HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 17 ruj 2024, 12:52.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 78 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Beogradski lojalni Hrvati 1991.
PostPostano: 23 srp 2023, 11:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 23:25
Postovi: 5381
goran2hr je napisao/la:
weasel je napisao/la:
Jesi ikada sreo Hrvata u životu koji hvali djelovanje JNA 91 po Hrvatskoj?

Ja bome nisam, pa eto prosvjetli nas. :neznam


https://www.youtube.com/watch?v=p0lMkhKpfes (0:22)

Nije pohvala nego anegdota. XI 91. po tko zna koji put imamo sa JNA pregovore o primirju. I dolazi nam JNA delegacija i među njima kapetan. Nisam siguran kako je to on (lik koji drži govor na snimku 0:22 na dalje), ali po lokaciji i vremenu se uklapa, te mu je jako sliči.
Uglavnom ispalo je kako je kapetan Hrvat. A s nama u gardi su bili i Hrvati iz BiH (tamo još onda nije bilo rata) i taj kapetan bio je rođak jednoga od njih. Mogao je priječi na našu stranu, bio je među nama, ali - nije. Dogovoreno je i primirje koje je drugi dan prekršeno (vjerojatno mi). Na odlasku nam je poželio - sreću. Nedugo iza toga potjerali smo JNA sa tog utvrđenog položaja. Tada je gore poginuo JNA kapetan, ali neki drugi, ne ovaj iz priče. Na početku napada na našu su stranu prebjegli Albanci, ali ne i JNA vojnici Hrvati. Oni su položaj držali do kraja, pa su na kraju i zarobljeni (osim onih koji su zbrisali).


Nije za krivit te Hrvate. To je virojatno bila ekipa kojima je vojni rok okončava u studenome i prosincu.
Znadu da je JNA pozauzimala dosta, Vukovar je pa, Petrinja, bia je i Lipik i/ili Pakrac, Dubrovnik, Zadar, Šibenik, Gospić i Karlovac visidu u zraku. Osijek u okruženju s tri strane. Pomorska blokada.

Pobić iz vojske a imaš još samo 3, 7, 10, 17 dana? Ako te uhvatidu dok bižiš moredu te ka dezertera sudit ili te onako bez suda ubit čim te uhvatidu. Do hrv.slobodneg teritorija tek tribaš doć, a sve ga je manje. A i kad dojdeš, čeka te mobiliziranje a ZNG jadno opremjen; zamisli da te još zarobi tvoja postrojba? Čak i da te ZNG ne mobilizira, tribaš imat misto za se skrivat i di te ne ćedu lako nać.
Ima tužnih i teških priča o Hrvatiman šta su bižali iz JNA, a bili su u Srbiji, CG, Kosovu, Makedoniji.
Dil njih je biža kroz CG i na granici s RH su ovi revni debili iz JNA uhvatili ote mladiće (bus, rentacar su uzeli). Jadni judi šta su prošli.
Nije svatko uspia pobić, a zadnji je doša doma nikih 10-ak godina posli.

Puno je Hrvata šta je onda bilo ostalo držalo se one da će ostat do kraja, barem rujanski, studenovski i prosinački razred. Za izbić ovakvi scenarij. A onda ako ih idu držat u produženje, bižidu ća.

Albanci su bili svisni da će ovi iz JNA virojatno ih ubit, a pisat će se "poginuli u bitci" i vratit se doma u zavarenen kapsilu, kako je masu Albanaca stradalo u JNA. Srbi neusporedivo više mrzidu Albance nego Hrvate.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beogradski lojalni Hrvati 1991.
PostPostano: 13 srp 2024, 00:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2010, 14:26
Postovi: 7233
Lokacija: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Hroboatos je napisao/la:

Evo i dripca Pehara..



Citat:
Po­zdra­vlja­ju­ći svo­je biv­še star­je­ši­ne i pi­tom­ce, du­go­go­di­šnji ko­man­dant Ško­le re­zer­vnih ofi­ci­ra u Bi­le­ći, ge­ne­ral ma­jor Ma­te Pe­har je pod­sje­tio da je kroz ško­lu od nje­nog for­mi­ra­nja 1956. do 1992. go­di­ne ka­da je pre­sta­la sa ra­dom pro­šlo 107 kla­sa, oko 63.000 pi­to­ma­ca, 60 dje­vo­ja­ka pi­to­ma­ca i 2.000 na­stav­ni­ka. On je na­gla­sio da je uz uče­nje rat­nih vje­šti­na, pu­nih 36 go­di­na to bi­la ži­vot­na ško­la u ko­joj je di­sci­pli­na bi­la na pr­vom mje­stu. „Tre­ba­lo je stvo­ri­ti uslo­ve za po­zi­tiv­no vas­pi­ta­nje mla­dih lju­di i stva­ra­nje na­vi­ka re­da, ra­da, di­sci­pli­ne, dru­gar­stva i vri­jed­no­sti ko­lek­ti­va uz me­đu­sob­no uva­ža­va­nje. Mi­slim da smo u to­me kroz ško­lo­va­nje uspje­li. Da je to tač­no po­tvr­du ima­mo u va­šim ma­sov­nim oku­plja­nji­ma, va­šem od­no­su pre­ma to­me kao i ogrom­nom za­do­volj­stvu ko­je is­ka­zu­je­te pri su­sre­tu sa va­šim ko­le­ga­ma sa ško­lo­va­nja i star­je­ši­na­ma i da­ljem upo­zna­va­nju i ši­re­nju dru­gar­stva. Pri­ča­mo o uti­sci­ma iz Ško­le, sa obu­ke, vje­žbi, na­po­ri­ma u uče­nju do ka­snih sa­ti, za­klju­ču­je­mo da je to za mno­ge bi­la ško­la ži­vo­ta”, re­kao je Pe­har. Ge­ne­ral Pe­har je iz­ra­zio za­hval­nost i po­što­va­nje star­je­ši­na­ma ško­le ko­ji su ugra­di­li se­be u nje­ne re­zul­ta­te i pi­tom­ci­ma ko­ji su da­li to­me naj­ve­ći do­pri­nos.
– Nji­hov od­nos pre­ma gra­đa­ni­ma na svim pro­sto­ri­ma gdje su ra­di­li, od Bi­le­će, Pla­ne, Av­tov­ca, Gac­ka, Tjen­ti­šta bio je vr­lo do­sto­jan­stven i pri­mje­tan”, is­ta­kao je ču­ve­ni ko­man­dant ŠROP.


:rigam


Je li Pehar još uvijek u BG, poput Čolaka?
Znam da se Gorankić vratio.

Taj Mate Pehar, ima li i kakve rodbinske veze sa poznatim mostarskim Peharima?

Bivši ravnatelj mostarskog DZ?
Autoprijevoz MO?
Tv voditelj?

To bi Mostarci mogli znati...

_________________
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Glas za HDZ BiH u Mostaru jeste glas za Hasana Pekušića (HP Investing).

Glas za HDZ RH jeste glas za Voju Stanimirovića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beogradski lojalni Hrvati 1991.
PostPostano: 13 srp 2024, 01:09 
Offline

Pridružen/a: 26 ožu 2024, 23:43
Postovi: 169
Mate Pehar je iz Brotnja, Gornji Ograđenici (Odaci),
ili tako nešto.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 78 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO