HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 16:04.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 86 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 10:03 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68809
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Mislim da ove teme nije bilo.

Tema može biti sve. Od razlike u lokalnim običajima od sela do sela u BiH, razlike u nadgrobnim spomenicima i lijesovima, troškova pokapanja, preko kremiranja, balzamiranja Amerikanaca, mauzoleja za bitne osobe, muslimanskog načina pokapanja, do puštanja da tijelo pojedu lešinari u zoroastrijanizmu.

_________________
Bošnje kontroliraju 5% prostora Ex Yu
Vojni proračun im je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 10:06 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68809
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Jeste znali da se 70% Amerikanaca balzamira.

Običaj je da se kod pokopa, mrtvački sanduk drži ispred oltara u crkvi otvoren da svi vide mrtvaca, prepariranog, ušminkanog i u odijelu.



Amerikancima je takva kultura da im je jako važno da vide tijelo, da se svi prijatelji i poznanici "pozdrave" posljednji put sa preminulim.

_________________
Bošnje kontroliraju 5% prostora Ex Yu
Vojni proračun im je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 10:26 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68809
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
A evo da i ja postavim jedno pitanje kojemu ne znam odgovor: postoji li razlika između katoličkog i pravoslavnog pokopa? Ocito su vrlo slicni, ali postoje li ikakvi bitni detalji razlike.

_________________
Bošnje kontroliraju 5% prostora Ex Yu
Vojni proračun im je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 10:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5196
Robbie MO je napisao/la:
A evo da i ja postavim jedno pitanje kojemu ne zna odgovor: postoji li razlika između katoličkog i pravoslavnog pokopa?

Poznaje li netko obje denominacije.



Katolicka Crkva ima preko 20 razlicitih obreda sa svojim vlastitim tradicijama. Sprovod nije sakramenat tako da ne mozes ni postaviti pitanje postoji li razlika izmedju pravoslavnog i katolickog sprovoda

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 17:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Starosedoci BiH sudeći po prikazima na stećcima su sigurno igrali tzv.pogrebno kolo , koje još i danas možemo videti kod Vlaha na istoku Srbije.
Takođe su starosedoci iskopavali kosti pokojnika nakon 7 godina i prali ih(verovatno vinom) , to je takođe zabeleženo na stećcima gde je pisalo "pristupaj i peri".

Danas je sve jako slično , nema više naricanja,nema bdenja,.. , nego se ljudi pre ukopa posluže rakojim a onda prosto dođe pop i održi opelo na groblju ili u kapeli ,i to je to.
Mislim da jedina razlika danas između katolika i pravoslavaca je u tome što deo Hrvata ima "daću" , a deo ih nema , dok kod Srba je ona nešto zaista obavezno.

Nekad je bilo ići na grob pokojnika sutradan, pa 3 dan posle sahrane , pa onda pomen od nedelju dana , a onda ide glavnih 40 dana , a kasnije 6 meseci i godina.
Danas mislim da danas kodpravoslavac se samo ide dan posle sahrane i pomen od 40 dana , dok ostali pomeni se manje više ne primenjuju kao nekad.

Kad sam bio klinac kad mi je umro stric u CG , tad sam prvi put imao uvid u pravu tradicionalnu sahranu , i to je bio šok za mene zbog naricanja i udaranja u prsi.
Ali kasnije sam shvatio da je to psihološki za ožalošćene a i sve ostale zapravo lekovito upravo zbog tog emotivnog šoka , a još kad se čitava sahrana oduži zbog zbog čekanja da dođu svi ožalošćeni , onda posle vidiš ožalošćenu rodbinu posle sahrane na daći da kreću sa šalama,pozitivnom pričom,....i naravno bilo je i slučajeva pijanih koji su zapevali na daći. :zubati

Dobra je ona stara izreka da se najviše svadbi na sahranama dogovorilo , što govori u prilog da je sahrana društveni fenomen koji slavi život , jer ljudi na sahranama uvk diu sa dozom poštovanja spram mrtvog i njegove familije i jako se učtivo i mirno ponašaju , a to je najbolji recept za dogovaranje braka,posla,....

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 18:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Krematorijum je budućnost, što ni rekli maratonci. I svaki krenatorijum bi trebao da ima i deo za spljivenje tragično nastradale dece, taj deo krematorijuma bi da nosi naziv "Veseli plamičak". Očekujem ZGabrijel sa komentarom "SEREM VAM SE U TON FIMOVE!"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 18:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2018, 00:25
Postovi: 2844
Lokacija: Apsurdistan - Distrikt Teheran
Zanimljiva tema, dodira sa ovom temom u praksi sam imao na žalost cesto u proteklom periodu, zadnji put prije manje od mjesec dana kada mi je preminuo najbolji prijatelj, a u kući mu sve žene, od supruge do ćerki pa sam ja preuzeo tu ulogu oko organizacije, da ne spominjem smrt bliže rodbine, prijatelja i poznanika, imam osjecaj da narod umire kao nikada prije ...

Kremiranje u BIH je nemoguce izvesti jer ne postoji krematorij, prvi takav u BIH trebao bi se graditi u Sarajevu u sklopu groblja Vlakovo, navodno izgradnja istog pocela je prije par mjeseci ...

Cijene, barem sto se tice Sarajeva skoro su kao i u regionu, najeftinija opcija jeste preduzece "Pokop" (sve konfesije) gdje je "obicna" sahrana bez vjerskih lica iznosi oko 1.200 KM, dođu preuzmu tijelo i naredni dan bez ikakvog obreda uz eventualno prisustvo rodbine bude i ukop, obicni limeni lijes i to je to, najvise novca ode na grobno mjesto a ostatak na troskove preduzeca, u principu ateistička sahrana, nisam siguran ali mislim da je grobno mjesto oko 800 - 900 KM za sve, clanovi preduzeca koji su godinama uplacivali placaju polovinu od toga, uglavnom ništa besplatno i za dž.

Cijena pravoslavne sahrane je oko 4.000 KM pa i više (iskljucivo zbog kovčega, vrste drveta, kvaliteta i sl.), prije par godina troškovi sahrane mog oca su iznosili oko 5.500 KM, i pored toga što je grobno mjesto zakupio još 1987.

Kod muslimana je oko 2.000 do 2.500 KM, i po tome su oprilike i najeftiniji, uglavnom na vjerska lica i kovčeg kod pravoslavaca i katolika najviše ode novca, kod muslimana tijelo umotaju u plahtu, a tijelo polože na drvenu konstrukciju koja se opet prekrije plahtama, jer tijelo nose do mjesta ukopa...

Opcije kremiranja ili balzamiranja su mi odbojne u svakom smislu, i ako nisam pretjerani vjernik, smatram da čovjek kako je došao na ovaj svijet sa istog treba i da ode, ja odluku o svom "preseljenju" sam vec davno donio, a to je svakako ukop bez vjerskih lica uz mini orkestar i izvedbu pjesme "Wrong side of heaven" od grupe Five Finger Death Punch

Vi mlađi ste jbg još daleko od tog razmišljanja ... :zubati

A ova verzija mi je baš onako, teška u svakom smislu, opet uz želju pokojnika a ista se mora ispoštovati ...


_________________
Govorio je tad' moj debeli stric
nekad' kroz suze, a nekad' kroz smijeh
za svu vasu zajebanciju
jednom cete platiti ceh ...

Vjerski program nije obrazovni program i tačka !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 19:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Citat:
Opcije kremiranja ili balzamiranja su mi odbojne u svakom smislu, i ako nisam pretjerani vjernik, smatram da čovjek kako je došao na ovaj svijet sa istog treba i da ode, ja odluku o svom "preseljenju" sam vec davno donio, a to je svakako ukop bez vjerskih lica uz mini orkestar i izvedbu pjesme "Wrong side of heaven" od grupe Five Finger Death Punch


Ja nisam vernik uopšte ali se nikad ne bi kremirao , jer po mom mišljenju priroda to nalaže , tj.hoću da me pojedu crvi kad bacim kašiku jer tako nastavljam životni proces života na zemlji svih živih bića kojeg smo mi ljudi deo.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 20:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2018, 00:25
Postovi: 2844
Lokacija: Apsurdistan - Distrikt Teheran
joe enter je napisao/la:
Citat:
Opcije kremiranja ili balzamiranja su mi odbojne u svakom smislu, i ako nisam pretjerani vjernik, smatram da čovjek kako je došao na ovaj svijet sa istog treba i da ode, ja odluku o svom "preseljenju" sam vec davno donio, a to je svakako ukop bez vjerskih lica uz mini orkestar i izvedbu pjesme "Wrong side of heaven" od grupe Five Finger Death Punch


Ja nisam vernik uopšte ali se nikad ne bi kremirao , jer po mom mišljenju priroda to nalaže , tj.hoću da me pojedu crvi kad bacim kašiku jer tako nastavljam životni proces života na zemlji svih živih bića kojeg smo mi ljudi deo.


Zamisli kremiraju te, još dodatno goriš u paklu :zubati

Dva puta? neka hvala, inace se slažem sa tobom u potpunosti, jednostavno kako dođes, tako i odeš, jednostavno i prosto da ne može prostije ...

_________________
Govorio je tad' moj debeli stric
nekad' kroz suze, a nekad' kroz smijeh
za svu vasu zajebanciju
jednom cete platiti ceh ...

Vjerski program nije obrazovni program i tačka !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 20:39 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35889
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Od Joe sam se baš iznenadio da je prigrlio kršćanski običaj pokopa.
Kremiraju se obično manje religiozne osobe.

I vatra je prirodan proces, ako ti pepelom nagnoje zemlju dođe ti na isto.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 20:43 
Offline

Pridružen/a: 10 tra 2019, 15:28
Postovi: 246
Meni je jedino zelja kad me ukopaju da imam neki mehanizam da mogu izaci iz groba, u slucaju da ozivim. Znam da suludo zvuci, ali to mi nekako za psihu dobro, manje se bojim smrti i to.

_________________
Izučavaći budalizma su budalisti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 20:46 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
kod nas su kamena/betonska groblja i unutra ide drveni lijes, nazad u crnu zemlju ne vrijedi na kamenjaru :D
nema zemlje- nema crvi, ali svakako smo puni raznih bakterija i mikroba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 20:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
daramo je napisao/la:
Od Joe sam se baš iznenadio da je prigrlio kršćanski običaj pokopa.
Kremiraju se obično manje religiozne osobe.

I vatra je prirodan proces, ako ti pepelom nagnoje zemlju dođe ti na isto.


Jetsa vatra deo prirodnog procesa , ali nije životnog u smislu da mi kao svesna bića znamo da ručak koji će imati crvi sa našim telima je osnova da smo kao materijalna bića(organska hrana) dali doprinos za život na zemlji tako što smo ih nahranili.

Dakle , saznanje da će moje telo kao hrana nekom živom biću pomoći da preživi i da se reprodukuje jer se naklopo mene je osnova zašto hoću da me sahrane a ne spale.

Moji motivi nisu hrišćanski kao što vidiš već prirodni i nadasve sa naučnom osnovom koja počiva na humanosti i ljubavi spram života na zemlji.
Inače nemam ništa protiv ljudi koji se hoće kremirati , to je takođe dobar ljudski izbor , ali on nije moj.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 21:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Bit cu kratak je napisao/la:
Meni je jedino zelja kad me ukopaju da imam neki mehanizam da mogu izaci iz groba, u slucaju da ozivim. Znam da suludo zvuci, ali to mi nekako za psihu dobro, manje se bojim smrti i to.


Nećeš izaći iz groba , zato postoje pogrebni običaji koji uglavnom traju 48 sati u slučaju da oživiš.
Jer kad bi ukopavali svakog ko se "istegne" posle sat vremena onda bi to bio problem , i tvoja briga bi imala smisla.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 21:06 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35889
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Pa i biljke su dio života na zemlji i jednako traže hranu.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 21:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
I sahrane su postale uvrnute kao i sve ostalo. Od objava na facebooku do slikanja i snimanja kamerom....
Ja sam svojim ukucanima rekla da ne zelim da me izlazu, tj. da me onako hladnu i modru gledaju i ne daj boze ljube...
A brine me i skupa smrt. Rekla sam muzu da me pusti niz Savu, em je jeftino, em cu vidjeti malo svijeta, jer s njim se i nisam nesto nagledala...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 21:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35889
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Ček Joe kod vas sanduk ide direkt u zemlju?
Mislim na Vojvodinu.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 21:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
daramo je napisao/la:
Ček Joe kod vas sanduk ide direkt u zemlju?
Mislim na Vojvodinu.


Ne ide , ali opet svejedno te krkaju crvi,bakterije,.... , osim ako te ne balzamuju , međutim kad tad i oni balzamovani bivaju pojedeni manje više.

Citat:
Pa i biljke su dio života na zemlji i jednako traže hranu.


Tačno , i one su živa bića i zaslužuju hranu i repordukciju kao i ja koji sam im dao svoje telo posle smrti.
Svaka živa stvar je povezana i zavisi jedna od druge da bi preživele , pa tako mene ka izjedu crvi njih će pojesti neki hrčak , koji će kopati tunele da rastrese zemlju i kenjati za posađivanje useva ,a njih će onda pojesti neki predator koji pravi balans između živih bića.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 21:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58629
Lokacija: DAZP HQ
Razmišljam neki dan, zna li se išta o tome koliko dugo traje smrt, tj. umiranje? Zamislite da je čin umiranja koji nama izgleda kao 5 minuta neka bezvremenska agonija za mozak, nama izgleda kao da je osoba ostala bez svijesti i svaki tren će izadhnut, a njemu mozak vrti cijeli život koji možda subjektivno traje tko zna koliko. To bi bilo stravično.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 21:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
koja morbidna tema

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 21:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
dudu je napisao/la:
Razmišljam neki dan, zna li se išta o tome koliko dugo traje smrt, tj. umiranje? Zamislite da je čin umiranja koji nama izgleda kao 5 minuta neka bezvremenska agonija za mozak, nama izgleda kao da je osoba ostala bez svijesti i svaki tren će izadhnut, a njemu mozak vrti cijeli život koji možda subjektivno traje tko zna koliko. To bi bilo stravično.


Pretpostavljam da ti je neki pokojni javio u snu tu tešku informaciju , jer očito znaš šta preživljava umirući čovek u zadnjim trenucima života.

Niko pojma nema o tome , npr. postoje vernici koji par minuta pre smrti izjave nepokolebljivu svoju veru u zagrobni život , ali možda zadnjih 10 sekundi pre nego što se ugasi razmišlja da je to sve bullshit i da se u tih zadnjim minutima u agoniji zbog svoje smrtnosti se hoće samo osećati bolje kao i njegovi bližnji.

Nikad nećemo saznati takve stvari , na primer onaj ISILovac kojie se raznese bombom možda u onom trenutku eksplozije zapravo misli "Budaaloooo.... glupava".

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 21:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
dudu je napisao/la:
Razmišljam neki dan, zna li se išta o tome koliko dugo traje smrt, tj. umiranje? Zamislite da je čin umiranja koji nama izgleda kao 5 minuta neka bezvremenska agonija za mozak, nama izgleda kao da je osoba ostala bez svijesti i svaki tren će izadhnut, a njemu mozak vrti cijeli život koji možda subjektivno traje tko zna koliko. To bi bilo stravično.



Nakon prestanka rada srca, tj. nakon zaustavljanja cirkulacije, te prestanka dotoka kisika u mozak nastupa smrt. Neka istrazivanja ukazuju na to da je covjek svjestan svoje smrti nekoliko trenutaka poslije prestanka rada srca, te da je i culo sluha jos uvijek u funkciji.
Cerebralni korteks mozga, koji je odgovoran za razmišljanje i obradu informacija svih pet čula, također se gasi brzo. U roku od 2 do 20 sekundi na električnom monitoru prestat će da se prikazuje aktivnost moždanih talasa.
Istraživači tvrde da sve ovo može potrajati i nekoliko sati nakon što srce prestane sa radom. Koliko je to tačno vremena u pitanju ostaje da istraže nove studije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 22:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Mozak troši toliko energije, da je realnije da nakon smrti odigra finale Lige šampiona, nego da mu mozak radi punim kapacitetom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 26 srp 2019, 22:38 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 07:32
Postovi: 2505
Lokacija: United States Of Balkan
LakePlacid je napisao/la:
uglavnom na vjerska lica i kovčeg kod pravoslavaca i katolika najviše ode novca


Katolički svećenik max 50KM za ukop plus Misa zadušnica (daš koliko hoćeš) s tim da je Misa zadušnica par dana nakon sahrane pa onda možeš platiti i za ukop.

Znam da kod muslimana nema hodže na dženazi dok ne platiš. Još imaju i bule, one se dodatno plaćaju, isto unaprijed.

Negdje pročitah da pravoslavni pop ne naplaćuje ukop...

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Običaji pokapanja mrtvaca : komparativna tema
PostPostano: 27 srp 2019, 09:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2018, 00:25
Postovi: 2844
Lokacija: Apsurdistan - Distrikt Teheran
joe enter je napisao/la:
dudu je napisao/la:
Razmišljam neki dan, zna li se išta o tome koliko dugo traje smrt, tj. umiranje? Zamislite da je čin umiranja koji nama izgleda kao 5 minuta neka bezvremenska agonija za mozak, nama izgleda kao da je osoba ostala bez svijesti i svaki tren će izadhnut, a njemu mozak vrti cijeli život koji možda subjektivno traje tko zna koliko. To bi bilo stravično.


Pretpostavljam da ti je neki pokojni javio u snu tu tešku informaciju , jer očito znaš šta preživljava umirući čovek u zadnjim trenucima života.

Niko pojma nema o tome , npr. postoje vernici koji par minuta pre smrti izjave nepokolebljivu svoju veru u zagrobni život , ali možda zadnjih 10 sekundi pre nego što se ugasi razmišlja da je to sve bullshit i da se u tih zadnjim minutima u agoniji zbog svoje smrtnosti se hoće samo osećati bolje kao i njegovi bližnji.

Nikad nećemo saznati takve stvari , na primer onaj ISILovac kojie se raznese bombom možda u onom trenutku eksplozije zapravo misli "Budaaloooo.... glupava".


Ljudi koji trebaju umrijeti svoju smrt predosjete, i u to sam se licno uvjerio i niko me ne moze ubijediti u suprotno, nema tog covjeka, meni je stari par dana pred smrt pricao o rodbini i djetinstvu, o sjecanjima i zivotu, i ako o tome nismo nikada pretjereno pricali, ali taj dan smo pricu oko tih stvari razvezali, dva dana pred smrt isao je kupiti i nove cipele, i ako je uvijek bio stedljiv po tom pitanju, a tada je ipak izvalio preko 150 KM za iste, i svi smo nekako bili u cudu zbog toga, a istovremeno isao i kod obucara da pođoni i sredi stare, a da ne spominjem odijelo koje je izvadio iz plakara i koje mu je danima stajalo na fotelji u dnevnom boravku, sa pricom da ga treba nositi na ciscenje, spremao se covjek za put jbg a sve znao i predosjetio, na kraju tako i bilo ...

Druga prica jeste iz ratnog perioda kada mi je poginuo rođak, buduci na ratni period i blizinu prve linije u kuci pokojnika sam odlucio spavati istu noc nakon sahrane, jer dan poslije bi brzo dosao na liniju, i u kuci mu roditelji, sestra i brat, dugo smo sjedili do kasno u noc, i samo sto smo legli u dvoristu se zacuo zvuk motora auta koje je bilo u garazi, a pripadalo je rođaku, auto garazirano, mrkla noc, ratno stanje, nigdje nikoga a svi culi isto, nakon toga njegova sestra je u kuci osjetila i jaci miris rakije, i ako im je rakija stajala u podrumu i u tom trenutku kapi iste nije bilo na spratu kuce, a vrhunac svakako jeste njegov pas doberman koji je stajao kraj ulaznih vrata i koji je zavijao i cvilio, od njega se nije odvajao, inace miran pas koji je tu noc poludio, i po tome smo vi zakljucili da nas je istu noc odlucio posjetiti, pregledao je svoje auto, uzeo casicu rakije i pozdravio se sa pasom, prica od koje mi dan danas stane knedla u grlu ...

Opet kazem nisam pretjerani vjernik, ali u određene stvari vjerujem, ne moze me niko ubijediti u suprotno, itekako ljudi predosjete svoj odlazak a znaju se i javiti najblizim ...

_________________
Govorio je tad' moj debeli stric
nekad' kroz suze, a nekad' kroz smijeh
za svu vasu zajebanciju
jednom cete platiti ceh ...

Vjerski program nije obrazovni program i tačka !


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 86 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO