HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 lis 2024, 15:29.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 256 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 19 sij 2014, 11:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 12:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Kojih 100% podrške? Nemaš prave info!

A Jelah bi trebao biti samostalna općina od Kaloševića do Usorskih sela...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 19 sij 2014, 15:31 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 02:19
Postovi: 2148
MRSHO je napisao/la:
slika


vrlo lijep krajolik


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 19 sij 2014, 16:38 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2012, 20:40
Postovi: 25
MRSHO je napisao/la:
Kojih 100% podrške? Nemaš prave info!

A Jelah bi trebao biti samostalna općina od Kaloševića do Usorskih sela...



Ja sam naveo brdo nekih primjera o dobroj saradnji, a ti se nisi potrudio barem ni da opovrgneš nešto.

Jelah bio bio samoekonomski neodrživ, historijski oduvijek je pripadao Tešnju i bio dio Tešnja, a još jedna dominantno Bošnjačka opština nije potrebna. Doboj Jug koji ima ogromne finansijske probleme je također tu samo radi inata.

Tebi jak Tešanj očigledno predstavlja smetnju dok pozivaš na njegovo komadanje i lažeš ljudima na forum o netrpeljivosti dva naroda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 19 sij 2014, 17:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 23869
MRSHO je napisao/la:
Kojih 100% podrške? Nemaš prave info!
A Jelah bi trebao biti samostalna općina od Kaloševića do Usorskih sela...

Čovjek prvo kaže da je hr. zajednica pala na par kuća, pa onda krene pričati kako je sve idealno :kava:


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 19 sij 2014, 20:13 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2012, 20:40
Postovi: 25
Ako je bilo upućeno meni, pa ovako u Tešanjskom dijelu jeste opao znatan broj, kao što rekoh ne vide ljudi tu perpsektivu, a realno kao što sam naveo ni općina se ne trudi da tešanske Hrvate malo više ubaci u kolosijek jer smatara ih brigom općine Usora koja je osim općina ustvari hrvatska zajednica i župa koja svoje djelovanje ima pored sam općine Usora i Tešnju i Doboju.

Govorim da je saradnja dvije općine stabilna, ekonomski se naslanjaju jedna na drugu. Privredno tešnjaci ulažu u oćinu Usora, ali i usorani ulažu i u Tešanj, tako imamo Tik na Jelahu itd...

Hrvati u Tešnju sami moraju sebi reći da je to njihovo ognjište, a ne tuđe. Ima Hrvata zaposlenih u javnim službama, obrazovanju kod nas, ali ne znam da li iko može reći da je iz Tešnja protjeran. Uglavnom da ponovim, neki pokušavaju nametnuti tenzije između dva naroda, gdje tih tenzija nije nikada bilo. Pozdrav svim dobrim ljudima :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 20 sij 2014, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 23869
nelson_kandela je napisao/la:
Ako je bilo upućeno meni, pa ovako u Tešanjskom dijelu jeste opao znatan broj, kao što rekoh ne vide ljudi tu perpsektivu, a realno kao što sam naveo ni općina se ne trudi da tešanske Hrvate malo više ubaci u kolosijek jer smatara ih brigom općine Usora koja je osim općina ustvari hrvatska zajednica i župa koja svoje djelovanje ima pored sam općine Usora i Tešnju i Doboju.
Govorim da je saradnja dvije općine stabilna, ekonomski se naslanjaju jedna na drugu. Privredno tešnjaci ulažu u oćinu Usora, ali i usorani ulažu i u Tešanj, tako imamo Tik na Jelahu itd...
Hrvati u Tešnju sami moraju sebi reći da je to njihovo ognjište, a ne tuđe. Ima Hrvata zaposlenih u javnim službama, obrazovanju kod nas, ali ne znam da li iko može reći da je iz Tešnja protjeran. Uglavnom da ponovim, neki pokušavaju nametnuti tenzije između dva naroda, gdje tih tenzija nije nikada bilo. Pozdrav svim dobrim ljudima :)

Ne znam, po meni se prvenstveno općina mora pobrinuti za sve svoje građane. No, dobro :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 20 sij 2014, 14:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 12:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
nelson_kandela je napisao/la:
MRSHO je napisao/la:
Kojih 100% podrške? Nemaš prave info!

A Jelah bi trebao biti samostalna općina od Kaloševića do Usorskih sela...



Ja sam naveo brdo nekih primjera o dobroj saradnji, a ti se nisi potrudio barem ni da opovrgneš nešto.


De mi još jednom navedi tko je to dao 100% podrške osnivanju hrvatske općine Usora? Brdo primjera, jel to za tebe onih pet fotografija na kojima se vide politički predstavnici ali se ne vidi i ne čuje o čemu se pričalo, tko je organizirao referendum, tko je slao policiju na Hrvate, tko je pripremao desant na lijevu obalu Usore, tko je na polnoćku 1994. ubio dva pripadnika VP HVO?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 20 sij 2014, 15:14 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2012, 20:40
Postovi: 25
Ceha je napisao/la:
Ne znam, po meni se prvenstveno općina mora pobrinuti za sve svoje građane. No, dobro :D


Da, i ja se slažem, ali kao što rekoh, Tešanj je jedan od posljednjih bastiona Bošnjačkog korpusa, zajedno sa Usorom i Doboj Jugom uspjeli su se odbraniti u posljednjem ratu, tvoreći tako usorski džep, najistureniji dio ZDK. Inače, još jedan od dokaza uspješne saradnje dva naroda je upravo za borba ostanak i opstanak na ovom području. Iz perspektive tešnjaka, Hrvate gledaju, dobili su svoju općinu, neke se ona brine o njima. Ja to tako ne vidim, među svojim komšijama Hrvatima jer podsjećam živim u hrvatskoj mahali, imam prijatelja, profesora, saradnika itd... Za mene, trebala bi općina bi trebala malo više da se potrudi, ali po pitanju suživota tu smo odlični. Politika SDA koji dominira u Tešnju, a iz Tešnja je dosta i njihovih moćnika, vidi Tešanj kao dominantno Bošnjačku opštinu i kada se takva klima stvori u gradu, jednostavno tešanjski Hrvati ne vide sebe u takvom okruženju, mada konkretno okruženje im ne čini takvu štetu.

Evo jedan primjer, kako bih to objasnio. Moj tetak je konkretno iz Duvna (Tomislavgrada), grad prije rata imao je solidnu bošnjačku populaciju, neki 10,5% što je solidno za jednu općinu u Zapadnoj Hercegovini. U ratu, buraz mu je bio u HVO-u, kada je izbio sukob, desilo se svašta, nešto dolje, uglavnom sve je eskaliralo sa zločinom u selu Mokronoge. Većina Bošnjaka odlazi tada u Zapadnu Evropu, ali ih se nakon rata dosta i vraća. On se ipak ne vidi tu, niko mu ne škodi, niko ne prijeti, ali jednostavno klima je stvorena da to postane grad u kojem će apsolutno dominirati Hrvati i čovjek tu sebe ne vidi, i nastanio se negdje drugo i to je to, ali je ponosan Duvnjak tako da vjerovanto da ima neke perspektive dolje, vjerovatno bi i živio, ali nema tako da ništa.

A ti dječko što izmišljaš neke fantomske desante, referendume, klinčeve, palčeve, bolje ti je da radiš nešto kako bi lijepo promovisao naš kraj. Da Usoru također smatram i svojim krajem i ne, apsolutno ništa protiv nemam što je to hrvatska općina. Ako imaš neke ozbiljne i konkretne dokaze kao što sam ja dokazao, da je Tešanj stvarno stao iza Usore i da je halalio tih par sela. Kao što rekoh, Krešimiru Zubaku je život spašen u Tešnju, to možeš pročitati u svakoj njegovoj biografiji, i šta ti dalje nije jasno, pa ččovjek je bio drugi predsjednik HRHB. Mada ne bi bilo pametno napasti Usoru, ali eto i da je taj tvoj famozni desant pokušan, pa jel ti stvarno misliš da Tešnjaci to ne bi zauzeli, vjerovatno bi izgubili od Srba tu dosta, ali bi rasuli to što ima. A da su htjeli desant su mogli izvršit iz pravca Jelah Polja , a ne ko u Srednjem Vijeku čamcima na Alibegovce.

Ja vjerujem da ti ak osi mlađi dolaziš na Jelah, a ovisno od toga kakav si tip i na kakva mjesta izlaziš i pitam da li si ikada osjetio neku netrpeljivost kada odeš dole. Ja dolazim u Pop Rock i 46 i stvarno, raja je OK i dosta Bošnjaka tu dolazi bez da je bilo ikakvih problema. Još jednom pozdrav!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 20 sij 2014, 16:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:43
Postovi: 716
Lokacija: USORA! HRHB
Mrsho gardisti su ubijeni 95 g, na Božić, tj., kada su se vraćali s ponoćke. Ubijeni su iz zasjede, na zabljackom placu, jedan gardista je preživio, dva su poginula. Istraga je čitavo vrijeme opstruirana od strane tesanjskih vlasti, materijalni dokazioduzeti na crnom vrhu... Navodno SIPA vodi istragu za taj slučaj..
Desant je bio izveden u 1., mjesecu 96g, to je činjenica.
Šator škola (to je bilo naše konjevic polje), problem stadiiona, igranje utakmica nk Usore pod punom ratnom opremom, zarobljavanje brata zapovjednika garde, veterinarske stanice, distrikta, dodjeljivanja zemljišta u zabljaku sehidima, tamo gdje su sada hale oĆosićpeomexa, Imaka, Ivexa, problem granica, lovnog područja...
Sve je to bila politika Tesnja... Prije 10 dana su dva općinska povjerenstva su imala sastanak u svezi stadiona, granica, bunareva, pa će se dalje nastaviti razgovori.

To je politika i intersi, mi se moramo bolje boriti za naše interese, nemamo strategije.
Što se tiče ostalog dijela, gospodarstvo dobro funkcionira, nema neke napetosti među običnim ljudima, živimo jedni pored drugih, bez tenzija, tako da ovo što govori susjed tesnjak i nije daleko od istine, pogotovo za hrvate koji su ostali van granica općine Usora! Nitko nam nije stavljao pištolj na čelo da prodajemo djedovinu po Potocanima, Rosuljama, pa da idemo živiti po Petrinjama, Garešnicama itd.
A da postoji nebriga Tesnja oko tih mjesta i to je činjenica, ali opet smo sami krivi, nemamo ni općinske organizacije ni jedne stranke s hrvatskim predznako, (sada ide priča da će hdz bih osnovati oo)
Pa da imamo svog vijećnika u OV, koji bi se borio za interese Hrvata Tesnja... Kao što se i mi ne možemo dogovoriti da imamo zajedničku listu za kanton, da imamo svog čovjeka u skupštini, koji će braniti interese Usore.

Inače pokrenuta je inicijativa za preuzimanjem nadležnosti školstva s kantona na općinu, međutim skupština na svojoj sjednici nije udovoljila zahtjevu vec traži dodatne informacije o broju stanovnika itd

_________________
Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 20 sij 2014, 17:13 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2012, 20:40
Postovi: 25
HVO-110 je napisao/la:
Mrsho gardisti su ubijeni 95 g, na Božić, tj., kada su se vraćali s ponoćke. Ubijeni su iz zasjede, na zabljackom placu, jedan gardista je preživio, dva su poginula. Istraga je čitavo vrijeme opstruirana od strane tesanjskih vlasti, materijalni dokazioduzeti na crnom vrhu... Navodno SIPA vodi istragu za taj slučaj..
Desant je bio izveden u 1., mjesecu 96g, to je činjenica.
Šator škola (to je bilo naše konjevic polje), problem stadiiona, igranje utakmica nk Usore pod punom ratnom opremom, zarobljavanje brata zapovjednika garde, veterinarske stanice, distrikta, dodjeljivanja zemljišta u zabljaku sehidima, tamo gdje su sada hale oĆosićpeomexa, Imaka, Ivexa, problem granica, lovnog područja...
Sve je to bila politika Tesnja... Prije 10 dana su dva općinska povjerenstva su imala sastanak u svezi stadiona, granica, bunareva, pa će se dalje nastaviti razgovori.

To je politika i intersi, mi se moramo bolje boriti za naše interese, nemamo strategije.
Što se tiče ostalog dijela, gospodarstvo dobro funkcionira, nema neke napetosti među običnim ljudima, živimo jedni pored drugih, bez tenzija, tako da ovo što govori susjed tesnjak i nije daleko od istine, pogotovo za hrvate koji su ostali van granica općine Usora! Nitko nam nije stavljao pištolj na čelo da prodajemo djedovinu po Potocanima, Rosuljama, pa da idemo živiti po Petrinjama, Garešnicama itd.
A da postoji nebriga Tesnja oko tih mjesta i to je činjenica, ali opet smo sami krivi, nemamo ni općinske organizacije ni jedne stranke s hrvatskim predznako, (sada ide priča da će hdz bih osnovati oo)
Pa da imamo svog vijećnika u OV, koji bi se borio za interese Hrvata Tesnja... Kao što se i mi ne možemo dogovoriti da imamo zajedničku listu za kanton, da imamo svog čovjeka u skupštini, koji će braniti interese Usore.

Inače pokrenuta je inicijativa za preuzimanjem nadležnosti školstva s kantona na općinu, međutim skupština na svojoj sjednici nije udovoljila zahtjevu vec traži dodatne informacije o broju stanovnika itd


Eto ga tu smo, sada ratne tenzije neću više spominjati, šta dokaže sud, ja ću to i prihvatiti. Rat je trajao do 95. pa ne znam kako desant može biti 96.

A zaboravili ste da imate vijećnika, kraševljanin Vedran Kaser (SDP) je Hrvat u opštinskom vijeću. Ne kontam zaista zato neka hrvatska stranka ne djeluje u Tešnju, ali kao što sam već naveo, Tešanjski SDA je jak k'o NATO tako da je to valjda dio neke više političke igre, možda čak i kada je osnivana Usora, to je bio neki dio pogodbe.

Interesi se svakako moraju tjerati, sasvim je logično da Općina Tešanj želi svaki pedalj na Tešanjci jer je to mjesto od izuzetnog značaja, jedna solidna čaršijica, složit ćete se vjerovatno, plus tu prestaje privredna zona Jelah-Rosulje-Ljetinić-Žabljak, a počinje Tešanjka-Kraševo-Matuzići-Karuše. Ako općina Usora ima dobre diplomate, za sve što se izbore njima svaka čast. Svaka čast i onome ko je napravio općinu Usoru, a i onome koje je razvio taj kraj. Po meni je problem te općine što ona nema svoju proizvodnju, jer proizvodnja je ključ daljnjeg razvoja dok Tešanj npr. ima tri industrijske zone, Jelah (iz pravca Teslića), Ciglana (Jelah) i Bukva. Usora ima jaku dijasporu koja također daje dobru finansijsku injekciju, a to je velika stvar također, u BiH neophodna za razvoj privrede.

Stvar MSŠ-a "Stjepan Radić" po meni bi mogao biti problem u budućnosti jer djece je sve manje i manje, a ako se ne ispuni dovoljna kvota učenika onda se srednja škola gasi, osnovna naravno ne može jer je obavezna. Veliki broj Bošnjaka pohađa MSŠ i sada zamislite da su ovdašnji ljudi nacionalisti i odluče da ne šalju svoju djecu u tu školu, vjerovatno bi bila zatvorena. Znači potpora postoji i u tom segmentu. Usput gimnazija je klasična što je jedan veliki plus, jer nema baš puno klasičnih gimnazija kod nas.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 20 sij 2014, 17:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109214
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
nelson_kandela je napisao/la:

A zaboravili ste da imate vijećnika, kraševljanin Vedran Kaser (SDP) je Hrvat u opštinskom vijeću.



Nemoj jebavati zeleni ? Ajde moderacijo počistite ovaj smrad, opet se nakotili na forumu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 20 sij 2014, 17:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:43
Postovi: 716
Lokacija: USORA! HRHB
Napisao sam stranke sa hrvatskim predznakom, što SDP svakako nije! Vedran je Hrvat, bio je i predsjednik OV, pomogao je čak oko dodjele zemljišta za proširenje groblja u Zabljaku.
Ima Hrvata i u SDA-u i u S za BiH, ali oni ne dobijaju hrvatske glasove, vec su samo marijonete, za popunjavanje određenih kvota. Hrvati Tesnja, zbog svega toga i ne izlaze na izbore.

Dobro znam koliko je tesanjski SDA jak, u tome i jest glavni problem.

To i jest problem što je rat stao 95, a ove stvari o kojima pišem su se desile, koncem 95 g, točnije 25.12.95g., a stvari koje su se dešavale u Ularicama, Alibegovcima, Zabljaku 12,13,14, 01.96.g, su dobro poznate, da nAmera, tj., Ifora(mislim da su oni bili) bilo bi krvoproliće samo takvo, jer je sekunda falila da se to desi...
Mi bi vjerovatno izvukli deblji kraj, s obzirom na omjere snaga... Sve se dobro završilo, ali to ne treba zaboraviti, to je ružna epizoda rata, pogotovo kada se uzme, što se sve prošlo kroz 93.g i vrijeme okruženja...

Tesanj je stvarno razvijena općina, s jakom proizvodnjom, carinska ispostava tesanj ima omjer izvoz uvoz 1,1:1.
Svaka čast, sačuvali ste većinu firmi, puno novih se otvorilo.

Nije baš da Usora nema firmi koje proizvode, i izvoze, s obzirom da smo krenuli s ledine, od nule, nije ni loše! Alatnica Katic izvozi na veliko, Imaco isto, Ćosić promex, Ivex, Likvi ivex... Talijanske firme koje rade u Grgićevim halama isto proizvode i izvoze

_________________
Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 20 sij 2014, 18:03 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2012, 20:40
Postovi: 25
HVO-110 je napisao/la:
Napisao sam stranke sa hrvatskim predznakom, što SDP svakako nije! Vedran je Hrvat, bio je i predsjednik OV, pomogao je čak oko dodjele zemljišta za proširenje groblja u Zabljaku.
Ima Hrvata i u SDA-u i u S za BiH, ali oni ne dobijaju hrvatske glasove, vec su samo marijonete, za popunjavanje određenih kvota. Hrvati Tesnja, zbog svega toga i ne izlaze na izbore.

Dobro znam koliko je tesanjski SDA jak, u tome i jest glavni problem.

To i jest problem što je rat stao 95, a ove stvari o kojima pišem su se desile, koncem 95 g, točnije 25.12.95g., a stvari koje su se dešavale u Ularicama, Alibegovcima, Zabljaku 12,13,14, 01.96.g, su dobro poznate, da nAmera, tj., Ifora(mislim da su oni bili) bilo bi krvoproliće samo takvo, jer je sekunda falila da se to desi...
Mi bi vjerovatno izvukli deblji kraj, s obzirom na omjere snaga... Sve se dobro završilo, ali to ne treba zaboraviti, to je ružna epizoda rata, pogotovo kada se uzme, što se sve prošlo kroz 93.g i vrijeme okruženja...

Tesanj je stvarno razvijena općina, s jakom proizvodnjom, carinska ispostava tesanj ima omjer izvoz uvoz 1,1:1.
Svaka čast, sačuvali ste većinu firmi, puno novih se otvorilo.

Nije baš da Usora nema firmi koje proizvode, i izvoze, s obzirom da smo krenuli s ledine, od nule, nije ni loše! Alatnica Katic izvozi na veliko, Imaco isto, Ćosić promex, Ivex, Likvi ivex... Talijanske firme koje rade u Grgićevim halama isto proizvode i izvoze


Ma ne, znam na šta si mislio s tim pod strankama, ali onako čisto da ne bude da nema baš nijedna Hrvat u vijeću općine koja je prije rata imala skoro 20% Hrvata. I da ovo Hrvata što znam po Tešnju su u SDP-u, SBiH itd... Ali to je do Hrvata samih zaista, ne mogu im ja praviti stranke, ako eto nemaju stranke, postoje liste, nezavisni kandidati itd... Znači jednostavno ih zabole ....

Eto vidiš nisam znao to za prozivodnju, znam za Ćosića, znam za Matoševića, na kući mi skelu postavljali, to za Grgićeve hale također prvi put čujem, znači investicije postoje. Znam da ima dosta stranih organizacija dolje, vjerskih, FRAMA djeluje tu, Caritas, svašta nešto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 20 sij 2014, 18:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:43
Postovi: 716
Lokacija: USORA! HRHB
Matošević skele iznajmljuje po čitavoj BiH i Hrvatskoj, inače je povratnik iz Švicarske.
Proizvodni pogoni od Grgića su bivša pilana, te dvije hale koje su iznajmljene talijanima.
Imaco se nalazi preko puta plinare, imaš na slikama, žuta hala, do ćosićeve. Zapošljavaku 50-tak ljudi, sve izvoz za Njemačku, prave novi proizvodni pogon, na slikama koje je Mrsho postavio vidi se samo konstrukcija, sada je već pokrivena, nalazi se u novoj industrijskoj zoni, nedaleko od bazena.

Hrvati imaju dobre firme i u Tesnju, Tik, Mramor prom, Inosped, Violeta, Barišić, Kam bus (auto hrvatska), Jelić company, 15-20 auto salona na potezu Jelah- Karuse drže Hrvati. Ima toga još ovako brzinski iz glave.

Za ćosić promex, vodomont, ivex i sl, znaš

_________________
Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 20 sij 2014, 19:29 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2012, 20:40
Postovi: 25
HVO-110 je napisao/la:
Matošević skele iznajmljuje po čitavoj BiH i Hrvatskoj, inače je povratnik iz Švicarske.
Proizvodni pogoni od Grgića su bivša pilana, te dvije hale koje su iznajmljene talijanima.
Imaco se nalazi preko puta plinare, imaš na slikama, žuta hala, do ćosićeve. Zapošljavaku 50-tak ljudi, sve izvoz za Njemačku, prave novi proizvodni pogon, na slikama koje je Mrsho postavio vidi se samo konstrukcija, sada je već pokrivena, nalazi se u novoj industrijskoj zoni, nedaleko od bazena.

Hrvati imaju dobre firme i u Tesnju, Tik, Mramor prom, Inosped, Violeta, Barišić, Kam bus (auto hrvatska), Jelić company, 15-20 auto salona na potezu Jelah- Karuse drže Hrvati. Ima toga još ovako brzinski iz glave.

Za ćosić promex, vodomont, ivex i sl, znaš


Da, da znam za autosalone, od Karuša doslovno sve do Jelaha ima preko 20 salona, većina u hrvatskom vlasinštvu. Bošnjaci od salona imaju ILMA Auto vrlo jaka kompanija i AC Školjić, zastupnik VW za ovu regiju. Idžija na Kraševu je zastupnik za Renault, Barišić je mislim za Forda. Violeta je poslovnica, a nemam pojma kako djeluju, je li u sklopu neke domaće kompanije koja je u kooperaciji s Violetom. Braća Jelić sam baš htio da spomenem, misli mda je posao sa građevinskim materijalom, plus sad benzinska, motel, restoran. Tik-lensina sam ja spominjao, je li Zuteks drže Hrvati? Diskoteku AQUA drže Hrvati, ali vlasinštvo konstantno se mijenja jer lokacija je po meni loša. Eto vidiš za Mramor-prom nisam znao, velika firma. Za Kam-Bus nisam čuo, sa USORA trans, tako nekako, sam jednom za Beograd išao na neki koncert. Motel Split, dok se u Tešnju ne izgradi ovaj hotel, Motel Split će i ostati veće hotelsko zdanje u našoj regiji. Auto škola Semafor, i ima ih još ne može mi naumpasti. Znam da je početna tačka na polaganju vozačkog za Usorane u Matuzićima, ispred opštine Doboj Jug.

Eh sad, na utakmice sam išao par puta, al ne sjećam se baš najbolje. Je li neko išao, bude li ovako ozbiljnih provokacija, tuča itd... Pošto Usora igra ligu sa jelaškim Borcem, tešanjskim TOŠK-om i tešanjskom (Tešanjka) Pobjedom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 21 sij 2014, 11:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 12:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
nelson_kandela je napisao/la:
da je Tešanj stvarno stao iza Usore i da je halalio tih par sela



Halališe nam općinu Begovi iz Tešnja. Kakav HVO, kakav HDZ BiH, kakvi pregovori, kakva Međunarodna zajednica. Ma Begovi iz Tešnja rekoše evo vam Sivša, Žabljak, Omanjska, halal vam bilo =))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 21 sij 2014, 14:36 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2012, 20:40
Postovi: 25
MRSHO je napisao/la:
nelson_kandela je napisao/la:
da je Tešanj stvarno stao iza Usore i da je halalio tih par sela



Halališe nam općinu Begovi iz Tešnja. Kakav HVO, kakav HDZ BiH, kakvi pregovori, kakva Međunarodna zajednica. Ma Begovi iz Tešnja rekoše evo vam Sivša, Žabljak, Omanjska, halal vam bilo =))


Ne vadi stvari iz konteksta prijatelju,

Tešanj nije pravio probleme oko tih sela jer to i jesu 1/1 hrvatska sela, osim tog zaseoka jednog. Pregovora je bilo jer su apetiti bili veći, prema Potočanima i Rosuljama npr, ali to i nisu 1/1 hrvatska sela, nego je značajan broj Bošnjaka. U pregovorima obe općine su štitile neke svoje interese, što je sasvim normalna stvar, najviše oko Tešanjke je bilo jer je mjesto od strateškog značaja. Kad kažem "halalili" mislim da niko od stanovništva nije vam zamjerio ta sela koja su prije rata ulazile u sastav općine Tešanj pa zbog toga govorim. Danas još uvijek ljudi iz tog kraja koriste neke tešanjske javne usluge, vatrogasna služba i bolnica (porodilište, novije generacije sa Usore rađaju se u Tešnju većinom), a sad moguće je griješim, ali i općinski sud tešanjski mislim da pod njega podpadaju Doboj Jug i Usora, ali kažem mogože je i da griješim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 21 sij 2014, 16:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:43
Postovi: 716
Lokacija: USORA! HRHB
Vatrogasna usluga se ne koristi besplatno, vec se plaća jedan fiksni iznos, plus svaki eventualni izlazak.
Opet smo sami krivi što nemamo vatrogasce u našoj općini, ta ideja je dugo aktualna, ali ništa još uvijek od nje.
Sud u Tesnju je mjesno nadležan za Usoru, kao i bolnica.
Ljudi kažu da prilikom poroda imaju negativna iskustva, pa je sve veći trend rađanha djece u Doboju, na neke prijave dole...
NK Usora igra u 2. l. Centar, gdje se trenutno natječu i 3 kluba iz Tesnja. Tu je prisutan problem stadiona koji se nalazi u distriktu i nikada nisu definirane općinske granice, mada bi logično bii tu granica ide sredinom magistralnog puta M 4, kao i ostalom dijelu... OHR je trebao još 99 g riješiti to pitanje, ali nije, ostavio je da se dvije općine dogovore, a eto u ovih 15 g nismo se pomakeli s mrtve točke.

Kažem prije 2 tjedna su imale sastanak dvije komisije, jer postoji i problem bunareva koji se nalaze u općini Usora, a njima se pitkom vodom opskrbljuje Jelah i okolica... Za navedeno općina Usora nikada nije dobila ni pfeninga.

_________________
Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 21 sij 2014, 18:28 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2012, 20:40
Postovi: 25
HVO-110 je napisao/la:
Vatrogasna usluga se ne koristi besplatno, vec se plaća jedan fiksni iznos, plus svaki eventualni izlazak.
Opet smo sami krivi što nemamo vatrogasce u našoj općini, ta ideja je dugo aktualna, ali ništa još uvijek od nje.
Sud u Tesnju je mjesno nadležan za Usoru, kao i bolnica.
Ljudi kažu da prilikom poroda imaju negativna iskustva, pa je sve veći trend rađanha djece u Doboju, na neke prijave dole...
NK Usora igra u 2. l. Centar, gdje se trenutno natječu i 3 kluba iz Tesnja. Tu je prisutan problem stadiona koji se nalazi u distriktu i nikada nisu definirane općinske granice, mada bi logično bii tu granica ide sredinom magistralnog puta M 4, kao i ostalom dijelu... OHR je trebao još 99 g riješiti to pitanje, ali nije, ostavio je da se dvije općine dogovore, a eto u ovih 15 g nismo se pomakeli s mrtve točke.

Kažem prije 2 tjedna su imale sastanak dvije komisije, jer postoji i problem bunareva koji se nalaze u općini Usora, a njima se pitkom vodom opskrbljuje Jelah i okolica... Za navedeno općina Usora nikada nije dobila ni pfeninga.


Znam da se vatrogasna usluga ne koristi besplatno, kao ni bolnica. Kada su barem vatrogasne usluge u pitanju tu ne bi škodilo malo solidarnosti, ali finansira se iz budžeta općine, a obćine su na budžetu kantona. Kada se uzme da Tešanj ubrizga 40 miliona godišnje, koje mu se ne vrate u taj isti budžet, taj novac kruži, ali ipak za razliku od lijenih općina u našem kantonu poput Olova, Vareša, Maglaja, žao mi je što se to obija na tigrovskoj Usori. Kao što kažem, ne bi škodilo da se malo solidarišemo, ali kao i ti što kažeš i vi da se aktivirate. Npr. nakon rata Maltezeri su pogurali Tešanjske vatrogasce do ovog gdje su sada. Ta katolička organizacija je pogurala svašta nešto po Tešnju i mnogo ima hvala, a to je većinom zahvaljući dobroj lokalnoj diplomatiji koja je uspjela da dovede Maltezere tu kod nas. Na Usori osim prednosti da je općina 99% katolička, postoje i ostale organizacije koje bi vam dakako mogle pomoći da malo nabildate javne ustanove. Evo MSŠ je fenomenalan, ali treba nastaviti. Postoji i DVD na Jelahu, koje djeluje neovisno o Tešanjskom, znači zavisi to i od entuzijazma dolje.

Za žalbe u Tešanjskoj bolnici ne znam, ali moguće je i ne osporavam to.

Nisamo znao da imamo distrikte, ovako moje mišljenje o tome je da, oba kluba trebaju korstit stadion, koji ce nam k...c dva stadiona. U Novom Travniku mislim da su radila dva kluba, pogađajte kako i zašto dva? Onda skontali, nema hljeba od ganjanja jednonaionalnih klubova i naprave jedan. Vrijeme će pokazat je imalo rezultata. Po meni Pobjeda je suvišna, kada tu u tom rejonu ima jedan klub. Sad je belaj što je to samo hrvatski klub, a neko će reći u Tešanjskoj opštini 4 muslimanska kluba. Pa stvar je u tome da nijedan klub nema nikakav prefiks. Tešanjski omladinski športski klub - TOŠK ima hrvatsku riječ u nazivu, šport, a niko se nikad nije napravio budala i probao to promjeniti. Ima dosta Hrvata koji igraju za jelaški Borac, navijači niti klub nemaju nacionalnih obilježja. Šijački Napredak također, nema nacionalnih obilježja. Jedino Pobjeda ima nacionalna obiljezja (ljiljan) i može se okarakterisati kao jednonacionalni klub. Treba se smisliti i nekako uvjeriti ljude da na tako malom području zaista nema potrebe za dva kluba, nego za jedan, ali jak, pa čak i da zadrži ima Usora. Malo diskutabilna tema, ali ključ sportskog napredka, samo što se u nas klubovi prave rade klubova, a ne radi nekog sportskog uspjeha. Stoga nam je i fudbal/nogomet tu gdje jeste.

To za bunareve, takodjer mislim da ako je tako, naravno da općina treba da naplati ono što je njihovo. Općina Usora kao i Općina Tešanj imaju svoje interese, to je diplomatska utakmica, koju sudi međunarodna zajednica. Za vaša prava moraju da se bore oni koje ste izabrali jer ja ne mogu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 21 sij 2014, 19:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:43
Postovi: 716
Lokacija: USORA! HRHB
Mislim da su Maltezeri donirali vozilo i dvd Jelahu.
Problem stadiona koči razvoj Usore, godinama je samo NK Usora ulagala novac u održavanje stadiona, dok je Pobjeda dolazila na gotovo. One svlačionice su katastrofa, ali kome ulagati kada se ne zna čije je...
Tribine su izgrađene od novca Usore, voda je spojena na nas vodovod, kosenje stadiona isto... Dovezena su dva kontejnera da se može normalno primiti službene osobe.
Ove godine je Pobjeda renovorala ogradu uz tribinu, sada su je Kraševljani preuzeli i oni je vode, Lepenica i dio Tesanjke su čini mi se po strani...
Ne smeta meni Pobjeda, što više lokalni derbi je uvijek odličan, ali stadion po svemu treba pripasti Općini Usori, a Pobjeda neka dobije nekakvo novčano obeštećenje od FBiH kao što smo i mi dobili za objekte koje smo zajedno gradili sa ostalim iz općine Tesanj, a koje su ostale u Tesnju, znači za skolu, ambulantu, poštu, policijsku stanicu i dom na Tesanjci.
Do tada neka ga koristi i NK Pobjeda uz obvezu održavanja polovice troškova.

Kažem stadion i distrikt koče razvoj općine, postoje planovi izgradnje istocne tribine, tamo prema tržnici, gdje bi se ispod tribina napravili poslovni prostori, pa bi i tržnica izgledala puno ljepše, otvorio bi se klupski kafić, klupske prostorije itd., a sve ovo stoji zbog nerjesene situacije...

Da ne idem u 94 kada je NK Usora nastala promjenom imena NK Pobjede, na svojoj skupštini, sukladno proceduri propisanoj statutom NK Pobjede, pa se onda netko u Lepenici sjetio, ajmo mi reći da NK Pobjeda nije ni promijenila ime... Tako je nastao problem dva kluba na stadionu koji je na ničijoj zemlji...
Ako si pratio Pobjedu prije rata, znaš tko je činio 80%-90% igrača i uprave kluba.

_________________
Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 21 sij 2014, 19:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:43
Postovi: 716
Lokacija: USORA! HRHB
Mislim da su Maltezeri donirali vozilo i dvd Jelahu.
Problem stadiona koči razvoj Usore, godinama je samo NK Usora ulagala novac u održavanje stadiona, dok je Pobjeda dolazila na gotovo. One svlačionice su katastrofa, ali kome ulagati kada se ne zna čije je...
Tribine su izgrađene od novca Usore, voda je spojena na nas vodovod, kosenje stadiona isto... Dovezena su dva kontejnera da se može normalno primiti službene osobe.
Ove godine je Pobjeda renovorala ogradu uz tribinu, sada su je Kraševljani preuzeli i oni je vode, Lepenica i dio Tesanjke su čini mi se po strani...
Ne smeta meni Pobjeda, što više lokalni derbi je uvijek odličan, ali stadion po svemu treba pripasti Općini Usori, a Pobjeda neka dobije nekakvo novčano obeštećenje od FBiH kao što smo i mi dobili za objekte koje smo zajedno gradili sa ostalim iz općine Tesanj, a koje su ostale u Tesnju, znači za skolu, ambulantu, poštu, policijsku stanicu i dom na Tesanjci.
Do tada neka ga koristi i NK Pobjeda uz obvezu održavanja polovice troškova.

Kažem stadion i distrikt koče razvoj općine, postoje planovi izgradnje istocne tribine, tamo prema tržnici, gdje bi se ispod tribina napravili poslovni prostori, pa bi i tržnica izgledala puno ljepše, otvorio bi se klupski kafić, klupske prostorije itd., a sve ovo stoji zbog nerjesene situacije...

Da ne idem u 94 kada je NK Usora nastala promjenom imena NK Pobjede, na svojoj skupštini, sukladno proceduri propisanoj statutom NK Pobjede, pa se onda netko u Lepenici sjetio, ajmo mi reći da NK Pobjeda nije ni promijenila ime... Tako je nastao problem dva kluba na stadionu koji je na ničijoj zemlji...
Ako si pratio Pobjedu prije rata, znaš tko je činio 80%-90% igrača i uprave kluba.

_________________
Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 21 sij 2014, 19:19 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2012, 20:40
Postovi: 25
HVO-110 je napisao/la:
Mislim da su Maltezeri donirali vozilo i dvd Jelahu.
Problem stadiona koči razvoj Usore, godinama je samo NK Usora ulagala novac u održavanje stadiona, dok je Pobjeda dolazila na gotovo. One svlačionice su katastrofa, ali kome ulagati kada se ne zna čije je...
Tribine su izgrađene od novca Usore, voda je spojena na nas vodovod, kosenje stadiona isto... Dovezena su dva kontejnera da se može normalno primiti službene osobe.
Ove godine je Pobjeda renovorala ogradu uz tribinu, sada su je Kraševljani preuzeli i oni je vode, Lepenica i dio Tesanjke su čini mi se po strani...
Ne smeta meni Pobjeda, što više lokalni derbi je uvijek odličan, ali stadion po svemu treba pripasti Općini Usori, a Pobjeda neka dobije nekakvo novčano obeštećenje od FBiH kao što smo i mi dobili za objekte koje smo zajedno gradili sa ostalim iz općine Tesanj, a koje su ostale u Tesnju, znači za skolu, ambulantu, poštu, policijsku stanicu i dom na Tesanjci.
Do tada neka ga koristi i NK Pobjeda uz obvezu održavanja polovice troškova.

Kažem stadion i distrikt koče razvoj općine, postoje planovi izgradnje istocne tribine, tamo prema tržnici, gdje bi se ispod tribina napravili poslovni prostori, pa bi i tržnica izgledala puno ljepše, otvorio bi se klupski kafić, klupske prostorije itd., a sve ovo stoji zbog nerjesene situacije...

Da ne idem u 94 kada je NK Usora nastala promjenom imena NK Pobjede, na svojoj skupštini, sukladno proceduri propisanoj statutom NK Pobjede, pa se onda netko u Lepenici sjetio, ajmo mi reći da NK Pobjeda nije ni promijenila ime... Tako je nastao problem dva kluba na stadionu koji je na ničijoj zemlji...
Ako si pratio Pobjedu prije rata, znaš tko je činio 80%-90% igrača i uprave kluba.


Nisam to znao, za promjenu imena kluba, uglavnom tu klub datira od 1946. godine to znam, ali nisam znao da su ime mijenjali. Iskreno nisam toliko to ni pratio. Ne volim kada klubovi imaju nacionalne odrednice. U Sarajevu se zna da je SAŠK Napredak klub Hrvata Sarajeva, ali nema prefikse i šahovnice, znači otvoren i igraju svi, isto kao što igraju za Želju i Sarajevu. Podjela zajedničkog kluba na Tešanjci je dio ratnog ludila kojeg nažalost mi naslijeđujemo, a onda jedan klub stavlja šahovnicu na grb, a drugi ljiljan da se zna čiji je čiji klub. Mada ljudi to ne fermaju, i jedni i drugi igraju za oba kluba, mada eto kao što kažem u interesu ljudi tog kraja je da se uradi isto kao i u Novom Travniku, fuzija oba kluba radi daljnje dobrobiti sporta u tom dijelu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 21 sij 2014, 19:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:43
Postovi: 716
Lokacija: USORA! HRHB
Nije meni sporan ljiljan na grbu Pobjede, vjerujem da to nitkom ne smeta. To je klub ljudi kojeg vode i navijaju Bošnjaci. Usora ima šahovnicu u svom grbu, što pokazuje da za nju navijaju i vode Hrvati. Imao je Dinamo još u Yugi grb sa šahovnicom, pa su za njega igrali i ostali a ne samo Hrvati.

Za NK Usoru igra i previse igrača iz Doboja, Maglaj i dr., mjesta, pa nešto ne vidim da je ikom smetao grb na dresu, jer sr kod nas moglo bolje zaraditi nego tamo...

Mi smo toj Pobjedi puštali utakmicu prije 4-5 g bez marke, dok su joj TOSK i Borac uzimali lovu za,opstanak, unatoč svim problemima koje smo imali s njima, smatrali smo da nam je bolje imati utakmicu više kod kuće, nego ići u Gorazde...

_________________
Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 21 sij 2014, 23:41 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2012, 20:40
Postovi: 25
Ma nebitno je više, uglavnom, najbitnije je da je najbitniji međuetnički problem ovdje kod nas pitanje kome će pripasti par dunuma zemlje, pijaca i stadion. Evo ja sebe smatram kao poznavaocem odnosa dvije općine, a pojma nisam imao da je to distrikt i da se još uvijek dogovara oko toga, a mislio sam da je to pripalo Usori.

Zamisli da imamo probleme Srednje Bosne, gdje ljudi reže jedni na druge i jedva čekaju sljedeći rat, da se pokolju između sebe. Mi smo svjetlosnu godinu ispred takvog problema.

Još jednom pozdrav!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 17 sij 2015, 23:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 12:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Citat:
Hrvatska zajednica Usora - obilježena 23. obljetnica utemeljenja

Usora, 14.01.2015. - Kod spomen ploče na objektu Župnoga dvora u Sivši, prigodnim okupljanjem i obraćanjem sudionika-utemeljitelja i Općinskog načelnika Ilije Nikića obilježena je 23. obljetnica utemeljenja Hrvatske zajednice Usora. Bila je to prigoda da se evociraju sjećanja i istakne značaj tog povijesnog događaja koji je predstavljao regionalno organiziranje Hrvata sa područja tadašnjih općina Tešanj, Doboj i Teslić.


http://www.usora.com/index.php/naslovna ... enja-.html



slika

slika

slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 256 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO