HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 27 tra 2024, 02:47.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 103 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'22
PostPostano: 17 stu 2011, 10:20 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2011, 09:32
Postovi: 26
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/povratak_iz_logora__znao_sam_da_cemo_se_vratiti_u_vukovar/446696.html

U linku je sedmi, tj posljednji dio ispovijesti hrvatskog branitelja, koji govori o dogadajima neposred prije pada Vukovara! Ispod članka su ostalih 6 tekstova, pa ak netko želi neka pročita. Ja ih čitam i suze mi teku niz obraze, nemogu čitati, nekih stvari se ni ne želim prisjećati, ali mislim da istina treba izaći na vidjelo. Pogotovo mlađoj generaciji, koja nezna neke detalje iz rata.

Namjerno sam stavio 7. dio jer je po meni najemotivniji, ali za razliku od ostalih 6 koji su emotivni, ali u negativnom smislu te riječi, ovaj dio pokazuje svu sreću koju čovjek može doživjeti kada dobije ono što najviše želi - SLOBODU

Samo da kažem da me opet prolaze trnci pišući ovaj tekst!

Neke stvari se nikada nemogu zaboraviti, a blago onima koji ih mogu oprostiti! :hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 17 stu 2011, 12:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
croforumas je napisao/la:
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/povratak_iz_logora__znao_sam_da_cemo_se_vratiti_u_vukovar/446696.html

U linku je sedmi, tj posljednji dio ispovijesti hrvatskog branitelja, koji govori o dogadajima neposred prije pada Vukovara! Ispod članka su ostalih 6 tekstova, pa ak netko želi neka pročita. Ja ih čitam i suze mi teku niz obraze, nemogu čitati, nekih stvari se ni ne želim prisjećati, ali mislim da istina treba izaći na vidjelo. Pogotovo mlađoj generaciji, koja nezna neke detalje iz rata.

Namjerno sam stavio 7. dio jer je po meni najemotivniji, ali za razliku od ostalih 6 koji su emotivni, ali u negativnom smislu te riječi, ovaj dio pokazuje svu sreću koju čovjek može doživjeti kada dobije ono što najviše želi - SLOBODU

Samo da kažem da me opet prolaze trnci pišući ovaj tekst!

Neke stvari se nikada nemogu zaboraviti, a blago onima koji ih mogu oprostiti! :hrvatinic


Mogu mislit. A pogotovo ovaj dio mi je emocionalna bomba :

"Mene nitko nije čekao, jer majka nije znala da će biti razmjena. Izašao sam iz autobusa i imao sam silnu želju nekoga zagrliti, suze su same tekle, emocije su bile prejake i presnažne, jer nakon 9. mjeseci i sveg pakla polako shvaćaš da si na slobodi i da si živ.

Okretao sam se oko sebe, neki su me gurali kako bi prošli do svojih, a ja sam odlučio; zaletio sam se u kordon i zagrlio jednog gardistu iz osiguranja. Obojica smo pali na tlo i tu je pukao kordon.

Čovjek je prihvatio zagrljaj i plakao više nego ja. To su trenuci i sjećanje koje nitko ne može izbrisati."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 17 stu 2011, 12:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
croforumas je napisao/la:
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/povratak_iz_logora__znao_sam_da_cemo_se_vratiti_u_vukovar/446696.html

U linku je sedmi, tj posljednji dio ispovijesti hrvatskog branitelja, koji govori o dogadajima neposred prije pada Vukovara! Ispod članka su ostalih 6 tekstova, pa ak netko želi neka pročita. Ja ih čitam i suze mi teku niz obraze, nemogu čitati, nekih stvari se ni ne želim prisjećati, ali mislim da istina treba izaći na vidjelo. Pogotovo mlađoj generaciji, koja nezna neke detalje iz rata.

Namjerno sam stavio 7. dio jer je po meni najemotivniji, ali za razliku od ostalih 6 koji su emotivni, ali u negativnom smislu te riječi, ovaj dio pokazuje svu sreću koju čovjek može doživjeti kada dobije ono što najviše želi - SLOBODU

Samo da kažem da me opet prolaze trnci pišući ovaj tekst!

Neke stvari se nikada nemogu zaboraviti, a blago onima koji ih mogu oprostiti! :hrvatinic

Ovo mi je jako poznato i negdje sam to već čitao. Da nije autor casio s forum.hr?

Vrlo iskreno i emotivno osobno svjedočenje...

Vidimo se sutra u koloni sjećanja! :hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 17 stu 2011, 16:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Ne ponovilo se.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 17 stu 2011, 16:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009, 20:30
Postovi: 462
Lokacija: desno kod placa
http://www.youtube.com/watch?v=WXEZ5dP8 ... re=related

_________________
Gotovina i Markač Hrvatski heroji domovinskog rata, p.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 18 stu 2011, 12:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
U spomen na Vukovar, lijep osvrt na Blagu Zadru.

http://www.hrsvijet.net/index.php?optio ... Itemid=112




Blago Zadro: Dva desetljeća od smrti legendarnog zapovjednika Trpinjske ceste

Dva su desetljeća od pogibije Blage Zadre, jedne od legendi Domovinskog rata. Rođen u Hercegovini, život dao Vukovaru. Iznad svega je volio svoju Hrvatsku. U znak sjećanja na njega i sve druge pale hrvatske branitelje prenosimo prigodni članak s portala Dalmacijanews.


"Najradije smo nazivali dvojicu zapovjednika: Blagu Zadru i Ivana Šoljića – Velikog Joea.

Zadro je bio neumoran i činilo se da ništa nije moglo pokvariti njegov optimizam i dobro raspoloženje:

- Dobar dan, gospodine Zadro, Alenka je , sa Radija...
- Hej, bog! Pa kako ste vi danas?
- Ma, ja sam dobro, ali kako ste vi?
- Odlično, nikad bolje!
- Pa, ne bih ja baš rekla da ste 'nikad bolje', kad vam je jutro krenulo deset tenkova na Trpinjsku...
- Ta, idi, molim te... Kako smo razbucali one jučer, razbucat ćemo i ove danas."

Ovaj je razgovor s Blagom Zadrom, legendarnim zapovjednikom s Trpinjske ceste, u svojoj knjizi "Glasom protiv topova" prenijela Alenka Mirković, novinarka radija Vukovara i kolegica Siniša Glavaševića.
Poginuo na današnji dan, prije 20 godina

Alenka je vukovarski pakao preživjela, ali Siniša Glavašević i Blago Zadro nisu. I još mnogi... Blago Zadro je poginuo na današnji dan prije 20 godina, 16. listopada 1991. godine blizu Trpinjske ceste, koja je postala simbolom vukovarskog otpora, jer su na njoj zaustavljene i uništene stotine srpskih, agresorskih tenkova.

Kada se Vukovarom pročulo da je poginuo Blago Zadro, i dan danas prepričavaju njegovi preživjeli suborci, bio je to za njih i cijeli Vukovar do tada najteži udarac.

"Taj se gubitak osjetio u kontaktu sa svakim braniteljem ponaosob. Gubitak je svakako bio nemjerljiv ničim do tada. Vukovar je ostao - bez jedne noge. Nije to bio makar koji borac. Nije to bio ni podrumski zapovjednik. To je bio Blago Zadro. Skroman i jednostavan. Uvijek sa svojim ljudima, tamo gdje su i oni,. Na prvoj crti, u vatri i paklu. Njegovo geslo je bilo: kako vama, tako i meni,"
Počiva sa sinom Robertom u Aleji hrvatskih branitelja

Upravo zbog svega ovoga, ali i onoga što se ne može opisati tek u ovih nekoliko crta, a što je rezultiralo da je srpska agresor zaustavljen mjesecima u krvavoj vukovarskoj bitki, Blago Zadro jedan je od junaka Domovinskog rata.

Blago Zadro posmrtno je odlikovan činom general bojnika. Zajedno sa najstarijim sinom Robertom, koji je poginuo nekoliko mjeseci kasnije kod Kupresa, počiva na vukovarskom Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata, u Aleji hrvatskih branitelja.


Počivali u miru Božjem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 18 stu 2011, 12:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Sjećamo se i njih...
Počivali u Božjoj milosti.

Škabrnja se sjeća svojih žrtava, pogubljenih i poginulih mještana i branitelja u velikosrpskoj agresiji koja je na to ravnokotarsko selo počela prije 20 godina u rano jutro u ponedjeljak, 18. studenoga 1991., javlja HRT.


Škabrnjani se s tugom sjećaju jutra kad su pripadnici okupatorske JNA i srpskih paravojnih postrojba, potpomognuti zrakoplovstvom, tenkovskim jedinicama i pješaštvom tzv. kninskoga korpusa pod zapovjedništvom Ratka Mladića, slomili otpor slabo naoružanih hrvatskih branitelja. Dok je trajao topnički napad, Škabrnju su napali tenkovi i oklopna vozila iz dvaju smjerova: Biljana i Zemunika Gornjeg.

Nakon topničkog napada postrojbe JNA i srpske paravojne postrojbe ušle su u selo uništavajući kuće, gospodarske objekte, crkvu. Žene, djeca i starci ubijani su dok su izlazili iz skloništa iz neposredne blizine hicima iz vatrenog oružja, tupim predmetima, udarcima po glavi i hladnim oružjem.

Prvi dan srpske okupacije ubijena su 43 škabrnjska civila i 15 branitelja. Pokolji i progoni nastavljeni su idući dana. Tijekom višegodišnje okupacije sve do oslobođenja u Oluji 1995. broj škabrnjskih žrtava povećao se na 86. Još šestero mještana poginulo je nakon rata od zaostalih minsko-eksplozivnih naprava. U Škabrnji nema nijedne obitelji u kojoj netko od najmilijih nije stradao.

U 11 sati u crkvi Blažene Djevice Marije bit će služena misa zadušnica, a u kripti crkve prikazan film Dom zauvijek. Na spomeniku na mjestu masovne grobnice bit će položeni vijenci i zapaljene svijeće. Središnja komemorativna svečanost na Trgu dr. Franje Tuđmana u Škabrnji održat će se u 14.30 sati. Osim lokalnih na komemoraciji će biti i državni dužnosnici.

Sutra će članovi 23 braniteljske udruge će u znak sjećanja na poginule hodati od Benkovca do Škabrnje, te će u Nadinu, mjestu kraj Škabrnje, na spomen- obilježju, položiti vijence, a u nedjelju će se u škabrnjskoj crkvi održati koncert pod nazivom Bogu i Domovini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 18 stu 2011, 15:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5931
Konačno, bar nešto ...

http://www.vecernji.hr/vijesti/majka-os ... nak-347189

http://www.vecernji.hr/vijesti/lyliane- ... nak-347486


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 18 ožu 2012, 11:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Razgovor s Andrijom Hebrangom o padu Vukovara, pokušaju akcije za oslobođenje i o mitu "dogovorenog rata i prodaje Vukovara" :
http://www.vecernji.ba/vijesti/hebrang-genscher-je-zaustavio-proboj-vukovar-clanak-388377

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 18 ožu 2012, 15:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ožu 2012, 07:39
Postovi: 1695
Koliko je uopće bilo proboja? Ja znam za dva. Prvi 13.10. koji je išao dosta dobro, ali je zaustavljen zahvaljujući "bezgraničnim liječnicima", i drugi 13.11. (možda fulah datume) koji je navodno bio živa katastrofa.

Ima još koji pokušaj proboja?

_________________
Neću NATO
Hoću na te


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 18 ožu 2012, 15:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
limpus je napisao/la:
Koliko je uopće bilo proboja? Ja znam za dva. Prvi 13.10. koji je išao dosta dobro, ali je zaustavljen zahvaljujući "bezgraničnim liječnicima", i drugi 13.11. (možda fulah datume) koji je navodno bio živa katastrofa.

Ima još koji pokušaj proboja?


Evo piše ti u ovom razgovoru s Andrijom Hebrangom da je bio planiran i 3. proboj pa da je njemački kancelar zvao i upozorio Tuđmana da nema snaga izvesti takvo što i da će ga samo koštati , što ljudstva i tehnike, što situacije u međunarodnoj zajednici koja je ionako tada još gledala dosta negativno na hrvatsku neovisnost.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 18 ožu 2012, 16:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ožu 2012, 07:39
Postovi: 1695
Zadar1993 je napisao/la:

Evo piše ti u ovom razgovoru s Andrijom Hebrangom da je bio planiran i 3. proboj


Ma pročitao sam tekst, u njem' piše da je taj neizvedeni planiran u "kasnu jesen '91", a ovaj drugi proboj za kojeg ja znam se odigrao 5 dana prije pada Vukovara. Pa kada bi onda bio taj, kojeg Hebrang spominje?

Naime to me zanima jer mi sjećanje govori da sam negdje nešto načuo o neka 4 proboja prema Vukovaru, pa se pokušavam prisjetiti o čemu je riječ.

Zadar1993 je napisao/la:

pa da je njemački kancelar zvao i upozorio Tuđmana da nema snaga izvesti takvo što i da će ga samo koštati , što ljudstva i tehnike, što situacije u međunarodnoj zajednici koja je ionako tada još gledala dosta negativno na hrvatsku neovisnost.


Genscher - ustaša :D . Inače Genscher je bio ministra vanjskih poslova, kancelar je bio Kohl.

_________________
Neću NATO
Hoću na te


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 18 ožu 2012, 16:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
limpus je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Evo piše ti u ovom razgovoru s Andrijom Hebrangom da je bio planiran i 3. proboj


Ma pročitao sam tekst, u njem' piše da je taj neizvedeni planiran u "kasnu jesen '91", a ovaj drugi proboj za kojeg ja znam se odigrao 5 dana prije pada Vukovara. Pa kada bi onda bio taj, kojeg Hebrang spominje?

Naime to me zanima jer mi sjećanje govori da sam negdje nešto načuo o neka 4 proboja prema Vukovaru, pa se pokušavam prisjetiti o čemu je riječ.

Zadar1993 je napisao/la:

pa da je njemački kancelar zvao i upozorio Tuđmana da nema snaga izvesti takvo što i da će ga samo koštati , što ljudstva i tehnike, što situacije u međunarodnoj zajednici koja je ionako tada još gledala dosta negativno na hrvatsku neovisnost.


Genscher - ustaša :D . Inače Genscher je bio ministra vanjskih poslova, kancelar je bio Kohl.


Da , imaš pravo pomišao ja :zubati

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 18 ožu 2012, 17:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
limpus je napisao/la:

Evo piše ti u ovom razgovoru s Andrijom Hebrangom da je bio planiran i 3. proboj

Ma pročitao sam tekst, u njem' piše da je taj neizvedeni planiran u "kasnu jesen '91", a ovaj drugi proboj za kojeg ja znam se odigrao 5 dana prije pada Vukovara. Pa kada bi onda bio taj, kojeg Hebrang spominje?

Naime to me zanima jer mi sjećanje govori da sam negdje nešto načuo o neka 4 proboja prema Vukovaru, pa se pokušavam prisjetiti o čemu je riječ.


Šteta što neznam detalje ,taj drugi proboj do Vukovara je pokušan iz Male Bosne (predgrađe Vinkovaca) sa oko 150 ljudi ,na pola puta je "netko" izdao zapovijed da se svi vrate.Tad je stradao jedan Englez ,stao na minu.
Tako kaže jedan bivši pripadnik HoS-a iz Male Bosne a kasnije 5-e gardijske . Ako budem uspio saznat više informacija ,napisat ću ih ovdje.

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 19 ožu 2012, 11:39 
Offline

Pridružen/a: 18 svi 2009, 00:06
Postovi: 552
mario_cro je napisao/la:
limpus je napisao/la:

Evo piše ti u ovom razgovoru s Andrijom Hebrangom da je bio planiran i 3. proboj

Ma pročitao sam tekst, u njem' piše da je taj neizvedeni planiran u "kasnu jesen '91", a ovaj drugi proboj za kojeg ja znam se odigrao 5 dana prije pada Vukovara. Pa kada bi onda bio taj, kojeg Hebrang spominje?

Naime to me zanima jer mi sjećanje govori da sam negdje nešto načuo o neka 4 proboja prema Vukovaru, pa se pokušavam prisjetiti o čemu je riječ.


Šteta što neznam detalje ,taj drugi proboj do Vukovara je pokušan iz Male Bosne (predgrađe Vinkovaca) sa oko 150 ljudi ,na pola puta je "netko" izdao zapovijed da se svi vrate.Tad je stradao jedan Englez ,stao na minu.
Tako kaže jedan bivši pripadnik HoS-a iz Male Bosne a kasnije 5-e gardijske . Ako budem uspio saznat više informacija ,napisat ću ih ovdje.

to je proboj koji isao nakon izlaska dijela vukovaraca..babic,brekalo stariji,milas,majic-pipe,juric..kada su otisli po zadnju mogucu pomoc za vukovar..ali je bilo suludo vise ista ocekivati..ne znam tocnu cifru ljudi,ali ima u bitki za vukovar to dobro opisano..sam deda je govorio kolike snage se skupile za taj drugi proboj..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 23 ožu 2012, 16:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009, 20:30
Postovi: 462
Lokacija: desno kod placa
babic,brekalo stariji,milas,majic-pipe,juric..kada su otisli po zadnju mogucu pomoc za vukovar..a


da me se NE shvati krivo

to su osobe koje su istaknuti branitelji zapovjednici
pa ne saljes njih po pomoc ????

nego su se izvukli iz okruzenja, zbog bezizlazne sitacije po njihovoj procjeni

_________________
Gotovina i Markač Hrvatski heroji domovinskog rata, p.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 09 stu 2012, 07:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8250
Lokacija: Na rubu egzistencije
Značaj obrane Vukovara u stvaranju hrvatske države

http://hrcak.srce.hr/index.php?show=toc&id_broj=7246

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 09 stu 2012, 14:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
Graničar Jozo je napisao/la:
Značaj obrane Vukovara u stvaranju hrvatske države

http://hrcak.srce.hr/index.php?show=toc&id_broj=7246


bitka za vukovar je najvažnija bitka domovinskog rata(pri tom mislim na rat u hrvatskoj i bih)...

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Blago Zadro
PostPostano: 16 lis 2013, 13:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32159
Citat:
Da se ne zaboravi: 22. obljetnica smrti Blage Zadre, heroja obrane Vukovara

Na današnji dan prije 22. godine poginuo je Blago Zadro, jedan od najvećih heroja Domovinskog rata.

slika

Zadro je poginuo nedaleko od Trpinjske ceste, koja je postala simbolom vukovarskog otpora, jer su na njoj zaustavljeni i uništeni desetci srpskih tenkova. Taj 16. listopad 1991. godine bio je jedan od najtežih udaraca braniteljima i stanovnicima grada heroja.
Blago Zadro je rođen u Donjim Mamićima - Ledinac kraj Gruda 31. ožujka 1944. godine, kao desetogodišnjak doselio se iz rodne Hercegovine zajedno s obitelji u Borovo Naselje, gdje je završio školu, zaposlio se u tvornici "Borovo" i osnovao obitelj. Početkom demokratskih promjena, aktivno se uključio u politički život toga kraja i postao prvi dopredsjednik HDZ-a u Vukovaru te se aktivno uključuje u organiziranje obrane pred nastupajućom velikosrpskom agresijom.

Po izbijanju krvave Bitke za Vukovar zbog svojih izuzetnih organizacijskih sposobnosti i hrabrosti preuzima zapovijedanje obranom čitavog Borova Naselja. Iako nije bio vojno školovan, kao zapovjednik 3. bojne legendarne 204. vukovarske brigade pokazao se izvrsnim organizatorom obrane Borova Naselja. Pod njegovim vodstvom na Trpinjskoj cesti, koja je zbog toga i prozvana "Groblje tenkova", zaustavljena je oklopna sila JNA i uništeno na desetke srpskih tenkova i oklopnih transportera. Bio je hrabar i odlučan, zapovjednik koji je u borbu kretao prvi, no iz jedne se nije vratio. Poginuo je 16. listopada 1991. godine blizu Trpinjske ceste, pokošen rafalom iz puškostrojnice dok je junački vodio svoje suborce u akciju.

Od trojice sinova dvojica najstarijih također su se uključili u obranu, najstariji Robert (1969.) kasnije je poginuo u borbama kod Kupresa, upavši sa suborcima u tenkovsku zamku. Kasnije je kod Kupresa podignut spomenik "petorici Vukovaraca".

Blago Zadro pokopan je na vukovarskom Novom groblju 16. listopada 1998. nakon što su njegovi posmrtni ostaci ekshumirani u ljeto '98. zajedno s 937 žrtava iz masovne grobnice na vukovarskome Novom groblju. Njegov sin Robert godinu dana poslije, identificiran je iz zajedničke grobnice u Zagrebu nakon što je godinama njegova sudbina bila nepoznata. Otac i sin Zadro počivaju na vukovarskom Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata, u Aleji hrvatskih branitelja.

Ime Blage Zadre nosi Zapovjedno stožerna škola 'Blago Zadro' te Osnovna škola 'Blago Zadro' u Borovom naselju.

Zbog svoje uloge u Domovinskom ratu, junačke pogibije i velike karizme koju je stekao još za vrijeme bitke za Vukovar, po završetku Domovinskog rata postao je jedna od najvećih i najpoštovanijih ikona hrvatskog rata za nezavisnost.

Po njemu je imenovana i jedna ulica u Grudama, Splitu i Zagrebu.

POLITIKA.HR


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 11 pro 2013, 09:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 ruj 2010, 19:54
Postovi: 161
limpus je napisao/la:
Koliko je uopće bilo proboja? Ja znam za dva. Prvi 13.10. koji je išao dosta dobro, ali je zaustavljen zahvaljujući "bezgraničnim liječnicima", i drugi 13.11. (možda fulah datume) koji je navodno bio živa katastrofa.

Ima još koji pokušaj proboja?


Mene zanima tko uopće smatra da smo mi mogli napraviti neki proboj?

Te teorije o proboju smao lsuže političkim Jugoslavenima u Hrvatskoj da minoriziraju žrtvu Vukovara i još važnije skinu dio krivnej sa Srbije, sa bajkama o "dogovoru"...

Ne zaboravimo da je isto dan kada je pao Vukovar, na drugom kraju Hrvatske pala i Škabrnja...

Dakle kipilo je na svim frontovima, borili sm ose za krajnji opstanak, dok sam primjetio da mnogi, ne samo jugosi nego i politički Hrvati, doista misle da su naše snage bile jake koliko i u Oluji, da je bojišnica na dan pada Vukovara u drugim krajeivma bila mirn,a i da smomogli to deblokirati, u trenutku kada Srbi imaju više vojnika u istočnoj Slaviniji nego mi u cijeloj RH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 11 pro 2013, 18:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
limpus je napisao/la:
Koliko je uopće bilo proboja? Ja znam za dva. Prvi 13.10. koji je išao dosta dobro, ali je zaustavljen zahvaljujući "bezgraničnim liječnicima", i drugi 13.11. (možda fulah datume) koji je navodno bio živa katastrofa.

Ima još koji pokušaj proboja?



sto se tice proboja,ako uspijem nagovoriti kolegu sa druge strane nisana tih dana,dase ukljuci,bice dobro.pa da vam on prenese svoje vidjenje.

ukopane 84-e nasuprot nasih jurisajucih 55.sreca pa je se nasao neko pametan sa nase strane,pa je zaustavio masakar

nije se mogla probiti linija kod jednog zadra,pa cak ni u oluji,a ovdje se spominje prica o proboju do vukovara koji lezi na srpskoj granici

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 11 pro 2013, 19:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
pagan je napisao/la:
limpus je napisao/la:
Koliko je uopće bilo proboja? Ja znam za dva. Prvi 13.10. koji je išao dosta dobro, ali je zaustavljen zahvaljujući "bezgraničnim liječnicima", i drugi 13.11. (možda fulah datume) koji je navodno bio živa katastrofa.

Ima još koji pokušaj proboja?



sto se tice proboja,ako uspijem nagovoriti kolegu sa druge strane nisana tih dana,dase ukljuci,bice dobro.pa da vam on prenese svoje vidjenje.

ukopane 84-e nasuprot nasih jurisajucih 55.sreca pa je se nasao neko pametan sa nase strane,pa je zaustavio masakar

nije se mogla probiti linija kod jednog zadra,pa cak ni u oluji,a ovdje se spominje prica o proboju do vukovara koji lezi na srpskoj granici


Ovo je zapravo sukus svega i zoran prikaz da svaka priča o prodaji/izdaji Vukovara nije ništa drugo nego zlonamjerno podmetanje. Kako reče pagan, 91e jurišaj na 84.-e sa puškama.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 18 stu 2019, 21:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2010, 13:26
Postovi: 6909
Lokacija: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
18.11.91. u Vukovaru je samo nastavak događanja od 8.5.1945. u Zagrebu.
Radilo se o potpuno istoj mantri ubijanja civila,ratnih zarobljenika i ono sto je najslicnije-ranjenika iz bolnica.

Isto kao sto su '45. ubijeni zarobljenici odvedeni iz zagrebačke bolnice,po stratištima širom Zagreba (Medvednica,Pravni fakultet,Gračani...) ,tako su Šljivančanin i drustvo na Ovčari 20.11.1991. ubijali nemoćne teške ranjenike iz vukovarske bolnice.
Čak je i znakovlje na odorama krvnika bilo potpuno isto:major Šljivančanin je cijelo vrijeme rata na kapi nosio crvenu petokraku isto kao i Vicko Krstulović i 6.lička u Zagrebu 46 godina ranije.
Da su kojim slučajem JNA i Vojska Jugoslavije pobijedili u ratu u devedesetima ,onda bi se 18.11. slavio kao Dan oslobođenja Vukovara jednako kao što se danas u gradu Zagrebu u demokratskoj Hrvatskoj 8.5. slavi kao nekakav Dan oslobođenja Zagreba.
A gradonačelnik Zagreba Milan Bandić,koji je pokrovitelj tog "oslobađanja" iz svibnja 1945. je bas jučer podržao Kolindu Grabar Kitarović na predstojećim predsjedničkim izborima.

_________________
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Glas za HDZ jeste glas za Voju Stanimirovića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 18 stu 2019, 23:11 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
kiler je napisao/la:
18.11.91. u Vukovaru je samo nastavak događanja od 8.5.1945. u Zagrebu.
Radilo se o potpuno istoj mantri ubijanja civila,ratnih zarobljenika i ono sto je najslicnije-ranjenika iz bolnica.

Isto kao sto su '45. ubijeni zarobljenici odvedeni iz zagrebačke bolnice,po stratištima širom Zagreba (Medvednica,Pravni fakultet,Gračani...) ,tako su Šljivančanin i drustvo na Ovčari 20.11.1991. ubijali nemoćne teške ranjenike iz vukovarske bolnice.
Čak je i znakovlje na odorama krvnika bilo potpuno isto:major Šljivančanin je cijelo vrijeme rata na kapi nosio crvenu petokraku isto kao i Vicko Krstulović i 6.lička u Zagrebu 46 godina ranije.
Da su kojim slučajem JNA i Vojska Jugoslavije pobijedili u ratu u devedesetima ,onda bi se 18.11. slavio kao Dan oslobođenja Vukovara jednako kao što se danas u gradu Zagrebu u demokratskoj Hrvatskoj 8.5. slavi kao nekakav Dan oslobođenja Zagreba.
A gradonačelnik Zagreba Milan Bandić,koji je pokrovitelj tog "oslobađanja" iz svibnja 1945. je bas jučer podržao Kolindu Grabar Kitarović na predstojećim predsjedničkim izborima.


Taj 8.5. može samo bit jedino dan zarobljavanja. Nisam nikad čuo da netko to slavi pa čak ni zastarjeli potomci jugočetničkih bandita i pištolj doktora iz centra čiji su roditelji nakon etničkog čišćenja (50 000 žrtava) uselili u tuđe stanove.

Taj svoj "dan" si mogu zagurat tam di nema sunca.

Za Šljivančanina i petokraku istina. JNA je postojala sve do 1992. i koristila ta obilježja, službeni naziv države je bio SR Jugoslavija i to sve do 2003...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad Vukovara 18.11.'91 - 18.11.'11
PostPostano: 18 stu 2019, 23:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 pro 2018, 12:46
Postovi: 1682
Lokacija: Zagreb, RH, EU, safe European home
Smiješne usporedbe. Jedni i drugi pobili neke ranjenike i sad je to neki nastavak iste politike il whatever 46 godina kasnije.

Šljivančanin je nosio tu kapu jer je bila kapa JNA, ali se ne radi o istoj vojsci i ciljevima :nono

Nešto drugo, pitanje za srpske članove ovdje ako znaju nešto o tome i prokomentirali bi - koja je točno bila vaša taktika u Vukovaru? Jednostavno sve poravnati artiljerijom? :rolleyes


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 103 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO