HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 13:35.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 157 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 ruj 2009, 15:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Posto na regijama nije moguce otvoriti novi topic, ja postavih ovdje.. Jos mi neke stvari nisu jasne.. Dakle BiH mozemo podijeliti na Posavinu, Bos. Krajinu, sredisnju Bosnu, istocnu Bosnu, Hercegovinu (s tim da postoje zapadna, istocna i stara Hercegovina) ali koja opcina gdje pripada po danas prihvatljivim strucnim podjelama.. Gdje smjestit Kupres, Livno, Ramu pa recimo Doboj (sredisnja Bosna ili Posavina), Bijeljinu (istocna Bosna ili Posavina - Semberija), da li je Kotor Varos Krajina ili sredisnja Bosna, gdje pripada Tuzla???

Zasita su mi potrebni pametni komentari i vasa razmisljanja..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 ruj 2009, 15:39 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69291
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Evo kako ja otprilike svrstavam.

Kupres je visoka bosna, hercegbosna. :D
Rama je sjeverna Hercegovina.
Livno je kombinirano. (ni oni sami ne znaju što su, pa kako ću ja znat :neznam )
Bijeljina nije Posavina, isto ko ni Bosanska Gradiška.
Doboj i Tuzla ne pripadaju nigdje, to je recimo geografski sjeverna bosna.

Kad gledaš, "jake i velike regije" često ne pokrivaju cijelu državu- ni Zagreb ne pripada nigdje, zapravo je sam svoja regija.
Osijek znaš da je Slavonija, Pula je Istra, Split je Dalmacija i Gospić Lika.
Ali recimo Karlovac- u kojoj regiji pripada Karlovac? Možeš ga svrstat samo u neke lokalne mikro-regije (Pokuplje i takve gluposti).

U Hrvatskoj su jake regije Dalmacija, Istra, Slavonija i Lika (a možemo komotno dodati i Zagreb). Točno im se znaju granice i imaju jak regionalni osjećaj, specifičan dijalekt i regionalni ponos.
Srednje jake regije su Zagorje, Gorski Kotar, Međimurje.
Slabe regije su Kordun, Baranja, Moslavina, Kvarner, Banovina.

Mikroregije su Podravina, Pokuplje, Sinjska Krajina, Podunavlje, Prigorje, itd.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 ruj 2009, 18:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Robbie MO je napisao/la:
Evo kako ja otprilike svrstavam.

Kupres je visoka bosna, hercegbosna. :D
Rama je sjeverna Hercegovina.
Livno je kombinirano. (ni oni sami ne znaju što su, pa kako ću ja znat :neznam )
Bijeljina nije Posavina, isto ko ni Bosanska Gradiška.
Doboj i Tuzla ne pripadaju nigdje, to je recimo geografski sjeverna bosna.

Kad gledaš, "jake i velike regije" često ne pokrivaju cijelu državu- ni Zagreb ne pripada nigdje, zapravo je sam svoja regija.
Osijek znaš da je Slavonija, Pula je Istra, Split je Dalmacija i Gospić Lika.
Ali recimo Karlovac- u kojoj regiji pripada Karlovac? Možeš ga svrstat samo u neke lokalne mikro-regije (Pokuplje i takve gluposti).

U Hrvatskoj su jake regije Dalmacija, Istra, Slavonija i Lika (a možemo komotno dodati i Zagreb). Točno im se znaju granice i imaju jak regionalni osjećaj, specifičan dijalekt i regionalni ponos.
Srednje jake regije su Zagorje, Gorski Kotar, Međimurje.
Slabe regije su Kordun, Baranja, Moslavina, Kvarner, Banovina.

Mikroregije su Podravina, Pokuplje, Sinjska Krajina, Podunavlje, Prigorje, itd.

Zanimljiva analiza, mogao bih se složiti najvećim dijelom. :palacgore2
P.S. Zaboravio si Srijem kod Hrvatske, gdje bi njega svrstao? Ja bih ga stavio među "slabe" regije, po ovoj tvojoj podjeli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 ruj 2009, 19:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Na način na koji je to Robi opisao možeš svrstati npr. Tuzlu u istočnu Bosnu, mikroregionalno to je regija Soli. Doboj sjeverna Bosna, mikroregionalno Usora (Pousorje). Kotorvaroš zasigurno nemožeš svrstati u Središnju Bosnu, nekako mi je više Krajina a i nema jake komunikacije sa Središnjom Bosnom, Vlašić je ključna granica po meni.

Povijesni događaji, administrativne granice pa i ovo zadnje cjepanje - etničko je definitivno doprinjelo k tome da su neke sredine danas uvrštene u druge regije. Nekada je Npr. Usora obuhvaćala znatno veće područje, kao Banovina, kao Župa i sl. Da je se održala ona srednjovjekovna danas bi vjerojatno govorili o regiji Usori do Gračanice.

Što se Posavine tiče, po nekim tvrdnjama - geografskim vuče se dolinom preko Doboja do Tešnja, i dan danas se Hrvati iz Dragalovaca i Kulaša smatraju za Posavce, Srbi iz tih djelova vjerojatno za krajišnike.

Za Kupres i ostale dijelove ti nemogu reć, ali eto, ovo područje koje poznajem po mentalitetu i običajima svrtao sam ovako.

Inače, dobra tema, može se gledati sa različitih aspekata, ali ako se mene pita administrativne granice su nevažan faktor. Baš me zanima kako će se formirati (ako se) regije u RS.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 ruj 2009, 20:11 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 22:54
Postovi: 587
Robbie MO je napisao/la:
Livno je kombinirano. (ni oni sami ne znaju što su, pa kako ću ja znat :neznam )
.

ja cuja da se livnjaci svrstavaju vise pod dalmatince nego sto drugo?bar emotivno.ima li ko iz livna da mi to potvrdi ili opovrgne? :ujko :palacgore2

_________________
"Imamo svoju Hrvatsku!"Franjo Tudjman

http://www.youtube.com/watch?v=XW1ICWXU ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 25 ruj 2009, 00:17 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69291
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Pessimus dux je napisao/la:
P.S. Zaboravio si Srijem kod Hrvatske, gdje bi njega svrstao? Ja bih ga stavio među "slabe" regije, po ovoj tvojoj podjeli.


Pa da.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 25 ruj 2009, 11:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Hvala vam na razmisljanjima.. Dakle, kako sam i mislio Doboj i Tuzla su malo nedefinirani jer sjeverna Bosna je u stvari Posavina a Tuzla ne pripada istoj. Slazem se da ,KAD BI VEC MORALI SVE RAZVRSTATI, Tuzla ide ka istocnoj Bosni a Doboj Posavini (i jeste sigurno jedan dio opcine) mada bi Doboj mogao i u sredisnju Bosnu (zemljopisno)..
Jos nam ostaje (zemljopisno) razbacat Livno, Kupres, Tomislav...

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 25 ruj 2009, 12:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
Livno-bosna
Tomislav-geografski bosna al obicajno hercegovina
Kupres-bosna

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 25 ruj 2009, 14:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Jasno.. Bosna, ali koji dio Bosne.. juzna Bosna ne postoji, barem ne u knjigama zemljopisno, srednjoj Bosni na pripadaju, a ni Hercegovini.. Znam, po starom Zavrsje, ali to je vec mikro regija

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 25 ruj 2009, 16:00 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
Evo osnovne podijele na Bosnu i Hercegovinu.
U Hercegovinu sam stavio Livno i Tomislavgrad. Tomislavgrad je definitivno u Hercegovini, a za Livno nisam siguran, tražio sam da li je u Bosni ili Hercegovini, i zaključio sam da ipak pripada Hercegovini. Iako se neki ne bi složili.
Privitak:
Bosna i Hercegovina.png
Bosna i Hercegovina.png [ 9.63 KiB | Pogledano 16464 put/a. ]


I evo podjele BiH na regije. Nije mi se dalo dijelit ove veće regije na mikroregije, pa je ovo oko prilike.

Privitak:
BiHregije.png
BiHregije.png [ 13.52 KiB | Pogledano 16464 put/a. ]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 25 ruj 2009, 16:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Der_Stürmer je napisao/la:

I evo podjele BiH na regije. Nije mi se dalo dijelit ove veće regije na mikroregije, pa je ovo oko prilike.

Privitak:
BiHregije.png


Glamoč je Krajina.
Kalinovik je Hercegovina.
Podrinje obuhvata i Šekoviće i Vlasenicu (podregija Birač).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 25 ruj 2009, 21:34 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
Vujadin je napisao/la:
Der_Stürmer je napisao/la:

I evo podjele BiH na regije. Nije mi se dalo dijelit ove veće regije na mikroregije, pa je ovo oko prilike.

Privitak:
BiHregije.png


Glamoč je Krajina.
Kalinovik je Hercegovina.
Podrinje obuhvata i Šekoviće i Vlasenicu (podregija Birač).


Glamoč nije Krajina, jer prostor Tropolja obuhvaća Livanjsko, Duvanjsko i Glamočko Polje, ja sam im na karti dodao još i Kupreško da bude zaokružena cijelina.
Kalinovik nije Hercegovina, kao ni pola Konjica, ali eto, ja sam stavio cijeli Konjic u Hercegovinu, pa izgleda kao da Kalinovik malo strši.
A ovo za Podrinje neznam, možda prepravim kartu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 25 ruj 2009, 21:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Der_Stürmer je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:

Glamoč je Krajina.
Kalinovik je Hercegovina.
Podrinje obuhvata i Šekoviće i Vlasenicu (podregija Birač).


Glamoč nije Krajina, jer prostor Tropolja obuhvaća Livanjsko, Duvanjsko i Glamočko Polje, ja sam im na karti dodao još i Kupreško da bude zaokružena cijelina.
Kalinovik nije Hercegovina, kao ni pola Konjica, ali eto, ja sam stavio cijeli Konjic u Hercegovinu, pa izgleda kao da Kalinovik malo strši.
A ovo za Podrinje neznam, možda prepravim kartu.


Glamoč je dio Bosanske Krajine. (Nekada) većinskom narodu Glamoča nije poznat geografski pojam "Tropolje", već je svoj zavičaj smatrao dijelom Bosanske Krajine. Podregija Visoka Krajina (Glamoč, Grahovo, Drvar).

Evo i sa hrvatske wiki Glamoč je dio krajine: http://hr.wikipedia.org/wiki/Bosanska_krajina

Kalinovik je po svojim prirodnim odlikama (reljef, hidrografija, vegetacija) dio Hercegovine. Visoka Hercegovina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 26 ruj 2009, 15:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Bizaran je i primjer Neuma, Hercegovina ili Dalmacija? :zubati

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 27 ruj 2009, 10:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Vujadin je napisao/la:
Der_Stürmer je napisao/la:

Glamoč nije Krajina, jer prostor Tropolja obuhvaća Livanjsko, Duvanjsko i Glamočko Polje, ja sam im na karti dodao još i Kupreško da bude zaokružena cijelina.
Kalinovik nije Hercegovina, kao ni pola Konjica, ali eto, ja sam stavio cijeli Konjic u Hercegovinu, pa izgleda kao da Kalinovik malo strši.
A ovo za Podrinje neznam, možda prepravim kartu.

Evo i sa hrvatske wiki Glamoč je dio krajine: http://hr.wikipedia.org/wiki/Bosanska_krajina

Kalinovik je po svojim prirodnim odlikama (reljef, hidrografija, vegetacija) dio Hercegovine. Visoka Hercegovina.



Naravno da im nije poznat naziv Zavrsje ili Tropolje, bolje reci nisu ga prihvatili jer je to povijesni naziv iz razdoblja s kojim Srbi nemaju veze pa im se ne cini interesantnim.

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 29 ruj 2009, 15:22 
Offline

Pridružen/a: 29 ruj 2009, 13:50
Postovi: 26
Znaju li se TOCNE granice hercegbosne?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 29 ruj 2009, 19:28 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
markosplit je napisao/la:
Znaju li se TOCNE granice hercegbosne?


Ovisi kako misliš.
Ako misliš na granice '91 evo ti ih: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/HzB.GIF

Ako misliš na etnički prostor koji zauzimaju Hrvati u ovom trenutku, evo ti ih:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/BiH_territory_posession_just_before_Dayton.png


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 29 ruj 2009, 23:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Der_Stürmer je napisao/la:
markosplit je napisao/la:
Znaju li se TOCNE granice hercegbosne?


Ovisi kako misliš.
Ako misliš na granice '91 evo ti ih: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/HzB.GIF

Ako misliš na etnički prostor koji zauzimaju Hrvati u ovom trenutku, evo ti ih:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/BiH_territory_posession_just_before_Dayton.png


Ova druga karta nije današnje stanje nego pred Daytonski sporazum!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 30 ruj 2009, 09:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
RajvoSa je napisao/la:
Bizaran je i primjer Neuma, Hercegovina ili Dalmacija? :zubati



Priča nije tako jednostavna.
Neum je cijelo vrijeme svoje povijesti bio pod utjecajem Dubrovnika. Trebas znati da Dubrovčani i dubrovački kraj nisu presretni sto ih se naziva Dalmacijom. Zašto ?
Kulturološki gledano razlike su "drastiĆne", Dubrovčani imaju svoju tradiciju (lindjo, lijerica), Dalmatinci svoju. Dubrovčani su bili slobodni, dok je Dalmacija bila ili pod Mlecima ili pod Turcima. Razlike su i na jezičnom nivou, Dubrovčani su štokavci ijekavci a Dalmatinci ikavci, u povijesti vjerojatno i čakavci.

Mnogi ne znaju ali i cijela Hercegovina ne priča ikavicom. Recimo u Stocu i Čapljini su uglavnom ijekavci. Takva situacija ti je i sa područjem drevnog naziva Rathaneum koji je kasnije dobio naziv - Neum. Kulturološki, spadaju pod Dubrovnik a zemljopisno radi se o jednom slijedu obale tj. onoga što zovemo Dalmacijom.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 30 ruj 2009, 10:28 
Offline

Pridružen/a: 10 ruj 2009, 00:56
Postovi: 193
RajvoSa je napisao/la:
Bizaran je i primjer Neuma, Hercegovina ili Dalmacija? :zubati


Može se reći da je Neum Hercegovina na moru. :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 30 ruj 2009, 18:39 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 22:54
Postovi: 587
pjosip je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:
Bizaran je i primjer Neuma, Hercegovina ili Dalmacija? :zubati



Priča nije tako jednostavna.
Neum je cijelo vrijeme svoje povijesti bio pod utjecajem Dubrovnika. Trebas znati da Dubrovčani i dubrovački kraj nisu presretni sto ih se naziva Dalmacijom. Zašto ?
Kulturološki gledano razlike su "drastiĆne", Dubrovčani imaju svoju tradiciju (lindjo, lijerica), Dalmatinci svoju. Dubrovčani su bili slobodni, dok je Dalmacija bila ili pod Mlecima ili pod Turcima. Razlike su i na jezičnom nivou, Dubrovčani su štokavci ijekavci a Dalmatinci ikavci, u povijesti vjerojatno i čakavci.

Mnogi ne znaju ali i cijela Hercegovina ne priča ikavicom. Recimo u Stocu i Čapljini su uglavnom ijekavci. Takva situacija ti je i sa područjem drevnog naziva Rathaneum koji je kasnije dobio naziv - Neum. Kulturološki, spadaju pod Dubrovnik a zemljopisno radi se o jednom slijedu obale tj. onoga što zovemo Dalmacijom.

ma da,dubrovcani se ne smatraju dalmatincima,valjda kao i metkovcani.ovo mi je najbolji vic kad to cujen,kao onu foru da u dubrovniku sami dinamovci.

evo jedan iz cavtata.

http://www.youtube.com/watch?v=s_SRmJ9rE0Q

klaparagusa-dalmacija kuci zove

http://www.youtube.com/watch?v=cRQLL_qw ... L&index=56

Klapa Ragusa-Evo tvoga Dalmacijo sina

http://www.youtube.com/watch?v=Nvpkcmeb ... re=related



Kad me bura trisne
Dok mi galeb kliče
Ja znam,da sam s njom
Sa lipom zemljom,Dalmacijom

I di su kale tisne
Di su klapske pisme
Ja znam da sam s njom
sa svetom zemljom Dalmacijom

I ne bi je da
I nikad ne bi minja
Za sve blago ovog svita
I ne bi je da
I nikad ne bi minja
Za sve šolde ovog svita

Kada čujem čakule
Sa balota i briškule
Ja znam,da sam s njom
sa lipom zemljom Dalmacijom

I di su kale tisne
Di su klapske pisme
Ja znam,da sam s njom
Sa svetom zemljom Dalmacijom

I ne bi je da
I nikad ne bi minja
Za sve blago ovog svita
I ne bi je da
I nikad ne bi minja
Za sve šolde ovog svita

http://www.youtube.com/watch?v=iD_0vODL ... L&index=21


citat:

obozavam ovu pjesmu, i nasu Dalmaciju....
poz iz Dubrovnika :))


ali naravno,dan se ja i uvjerit u suprotno,pa dobro bi dosla neka izjava bilo kojeg dubrovcanina da se ne svrstava pod dalmatince. :zivili

_________________
"Imamo svoju Hrvatsku!"Franjo Tudjman

http://www.youtube.com/watch?v=XW1ICWXU ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 02 lis 2009, 16:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Der_Stürmer je napisao/la:
Evo osnovne podijele na Bosnu i Hercegovinu.
U Hercegovinu sam stavio Livno i Tomislavgrad. Tomislavgrad je definitivno u Hercegovini, a za Livno nisam siguran, tražio sam da li je u Bosni ili Hercegovini, i zaključio sam da ipak pripada Hercegovini. Iako se neki ne bi složili.
Privitak:
Bosna i Hercegovina.png


I evo podjele BiH na regije. Nije mi se dalo dijelit ove veće regije na mikroregije, pa je ovo oko prilike.

Privitak:
BiHregije.png


Trebaš završju dodat još i Grahovo. Ipak je to dio Livanjskog polja :zivili Kalinovik spada u istočnu Bosnu kao i dio oko Vlasenice....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 03 lis 2009, 07:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
puntar je napisao/la:
I di su kale tisne
Di su klapske pisme
Ja znam,da sam s njom
Sa svetom zemljom Dalmacijom



Ne mozes nista zakljuciti na osnovu pjesme koju pjeva klapa, sto je u zadnje vrijeme popularno a pogotovu jer pjesma nije tradicionalna.

Uostlaom, najbolje ti je popricati sa pravim Dubrovcanima pa vidjeti sto kazu.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 03 lis 2009, 10:56 
Offline

Pridružen/a: 03 lis 2009, 10:14
Postovi: 31
moram nešto dodat na ovu temu pošto sam sa završja,za tomislav po meni nema dvojbe di pripada.A za livno je malo komplicirano, do 90-te je moralo biti u bosni.
po meni kulturološki a niti i po čem drugom tamo ne pripada,tradicionalno livnjaci su dosta vezani za sinj i split kao recimo grudjani sa imoćanima.
trenutno svidilo se to nekom ili ne livno nemože ni sa čim činiti cijelinu nego sa hercegovinom! :hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regije cijele Bosne i Hercegovine
PostPostano: 03 lis 2009, 11:40 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
Sve ovisi kako gledaš, danas Livno nikako ne može biti dio Bosne, a ne može biti ni dio Dalmacije, jer se država zove Bosna i Hercegovina, pa je logično da je dio Hercegovine.
Oko Duvna nema spora dio Hercegovine bez rasprave :palacgore1 , Duvno pripada Hercegovačkoj franjevačkoj provinciji, bio je dio Hercegovačkog sandžaka...
Dok je Livno sasvim druga priča.

Livnu je zajebano odredit regiju kojoj pripada, bili su dio Kliškog sandžaka (kojemu je središte bilo u Livnu), pripadaju Franjevačkoj provinciji Bosni Srebrenoj, a negdje sam pročitao da se većina Livnjaka smatra Hercegovcima (nisam baš siguran za ovu informaciju, Jozo ti reci jel se smatraš Hercegovcem). Znači skroz zeznuto.

Livnjaci odlučite se više, raspišite neki referendum :laugh


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 157 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 122 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO