HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 05 pro 2024, 05:20.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 53 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 23 pro 2009, 19:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 lis 2009, 20:05
Postovi: 123
Lokacija: 33T XU 27530; 65722
Citat:
Srpsko ime se u ovim krajevima pominje veoma rano 822. čak trideset godina prije Trpimirove darovnice 852 godine, u u kojoj se prvi put pominje hrvatsko ime. Podatak o Srbima na Uni iznosi Ajnhand, biograf karla Velikog u svojim "Analima". taj istoričar daje više podataka o Srbima, a Hrvate poimenice uopšte i ne pominje. pemda je opisao čitav ustanak Ljudevita posavskog, on ga nigdje ne naziva hrvatskim već posavskim knezom. Za taj se period se vezuje toponim Srb. Srpski istoričar Relja Novaković smatra da su tada Srbi živjeli u Pounju ali i zapadno od te oblasti, sve do velebita.
Drugi izvor, pisac i vizantiski car Konstantin VII Porfirogenit (913- 955), navodeći srpske oblasti, kaže da je granica između Srba i Hrvata bila na reci Cetini i da je istočno od te oblasti srpska Paganja.
Za ovu oblast tvrdi da je srpska i pisac iz XVIII vijeka Danijel Farlati navodeći da tu živi "srpsko pleme, nemilosrdno i strašno". Srbima u Pounju se izgubio trag u kasnijim pisanim dokumentima, jer su se najverovatnije asimilovali sa Hrvatima i ostatcima Avara. O ostatcima Avara na područijima Like, Gacke i krbave svjedoče i filološki podatci kao titula "ban" koja je nastala od avarske titule bajan (baan). I toponim obrovac je avarskog porijekla, jer je sinonim za Avare-Obri.
Pomenuta hrvatsko-srpska granica se do gubitka hrvatske samostalnosti 1102. godine nije mijenjala. Od XII vijeka do 1918. godine hrvatska nije nikada imala svoje državne granice niti svoju suverenost, ni samostalnost.
Nove seobe Srba iz Bosne u Dalmaciju učestale su za vrijeme bana Pavla Šubića (1302.godine) i njegovih nasljednika. Njegova titula bila je "ban dalmacije i Hrvatske i gospodar Bosne". Ta titula je bila ispisana i na novcu, kojeg je sam kovao. negova moć se poslije smrti prenijela i na sina mladena II(1305 - 1322). u vojsci bana Mlaena II bio je znatan broj Srba, koje istoriski izvori nazivaju Vlasima jer su svi bili pravoslavne vjere. U bitci kod Bliske 1322. godine, koja je označila kraj Mladenove moći, Vlasi i poljičani su činili gro njegove vojske. za ove vlahe istoričar Vjekoslav Klajić tvrdi da se prvi put pominju na tlu hrvatske. za Vlahe XIV vijeka Klaić tvrdi da su se asimilovali u "Srbo-Hrvate". kada je na čelu kliške grane Šubića stao Knez Mladen III, njihova vlast je obuhvatala važne strateške centre Klisa, Omiša i Skradina. i ovaj velikaš, kao i njegovi prethodnici, rado je u svoju vojsku primao "Vlahe" iz Bosne. Mladen II bio je u prisnim odnosima sa Veneciom, saveznicom srpskog cara dušana, pa se njegovom ženidbom s Dušanovom sestrom Jelenom 1347.godine stvorila jaka antimađarska koalicija (Srbija-venecija_MladenIII). Ova koalicija je jedno vrijeme (1347.) uspješno suprostavljala najmoćnijem mađarskom kralju lajošu I. Međutim, već sledeće godine Mladen III je umro od kuge u Trogiru, i iza sebe ostavio udovicu Jelenu i maloljetnog sina Mladena IV. Mlada udovica, koja je zadržala svoju vjeru, pravoslavlje, omogućila je da njen duhovnik, starac Ruvim, s još dvojicom jeromonaha u kanjonu Krke 1350 godine osnuje manastir posvećen Svetom Arhangelu Mihajlu. vladika Simeon Končarević s ovim događajem počinje svoj Ljetopis. Ovaj pravoslavni manastir, koji je najstariji u ovom kraju, svjedoči da je tada na tom prostoru već živio znatan broj pravoslavaca. Ne bi trebalo odbaciti ni mogućnost da je i sam Knez mladen III prihvatio pravoslavlje. Iz istorije ove velike porodice poznato je da je jedan od braće bio kninski biskup, a drugi gospodar Zvonigrada u Zrmaji, Višan, "privrženik bogumila". Knez Višan kao knez grada Splita, bio je ogorčeni portivnik Kneza-suparnika Domalda i magistra templara u Hrvatskoj Poncija De Kruće. Domaldo i poncije su često " uveseljavali"građane Splita čestim lomačama i javnim spaljivanjem !jeretika". Knez Višan i omiški Kašići (Malduk i Osor, također bogumili) pokušali su ih u tom "poslu" spriječiti u čemu su imali izvjesnog uspjeha.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 23 pro 2009, 19:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56
Postovi: 9915
Sad si pretekao Bosnjacke mitomane.. samo naprijed

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 23 pro 2009, 19:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 lis 2009, 20:05
Postovi: 123
Lokacija: 33T XU 27530; 65722
Citat:
U vrijeme gradnje manastira Krke, prekinuvši pohod na jug, car Dušan je 1350. godine krenuo na Bosnu da povrati Hum, pa je stigao da pomogne i sestri Jeleni. Tom prilikom Dušan je s vojskom stigao do Cetinske krajine, a sestri je ostavio dva odreda srpske vojske da brane Klis i Skradin, štoje pojačalo srpski entitet u Dalmaciji. Još prije ovog događaja, Jelena je u Skradinu (1348) sagradila pravoslavnu crkvu u čast Svetog Jovana Krstitelja, gdje su nedjeljom na bogosluženje dolazili i pravoslavni Grci iz Šibenika. Grcima iz Šibenika 1314. godine oduzeta je njihova crkva Svete Paraskeve.
U Skradinu su se srpskoj vojci, čiji je zapovjednik bio Đurać Ilić, pridružili i Mlečani. Po ranijoj Dušanovoj naredbi, Ilić je Skradin predao Mlečanima, koji su bili Dušanovi saveznici u borbi protiv Lajoša I.
Pored grčkih kolonija i njihovih pravoslavnih hramova po gradovima, pored dolaska Srba počele su da niču i njihove pravoslavne svetinje. Prva od njih, koji Končarevićev Ljetopis datira u 1317. godini je manastir Krupa na istoimenoj rjeci. Manastir posvećen Pokrovu presvete Bogorodice, građen je srestvima najvećeg srpskog ktitora Kralja Milutina, koji je za kaluđere kupio zemlju. Pomoć ovom manastiru pružio je kralj Stefan Dečanski. a car Dušan ga obnovio. O postojanju manastira krupe u XIV vijeku postoji više autentičnih podataka: Jedna ploča, uzidana u crkvenom zidu, govori da ovaj manastir "ponovi" car Dušan. Tekst sa ploče, koja danas ne postoji, prepisao je arhimandrit Gerasim Zelić. Isti teks postoji u jednom turskom dokumentu.
Ovaj manastir se pominje krajem XIV vujeka u gramati srpske despotice, koja ga je bogato darivala. Postojanje manastira Krupe posredno potvrđuje i izvještaj petra Loredana iz 1423. godine, koji na područiju Žegara u podnožiju Velebita pominje "srpske vazale , podanike Obrovačkog dvorca" i za koje kaže da tu žive još od 1392 godine.
Jedan Francuski izveštaj iz 1810 govori o tome kako se kod manastira Krupe 1385. dogodila bitka u kojo su zarobljene dvije kraljice - Jelisaveta, udovica kralja lajoša I, i Marija, Lajoševa ćerka i vjerenica kralja Sigizmunda.
u narodu postoji vjerovanje da su ovaj manastir osnovali kaluđeri manastira Krupe iz Bosne koji je postojao još u XIII vijeku. Ovo vjerovanje je po svemu jasno, jer su Bosnu o XIV vijeku potresali vjerski ratovi. Pod izgovorom borbe protiv jeretika i bogumila, borbene avinjonske pape pokretali su česte pohode, od kojih nisu bili pošteđeni ni "šizmatici". Upravo zbog tog mnoštvo pravoslavnog naroda je napustilo Bosnu i sklonilo se u Dalmaciju. Smatra se da je mnogo pravoslavnog stanovništva prešlo iz Bosne u Dalmaciju 1371. godine, a što saopštava u svojoj "Dalmatinskoj hronici", pisanoj 1878. godine, zadarski nadbiskup Maupas. Danijel Farlati spominje da je vijest o masovnom prelasku Srba iz Bosne u Dalmaciju jako uznemirilo papu u Avinjonu "jer su svi Vlasi šizmatici". Slijedeću seobu Srba u Dalmaciju, koja se dogodila 1373, spominje Trogiranin Johanes Lucius ( Ivan Lucić), koji navodi podatak da su Srbi naselili svu okolinu Trogira i da su ih Trogirani jedva sprječili da ne uđu u sam grad. Isti autor navodi da su šibenske vlasti donijele odluku da se bosanskim Srbima zabrani ulaz u grad, ali su je 1389. godine morali povući pod pritiskom svojih građana. Šibenski građani, kao i građani drugih dalmatinskih komuna, brzo su sa njima uspostavili privrednu saradnju i trgovačke odnose.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 23 pro 2009, 20:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56
Postovi: 9915
Porfirogenit piše, da je Hrvatima u vrijeme njihova prvoga krštenja bio knez Borko (u Porfirogenita je ovo ime zabilježeno Ποργά), a prije Borka veli da je knezovao njegov otac, kojemu ne bilježi imena. Iz ovoga bi se moglo zaključiti, da su Hrvati već oko god. 620. življeli pod vladom jednoga kneza t. j. već je hrvatska država bila osnovana. Po tom bi Hrvati bili, što se državnoga (dakle i kulturnoga) života tiče, napredniji od grčkijeh ili bugarskieh Slavena, kojima su državu osnovali istom neslavenski Bugari.

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 23 pro 2009, 20:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 lis 2009, 20:05
Postovi: 123
Lokacija: 33T XU 27530; 65722
Citat:
Seoba Vlaha, Srblja, Rašana ili Servijana zamjenili su starohrvatski element, koji se rasuo po Moravskoj, Češkoj, Slovačkoj, Austriji, Sloveniji, Italiji ili pak, kao brojno roblje nestalo u Anadoliji. Stoga nije bez osnova konstatacija, izrečena od jednog hrvatskog istoričara, da današnje Hrvate sa Hrvatima Trpimirovog i Držislavovog vremena (IX i X vijek) vezuje vrlo tanka nit a da su ovi (današnji) naslijedili samo ime od svojih predaka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 23 pro 2009, 20:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56
Postovi: 9915
Nista tanja niti deblja nije ni Srpska ili vam Raska ,ona izvorna, sa danasnjim Srbima..
Smiksalo se puno toga ili ti H mislis da ste cisti arijevci Srbi pardon Rasani, od Caslava ili Zaharija??
Inace, poznato je da vi Srbi volite drugima pametovat i iznostit im razne povjesne zavrzlame a sebe vjesto ostaviti po strani..
Sta se drugima desavalo na ovim podrucjima i vama je takodjer, ako uopce jeste ikome..
No otisao si jako daleko od teme... Prave seobe Srba na podrucja zapadnije od danasnjeg Sarajeva pocinju turskom okupacijom i to je to



Od toga vremena klali su se medju sobom članovi kneževske porodice otimljući se o vlast; jedni su tražili zaštitu u Hrvatskoj, drugi u Bugarskoj, treći u Carigradu, i tako je srpska država dugo vremena ginula s nutarnjih bojeva. Najgora ih kob zadesi u trećem deceniju X. vijeka u vrijeme silnoga kneza ili cara bugarskoga Simeuna. Tada je vladao u Srbiji knez Zaharija, koji je u svemu gledao da ugadja carigradskomu dvora. Simeunu to nije dakako moglo po volji biti. Za to on već nadje uzrok, te pošalje silnu vojsku na Zahariju. Srpski se knez uplaši strašne sile bugarske i uteče u Hrvatsku; Bugari pohvataju župane (jer su i u Srbiji kao i u Hrvatskoj pod knezom stajali župani) i pobačaju u okove, a narod, koji se nije razbježao u Hrvatsku, dignu sav i presele ga u Bugarsku. Ovo se dogodilo god. 925. Srpska je zemlja bila nalik na veliku pustinju. Kada je godine 932. utekao iz bugarskoga sužanjstva srpski knežević Časlav i stigao sa svojim drugovima u opustošenu Srbiju, našao je u njoj samo 50 ljudi, koji su življeli o lovu.

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 23 pro 2009, 21:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 lis 2009, 20:05
Postovi: 123
Lokacija: 33T XU 27530; 65722
Citat:
Nepobitna je činjenica da govor od svojih "predaka" nisu nasljedili čak ni jezik, jer su ovi bili čakavci, dok današnji Hrvati upotrebljavaju u službenom jeziku srpsku štokavicu i ijekavski dijalekat. U govornom pogledu štokavsko-ijekavski govor (istočnohercegovačkog tipa) upotrebljava se u Hrvatskoj samo na područijima koja su naselili Srbi.
Govor Starohrvata, koji se zadržao na malom prostoru sjevernog primorija, bio je čakavski, dok je štokavsko-ijekavski tip ušao u osnovu književnog jezika reformama koje je prihvatio Ljudevit Gaj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 23 pro 2009, 21:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56
Postovi: 9915
Hahah, nema sta.. Vi Srbi pisete danas ko i Dusan u svom zakoniku


slika

Uozbilji se Hegi.. I prvo prouci svoje pa pricaj o drugima

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 23 pro 2009, 21:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 lis 2009, 20:05
Postovi: 123
Lokacija: 33T XU 27530; 65722
"Bolje ti je izgubiti sve bitke i ratove nego izgubiti jezik"



"Čuvajte, Čedo moje milo, jezik kao zemlju. Reč se moze izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. A šta je narod izgubi li jezik, zemlju, dušu?"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 23 pro 2009, 21:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56
Postovi: 9915
Si razgovarao sa Zaharijevim suvremenicima???

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 23 pro 2009, 21:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 lis 2009, 20:05
Postovi: 123
Lokacija: 33T XU 27530; 65722
Tulkas je napisao/la:
Si razgovarao sa Zaharijevim suvremenicima???


bilo je riječi i o "Troji" kod Gabel, četvrtoj rimskoj legiji i sa kim se sukobila itd. itd. itd.....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 23 pro 2009, 22:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56
Postovi: 9915
Srpski jezik je slovenski jezik. Kao i makedonski, bugarski, hrvatski, bošnjački i slovenački, on je južnoslovenski jezik i to zapadnog tipa kao i svi navedeni jezici osim bugarskog i makedonskog (koji čine takozvane istočnojužnoslovenske jezike). Od ostalih slovenskih jezika, južnoslovenski govori su se po svemu sudeći izdvojili još pre prelaska na Balkansko poluostrvo. To se zaključuje na osnovu zajedničkih osobina koje imaju najzapadniji slovenački i češki govori, kao i najjužniji slovački i srpsko-hrvatski govori.

U ranijoj fazi, pre tih diferencijacija, postojao je jedan jedinstven jezik koji se tehnički naziva praslovenskim. Taj zajednički jezik svih Slovena nije ostavio nikakav trag.

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 23 pro 2009, 22:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56
Postovi: 9915
hegemonista je napisao/la:
Tulkas je napisao/la:
Si razgovarao sa Zaharijevim suvremenicima???


bilo je riječi i o "Troji" kod Gabel, četvrtoj rimskoj legiji i sa kim se sukobila itd. itd. itd.....


Ako zelis sulude mitomanije, imas onaj list "trece oko" odlicno za takve kao sto si ti.. Srbi svi i svugdje pa nastadose amebe...

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 23 pro 2009, 22:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 lis 2009, 20:05
Postovi: 123
Lokacija: 33T XU 27530; 65722
Tulkas je napisao/la:
Srpski jezik je slovenski jezik. Kao i makedonski, bugarski, hrvatski, bošnjački i slovenački, on je južnoslovenski jezik i to zapadnog tipa kao i svi navedeni jezici osim bugarskog i makedonskog (koji čine takozvane istočnojužnoslovenske jezike). Od ostalih slovenskih jezika, južnoslovenski govori su se po svemu sudeći izdvojili još pre prelaska na Balkansko poluostrvo. To se zaključuje na osnovu zajedničkih osobina koje imaju najzapadniji slovenački i češki govori, kao i najjužniji slovački i srpsko-hrvatski govori.

U ranijoj fazi, pre tih diferencijacija, postojao je jedan jedinstven jezik koji se tehnički naziva praslovenskim. Taj zajednički jezik svih Slovena nije ostavio nikakav trag.

" Dva naroda, milo moje, mogu se biti i mogu se miriti. Dva jezika nikada se pomiriti ne mogu. Dva naroda mogu živeti u najvećem miru i ljubavi, ali njihovi jezici mogu samo ratovati. Kadgod se dva jezika susretnu i izmešaju, oni su kao dve vojske u bici na život i smrt. Dok se god u toj bici čuje jedan i drugi jezik, borba je ravnopravna, kad počinje da se bolje i vise čuje jedan od njih, taj ce prevladati. Najposle se čuje samo jedan jezik. Bitka je zavrsena. Nestao je jedan jezik, nestao je jedan narod".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 24 pro 2009, 01:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2009, 11:12
Postovi: 1261
Ma treba odustati od forumskog natezanja sa mitomanima, čim se normalna osoba uvuče u neku raspravu sa mitomanom, može vrlo lako replicirati na njegov način, te uvrijediti cijeli jedan narod, makar imao prijatelje pripadnike tog naroda koje nikada nebi htio na taj način uvrijediti. Mitomani kada čovjeka uspiju uvući u neku raspravu, onda iz njega izvuku ono najgore, zato sam ja mitomane stavio u filter i sada ne vidim njihove postove. Ne želim recimo više vrijeđati cijeli srpski narod zbog mitomanskih četničkih provokatora, jer tada bi se uvrijedili i srpski članovi ovog foruma čije postove rado čitam i kojima se nema što prigovoriti...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vlasi
PostPostano: 24 pro 2009, 02:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 01:29
Postovi: 13
vlasi ili srbi to je jedno te isto i to je 100% tocno Pozzzz!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 21:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:11
Postovi: 23906
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
pjosip je napisao/la:
Pavo B. je napisao/la:
Bez vlaškog supstratuma, kako objasniti tolika prezimena s nastavkom -ul, kao i činjenicu da se prezimena tvore na mnogo drugačiji način u Hercergovini?



Koliki je postotni udio ljudi sa tim prezimenom?

Ne zaboravi da su Turci zapisali da su u zap. Hercegovini naselili 3 vlaska plemena. U Hardomilje, Otok kod Vitine i Vir kod Posusja.

U istocnoj Herceogovini je taj broj navodno 10.


Koliko je ovo boldano pouzdano?

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 22:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 07:00
Postovi: 1058
pjosip je napisao/la:

Kao prvo - Vlasi su se doseljavali i u Bosnu i u Hercegovinu.
Kao drugo - Muslimani dobivaju prezimena u 19. stoljecu kad je Otomansko carstvo dekretom nmetnulo uvodjenje prezimena (kod nas su pratri vodili evidencije prema uputama iz Rima od 16. stoljeca).
Kao trece - udio vlaskih prezimena je mal.



Vlasi se NISU doseljavali u Bosnu. Bar ne direktno. Po Marku Vegi, koji je sigurno stručnjak za srednjovjekovlje dovoljnog renomea, Vlaha u Bosni prije Turaka nije bilo. Najsjeverniji Vlasi su prikladno nazvani Gornji Vlasi koji su živjeli na planinama istočno od Nevesinja.

Drugo, ovo je potpuna dezinformacija. Prezimena Turska nije uvela do 1934. Otomansko carstvo nije nikad uvelo nasljedna prezimena. Muslimani u BiH su imali prezimena puno ranije, što možeš provjeriti ako pogledaš starije nišane. Na kraju krajeva, ako su prezimena dobili tek u XIX stoljeću, otkud onda vlaška prezimena stotine i stotine godina nakon što se bilo kakvo poznavanje romanskog jezika izgubilo?

Treće, ne govorim samo o prezimenima nego načinu tvorbe prezimena, koji je možda nastao pod vlaškim uticajem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 22:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:10
Postovi: 4396
Pavo B. je napisao/la:
pjosip je napisao/la:

Kao prvo - Vlasi su se doseljavali i u Bosnu i u Hercegovinu.
Kao drugo - Muslimani dobivaju prezimena u 19. stoljecu kad je Otomansko carstvo dekretom nmetnulo uvodjenje prezimena (kod nas su pratri vodili evidencije prema uputama iz Rima od 16. stoljeca).
Kao trece - udio vlaskih prezimena je mal.



Vlasi se NISU doseljavali u Bosnu. Bar ne direktno. Po Marku Vegi, koji je sigurno stručnjak za srednjovjekovlje dovoljnog renomea, Vlaha u Bosni prije Turaka nije bilo.


Pa ja i nisam tvrdio da ih je bilo _prije_ Turaka?!



Citat:
Drugo, ovo je potpuna dezinformacija. Prezimena Turska nije uvela do 1934.


Ovdje si bliže istini nego ja. Turska uvodi u 20-im godinama proslog stoljeca a Muslimani dobivaju prezimena dolaskom Austrije -znaci 19. stoljece.

Ne znam za nisane sa prezimenima. Bilo bi dobro provjeriti da li je to usitinu tako.

Citat:
Treće, ne govorim samo o prezimenima nego načinu tvorbe prezimena, koji je možda nastao pod vlaškim uticajem.



Ne. Ti ljudi vjerojatno imaju vlasko porijeklo ali im se kod Muslimana trag moze pratiti tek od uvodjenja prezimena sto znaci da su mogli doseliti dosta kasno.

Kod nas je situacija jasnija - o njihovom porijeklu se vodi trag, kao sto je i receno prema crkvenim knjiga od 16. st. na ovamo.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 22:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10827
Pavo B. je napisao/la:
pjosip je napisao/la:


Koliki je postotni udio ljudi sa tim prezimenom?


Čekaj, mi ovdje ne govorimo o postotnom udjelu nego o činjenici da u Hercegovini ima dosta prezimena koja se ne mogu objasniti kroz slavensku, kršćansku ili islamsku onomastiku. Od Hrvata Kožula i Bobana, do Srba Benčula i Burmazovića, do Bošnjaka Granula i Gagula. Ovakva prezimena se ne javljaju u Bosni osim kod došljaka iz Hercegovine. Većina prezimena južnih Slavena, od Triglava do Jedrena, su patronimici i tvore se po ustaljenim principima. Zašto su u Hercegovini i uopće na području Dinarskih Alpi toliko česta odstupanja od tih principa? Jedino objašnjenje je supstratum iz nekog drugog jezika(jer sigurno nije superstratum), a koji bi to mogao biti drugi ako ne vlaški?


Pošto nećeš da repliciraš na moje postove , evo ja da na tvoj po poslednji put nešto kažem!

Na istoku Srbije dobrim delom kod Vlaha nacionalne manjine i kod Srba naravno su pristutna srpska tj.slavjanska imena i prezimena(u korenu) , a lokalni jezik je nesumnjivo pod uticajem rumunskog i to se da videti sasvim jasno!
E sad se zapitaj kako je to moguće?! , pa moguće je iz raznoraznih razloga!

Fora je kod prezimena , što su ljudi koji nose današnja patronimička prezimena imali takođe tzv.rodoska nazivlja , a ona su se sticajem okolnosti najviše primila kao prezimena u Hercegovini i po dinarskim krajevima uopšte!
Kod mene npr. u mom bratstvu u CG imamo nazivlja za rođake koji kao i ja su od istog rodonačelnika ali smo se podelili u "tabore"! :zubati , pa postoje "Dodovići" , "Kožusi" "Pišimješine" , "Pilotići" , "Kapetinići",.....

U rodovskim zajednicama su svakava nazivlja zadržana i to ne govori o nikavom "vlaštvu" ovih prostora sem o specifičnim obrascima prezimena i toponimije , ali to nikad ne može biti dokaz da je narod doslovce najviše pomešan sa tim nekim vlasima koji su starosedeoci!

Tako da svakava imena su nadevana i svojatana svojevremeno pa tako i ta "vlaška" na kojim insistiraš jer su jednostavno ostatak tj.deo "našeg" bića!

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 22:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 07:00
Postovi: 1058
joe enter je napisao/la:
Pošto nećeš da repliciraš na moje postove , evo ja da na tvoj po poslednji put nešto kažem!


Paranoičan si plaho, Joe. Nisam direktno replicirao jer sam indirektno odgovorio u svojim drugim porukama. :zubati

Citat:
Fora je kod prezimena , što su ljudi koji nose današnja patronimička prezimena imali takođe tzv.rodoska nazivlja , a ona su se sticajem okolnosti najviše primila kao prezimena u Hercegovini i po dinarskim krajevima uopšte!


Koji je to sticaj okolnosti i zašto baš tamo? Ne možeš reći da je slučajno da duž čitavih Dinarskih Alpi imaš prezimena koja su vlaške ili albanske onomastike i onda reći da to nema veze s Vlasima ili Albancima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 23:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10827
Pavo B. je napisao/la:
Vlasi se NISU doseljavali u Bosnu. Bar ne direktno. Po Marku Vegi, koji je sigurno stručnjak za srednjovjekovlje dovoljnog renomea, Vlaha u Bosni prije Turaka nije bilo. Najsjeverniji Vlasi su prikladno nazvani Gornji Vlasi koji su živjeli na planinama istočno od Nevesinja.

.


Ja sam više puta stavljao Žički natpis srpskog kralja Stefana Prvovenčanog iz 1224 gde nabraja vlahe poimence , a odnosi se na teritoriju Straog Vlaha otprilike u današnjoj Srbiji!

...A ovo su Vlasi koje smo dali ovoj crkvi - ovo su imena: Grd knez s decom, Radota, Vlkoslav, Tihomir, Stanimir, Vojihna, Dragšan, Njegoslav,(6) Zlina, Miroš, Brajen, Njeguš,(7) Njegota,(8) Sina, Radomir, Dragan, Bratin, Vojilo, Držihna, Pačemil, Batina, Bratmir, Draguš, Tihomir, Brateš, Grdoš, Gostilo, Pop, Pačen, Bun, Stan, Dragoman, Stan, Desislav, Kupljen, Dajša, Berilo, Njeg,(9) Bunilo, Dragomir, Braten, Stanimir, Bratonjeg, Njegota(10), s decom, Draguš, Bratilo, Radoslav, Tudor, Lucan, Dobromir, Dragoslav, Mužilo, Tihoč, Dragomir, Draguš, Kuman, Milobrat, Draguš, Dragoslav, Brapa, Predilo, Draga, Prvoslav, Draguš, Poligrad, Radiš, Tihomir, s taštom i decom, Zlata, Stan, Dragan, Pop, Mik, Dobriša, Berilo sa decom, Gostimir, Rad, Gostimirova mati, Čuč, Kuman, Bratoslav, Buta, Njeg,(11) Vasil, Brateš, Bratoslav, Dobrc, Ljev,(12) Dragomir, Sraštan, Tudor, Tihomir, Bunilo, Braja, Gostilo, Vojmir, Božaja, Turjak, Predimir, Buč, Krasimir, Bratilo, Budislav, Tihoslav, Mrgela, Raduš, Kupljen, Bratan, Bun, Prodan, Vojihna, Bratohna, Gostiša, Ilija, Bukor, Rad, Bratina, Bala, Sracin, Hrelja, Milac, Dobromir, Sina, Vlad, Desilo, Dobroslav, Tešimir, Budin, Božica, Kuman, Bukor, Rad, Vlad, Stan, Ponjeg,(13) Rug, Grdoš, Zlata, Stan, Dragut, Vlksan, Bogdan, Bratoslav, Begota(14) s decom, Tolak, Dragun, Lubota, Kulin, Velimir, Brzej, Tudor, Bukor, Nanota, Sina, Njeg,(15), Brateša, Berislav, Prvoslav Buckat, Crnomuž, Grdan, Nikola, Dragoš, Dragoslav, Vojin, Gugota, Vusin, Skoromir, Pružin, Vojislav, Doda, Radota, Velimir, Povržen, Vojislav, Berilo, Miroš, Veljen,(16) Sracin, Andrija, Begota,(17) Gostilo, Čvrnjega,(18) Grgur, Bukor, Bogdan, Stan, Desimir, Bežan,(19) Pljen,(20) Vratiša, Dedol,(21) udovica Dragušla i Tus s majkom, Gripon, Črnota, Stan, Šarban, Vojnjeg,(22) Belota,(23) Vojila, Miroš, Slavko, Gostilo, Njež(24) Prodan, Bun, Đed(25) Draguš, Gunja, Bratimir, Vokosav, Gostimir, Hodiša, Predihna, Bukor, Trusen,(26) Nerad, Singur, Draguš.


http://www.rastko.rs/knjizevnost/liturgicka/stefan-sabrana/stefan-sabrana_05.html


E sad mi reci Pavo jel Marko Vego u pravu?! , ova sva imena su na stećcima,prezimenima svih Hercegovaca i Bosanaca!
Nema vlaha kaže Vego aaa?!
Pa Kulin je vlaško ime pobogu , i jedino se pominjue ovde i nigde više osmi samog Bana Kulina!

Udovica Dragušla i General Tus sa majkom je zakon , sa sve zajedno hercegovačkim ponajboljim nogometnim "braničem" Tudorom! :sega

A i ovo vlašče bošnjačko Kulin takođe! :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2011, 23:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 07:00
Postovi: 1058
joe enter je napisao/la:
E sad mi reci Pavo jel Marko Vego u pravu?! , ova sva imena su na stećcima,prezimenima svih Hercegovaca i Bosanaca!
Nema vlaha kaže Vego aaa?!


Čekaj, zar nije Stari Vlah u Srbiji a ne u Bosni? Šta onda ovo dokazuje? Imena ne znače ama baš ništa. I ja imam ime latinskog porijekla pa nisam Rimljanin. Isto tako pola tih Vlaha ima slavenska imena. Isto kao što se Bunjevci u Subotici zovu Bela i Geza a nisu Mađari.

Trebaš malo ozbiljnije dokaze da su Vlasi organizirano doselili u Bosnu od hrpe imena, koju na kraju krajeva ni ja niti nismo sposobni analizirati jer nismo lingvisti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 lip 2011, 00:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10827
Pavo B. je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
E sad mi reci Pavo jel Marko Vego u pravu?! , ova sva imena su na stećcima,prezimenima svih Hercegovaca i Bosanaca!
Nema vlaha kaže Vego aaa?!


Čekaj, zar nije Stari Vlah u Srbiji a ne u Bosni? Šta onda ovo dokazuje? Imena ne znače ama baš ništa. I ja imam ime latinskog porijekla pa nisam Rimljanin. Isto tako pola tih Vlaha ima slavenska imena. Isto kao što se Bunjevci u Subotici zovu Bela i Geza a nisu Mađari.

Trebaš malo ozbiljnije dokaze da su Vlasi organizirano doselili u Bosnu od hrpe imena, koju na kraju krajeva ni ja niti nismo sposobni analizirati jer nismo lingvisti.


Pa onda na osnovu čega onda kaže Vego da nema vlaha u BiH pre Turaka? , glupoje zaista reći šta su vlasi , a ti na tome insisitiraš uporno sa suptrstratima i "ul"-ima i zajebancijama!

Ova imena koja su na spisu su sva prisutna na ovim porstorima od ranije , a ona kao što vidiš predstavljaju vlahe!
A Marko Vego ako zna neke druge vlahe sa drugim imenima koji su živeli po Hercegovini pre Turaka onda daj reci da vidimo koliko se razlikuju od ovih iz Starog Vlaha?!

Koji su dokazi da razlika postoji u starosedeocima Slavenima u Bosni i "došljacima vlasima" osim religije?! , koja nažalost tvoju nije merilo a i poprilično je varirala među mojem narodu!

Ne znače imena ništa?! , pa tad nisu postojala prezimena , a i imena su osnov prezimena , tj.raznorazna nazivlja su osnov prezimena.

Malo pre trubiš o "ul" , a sad imena šatro ne znače ništa jer si video u Žičkom natpisu vlaha sva imena koja su konstatno na prostorima BiH pa ti to neodgovara jer si pominjao Vega , ali eto praviš se lud iz nekih razloga.

Uglavnom poenta je da je slavenizacvija odavno izvršena sa starosedeocima što dokazuje i ovaj spisak koji sam naveo iz 1224g , tako da tvoje priče oko prezimena i toponima nisu merodavne oko famoznih supstrata u velikim količinama , jer je hercegovačko stanovništvo i uopšte dinarsko daleko više slavjansko nego što danas moderni istorijski satričari i avanturisti nacionalnih ideja hoće da bude!

p.s
Daj' se u pamet oko tog vlaškog zajebavanja?! , jel vidiš da je to već odavno bilo gotovo još u srednjem veku po pitanju geneze , čemu svedoči i spis "vlaha"!!

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 lip 2011, 00:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 07:00
Postovi: 1058
joe enter je napisao/la:
Pa onda na osnovu čega onda kaže Vego da nema vlaha u BiH pre Turaka? , glupoje zaista reći šta su vlasi , a ti na tome insisitiraš uporno sa suptrstratima i "ul"-ima i zajebancijama!


Pa po tome što nema povjesnih izvora koji bi ih spominjali, u pizdu materinu! Ne može valjda postojati jedna etnička grupa u Hercegovini koja se stalno spominje u srednjovjekovnim izvorima, a da ista ta postoji u Bosni i da svi o njima šute. Ponavljam, u Bosni nema spomena doseljenja Vlaha niti vlaških katuna prije Turaka. Nikakva imena ni natpisi iz Srbije ne mogu zamijeniti manjak izvora. Mislim stvarno, sva rasprava s tobom na forumima se svodi na tvoju interpretaciju povijesti i ne priznaješ ni jedan izvor niti autoritet. Marko Vego ne valja. Nedim Filipović ne valja. Jevto Dedijer ne valja. Tko valja? Samo ti, koji mi uporno izbjegavaš odgovoriti koji si fakultet završio. A ja ću svoju diplomu iz povijesti skenirati ako treba.

Citat:
Uglavnom poenta je da je slavenizacvija odavno izvršena sa starosedeocima što dokazuje i ovaj spisak koji sam naveo iz 1224g , tako da tvoje priče oko prezimena i toponima nisu merodavne oko famoznih supstrata u velikim količinama , jer je hercegovačko stanovništvo i uopšte dinarsko daleko više slavjansko nego što danas moderni istorijski satričari i avanturisti nacionalnih ideja hoće da bude!

p.s
Daj' se u pamet oko tog vlaškog zajebavanja?! , jel vidiš da je to već odavno bilo gotovo još u srednjem veku po pitanju geneze , čemu svedoči i spis "vlaha"!!


Opet Srbi svi i svuda, umotani na malo drugačiji način. Imena Vlaha ne govore ništa o njihovom etničkom porijeklu niti o jeziku kojim su oni govorili. Kao što je Skenderbeg Srbin jer mu se mati zvala Vojsava, i svako prezime koje postoji i kod Srba i Hrvata srpskog porijekla, jer ne daj bože da je onomastika nešto što prevazilazi etničke pa čak i vjerske granice.

Ja ni ne tvrdim da su u Hercegovini ljudi s vlaškim prezimenima bili Vlasi, nego da u jeziku i onomastici postoji vlaški supstrat. Naravno da postoji. Jedini način da ne postoji je da su Slaveni došli na Balkan i ubili sve starosjedioce. Naravno da se u XIII ili XIV stoljeću u Hercegovini nije masovno govorio nikakav romanski jezik, ali se morao govoriti nekada, i naravno da se određeni fond riječi zadržao, što je lingvistički i dokazano, pogotovu kroz studije pastirskih i stočarskih žargona i termina.

No da ne duljim, ako nema vlaškog supstrata, otkud vlaška prezimena? 500 godina kasnije?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 53 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO