HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 21 kol 2024, 20:03.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 3025 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112 ... 121  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 13:02 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 32024
zalutala je napisao/la:
dunno je napisao/la:

Bitno je u kontekstu ove teme.

Pavao VI. je bio Franjo svojeg vremena, a danas je proglašeni svetac KC. Tako će vjerojatno i Franjo biti par godina poslije smrti.




I to je najveći zajeb katoličanstva. Slijepo vezanje uz centralu pod svaku cijenu.

Hrvati imaju i dodatni problem što je vjersko-nacionalni heroj podnio mučeništvo kako bi ostao vjeran papi i Rimu. Nije se lako prešaltati iz tog narativa.



U srednjem vijeku je bilo ex cathedra da nekršteni i inovjerci idu u pakao po defaultu.

Što će reći da se i ex cathedra može mijenjati.


Kome katolik može biti lojalan nego Vatikanu?
Po kome je i dalje spasenje i za kršćane i nekršćane?
Kada je zadnji put papa govorio ex cathedra?
Jel ovaj dokument obvezujući za vjernike i za kler?
Ako je ovaj dokument razlog da prestanem biti katolkinja, onda mogu slobodno reći da katolkinja nikad nisam ni bila.


Katolik mora biti lojalan Isusu Kristu i Evanđelju. Nismo se krstili u ime Vatikana nego u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

Svećenik može blagosloviti homoseksualca naravno, ali ne može blagosloviti njihovu homoseksualnu vezu jer je to grijeh bludnosti. Ako Vatikan zaista odluči blagosloviti grijeh to više nije nikakva Crkva pa ti razmisli što je ako nije Crkva i kome si vjerna.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

929 of 2558 - 36.32%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 13:25 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 22:38
Postovi: 2005
Jučer zovem nadbiskupiju u Splitu i pitam što oni misle o ‚Fiducia Supplicans‘-u
Odgovor: „ to je više za Njemačku, to neće proći kod nas.“

Ima nade

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 13:28 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 22:38
Postovi: 2005
Naša Kvačica je napisao/la:
zalutala je napisao/la:

Kome katolik može biti lojalan nego Vatikanu?
Po kome je i dalje spasenje i za kršćane i nekršćane?
Kada je zadnji put papa govorio ex cathedra?
Jel ovaj dokument obvezujući za vjernike i za kler?
Ako je ovaj dokument razlog da prestanem biti katolkinja, onda mogu slobodno reći da katolkinja nikad nisam ni bila.


Katolik mora biti lojalan Isusu Kristu i Evanđelju. Nismo se krstili u ime Vatikana nego u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

Svećenik može blagosloviti homoseksualca naravno, ali ne može blagosloviti njihovu homoseksualnu vezu jer je to grijeh bludnosti. Ako Vatikan zaista odluči blagosloviti grijeh to više nije nikakva Crkva pa ti razmisli što je ako nije Crkva i kome si vjerna.


:palacgore1

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 13:56 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 17:53
Postovi: 2282
Naša Kvačica je napisao/la:

Ako Vatikan zaista odluči blagosloviti grijeh to više nije nikakva Crkva pa ti razmisli što je ako nije Crkva i kome si vjerna.


Govoriš u kondicionalu, kao da se nije već dogodilo.

Za par godina će se zaboraviti i postati normala, kao i mnoge druge stvari oko kojih se dizala bura na početku dok se žaba nije skuhala. Tko danas još problematizira pričest za razvedene ili promjenu nauka o smrtnoj kazni? Lanjski snijeg...

Bilic07 je napisao/la:
Jučer zovem nadbiskupiju u Splitu i pitam što oni misle o ‚Fiducia Supplicans‘-u
Odgovor: „ to je više za Njemačku, to neće proći kod nas.“

Ima nade


Prilično kafanski odgovor, a u stvari izbjegavanje odgovora.

Pravo pitanje je kako će se postaviti biskup splitski/riječki/zagrebački... kada se u praksi pojavi par koji zatraži blagoslov i svećenik koji je spreman takav blagoslov udijeliti. Hoće li imati muda da direktno prkosi Vatikanu i zabrani takvo nešto?

Mislim da svi znamo odgovor na to pitanje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 14:02 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 12:02
Postovi: 1386
Naša Kvačica je napisao/la:
zalutala je napisao/la:

Kome katolik može biti lojalan nego Vatikanu?
Po kome je i dalje spasenje i za kršćane i nekršćane?
Kada je zadnji put papa govorio ex cathedra?
Jel ovaj dokument obvezujući za vjernike i za kler?
Ako je ovaj dokument razlog da prestanem biti katolkinja, onda mogu slobodno reći da katolkinja nikad nisam ni bila.


Katolik mora biti lojalan Isusu Kristu i Evanđelju. Nismo se krstili u ime Vatikana nego u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

Svećenik može blagosloviti homoseksualca naravno, ali ne može blagosloviti njihovu homoseksualnu vezu jer je to grijeh bludnosti. Ako Vatikan zaista odluči blagosloviti grijeh to više nije nikakva Crkva pa ti razmisli što je ako nije Crkva i kome si vjerna.


I protestanti su kršteni u ime Oca i Sina i Duha Svetoga, i pravoslavci, i oni su kao i mi vjerni Evanđelju i Isusu Kristu.
Sjećam se riječi jednog svećenika, ima tome tri-četiri godine, kada se počelo pisati o situaciji U Njemačkoj, o njihovim biskupima i blagoslovima istospolnih zajednica, tako nešto.
Taj svećenik je tada rekao ne trebamo biti ljuti trebamo se moliti.
Sada jedno pitanje: okreni se oko sebe. Koliko puta si čuo/pročitao da ljudi kažu ne treba mi crkva mogu se moliti i doma? Koliko puta si čuo one koji kažu/napišu šta ću se ispovijedati svećeniku, ispovijedim se direktno Bogu i onda stane u red i primi hostiju. Da ne nabrajam dalje.
Ukratko: jesmo li mi katolici svojom nelojalnošću Vatikanu(grobu Sv. Petra, Bazilika je podignuta ne njegovom grobu) imalo doprinijeli ovome? Ono šta će nama pop i crkva možemo mi i sami doma to obaviti. Da se razumijemo ne generaliziram, no ima i ovakvih kakve sam navela.
Koliko ljudi je poslušalo svećenike(većina govori kao ovaj kojeg sam navela za primjer) i krenulo u crkve i ojačalo vjeru?
Nismo li KC i mi vjernici? Doprinosimo li mi njenom jačanju odnosno slabljenju?
I sad svi zgroženi, treba pokazati nelojalnost Vatikanu i slično. Ma nemoj, a gdje se bilo do jučer kada ovog dokumenta nije bilo? Izmišljalo se neka svoja pravila, ko šiša svećenike i njihove priče, imam ja internet i sve znam.
Na kraju krajeva, ako ne želiš prihvatiti Vatikan, onda možeš biti protestant ili pravoslavac. Nitko ti ne brani. I dalje se krstiš u ime Oca i Sina i Duha Svetoga, i dalje vjeruješ u Evanđelje.
Katolik si pa se zapitaj. Hoće li KC ojačati ako joj sad svi okrenemo leđa ili ako ojačamo u vjeri?
I još jedna važna stvar, ovaj dokument nije do kraja ni razjašnjen. Sinoć u Dnevniku Kutleša kaže da ga još nije detaljno pročitao. Nadbiskup ga još nije detaljno pročitao, a ovdje bi mi "teolozi" već okretali leđa Vatikanu odnosno KC, zbog dokumenta koji nije obvezujući i kojeg još ni nadbiskup nije detaljno pročitao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 14:07 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 22:38
Postovi: 2005
dunno je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Ako Vatikan zaista odluči blagosloviti grijeh to više nije nikakva Crkva pa ti razmisli što je ako nije Crkva i kome si vjerna.


Govoriš u kondicionalu, kao da se nije već dogodilo.

Za par godina će se zaboraviti i postati normala, kao i mnoge druge stvari oko kojih se dizala bura na početku dok se žaba nije skuhala. Tko danas još problematizira pričest za razvedene ili promjenu nauka o smrtnoj kazni? Lanjski snijeg...

Bilic07 je napisao/la:
Jučer zovem nadbiskupiju u Splitu i pitam što oni misle o ‚Fiducia Supplicans‘-u
Odgovor: „ to je više za Njemačku, to neće proći kod nas.“

Ima nade


Prilično kafanski odgovor, a u stvari izbjegavanje odgovora.

Pravo pitanje je kako će se postaviti biskup splitski/riječki/zagrebački... kada se u praksi pojavi par koji zatraži blagoslov i svećenik koji je spreman takav blagoslov udijeliti. Hoće li imati muda da direktno prkosi Vatikanu i zabrani takvo nešto?

Mislim da svi znamo odgovor na to pitanje.


Ok, uvijek se nađu budale koji će to tražiti.
Misliš da će narod to mirno gledati?
U najmanju ruku će popljuvati svećenika ako ne i šamarčinu opaliti.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 14:08 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 32024
dunno je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Ako Vatikan zaista odluči blagosloviti grijeh to više nije nikakva Crkva pa ti razmisli što je ako nije Crkva i kome si vjerna.


Govoriš u kondicionalu, kao da se nije već dogodilo.

Za par godina će se zaboraviti i postati normala, kao i mnoge druge stvari oko kojih se dizala bura na početku dok se žaba nije skuhala. Tko danas još problematizira pričest za razvedene ili promjenu nauka o smrtnoj kazni? Lanjski snijeg...


Kakva pričest za razvedene? Kakve to veze ima sa ovim?

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

929 of 2558 - 36.32%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 14:14 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 12:02
Postovi: 1386
I sama se u jednom prethodnom komentaru zaletila i ovo komentirala kao blagoslov veze.
U dokumentu piše ovo:
31. Unutar tako ocrtanog obzora nalazi se mogućnost blagoslova parova koji žive u neredovitim situacijama i istospolnih parova, čiji oblik ne smije biti obredno određen od strane crkvenih vlasti, kako ne bi došlo do brkanja s blagoslovom vlastitim za sakrament ženidbe. U tim se slučajevima podjeljuje blagoslov koji ne samo da ima uzlaznu vrijednost, već je i zazivanje silaznog blagoslova od samoga Boga na one koji, prepoznajući sebe kao siromašne i one kojima je potrebna njegova pomoć, ne traže legitimitet svojeg vlastitog statusa, nego mole da sve istinski dobro i ljudski valjano što je prisutno u njihovu životu i odnosima bude obogaćeno, ozdravljeno i uzdignuto prisutnošću Duha Svetoga. Ti oblici blagoslova izražavaju molbu Bogu da udijeli one pomoći koje dolaze iz poticaja njegova Duha – koje klasična teologija naziva „aktualnim milostima“ – kako bi ljudski odnosi mogli sazrijevati i rasti u vjernosti poruci Evanđelja, oslobađajući se od svojih nesavršenosti i krhkosti i koji se izražavaju u sve većoj dimenziji božanske ljubavi.
https://www.bitno.net/vijesti/vatikan/f ... tuacijama/

Piše: ne traže legitimitet svojeg vlastitog statusa,
Ništa od legitimiranja istospolnih zajednica i civilnih brakova. Isprika vjekoslavi, kada sam joj replicirala, ovaj prijevod još nije bio objavljen. Nasjela sam na novinske članke.
Ostaje nam za vidjeti kako će se i u kojoj mjeri će se ovo sprovesti u praksi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 14:21 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 22:38
Postovi: 2005
zalutala je napisao/la:
…”teolozi”.


Jel ti je poznato da su četiri kardinala poslali Dubiu (sumnju) Papi Franji?
Jel ti poznato da imamo tradiciju ? Nismo jučer nastali.

Pogledaj što sam Vatikan piše ( ne treba ti Kutleša):

https://www.vaticannews.va/hr/vatikan/n ... arovi.html

Doktrinarna deklaracija otvara mogućnost blagoslova za "neregularne" parove

Prema doktrinarnoj deklaraciji naslovljenoj „Fiducia supplicans“ Dikasterija za nauk vjere, koju je Papa odobrio, bit će moguće blagosloviti parove koje čine osobe istoga spola, ali izvan svakog obreda i oponašanja vjenčanja. Nauk o braku se ne mijenja; blagoslov ne znači odobravanje zajednice

Pročitaj dokument Fiducia Supplicans, pod broj III (31-41)

Čista hereza

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 14:38 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 17:53
Postovi: 2282
zalutala je napisao/la:

I još jedna važna stvar, ovaj dokument nije do kraja ni razjašnjen. Sinoć u Dnevniku Kutleša kaže da ga još nije detaljno pročitao. Nadbiskup ga još nije detaljno pročitao, a ovdje bi mi "teolozi" već okretali leđa Vatikanu odnosno KC, zbog dokumenta koji nije obvezujući i kojeg još ni nadbiskup nije detaljno pročitao.


I onda se ljutiš kad napišem da si naivna ko mađarska sobarica. :zubati

Dokument nema 1000 stranica, svatko koga zanima može ga vrlo brzo pročitati i proučiti. Kutleša je rekao da ga nije detaljno pročitao (iako je imao čitav dan i znao da gostuje na Dnevniku lol) kako bi se ogradio od sadržaja istog i izbjegao neugodna pitanja.

Najnormalnija stvar kada se kao javna osoba ne slažeš s nečim, ali ne smiješ to izričito reći.


Bilic07 je napisao/la:
Misliš da će narod to mirno gledati?


Iskustvo nas uči da hoće.


Naša Kvačica je napisao/la:

Kakva pričest za razvedene? Kakve to veze ima sa ovim?


Konzervativci su se desetljećima žestoko borili protiv toga i tvrdili da se nikada neće dogoditi, jer bi to značilo da Crkva odobrava grijeh.

Danas više skoro nitko ne poteže tu temu, žaba se skuhala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 14:39 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 12:02
Postovi: 1386
Bilic07 je napisao/la:
zalutala je napisao/la:
…”teolozi”.


Jel ti je poznato da su četiri kardinala poslali Dubiu (sumnju) Papi Franji?
Jel ti poznato da imamo tradiciju ? Nismo jučer nastali.

Pogledaj što sam Vatikan piše ( ne treba ti Kutleša):

https://www.vaticannews.va/hr/vatikan/n ... arovi.html

Doktrinarna deklaracija otvara mogućnost blagoslova za "neregularne" parove

Prema doktrinarnoj deklaraciji naslovljenoj „Fiducia supplicans“ Dikasterija za nauk vjere, koju je Papa odobrio, bit će moguće blagosloviti parove koje čine osobe istoga spola, ali izvan svakog obreda i oponašanja vjenčanja. Nauk o braku se ne mijenja; blagoslov ne znači odobravanje zajednice

Pročitaj dokument Fiducia Supplicans, pod broj III (31-41)

Čista hereza


Već sam pisala na ovoj temi da će ovaj dokument stvoriti konfuziju unutar KC, i stvara je, oprečna su mišljenja.
Izvukao si od svega što sam napisala samo riječ"teolozi".
Ako si katolik, i tebi isto pitanje kao i Kvačici: hoće li KC ojačati/opstati ako joj sad okrenemo leđa ili ako ojačamo u vjeri?
Ako si katolik hoćeš li zbog ovog dokumenta odustati od svoje vjere?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 14:42 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 12:02
Postovi: 1386
dunno je napisao/la:
zalutala je napisao/la:

I još jedna važna stvar, ovaj dokument nije do kraja ni razjašnjen. Sinoć u Dnevniku Kutleša kaže da ga još nije detaljno pročitao. Nadbiskup ga još nije detaljno pročitao, a ovdje bi mi "teolozi" već okretali leđa Vatikanu odnosno KC, zbog dokumenta koji nije obvezujući i kojeg još ni nadbiskup nije detaljno pročitao.


I onda se ljutiš kad napišem da si naivna ko mađarska sobarica. :zubati

Dokument nema 1000 stranica, svatko koga zanima može ga vrlo brzo pročitati i proučiti. Kutleša je rekao da ga nije detaljno pročitao (iako je imao čitav dan i znao da gostuje na Dnevniku lol) kako bi se ogradio od sadržaja istog i izbjegao neugodna pitanja.

Najnormalnija stvar kada se kao javna osoba ne slažeš s nečim, ali ne smiješ to izričito reći.


Bilic07 je napisao/la:
Misliš da će narod to mirno gledati?


Iskustvo nas uči da hoće.


Naša Kvačica je napisao/la:

Kakva pričest za razvedene? Kakve to veze ima sa ovim?


Konzervativci su se desetljećima žestoko borili protiv toga i tvrdili da se nikada neće dogoditi, jer bi to značilo da Crkva odobrava grijeh.

Danas više nitko ne poteže tu temu, žaba se skuhala.


Naravno, zato si ti tu da nam pojasniš sve nejasnoće vezane uz KC. Tja će jedan nadbiskup, imamo mi našeg dunnu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 15:02 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 22:38
Postovi: 2005
zalutala je napisao/la:
Bilic07 je napisao/la:

Jel ti je poznato da su četiri kardinala poslali Dubiu (sumnju) Papi Franji?
Jel ti poznato da imamo tradiciju ? Nismo jučer nastali.

Pogledaj što sam Vatikan piše ( ne treba ti Kutleša):

https://www.vaticannews.va/hr/vatikan/n ... arovi.html

Doktrinarna deklaracija otvara mogućnost blagoslova za "neregularne" parove

Prema doktrinarnoj deklaraciji naslovljenoj „Fiducia supplicans“ Dikasterija za nauk vjere, koju je Papa odobrio, bit će moguće blagosloviti parove koje čine osobe istoga spola, ali izvan svakog obreda i oponašanja vjenčanja. Nauk o braku se ne mijenja; blagoslov ne znači odobravanje zajednice

Pročitaj dokument Fiducia Supplicans, pod broj III (31-41)

Čista hereza


Već sam pisala na ovoj temi da će ovaj dokument stvoriti konfuziju unutar KC, i stvara je, oprečna su mišljenja.
Izvukao si od svega što sam napisala samo riječ"teolozi".
Ako si katolik, i tebi isto pitanje kao i Kvačici: hoće li KC ojačati/opstati ako joj sad okrenemo leđa ili ako ojačamo u vjeri?
Ako si katolik hoćeš li zbog ovog dokumenta odustati od svoje vjere?


Pa nisam zbog tog dokumenta postao Katolik, neću ni zbog toga odustati.
Katolička crkva smo mi svi a trenutno nam “administracija” ne valja. Ja sumnjam u administraciju ali ne u crkvu.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 15:22 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 22:38
Postovi: 2005
Najgore tog dokumenta Fiducia Supplicans je, da nestretnim sugerira da je njihova veza validna. Jedna vrsta zamjene za brak.
Vrlo opasna zabluda koja otvara mogućnost niz drugih situacija:
-dečko/lik vodi curu/razvedenu ženu na “blagoslov” da ju brže iskoristi.
-brak ili “blagoslov” će se mladi pitati, sakrament braka gubi vrijednost
-svečenici u sjemeništu će odustati jer vide da jedno piše a drugo se radi u praksi
-itd

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 15:38 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 17:45
Postovi: 6314
Nemaju religije budućnost, bilo koja denominacija. Bježe Iranci iz islama, i to je tako. Drži ih jedino prisila. Jedino retardirani ostaju, ovi degeni iz Pakistana i sl.

Što si prosperitetniji, to si indiferentniji. Ne antiteistički glupani, nego prosječnici. Ljudima je svejedno i ostaje im religija uglavnom kao kultura- ne guraj mi džamiju među katedrale ni katedrale među pagode.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 15:57 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 12:02
Postovi: 1386
Bilic07 je napisao/la:
zalutala je napisao/la:

Već sam pisala na ovoj temi da će ovaj dokument stvoriti konfuziju unutar KC, i stvara je, oprečna su mišljenja.
Izvukao si od svega što sam napisala samo riječ"teolozi".
Ako si katolik, i tebi isto pitanje kao i Kvačici: hoće li KC ojačati/opstati ako joj sad okrenemo leđa ili ako ojačamo u vjeri?
Ako si katolik hoćeš li zbog ovog dokumenta odustati od svoje vjere?


Pa nisam zbog tog dokumenta postao Katolik, neću ni zbog toga odustati.
Katolička crkva smo mi svi a trenutno nam “administracija” ne valja. Ja sumnjam u administraciju ali ne u crkvu.


"Administracija" je i onaj seoski župnik koji nikad neće pristati legalizirati istospolnu zajednicu, izvanbračnu zajednicu i civilni brak.(seoskog župnika sam samo uzela za primjer). Šta misliš, uzmimo RH i BiH za primjer, koliko župnika bi učinilo tako nešto u ove dvije države?
Što se tiče Crkve, Isus je lijepo rekao:
Matej 16,18 A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 15:59 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 12:02
Postovi: 1386
Bilic07 je napisao/la:
Najgore tog dokumenta Fiducia Supplicans je, da nestretnim sugerira da je njihova veza validna. Jedna vrsta zamjene za brak.
Vrlo opasna zabluda koja otvara mogućnost niz drugih situacija:
-dečko/lik vodi curu/razvedenu ženu na “blagoslov” da ju brže iskoristi.
-brak ili “blagoslov” će se mladi pitati, sakrament braka gubi vrijednost
-svečenici u sjemeništu će odustati jer vide da jedno piše a drugo se radi u praksi
-itd


Ne moraš meni odgovoriti, odgovori sam sebi. Jesi li prije ovog dokumenta i jednu iskoristio? Onako bez blagoslova?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 16:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 37528
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
I šta će taj seoski župnik kad to bude morao pod pritiskom biskupa koji mu je šef?
Postupati kao ovi naši odmetnuti po Hercegovini?

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 16:12 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 32024
zalutala je napisao/la:
I sama se u jednom prethodnom komentaru zaletila i ovo komentirala kao blagoslov veze.
U dokumentu piše ovo:
31. Unutar tako ocrtanog obzora nalazi se mogućnost blagoslova parova koji žive u neredovitim situacijama i istospolnih parova, čiji oblik ne smije biti obredno određen od strane crkvenih vlasti, kako ne bi došlo do brkanja s blagoslovom vlastitim za sakrament ženidbe. U tim se slučajevima podjeljuje blagoslov koji ne samo da ima uzlaznu vrijednost, već je i zazivanje silaznog blagoslova od samoga Boga na one koji, prepoznajući sebe kao siromašne i one kojima je potrebna njegova pomoć, ne traže legitimitet svojeg vlastitog statusa, nego mole da sve istinski dobro i ljudski valjano što je prisutno u njihovu životu i odnosima bude obogaćeno, ozdravljeno i uzdignuto prisutnošću Duha Svetoga. Ti oblici blagoslova izražavaju molbu Bogu da udijeli one pomoći koje dolaze iz poticaja njegova Duha – koje klasična teologija naziva „aktualnim milostima“ – kako bi ljudski odnosi mogli sazrijevati i rasti u vjernosti poruci Evanđelja, oslobađajući se od svojih nesavršenosti i krhkosti i koji se izražavaju u sve većoj dimenziji božanske ljubavi.
https://www.bitno.net/vijesti/vatikan/f ... tuacijama/

Piše: ne traže legitimitet svojeg vlastitog statusa,
Ništa od legitimiranja istospolnih zajednica i civilnih brakova. Isprika vjekoslavi, kada sam joj replicirala, ovaj prijevod još nije bio objavljen. Nasjela sam na novinske članke.
Ostaje nam za vidjeti kako će se i u kojoj mjeri će se ovo sprovesti u praksi.


To je ok. :palacgore1

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

929 of 2558 - 36.32%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 16:20 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 32024
dunno je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Kakva pričest za razvedene? Kakve to veze ima sa ovim?


Konzervativci su se desetljećima žestoko borili protiv toga i tvrdili da se nikada neće dogoditi, jer bi to značilo da Crkva odobrava grijeh.

Danas više skoro nitko ne poteže tu temu, žaba se skuhala.


Koga briga za konzervativce kakav je to argument :001_rolleyes , bitno je što Krist kaže u Evanđelju.

A Isus osobno je sjedio i pio sa griješnicima, družio se sa carinicima, nije dozvolio kamenovanje Marije Magdalene itd. Jasna je logika da se griješnici smiju blagosloviti, bili oni lopovi, ubojice, kurve ili homoseksualci. To nikad nije bilo sporno. To je poanta kršćanstva, da budeš ponizan a ne uobražen. Ako je u nekom trenutku prije bilo drugačije onda tada nije valjalo. Ne pričestiti razvedene je teško farizejstvo, veći grijeh nego razvod.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

929 of 2558 - 36.32%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 17:01 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
Naša Kvačica je napisao/la:
. Ne pričestiti razvedene je teško farizejstvo, veći grijeh nego razvod.


razvedeni se smiju pričestiti. razvedeni koji žive u životnoj i seksualnoj zajednici s drugom osobom se ne smiju, jer žive u grijehu, a u stanju grijeha se ne smije pričestiti

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 17:03 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
Hroboatos je napisao/la:
Nemaju religije budućnost, bilo koja denominacija. Bježe Iranci iz islama, i to je tako. Drži ih jedino prisila. Jedino retardirani ostaju, ovi degeni iz Pakistana i sl.

Što si prosperitetniji, to si indiferentniji. Ne antiteistički glupani, nego prosječnici. Ljudima je svejedno i ostaje im religija uglavnom kao kultura- ne guraj mi džamiju među katedrale ni katedrale među pagode.


demografski trendovi te demantiraju.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 17:04 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
dunno je napisao/la:

Konzervativci su se desetljećima žestoko borili protiv toga i tvrdili da se nikada neće dogoditi, jer bi to značilo da Crkva odobrava grijeh.

Danas više skoro nitko ne poteže tu temu, žaba se skuhala.


špričest za PONOVNO OŽENJENE nije dopuštena ni sad ni ikad.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 17:08 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
zalutala je napisao/la:

Ako si katolik kome ćeš biti lojalan nego Rimu.



kako biti lojalan Rimu ako Rim nije lojalan Kristu?

zalutala je napisao/la:
Po forumu pišeš da se KC treba vrati unazad. Šta misliš treba li se vratiti i po pitanju pobačaja unazad?
Ovo nije ex cathedra, i nije obvezujuće. Ne kažem da se neće stvoriti problemi unutar KC i da je ovaj papa sjajan. No ako se vratiš unazad imao si vremena i kada su bila i po dvojica papa, i ekskomunikacije s obje strane(međusobne i pristaša). Bilo je svega i svačega kroz povijest KC i ona je još uvijek tu. Ako si već vjernik za kakvog se predstavljaš, onda malo vjere ne bi škodilo.



sve je to meni jasno, samo govorim da trenutno hijerarhija Crkve igra protiv Evanđelja. A to je nama kao običnim vjernicima problem, jer mi nismo protestanti da vjerujemo u samovođenje vjernika, nego vjerujemo da je Isus postavi oapostole da uspsotave Crkvu da vodi vjernike.

A Crkva ih trenutno često vodi u krivom smjeru

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa Franjo
PostPostano: 20 pro 2023, 17:10 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
dunno je napisao/la:
Bitno je u kontekstu ove teme.

Pavao VI. je bio Franjo svojeg vremena, a danas je proglašeni svetac KC. Tako će vjerojatno i Franjo biti par godina poslije smrti..


nije bitno za ono što sam ja htio reći, a to je da je od tog vremena krenuo sunovrat.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3025 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112 ... 121  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO