HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 15 kol 2024, 01:34.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 57 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 27 stu 2022, 12:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 17:01
Postovi: 12355
Sto je ovo bitno.... Nije li zqpovjednik HVO u ratu kasnije bio napozicijama u Bh vlasti, bio i u sarajevu normalno, mislim na Prlica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 27 stu 2022, 12:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36611
Lokacija: Gl. grad regije
Pa nije bio predstavnik Bošnjaka. Je li vama ta glupoća od šerbeta ili tufahija?

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 27 stu 2022, 13:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 11:10
Postovi: 37650
Bobovac je napisao/la:



Muslimanski bezobrazluk nema granice. Izabrali ubicu Hrvata za predstavnika Hrvata.
Nisu ni svjesni da će im i praunuci nositi žig zbog toga.
Da će biti prozivani 500 godina.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 27 stu 2022, 13:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10188
Lokacija: banana
weasel je napisao/la:
Haram je napisao/la:
Hoce li ikad prestati ove ratne teme, pitam se. Nema, u koje god novine da bacim pogled, stalno rat, rat, rat. A rat prosao ima 30 godina. Zamislite da se u SFRJ 1975. godine jos raspravljalo o ratu.

Meni to stvarno nikako nije jasno a nije jasno nikome od stranaca s kojima pricam u vezi tog prostora dole. Ljudi ne mogu da shvate kako takve teme mogu toliko dugo nakon rata tako cesto dominirati javnim prostorom. Prvo sam mislio da je to do politicara koji to svjesno guraju radi skretanja paznje s vlastite nesposobnosti, ali u medjuvremenu nisam siguran da to jednostavno taj narod sto je jos ostao da zivi u BiH nije nepovratno zarazen.

Uglavnom, osvrcem se na uvodni uredak i emisiju koja je - ocigledno - nastala u skorije vrijeme. Cak mi se cini da mediji koji su skloniji sarajevskoj ekipi najvise guraju te ratne teme. Ali moze biti i da mi se cini posto ih najvise i pratim.




=))

Pa ovo je genijalno.

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 27 stu 2022, 13:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10188
Lokacija: banana
crni_bombarder je napisao/la:
Koliko ti imas godina, u SFRJ se do 1990. godine slavio rat, partizani, Tito ikona, Sutjeska, Neretva, Kozara non stop na tv ekranima.

SFRJ je njegovala kult rata. Ima nas dovoljno starih da smo to i sami gledali, makar kao djeca. Mi smo u skolama ucili o ratu, svaka druga pjesmica ratna pjesmica, na satu glazbenog ucili kozaracko kolo, povijest i zemljopis da ne govorim.


Kako se ne bih sjecao. Mi smo njegovali antifasiticku borbu partizana ali nismo raspravljali o tome da li su cetnici ili ustase bili gori ili bolji i ko je pobijedio rat i sve to.

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 27 stu 2022, 13:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 13:49
Postovi: 9750
Lokacija: Usa
Nisi raspravljao jer si zivio u jednoumlju


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 27 stu 2022, 13:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36611
Lokacija: Gl. grad regije
Pa i sad slušaš kako je ABiH bila pred BL ali su im navukli luđačku košulju... :D

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 27 stu 2022, 13:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 17:01
Postovi: 12355
Tito se borio i protiv Hrvata i Srba pa im opet bio predsjednik.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 27 stu 2022, 13:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10188
Lokacija: banana
crni_bombarder je napisao/la:
Nisi raspravljao jer si zivio u jednoumlju



Trebali smo sadamdeset i neke raspravljati o tome da li je Jasenovac bio konclogor ili prihvatni centar i o tome da li je Pavle Djurisic bio eroj ili zlocinac..

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 27 stu 2022, 13:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36611
Lokacija: Gl. grad regije
Tito se borio protiv pola Srba i pola Hrvata i skoro svih muslića.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 27 stu 2022, 13:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10188
Lokacija: banana
Junuz Djipalo je napisao/la:
Tito se borio protiv pola Srba i pola Hrvata i skoro svih muslića.


Hajde bolan vise.

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 27 stu 2022, 13:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 11:10
Postovi: 37650
Mulislimani su bili ubjeđeni da će u oktobru 2022. uništiti Hrvate.
I to do te mjere da su se počeli javno hvaliti (zajedno sa Sejdom) kako je Sejdo ubijao Hrvate.
Nevjerovatna glupost. Nevjerovatna.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 27 stu 2022, 13:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 13:49
Postovi: 9750
Lokacija: Usa
Bobovac je napisao/la:
Dobro, po tadašnjim medijima a i po ovom videu to je urađeno jer ih Srbi sa te strane nisu očekivali. Sjećam se da je tadašnji zapovjednik HVO Središnja Bosna general Filipović (čini mi se) i sam to tvrdio te istakao taj potez muslimana kao potpuno opravdan s vojnog stanovišta.

Dakle imamo 2 opcije:
Ili je Komšić napao HVO kako bi preko tog teritorije napao Srbe.
Ili je Komšić napao HVO onako.


Ne znam, moguce da su upali u neke napustene rovove mada koliko znam HVO nije imao rovove prema Srbima samo punktove ili one katune kako se to vec zove, planinske zemunice bez transeja.

Ili da su nasi fore radi negodovali kao nismo mi napali Srbe nego su muslimani upali. Jer kazem ti HVO im je davao artiljerijsku podrsku, oni nisu imali artiljeriju kao mi, u tolikoj mjeri. HVO je bio puno bolje naoruzan, samo malobrojniji. Bobovac brigada, kasnije pukovnija, je u najboljim danima imala navodno 700 ljudi, to je mizerno mali broj. Ali bolje nnaoruzani.
I dobro se sjecam i rodjakove price i ostalih bojovnika, zato pamtim, prepricavali su kako su tukli po Brgulama i nisu bas bili sretni zbog toga iako sa Srbima nisu bili u ljubavi ali to su susjedi. Vareski Srbi sa Zvijezde su notorni cetnici, oni su i u sred SFRJ pjevali cetnicke pjesme i nitko ih nije dirao jer su to zabacena planinska sela pa nitko nije obracao paznju, mislim na udbu i ostale. Medjutim susjedi, svi se znaju i mnogi od njih su se skolovali u Varesu, postojale su rodbinske veze, kumovske. Nije nasima bilo milo tuci po Srbima ali valjda je zapovjed bila takva. U ljeto 94 to je zapravo bila jedna vojska, armija bih i HVO su vec tada bili vojska federacije, na papiru.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 27 stu 2022, 14:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 13:49
Postovi: 9750
Lokacija: Usa
Haram je napisao/la:
crni_bombarder je napisao/la:
Nisi raspravljao jer si zivio u jednoumlju



Trebali smo sadamdeset i neke raspravljati o tome da li je Jasenovac bio konclogor ili prihvatni centar i o tome da li je Pavle Djurisic bio eroj ili zlocinac..


Ne znam zasto tebi odgovoram jar si ignorantski jugovic, ali trebalo je recimo raspravljati o pobijenim "neprijateljima naroda" i traziti njihove kosti, ostatke, da ih obitelji dostojno sahrane. Recimo, samo to.

Ne postoji obitelj koja nije imala nekoga ko je "nestao" i nije se smjelo ni pitati gdje je. Moj djed nikada brata nije nasao, nije smio ni traziti, nije smio spominjati. Nije bio nikakav ustasa, samo obicni hrvatski vojnik ili domobran, nestao negdje na Dravogradu.
To je za tebe ok da obitelji ni ne saopcis gdje im je rodjak, brat, otac, sin, jer bi ti sve Hrvate strijeljao kao i ostali komunjare, ali prosla su ta vremena i srecom nece se ponoviti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 28 stu 2022, 00:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Komšić je glup kao daska. Neki sarajevski prosjek.
Kaže neprijatelj kopao cik-cak rovove da ih može (muslimane) uloviti u unakrsnu vatru.
Kako odrasla osoba može biti toliko glupa.

- Rovovi se tako kopaju da umanje učinak gelera od artiljerijske granate kad upadne u kanal, rov.
- Unakrsna vatra ubija tvoje ratne prijatelje.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 28 stu 2022, 09:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 15:42
Postovi: 8416
Lokacija: Na rubu egzistencije
crni_bombarder je napisao/la:
Ja govorim ono sto znam, moji su iz Varesa i moj prvi rodjak je bio u HVO na Dastanskom, artiljerac. Pruzali su podrsku muslimanskoj vojsci u akciji Behar.

Odnosi HVO i Srba su bili dobri do pada Varesa, prilikom nase bjezanije Srbi nisu dopustali vojnicima da idu sa civilima prema Kiseljaku, ne bi ni civile pustili da nije uredovao pravoslavni pop sa Pala, inace rodjeni varesak. Mislim da je i Grigorije pomogao varesanima, ali tu pricu sam samo cuo.

HVO sa Dastanskog se sa Srbima gledao preko nisana do kraja rata. A sverca je bilo, naravno, i sa muslimanima se svercalo, ta kome se rpodala roba kupljena od Srba 92 i 93 nego muslimanima u Brezi, Visokom i tako dalje.


Vareški HVO je bio dobar sa Srbima sve do WS-a. Tada počinje lagani prelazak Srba u HVO. Prvi put čujem da smo davali podršku ARBiH, ali ne tvrdim da nije tako. Meni bliske osobe su gledale kako mudžosi giljaju po livadama protiv VRS-a, samo su im kokice nedostajale.

Priča je da, osim osobnih kontakata, vrlo važnu ulogu u puštanju civila je odigrao veliki novac, za tadašnje prilike.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 28 stu 2022, 09:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 15:42
Postovi: 8416
Lokacija: Na rubu egzistencije
crni_bombarder je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:
Dobro, po tadašnjim medijima a i po ovom videu to je urađeno jer ih Srbi sa te strane nisu očekivali. Sjećam se da je tadašnji zapovjednik HVO Središnja Bosna general Filipović (čini mi se) i sam to tvrdio te istakao taj potez muslimana kao potpuno opravdan s vojnog stanovišta.

Dakle imamo 2 opcije:
Ili je Komšić napao HVO kako bi preko tog teritorije napao Srbe.
Ili je Komšić napao HVO onako.


Ne znam, moguce da su upali u neke napustene rovove mada koliko znam HVO nije imao rovove prema Srbima samo punktove ili one katune kako se to vec zove, planinske zemunice bez transeja.
.


Ovo sam provjerio. Bila je neka kavga oko jednog rova, ali sve je to jako brzo riješeno. Minorni incident. Radilo se o manjku komunikacije oko primopredaje rova (valjda sam dobro zapamtio). Naša VP je to vrlo brzo dovela u red.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 20 pro 2022, 14:22 
Offline

Pridružen/a: 26 pro 2021, 21:24
Postovi: 1356
crni_bombarder je napisao/la:
Ja govorim ono sto znam, moji su iz Varesa i moj prvi rodjak je bio u HVO na Dastanskom, artiljerac. Pruzali su podrsku muslimanskoj vojsci u akciji Behar.

Odnosi HVO i Srba su bili dobri do pada Varesa, prilikom nase bjezanije Srbi nisu dopustali vojnicima da idu sa civilima prema Kiseljaku, ne bi ni civile pustili da nije uredovao pravoslavni pop sa Pala, inace rodjeni varesak. Mislim da je i Grigorije pomogao varesanima, ali tu pricu sam samo cuo.

HVO sa Dastanskog se sa Srbima gledao preko nisana do kraja rata. A sverca je bilo, naravno, i sa muslimanima se svercalo, ta kome se rpodala roba kupljena od Srba 92 i 93 nego muslimanima u Brezi, Visokom i tako dalje.



Iz prve ruke autobusima ste prošli preko Sokoca na putu za Srednju Bosnu. Vojnici bez oružja i civili normalno bez ograničenja, nikome dlaka nije falila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 24 pro 2022, 04:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2022, 18:09
Postovi: 395
Bez obzira na koliko je netko nacionalno ostrascen (nerijetko sinonim za glup k'o ***), ne razumijem kako se moze zadovoljavati lazima, a ovaj nesretni rat je jedna ogromna magla lazi. Kada su u pitanju Hrvati, nigdje se sudbina njima nije poigrala kao u Varesu. Sa oceve strane sam porijeklom odatle, tako da imam rodbine koja je dijelila upravo tu sudbinu. Licno nisam iz Varesa, bio sam tamo par puta i nista me ne emotivno ne veze za taj kraj. Ali da sam licno dozivio rat tamo, prvo sto bi me zanimalo, pogotovo danas nakon tolike vremenske distance, je istina. Vares je ona rijetka oaza u kojoj na visestranackim izborima '90 pobjedu nisu odnijele nacionalne stranke, ali su bile inkludirane u vlasti. Predsjednik SO Vares je bio tada mladi ekonomist Dario Andrijevic, inace poznat i kao lokalni kosarkas. Pobijedio je kao kandidat SKBiH-SDP. Ja ne znam da li u BiH po povijesti, kulturi, mentalitetu i govoru ima bosanskijeg grada od Varesa. To je bas ona stara bosanska jezgra. Bio je to jedan mali rudarski gradic pun kulture i ljudskosti. Nasi vareski Hrvati nisu bili previse nacionalno osvijesceni, pogotovo ne po mjeri onih koji su krojili sudbinu vareskih Hrvata iz daleka. U Varesu je tokom rata dvaput izvrsen puc: kada HVO 1992 sa vlasti skida Andrijevica i kada iz Kiseljaka stize Ivica Rajic i hapsi opet istu tu HVO vlast da bi postavio svoju, izvrsio onaj zlocin u Stupnom Dolu i tako zaokruzio sudbinu vareskih Hrvata. Anti Pejcinovicu je "general" Praljak u lice rekao da je "Vares muslimanski grad" i da se "s time pomiri." Uvod u sve je inace bio dolazak izbjeglica, prognanih Hrvata iz Kaknja. Bili su ogorceni, sto je razumljivo nakon svega sto su prosli, ali je situacija stalno bila na rubu eskalacije zbog humanitarne krize u Varesu i njihove opsesije da se svete muslimanima tu u Varesu. U ovoj prici se inace cesto izostavlja sto je prethodilo njihovom progonu iz Kaknja. Na osnovu cega je HVO Kaknja sebi umislio da je vojna sila? Organizacijski su bili na razini jedne bojne. Imali su mozda par stotina puskica na raspolaganju i to ih nije sprijecilo da izvrse onaj zlocin u Poljanima ili da bez ikakvog povoda i razloga u zeleno ofarbanu svinju uvode u neku dzamiju tamo. Cim su muslimani zapucali, pobjegli su kao najvece picke u Vares i onda jos krenuli bjezati preko srpske teritorije. Sto se tice Varesa, Hrvati odatle nisu prognani, ali muslimani bi napali i bez Stupnog Dola.

Btw, Dariju Andrijevicu se zamjerilo sto navodno nista nije ucinio po pitanju obrane nego je suradjivao sa Srbima, pa je zbog toga kao skinuti s vlasti od HVO-a. S druge strane opet ovdje recimo citamo da su HVO i VRS suradjivali do Washingtonskog sporazuma. Suradjivao je HVO Kiseljaka, vareski nije, a sverca jeste bilo, narocito preko Stupnog Dola. HVO Vares je pokusavao sto duze odrzati mir pa je bilo dogovaranja sa svima, ne samo Srbima. U susjednom Olovu su muslimani sve do rujna 1992 "odgadjali" rat sa Srbima kada dolaze Srbi sa strane i krece neizbjezno. No to nije suradnja.

Artiljerijska potpora koju je HVO davao Armiji BiH, o kojoj je ovdje rijec, je ona za njihovu akciju prema Nisickoj visoravni. Nedavno je izasla knjiga fra Mate Topica "Vares u ratu" i evo interesantnog dijela o Komsicevom kurcenju:

KOMŠIĆ ZAMALO IZAZVAO KRVOPROLIĆE

Dana 1. kolovoza 1994. dogodio se incident na lokalitetu Vis ili Krš, na planini Zvijezdi. Taj lokalitet je inače najviša kota planine Zvijezde (1349 m) s koje se dobro moglo kontrolirati Brgule i druge dijelove srpskog teritorija, a i čitav prostor vojske HVO-a na Daštanskom i Višnjićima. Budući da je tih dana bilo aktualno planiranje deblokade grada Sarajeva, Armija BiH je planirala izvršiti napad na srpska sela Brgule, Okruglicu i Šikulje da odvrati pažnju srpskim snagama, ali i da istovremeno presiječe komunikaciju Srednje-Olovo na prijevoju Nišići. Prethodno je general Tihomir Blaškić, kao načelnik GS HVO-a, preko brigadira Filipa Filipovića zapovjednika ZP Središnja Bosna zapovjedio 96. pukovniji „Bobovac“ Vareš da izvrši povlačenje svojih snaga s planine Zvijezde i omogući postrojbama Armije BiH da izvrše napad. K tome je 96. pukovnija „Bobovac“ Vareš dobila zapovijed da Armiji BiH pruži traženu topničku potporu u izvršenju tog napada. Komunikacija između zapovjednog kadra Armije BiH i HVO-a je bila redovita i dobra.

„Prvo je Tihomir Blaškić kao zapovjednik GS HVO izdao pisanu zapovijed 96. pukovniji da tt 1349 Zvijezda, prepusti Armiji u cilju da sa svojim snagama prođu i napadnu Srbe na Brgulama kada otpočne operacija oslobođenja. U dva navrata na sastanak kod mene je dolazio Ismet Dahić i tražio da se HVO povuče u potpunosti sa Zvijezde i da Armija preuzme kompletan prostor za stalno. Nakon usmenih konsultacija sa Zbornim područjem Vitez I GS HVO jasno mi je rečeno da takav dogovor nije postignut na najvećoj razini nego samo da prođu. Istovremeno GS HVO je poslao i pisanu zapovijed da 96 pukovnija pruži Armiji topničko minobacačku potporu da zauzmu Brgule i da dalje napreduju ka Nišićima.“

Potrebno je ponoviti i dobro naglasiti da je 1. ožujka 1994. potpisano Washingtonsko primirje između Bošnjaka i Hrvata, a u Gornjem Vakufu je 25. ožujka 1994. na sastanku Izvršnog odbora zajedničkog štaba formuliran privremeni postupak za slobodu kretanja i postupak na kontrolnim točkama. Dopušteno je kretanje civilnih i vojnih lica u granicama Federacije BiH. Ovaj sporazum je praktično zaživio između vojske HVO-a i Armije BiH. Vareški vojnici su autobusima putovali kroz Vareš do Kiseljaka i natrag na Daštansko. Prije događaja na Zvijezdi, Komšić ali i drugi pripadnici Armije BiH su u više navrata dolazili do pripadnika HVO-a jer je primirje postalo stvarnost. Pripadnici HVO-a su ih častili ručkom, kavom i pićem što je izazivalo zaprepaštenje pripadnika Armije BiH iz Sarajeva, kako po kvaliteti snabdijevanja tako i po gostoljubivosti dojučerašnjih neprijatelja.

Stoga se postavlja ozbiljno pitanje: Zašto je Armija BiH izvršila opkoljavanje vojnika HVO-a na planini Zvijezdi uz Komšićevu izjavu da Washingtonski sporazum ne vrijedi i prijetnju da se vojnici predaju? „S obzirom da je bio mir sa Armijom BiH, postrojbe HVO na Zvijezdi su bile usmjerene na osmatranje srpskih snaga a ne prema Armiji BiH. Zato je predvodnik akcije Armije BiH, Željko Komšić mogao bez neke vojničke strategije i hrabrosti opkoliti pet zemunica i razoružati deset vojnika svojih saveznika. Ali posada iz jedne zemunice na vrijeme je uočila opasnost i nije se htjela predati iako su bili opkoljeni i jedni drugima su prijetili paljbom. Vrlo brzo sam ja došao sa interventnim vodom i opkolio snage Armije i tada dolazi do našeg razgovora i oni vraćaju oružje od razoružanih vojnika HVO-a i odlaze odakle su došli, u pravcu Ponikve.“

Drugo ozbiljno pitanje je: Zašto je ovu krajnje nerazumnu i bespotrebnu vojnu akciju Armije BiH predvodio baš Željko Komšić, koji je psovao vojnicima HVO-a majku ustašku i bahato tražio od njih da se predaju? I sam Komšić potvrđuje ovu nerazumnu oružanu akciju izjavljujući: „Uspjeli smo ih iznenaditi i uspjeli smo ih slomiti. Bilo je tu za mene lično scena, da kažem da sam imao više sreće nego pameti. Sjećam se tačno toga kako je sve bilo.“ Tu prestaje priča o činjenicama a nastavlja hvalisanjem kako je „sve bilo vrlo viteški“. Za ovu akciju, oružani napad na vojne položaje HVO-a koji od primirja nisu više neprijateljska nego saveznička vojska, Željko Komšić dobiva odlikovanje „zlatni ljiljan“.

Kako se pripadnici HVO-a nisu htjeli predati, a u međuvremenu im je stiglo i pojačanje, situacija je prijetila da završi krvoprolićem u vremenu primirja. Kada je pristigao zapovjednik 96. pukovnije „Bobovac“ Mario Andrić, obavio je pregovore sa zapovjednikom snaga Armije BiH i stavio do znanja da, poradi takvog upada, do novih uputa to područje planine Zvijezde neće biti predano Armiji BiH predvođenoj Željkom Komšićem. Nakon prijetnji Željko Komšić se sa svojim pripadnicima Armije BiH povukao sa Zvijezde. Da je kojim slučajem samo jedna osoba s bilo koje strane ispalila metak, ovdje bi zbog velike koncentracije vojske s obje strane bilo mnogo krvi i ljudskih žrtava. Postavlja se pitanje: Je li netko ovdje želio ozbiljno dovesti u pitanje Washingtonski sporazum? Ubrzo potom, nakon ozbiljnog dogovora vojske Armije BiH i HVO-a Vareš, otpočela je planirana operacija Armije BiH prema Nišićkoj visoravni i tek tada se i ovladalo tim područjem. U toj operaciji su vojnici HVO-a, pripadnici 96. pukovnije „Bobovac“, pružili topničku potporu Armiji BiH.


https://www.ivanlovrenovic.com/clanci/b ... u-u-varesu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 24 pro 2022, 18:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 13:49
Postovi: 9750
Lokacija: Usa
Samo jos jedan pkazatelj kakva je karakterna splacina Sejdo Komsic, na prepad opkoljavanje izoliranih hrvatskih vojnika a onda bjezanija kad dodju pojacanja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 24 pro 2022, 19:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 11:09
Postovi: 25231
Lokacija: Heartbreak Hotel
hilbert je napisao/la:
Uvod u sve je inace bio dolazak izbjeglica, prognanih Hrvata iz Kaknja. Bili su ogorceni, sto je razumljivo nakon svega sto su prosli, ali je situacija stalno bila na rubu eskalacije zbog humanitarne krize u Varesu i njihove opsesije da se svete muslimanima tu u Varesu.

U ovoj prici se inace cesto izostavlja sto je prethodilo njihovom progonu iz Kaknja. Na osnovu cega je HVO Kaknja sebi umislio da je vojna sila? Organizacijski su bili na razini jedne bojne. Imali su mozda par stotina puskica na raspolaganju i to ih nije sprijecilo da izvrse onaj zlocin u Poljanima ili da bez ikakvog povoda i razloga u zeleno ofarbanu svinju uvode u neku dzamiju tamo. Cim su muslimani zapucali, pobjegli su kao najvece picke u Vares i onda jos krenuli bjezati preko srpske teritorije.

Sto se tice Varesa, Hrvati odatle nisu prognani, ali muslimani bi napali i bez Stupnog Dola.



slika

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 24 pro 2022, 19:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 13:49
Postovi: 9750
Lokacija: Usa
hilbert je neki mujo, odaje ga "nasi Hrvati"

Grude za sve krive, hercegovci kme, zavadili nas sa komsijama kme, mi smo merhametrli ali hustase prve napale kme


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 24 pro 2022, 22:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 31946
Hilbert je musliman da, uvijek ista priča.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

922 of 2558 - 36.04%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 25 pro 2022, 14:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2022, 18:09
Postovi: 395
Naša Kvačica je napisao/la:
Hilbert je musliman da, uvijek ista priča.


Prijasni post je izbrisan, ali da ti ne ostanem duzan. Ovo je klasicna spika o "pravim" Hrvatima i izdajnicima, popularna svugdje gdje vlada jednoumlje. A tvoja "optuzba" je legitimna koliko i vojnicke sposobnosti kazalisnog redatelja na tvom avataru.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Potvrđeno - Željko Komšić je Zlatnog ljiljana zaradio u napadu na HVO Vareš
PostPostano: 25 pro 2022, 21:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 15:42
Postovi: 8416
Lokacija: Na rubu egzistencije
Prestao sam čitati na dijelu kada HVO iz Kiseljaka dolazi 1992. skidati nekoga sa vlasti.

Jade bolan ne seri.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 57 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO