HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 23:35.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 139 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 08 stu 2018, 22:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4408
Carmello Šešelj je napisao/la:
AU monarhija je bila zajednica Carevine Austrije i Kraljevine Ugarske.

I nemoj da porediš Bavarsku ili Prusku sa tim, pošto je Sveto rimsko carstvo bilo država samo na papiru. Veći stepen integracije ima današnja EU, nego Prvi Rajh.

Misliš habsburška monarhija je zajednica pod krunom ;) i to knezevine austrije i ugarskohrvatskog kraljevstva :zubati

AU je carstvo a ne austrija =))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 08 stu 2018, 22:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4408
Citat:
Čuj, nitko ne tvrdi da je to bilo neko veliko i sjajno kraljevstvo suvereno i ravnopravno ali je to formalno-pravno bilo kraljevstvo i imalo je svoje atribute kraljevstva. I ja ne znam koji racku je to vama bitno i da ubjeđujete nekoga u nešto što nema temelj, isto kao kada bi sada neki musliman ubjeđivao nas da su Hrvati izabrli Komšića.
Shvaćam tu iskonsku srpsku potrebu da se sve hrvatsko banalizira i omalovažava, ali majku mu, ne pretjerujte.


Pa nemogu hrvati imat kraljevstvo kad su srbi ottomansko dvoriste kako nerazumijes :)
Mislim logicno!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 08 stu 2018, 22:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Citat:
Otišao si ti malo podaleko u provijest. Ja navodim period 1971-1918.

U periodu 1871-1918, Bavarska nije bila kraljevina, nego integralni deo Nemačkog carstva, Drugog Rajha, sa ništa većim pravima od Hesena ili Saksonije. Obična pokrajina.

Citat:
Austria-Hungary consisted of two monarchies (Austria and Hungary), and one autonomous region: the Kingdom of Croatia-Slavonia.

Znači ipak autonomous region, u sklopu kraljevine Ugarske. A ako su vam formalno i dali naziv kraljevina, to je bilo "Da se Vlasi ne dosete", u stvarnosti ste bili mađarska prćija i niste smeli ni na pišanje bez njihove dozvole.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 08 stu 2018, 22:29 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
Ceha je napisao/la:
Tko će Srbima objašnjavat povijest?
Nebeski narod, pa nepismeni.
Karali ih Turci 500 godina, pa :D
A prije njih Grci i Bugari, da nije bilo nas, ne bi ni njih bilo.


Najjače je kako su svi Srbi i Bošnjaci stručnjaci za povijest na internetu, a u stvarnom životu su prvi motači kablova za 300 eura a drugi bauštelci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 08 stu 2018, 22:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4408
Carmello Šešelj je napisao/la:
Citat:
Otišao si ti malo podaleko u provijest. Ja navodim period 1971-1918.

U periodu 1871-1918, Bavarska nije bila kraljevina, nego integralni deo Nemačkog carstva, Drugog Rajha, sa ništa većim pravima od Hesena ili Saksonije. Obična pokrajina.

Citat:
Austria-Hungary consisted of two monarchies (Austria and Hungary), and one autonomous region: the Kingdom of Croatia-Slavonia.

Znači ipak autonomous region, u sklopu kraljevine Ugarske. A ako su vam formalno i dali naziv kraljevina, to je bilo "Da se Vlasi ne dosete", u stvarnosti ste bili mađarska prćija i niste smeli ni na pišanje bez njihove dozvole.

Mnogo je velika razlika između nikad nevidit istanbula i spalit pola mađarske ;)
Nije autonomus region ondasnji termin nego danasnji a tada se to autonomno zvalo kraljevina hrvatska a imalo je vojsku koja je napatila madjare pod hrvatskom zastavom.Nismo ti mi krivi sto vi to 500 godina niste imali pa se sad lijecis.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 08 stu 2018, 22:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Obično izbegavam da razgovaram sa retardima, ali ajde čisto zbog činjenica da ti odgovorim. Srbija je u 19. veku ponovo postala nezavisna kraljevina. Dok ste vi, posle skoro milenijum strane vlasti, tek 1991. povratili svoju nezavisnost. A i u srednjem veku, i u dvadesetom veku smo i vladali nad drugim narodima. Vi ni to, nego uvek nečije sluge, nikad gospodari.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 08 stu 2018, 22:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 22:03
Postovi: 1447
Koga briga za to što Srbi misle o Hrvatskoj i hrvatskoj povijesti, radi se o hrpi umobolnika koji usred Beograda nemaju kanalizaciju za četvrtinu grada a tek svaki peti Srbin ima sve zube. Njihovo mišljenje ima manju važnost nego Hrvatska u skijaškim skokovima. Ova tema je samo još jedan dokaz tome, unazad 2500 godina znamo za sve što se događalo u jugoistočnoj Europi a oni još misle da su Srbi ovdje živjeli u vrijeme Rimskog Carstva, smiješni deretićevski krezubi likovi. Još odavno sam rekao da ih se ovdje drži samo kao svojevrstne egzotične izloške u digitalnom zoološkom vrtu i do danas me nitko nije opovrgnuo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 08 stu 2018, 23:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Genetska istraživanja su dokazala da smo znatnim dijelom starosjedioci Balkana. Da li su ti naši starosjedilački preci bili samo Sloveni, ili i Tračani, Iliri, Dačani, nebitno je. U našim venama teče stara balkanska autohtona krv i ruši germanske bečko-berlinske teze koje nam negiraju autohtonost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 08 stu 2018, 23:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Ceha je napisao/la:
Tko će Srbima objašnjavat povijest?
Nebeski narod, pa nepismeni.
Karali ih Turci 500 godina, pa :D
A prije njih Grci i Bugari, da nije bilo nas, ne bi ni njih bilo.



"Mi smo malo Latini, malo Nemci, malo Taliani malo Magjari i malo Slavjani a ukupno (iskreno govoreći) nismo baš ništa! :D Martvi jezik rimski, a živi magjarski, nemački i latinski – to su naši tutori, živi nam groze, martvi darži nas za garlo, duši nas, i nemoćne nas vodi i predaje živima u ruke."


Ivan Kukuljević Sakcinski, u Saboru 1843. godine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 08 stu 2018, 23:33 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24666
Lokacija: Heartbreak Hotel
Carmello Šešelj je napisao/la:
U periodu 1871-1918, Bavarska nije bila kraljevina, nego integralni deo Nemačkog carstva, Drugog Rajha, sa ništa većim pravima od Hesena ili Saksonije. Obična pokrajina.


Ja sam stvarno mislio da si ti malo obrazovaniji. Izgleda da sam se prevario. Čuj Bavarska nije bila kraljevina... da si jučer novine otvorio vidio bi da je na taj dan bilo okruglo 100 godina otkako je bavarski kralj Ludwig III na ustio prijestolje.

Ima li smisla uopće raspravljati sa nekim tko ne zna elementarne stvari iz povijesti, i to još o povijesno-pravnom položaju kraljevine Hrvatske u A-U? Smiješno.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 08 stu 2018, 23:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Nije postojala kraljevina Hrvatska, već ugarska pokrajina Hrvatska i Slavonija - Horvát-Szlavónia Királyság. Ali se slavonsko ime vremenom "izgubilo".
Dalmacija je bila nešto sasvim drugo, a o Istri tek da ne govorimo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 09 stu 2018, 00:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Bobovac je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
U periodu 1871-1918, Bavarska nije bila kraljevina, nego integralni deo Nemačkog carstva, Drugog Rajha, sa ništa većim pravima od Hesena ili Saksonije. Obična pokrajina.


Ja sam stvarno mislio da si ti malo obrazovaniji. Izgleda da sam se prevario. Čuj Bavarska nije bila kraljevina... da si jučer novine otvorio vidio bi da je na taj dan bilo okruglo 100 godina otkako je bavarski kralj Ludwig III na ustio prijestolje.

Ima li smisla uopće raspravljati sa nekim tko ne zna elementarne stvari iz povijesti, i to još o povijesno-pravnom položaju kraljevine Hrvatske u A-U? Smiješno.

Bavarska je bila potpuno nezavisna kraljevina od pada Napoleona, do nemačkog ujedinjenja 1871., kada se kralj Ludvig odrekao prestola u korist dinastije Hoencolern. Od tada prestaju da budu prestaju da budu nezavisni. A bili su i kraljevina u sklopu Svetog rimskog carstva, dok ga Napoleon nije ukinuo i stvorio Konfederaciju Rajne kao svoju vazalnu državu. Prelistaj ponovo istorijske knjige, pre nego što neko proglasiš neznalicom. 1871. je godina kraja Bavarske kao nezavisne države. To što je bilo "kraljeva" Bavarske posle nemačkog ujedinjenja, ne znači da defacto nisu bili obična pokrajina.

I ja mogu po istoj logici da tvrdim da je Kneževina Srbija bila nezavisna, ali je ipak bila vazal Osmanskog carstva sve do 1878. (de iure, mada defacto do 1869). Još drastičniji slučaj je sa Bavarskom posle 1871., "kraljevina" pod direktnom kontrolom Kajzera u Berlinu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 09 stu 2018, 00:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Isto, sledeći tu logiku, mi možemo sutra da se proglasimo Carevina Srbija, ali to neće značiti da smo stvarno carevina. Znači, ti pričaš o formi, ja o suštini, šta je relevantnije od to dvoje, ostaviću tebi da zaključiš.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 09 stu 2018, 07:57 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24666
Lokacija: Heartbreak Hotel
Carmello Šešelj je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:

Ja sam stvarno mislio da si ti malo obrazovaniji. Izgleda da sam se prevario. Čuj Bavarska nije bila kraljevina... da si jučer novine otvorio vidio bi da je na taj dan bilo okruglo 100 godina otkako je bavarski kralj Ludwig III na ustio prijestolje.

Ima li smisla uopće raspravljati sa nekim tko ne zna elementarne stvari iz povijesti, i to još o povijesno-pravnom položaju kraljevine Hrvatske u A-U? Smiješno.

Bavarska je bila potpuno nezavisna kraljevina od pada Napoleona, do nemačkog ujedinjenja 1871., kada se kralj Ludvig odrekao prestola u korist dinastije Hoencolern. Od tada prestaju da budu prestaju da budu nezavisni. A bili su i kraljevina u sklopu Svetog rimskog carstva, dok ga Napoleon nije ukinuo i stvorio Konfederaciju Rajne kao svoju vazalnu državu. Prelistaj ponovo istorijske knjige, pre nego što neko proglasiš neznalicom. 1871. je godina kraja Bavarske kao nezavisne države. To što je bilo "kraljeva" Bavarske posle nemačkog ujedinjenja, ne znači da defacto nisu bili obična pokrajina.

I ja mogu po istoj logici da tvrdim da je Kneževina Srbija bila nezavisna, ali je ipak bila vazal Osmanskog carstva sve do 1878. (de iure, mada defacto do 1869). Još drastičniji slučaj je sa Bavarskom posle 1871., "kraljevina" pod direktnom kontrolom Kajzera u Berlinu.


Tko govori o novisnosti čovječe? Kraljevina obično jeste (bar formalno) neovisna država, ali po svojoj prirodi je to teritorij kojom vlada kralj i koja ima stvarnu neovisnost, formalnu neovisnost, personalnu uniju ili pak uniju država. To što ti misliš da kraljevina mora biti neka potpuno neovisna država je pogrešno. Kraljevina može biti ovisna, isto kao što kneževina ili vojvodstvo može biti neovisno. ( dakako kralj jeste viši stupanj u feudalnom redu i samim tim je moćniji i obično samostalniji).

Napisao si gore da RS nije država. Ja se s tim ne slažem. Po meni je BiH zajednica 2 države. Isto kao što se SFRJ sastojala od 6 država. Države mogu biti samostalne ili biti u uniji, federaciji, konfederaciji itd više država. Činjenica da neka država nije samostalna i neovisna ne znači da ona nije država. A to što nijedna država nije ista, nijedna unija, federacija, kraljevina nisu iste (pogotovu u raznim povijesnim razdobljima) to te vidim zbunjuje pomalo, pa u kombinaciji sa svojim antihrvatstvom izvodiš čudne i pogrešne zaključke.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 09 stu 2018, 08:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ključna reč u tvom postu je "formalno". Svaki entitet koji nema svoju vojsku, spoljnu politiku, monetarnu vlast (mada evro jeste kontradikcija ovoj mojoj tvrdnji, pa ću ga subjektivno proglasiti izuzetkom koji potvrđuje pravilo), nije država, osim u imenu. Samo formalno, ne u stvarnosti. Ako nema ove tri stvari, nije prava država, nego samo deo veće, istinske države, pa makar ta teritorija sadržavala i naziv imperija u svom imenu. Jedino članicu personalne unije mogu da priznam stvarnom državom , pošto ima sva tri atributa koje sam naveo (osim eventualno spoljne politike, zavisi od slučaja do slučaja), jedino dele monarha sa drugom državom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 09 stu 2018, 09:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 10044
Eminencija je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
U periodu 1871-1918, Bavarska nije bila kraljevina, nego integralni deo Nemačkog carstva, Drugog Rajha, sa ništa većim pravima od Hesena ili Saksonije. Obična pokrajina.


Znači ipak autonomous region, u sklopu kraljevine Ugarske. A ako su vam formalno i dali naziv kraljevina, to je bilo "Da se Vlasi ne dosete", u stvarnosti ste bili mađarska prćija i niste smeli ni na pišanje bez njihove dozvole.

Mnogo je velika razlika između nikad nevidit istanbula i spalit pola mađarske ;)
Nije autonomus region ondasnji termin nego danasnji a tada se to autonomno zvalo kraljevina hrvatska a imalo je vojsku koja je napatila madjare pod hrvatskom zastavom.Nismo ti mi krivi sto vi to 500 godina niste imali pa se sad lijecis.


Podsjeti me kako se zvao hrvatski kralj ? :zubati

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 09 stu 2018, 09:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 10044
Ceha je napisao/la:
Tko će Srbima objašnjavat povijest?
Nebeski narod, pa nepismeni.
Karali ih Turci 500 godina, pa :D
A prije njih Grci i Bugari, da nije bilo nas, ne bi ni njih bilo.


Od 1102 do 1992 kad je hrvatska međunarodno priznata je koliko godina ?
Izgleda da je duže od 500 godina.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 09 stu 2018, 09:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Graničar18 je napisao/la:
Eminencija je napisao/la:
Mnogo je velika razlika između nikad nevidit istanbula i spalit pola mađarske ;)
Nije autonomus region ondasnji termin nego danasnji a tada se to autonomno zvalo kraljevina hrvatska a imalo je vojsku koja je napatila madjare pod hrvatskom zastavom.Nismo ti mi krivi sto vi to 500 godina niste imali pa se sad lijecis.


Podsjeti me kako se zvao hrvatski kralj ? :zubati


Dok je monumentalni pravoslavni hram u Beogradu posvećen Rastku Nemanjiću, prvom srpskom arhiepiskopu i prosvjetitelju, katedrala u Zagrebu posvećena je - ugarskom kralju Laszlu Arpadu (Ladislavu Arpadoviću). :zubati

Laszlo je inače 1094. osnovao Zagrebačku biskupiju i podredio je nadbiskupiji u mađarskom Ostrogonu.

Doduše zagrebačka regija tad nije ni bila Hrvatska već ugarska provincija Slavonija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 09 stu 2018, 09:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21660
Graničar18 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Tko će Srbima objašnjavat povijest?
Nebeski narod, pa nepismeni.
Karali ih Turci 500 godina, pa :D
A prije njih Grci i Bugari, da nije bilo nas, ne bi ni njih bilo.

Od 1102 do 1992 kad je hrvatska međunarodno priznata je koliko godina ?
Izgleda da je duže od 500 godina.


Da gledaš i tako, opet ti dođe na isto.
Srpsko kraljevstvo traje od 1217. do 1371. (dakle 154 godine)
1878./1882. (kneževina/kraljevina) do 1918. je 40 godina (možeš odbiti i okupaciju u ww1).

Hrvatsko kraljevstvo pod vladarima domaće krvi traje od 925. do 1102. (dakle 177 godina).

Rugala se sova sjenici da ima veliki kljun =))
A Hrvatske je bilo i 100ak godina prije kraljevstva, bilo je je i 200 godina pod Arpadovićima (jug je bio realno neovisan), hrvatski plemići (Šubići) su Mađarima donjeli nove vladare (francuske Anžuvince, koji su onda i njih 1322. kod Blizne doveli "redu", jbg), pa su se onda sljedećih 200 godina izmjenjivale strane (francuske, njemačke, poljske...) dinastije, dok je zadnji "neovisni" vladar Ugarske (ne i Hrvatske) bio Hrvat porijeklom, Zapolja...
Pa smo imali 400 godina Habsburga s raznoraznim oscilacijama, no cijelo vrijeme je bilo Hrvatske.

Vi ste bili bugarsko-grčka prćija, do ovih 150 godina kraljevine koju su sredili Turci.
Zadnji despot na tlu Srbije (Stjepan Tomašević), je bio Hrvat, a i samu titulu u egzilu su vam kasnije preuzeli Berislavići (od Ivaniša, pa nadalje), koji su (pazi čuda:D) bili Hrvati.
Onak, "slavna" srpska povijest =))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 09 stu 2018, 10:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21660
Vujadin je napisao/la:
Dok je monumentalni pravoslavni hram u Beogradu posvećen Rastku Nemanjiću, prvom srpskom arhiepiskopu i prosvjetitelju, katedrala u Zagrebu posvećena je - ugarskom kralju Laszlu Arpadu (Ladislavu Arpadoviću). :zubati
Laszlo je inače 1094. osnovao Zagrebačku biskupiju i podredio je nadbiskupiji u mađarskom Ostrogonu.
Doduše zagrebačka regija tad nije ni bila Hrvatska već ugarska provincija Slavonija.


Prvenstveno je majki božjoj, naš "Notre damme".
https://hr.wikipedia.org/wiki/Zagreba%C4%8Dka_katedrala

Ladislav je (između ostaloga), bio svetac (skoro svi Arpadovići su bili).
Slavonija nije nikad bila ugarska provincija, uvijek je bila dio hr. kraljevstva/herceštva cijele Slavonije, s time da je jug u to doba bio realno neovisan.
Tu je bio i prijestolonasljednik, koji je obično bio heceg (slično kao što je Wales za Englesku).

Što se crkvene vlasti tiče, ukinuo je Sisačku biskupiju (koja je bila podložna Splitskoj nadbiskupiji) i osnovao Zagrebačku, da.
Crkveno je pripojio sjever Ugarskoj, jer na jugu ionako nije imao vlasti.
Trebalo se kasnije ujediniti Zagrebačka sa Splitskom (3 leopardove glave su grb Dalmacije, ali i grb Zagorja pod Celjskima), ali je to propalo.

Inače, u Ostrogonu je jedna od najvećih kupola na svijetu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Esztergom_Basilica


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 09 stu 2018, 10:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Ceha je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:
Dok je monumentalni pravoslavni hram u Beogradu posvećen Rastku Nemanjiću, prvom srpskom arhiepiskopu i prosvjetitelju, katedrala u Zagrebu posvećena je - ugarskom kralju Laszlu Arpadu (Ladislavu Arpadoviću). :zubati
Laszlo je inače 1094. osnovao Zagrebačku biskupiju i podredio je nadbiskupiji u mađarskom Ostrogonu.
Doduše zagrebačka regija tad nije ni bila Hrvatska već ugarska provincija Slavonija.


Prvenstveno je majki božjoj, naš "Notre damme".
https://hr.wikipedia.org/wiki/Zagreba%C4%8Dka_katedrala

Ladislav je (između ostaloga), bio svetac (skoro svi Arpadovići su bili).
Slavonija nije nikad bila ugarska provincija, uvijek je bila dio hr. kraljevstva/herceštva cijele Slavonije, s time da je jug u to doba bio realno neovisan.
Tu je bio i prijestolonasljednik, koji je obično bio heceg (slično kao što je Wales za Englesku).

Što se crkvene vlasti tiče, ukinuo je Sisačku biskupiju (koja je bila podložna Splitskoj nadbiskupiji) i osnovao Zagrebačku, da.
Crkveno je pripojio sjever Ugarskoj, jer na jugu ionako nije imao vlasti.
Trebalo se kasnije ujediniti Zagrebačka sa Splitskom (3 leopardove glave su grb Dalmacije, ali i grb Zagorja pod Celjskima), ali je to propalo.

Inače, u Ostrogonu je jedna od najvećih kupola na svijetu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Esztergom_Basilica


Vidiš kako si kontradiktoran.

Prvo kažeš da tadašnja Slavonija (današnja šira Zagrebačka regija) nije bila ugarska pokrajina, a onda priznaješ da je ugarski kralj Laszlo radio po svojoj samovolji kako mu se ćefnulo, ukidao biskupije i direktno podređivao dalekom Ostrogonu. :zubati
I to sve prije 1102. godine kada i pravu Hrvatsku zauzimaju Ugri.
O današnjoj Slavoniji (od Požege na istok) da ne govorimo, uvijek bila ugarska koliko i Pecs ili Szeged.

Jednostavno, Ugri su vas gazili cijelo tisućljeće - od Laszla koji ukida Sisačku biskupiju i podređuje je Ostrogonu, do Khuena Hedervarija u 19. stoljeću koji je privilegirao Srbe. :biceovodobro


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 09 stu 2018, 10:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ceha je napisao/la:
Da gledaš i tako, opet ti dođe na isto.
Srpsko kraljevstvo traje od 1217. do 1371. (dakle 154 godine)
1878./1882. (kneževina/kraljevina) do 1918. je 40 godina (možeš odbiti i okupaciju u ww1).

Iako je besmisleno raspravljati o istoriji sa tobom, čisto da te dopunim, da naučiš nešto novo.

Od 1371. do 1389. je postojalo nekoliko nezavisnih srpskih kneževina u labavom savezu, od kojih su najznačajnije one Kneza Lazara Hrebeljanovića i Kneza Vuka Brankovića.

Nakon toga, od 1402. do 1459. postojala je Despotovina Srbija. Tek padom Smedereva 1459. Srbija potpada pod Osmanlije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 09 stu 2018, 15:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21660
Vujadin je napisao/la:
Vidiš kako si kontradiktoran.

Čitaj opet, vidjet ćeš da nisam.
Vujadin je napisao/la:
Prvo kažeš da tadašnja Slavonija (današnja šira Zagrebačka regija) nije bila ugarska pokrajina, a onda priznaješ da je ugarski kralj Laszlo radio po svojoj samovolji kako mu se ćefnulo, ukidao biskupije i direktno podređivao dalekom Ostrogonu. :zu bati

On je bio (i) hrvatski kralj, imao je pravo napraviti tako nešto.
Jesi mu čitao životopis?
https://hr.wikipedia.org/wiki/Ladislav_I._Sveti
Čovjek je rođen u Poljskoj, šogor kralja Zvonimira.
(Zvonimir je, barem po legendama, počeo kao ban Slavonije, iz pobočne grane Trpimirovića).
Postavio je svog nećaka Aljmoša za kralja Hrvatske, ali su ga Hrvati svrgnuli.
Vujadin je napisao/la:
I to sve prije 1102. godine kada i pravu Hrvatsku zauzimaju Ugri.

I opet krivo.
Vlast je preuzeo Koloman, Zvonimirov nećak.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Koloman
Nemaš Mađara južno od Gvozda.
Vujadin je napisao/la:
O današnjoj Slavoniji (od Požege na istok) da ne govorimo, uvijek bila ugarska koliko i Pecs ili Szeged.

Od kuda ti to?
Virovitica i Požega tek u 14. stoljeću postaju kraljevski posjed.
A za vrijeme Arpadovića je bila istočna Slavonija/Podunavlje, skoro cijelo vrijeme sporna.

Jer prijestolonasljednik je stolovao u Zagrebu, s "moćima" hrvatskog kralja.

Možeš čitati i nešto ovog tipa, to je za tvoj uzrast:D

http://darhiv.ffzg.unizg.hr/id/eprint/3 ... %20verzija).pdf

Požeška biskupija postoji od 1227. i nalazi se pod Kaločkom nadbiskupijom.
Prije toga je bio Arhiđakonat.

U Đakovu, dijelu vukovske županije, je imala svoj kaptol Bosanska biskupija.
Vujadin je napisao/la:
Jednostavno, Ugri su vas gazili cijelo tisućljeće - od Laszla koji ukida Sisačku biskupiju i podređuje je Ostrogonu, do Khuena Hedervarija u 19. stoljeću koji je privilegirao Srbe. :biceovodobro


A jbg. što da sada odgovorim jednom malom četniku?
Da je Ladislav bio Slaven, jer je imao R1a haplogrupu? :D

Više smo mi gazili Mađare, nametali im kraljeve, dinastije i slično, nego oni nas.

Carmello Šešelj je napisao/la:
Iako je besmisleno raspravljati o istoriji sa tobom, čisto da te dopunim, da naučiš nešto novo.
Od 1371. do 1389. je postojalo nekoliko nezavisnih srpskih kneževina u labavom savezu, od kojih su najznačajnije one Kneza Lazara Hrebeljanovića i Kneza Vuka Brankovića.
Nakon toga, od 1402. do 1459. postojala je Despotovina Srbija. Tek padom Smedereva 1459. Srbija potpada pod Osmanlije.

Oprosti, ali zašto misliš da ja to ne znam?
Ako ne gledaš na hrvatske kneževine i banovine, zašto misliš da bi se trebalo gledati na srpske?
I tek toliko, nisam rekao ništa što ne stoji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 09 stu 2018, 16:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ceha je napisao/la:
Ako ne gledaš na hrvatske kneževine i banovine, zašto misliš da bi se trebalo gledati na srpske?

Ali zato ti gledaš.
Ceha je napisao/la:
A Hrvatske je bilo i 100ak godina prije kraljevstva

Dok ja nisam pominjao srpsku dinastiju Vlastimirovića iz ranog srednjeg veka, jer su istorijski izvori o njima oskudni, a ne želim da izmišljam bajke kao što ti radiš pišući o događajima sa jednako oskudnim istorijskim izvorima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi, Hrvati i ostali Sloveni su starosedeoci Balkana
PostPostano: 09 stu 2018, 17:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21660
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Ako ne gledaš na hrvatske kneževine i banovine, zašto misliš da bi se trebalo gledati na srpske?

Ali zato ti gledaš.

Hrvatska je nezavisna realno puno ranije, Trpimir (sredina 9. st-a) je samo po imenu vazal, ima tu i građanskog rata između Trpimirovića i Domagojevića gdje je samo jedan vladar (i to onaj koji je vladao godinu dana :D) tuđa lutka.
Odgovaram dragom vUji na provokacije.
Ako ćemo gledati po njemu, onda su vas jahali prvo Grci i Bugari, nakratko ste bili nezavisni (iako su vas tu koji puta znali zajahat Mađari), pa su onda Turci došli na red 500ak godina.
A onda su tu bili Austrijanci, sve dok nisu došli Karađorđevići, a i onda su vas neko vrijeme jahali Rusi.
Pa Hrvat Tito u 2. yugi?
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
A Hrvatske je bilo i 100ak godina prije kraljevstva

Dok ja nisam pominjao srpsku dinastiju Vlastimirovića iz ranog srednjeg veka, jer su istorijski izvori o njima oskudni, a ne želim da izmišljam bajke kao što ti radiš pišući o događajima sa jednako oskudnim istorijskim izvorima.

Mda.
Vlastimirovići nit su Srbi, nit su bili neovisni.
Slobodno malo pogledaš hr. povijest, zapisana je u kamenu, a ne ko vaša...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 139 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 58 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO