Kosova imaju jak natalitet. Janjevci su 1991. na popisu imali stopu TFR od 3,6 dok su Hrvati iz Letnice bili još bolji (oko 4,5). I Srbi južno od Ibra su po selima imali TFR oko 3 (i danas verovatno imaju najmanje oko 2, ali nema podataka). Kada su nam dolazili posle rata u školu Srbi sa Kosova po pravilu ih je bilo 3-4 u porodici (retko manje od toga).

Nego jel Janjevci i dalje pričaju svojim govorom u Hrvatskoj ili ne? Koliko znam njihov govor je sličan južnjačkom u Srbiji :zubati


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 78 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO